GESLAAGD... Onze puzzle Concours in welbespraaktheid „Rondedans" van Arthur Schnitzler in Lido op het witte doek HooipJranb» Taxi? 18000 Clowntje Rick WEK DE GAL IN UW LEVER OP EMMABLOEM- COLLECTE Santpoort Concert van „De Stem des Volks" HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Openbare lagere scholen moeten telefoon missen DANK ZIJ HILVERSUM Een sfer/ce band een „hechte" band. Niette klagen Nieuw Ambtenaren reglement Voor de kinderen Oranjefeesten in Haarlem-Noord FEUILLETON De fluistercampagne ZATERDAG 19 APRIL 1952 In Lido draait gedurende de gisteren begonnen vertoningsweek een film, die hoe men er tenslotte ook over oordelen moge om velerlei redenen belangstelling verdient, namelijk „Rondedans" (La Ron de) van Max Ophüls naar een scenario van de blijspelauteur Jacques Natanson, geba seerd op het ruim veertig jaar geleden bijzonder opzienbarende toneelstuk „Rei- gen" van Arthur Schnitzler, opvallend ge trouw aan de letter en in wat mindere mate ook aan de geest van de oorspron kelijke tekst. Op het toneel heeft „Reigen" nooit veel succes geboekt, maar voor cinegrafische behandeling leent dit werk zich uitermate goed. Het is dan ook eigenlijk geen to neelstuk, maar een serie van tien dialogen tussen liefdeparen, waarvan telkens één der partners in de volgende episode op treedt, totdat de cirkel zich sluit. Een Amerikaanse schrijver noemde het eens met een zeer toepasselijke term „de doden dans der erotiek". Dit betekent echter geenszins dat men, zoals enkele kortzich tige zedemeesters gedaan hebben, van pornografie mag spreken. Wel is Schnitz ler hier op het terrein van de zogenaamde romantiek tot het uiterste van naturalis me gegaan, maar hij deed zijn ontstellende waarnemingen met de objectiviteit van de medicus, die hij van eerste, professie was. Deze reeks realistische éénacters bestaat als het ware uit klinische observaties van het op pleziermaken ingestelde Wenen aan bet einde van de vorige eeuw, een ver ziekte samenleving, waar men de onder mijning van de geestelijke gezondheid ver- ADVERTENTIE Woensdag 23 April a.s. Weest vriendelijk voor de verkoop sters. Zij werken ook in Uw belang. Tenzij de ouders der leerlingen de kosten betalen B. en W. van Haarlem hebben aan de hoofden van de openbare lagere scholen medegedeeld dat de telefoonaansluiting van hun scholen per 1 Mei opgeheven zal wor den, tenzij de ouders van de leerlingen be reid zijn, voortaan de kosten van deze aan sluiting te dragen. Het raadslid de heer J. J. Voogd (P.v.d. A.) heeft hierover vragen aan B. en W. gesteld. Hij vraagt onder meer of het col lege niet van mening is dat in deze tijd het gebruik van een telefoon in de school voor diverse aangelegenheden (ongeval, ziekte, vervanging van leerkracht, reparaties) niet als luxe beschouwd kan worden, maar een noodzakelijk onderdeel van de schooluit- rusting genoemd kan worden. Zal de op heffing van de telefoonaansluiting, gezien het feit dat de hoofden veelal overbelast zijn, de goede voortgang van het onderwijs niet belemmeren? In hun antwoord zeggen B. en W. dat de maatregel genomen wordt wegens de dringende eis van de grootst mogelijke zuinigheid op elk gebied. Zij erkennen dat een telefoonaansluiting in elke school voor het hoofd en het onderwijzend personeel ongetwijfeld een gerief betekent. Dat de onderwij sbelangen bij het ontbreken van een telefoon op het spel staan kunnen zij echter in het algemeen niet inzien. Inte gendeel moet bij de tegenwoordige