Prins Frans II va Kirchroa KOLKJE één dag heer en meester in de Spaarnestad Agenda voor Haarlem Beethovencyclus begonnen Werk van Jeanne Bieruma Oosting GEWAPEND MET EEN WOORDENBOEK Een kleine duizend Limburgers vergezellen de vorst op zijn reis k fraud-iviei? Strijdkreet Hoogtepunt Audiëntie Carnaval in Kenaupark K. Norel over Canada 3 Het tekort op de Haarlemse begroting voor 1952 Ds. J. G. Lekkerkerker overleden Viering Sint Joris Moura Lympany soliste bij de H. O. V. Emigratie Van wie zijn deze fietsen? Zaanenplantsoen-expresse De stijgende werkloosheid in het gewest Haarlem Boksen Turpin won door k.o. van Hairabedain Biljarten Kampioenschap cadre district Haarlem Voetbal Odenthal hoopt Zondag te kunnen spelen Waterpolo HVGB uitgeschakeld Tennis Van Swol en Rinkel stellen zich beschikbaar Burgerlijke stand van Haarlem WOENSDAG 23 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In het rijk der zevenenzeventig grotten is de Koning van de lach heer en meester. Een Koning met vele zonen, die wonen in Heerlen en in Maastricht, in Sittard en in Roermond, in Kerkrade en in al die andere schilderachtige Zuid-Limburgse plaatsen, die omsloten liggen door wuivende korenvelden, omhoogwelvend naar de koppen van met weelderig groen bekroonde heuvels. Drie dagen per jaar steken zij zich in een flonkerend feestgewaad om met de statie van een sprookjesprins hun kortstondig bewind met veel élan en nog meer scherts ter hand te nemen. Drie dagen zwaaien zij de scepter der zotheid over hun lachende onderdanen die zich een jaar lang hebben verheugd over de komst van hun leiders der sprankelende vrolijkheid. Drie dagen verlaten deze Prinsen bij de gratie van de lach hun zomerpaleis om carnaval te vieren. Drie dagen kaatst uitbundige jool tegen de pittoreske gevels in de steile straten. Eén der zonen van de Koning van de lach is Zijne Doorluchtige Hoogiheid Prins Frans II va Kirchroa, die op Woensdag 30 April met zijn gevolg en een groot aan tal trouwe onderdanen een bezoek zal brengen aan Haarlem. Zoals een goede Prins betaamt, heeft ook Frans II een leuze; een strijdkreet zo ge wilt: Der sjtop dervan aafKirchroa alaaf. Dat is duidelijk. Het betekent: De stop er af.hup Kerkrade. Het zomerpaleis van de Prins is dan ook een limonadefabriek, waar aan de lopende band flesjes met vruchtensap worden ge vuld. Zij worden echter tijdens het carnaval bij voorkeur niet ontkurkt. Denkt ge aan carnaval, dan schieten u gedachten te binnen over (en wellicht her inneringen aan) de drie dolle dagen die in het Zuiden worden ingezet op de dag dat Pasen nog zes weken ver in het verschiet ligt. Dit nu is een onjuiste gedachte, want in Kerkrade bijvoorbeeld begint carna val op de elfde November, 's avonds óm zeven uur elf. Het feestgewoel waarmee deze inzet gepaard gaat, speelt zich echter binnenskamers af. Die festiviteiten vol trekken zich namelijk in een van de vele gebouwen die Kerkrade rijk is. En van die dag af wordt iedere week. telkens in een andere zaal, een carnavalsfeest gegeven dat op zijn Limburgs een „Sitzung" heet. Het hoogtepunt van de carnavalsperiode is de dag waarop de Prins zich in het open baar aan zijn goedlachs volk toont en de buitenstaander zegt: Het is carnaval van daag. De Limburgers roepen hun dat dol van vreugde na: Het is carnaval vandaag. En zij zetten maskers op hun lachende snuiten en steken zich in veelkleurige