Koningin Juliana in Canada Opwekking tot burgerzin aan Duitse jongeren via de JARO Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Aan banden Sir Stafford Cripps overleden Sobere ontvangst als begin van informeel bezoek Mogelijke ontmoeting van Nehroe en Stalin Het woord is aan Engelands ijzeren minister van financiën stierf in Genève Nog geen beslissing over Eisenhowers opvolging Slachtoffer van explosie in Deventer overleden Actie voor Harriman Nederlaag voor Truman Overneming staalindustrie door Senaat getorpedeerd Zuid-Afrikaanse oppositie in Volksraad verslagen Minister In 't Veld voor Haarlemse microfoon Klankbeeld voor Hessische Rundfunk Frankrijk komt gedupeerde export-landen tegemoet Verblijfsvergunning voor Urkers in Argentinië Niet-Amerikanen niet kansloos Duizend gevangenen in opstand in VS. 66e JAARGANG No 241 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 2 2 APRIL 195 2 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 94 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EEN EEUW GELEDEN ge vindt het vandaag geciteerd in het rubriekje onder die naam schreef de Oprechte Haarlem- sche Courant in bedachtzame maar niette min duidelijke termen over de banden, waaraan de Frans Pers en het Franse to neel werden gelegd. De Tweede Republiek was stervende, de Prins-President Louis Napoleon had zijn staatsgreep al achter de rug, op 2 December 1852 zou hij zich tot keizer Napoleon III doen uitroepen. Hij nam nog even de tijd, de stemming voor zichtig peilende. En zijn vertrouweling De Persigny, avonturier van nederige komaf maar geenszins nederige natuur, die het tot hertog en tot ambassadeur te Londen zou brengen, was reeds minister en breidelde de openbare mening. Het blad Charivari, dat historisch vermaard zal -blijven door zijn brillante groep tekenaars, had al een officiële waarschuwing ontvangen. ,.A1 de dagbladen, zonder onderscheid", schreef de O. H. Ct., „zijn verplicht zich met de meest mogelijke omzigtigheid uit te laten over de staatkundige aangelegenheden van den dag". En De Persigny had de schouw burgdirecteuren op het matje geroepen en hun medegedeeld dat de opvoering verbo den was „van al zoodanige tooneelstukken, waarin de deugdzame karakters aan de lagere volksklassen ten deel vallen en de hoogere maatschappelijke standen in een minder gunstig daglicht worden gesteld." De schouwburgdirecteuren hadden hem aan zijn eigen afkomst kunnen herinneren maar iieten dat blijkbaar, voorzichtigheids halve, na. Hij was nog wel geen hertog, maar reeds minister en de rijzende zon van het Tweede Keizerrijk zette hem in het volle licht. Geen gekscheren was mo gelijk. Buiten, op de stoep van zijn mi nisterie, moeten zij de commentaar hebben geuit, maar wat baatte dat? Een historisch overzicht van de commentaren, die op stoepen van ministeries na audiënties ten beste zijn gegeven (en nog immer worden gegeven) zou overigens der lezing waard zijn. „Over het algemeen is de volksmenigte niet zeer tevreden met de banden, waar aan de drukpers en het tooneel worden gelegd", berichtte de O.H.Ct. in haar num mer van 19 April 1852. „Een hooggeplaatst persoon heeft onlangs gezegd, „dat Frank rijk thans al te zeer gerustgesteld wordt en zich zal gaan vervelen," welke uitdrukking in sommige staatkundige kringen nogal in druk heeft gemaakt." Geen wonder. In de nadagen van het laatste koningschap, dat van Louis Philippe, had de dichter en historicus de Lamartine dat woord reeds gesproken: la France s'en- nuie Frankrijk verveelt zich. Het werd spoedig gevolgd door de revolutie van 1848. die de koning verjoeg, gans Europa schokte en de parlementaire democratie in verscheidene landen aan het bewind bracht. Dat was pas vier jaar geleden: zij was in Frankrijk weer in staat van tijdelijke on dergang, maar „de volksmenigte" had van de vrije meningsuiting genoten. En daar kwam