toe stand, waarbij de kosten van de telefoon aansluiting geheel of ten dele worden be streden uit het voor leermiddelen beschik baar gestelde crediet, gevreesd worden, dat het gerief van het onderwijzend personeel wordt verkregen ten koste van het onder wijs. B. en W. zijn van mening, dat de aanwezigheid van een telefoonaansluiting in de scholen voor gewoon lager onderwijs in het 'algemeen niet noodzakelijk moet worden geacht. In Amsterdam heeft geen enkele openbare school voor gewoon lager onderwijs een telefoonaansluiting. Op de scholen voor buitengewoon lager on derwijs is de maatregel niet van toepassing, evenmin als op enkele scholen voor gewoon lager onderwijs, welker bevolking naar haar aard en milieu kan worden geacht aan het hoofd en het onderwijzend perso neel bijzondere eisen te stellen, aldus B. en W. ADVERTENTIE Bekende schriftelijke cursus Onderwijzersakte - H.B.S.-A en B Mulo-diploma - Staatsexamen A en B geefs met lichtzinnig vermaak poogde te vullen. Het geheel is doortrokken van een pessimistische humor, ontstaan door een eigenaardige tweespalt bij de auteur, die enerzijds wetenschappelijk gevormd en zeer artistiek begaafd was, maar tegelij kertijd van nature genotzuchtig. Het uiteraard wat verouderde materiaal is bijzonder moeilijk te verwerken als men niet in conflict wil komen met de film keuring, met welke instelling Max Ophüls op een gegeven moment heel aardig de spot drijft. Maar toch heeft juist de vrees voor de censuur het in wezen averechtse gevolg gehad dat vele scènes op het ver leidelijke af pikant zqn juist doordat alles zo „mooi" gehouden wordtEr is geen tegenhanger van het geraffineerde vermogen van de camera om de amou reuze scènes veelbelovend te maken. De beoogde uitwerking wordt dan ook pas min of meer verkregen als men achteraf de loop der gebeurtenissen overziet, of lie ver gezegd overdenkt. Het lijkt wel of de tweespalt in de auteur in deze film in versterkte mate door moest werken. Men heeft namelijk voor de verbinding tussen de taferelen een verteller te hulp geroepen en was zo ge lukkig daar Anton Wallbrook (een Oos tenrijker van geboorte) voor te kiezen. En deze brengt met zijn ietwat geblaseer de élégantie en zijn beminnelijk cynisme de door de muziek van Oscar Strauss doeltreffend verhoogde Weense sfeer te weeg. Maar strikt genomen is zijn optreden overbodig en draagt het er toe bij de ge signaleerde toestanden de schijn van een te onschuldig, grillig spel te verlenen. Door hem te gebruiken als een soort spullebaas van de draaimolen der menselijke harts tochten ging veel van het nuchter-consta- terende element verloren. Waarschijnlijk hadden de feiten beter voor zichzelf kun nen spreken, omdat ze tegen zichzelf zou den hebben gepleit. Nietfemin is hij in zijn vele vermom mingen als onpersoonlijk fatum de uitblin ker van een bezetting, die uit louter ster ren bestaat. Als tweede reden om deze film vooral te gaan zien moet hun over de gehele linie uitstekende spel worden genoemd. En let u dan eens speciaal op Serge Reggiani als de jongeman Alfred in de gehuurde kamer. Alleen zijn nerveuze spanning maakt een bezoek aan het nieuwe theater in Haarlem de moeite waard. Simone Signoret, Danielle Dar- rieux, Isa Miranda, Simone Simon, Odette Joyeux, Jean-Louis Barrault, Fernand Gravey, Gerard Fhilipe en Daniel Gelin, de laatsten respectievelijk als de dichter, de echtgenoot, de graaf en de soldaat, vormen de andere schakels in deze keten van sexuele