Eén divisie naar Duitsland voor herhalingsoefeningen M. DOÜWMA en ZOON Met de „Sibajak" naar Nieuw-Zeeland, een genoeglijke vacantiereis JAGT De radio geeft Zaterdag HORLOGES PENDULES Diensttijd wordt niet tot twee jaar verlengd Kamer was boos op minister In 't Veld Zendingspredikant over het Westen en Azië PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Falcon MONTY CO A T VRIJDAG 25 APRIL 1952 2 Emigrantenpredikant: Koninklijke onderscheiding voor jubilerende bootsman Tleae rijwielen 7 DE G RAAF Confectiefabriek in Helmond uitgebrand KVP-candidaten voor de Tweede Kamerverkiezing TWEEDE KAMER BIJ SPORT EN SPEL.... ORANJEBOOM BIER mm Golf Dames van Kennemer wonnen van Amsterdam Sport in 't kort 27.50 Biljarten Kampioenschap cadre van district Haarlem Schaken Kampioenschap van de bollenstreek nVERTENTIE Kl_£ VERPARK WEG 2* HAARIEM. i seinSpo rljnodellen Veertig jaar geleden zette een avontuur lijke knaap de eerste schuchtere schreden op de loopplank van een trotse zeestomer van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. Het hoofd vol stoute toekomstdromen, het hart vol heimwee toen hij omkeek naar de kade, die kmgzaam maar zeker ver vaagde tot een speldeknop aan de hori zon. „Je kiezen op elkaar", hadden zij hem op de wal voorgehouden. „Die zeelui zijn ruwe boriken en je zult het wel moeten kunnen, daar in het vooronder. Lichtma troos zijn 'is donders moeilijk". Overwinning „Moeilijkheden zijn er om te overwin nen", peinsde die zeeman-in-de-dop en toen hij na een maand of wat als man Rotterdam weer zag opdoemen, was het een uitgemaakte zaak dat zijn toekomst dromen werkelijkheid zouden worden. En zij zijn het geworden. De heer J. F. Koolwijk is nu al een kwart eeuw bootsman bij de Rotterdamse Lloyd; veertig jaar vaart hij nu al en bijna tweehonderd reizen heeft hij al achter de rug. Niet alleen tot zijn eigen plezier heeft hij over de zeeën gezworven, evenzeer tot dat van de maatschappij, die daar op een ondubbelzinnige manier blijk van heeft gegeven, door de bootsman tijdens een feestelijke bijeenkomst een hartelijke hul diging te bereiden. Aan boord van het m.s. Sibajak kreeg die huldiging gisteren een hoogtepunt, toen dé directeur, de heer Th. A. W. Ruys, hem in tegenwoordigheid van talrijke belangstellenden meedeelde dat het Koningin Juliana had behaagd hem de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen en de heer A. Mol van het Directoraat-generaal van de Scheepvaart de jubilerende bootsman de versierselen ervan op de borst speldde. Enige maanden geleden zetten een paar honderd Nederlanders de eerste schuchtere schreden op de loopplank van de trotse Sibajak. Het hoofd vol stoute toekomst dromen, het hart vol heimwee, toen zij omkeken naar de kade, die langzaam maar zeker vervaagde tot een speldeknop aan de horizon. Je kiezen op elkaar, had men hun op de wal voorgehouden. Emigrant zijn is donders moeilijk". Vacantiereis Aan boord van de „Grand Old Lady" van de Rotterdamse Lloyd bleek daar nog weinig van. Het was er uitstekend, iedereen voelde zich er op zijn gemak en men had dan ook alle waardering voor de manier waarop officieren en bemanning de Nederlanders op weg naar hun nieuwe vaderland met zorgen en attenties omring den. Een waardig afscheid. De emigranten hebben aan die waarde ring uiting willen geven en het gedaan door botje bij botje te leggen om een ge denkplaat te kunnen aanbieden, die een ereplaatsje moest krijgen op de Sibajak. Die hééft zij inmiddels gekregen, want ds. D. Visch uit Emmen, die de reis als gees telijk verzorger heeft meegemaakt, schroef de gisteren, boven een der zalen van het zeepaleis, de fraaie plaquette vast. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Ge bed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.100 Voor de huisvrouw. 935 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weer bericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse els, 14.40 Platen. 15.00 Kroniek van Leteren en Kunsten. 15.38 Orkest en solist. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse cor respondenties. 19.00 Platen. 19.15 Parlements- overzicht. 19.25 Platen. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken. 20.35 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.55 Platen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.25—24.00 Maastrichts Stedelijk Orkest HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws 8.18 Orgel. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Kleine Zonden, hoorspel. 13.30 Accor deon. 14.10 Filmprogramma. 14.35 Brabants programma. 15.00 Politiekapel. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Platen. 16.15 Sport- praatje. 16.30 Philharmonisch orkest. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Amuse mentsmuziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse defensie. 19.00 Ar tistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Metro- pole-orkest en solisten. 22.25 Onder de pan nen, hoorspel. 22.45 Amusementsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weer bericht. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30. 14.00, 14.30 en 15.00 Platen 16.00 Japanse muziek met commentaar. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Accordeon. 19.40 Feuilleton. 19.50 Accordeon. 20.00 Weense muziek. 20.30 Platen. 21.00 Ac tualiteiten. 21.15 Orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz met commentaar. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Verzoekprogramma. „Het was geen gewone emigrantenreis. het was een genoeglijke vacantiereis", zei ds. Visch. Restauratie Drie-en-twintig jaar trouwe dienst heeft de Sibajak er op zitten. Drie-en-twintig jaar, waarvan de oorlogsjaren het meeste van zijn krachten vergden. Hij deed dienst als passagiersschuit en als evacuatieschip, hij bracht soldaten naar de plaats van oor logsbestemming, later weer naar huis en hij voerde honderden emigranten naar een nieuwe toekomst. Dat alles heeft het nodig gemaakt dat de Sibajak eens grondig werd opgeknapt en dat is inmiddels gebeurd. Hij steekt nu in een nieuw en fris gewaad en ligt aan de Lloydkade in Rotterdam om Zaterdag, met kapitein F. de Jonge als ge zagvoerder, naar Canada te vertrekken. Kapitein De Jonge is ingenomen met de Sibajak en dat zou iedere rechtgeaarde zeeman zijn: Midscheeps zijn er 72 nieuwe hutten gebouwd, de ruimen, die enige tijd geleden nog ingericht waren voor massa- vervoer, zijn herschapen in vier- en zes- persoons hutten, 42 in getal. Er is een kin- derdek bijgekomen en voor het personeel is er nu eveneens meer accommondatie. Kortom alles wat verbeterd kon worden, is ook verbeterd. Zaterdag zetten een paar honderd Ne derlanders de eerste schuchtere schreden op de loopplank van de vernieurvde Siba jak. Het hoofd vol stoute toekomstplannen en het hart vol heimwee als zij omkijken naar de kade, die langzaam maar zeker zal vervagen tot een speldeknop aan de horizon. „Je kiezen op elkaar", zal men hun op de wal voorhouden.... Ruim een ton schade In Helmond is gisteravond om ongeveer half tien brand uitgebroken in de confectie fabriek van de firma J. Relou aan de Ke gelbaan. Het twee verdiepingen hoge ge bouw brandde volkomen uit en een dertig tal machines benevens de gehele voorraad