Engeland kan problemen zijn niet economische meer aan Herenconfectie bedrijven willen vier weken sluiten Zwaarste A-bom-explosie liet soldaten ongedeerd Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Britse slop Koningin dankt Canada voor ontvangst van emigranten Bankroet der nationale economie opnieuw duidelijk bevestigd Harriman candidaat voor presidentschap Spionnage in Zweden Het woord is aan Zij haalde vele herinneringen op aan vroeger verblijf in Ottawa Padvinders vieren St. Jorisdag Paddestoel boven Nevada Soedan in tweestrijd Koninklijk Paar hoopt Maandag terug te keren Tass ontkent bericht over ontmoeting Nehroe-Stalin Gevangen isoproer ten einde Communisten worden zoveel mogelijk uitgeschakeld Geallieerde raad voor Japan ontbonden Koudere nachten 66e JAARGANG No 242 WOENSDAG 23 APR-IL 1952 296e JAARGANG No 95 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60, Postgiro 273107, Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NA HET FRANSE SLOP, waaruit de on bevangen, ongeraffineerde minister-presi dent Antoine Pinay de vastgelopen staats financiën poogt te bevrijden, is nu het Britse slop weer aan de orde van den dag. De West-Europese landen worden, zij het bij afwisseling, steeds sloppen-rijker of wel duiten-armer. Dat ons land op het ogenblik niet in een dergelijke toestand verkeert is verheugend, maar helaas gespeend van enige zekerheid voor de toekomst, zelfs op korte termijn. De Belgische regering heeft dit harerzijds vastgesteld, door voorlopig maar van economische unie af te zien. La Mère Benelux weet haar kinderen nog steeds niet te verenigen. Zelf zijn de Belgen geenszins zonder zorgen. Wat Italianen en Duitsers betreft, die zullen, zij het in ver schillende trant, weldra weer aan de orde komen. Als gij uit dit alles afleidt dat vol ken, die zeven jaar na een uitputtende wereldoorlog onder de loodzware druk van nieuwe enorme bewapeningslasten ver keren, hun herstel en hun nieuwe levens kracht alleen in vereniging kunnen vinden, behoeft gij hier geen tegenspraak te ver wachten. Alle wegwijzers van het gezond verstand wijzen naar die enige uitweg. Het is evenwel niet hét gezond verstand, dat ten deze de leiding heeft. De A.N.W.B. ge niet meer vertrouwen, met zijn wegwijzers, bij de Nederlandse weggebruikers dan het G. V. bij de politieke weggebruikers van Europa. Het Britse economische slop, sinds een half jaar wel zeer duidelijk zichtbaar, is opnieuw in de grote koppen-van-den-dag der wereldpers gekomen door de verschij ning van het gebruikelijke economische jaaroverzicht. „Onmiddellijk dient elk offer gebracht te worden om het dreigende ge vaar van massale werkloosheid en totale ontwrichting te voorkomen", zegt het. Door inkrimping van de invoer en verhoging van de uitvoer hoopt de regering iets te berei ken. Ongelukkigerwijze zijn alle volken, die in economische sloppen belanden, tot dergelijk beleid geneigd. De Britse regering heeft de invoer, ten koste van verscheidene landen (waaronder het onze) reeds aan zienlijk beknot. Dit kan, in het algemeen gezien, geen andere gevolgen hebben dan dat die landen hun invoer eveneens beknot ten. Het woord autarkie, dat voor de oorlog in de mode was en nu minder gebezigd wordt, moet wel weer in veler gedachten terugkeren. Dit woord betekent zelfvoor ziening van een staat in de eigen behoef ten: in deze zin dus: zelfgenoegzaamheid. Maar een land als Groot-Brittanniè" mist de grondstoffen en de landbouw om in eigen behoeften te voorzien. Het is bij uitstek een industriegebied en zeer ver van autar kie verwijderd, verder nog dan de meeste andere landen. Frankrijk, dat over meer grondstoffen en veel meer landbouw be schikt heeft