de waarschuwing dat het „te zeer gerustgesteld werd" en zich opnieuw zou gaan vervelen. Misschien heeft deze wenk het Tweede Keizerrijk, dat tot 1870 stand zou houden, wel mede bezield tot een stre ven om tot elke prijs verveling te voor komen. Hetgeen zijn praal en zijn velerlei avontuurlijkheden helpt verklaren. Maar het besloot in een tijdvak dat als „vrijzin nig keizerrijk" betiteld - werd en waarin het, onder andere concessies, ook aan de vrijheidsdrang der openbare mening ten dele moest toegeven. Want de volksmenigte, die in 1852 al niet zeer tevreden was met de banden, waaraan de drukpers en het toneel waren gelegd, werd er steeds onte vredener over en als de Duitsers Napoleon III niet bij Sedan ten val hadden gebracht zou het volk het zeker niet veel later te Parijs hebben gedaan. De concessies waren te laat gekomen en hielden te weinig in. Het is interessant aan zulke historische gebeurtenissen te herinneren omdat zij een bepaalde ontwikkelingsgang aangeven. Na dat Tweede Keizerrijk in Frankrijk ver wierf de vrijheid van meningsuiting, die al tweemaal tevoren toegestaan en weer verdwenen was, de positie van blijvend burgerrecht. Het ging na 1848 in tal van Europese landen, ook in het onze, evenzo. In Engeland en in Amerika was dit al eerder bereikt. Het sloot zich aan bij vrije verkiezingen, bij openbaarheid van rechtspraak en parlementaire controle op het uitvoerend bewind, bij wetgevende macht der volksvertegenwoordiging en vrijheid van godsdienst bij alle volks vrijheden, -die men in bepaalde landen in bepaalde omstandigheden wel tijdelijk onderdrukken kan, maar die altijd zullen weerkeren. Omdat men ze eenmaal gekend heeft en ze dus terug wil hebben. Wie een volk onderdrukt, dat eenmaal zijn vi-ij- heden bezeten heeft, zal steeds angstig gevoelen dat zijn bewind leeft op een vul kaan. Terecht; de uitbarsting zal komen. R. P. Een van de slachtoffers van de ontplof fing die zich, zoals eerder is bericht. Za terdagmorgen voordeed in de chemische fabriek „Nourypharma" te Deventer, de 34-jarige hoofdanalist M. K. uit Deventer, is in de afgelopen nacht overleden. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. De toestand van de beide andere getroffe nen is naar omstandigheden redelijk. NEW YORK (A.F.P.) Franklin Roose velt, zoon van de overleden president der V. S., heeft medegedeeld, dat er een „na tionaal comité van actie ten gunste van de verkiezing van Averell Harriman tot pre sident van de V. S." is opgericht. Harriman is directeur van het bureau voor wederzijdse beveiliging. Het comité staat onder leiding van Roo sevelt, die (democratisch) lid van het Huis van Afgevaardigden is. Een 30-jarige hulpverplcegster heeft zich onlangs in een Haags ziekenhuis meester gemaakt van een parelsnoer van f 10.000, eigendom van een patiënte. De rechtbank heeft haar, daar zij aan kleptomanie bleek te '\iden, voorwaardelijk ter beschikking van cfc regering gesteld. De prinsessen Beatrix, Irene en Margriet brachten gisteren een bezoek aan de „Keu kenhof' tentoonstelling te Lisse. Hier zijn de prinsesjes getooid met Narcissenslingers. WASHINGTON, (Reuter) De Ameri kaanse Senaat heeft met 44 tegen 31 stem men besloten in een toewijzingswet een clausule op te nemen, die de regering ver biedt regeringsgelden te gebruiken voor het besturen van de door de regering over genomen staalindustrie. Het laatste is, zoals gemeld, geschied, om een staking te voor komen. De stemming komt er op neer, dat de Se naat zich tegen deze overneming heeft uit gesproken. President Truman had kort voor de ope ning van het debat in de Senaat over de inbezitneming van de Amerikaanse staalin dustrie eem brief gezonden aan de vice- president van de Senaat, Barkley. Hij zei daarin, dat wanneer de Senaat het gebruik van regeringsgeld voor het exploiteren van de staalindustrie, die ter voorkoming van een