Ongezouten critiek van Tweede Kamer op herhalingsoefeningen Ontmoetingen in Algiers Agenda voor Haarlem Hefschroefvliegtuig landde bij Middeleeuwse jachtstoet De boom Italianen zongen „La Traviata" 3 JUBILEUM-AANBIEDING BAKKER VOOR BETER BEHANG Basketball Kampioenschappen basketball in Haarlem GELINO Verjaarsgeschenk voor minister Staf Vijfjarenplan voor sanering van veestapel aanvaard '-product, verkrijgbaar in de slijterij ofet MORRIS iejoïeycufiuy! Jacoba van Beieren bezocht Keukenhof Kleine W<ce/</ V Frits Wassenburg ten grave gedragen DONDERDAG 24 APRIL 1952 <f^' Algiers is een stad waarvoor ik een spe ciale voorliefde heb. Ik ben er aan wal ge stapt met het aange name gevoel een be kende omgeving terug te zien, waaraan ik de prettigste herinnerin gen 'heb. Om 10 uur kwam de „Karei Doorman" aan, om 5 minuten over 10 liep ik al met mijn schets boeken gewapend in de richting van de Kashba, want ik had mij voorgenomen iedere minuut van ons korte verblijf goed te besteden. On- ianks de slechte naam die de Kashba heeft, heb ik daar tijdens mijn vorige bezoek aan Algiers de pret tigste dagen doorge bracht. Dat ik mijn plan niet heb kunnen uit voeren en ik eerst er gens anders terecht kwam, is niet mijn schuld. Er was een Fransman die op on verklaarbare wijze ontdekt had dat ik kunstenaar was. Hij begon een gesprek met mij. Nadat ik hem verteld had opweg naar de Kashba te zijn, keek de overigens goedmoedige man mij met een zekere geheimzinnigheid aan en zei dat hij voor een schilder iets veel mooiers dan de Kashba wist. Ongeveer dertig kilometer buiten Algiers ligt een plaatsje, Sidi-Ferruch genaamd. Daar moest ik maar eerst naar toe gaan, ik zou zeker verrukt zijn. En ik, die op de „Doorman" de laatste dagen bladerend in een Arabisch lesboekje en luisterend naar Marokkaanse ïofoonplaten geprobeerd had vast in Arabische stemming te komen, peinsde: Een bedelares in Algiers. „Nog mooier dan de Kashba, dat betekent niet aarzelen! Op naar Sidi-Ferruch". Ik bedankte hem hartelijk voor zijn tip, maar hij maakte een afwerend gebaar en zei dat hij mij wel even naar de bus wilde bren gen. Zoveel vriendelijkheid maakte een diepe indruk op mij. Ik kwam in Sidi-Ferruch aan, maar wat het moois ervan was, weet ik nog steeds niet. Dit komt misschien omdat ik door mijn verlangen naar het Arabische wat te eenzijdig ben geworden. Er wonen daar een honderd Franse boeren en er staat een groot monument ter ere van de eerste Fran se landingen in 1830, dat bewaakt wordt door mannen met geweren. Het viel me tegen en ik ben weer in de autobus gestapt, tegelijk met enige gesluierde Arabische vrouwen. Zij brachten mij echter op een idéé: waar Arabische vrouwen zijn, moeten ook Arabische mannen zijn en dus ook een Arabische omgeving. Met deze gelukkige gedachte ben ik gaan zitten. Het enige wat ik te doen had, was op te letten waar deze vrouwen de bus zouden verlaten. Dit ge beurde op een landweggetje en zij keken erg verwonderd dat ik daar ook uit de bus stapte. Ik bedoel verwonderd voor zover dat aan een gesluierde Arabische vrouw te zien is. Haar ogen vex-tellen echter zeer veel. Direct stevende er een landloper op mij af die om b&chartsch vroeg. Ik stelde hem voor dat hij dit kon krijgen na een kwartiertje geposeerd te hebben. Hiermede heb ik de Muzelman het ergste gevraagd wat hij zou kunnen doen, immers door zijn beeltenis te beschadigen zou ik hem licha melijk letsel kunnen toebrengen. Hij ver- ADVERTENTIE 25 JAAR B AKKERS BEHANG Gedurende de week van 2126 April geven wij bij aankoop van elke 3 rollen behang boven 70 ct. t ROL CADEAU! Gen. Cronjéstr. 