daarom meer eigen mogelijk heden tot herstel. Het is in wezen een veel rijker land. Weliswaar vormt Groot-Brit- tannië de kern van het Britse Gemenebest, maar zoals onze Londense correspondent terecht heeft aangevoerd bezit dat in eco nomische zin meer theoretische dan prac- tische mogelijkheden. Een economische eenheid vormt het geenszins. „Enerzijds staat Engeland voor de onmogelijkheid om de problemen in nationaal verband op te lossen; anderzijds ontbreekt helaas nog steeds de conceptie van een economie, die de nationale grenzen doorbreekt", schrijft onze man uit Londen in dezelfde gedach- tengang, die ons hier vervult. Het economisch jaaroverzicht voorspelt nu dat het Britse publiek in een jaar tijds zeventig millioen pond, dat is dus zo onge veer 750 millioen gulden, minder zal kun nen besteden dan in vorige jaren aan: ge- importeerde levensmiddelen, radio- en televisie-toestellen, speelgoed, sportartike len, fietsen, motorfietsen en metalen meu belen. Een bonte opsomming, maar volledig is zij nog niet eens. Zij duidt in nog sterker mate dan vroeger dan in de bewinds jaren van de pas overleden oud-minister Sir Stafford Cripps op „austerity": ver sobering. Wie meent dat wij ons daar niets van hoeven aan te trekken omdat het een nabuurvolk en niet ons treft de tradi tionele Europese houding vergist zich en kijkt niet verder dan zijn neus lang is. Want wij worden er wel direct door ge troffen, omdat onze uitvoer en daarmee onze eigen economische positie erdoor ge schaad wordt. Zo keert men weer tot het uitgangspunt der sloppen-redenering te rug: de aangewezen weg voor het verdeelde West-Europa is duidelijk zichtbaar. Mis schien zal het hem niet inslaan voor het door nog veel erger economische crisis is getroffen dan het in een eeuw tijds er varen heeft. Al heeft het in deze tijd waar lijk niet aan waarschuwende stemmen ont broken. R. P. CAIRO (Reuter). Ismail Azhary Bey, voorzitter van de Asjigga-partij in de Soe dan die een unie met Egypte voorstaat, heeft Dinsdag de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, per telegram mede gedeeld, dat het Soedanese en Egyptische volk slechts „de eenheid van het Nijldal onder een Egyptische kroon" zullen aan vaarden. Azhary eiste verder onmiddel lijke en algehele ontruiming van Egypte en de Soedan door Engelse troepen. De leider van de wetgevende vergadering in de Soedan, Abdoella Bey Chalil, heeft namens de Oemmapartij de Britse minister van Buitenlandse Zaken telegrafisch ge waarschuwd tegen „de pogingen van Egyp te om zijn kroon aan de Soedan op te leg gen". De Oemmapartij heeft een meerderheid in de wetgevende vergadering en wil on afhankelijkheid voor de Soedan. De Koningin en Prins Bernhard zullen, met hun gevolg op Zondag 27 April a.s. om 18.30 uur plaatselijke tijd met een „Constellation" van de KLM van Ottawa naar Nederland vertrekken. De vlucht wordt gemaakt via Gander op New Found- land. Het Koninklijk Paar wordt Maandag 28 April om 15.30 uur Nederlandse tijd op Schiphol verwacht. TREINONTSPORING, VIER DODEN. Vier personen werden gedood en een aantal gewond toen een trein gisteren ont spoorde te Roost-Warendir. nabij Douai, ongeveer 60 km van Rijssel. De trein sloeg na de ontsporing om. Het juiste aantal gewonden is nog niet bekend. (Van onze correspondent in Londen) De Engelse regering heeft gisteren de waarschuwing tot het land gericht dat onmid dellijk elk offer dient gebracht te worden om het dreigende gevaar van massale werkloosheid en totale ontwrichting te voorkomen. Deze waarschuwing ging vooraf aan het jaaroverzicht van de economische toestand over 1952, dat anders de begro ting vergezelt welke thans een maand was vervroegd. Hierin