staking, door de regering in bezit is genomen, zou beperken, dit het handelen van de regering in geval van nood zou kunnen beletten. Wanneer aan het repu blikeinse plan om te voorkomen, dat de regeringsgelden gebruikt worden voor het gaande houden van de industrie, uitvoe ring zou worden gegeven, zou dit volgens de president de staalproductie tot staan brengen en „onmiddellijk de mogelijkheid voor de Amerikaanse troepen in Korea om zich tegen aanvallen te verdedigen, be perken". KAAPSTAD (Reuter). Met 78 tegen 61 stemmen heeft de Zuid-Afrikaanse Volksraad Maandag de eis van de oppositie verworpen, volgens welke de regering het ongeldig verklaren van de wet op de af zonderlijke vertegenwoordiging van de kleurlingen door het opperste gerechtshof diende te aanvaarden. OTTAWA (A.F.P.) Koningin Juliana is met haar gevolg gisteravond half elf plaatselijke tijd uit Detroit per vliegtuig in Ottawa aangekomen. Glimlachend, maar met een gezicht dat vermoeidheid verried na een bezoek van drie weken aan de V.S., stapte Koningin Juliana uit het vliegtuig. De Canadese mi nister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, en de Nederlandse ambassadeur te Ottawa, mr. A. H. Lovink, hadden zich reeds in Detroit bij het Koninklijk gezel schap gevoegd, dat met een speciaal vlieg tuig van de Canadese luchtmacht van Detroit naar Ottawa werd gebracht. Wegens de rouw, die in Canada in acht wordt genomen met het oog op het over lijden van Koning George VI van Enge land, was de ontvangst op het vliegveld zeer eenvoudig, zonder saluutschoten en zonder opstelling van een erewacht. Alleen een kleine groep Canadese hoogwaardig heidsbekleders was aanwezig om de Ko ningin te ontvangen. De Koningin droeg een kleine hoed met witte bloemen en was gekleed in een met zwart afgezette grijze japon. Op verzoek van de fotografen en cineasten drukte zij de- Canadese premier verscheidene malen de hand. Zij vertrok in een Cadillac onder toejuichingen van een delegatie van de Nederlandse kolonie. Commentaar. „Het bezoek van Koningin Juliana aan de Verenigde Staten is veel meer geworden dan alleen maar een gebaar van Neder landse dankbaarheid voor de na-oorlogse financiële hulp van Amerika, zoals oor spronkelijk bedoeld", aldus heeft een functionaris van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken, die aan het gevolg, van het Koninklijk Paar was toe gevoegd, verklaard. „Koningin Juliana", aldus deze functionaris", is meermalen opgetreden als woordvoerdster van geheel West-Europa en aldus heeft zij in zeer grote mate bijgedragen tot een beter be grip van de positie van onze Europese bondgenoten". Maliks mening Zoals eerder gemeld, heeft Koningin Ju liana zich bij gelegenheid van het diner met de leden van de Veiligheidsraad in New York ook enige tijd onderhouden met Jakob Malik, de Sovjet-Russische afge- vaardige. Het trok de aandacht, dat Malik na dit gesprek zich in bijzonder waarde rende termen over de Koningin uitliet. De verslaggever van A.N.P. vernam achteraf enkele bijzonderheden van dit overigens privé gevoerde gesprek. Malik complimen teerde de Koningin met haar tijdens het., diner "tot'de leden van de Veiligheidsraad gehouden toespraak. Hij zeide verheugd te zijn over het vredesverlangen, dat uit haar woorden was gebleken en in de op rechtheid daarvan te geloven. Telegram Van het vliegveld van Detroit verzonden de Koningin en de Prins een telegram aan president Truman, waarin zij hun dank betuigden voor de ontvangst in de Ver enigde Staten. Dit luidde als volgt: „Wij zijn diep geroerd door de onder vonden hartelijkheid en de prachtige manifestatie van vriendschap voor ons land. Ons gehele volk waardeert dit even dankbaar als wij. De zeer vriendelijke en hartelijke verwelkoming, die gij en mevrouw Truman ons hebt bereid, bleek karakteristiek te zijn voor de ontvangst door de bevolking van