135, Tel. 11657, Haarlem DONDERDAG 24 APRIL Stadsschouwburg: „Bonaventura" (Rotter dams Toneel), 8 uur: Zuiderkapel: ..Amerika, land van zorg en zegen", 8 uur. Lido: „Ron dedans", 18 jaai\ 7 en 9,15 uur. Rembrandt: „De blauwe engel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lullaby of Broadway", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Bakersprookje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De zevende sluier" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Let's dance", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De getemde avonturierster", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 25 APRIL Minerva, 2.30 en 8.15 uur: Rembrandt, Palace, Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Nassauplein 8: Theo sofische vereniging, mej. Helma Kool spreekt over „De levensboom" (als boom van inwij ding) 8 uur. Tijdens zijn kruistocht door het Middel landse Zeegebied op uitnodiging van de Koninklijke Marine maakte de Haarlemse schilder Frans Verpoorten deze schets van enige waterdraagsters in de Kashba, waar op men rechts een olijvenkoopman ziet. borg zijn verbolgenheid niet en sloeg op de vlucht. Toch had ik mijn schetsboeken niet voor niets meegenomen. Het landschap doet aan heuvelachtige bollenvelden denken: haag jes en rietmatten vormen de afscheidingen en vooral de laatsten maken' met de rood achtige aarde een kleurencombinatie die een lust voor het oog is. Dit alles, met de frisse groene voorjaarstinten van de ge wassen, geeft stellig een aanleiding tot tekenen. Wat mij vooral imponeerde waren de reusachtige cactushagen. Ik ben hier tot het vallen van de avond gebleven. Daarna keerde ik naar de „Karei Doorman" terug, waar ik nog net tijd had om mij om te kleden voor een „cocktail-party". Hier heb ik kennis gemaakt met vele autoriteiten en enige filmsterren, onder anderen met een sproeterig, roodharig meisje dat Wanda Hendrix heet en met Van Heflin, een naam die voor de filmliefhebbers een goede klank schijnt te hebben. FRANS VERPOORTEN. Aan de afdeling Haarlem van de Neder landse Basketball-bond is de organisatie op gedragen van de kampioenswedstrijden, waaraan deelnemen de dames- en heren- ploegen van de districten Groningen. Am sterdam, Haarlem, Den Helder en Rotter dam. De wedstrijden worden op Zondag 11 Mei in het Krelagehuis gehouden. Voor vanavond en morgenavond staan op het programma van de afdeling Haarlem in het Krelagehuis: Dames: HGA 1—Antilopen 2, HOC 2-Ra- piditas 2, S C Haarlem 1-HOC 1, HGA 2- S C Haarlem 3, HOC 2-HGA 1, S C Haarlem 2-HHC 2 Heren:'HGA 4-HOC 4, S C Haarlem 2- Schoten 1, RAO 1-PSVH 1, HGA 1-IHJ 1, Antilopen 3-HHC 4, S C Haarlem 4-0 K 3, PSVH 1-HOC 1, O K 1-Antilopen 1, Haar lem (scholieren)-Amsterdam (scholieren). De Compagnia d'Opera Italiana, die on der auspiciën van de Amsterdamse concert en theaterdirectie „Internationale" een tournée door ons land maakt, gaf Woens dagavond in de Haarlemse Schouwburg een opvoering van Verdi's succes-opera „La Traviata". De gelegenheid om een Italiaan se opera te zien en te horen van Italiaanse artisten komt te weinig voor dan dat zij niet door velen zou worden aangegrepen. En zo gebeurde het dan ook dat het gezel schap voor een nagenoeg uitverkocht huis kon optreden en dat de bijval bijzonder hartelijk was. Dat bij zo'n opvoering echter een en ander op een koopje geschiedt, dat onder meer het ballet uitgeschakeld is en het orkest erg uitgedund, schijnt het pu bliek niet eens te hinderen; het ondergaat de suggestie van het bel-canto als een soort bezwering die alle critiek het zwijgen oplegt. Het is zelfs zo sterk, dat er even geestdriftig geapplaudisseerd wordt wan neer er toevallig eens erg vals gezongen wordt, als. wanneer het zingen werkelijk de toejuichingen dubbel en dwars verdient. En het is te begrijpen. Want als men even gewend raakt aan het scherpe timbre van de vertolkster van de hoofdrol, de sopraan Magda Piccarolo, en ervaart met welk een virtuoze beheersing van de zang techniek zij de lastigste coloratuurpassages uitvoert, en hoe zij ook op sommige mo menten haar stem tot een verrukkelijk in strument kan maken, dat kan wedijveren met de fraaie toon van de hoboïst uit het orkest, dan is er alle reden om zich ge wonnen te geven. De tenor Antonio Nardelli (Alfredo) be dierf weliswaar heel wat in het tweede bedrijf door hardnekkig te hoog te zingen, doch overigens maakte hij een zeer goede indruk met zijn fraaie, goed zittende stem