wordt verder gezegd dat de regering alléén niet bij machte is de moeilijkheden op te lossen. Succes hangt af van ieders medewerking. Eind 1951 werd, zoals bekend, Engelands economische situatie critiek. Onmiddellijk ingrijpen was nodig omdat het anders on mogelijk zou zijn de import van het nood zakelijke voedsel en de nodige grondstoffen te verzekeren, zulks doordat de betalings middelen daarvoor zouden ontbreken. In September toonde Engelands devie zenpot zijn bodem. Een gemakkelijke uitweg is er niet. Slechts door inkrimping van de invoer welke langzamerhand in de winkels merk baar begint te worden omdat de reserve voorraden uitgeput raken en opvoering van de uitvoer hoopt de regering een wer kelijk drastische beknotting van de im porten waarbij de huidige beperkingen nog maar kinderspel zouden zijn te voorkomen. Het is tragisch, dat op een ogenblik, dat de Oostelijke landen uit gemengde mo tieven met aanlokkelijke orders zwaaien, in de Verenigde Staten pogingen worden gedaan om de Britse uitvoer naar het dol- largebied, die reeds getroffen was door de bepalingen van de destijds goedgekeurde nieuwe internationale handelsovereenkom sten, verder aan banden te leggen door verhoogde tarieven op belangrijke Britse export-artikelen. Enerzijds staat vooral het economisch door gebrek aan grondstoffen en voedsel zo kwetsbare Engeland voor de onmogelijk heid om de problemen in nationaal verband op te lossen. Anderzijds ontbreekt helaas nog steeds de conceptie van een economie, welke de nationale grenzen doorbreekt, behalve dan de nog maar door enkelen aangehangen oude vrijhandelsidee. Het Britse Gemenebest, welke reusach tige mogelijkheden dit theoretisch ook mag bezitten, is nauwelijks een economische eenheid en kan dit ook nooit worden, door dat het nu eenmaal geen geografisch ge- LONDEN (Reuter). Het Russische nieuwsbureau Tass heeft bekend gemaakt, dat het gemachtigd is een bericht in een dagblad in India. Volgens hetwelk de voor malige ambassadeur van India in Moskou de premier van India had meegedeeld, dat maarschalk Stalin aan hem op 5 April een plan voor een vredesconferentie had ont huld, tegen te spreken. Verder zegt Tass, dat het bewuste blad ook verklaard had, dat besloten was, dat Nehroe in Juni of Juli naar Moskou zou gaan voor een be spreking van het plan met Stalin. Tass noemt het bericht „louter verzonnen en volkomen ongegrond". RAHWAY (Reuter). De 230 gevan genen in de staatsgevangenis te Rahway (V. S.), die sinds verleden week Donder dag in opstand zijn geweest en zich ver schanst hebben in een vleugel van het ge bouw, hebben zich gisteren overgegeven. Autoriteiten van de gevangenis hadden geduldig gewacht, met honger en dorst als hun bondgenoten, op dit ogenblik. Men be loofde de opstandigen, aat zij geen lichame lijke straffen zouden krijgen indien zij zich overgaven en de acht als gijzelaars vast gehouden bewakers niets zouden doen. Van officiële zijde is thans verklaard, dat de manifestatie in de gevangenis van Rahway geëindigd is. De acht gijzelaars zijn vrij gelaten. sloten gebied vormt, om van de politieke onderlinge verschillen maar te zwijgen. Desniettemin was het sterlingblok tot dus ver Engelands reddingsgordel. Het jongste overzicht is de zoveelste be vestiging van het bankroet der nationale economie, welke pas dank zij Marshall hulp en later vooral door de strategische uitvoer van rubber, tin en wol naar de Ver enigde Staten op de been werd gehouden Het overzicht vraagt tijdelijke offers, meer productie, zonder verhoogd verbruik, beteugeling van lonen, salarissen en divi denden Butler's begroting leidde tot on middellijke loonactie van minstens zes mil lioen arbeiders