alle steden en plaat sen die wij bezocht hebben." Bij het vertrek van Detroit was het regenachtig weer. Slechts een klein gezel schap officiële persoonlijkheden was ten afscheid aanwezig. Prins Bernhard nam afscheid van de Koningin en deze stapte van het ene toestel in het andere over. In Britse persberichten wordt de moge lijkheid genoemd van een samenkomst van maarschalk Stalin en premier Neliroe van India, in de aanstaande zomer te Moskou. New Delhi zou vol geruchten zijn. De tot vice-president van India benoemde voor malige ambassadeur in de Sovjet-Unie, Radhakrisjnan, zou, volgens genoemde be richten, aan Nehroe geschreven hebben, dat hij na zijn onderhoud met Stalin er van overtuigd is, dat Stalin een oorlog wil ver mijden en gelooft, dat India en de Sovjet- Unie hun krachten zouden kunnen vereni gen in een grote vredescampagne. Wan neer de oorlog in Korea in de zomer afge lopen zou zijn, zou Mao Tse Toeng waar schijnlijk tot de besprekingen worden uit genodigd- Thiers: Als men bij onderhandelingen ab solute beginselen wil laten gelden wordt elke vrede onmogelijk. GENèVE (Reuter) Sir Stafford Cripps, de Britse oud-minister van Financiën, is gisteravond te Zürich overleden. De doo- trad kort na elf uur in. Het overlijdc werd bekend gemaakt door zijn echtge note. Donderdag zou Sir Stafford 63 jay geworden zijn. Cripps leed reeds lang aa tuberculeuzê infectie aan de ruggegraa en later aan een gevaarlijke ziekte in dr onderbuik. Een operatie was wegens zij) zwakte onmogelijk. De jurist en politicus Cripps zal in d geschiedenis van Groot-Brittannië vei meld worden als „de ijzeren minister va Financiën". In Azië zal Cripps vooral i de herinnering voortleven door zijn be langrijk aandeel in de onderhandelingen die geleid hebben tot de onafhankelijkhei" van_ India en Pakistan. Cripps was lid va' twee regeringsdelegaties, die in 1942 e 1946 naar India gezonden werden. Voor het Britse publiek is Sir Staffoi de man van de „versobering" geweest, d de loonstop heeft ingevoerd en de Brittr een straffe economie oplegde. Revolutionny In 1930 werd Sir Stafford advocaat-gc neraal in de tweede Labour-regering va;- Ramsay MacDonald. Het zogenaamde „re- volutionnaire" stadium van zijn loopbaan kwam na de val van deze regering in 1931. Zijn meningsverschil met de leiders van de Labourparty bereikte een hoogtepunt in 1939 toen hij wegers zijn voortdurend ageren voor een „volksfront" met de com munisten uit de partij gestoten werd. Pas in 1945 werd Cripps weer tot de Labour party toegelaten. Bij het uitbreken van de tweede we reldoorlog stelde Sir Stafford zich ter be schikking van de regering. Churchill zond hem in April 1940 als bijzonder ambassa deur naai- Moskou. Later werd hij lid van het oorlogskabinet en minister van de vliegtuigproductie. In 1945, nadat de arbeiderspartij aan de macht was gekomen, begon Sir Stafford invloed uit te oefenen op de Britse econo mie. Premier Attlee benoemde hem tot minister van Handel. Vervolgens werd Cripps in 1947 minister van Economische Zaken en tenslotte, na het aftreden van Hugh Dalton, ook nog minister van Fi nanciën. Hij begaf zich in September 1949 naar Washington voor financiële bespre kingen en kondigde bij zijn terugkeer de devaluatie van het pond sterling aan een verklaring, die opschudding verwekte na zijn herhaalde categorische tegenspra ken. Ziekte In 1949 en 1950 ging Cripps verscheide ne malen naar Zwitserland voor een ge neeskundige behandeling en een rustkuur. Tenslotte werd in October 1950 zijn af treden als minister bekend gemaakt. Dok ters te Zürich hadden een tuberculeuze in- De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, heeft Maandagavond een korte rede uitgesproken voor de microfoon van de JARO, de Jeugd Amateurs Radio Omroep, in de studio van deze vereniging te Haarlem, waarin de mi nister zich richtte tot de Duitse