en met zijn weloverwogen dramatisch spel. Het duo van Violetta en Alfredo in IV („Parigi, o cara, noi lasceremo") was bij zonder treffend. En met de bezetting van de derde hoofdfiguur van het werk, papa Garmont, door Giuseppe Nascinbene was men bijzonder gelukkig. Het fraaie bariton geluid van deze acteur moest direct ieder een horen. Geen wonder dan ook dat zijn coupletten „Di provenza il mar" een ovatio neel applaus ontketenden. Met deze drie sterren was het succes zo goed als verzekerd, omdat zij alles en allen domineerden en de rest konden doen ver geten. De dirigent Gino Barsanti kon met zijn te dun bezet orkest geen wonderen doen, maar al kon hij Verdi's partituur niet brillant laten klinken, hij bereikte toch dat er-vaardig gemusiceerd werd en dat. het contact tussen toneel en orkest goed mocht heten. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE Minister Staf is gisteren 47 jaar gewor den en mocht daarom de gelukwensen van de Tweede Kamer in ontvangst nemen. Maar de presentjes, die de sprekers over de verlenging der herhalingsoefeningen op de ministerstafel deponeerden, hebben hem toch geen onverdeeld genoegen ge schonken. Wel was er over het algemeen instemming met het voorstel de heer Roosjen (AR) toonde zelfs geen enkele reserve maar over 't algemeen waren de Kamerleden toch niet geheel van harte bereid hun steun aan het ontwerp te geven. Er werden twee voorwaarden ge steld door de heer Van Vliet (KVP) Zodanige voorbereiding dat het doel der herhalingsoefeningen wordt bereikt en een zo goed mogelijke belangenverzorging van de dienstplichtigen en hun gezinnen. De heer Van Sleen (P. v. d. A.) voegde er aan toe, dat de moeizaam opge brachte geldelijke offers op zo efficiënt mogelijke wijze moeten worden besteed en dat er met die gelden zo voorzichtig mogelijk dient te worden omgegaan. Het stellen van deze voorwaarden vormde de inleiding voor een gepeperde aanval over wat er bij de herhalingsoefe ningen in het kamp-Oirschot is gebeurd. Een daarover uitgebracht rapport kan, zo zeide de heer Van Vliet, vernietigend 'worden genoemd. Deze afgevaardigde vroeg van de minister een positieve toezeg ging, dat er aan misstanden een einde zal worden gemaakt. Hij achtte bovendien de kostwinnersvergoeding niet toereikend en zeide voorts het als onjuist te zien, dat een deel van de bevolking de volle last draagt. Het antwoord van de minister geeft vol gens hem geen bevredigende en concrete vooruitzichten, althans niet wat betreft de volledige schadeloosstelling. De heer Van Sleen had ernstige critiek op de organisatie in het kamp van Oirschot. „Beter geen herhalingsoefenin gen. dan oefeningen die het karakter heb ben van tijdpassering", zei hij, er aan toevoegend: „Het is de kracht van de democratie, dat wij deze zaken openlijk kunnen bespreken." De heer W a g e n a a r en mevrouw L i p sO d i n o t van de CPN-fractie tap ten uit een heel ander vaatje. De eerste hekelde „de afgekloven argumenten" van de P. v. d. A.-afgevaardigden en van andere Kamerleden, maar op zijn beurt kwam hij met argumenten tegen het ont werp voor de dag, waaraan evenmin de waardering „afgekloven" kon worden ont houden. Hij hekelde de Amerikanen en verweet de regering de Nederlandse sol daten over te geven aan de leiding van avonturiers. De heer Roosjen (AR) drong er ten slotte op aan, de soldaten duidelijk te ma ken wat het veranderde karakter is van de herhalingsoefeningen. Vandaag zal minister Staf antwoorden. T.b.c.-bestrijding onder het vee Het wetsontwerp tot regeling der be strijding van tuberculose onder het rund vee een vijfjarenplan, waarvan de uitvoering mogelijk wordt door 50 millioen gulden uit de tegenwaarde-rekening van het Marshall-fonds en nog 50 millioen gulden uit het veebedrijf zelf vond veel instemming bij de Kamerleden. Het verzet kwam van de Staatkundig- Gereformeerden, van wie de heer Van D i s een lans brak voor de gewetensbe zwaarden. Hij drong er op aan, dat met hun overtuiging rekening zal worden ge houden. ADVERTENTIE De heer De Ruiter (CH), die trots was op de resultaten van de T.b.c.