betrekkingen. DAVID KONING ADVERTENTIE ADVERTENTIE zegt de t Maandagavond wordt een gecombineerd concert gegeven in het gebouw van de H. J. M. V. in de Lange Margarethastraac door het vrouwenkoor „Z.I.G.E.A." onder leiding van Rie Schouten en de liedertafel „Haarlems Zanggenot" onder leiding van P. Potgieser, met medewerking van de pianiste Tiny Kai ser, die als soliste Carnaval van Schumann, twee Impromptu's van Schubert en de Polo naise opus 53 van Chopin ten gehore brengt. Geen bouwvolume voor particuliere middenstandswoningen Er is een nieuw Ambtenarenregle ment gereed gekomen. Het zal binnenkort aan de daarvoor aangewezen organen ge geven worden voor advies. Bij de regeling van het georganiseerd overleg en de mede zeggenschap zal ook zo delen B. en W. mede de kwestie van medezeggenschap „aan de top" als principieel onderwerp aan de orde gesteld worden. Daar door uitvoering van de hangende plannen voor woningbouw van de gemeente het bouwvolujne voor Haarlem voor 1951/ 1953 reeds overschreden zou worden, heb ben B. en W zich genoodzaakt gezien hpt verlenen voor bouwvolume voor particu liere middenstandswoningen met overheids steun voorlopig te staken. Bij het ontwerpen van uitbreidings plannen zal rekening gehouden worden met de bouw van woningen voor bejaarden. Het college van B. en W. zal, als het resultaat van een ingesteld onderzoek be kend is, de mogelijkheid overwegen dat de gemeente zich zal aansluiten bij de N.V. Bouwkas voor Noordhollandse gemeenten. De mogelijkheid van huurcorrectie voor middenstandswoningen van diverse corporaties zal worden onderzocht. Bouw- en Woningtoezicht heeft in 1951 een onderzoek naar 307 woningen in gesteld. 52 eigenaren zijn aangeschreven om verbeteringen aan te brengen. Voor 10 percelen is aan B. en W. een voorstel ge daan om tot onbewoonbaarverklaring over te gaan. B. en W. hebben nog geen beslissing genomen over de aanvraag van Bloemen- daal om huizen te mogen bouwen op Haar lems grondgebied. Het college moet zich nader beraden op de consequenties die zou den vastzitten aan het verlenen van mede werking. Er zal door B. en W. ih overleg met de Prijzencommissie en andere daarvoor in aanmerking komende instanties, nagegaan worden of 't gewenst is een enquête naar onderhuren van woningen in te stellen. In 1951 werden door de gemeente 30 huizen gevorderd. De huurprijs der ge vorderde weekwoningen varieerde van 5 tot 6.50, van de maandhuren van 28.75 tot 57.50. Zand kost tegenwoordig veel geld; dit komt omdat et transport zo duur is. Nu zal door het gemeentebestuur nagegaan worden of het mogelijk is voor huizen die ten Zuiden van de Schipholweg gebouwd zullen worden, de grond minder op. te hogen, maar dan maatregelen te nemen om het omringende water op polderpeil te houden. Het is niet de bedoeling van B. en W. om het aantal bewaakte parkeerplaatsen binnenkort uit te breiden. Openbare Werken heeft in 1951 voor 145.000 werk* in eigen beheer uitgevoerd 57.200 aan materiaal, 57.950 aan ar beidsloon en 29.850 aan andere kosten). Het personeel bij deze afdeling bestaat uit 1 De storm was wel wat minder, toen zij naar school gingen, maar het woei nog geducht. Zij hadden nu en dan moeite om niet omver te worden geblazen, zo ging het nog te keer! En zij moesten nog goed oppassen ook, want telkens vielen er dakpannen naar be neden en stukken glas. Ja, de storm had vannacht huisgehouden. Maar zij kwamen op school en daar was het veilig. Bunkie had die morgen