jongeren met een uiteenzetting van de betekenis der democratische rechten en plichten die ver bonden zijn met het bereiken van de kies gerechtigde leeftijd. De Hessische Rundfunk, die de uitzen dingen van een aantal West-Duitse zenders verzorgt, heeft sinds enige tijd een harte lijk contact met de JARO. Deze laatste vereniging legt zich toe op het verzorgen van klankbeelden die op een bevordering van de goede verstandhouding tussen de jeugdgroeperingen in binnen- en buiten land zijn afgestemd. Vooral in het buiten land bestaat grote belangstelling voor dit streven, zodat verschillende buitenlandse zenders klankbeelden van de JARO op gezette tijden uitzenden. De Hessische Rundfunk had thans verzocht om een klankbeeld dat een voor de Duitse jongeren actueel en boeiend onderwerp zou behan delen. De keus viel op het onderwerp „bur gerrechten" en de in Nederland meer en meer in gebruik komende gewoonte om jongeren, die de kiesgerechtigde leeftijd bereiken, in groepsverband in te lichten over de belangrijke maatschappelijke stap, die zij daardoor zetten en over de rechten en plichten, die zij in een democratische samenleving verkrijgen en op zich nemen door deelneming aan het kiezen ener volks vertegenwoordiging. Minister In 't Veld verklaarde zich be reid een korte uiteenzetting tot dit klank beeld bij te dragen en kwam daartoe Maan dagavond in de studio van de JARO aan de Oranjestraat te Haarlem, waar hij door een deputatie van deze vereniging onder leiding van de heer I-I. Stok werd verwel komd. Ook was aanwezig mr. H. Mulder, secretaris van het Prins Bernhardfonds, dat heeft bijgedragen tot de inrichting van de JARO-studio, die thans de toets der critiek glansrijk kan doorstaan en zowel wat de apparatuur als de accoustische voorzienin gen betreft met de professionele omroepen kan wedijveren. Minister In 't Veld sprak voor de micro- Ministër In 't Veld voor de microfoon in gezelschap van twee leden van de JARO. foon een korte rede in het Duits uit, waarin hij wees op de verschillen tussen een tota litaire en een democratische regeringsvorm. Hij belichtte de rechten en verantwoorde lijkheden die de burger in een democrati sche staat worden toevertrouwd en de plichten, die hij tegelijk op zijn schouders krijgt. De directe deelneming van de bur ger in de vertegenwoordiging van het ge zag, die hij vrijwillig onderneemt, vereist een sterke burgerzin, die in scherpe tegen stelling staat tot de vrees en het geweld, waarmee de mens onder een totalitair re giem gedwongen wordt zijn fiat aan het gezag te geven. Hoe stei-ker de burgerzin, hoe sterker de democratie, aldus de minis ter, die wees op de noodzaak om deze bur gerzin vooral onder de jongemensen te ont wikkelen. Hij haalde de Nederlandse „Bur- gerdagen" als voorbeeld aan en vertelde, hoe in ons land op die wijze de jonge kies gerechtigden worden voorgelicht. De minister sprak de hoop uit dat de Duitse jeugd haar volle medewerking aan de versterking der democratische samen leving in West-Europa zal schenken. Het klankbeeld, waarin deze rede is op genomen, zal binnenkort door de Hessische Rundfunk worden uitgezonden. JARO in Afrika De JARO zal binnenkort ook de Afri kaanse jeugd bereiken door uitzendingen via de Belgische OTC-zender in Leopold- stad. Er zal in Mei en in Juli een uitzen ding plaats hebben in het Nederlands en in het Engels. De OTC zendt op 30,79 meter. Ook in Zweden heeft de JARO voet aan de grond gekregen, waardoor de mogelijk heid tot oprichting van een Zweedse JARO bestaat. In Duitsland en Zwitserland wer ken reeds afdelingen van de internationale JARO. Sir Stajford Cripps fectie van het ruggemerg geconstateerd. Een Zwitserse professor verklaarde in April 1951 dat Sir Stafford leed aan een „zeldzame en gevaarlijke ziekte". In Sep tember van hetzelfde jaar verklaarden zijn artsen hem volkomen genezen, waarop