tenzij de eisen door gro tere voortbrenging worden gerechtvaardigd. Tijdelijke werkloosheid in sommige be drijfstakken acht de regering onvermijde lijk wegens overschakeling naar de bewa- peningsen export-industrie. Op deze laatste wordt een beroep gedaan om zich voortdurend aan de overzeese vraag aan te passen. Vele firma's zitten met hun tra ditionele artikelen voor traditionele mark ten nog te veel vastgeroest in het verleden. In afwijking met vorige jaren doet het overzicht thans geen gedetailleerde econo mische voorspellingen. Wel wordt voorzien dat het publiek 70 millioen pond minder zal kunnen spenderen aan tot dusver ge- importeerde levensmiddelen, aan radio's, televisie, speelgoed, sportartikelen, fietsen, motorfietsen en metalen meubelen. Volgend jaar April zullen twee millioen personen, of negen van elke honderd der werkende bevolking, in de strijdkrachten zijn opgenomen of in de defensie-industrie zijn te werk gesteld. Zo goed als de helft van alle militaire uitrusting in West- Europa komt uit Engelse fabrieken. WASHINGTON (Reuter). Averell Harriman, directeur van het bureau voor wederzijdse beveiliging, heeft verklaard, dat hij een „actief pretendent" is naar de democratische candidatuur voor het presi dentschap. „Ik heb dit besluit genomen, omdat ik ervan overtuigd ben, dat wij dit jaar voor vraagstukken van het grootste belang voor ons land en de wereld geplaatst zullen wor den," zo zeide hij. Er dient gestreden te worden voor het handhaven van de vooruitgang naar een beter Amerika en een vreedzame wereld, die begonnen is door president Roosevelt en president Truman. Generaal Eisenhower heeft volgens de eerste uitslagen van de voor-verkiezingen in Pennsylvanie, die gisteren heeft plaats gehad, een stevige voorsprong behaald. Bij de democraten heeft senator Kefauver een kleine voorsprong op de andere candidaten. De namen van Eisenhower en Stassen staan op de stembriefjes gedrukt. Senator Taft, de grootste rivaal van Eisenhower, blijft achter. Hij had zijn aanhangers ver zocht zijn naam niet op de stembiljetten in te vullen bij de voorkeurstemming, daar, zoals hij zeide, dit van geen invloed zou zijn op de 60 afgevaardigden in Pennsylva- nië naar de republikeinse conventie in Juli. Deze afgevaardigden zullen namelijk niet gebonden zijn aan enige candidaat, on geacht de voorkeur, die de kiezers Dinsdag hebben uitgesproken. STOCKHOLM (N.T.B.) De Zweedse minister-president, Erlander, heeft Dins dag in de Rijksdag geantwoord op een in terpellatie over de spionnage-affaire, die reeds geruime tijd in Zweden de gemoede ren bezig houdt. Hij zei te begrijpen, dat het een grote zelfoverwinning moet kosten om mensen, met wie men in vriendschap pelijk, collegiaal of politiek contact staat, aan te geven omdat men ze van spionnage verdenkt. Maar het is een plicht tegenover de maatschappij ertoe mede te werken, dat spionnage-activiteit onthuld wordt, zo zei hij. Met een zeker voorbehoud antwoordde Erlander bevestigend op de vraag of alles, wat redelijkerwijs gedaan kon worden, gedaan was om te voorkomen dat mensen, die om hun communistische sympathieën bekend zijn, voor de verdediging belang- Fuller: Een zaak onmogelijk te achten is de manier om haar onmogelijk te maken. rijke posten in dienst van staat of gemeen ten bezitten. Het voorbehoud gold de be tekenis, die men aan het woord „redelij kerwijs" wil toekennen. Men moet niet door een algemeen werkende wetgeving mensen discrimineren, die een extreme politieke richting tot de hunne hebben ge maakt, aldus Erlander, en op gemeentelijk gebied heeft de staat geen formele reden om in te grijpen. Controle wordt nu uitge oefend op degenen die tewerkgesteld