kacheldienst. Het was zijn beurt, de kachel op te stoken en dat vond hij een leuk werkje. Hij schepte kolen bij en porde onder het rooster totdat het vuur lekker begon te brommen. Want het was al erg koud nu! De kinderen waren die dag niet erg rustig. Meester moest ieder ogenblik verbieden en met z'n liniaal kloppenWat waren ze ongedurig. „Ik kan aan jullie wel zien, dat het stormt", zei hij. Maar toen hij dreigde, dat ze allemaal moesten schoolblijven als dat zo doorging, werd het toch rustig in de klas. Want daar voelden ze niet veel voor. 7 timmerlieden, 5 schilders, 2 loodgieters en 4 verwarmingsmonteurs. De mogelijkheid wordt onderzocht om het aantal minder-valide arbeiders bij de dienst voor de Hout en de Plantsoenen uit te breiden. Het rijk geeft dan een bijdrage in de kosten. Voor de jaarlijkse campagne voor rattenbestrijding zijn het laatste jaar slechts 335 aanvragen binnengekomen voor ratten vergif. B. en W. leiden uit dit betrekkelijk geringe aantal af dat de rattenplaag hier niet zó groot is dat er nog andere maat regelen genomen zouden moeten worden. Het advies van B. en W. op een voor stel om van gemeentewege een avond lyceum te stichten, zal spoedig verschijnen. Er is door Haarlem bouwvolume aan gevraagd voor de bouw van een openbare kleuterklas aan de Faradaystraat. De commissie die een onderzoek in stelt naar de omvang van het ambachts- onderwijs te Haarlem is nog niet met haar werk dat omvangrijk wordt genoemd, ge reed. B. en W. overwegen de mogelijkheid om aan. het rijk subsidie te vragen voor het Frans Halsmuseum. Alleen kleine musea komen daarvoor in aanmerking. De verlichting van de Stadsschouw burg is slecht. B. en W. overwegen verbete ring, maar het is moeilijk voor niet te hoge kosten betere lichtornamenten te vinden die bij de stijl van de zaal passen. De installatie voor het besproeien van sportvelden aan de Schalkwijkerweg is gereed gekomen. Om een werkproject te hebben als de werkloosheid mocht toenemen, zullen B. en W. overwegen om aan het Werkfonds deblokkering te vragen van het restant van het voorschot dat indertijd werd verleend voor de uitvoering van het grote riolerings plan. Het aantal sehillenophalers in Haar lem is in de loop der jaren geslonken van 100 tot 60. B. en W. zullen geen nieuwe vergunningen geven voor het aantal gezakt is tot 42, want er wordt gerekend dat in elke wijk 1000 woningen moeten staan. Horizontaal: 1. deel v. e. bloem; 5. meis jesnaam; 9. smart; 10. herstelplaats voor schepen; 11. bloei- wijze; 12. gevreesd landvoogd; 14. regel; 15. stadbewoners; 18. danskoor; 19. pers. voorn, woord (Lat.); 23. voorstellingsver mogen; 25. plaats in N.Brabant; 27. een soort teer; 30. kop pig; 34. Ind. ge woonterecht; 35. be schaafde vrouw; 36. Jap. munt; 37. mu- ziekteken; 38. voor zetsel; 39. slot; 40. kleur. Verticaal: 1. knoest in het hout; 2. ver harde huid; 3. or gaan; 4. mikpunt; 6. muziekterm; 7. echt genote; 8. roofvogel; 13. marinecadet; 14. zonder letsel; 16. kippenproduct; 17. tweeklank; 20. zelf kant; 21. slaapplaats; 22. loot; 24 schijnge stalte der maan; 25. groot hert; 26. na schrift (afk.); 27. bloedverwant; 28. vogel; 29. vertegen woordiger; 31. stad aan de Rode Zee; 32. leidsel; 33. voorganger in een Mohamm. godsdienstoefening. Oplossingen moeten warden ingezonden aan onze bureaux HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37; IJMUI- DEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal: 1 twist, 2 nood, 3 op, 4 