Cripps de volgende maand naar Engeland terugkeerde. Hij zette daar zijn rustkuur voort. In het begin van dit jaar werd be kend gemaakt, dat Cripps voor een medi sche controle naar Zwitserland was ge vlogen. Enigs dagen later deelde mevrouw Cripps in Zürich mede, dat dë ziekte van haar echtgenoot teruggekeerd was. Verscheidene politici, onder wie de Ame rikaanse en Canadese ministers van Fi nanciën en de leider van de Britse La bourparty, Clement Attlee, hebben de overledene geprezen, wegens zijn „sterk Christelijk karakter" en „visie en on kreukbaarheid". Attlee zeide: „Zijn brillant intellect ging vergezeld van een sterk karakter, brede sympathieën en hoog idealisme". PARIJS (A.F.P.). Naar Maandag op het Franse staatssecretariaat voor Econo mische Zaken werd vernomen, bevat het Franse programma voor de invoer uit de landen van de organisatie voor Europese economische samenwerking voor de maan den April, Mei en Juni, dat onlangs bij de O.E.E.C. werd ingediend, een clausule van „internationale billijkheid". Toen in Februari wegens de moeilijk heden met de Franse betalingsbalans be sloten werd de invoer uit landen van de O.E.E.S. op te schorten, hadden enkele landen, zoals Zweden, hun uitvoerprogram ma naar Frankrijk reeds tot uitvoering ge bracht, maar hadden andere landen, als Zwitserland, België, Nederland en West- Duitsland, hun uitvoerprogramma's nog niet geheel vérwezenlijkt. Deze laatste lan den bevonden zich daardoor in een ongun stiger positie dan de eerstgenoemde. Teneinde een zekere gelijkheid van be handeling tot stand te brengen stelt de Franse regering voor, dat de landen, die bij de uitvoering van hun exportprogramma ten achter waren gebleven, deze achter stand tot 1 Juli met 6 procent per maand zullen inhalen. De Britse minister van Financiën, But ler, heeft Maandag een radiorede gehouden over de economische betrekkingen van En geland met West-Europa. Daarin heeft hij de Europese landen toegezegd, dat Enge land de onlangs ingestelde invoerbeperkin gen zou opheffen, zodra de financiële toe stand van het land dit mogelijk zou maken. Butler verklaarde: „Ons streven is en blijft gericht op liberalisatie van de invoer, geleidelijke vrijmaking van het stelsel der internationale betalingen, uiteindelijke in wisselbaarheid van het pond sterling en de grote uitbreiding van de handel tussen onze landen, die door deze maatregelen bereikt zal worden." De positie van de Urker vissers, die in Argentinië verblijven, is thans enigszins verbeterd. De burgemeester van Urk heeft namelijk een telegram uit Argentinië ont vangen van een der daar vertoevende Ur kers, waarin deze mededeelt, dat aan de Urkers een verblijfsvergunning is verleend. Zij behoeven dus Argentinië niet te ver laten. De minister van Sociale Zaken van Argentinië heeft persoonlijk zijn bemidde ling hiertoe verleend. Aan de groenten- en fruitveiling te Bergen op Zoom zijn Maandag de eerste aardbeien aangevoerd, die daar in de kassen zijn geteeld. Ze werden per stuk verkocht en brachten 10 tot 23 cent per aardbei op. De NATO-conferentie, die oorspronkelijk voor gisteren in het Parijse Palais de Cliaillot was uitgeschreven is, officieel wegens verbouwing der vergaderzaal, een week uitgesteld. Het zal nu dus Maandag 28 April worden, aleer de permanente ver tegenwoordigers der Atlantische landen zich zullen kunnen beraden over het pro bleem van Eisenhowers opvolging als op perbevelhebber van SHAPE in Europa. In diplomatieke kringen wordt hier in tussen wel aangenomen, dat de kwestie voor het ogenblik nog niet helemaal rijp zou zijn voor een officieel debat. Geen der beide voornaamste candidaten, noch Gruenther, noch Ridgway, zouden op dit moment een overtuigende meerderheid kunnen verwerven. Volgens sommige waarnemers zal onder leze omstandigheden een „outsider", zelfs van niet-Amerikaanse nationaliteit, een goede kans