worden bij de defensie, bij bepaalde andere „kwets bare" bestuursorganen en bij particuliere bewakingsmaatschappijen. „Maar ik ken geen absoluut onfeilbaar middel, dat de veiligheid van de maatschappij waarborgt en tegelijk onmogelijk maakt, dat de rechtszekerheid van particuliere personen wordt aangetast", aldus Erlander. OTTAWA (A.N.P.). Gisteravond heeft Koningin Juliana in Ottawa een radiotoe spraak voor de „Canadian Broadcasting Corporation" gehouden tot het Canadese volk. De Koningin zeide: „Vrienden in Canada, ik voel mij gelukkig weer in uw land te mogen zijn en u de groeten te kunnen over brengen van het Nederlandse volk. Velen van u voelden zich even zo thuis in mijn land als ik mij thuis gevoelde in het uwe. Uw warme gastvrijheid heeft een zo on uitwisbare indruk op mij gemaakt, dat, steeds als ik er op terugzie, ik een beeld zie van de toekomst, waarvan wij veel kunnen verwachten. Ik zie dit: dat moeilijke tijden zoveel beter te dragen zijn als wij verenigd zijn in plaats van gescheiden." De Koningin zeide te menen, dat God het voor de mensheid zo beschikt heeft, dat, door het' dragen van elkanders lasten, een krachtige eenheid tot stand kan komen, hetgeen nieuwe mogelijkheden in iedere richting opent. „Er is genoeg in uw land en uw volk te vinden waarop dit geloof ge baseerd kan worden, bijvoorbeeld uw gast vrijheid voor de emigranten, een alomvat tende gastvrijheid, die vele dingen, die nog met elkaar verbonden moeten worden, zal verbinden." „Indien ik hier enkele woorden tot mijn landgenoten richt, zou ik gaarne dit willen zeggen (hier ging de Koningin een ogenblik in het Nederlands verder): „Hoe lang u hier ook moogt wonen, de mensen om u heen zullen steeds in u Holland zien en zullen het steeds naar u beoordelen. Ik verheug me altijd wanneer ik hoor, dat u het hier zo goed doet en dat u hier met succes een toekomst opbouwt, dat u dit doet in harmonie en vriendschap met uw nieuwe omgeving. Teleurstelling zal onont koombaar zijn, maar het zal uitzondering op de regel zijn. Oude herinneringen De Koningin heeft gisteren bezoeken ge bracht aan een aantal plaatsen, die voor haar herinneringen aan haar periode van De Nederlandse confeetie-industrie heeft reeds geruime tijd met grote moeilijkheden te kampen. Misschien zullen deze er toe leiden, dat in Juli en Augustus de fabrieken van heren- en jongensbovenkleding enige weken zullen sluiten, indien zij tenminste niet voldoende zijn voorzien van orders. Deze beslissing is genomen door de Ver eniging van Fabrikanten van heren- en jongensbovenkleding en bindt alle aange sloten leden, en dat zijn 90 pet. van alle fabrikanten. Na het uitbreken van de strijd op Korea stegen de grondstoffenprijzen in deze branche zeer snel, soms tot bijna het dubbele. De fabrikanten moesten toen verkopen tegen vervangingswaarde. Nieuwe grondstoffen konden zij slechts tegen zeer hoge prijzen inkopen. De eerste tijd werden behoorlijke winsten gemaakt. Toen echter daarop de volprijzen onverwacht weer zakten, werden de fabrikanten verplicht hun goederen, die dus gemaakt waren van dure grondstoffen, tegen nieuwe lage prijzen te verkopen. Dat deed de gehele winst van de vorige periode geheel teniet. Intussen was ook een verzadiging bij het publiek opgetreden en bovendien was Een van de hoogtepunten der viering van St. Jorisdag door de Haarlemse padvinders was de vlaggenparade die vanmorgen om zeven uur onder veel belangstelling op de Grote Markt gehouden is- het door verschillende cadeau-acties bij de détaillisten wat kopschuw geworden. De détaillisten plaatsten daarna geen orders meer bij de industrie. Deze kan tot ongeveer Juli nog produceren. Wat daarna moet