rek, 5 sip, 6 n.n., 7 egel, 8 kassa, 10 norm, 12 domoor, 15 lamfer, 17 aas, 18 pet, 21 rem, 22 Oss, 25 Amerika, 27 Otterlo, 28 kater, 30 opera, 32 rover, 34 Sem, 35 sta, 38 laster, 40 molsla, 42 dal, 43 koe, 46 Ram, 48 dek, 49 start, 51 larf, 53 sinds, 55 Eton, 57 akte, 59 tin, 60 aal, 63 lij, 64 N.o. Verticaal: 1 tenor, 5 Sneek, 9 opening, 11 Ido, 13 kop, 14 els, 16 soda, 18 plas, 19 t.m., 20 armoe, 23 ma, 24 oase, 26 stof, 28 kom, 29 mos, 31 ter, 33 Ares, 35 stro, 36 recette, 37 elim, 39 arme, 41 rak, 42 dak, 44 lor, 45 Sara, 47 odol, 49 St., 50 allee, 52 S.S., 54 teen, 56 kali, 58 art., 59 tra, 61 kan, 62 olifant, 65 tonijn, 66 loens. De prijzen werden als volgt toegekend: 7,50: H. Ipema, Rijnstraat 94, Heem stede; 5.B. Bruinsma, Havenstraat 32, Heemstede; 2,50: mevr. M. Jurg, Bankastx-aat 42, Haarlem. Op het programma van de afdeling Noord van het Comité van Nationale feesten staat voor Koninginnedag een wedstrijd welbe spraaktheid voor marktkooplieden. Een jury zal bij de beoordeling letten op de verkoopkracht en öe woordenkeus van de deelnemers. Een dergelijke wedstrijd is reeds gehou den op het Amstelveld in Amsterdam en de belangstelling er voor was steeds groot. Aan de voorbereiding hebben meegewerkt de leden der sectie standwerkers van de Centrale Vereniging voor straat-markt en rivierhandel. De deelnemers geven in de ochtend van 30 April in de Generaal Cron- jéstraat een demonstratie en des middags van twee tot vier uur volgt het concours in welbespraaktheid en verkoopkracht. In de jury hebben zitting genomen Godfried J. A. Bomans, letterkundige, A. Roland Holst, dichter en Mari Andriessen, beeldhouwer. Een tweede attractie van het bestuur van „Noord" is het optreden van het muziek corps „De Shell harmonie", bestaande uit employés van het laboratorium der Ko ninklijke Shell te Amsterdam. Het corps verleent belangeloos zijn medewerking. Wijlen de heer D. A. Gonlag, vroeger be stuurslid van „Noord", is oprichter van de harmonie. De musici, in totaal 45 man, komen om 2 uur in Haarlem aan en maken dan een rondgang door een deel van Haar. Jïui-i\oord. Van half vier tot vijf uur geeft de harmonie een concert op het Pretoria- plein. Dirigent is de heer S. Noom. Het Tamboer- en Pijpercorps „Haarlem" maakt des morgens en des avonds rond gangen. Des morgens om kwart voor acht wordt gestart bij de Pijnboomstraat en het eindpunt is de Kleverlaan. Daar verzame len zich de schoolkinderen die deelnemen aan de aubade op de Grote Markt. Na af loop van de aubade brengen de kinderen een bezoek aan een bioscoop. Van 8 tot 10 uur 's avonds maakt het corps een tweede rondgang door het Noor delijk deel van Haarlem. Het optreden wordt besloten met een taptoe op het Stuy- vesantplein. De kermisvermakelijkheden zijn op het Pretoriaplein opgesteld. Van 10 uur af zijn ze toegankelijk voor jong en oud. De fees telijkheden op Koninginnedag worden be sloten met een openluchtbal op het Preto riaplein. Medewerking verleent het orkest „De Mirlitons", bestaande uit H. Bijster (accordeon), W. Hille (slagwerk), W. van der Putten (saxofoon en zang) en W. Len selink (piano-accordeon). Bevrijdingsdag De kinderen van de leden der afdeling „Noord" worden in de gelegenheid gesteld op Maandagmorgen 5 Mei een filmvoorstel ling bij te wonen in het Frans Halstheater. De kinderen stellen zich op het Soenda plein op en wandelen naar de bioscoop. Voor de middaguren staan twee volley balwedstrijden op het Pretoriaplein op het