textielgoederen gingen in het vuur ver loren. De totale schade wordt op ruim een ton geschat. De brand werd door omwonen den pas ontdekt, toen de vlammen naar buiten sloegen. De brandweer stond voor een zeer moeilijke taak. Zij kon er alleen in slagen uitbreiding van de brand te voor komen. In het bedrijf, waar een twintig meisjes werkten, werd dames- en herenregenkle- ding vervaardigd en er waren ook militaire orders in uitvoering. Doordat het gehele rhachinepark verloren ging komt het bedrijf voorlopig stil te lig gen. De firma was tegen brand en bedrijfs schade verzekerd. ADVERTENTIE vanaf 47.50 Bim-Bam KI. Houtstraat 105 Haarlem U KOOPT BIJ EEN VAKMAN ADVERTENTIE Door een foutieve manoeuvre kwam Donderdag een „Sea-Otter" van de Marinelucht vaartdienst in de Westeinderplas terecht. De vier inzittenden konden het toestel ongedeerd verlaten. Het toestel is met de neus in het water terecht gekomen. De K.V.P. heeft thans zeven lijsten met candidaten voor de Tweede Kamerverkie zing officieel vastgesteld. De lijst voor de kringen Den Helder, Haarlem en Utrecht is als volgt samengesteld: 1. Jac. Groen, Alkmaar; 2. dr. L. G. Kor- tenhorst, Den Haag; 3. Th. S. J. Hooij, Haarlem; 4. pater mag. dr. J. G. Stokman, Utrecht; 5. ir. J. M. A. Penders, Utrecht; 6. mej. A. H. Nolte, Amsterdam; 7. A. C. de Bruyn, Utrecht; 8. N. J. Hooijschuur, Koog aan de Zaan; 9. E. P. Clijnck, Zaandam; 10. mr. P. H. G. M. Brugman, Haarlem: 11. mevr. J. A. A. Lyckx-Sleijffer, Amsterdam; 12. F. G. van der Gun, Utrecht; 13. ir. N. Molenaar, Almelo: 14. mr. N. L. G. M. Cus- ters, Utrecht; 15. mr. Th. E. E. van Schaik, Maarssen; 16. C. G. Bekkering, Utrecht; 17. W. Sleinmetz, Amsterdam; 18. C. Hilhorst, Hoogland (U.); 19. Jac. Weel, Zuid-Schar- woude; 20. drs. J. B. J. M. Schiphorst, Den Haag. Een Haagse aannemer, die wegens over treding van de Prijsopdrijvings- en Ham- sterwet door de rechtbank was veroordeeld tot f 5000 boete omdat hij voor bouwwerk zaamheden hogere prijzen bedongen had dan geoorloofd was, is in hoger beroep veroor deeld tot f 1500. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de beantwoording van de sprekers over het ontwerp inzake den duur der her halingsoefeningen in 1952, 1953 en 1954 vroeg de minister van Oorlog, ir. Staf, wat minder lof voor zichzelf en wat meer waardering voor de inspanning van zijn burgerlijke en militaire medewerkers en voor die van officieren, onderofficieren en dienstplichtigen. Hij zei dat men werkelijk alles doet wat er maar te doen valt. Al mag dan nog niet alles kloppen vooral een gevolg van de moeilijkheden opgele verd door de noodzakelijke personele aan passing aan het materieel, ook wanneer daarin door oorzaken buiten onze schuld achterstand voorkomt toch bestaat over het algemeen reden tot tevredenheid. De oefeningen in Duitsland zullen slechts 9 h 10 dagen duren. Er gaan een volledige divisie, een geraamte van een tweede di visie (vooral staven) en enige legercorp sen heen. Over verlenging van de dienst tijd van 20 tot 24 maanden is helemaal niet gesproken. Aan de autoriteiten, die de leiding hebben van de manoeuvres in Duitsland, heeft minister Staf persoonlijk verzocht onze troepen van oefeningen op Zondag uit te zonderen. Dit vond ds. Zandt (St. Geref.) niet voldoende: wij moesten eenvoudig weigeren, zei hij. De minister verklaarde open te staan voor critiek en daarmee zijn voordeel te willen doen. Maar men moet nu niet ineens alles perfect willen hebben en het stand punt innemen: alles of niets. De bewinds man erkende, dat de klachten over het gebeurde in Oirschot ten dele gegrond zijn. De tweede week