-vrijma- king in Friesland, voorzag gevaar bij het maken van uitzonderingen. „In Zuidhol land waren honderden gewetensbezwaar den, maar nadat er met deze mensen lang durig was gepraat, bleven er nog acht over", zei hij. Minister Mansholt zeide, dat de ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 LEDEREN JASSEN VESTEN voorwaarden voor de uitzonderingen zeer stringent zullen zijn. De bedrijven zullen in uitermate strenge afzondering moeten blijven. Enige aandacht werd geschonken aan de praktijk van de tuchtrechtspraak, waarbij de vrees werd uitgesproken, dat hoewel overtredingen principiëel bij de officier van justitie ter behandeling behoren, het accent te weinig bij de gezondheidsdien sten zal liggen. In dit opzicht heeft minis ter Mansholt geruststellende verklaringen afgelegd. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De S.G.P. was tegen. Opnieuw heeft het bestuur van de Keu kenhof met grote welwillendheid vele eeuwen overbrugd om Jacoba van Beieren zoals ieder jaar een kijkje te gunnen in haar vroegere domeinen, nu deze door een loffelijke samenwerking tussen lente en bollenkwekers met een kleurrijke bloe menpracht zijn overtrokken. Haar jaarlijk se herleving heeft de gravin vooral deze keer grote verrassingen bezorgd: zij sloeg de ogen op in de plexiglazen koepel van een hefschroefvliegtuig van de Belgische Sabena-maatschappij, dat haar door de blauwe lucht meevoerde naar de Keuken hof en haar, na enig dartel rondzweven boven de bloemenweelde, recht voor de Schaapskooi neerzette, waar Frank van Borselen en vier pages ongeduldig stonden te wachten. Inmiddels was onder vrolijk hoorngeschal een kleurige Middeleeuwse jachtstoet genaderd, aan het hoofd waarvan zij en de levensgezel harer laatse jaren hun ronde door de lusthof begonnen. Dui zenden kijklustigen hebben zich aan dit bekoorlijke tafex-eel te goed gedaan; de extra-bussen, die waren ingelegd om dit mogelijk te maken reden stampvol af en aan. Na de rondrit wer.d het jachtgezelschap ontvangen in een van de zalen van het kasteel Keukenhof, waar Jacoba met ge paste devotie werd toegesproken door de eigenaar van het landgoed, dat vroeger haar toebehoorde, J. C. E. graaf van Lyn- den; door de directeur van de K.L.M., de heer A. Plesman, die haar op de hoogte stelde van de goede relatie, welke tussen de bollenexporteurs en zijn maatschappij bestaat en door de bestuurder van het hefschroefvliegtuig, dat haar vervoerde, de heer A. Vernieuwe, directeur van de Sabena. Nadat de heer T. N. H. van Waveren haar namens het bestuur van de Keukenhof een prachtig bouquet tulpen had aangebo- In onze tuin staat een hoge, rechte boom van een kom-af die ik niet kan achterhalen. Hij is niet zeer sierlijk en draagt geen vruchten, noch tans staat hij er zo fier alsof de ganse tuin van hem is. Ik weet niet waarvoor hij dient of het moest zijn dat hij hoort tot de bomen die enkel zijn ge schapen o>m de vogels tot zit plaats en uitkijk te dienen. Hij heeft een pruik op van ver warde takken, waaraan des zomers schriele bladeren ple gen te groeien. Dan ziet hij er uit als een clown en er zal in mijn tuin misschien wel om hem gelachen worden, al heeft niemand dat ooit gehoord. Het kan zijn, dat bloemen en plan ten slechts lachen als er geen mensen in de buurt zijn. Wij kappen hem om tegen de winter, zeggen we wel eens tegen elkandex-, maar er komt van dat kappen nimmer iets. Want in de winter is hij de enige, die de sneeuw draagt boven de witte vlakte uit en dan heeft hij een kanten muts op als een struise boerin. Dan is hij vol ernst en waardigheid, en valt er niets te lachen. Er is geen seizoen dat hem on aanzienlijk genoeg doet zijn om hem zonder hartzeer te doen sneuvelen onder de kapbijl. Want in de lente, als hij wat schrale, witte bloesem draagt van wie-weet-waarvandaan, heeft hij een vaste afspraak met een merel, en ge weet hoe een merel in het voorjaar u soms bij het puntje van uw hart grijpen kan met zijn brutale' psalmen. Hem in de lente