costuums, die al naar gelang hun plaats in het gevolg van de vorst der dwazen, schitterender van zil veren opsmuk zijn. De tapkranen worden wagenwijd open gedraaid en de carnavals- gasten gaan zingend en dansend onder in.de draaikolk van de dwaasheid. Drie dagen lang laten zij zich door hun Prins aanmoe digen om hotsend en juichend door zijn rijk te zwermen. De Prins, die een onbe perkte macht voor drie lange dagen heeft over allen die hem maar volgen willen is drie dagen lang in het bezit van de sleutels der stad, draagt drie dagen lang de ambts keten van de burgemeester, spoort zijn volk drie dagen lang aan om het pelzier te laten zegevieren over zorgen van alle dag. Zo gaat Frans II va Kirchroa de der tigste April regeren over de Spaarnestad. Maar hij niet alleen. Hij wordt bijgestaan door zijn Raad van Elf, zijn Prinsenraad, zijn Ereraad en zijn Prinsengarde. En hij zal vergezeld zijn van een kleine duizend inwoners van zijn rijk, die met een speciale trein en autobussen op Koninginnedag 's morgens om half tien, op het Haarlemse station arriveren. Wij zijn gisteren bij de Prins op audiëntie geweest. Hij trad op ons toe met een lach op het adellijke gelaat, twee leerboekjes der Nederlandse taal in de linkerhand gekneld. „Ik ben mijn proclamatie aan het vertalen", verduidelijkte hij. „Oh juist", mompelden wij, onder de indruk van zoveel openhar tigheid en gingen naast zijn troon op een stoel zitten. De vraag die wij op de lippen hadden, beantwoordde hij voordat ze gesteld was: „Het is een moeilijk vak. Ik bedoel niet het ADVERTENTIE RAZO perfecte mesjes veilig in modern schatkistje dat 4 functies verrichtl WOENSDAG 23 APRIL Stadsschouwburg: Opera „La Traviata", 8 uur. Minerva: Wim Sonneveld's cabaret „Herhalingsoefeningen", 8.15 uur. Lido: „Rondedans", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De blauwe engel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lullaby of Broadway", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Bakersprookje" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De zevende sluier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Let 's dance", alle leeft., 8 uur. Spaarne: „De getemde avonturierster", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 24 APRIL Stadsschouwburg: „Bonaventura" (Rotter dams Toneel), 8 uur. Zuiderkapel: „Amerika, land van zorg en zegen", 8 uur. Rembrandt, Palace, Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Frans II va Kirchroa, die op 30 April de scepter der zotternij in Haarlem zal zwaaien. Nederlands, maar het Prinsschap. Het vergt veel van je lacnspieren en ook het een en ander van je uithoudingsvermogen, dat na drie dagen bewind volkomen is uitgeput". De Prins keek even in een woordenlijstje en vervolgde toen: „Mijn praalwagen en de attributen die er tijdens de zittingen gebruikt zullen worden, heb ik al naar uw stad gestuurd". „Wat is een zitting?" vroegen wij onder danig. De Prins gluurde weer in de vocabulaire. „Een sitzung", vertaalde hij toen opgewekt. „Een wat?" vroegen wij nog bedeesder. „Nou een show dan, om een goed Hollands DOOOCOOCOOOOCOOCCOOOOOOOCOClOCOOOCOCOCOCCXXOOCOCOCOCOOOtXX Het programma van de „sitzung" die de Kirchröatsjer Vasteloavends-verain" op Koninginnedag 's middags om drie uur in het Kenaupark belegt, vermeldt: De opmars van Zijne Hooglustigheid Frans II, Prins Carnaval 1952 van Kerkrade, met