was er al heel wat ver beterd. Het nodige wordt gedaan om her haling van fouten te voorkomen. In antwoord op pleidooien voor volledige vergoeding van gederfde inkomsten door hen, die herhalingsoefeningen verrichten, merkte de minister op, dat deze aangele genheid ver uitgaat boven hetgeen het aanhangige wetsontwerp regelt. Wanneer men aan dergelijke wensen wil voldoen, hetgeen overigens in geen enkel land het geval is, zou dit de financiële draagkracht dermate te boven gaan, dat het defensie programma niet uitgevoerd zou kunnen worden. Wat het verlenen van uitstel aangaat, in hoog nodige gevallen gebeurt dit, maar natuurlijk slechts zeer uitzon derlijk. Drie communistische moties, respectieve lijk zich uitsprekende tegen herhalings oefeningen in het buitenland, voor uitke ring aan dienstplichtigen, die herhalings oefeningen verrichten, van een bedrag ge lijk aan 80 pet. van het loon en voor een regeling waardoor per gezin niet meer dan één dienstplichtige voor de herhalings oefeningen zou worden opgeroepen, wer den alle verworpen. Alleen de zeven Com munisten stemden voor. Na een korte gedachtenwisseling over de financiering met behulp van de tegen waarde uit de Marshall-hulp van de aan bouw van vaartuigen voor de marine ging dit ontwerp zonder hoofdelijke stemming door, onder aantekening van het tegen der Communisten. Dat geschiedde ook bij de stemming over het voorstel inzake de her halingsoefeningen, dat met 61 tegen 7 stemmen werd aangenomen. Conflict met minister In 't Veld Daarna kwam een ogenschijnlijk niet zo bijster belangrijke zaak aan de orde, een transactie met de fa. H. Pander in Den Haag, waardoor het rijk de beschikking krijgt over opslagruimte in de Haagse binnenstad. Voordat een dergelijke transactie tot stand kan komen waarvoor een begro tingswijziging nodig is moet de Kamer er haar goedkeuring aan hechten. In dit geval is dat niet gebeurd. Er werd reeds in December overeen stemming bereikt over een koopprijs van f 675.000 en aangezien het rijk dringend behoefte had aan opslagruimte wilde men niet langer wachten. Bovendien had de fa. Pander het rijk min of meer de pen op de neus gezet: direct toehappen of de trans actie gaat niet door. Er zat nog een ander addertje onder het gras. Het bedoelde pand is in de afgelopen jaren verbouwd zonder vergunning van B. en W. van Den Haag en de eventuele ko per moest dus het risico nemen, dat de ge meente Den Haag alsnog ongedaanmaking van de verbouwing zou gelasten. Bij de discussie werd er de aandacht op gevestigd, dat er in andere gevallen van niet-gevraagde vergunningen Ameide en de schoolbouw in Apeldoorn door Den Haag nog al streng was opgetreden. Wat moet er gebeuren, nu het rijk zelf in deze positie komt te verkeren? De Kamer achtte zich in haar begro- tingsrecht aangetast. De heren Algera (A.-R.), Beernink (C.-H.), Ritmeester (VVD) en Gortzak (CPN) protesteerden dan ook tegen de gevoerde gang van zaken. Minister In 't Veld betuigde zijn spijt over de inderdaad begane onregelmatig heid, maar vroeg begrip voor de dwang positie, waarin de regering volgens hem had verkeerd. Tenslotte beloofde 'hij in de toekomst zo iets niet meer te zullen doen zonder voorafgaand overleg met de vaste Kamercommissie voor volkshuisvesting. In de stellige overtuiging het belang van het rijk gediend te hebben, vroeg de bewinds man vergiffenis voor de door hem begane fouten. Met 39 tegen 24 stemmen alleen de P. v. d. A. en de K.V.P. stemden voor kreeg de minister zijn begrotingswijziging er door. Bij een zeer korte gedachtenwisseling over het wetsontwerp inzake het verlenen van een rijksbijdrage