programma. De dames- en herenploegen A en B van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Volleybalbond ontmoeten el kaar. De heer P. M. Beyen zal een toelich ting geven. Des avonds is weer een openluchtbal op het Pretoriaplein met medewerking van „De Mirlitons". ADVERTENTIE U zult 'b morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpllletjea. ADVERTENTIE Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de Nationale Commissie voor de Oudeliedenzorg en de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuidholland heb ben gezamenlijk een opdracht verstrekt aan het Bouwcentrum te Rotterdam tot het samenstellen van een rapport over de huis vesting van bejaarden. Het doel is te komen tot een samenstel van normen en richtlijnen, die kunnen dienen als leidraad bij het ont werpen en exploiteren van woningen en te huizen voor bejaarden. Het concert, dat „De Stem des Volks" Donderdag in de Nederlands Hervormde kerk gaf, was een der zeer schaarse hoog tepunten in het Velsense muziekleven, waar men op het gebied van de zangkunst niet dikwijls verwend wordt. Dirigent Herman Aaftink en de zijnen hadden ken nelijk hard geblokt op het programma. Hetgeen zij ten gehore brachten was van een zodanige kwaliteit, dat men er, cri- tisch luisterend, slechts zeer weinig zwak ke momenten in bespeuren kon. Twee grote koorwerken vormden de hoofdbestanddelen: Haydn's weinig meer gezongen Requiem en de verrukkelijke muziek van Schubert's Mis in G-groot. In beide composities gaf het koor, dat een evenwichtige bezetting telde, onder Aaf- tink's muzikale leiding goede samenzang te genieten, welker koorklank alleszins tot tevredenheid stemmen kon. Dat van beide koorwerken de compo sitie van Schubert het in vele opzichten won, viel niet te verwonderen. Het Re quiem is met de befaamde Oostenrijkse gemoedelijkheid, waar Haydn om bekend was, geschreven en doet thans vrij onsa menhangend aan. Het is als dodenmis, wat stijl betreft, vlees noch vis. „De Stem des Volks" heeft er een goede, verantwoorde uitvoering van gegeven, die echter over troffen werd door die van Schubert's Mis. Het is een werk, dat van het Kyrie tot aan het slotaccoord de geest ademt van deze geniale, veelzijdige muzikant. Het koor zong de interessante en dankbare opgave voortreffelijk, daarbij gesteund door een dilettanten-orkestje, waarvan de leden hun partijen goed bestudeerd hadden. Vooral de cellist blonk door zijn beheerste musiceren uit. Het sluitende samenspel verried, dat ook aan de begeleiding vele uren van studie gewijd waren. Van de solisten waren het Corry Bijster en Leo Larsen, die opvielen door de muzi kale wijze waarop zij hun partijen vervul den. Toop van Domburg's alt voldeed in de lagere borsttonen heel wat minder dan in de hogere regionen; Emile Linssen's ba riton was minder gedisponeerd. Solistisch heeft ieder dezer vier kun stenaars zich nog doen horen in aria's uit werken van Bach, Handel, Mozart en Mendelssohn, waarbij de veeleisende tenor aria uit „the Messiah" door Larsen boeiend en overtuigend vertolkt is. Herman Nieland vervulde de begelei dende partij aan het orgel en deed dit be scheiden en betrouwbaar, zoals men het van deze voortreffelijke musicus gewend is. Het gemeentebestuur van Velsen gaf van zijn belangstelling in deze waarlijk culturele arbeid van „De Stem des Volks" blijk door de aanwezigheid van wethouder H. de Boer en de heer G. W. F. de Man, ambtenaar voor Culturele Zaken. A. J. VAN DER WEIJDEN. door