gebeuren weet men nog niet, aldus de fabrikanten. Zij zijn niet van plan voorraden te vormen van afgewerkte pro ducten. De détaillisten, die er op speculeren bij grote voorraden in de fabrieken misschien goedkoper terecht te kunnen, zullen deze hoop moeten opgeven. De fabrikanten zullen bij gebrek aan orders, aldus ver zekerden zij, liever telkens in de maanden Juli en Augustus hun bedrijven twee weken stopzetten. Over de maatregelen is reeds overleg gepleegd met de vakvereni gingen. Men hoopt dat het personeel zo lang in de wachtgeldregeling zal worden opgenomen. In Nederland werken momenteel 12.000 personen in deze branche, waarvan in de stad Groningen 3500, die 300.000 costuums per jaar produceren met een omzet van 45.000.000,—. Maat-normalisatie Fabrikanten van heren- en jongesboven- kleding zullen in navolging van wat in Amerika op dit terrein geschiedt thans de maatnormalisatie op wetenschappelijke gronden gaan baseren. Tot dusverre waren de confectiematen vrij willekeurig. Thans heeft men een hoogleraar-medicus ver zocht standaardmaten vast te stellen. Waarschijnlijk zal men hiervoor een representatieve groep nemen van 10 tot 20 procent van alle mannen boven 18 jaar. De uitkomsten van deze metingen zullen dan voor de toekomst de maten van de heren confectie bepalen. ballingschap meebrachten. Zo bezocht zij de school, waar de prinsesjes in de oorlog zijn geweest. De Koningin legde voorts een krans bij het monument in Ottawa voor de Canade zen, die bij de bevrijding van Nederland gevallen zijn. Na de kranslegging onder hield zij zich met een aantal oud-strijders en familieleden van gesneuvelden. Daarna sprak zij een tijd lang met Nederlandse emigranten. Voor de lunch plantte de Ko ningin een ahornhoom, waarvan het blad, „Maple-leaf" genaamd, het Canadese na tionale embleem is, in de tuin van het gou vernementsgebouw. Tevoren had zij een bezoek gebracht aan het stadsziekenhuis van Ottawa, waar in de oorlog Prinses Margriet werd geboren. Zij bezocht de kraamkamer en onderhield zich met haar verpleegster van toen, Gla dys Moorhead. Voorts bezocht zij de kli niek van de bloedtransfusiedienst, waar zij in de oorlog herhaaldelijk bloed heeft af gestaan, en de Rode Kruis-winkel waar zij gedurende vier jaar twee dagen in de week heeft gewerkt. Zij stond daar toen achter de toonbank en verkocht allerlei artikelen. De Canadese bladen herinneren er aan, hoe zei in die tijd tegen die klanten zei: „Noemt u mij maar gewoon Juliana". De drukte was hier gisteren zo groot, dat een kleine Franse persfotograaf eerst geen kans kreeg om een plaatje te maken. Hij maakte dan ook dankbaar gebruik van het aanbod van een forse heer, die hem zei op zijn schouders te klimmen en was hogelijk ver baasd, toen later bleek dat deze de Neder landse ambassadeur, A. H. J. Lovink, was. NEW YORK (Reuter). Gisteren is boven Yucca Flat, het atomische proef ter rein in Nevada, de grootste atoombom, die ooit in de Verenigde Staten tot ontploffing is gebracht, uit een vliegtuig geworpen en ontploft. De ontploffing kon in New York worden gehoord via de radio en op de televisie schermen was de lichtflits der ontploffing en de daarop volgende rookkolom zicht baar. Het was de eerste maal, dat een ont ploffing voor het publiek werd uitgezon den. De omroeper had aangekondigd, dat het vliegtuig, een B-36, de bom van een hoogte van ruim negen kilometer had laten vallen. De waarnemers op zestien kilometer af stand voelden de hitte in het gelaat. De paddestoelvormige wolk wisselde van kleur: van rose via geel en paars tot sneeuwwit. Vrijwel onmiddellijk na de ontploffing werden de troepen, die aan de proefneming hadden deelgenomen, op vrachtauto's