omkappen en die merel zijn bidstoel tot spaanders slaan neen, laat hem verder groeien in al zijn lelijkheid, alla, de lelijken moeten er ook zijn. En die merel schijnt er toch met plezier uit neer te kijken. Wij hebben een hondje dat voor zijn eigen plezier geboren is. Een hondje van een kom-af die ik niet heb kunnen achter halen. Toen hij klein als een max-mot bij ons kwam wonen en door de kamer waggelde als een dronkelap, dachten wij dat er vele hondenschoonheden verborgen zaten in zijn ruime vel, maar het is niet veel ge- woi'den, om zo te zeggen. De schoonheden zijn verboi'gen gebleven, er zouden in een def tig hondengezelschap neuzen voor hem worden opgehaald. Maar denkt ge dat hij zich daar kopzorgen over maakt? Hij ligt in onze beste stoelen te dx*o- men als eën filmster met va- cantie en hij knijpt zijn ogen toe om niet te zien dat ook wij wel eens in die stoel zouden willen zitten. Als hij buiten komt om op een wandeling mee te gaan, kijkt hij om zich heen alsof de we reld niet mooi genoeg is naar zijn goesting, en hij ergert zich als hij met ons moet wachten voor het snelverkeer. Hij is van het slag dat zijn eigen waarde kent, en weet dat vele dingen om hem heen de moeite van het aankijken niet verdienen. Soms wordt het hem te mach tig, als hij ziet hoe de rust van het leven steeds meer ver stoord wordt en dan vliegt hij als een behaarde bliksem tussen duizend levensgevaren door op een brutale motorrij der af, die op zijn knallende machien voorbijraast alsof hij ergens snel moet zijn. Dan wordt de woedende haat van een getreiterde hond uit- gekeft alsof het aangenomen s werk is en de motor weet dat hij veracht woi'dt als een onbescheiden misbaksel. Dan moet ge hem zien terug komen. Hij beziet met gering schatting de dametjes en kin deren die hun hart in schrik hebben vastgehouden, toen zij hem op zijn dolle tocht dwars door de stroom van het voort ijlende verkeer zagen schieten. Hij trekt het gezicht van een piloot die weerkeert van een luchtgevecht. En ik denk, dat hij zich voelt als de enige verstandige tussen dwazen. Hoe kan zo een kleine, lelijke herrieschopper zich verbeelden dat hij op de wereld is om de dingen der mensen te critise- ren? Hij is te dom om te weten, dat een motorrijder in onze samenleving onmisbaar is ge worden, en dat al het lawaai, waarover hij zich ergert, dient om onze maatschappij op gang te houden. Zijn voorvaders zijn eeuwenlang met de mensen op getrokken, hij zou toch einde lijk dienen te weten dat de mens zijn maatschappij ge bouwd heeft op de golven van het lawaai. De ontploffing in het groot en in het klein is de polsslag van het leven gewor den, wij worden door explosies voortgedreven over de wereld en bij tijd en wijle door ex plosies in de richting van de eeuwigheid geslingerd. Hij is wel dom, maar dapper. Hij verweert zich met zijn we zen en zijn kracht tegen het monster dat volgens zijn kleine verstand niet thuishoort op de wereld. Hij vecht niet om de glorie of de zege, maar omdat zijn intuïtie het hem gebiedt. Hij weet dat de mens hem niet helpen zal, zelfs niet de mens die hem zijn brood en leger stede schenkt. Want als hij te rugkomt van zijn dolle tocht, krijgt hij een klabats en moet hij aan de lijn. De lijn, dat vernederende, on wrikbare instrument der ge vangenschap, dat hem zijn prestige tracht te ontnemen tegenover de brullende mon sters om hem heen. Zijn prestige? Er is geen bru taler en verwaander wezen dan een hond. Want zelfs aan de lijn zet hij zijn haren op en grijnst hij woedend tegen alles, wat hem niet aanstaat. In deze lentedagen vind ik mijn hond des morgens in de tuin onder de lelijke boom, en hij ziet met grote aandacht naar de trillende snavel van de merel. De parelende wijsjes kijkt hij na tot in de wolken en zijn ogen glanzen van de schijn der vroege lentezon. De merelzang is een geluid dat hij kent van eeuwen terug misschien. Zijn voorvaders moeten van de merel hebben gehouden, zoals de mensen van een pierement. En ge kunt het geloven of ge kunt het laten, maar als