zijn gevolg. Het Wilhelmus door de Koninklijke Harmonie Sint Philomena. Openingswoord door de president van de Kirchröatsjer Vasteloavendsverain, de heer G. Frantzen. De schlager „Huu is Karneval" door de Koninklijke Harmonie Sint Philomena. Poëzie van de Hofnar door de heer J. Wetzels. Buuttenreed „Een halve gare" door de heer H. Stelzman. De schlager „Ze kieje os nit kling". De Kerkraadse Zingende Zusjes. De wals „Servus Wien", uitgevoerd door het ballet Kirchröatsjer meadsjer' onder leiding van mevrouw Lie Groo- ten-Thevissen. De schlager „Kirchröatsjer meadsjer" Buuttenreed „Kerkraadse humor", door de heer H. Keulen. De schlager „Jardemarsj" door de Ko ninklijke Harmonie Sint Philomena. Optreden van de Prinsengarde onder leiding van de heer P. Heusgens. Parodie op Romeo en Julia door buut- tenredners, balletgroep en garde. Limburg mijn vaderland, door de Ko ninklijke Harmonie Sint Philomena. C)OOOOOC)OOOCX>XXXXXXXXXX)CCCOOOOOCOOOCOOCOOCOOOOOCOCOOOOOO woord te gebruiken", was het vorstelijk antwoord. „Ja, en tijdens die sitzung, of de show dan, zullen mijn buuttenredner voor de Haarlemmers optreden". Daar kwam het woordenboekje weer op de proppen: buut ton;'redner redenaar. In dit geval een grollenverkoper. Het spreek gestoelte waai'op zij plaatsnemen is name lijk een ton. Inmiddels is het niet alleen de Prins die zich de afgelopen paar maanden op de studie van het Nederlands heeft geworpen. Zijn naaste medewerkers die uit hoofde van hun functie aan nee Hof, op Ko ninginnedag in Haarlem het woord zullen voeren, hebben dat ook gedaan. Iedere week wordt er geducht gerepeteerd door de muzikanten en zangeressen, de spelers en de danseressen. Het behoeft geen betoog dat het niet van de uitbundigheid der Limburgers zal af hangen of Koninginnedag in Haarlem een daverende carnavalsdag zal worden. Het hangt af van de Haarlemmers, van wie ver wacht wordt dat zij méé doen en dat zij laten zien dat er in de Spaarnestad even veel vrolijkheid kan heersen als in Lim burg of waar ook in Nederland. Een hogere uitkering uit het Gemeentefonds Uit Den Haag komt de mededeling dat de regering zal bevorderen dat het percen tage van de algemene en bijzondere uit keringen uit het Gemeentefonds van 135 tot 145% verhoogd worden. Dan komt el even wel geen na-uitkering over 1950. Voor Haarlem maakt dit veel verschil. Voor 1952 was door B. en W. de gewone uitkering op 5.973.890 geraamd en de bij zondere op 1.350.000. Deze bedragen zou den dan worden 6.416.400 en 1.450.000, dus 552.510 meer dan geraamd was. Op de begroting waren over vroegere tijdvakken uitkeringen geraamd van 260.350. Die gaan dus van de 552.510 af, zodat er 292.160 overblijft. De ontwerp-begroting zoals B. en W. die bij de raad indienden wees een tekort aan van 400.000. Dit tekort wordt dus door de hogere uit kering slechts gedeeltelijk gedekt. In de ouderdom van 70 jaar is overleden ds. J. G. Lekkerkerker, emeritus-predikant der Nederlands Hervormde gemeente te Bennebroek. De thans overledene werd 29 December 1881. te Zoeterwoude geboren, bezocht het gymnasium te Leiden en stu deerde aan de Universiteit aldaar in de theologie. Op 12 Maart 1911 deed ds. Lek kerkerker zijn intrede als predikant bij de Nederlands Hervormde gemeente te Gar deren. Daar beijverde hij zich aan de tot standkoming van een gedenksteen voor A. Velanus, een der samenstellers van de Hei- delbergse