weg gevoerd, teneinde te voorkomen, dat zij met de radio-actieve stof in aanraking zouden komen. Sommigen hebben zich op een af stand van slechts 4,8 kilometer van de plaats van de ontploffing bevonden. Vol gens waarnemers veroorzaakte de bom verscheidene secundaire hitte-ontwikkelin- gen. Honderdentwintig man van de val schermtroepen stonden gereed om achter het „atoom-rookgordijn" neer te springen, echter na een veilige wachttijd in acht ge nomen te hebben. De grondtroepen die zich in mangaten van iets meer dan een meter diepte bevon den, kregen een zware schok te weerstaan. Ongeveer een half uur na de ontploffing verklaarde een functionaris van de atoom commissie, dat alles precies volgens de plannen was verlopen en dat er geen onge lukken zijn gebeurd. De bom ontplofte op de vastgestelde hoogte van 900 meter. Kort voor de ontploffing zeide Gordon Dean, voorzitter van de atoomcommissie, dat de explosie de zwaarste zou zijn, die ooit in de Verenigde Staten tot stand ge komen is, en ook zwaarder dan die van Hirosjima en Nagasaki en de twee van Bikini. Dean voegde er aan toe, dat in 1946 de meeste mensen de atoomwapens als strate gische wapens beschouwden. Men nam al gemeen aan, dat een dozijn van deze wa pens op oordeelkundige plaatsen gebruikt, iedere macht ter wereld buiten gevecht zou kunnen stellen. Thans beschouwt men de atoomwapens echter ook als tactische wa pens, die ook te velde gebruikt kunnen worden. TOKIO, (Reuter) De intergeallieerde raad voor Japan een adviserend orgaan voor de bezettingspolitiek, is heden ondanks protest van Sovjet-zijde ontbonden. De Amerikaanse voorzitter van de raad, Bond, verklaarde dat bij het van kracht worden van het verdesverdrag voor Japan, op 28 April, automatisch een einde zou komen aan de bezetting en het bestaan van de raad en de commissie voor het Verre Oosten, welke ruimere politieke kwesties bespreekt. De Russische afgevaardigde, Kislenko, noemde de ontbinding van de raad „een nieuwe onwettige daad van de zijde der V.S.". Hij beschuldigde de V.S. er van een militair bruggenhoofd van Japan te willen maken om gereed te zijn voor een nieuwe oorlog. Beste bescherming Volgens waarnemers heeft de proef aan getoond, dat éénmansgaten bescherming kunnen bieden zelfs tegen het destructief- ste wapen ter wereld. De 1.500 militairen, die zich in dergelijke gaten bevonden en slechts ongeveer 5 km van de ontploffing verwijderd waren, zijn ongedeerd geble ven. Generaal Swing, bevelhebber van het zesde leger, verklaarde, dat het ergste wat de mannen is overkomen „een mondvol stof" is geweest. Koningin Juliana en Prins Bernard poseren in gala-toilet, alvorens aan te zitten aan een hun aangeboden diner in San Francisco Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land is de laatste dagen meer en meer in Oceanische lucht gekomen met het gevolg dat de tem peraturen thans lager zijn dan vorige week. Uit het Westen komt nu evenwel een rug van hoge druk langzaam naderbij, waar door de buiïgheid gaat afnemen. Tijdens opklaringen gedurende de nacht kan daarbij lichte nachtvorst optreden. „"JOOCC-^-> r*nooooc<xxxxx'0ocyv^>~: -vyrxxxx*ï'^<~^<r*'*crcccG£ KANS OP LICHTE NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met nog enkele plaatselijke buien. Vannacht hier en daar mist en lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. 24 April Zon op 5.24 uur, onder 19.53 uur. Maan op 4.57 uur, onder 20.46 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 23 April Hoog water: 2.58 en 15.19 uur. Laag water: 10.56 en 23.20 uur. Donderdag 24 April Hoog water: 3.39 en 15.59 uur. Laag water: 11.37 en 23.57 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1