Andrew Mackenzie yertaald uit het Engels 20) Zeg dat toch niet! Ik kan de hele dag wel naar je haar kijken! We moeten hier nog eens terug komen dan zullen we ver der praten over onze jeugdjaren. Ik zal dan een bundel van Shelley meenemen en je voorlezen. Laat dat boek toch thuis! Je zou alle spontaneïteit kwijtraken. Ik kan hier wel uren liggen. Moet je eens naar de zon kij ken, is het niet prachtig, zoals die zonne stralen door die bladeren heen schijnen? „And through the dark green wood The white sun twinkling like the dawn Out of a speckled cloud citeerde Bob. Als wij hier uren blijven liggen, zijn we nóóit op tijd terug om nog 'n bad te nemen voor de lunch. We zijn nog niet eens bij Kaap Martin. Laten we maar opstap pen. 't Is best. De zee zal heerlijk zijn! Ik ruik haar nu al! Zeg Bob, we heb ben nog niemand ontmoet. Als we zo in Engeland hadden gewandeld, waren we al honderden mensen tegengekomen. Kijk, daar is de zee! Zouden ze ons arresteren, als we ons achter een rotsblok uitkleedden en een bad namen? Wat ben je toch voor een vrouw? Eerst wil je uren onder de bomen blijven liggen en luisteren naar gedichten en nu wil je in Eva's costuum gaan baden! Ik voel me werkelijk beschaamd over je, mevrouw Arlen! Je moet maar wachten totdat we bij ons hotel kunnen gaan zwemmen. Ach Bob, wat ben je saai vandaag! Je zegt dat juist op 't moment dat ik meende, dat je verschrikkelijk veel van mij hield. Maar dat dóé ik ook, Bob! Had je maar meer fantasie! Zullen we daar op die rotsen gaan zitten? Als we zo verder gaan, komen we nooit bij Kaap Martin! Wat doet dat er toe? Kijk eens hoe blauw de zee vandaag is. En moet je die rotsen zien, zij zijn rood! Ik doe m'n schoe nen uit en ga een beetje pootjebaden! Waarom zou jij dat ook niet doen, Bob? Judith vermaakt zich opperbest, dacht Arlen bij zichzelf. Zij trok haar schoenen uit en stapte resoluut in het kleine strand- meertje. Het water was heerlijk warm. Er heerste diepe stilte, behalve het gejoel van een paar kinderen, die enkele honderden meters verder in het bos dan het spelen waren. Zelfs de golfslag op de rotsen was bijna geruisloos. Dit was dezelfde Middellandse Zee, die ook de kusten van Griekenland bespoelde en stof had gegeven voor prachtige gedich ten: de Middellandse Zee, die in de win termaanden even koud en onvriendelijk kon zijn als de Atlantische Oceaan, maar die in de zomer warm, uitnodigend en bijna strelend was. Vlak bij de rotsen was het water gerimpeld, maar even verderop was het zo glad als een spiegel. In zo'n omge ving zou het zeker geen verbazing wekken, als plotseling Neptunis uit het water zou opduiken of een meermin op een rots zou gaan zitten om haar gouden haardos te kammen, juist zoals Judith op het ogen blik deed. Bob! Judiths stem klonk angstig, zodat Bob naar haar toerende. Zijn vrouw staarde ingespannen naar het einde van een reeks rotsen. D'rdrijft daar niet iets? Eerst zag Bob niets maar toen hij langs Judiths uitgestrekte arm keek, zag hij, dat een vrij groot zwart voorwerp door de deining steeds tegen de rotsen werd ge worpen. Kijk liever ergens anders heen!, beval hij Judith. Gehoorzaam draaide Judith zich om. Bob klauterde over de rotsen heen. Zijn eerste impuls was geweest om zijn vrouw zo snel mogelijk van deze plek weg te brengen en de politie te waarschuwen, want hij wist dat wat in het water dreef een lijk was! Hij werd echter naar het- lijk gedreven door meer dan alleen nieuwsgierigheid. Het zou