Catechismus. De onthulling ge schiedde door Prins Hendrik. In 1904 ver trok ds. Lekkerkerker naar Nieuw Vennep, waar hij o.a. meewerkte aan de stichting van een Hervormde school en op 11 Fe bruari 1923 deed hij zijn intrede te Benne broek. Tot 27 April 1947 is ds. Lekkerkerker predikant geweest. Nadat hem emeritaat was verleend bleef hij in Bennebroek wo nen. Vrijdag om twaalf uur zal in de Neder lands Hervormde Kerk een rouwdienst worden gehouden; de begrafenis is bepaald op twee uur op de begraafplaats bij het Groene Kerkje te Oegstgeest. Vóór half zeven vanmorgen kon men in bijna alle straten rondom de Grote Markt en Jansstraat padvinders van groot tot klein zien lopen. Zij haastten zich naar de kerkgebouwen voor het bijwonen van een dienst bij de opening van de Sint Jorisdag. Om even na zeven uur volgde de opmars naar de Grote Markt, waar de padvinders van het district Haarlem van de N.P.V. en van de V.K.J.B. zich om de rotonde ver zamelden, om de feestdag gezamenlijk te openen. Nadat de welpen de horderoep hadden gedaan en oubaas G. Dorland een gebed had uitgesproken volgde het hijsen der Ne derlandse driekleur en de vlaggen van N.P.V. en V.K.J.B. door vier verkenners. Deze vlaggen zullen vandaag aan de vlag- gestok op de Grote Markt blijven wappe ren. Nadat een verkenner de padvinders- wet had gelezen, sprak oubaas D. C. Knook van de N.P.V. de jongens toe. ADVERTENTIE C&&&GA& ceta-Bws». vkkktmM" um-WM De Beethovencyclus van de H.O.V. is Dinsdagavond ingezet met een concert on der leiding van Toon Verhey, dat in menig opzicht voorbeeldig mocht heten. De diri gent stond extra scherp, het orkest was buitengewoon op dreef en bijzonder fris van klank en de soliste, Moura Lympany, die het Pianoconcert in G kwam vertol ken, bleek een kunstenares van de eerste rang te wezen. Met de derde Leonore-ouverture werd meteen de sfeer gewekt, waarin we deze avond het genie Beethoven zo dicht mo gelijk zouden naderen. En vervolgens bracht Moura Lympany ons de verrukke lijkste interpretatie van het Vierde Piano concert, die men zich denken kan. Haar spel is één en al vlotte natuurlijkheid. Het verloopt zo logisch en zo eerlijk dat iedere gedachte aan kunstmatigheid, aan bravour, aan geraffineerde virtuositeit wegvalt. Een volmaakte teohnische be heersing is het feilloze middel om haar sterke muzikale persoonlijkheid ongefor ceerd en gezond uit te spreken. Moura Lympany, die aan het Conservatorium te Luik en daarna aan de Koninklijke Aca demie voor muziek te Londen studeerde en destijds de tweede prijs behaalde op het Concours Isaye te Brussel, mag buiten kijf tot de supefklasse van de hedendaagse pianisten gerekend worden. Zij weet de piano te laten zingen en in heldere klank de muziek te laten leven onder haar won derlijk beheerst toucher. Men kan vermoe den het nooit mooier, nooit overtuigender te zullen horen. Moura Lympany speelde Beethovens eigen cadenzen bij het Con cert. Een dergelijke vertolking van de soliste kon niet anders dan aanstekelijk werken op het orkest, dat zich dan ook volwaardig bij haar herschepping aansloot. Tenslotte kreeg men de Tweede Symphonie te horen in een uitvoering zo spiritueel, zo geladen en zo gaaf als Verhey in zijn beste mo menten met zijn mensen maar bereiken kan. Als men, zoals ondergetekende, net uit het buitenland komt, waar men ook Uit het gewest Haarlem vertrokken in 1951 1780 personen