de merel met een ruk wegvliegt naar een dakgoot in de verte, klinkt de laatste uithaal van zijn muziek als een lach van verstandhouding en genegen heid. Neen, ik kap mijn boom niet om. Want ook zonder sier en vrucht doet hij een schoon werk. J. L. Terwijl een grote menigte vol bewondering toezag, reikte Frank van Borselen zijn lieftallige gade, Jacoba van Beieren, de hand voor de helicoptère, die haar naar de Keukenhof bracht. den en de gravin haar dank had betuigd, werden de bokalen geheven en zo krachtig geklonken, dat de vogel op de vuist van een der valkeniers even neiveus de vleu gels uitsloeg. Woensdagmiddag is op Westerveld het stoffelijk overschot van de luitenant ter zee der eerste klasse F. Wassenburg met militaire eer ten grave gedragen. Luitenant Wassenburg is op 3 April in Washington overleden. Hij vertoefde in de Verenigde Staten om daar filmopnamen te maken van het bezoek van het koninklijk paar. Vooraan de lange -stoet, die op de Duin en Kruidbergerweg was opgesteld, liepen tamboers en pijpers, gevolgd door de Ma rinierskapel onder leiding van de kapitein der mariniers Gijsbert Nieuwland. Een vuurpeloton van zestien man volg de, onder leiding van een sergeant. Nadat de kist, gedekt met de vaderlandse driekleur, waarop de orde- en eretekenen van de ovei-ledene prijkten, voor de aula op de begraafplaats was opgebaard, gaf het peloton een eresalvo. Daarna ging de stoet onder muziek van het pijpex-corps graf waarts. Tien onderofficieren droegen de kist; de luitenants ter zee der eerste klasse B. van Elk, G. Fleumer, F. Steinmetz en H. J. Noppen fungeerden als slippendragers. De familie schaarde zich achter de baar, ge volgd door leger- en marine-deputaties en legerautoriteiten. Bij hen waren onder meer de vice-admiraal titulair N. A. Rost van Tonningen, chef van het Militaire Huis van Hare Majesteit de Koningin, luitenant ter zee der eerste klasse A. F. Eibers, adju dant van Prins Bernhard, de vice-admi- raals J. B. Meyer en A. Pinke, kolonel W. van den Donker, de heer J. Sehuller na mens het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, en de plaatsver vangend secretaris-generaal van het mi nisterie van Oorlog, de heer S. D. Duyver- man. Toen de kist bij de door kransen en bloemstukken omringde groeve was aan gekomen, speelde de kapel de treurmars „Une larme" en daarna het koraal „Wenn ich einmal soil scheiden". Weert klonk een salvo en onder dof ge roffel van de omfloerste trommen, daalde langzaam de kist, waarvan inmiddels de vlag en de eretekenen waren verwijderd. Nadat een broer van de overledene en kele woorden van afscheid had gesproken, schetste de heer A. W. Mellema, hoofd officier van gezondheid tweede klasse bij de Koninklijke Marine de pei-soonlijkheid van luitenant Wassenburg, die, aldus de spreker, de filmdienst van de max-ine heeft verzorgd als geen zijner voorgangers. De heer B. D. Ochse, directeur van Po lygoon, zeide, dat' de grote liefde en be langstelling, die Wassenburg voor zijn werk had, hem tot een van de meest voor aanstaande cineasten van Nedex'land maak ten. De auteur Anthony van Kampen zei on der meer: „Dit plotseling heengaan lijkt een x-edeloos noodlot; welke zin en welk doel hierachter verborgen liggen weet God alleen. Wassenburg was iemand, die wist wat dienen en wat onbaatzuchtigheid was". Tenslotte dankte de broer van de ont slapene de regering en de officiële instan ties, alsmede de vele belangstellenden, die deze plechtigheid bijwoonden, voor hun blijken van medeleven. Ronde van Santpoort „wierp schaduw vooruit" Tijdens de enthousiaste training, die de jeugd van Santpoort en Haarlem-Noord gisteravond op touw zette voor de ronde van Santpoort, die de 30e April voor „ge wone" wielrijders georganiseerd wordt, raakten twee der „renners" met elkaar in de knoop op de Burgemeester Enschedé- laan. De 17-jarige K. B. uit Haarlem- Noord viel daarbij zo ernstig, dat hij met een lichte hersenschudding per ziekenauto naar zijn huis moest worden gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5