voör de uitvoering van een pensioenregeling voor de opvaren den van de Nederlandse koopvaardijvloot, betoogden de heren Suurhoff (Arbeid), Hoogcarspel (Comm.) en ds. F o k k e- ma (A.R.), dat de- regering haar beloften -omtrent het tot stand doen komen van een bedrijfspensioenfonds moet nakomen. Vol gens staatssecretaris Van R h ij n bestond er geen reden voor de vrees, dat zulks niet zou gebeuren. Ofschoon de besprekingen over die aangelegenheid nog niet zijn af gelopen, kon hij verklaren het uitzicht op bereiking van overeenstemming gunstig te achten. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer het ontwerp aan. Laat op de middag maakte het wetsont werp tot wijziging van het Koninklijk Be sluit inzake vaststelling van het Tijdelijk Besluit schoolgeld lager onderwijs 1945 nog eyen de tongen los van de heren Peters (K.V.P.), Hoogcarspel (Comm.) en Van SI een (Arbeid). Laatstgenoemde brak nog eens, echter zonder succes bij minister R u 11 e n, een lans voor kosteloos lager onderwijs. De minister verklaarde zich bereid om ook de kinderen, die in het buitenland op school gaan onder de wet te laten vallen. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer het wetsvoorstel aan, dat verlaging van het schoolgeld tengevolge zal hebben. Op 6 Mei komt de Kamer weer bijeen. ADVERTENTIE Op de slotzitting van de Hervormde pre dikantenvergadering, die in de afgelopen dagen in de Handelsbeurs in Utrecht is ge houden, heeft ds. H. J. Franken, zendings predikant, het woord gevoerd over de ver antwoordelijkheid van de Westerse samen leving voor de andere werelddelen. De relaties van het Westen met Azië bespre kend, zei hij dat Nederland zich in de hulp voor deze gebieden een vrij goede naam verwierf, maar zich tevens heeft gewor pen in een nieuw koloniaal avontuur met Nieuw Guinea. Amerika heeft duidelijk het goede willen zoeken voor de onontwik kelde gebieden, zonder nochtans zijn eigen belangen uit het oog te verliezen. Azië is echter zeer apathisch gebleken ten aanzien van de Amerikaanse hulpverlening of schoon de UNO er bij te hulp geroepen is. Verreweg de meest critieke situatie noemde hij de controverse van het Westen met de communistische gebieden. Het Westen raakt hierdoor in steeds groter moeilijkheden. Verbetering en het scheppen van een zekere harmonie is echter mogelijk als er hulp verleend kan worden. De plannen die nu worden uitgewerkt, zullen in de toekomst hun waarde moeten bewijzen. Zij zijn echter tot mislukking gedoemd, als het Westerse streven niet wordt dienstbaar gemaakt aan het Oosterse belang. Want in het Oosten staat men vol argwaan tegenover het Westen. „Wij mo gen dus niet doordenken in de lijn die vroeger door ons werd gevolgd. De te ver richten arbeid zal verre van rechtstreeks voordelig zijn. Men zal zich wel willen laten helpen, mits die hulp alléén gericht is op het welzijn der bevolking in de on ontwikkelde gebieden. Anders zal de oude argwaan gegrond blijken te zijn," aldus ds. Franken. De Kerken daar moeten worden gehol pen een geheel eigen bestaan op te bou wen. De Nederlandse Kerk kan in dat op zicht veel doen. Er zal véél meer geld in Nieuw Guinea gestoken moeten worden en de Kerk zal moeten zorgen, dat de Papoea tot zijn recht kan komen. ADVERTENTIE Puur geneeskracht voor Uw h acht I u i d Op de banen van de Kennemer Golfclub is Donderdag voor de handicapcompetitie de dameswedstrijd Kennemer 2Amsterdam ge speeld. De thuisclub won met 62. De uit slagen waren: foursomes: mejuffrouw K. Bouman (16) en mevrouw A. Ooster (24) winnen met 2 en 1 van mevrouw B. Bos (14) en mevrouw B. Althoff (18); mejuffrouw