In 1951 zijn, blijkens het verslag van het Gewestelijk Arbeidsbureau, in het gewest Haarlem 1780 personen (groot en klein) geëmigreerd. Daarvan gingen er 671 naar Australië, 676 naar Canada, 225 naar Nieuw-Zeeland en 41 naar Zuid-Afrika. Hieronder waren 681 mannelijke beoefe naars van een beroep, waaronder 109 me taalbewerkers, 66 bouwvakarbeiders, 163 land- en tuinbouwarbeiders, 72 fabrieks- en transportarbeiders, 80 kantoorbedien den, 37 vertegenwoordigers, 23 bakkers en 30 chauffeurs. Onder de vrouwelijke emi granten waren 37 kantoorbedienden, 44 dienstboden, 8 naaisters en 5 verpleegsters. Van de mannen die een beroep uit oefenden in het gewest Haarlem emigreer de in 1951 0.62%, van de vrouwen 0.27%. het een en ander hoorde, groeit na zo'n vertolking het besef, dat er in Haarlem door de H.O.V. ook muziek gemaakt wcxrdt die aan hoge eisen voldoet. De Haarlem mers mogen zulks waarderen. JOS. DE KLERK De in 1951 en 1952 als gevonden voorwer pen op het politiebureau gebrachte fietsen, die tot nu toe nog niet door de eigenaars zijn afgehaald, kunnen bezichtigd worden op Zaterdag 26 April van 15.00 tot 18.00 uur en op Maandag 28 April van 18.00 tot 20.00 uur in het bureau Centrum aan de Smedestraat. De kermisvermakelijkheden in Haarlem- Noord op 30 April, 1, 2 en 5 Mei zullen uitsluitend op de Zaanenlaan gehouden worden en niet op het Pretoriapiein. Het comité Noord laat als attractie voor het kermisvermaak een Zaanenplantsoen-ex presse rijden, bestaande uit een locomotief en twee wagens. Gereden wordt op de Orionweg, Mercuriusstraat en omgeving. Voor de Haagse' rechtbank is een ge vangenisstraf van tien jaar met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering geëist tegen de 22-jarige bakker A. L. en de 20- jarige slager J. K. uit Den Haag, Dit twee tal had volgens de tenlastelegging in de avond van 17 Juli 1951 de 70-jarige Hagenaar M, O. zodanig mishandeld, dat deze aan zijn verwondingen overleed, en vervolgens een aantal voorwerpen en wat geld uit zijn huis gestolen. Ik ken weinig kunstenaars die zoals Jeanne Bieruma Oosting beschikken over zoveel ondernemingslust, enthousiasme en durf. Sommige eigenschappen, die met el kaar in strijd schijnen, bezit zij in gelijke mate. Zij is zowel serieus als nonchalant, brutaal en tevens gevoelig, fantastisch en alledaags. Zij bemint de werkelijkheid, maar vergeet de droom niet. Meestal rea geert zij fel, een enkele keer is zij medi tatief. Voegt men hierbij een natuurlijke begaafdheid en een levendige nieuwsgie righeid naar de geheimen van de keuken van het vak, dan kunt u wel verwachten dat er uit de snelle' handen van zo'n kun-< stenares heel wat merkwaardigs kan komen. Mag men bij een dergelijk snelvuur nu ook verlangen, dat er altijd in de roos ge schoten wordt? Ik geloof van niet. En laten we eerlijk wezen: zij kan er wel eens lelijk naast zijn. Maar men accepteert het van haar omdat ze u direct daarna weer ver- Ceramiek van Josje Smit. 1 steld doet staan met een verrassend resul- taat van haar inventief scheppingsvermo gen. Voorbeelden van haar kunst in vrij wel alle technieken zijn tot 10 Mei in de kunsthandel Leffelaar op de Grote Markt te Haarlem te bezichtigen. Vooral het grafische werk is interessant. Jeanne Bieruma Oosting, dat moet u weten, woont en werkt van tijd tot tijd in Parijs en het is vooral daar dat vele van haar litho's en etsen zijn