voor de benoeming kunnen maken. Gisteren werd als zodanig in Parijs de Engelse minister van Defensie, Lord Alexander, veel genoemd, wiens candida- tuur vooral door Canada sterk zou worden ondersteund. De omstandigheid echter, dat een Engelsman (Lord Ismay) reeds het algemeen secretariaat van de NAVO be kleedt, zou de kansen van een Brit om Eisenhowers opvolger te worden weer aanzienlijk verkleinen. Niettemin wordt het bezoek, dat de Britse minister van Defensie onlangs onverwacht aan generaal Eisenhower heeft gebracht, met de ge ruchten over zijn candidatuur of die van Montgomery nog steeds algemeen in ver band gebracht. Eisenhower zal vanwege een niet ern- üige ziekte voorlopig moeten afzien van zijn afscheidstournée langs de verschillen de Europese hoofdsteden, die deze week in Kopenhagen en Stockholm zou beginnen. Garanties Naar van officiële zijde wordt verklaard zullen deze week tussen Amerikaanse, Brit se en Franse afgevaardigden besprekingen beginnen over Britse en Amerikaanse ga ranties voor Frankrijk voor het geval een der landen van het Europese defensie- stelsel zich terug mocht trekken. Reuter tekent hierbij aan, dat Frankrijk met de herbewapening van West-Duits- land heeft ingestemd onder voorwaarde, dat een en ander onder controle zal staan van de organisatie van een "West-Europees leger. Deze controle zou dan een garantie ziin tegen een mogelijke herleving van een onafhankelijk Duits legér. In welke vorm deze garantie gegeven zal worden is nog onbekend. Men ziet in Frankrijk echter in, dat het buitengewoon moeilijk zou zijn het Amerikaanse Con gres er toe te krijgen om een „specifieke garantie" goed te keuren. Zij zou in de vorm van een verklaring van de president gegeven kunnen worden. JACKSON (Reuter) Ruim duizend opstandige gevangenen, onder wie enkele van Amerika's gevaarlijkste misdadigers, hebben gisteren een groot gedeelte van de staatsgevangenis van Jackson (Michigan) in bezit genomen. Zii hebben, behalve de vier bewakers, die zij sedert Zondag als gijzelaars vasthouden, Maandag nog zes bewakers gevangen genomen. Staatspoli tie, die ijlings de gevangenis heeft om singeld, vuurde waarschuwingsschoten over de hoofden van de gevangenen heen, die bewakers van een ploeg werkende ge vangenen op het gevangenisterrein be dreigden. De opstandelingen plunderden het ge vangenis-theater en paradeerden daarna met de muziekinstrumenten over het ter- rein. Het grootste deel van de staatspolitie van Michigan heeft opdracht gekregen zich naar de gevangenis te begeven een van de grootste ter wereld met 6.481 gevangenen om een massale uitval te verhinderen. Vijfentwintig met machine pistolen en traangasbommen uitgeruste politiemannen hebben reeds posten be trokken op het dak van de gevangenis en op de muren. De gevangenen, die geleid worden door een beruchte inbreker, heb ben gedreigd tegenmaatregelen te zullen nemen tegen de gijzelaars, als op hen ge schoten zou worden. De politie heeft bevel gekregen „tot nader order niet te schie ten', nadat bij het afvuren van een salvo een gevangene was gedood en twee waren gewond. Later werd gemeld, dat ongeveer 170 ge vangenen, gewapend met messen, zware kettingen, ijzeren staven en knuppels, hun verzet nog volhouden. De gevangenen verklaren in opstand te zijn gekomen wegens het „brute optreden" van de bewakers. %-vO-VY- - TT*- - v.-v- WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele plaatse lijke buien. Weinig verandering in tem peratuur. Krachtige tot matige Zuid- Westelijke tot Westelijke wind. 23 April Zon op 5 26 uur. onder 19.51 uur. Maan op 4.42 uur. onder 19.22 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 22 April Hoog water: 2.16 en 14.36 uur. Laag water: 10.10 en 22.39 uur. Woensdag 23 April Hoog water: 2.58 en 15.19 uur. Laag water: 10.56 en 23.20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1