N. Ruijgrok (22) en mevrouw H. Dorhout Mees (24) winnen met 1 up van mevrouw Ver koren (24) en mevrouw J. Leeuwenberg (14); mevrouw C. H. van de Stadt (24) en me vrouw J. Sodderland (24) winnen met 7 en 6 van mevrouw Hassing (24) en mevrouw S. Esser (24). Singles: mejuffrouw K. Bouman (16) ver liest met 4 en 2 van mevrouw B. Bos (14) mejuffrouw N. Ruijgrok (22) verliest met 3 en 1 van mevrouw J. Leeuwenberg (14); mevrouw C. H. van de Stadt wint met 5 en 4 van mevrouw B. Althoff (18); mevrouw H. Dorhout Mees (24) verliest met 5 en 4 van mevrouw Hassing (24); mevrouw A. Ooster (24) wint met 3 en 2 van mevrouw C. Ver koren (24); mevrouw J. Sodderland (24) wint met 5 en 4 van mevrouw S. Esser (24). DRIEKAMP ZWEMMEN HVGB. De Haarlemse Zwem en Polo Club HVGB houdt Zondag in Stoop's Bad het eerste gedeelte van een driekamp zwemmen voor de jeugd, waaraan deelnemen Het IJ, Amsterdam, ZIAN, Den Haag en HVGB. Na afloop van de zwemwedstrijden zal een waterpolowed- strijd gespeeld worden tussen de eerste zeventallen van HVGB en ZIAN. 21. De demonstratie van de Verdwijn- machine had Panda nog niet geheel van de echtheid van dit wonderlijke apparaat kunnen overtuigen maar dit was wél het geval met de beschrijving van de ont beringen, die Joris had moeten dragen om zijn uitvinding tot stand te brengen. „Ja Joris", zei hij dan ook zachtzinnig, „maar nu geloof ik je, hoor! En ik zie nu ook wel in, dat je hulp nodig hebt." „Dat zou zo mooi zijn, ventjezo mooi dat ik er niet aan kan geloven!", zuchtte Joris. „Ach denk eens in.... een makkertje dat mij bijstondeen trouw vrindje dat mijn mooie vak van me wil lereneen kameraad om in de stille avond-uren mee te spreken over ons schone, wetenschap pelijke ideaalMaar neen zoiets moois is voor mij niet weggelegd!" „Kom kop op!", riep Panda uit. „Ik zal je wel eens helpen! Ik zal er mijn schouders wel eens onder zetten, Joris! Maar wat jij no dig hebt is niet een leerjongen! Je uitvin ding is toch klaar? Wat moet je nu nog met een leerjongen beginnen? Je moet iemand hebben, die reclame voor je maakt! Iemand, die zorgt dat je nu ook voordelen plukt van die prachtige machine! Je kunt zó toch niet langer leven? Daar moet iets aan gedaan worden!" „Je woorden zijn als balsem op mijn tere ziel!", riep Joris uit, schreiend van ontroering. Dat ik dit nog heb mogen belevenWij zullen samenwer ken! Eendracht maakt macht", zegt het spreekwoord zo treffend of, om het in het mooie Latijn te zeggen: Divide et im- pera....". Geroerd drukte hij Panda de hand. Complot. In Paraguay is een complot tegen de regering ontdekt. Ongeveer veertig personen zijn over de grens naar Argen tinië ontkomen, aldus te Buenos Aires uit het grensgebied ontvangen berich ten. Vluchtelingen hebben verklaard, dat veel personen, onder wie een' aantal hoge legerofficieren, zijn gearresteerd. Betoging. De politie in de Franse sector van Berlijn heeft door middel van wa terstralen en gummistokken een bèto- ging van een 7000 Oost-Berlijnse corrV munisten uiteengejaagd. Verscheidene demonstranten, die de politie met stenen bekogelden, zijn aangehouden. De be togers slaagden er in een West-Berlijnse politieman naar de Oostelijke sector te ontvoeren, waar hij door de volkspolitie werd gearresteerd. Vier West-Berlijnse politiemannen werden gewond. Het Oost-Berlijnse nieuwsbureau heeft het incident „een machtige demonstratie tegen het oorlogsverdrag" genoemd. Nieuw. Neoteben, het nieuwe middel tegen tuberculose van de Bayer-fabriek te Leverkusen, is volgens de ervaringen van de Duitse internisten op een con gres te Wiesbaden „honderdmaal doel matiger" dan