ontstaan. Nog meer dan om de motieven die ze er opdeed, is het van belang dat zij hier de weg wist te vinden naar de voortreffelijkste steen- en plaat drukkers die haar veel geheimen van het vak leerden. En we mogen wel aannemen dat deze vaklieden op hun beurt van de ervaringen van Jeanne Bieruma geprofi teerd hebben. De resultaten van deze sa menwerking zijn onder meer vervat in twee series litho's, getiteld: „Het circus" en „Roses et coquillage". Deze laatste serie, een lyrisch spel, waarbij de schoonheden van zee en aarde dooreengevlochten wer den, is opgedragen aan het begaafde Ne derlandse kunstenaars echtpaar Verspeyck. Bijzonder fraai is de titelpagina voor de circusimpressies met de zwarte paarden kop. Om u tenslotte een indruk te verschaffen van de veelvuldigheid der motieven die Jeanne Bieruma's belangstelling opwek ken noem ik hier nog enkele titels van werken die mijn voorkeur hebben. Dat zijn dan de sterke ets „De haan", de kleuren litho „Vrouwen in het park", een speelse aquarel van vissen, een stilleven met grape-fruit in olieverf waarbij ineens zo'n verfijnd kleurenschema valt te genieten en een aantal snelle landschaptekeningen uit alle windstreken waarbij de zogenaamde flue-master, een soort vulpen van Ameri kaanse vinding, gebruikt werd. Tezelfdertijd kan men bij Leffelaar bij zonder origineel ceramiek van Josje Smit bewonderen. Hier is een zeer oorspronke lijk talent aan het werk. Zij munt uit in het aanbrengen van mooie glazuren. Om een indruk te geven van de fraaie resul taten die zij bereikt, reproduceren wij hier bij een van haar vazen. Maar beter kan men de originelen gaan bezien, waartoe ik u dan ook van harte opwek. OTTO B. DE KAT In de Begijnhofkapel heeft de schrijver K. Norel Dinsdagavond voor een groot aantal toekomstige emigranten zijn in drukken weergegeven van het wel en wee van de Nederlandse landverhuizers in Canada, waarvan hij er enige tijd geleden velen heeft bezocht. Hij beperkte zich daarbij niet tot het leven van de agrariërs, die in Canada een nieuw vaderland en vooral: nieuw land hebben gevonden, maar betrok ook vele Nederlanders, die in andere bestaans- takken hun toekomst opbouwen, in zijn relaas. Ook industrie, handel en overheids diensten bieden, naar hem was gebleken, grote mogelijkheden. De heer Norel legde er de nadruk op, dat iedereen, welke graad van vakbekwaam heid hij in Nederland ook mag hebben bereikt, er van onder af moet beginnen, hetgeen vooral de hoofdarbeiders, die nooit handenarbeid hebben verricht, vaak moei lijkheden bezorgt. De sociale onzekerheid is in den beginne voor velen een struikel blok, maar zij heeft anderzijds het voor deel, dat de emigranten er door worden gehard en er een stimulans in krijgen om met des te meer voortvarendheid hun eigen capaciteiten te ontplooien. En dat is het juist, waaraan Canada behoefte heeft. Het in de historie gegroeide Nederland se volkskarakter wordt er op hoge prijs gesteld en spreker zeide van een Canadese minister de verzekering te hebben ge kregen, dat dit land het voor zijn cultuur van groot belang acht dat de Nederlanders niet volledig in de bevolking opgaan en er volkomen gelijk aan worden, maar uiteraard zonder zich te isoleren hun nationaal karakter eer blijven aan doen. De heer Norel schetste in allerlei aardige détails het dagelijks leven in Canada en besteedde daarbij vooral ook aandacht aan de