kunnen zijn, dat het ontzielde li chaam een belangrijke aanwijzing zou vormen in het mysterie van de fluister campagne. Bob stak zijn hand uit om het lijk aan te raken, doch hij aarzelde. Het hoofd hing geheel onder water. Hij huiverde om het stoffelijk overschot van de man te beroe ren, dat steeds maar tegen de rotsen werd geworpen. Zo kom ik er niet, zei Bob tot zich zelf. Hij greep het haar vast en draaide het hoofd om, zodat hij het gezicht kon zien. Eén blik was genoeg. Judith!, schreeuwde hij. Brannigan moet gewaarschuwd wor den! Ik blijf hier wel. Probeer een telefoon te vinden en zeg, dat hij ogenblikkelijk hier moet komen. HOOFDSTUK VIII. Brannigan was niet in het hotel toen Judith opbelde, maar de manager gaf de boodschap door aan de politie, die ogen blikkelijk de stad begon af te zoeken naar de detective. Hij werd gevonden nabij de haven, waar hij een oogje op prof. Porter hield. Enkele ogenblikken nadat hij Ju diths boodschap had gekregen, zat hij reeds in een auto die de weg naar Kaap Martin opsnelde. Judith wachtte op Brannigan in een bocht van de weg. Bob Arlen bracht zijn tijd zoek met het roken van vele sigaretten. Verstrooid' staar de hij over zee uit. Alhoewel hij het niet wilde, dwaalde zo nu en dan zijn blik naar het lijk, dat zonder ophouden heen en weer dreef. Hij had niet gepoogd het lichaam op de rotsen te trekken. De gruwzame ontdekking had de hele dag voor hem verknoeid. Hij zou nooit meer langs dit eenzame stukje strand kun nen wandelen met het prettige gevoel, dat hij daarbij eerder gekend had. Toen zag hij plotseling Judiths witte jurk door de bomen schemeren. Brannigan volgde haar. Zij deed echter geen poging hem te volgen, toen deze over de rotsen begon te klimmen. Er zijn moeilijkheden!, zei Arlen toen de hoofdinspecteur bij hem was. Kijk hier maar eens. Toen Brannigan het hoofd van het lijk omdraaide, huiverde hij even. Henri, de kellner! Ja, de man die misschien wel op jou geschoten heeft. Inplaats daarvan heeft iemand op hém geschoten en niet gemist. Het was een schot van- dichtbij, mom pelde Arlen, die de wond in het voorhoofd nauwkeurig bekeek. Brannigan hees het lichaam op de rot sen. Dit is een zaak voor de plaatselijke politie, verklaarde hij. Wij kunnen het lijk hier wel laten liggen, er schijnt nie mand in de buurt te zijn. Hoe kwam het feitelijk dat je hem vond? En Arlen vertelde de hele geschiedenis, terwijl hij met Brannigan en Judith door de bossen naar een telefoondienst liep. Nadat de politie van Menton ingelicht was waar zij het lijk konden vinden, liep Brannigan met zijn vrienden mee naar de auto. Het is onmogelijk jullie buiten deze zaak te houden. En we wilden deze dag nu juist voor ons zelf houden en niets met de poli tie te maken hebben, beklaagde Judith zich, maar zij kneep Brannigan even in de arm, zodat hij begreep dat zij het niet zó ernstig meende. Ik probeerde Bob over te halen daar te gaan zwemmen. Gelukkig dat we het niet gedaan hebben. Ik ben nu bang om in zee te gaan. En tóch zullen we straks voor de lunch een bad nemen, zei Bob met enige nadruk. Ik zal jullie dan bij Roquebrune af zetten, bood Brannigan aan. Bij de ingang van het pension gekomen, vroeg Bob aan Brannigan: Wil je niet wat drinken? Ik zou wel graag eens willen horen waarom volgens jou die kellner ver moord werd. Brannigan keek op zijn horloge. Ik heb niet veel tijd, maar je uitnodi ging neem ik toch graag aan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6