bezigheden van de vrouw, die, naar hij zeide, daar veelal een aanzienlijk drukker leven heeft dan in ons land. Belangrijke gegevens van het A rbeidsbureau In het verslag over 1951 van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Haarlem wordt ge constateerd dat in deze streek het beeld van de arbeidsmarkt overeen kwam met dat in het land. In het eerste halfjaar een dalende werkloosheid, tengevolge van het Korea-conflict, maar daarna kwam, toen die bedrijvigheid uitgewerkt was, een be langrijke stijging. Het aanbod van werkloze mannen was: Rayons: begin 1951 eind Dec. Haarlem1900 2926 Beverwijk 312 376 Hoofddorp 429 931 IJmuiden 285 374 Zandvoort 142 300 Totaal3068 4907 De totale bevolking in het gewest Haar lem bestaat uit 186.000 mannen en 195.000 vrouwen. Daarvan hebben 110.000 mannen en 35.000 vrouwen een beroep. 43.1% werkt in de industrie, 10.5 in de landbouw en 46.4 in de sector „diensten". Gevoeld werd in toenemende mate de verslechtering in de bouwvakken, niet zo zeer door de bouwstop als wel door de financieringsmoeilijkheden waarmee de gemeenten te kampen hebben. De bouw van 668 woningen in het rayon IJmuiden, 300 woningen in het rayon Beverwijk, 350 wo ningen in rayon Hoofddorp en in totaal 800 woningen in het rayon Haarlem werd en bleef uitgesteld. Aan het einde van het jaar waren in het rayon Haarlem nog slechts twee objecten in uitvoering, te weten 89 woningen in Haarlem-Noord en 50 woningen in Heem stede. Eind December stonden in het gewest niet minder dan 1307 bouwvakarbeiders als werkzoekenden ingeschreven, als volgt over de rayons verdeeld: Haarlem 832, Bever wijk 110, IJmuiden 62, Hoofddorp 194 en Zandvoort 109. Dit had ook een ongunstige invloed op andere ambachtsbedrijven. Ook in de grote metaalbedrijven wordt langzamerhand het verzadigingspunt bereikt. Dit ging gepaard met selectief ontslag van oudere en min der goede werkkrachten. Daar het aantal defensie-opdrachten èn naar aantal èn naar omvang in het gewest Haarlem nog niet groot was, bestond er een geringe compensatiemogelijkheid voor de hiervoor genoemde ongunstige factoren. Opnieuw bleek dat de oudere arbeids krachten vooral ongeschoolde arbeiders en handels- en kantoorbedienden het langst als werkzoekenden stonden inge schreven. Over het algemeen blijkt dat men in de beroepen voor handenarbeid langer terecht kan dan in de administratieve. Bij deze laatste blijkt een leeftijd van 35 jaar soms al fataal te zijn. De opnemingscapaciteit van de werk- objecten van de D.U.W. was in deze streek te klein om alle werklozen op te nemen die voor plaatsing in aanmerking kwamen. Het is te voorzien dat tot plaatsing bij werkobjecten elders zal moeten worden overgegaan. De Britse en Europese middengewicht- kampioen Randolph Turpin heeft te Londen door k. o. in de derde ronde gewonnen van de Franse kampioen halfzwaargewicht Jacques Hairabedain. Het gevecht was be paald op tien ronden. In hotel „Hof van Holland" zijn Dinsdag do wedstrijden begonnen om het kampioen schap cadre (38/2) van het district Haarlem van de KNBB. De moyennes van deze spelers komen overeen met die van de candidaten van het Nederlandse kampioenschap derde klasse. De uitslagen luiden: 250 23 51 10.86 227 23 59 9.86 34 27 7.35 34 31 4.97 16 89 6.56 250 16 89 15.62 17 57 14.70 17 31 10.11 ADVERTENTIE +St'r«,rcL»^ Cek al'n ia zuster, de boog kan niel altijd gespannen zijn. En dan gaat er niets boven 'n Strand I Vooral nu de prijs is VERLAAGD tot Odenthal was Dinsdagavond in het Olym pisch Stadion te Amsterdam, waar hij toe keek hoe zijn collega's van de Nederlands elftalclub voor het eerst na BelgiëNeder land weer hun trainingsrondjes liepen. De Haarlemmer, die op 26 Maart in de wedstrijd tegen Engeland B een hersenschudding op liep, deelde mee, dat hij hoogstwaarschijn lijk weer beschikbaar zal zijn in de komen de internationale wedstrijd tussen Neder land en Zweden op 14 Mei. Er is zelfs een kans, dat hij Zondag weer met Haarlem tegen EDO zal meespelen, doch dan in de voor hoede, omdat hij nog niet koppen mag en zonder dat als verdediger van te weinig nut zou zijn. Ook Schijvenaar was in het stadion, echter als toeschouwer. Op Kuneman en Bennaers na waren alle leden van de club aanwezig. Bennaers, die weer hersteld van zijn tegen de Rode Dui vels te Gent opgelopen hersenschudding, in militaire dienst is gekomen, krijgt de vol gende week verlof voor de training, doch Dinsdagavond mocht hij de reis niet maken, omdat hij nog geen uniform had. In het Sportfondsenbad te Haarlem is Dinsdagavond de halve eindstrijd van de bekercompetitie van de KNVB gespeeld tussen HVGB en GZC. De uitslag werd 2—2. Hierdoor komt de bezoekende partij in de eindstrijd tegen HZ en PC. De strijd had een spannend verloop. De middenvoor van HVGB plaatste de bal uit een vrije worp naar Hoge- land, waarna deze zijn club de leiding gaf. In een periode, dat er met zes spelers aan beide zijden gespeeld werd ging Van der Toorn er van door en bracht de partijen op gelijke voet. Kort daarop maakte Hogeland er 21 van. Na de hervatting kwam GZC opzetten en de Haarlemse doelman kreeg het zwaar te verduren. Met een goed schot scoorde Beiderwellen de gelijkmaker (22). HVGB spande zich in om een overwinning te boeken, evenwel zonder succes. Haarlem—VZV 4—1 Voor de eerste klasse heren werd gespeeld de wedstrijd Haarlem—VZV. In de eerste helft nam Haarlem de leiding door toedoen van Bijlsma. Bij een aanval van VZV verliet de doelverdediger van Haarlem zijn doel, waarna Elzerman op gemakkelijke wijze de stand in evenwicht kon brengen. Na de rust was Haarlem meer in de aanval. Kreuler en Ten Berge (2) brachten de eindstand op 41. Het bestuur van de KNLTB deelt mee, dat besprekingen zijn gevoerd tussen het bestuur van de KNLTB en Van Swol en Rinkel. Bei de spelers hebben naar aanleiding van de recente veranderingen in de samenstelling van enkele commissies, met name de keuze commissie en de commissie internationaal tennis, besloten zich weer beschikbaar te stellen voor het spelen van landenwed- strijden. ADVERTENTIE LEVERT's een uitzonderlijk fijn apéritif I. 5.50 per Hes HAARLEM, 22 April 1952 ONDERTROUWD: 22 April, F. J. H. Schneider en J. B. Meijer. GEHUWD: 22 April, A. Hulsebosch en L. van Schaick; A. P. Peters en L. J. Meijer. BEVALLEN van een zoon: 20 April, B. M. W. de Ruig—de Ruig Mulder; M. de Reede —Pardoen; 21 April, D. M. Broeken—Lange- dijk; L. G. Smink—Bongertman; C. Heij de Bliek. BEVALLEN van een dochter: 19 April, M. M. Stevens—van Moorselaar; 20 April, J. J. Brinck—Duinker; 21 April, L. H. Peeters— van Calsteren; 22 April, W. Th. Giele—Ma- thijssen; L K. Schütz—Niels. OVERLEDEN: 18 April. B. Rienks, 75 j., Spaarne; 21 April, H. Elsendoorn, 70 j., Bantamstraat.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5