streptomycine. De patiënt kan dit middel goed verdragen, het doet het gewicht toenemen en wordt in te genstelling met andere middelen ook bij tuberculeuze hersenontsteking met goed gevolg aangewend, aldus de conclusie van dit congres. Vermist. Noorwegen heeft de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie verzocht ijs- brekers te mogen lenen voor het zoeken naar vijf vaartuigen, met in totaal on geveer honderd zeehondenjagers aan boord, die sinds enige tijd zijn vermist. De Noorse ijsbrekers zijn niet krachtig genoeg voor het reddingswerk. De Rus sische regering heeft hierop geantwoord voorlopig geen ijsbrekers te kunnen missen, doch zij kon wel vliegtuigen ter beschikking stellen. De Verenigde Staten hebben toegezegd ijsbrekers ter beschikking te zullen stellen. Eerste. De „Prins Frederik Hendrik" (1557 ton) van Anthony Veder en Co. te Rot terdam is als eerste oceaanstomer in de haven van Toronto (Ontario, V.S.) aan gekomen, nadat de haven ijsvrij was gemaakt. Een Duits schip werd tweede, een Noors derde. De kapitein van de „Prins Frederik Hendrik", Sander Klein uit Vlaardingen, ontving als prijs een actetas voor scheepspapieren. Overstroming'. In Menton (bij Nice) zijn tien personen om het leven gekomen, doordat ongeveer 20 huizen zijn inge stort. De instortingen zijn het gevolg van de overstroming van drie rivieren, veroorzaakt door de aanhoudende re genval. Op verschillende plaatsen stond het overstromingswater anderhalve me ter hoog. Ongeveer 200 personen zijn geëvacueerd. Een huis op een heuvel stortte omlaag. Het Amerikaanse oor logsschip „Stephen Topper" heeft een vrouw gered, die ongeveer 300 meter zeewaarts afgedreven was. Men neemt aan, dat nog tien personen vermist wor den. Elf mensen raakten gewond. Slang. In Fort Smith in de Amerikaanse staat Arkansas is een Indische python van zeven meter lengte uit een circus ontsnapt. Een hongerige python is zeer gevaarlijk. Kiel. Te Livorno is de kiel gelegd van het eerste Italiaanse oorlogsschip na de oorlog, een 2700 ton metende torpedo- bootjager. De bouw is mogelijk gemaakt door de opheffing van de beperkingen van het vredesverdrag op het maken van oorlogsschepen. Te Spezia zal spoe dig de kiel worden gelegd van een twee de torpedobootjager van dezelfde klasse. ADVERTENTIE het ideaal van ALLE jon gens en meisjes. Gemaakt van Egyptische katoen, met Schotse ruitvoering en capuchon. In groen en beige voor jongens en meisjes van 416 jaar. 6 jaar Kleine stijging per maat. MONTYCOATS met de originele houtje-touwtje-sluiting natuurlijk weer het eerst verkrijgbaar bij Gen. Cronjéstraat 4214 - Tel. 15438 Haarlem In hötel „Hof van Holland" zijn Donder dagavond in het tournooi om het kampioen schap cadre van het district Haarlem van de KNBB de volgende partijen gespeeld. Bloemink 54 9 21 6,— Dollé 250 9 76 27,77 Baart 250 14 79 17,85 Lunenburg 160 14 47 11,42 Willemse 250 25 32 10,— Hoek 109 25 15 4,36 Nobels 171 18 23 9,50 Van Rongen 250 18 69 13,88 De uitslagen in de vierde ronde van de strijd om het persoonlijk kampioenschap schaken Bollenstreek 1952 luiden: Hoofdklasse: Barkema-mr. Snoeck Henke- mans 0-1, J. v. d. Berg, Haarlem-Geyer Vz-V-i, v. Meygaarden-ir. Paardekoper 0-1 v. d. Lip- v. Diemen %-%. Ie klasse: v. Nieuwkoop-v. Dijk 0-1, v. d. Zon-Verhoeff 1-0, Boom-Lieverse 1-0, Ko- nert-Veenboer 1-0, Langeveld-J. Goedemans 0-1, den Bak-v. d. Aar 0-1, v d. Zwet-Of- fringa %-%. 2e klasse: Brouwer-W. Goedemans 0-1 F. Kokkelkoren-Andeweg %-!4, Nabben-Van Ruiten 0-1, Drayer-v. Lierop 0-1. 3e klasse: Van Zanen-Kraakman 0-1, Ban- ken-Bood 1-0, mevr. Onvlee-v. Seist 0-1, Kuiper-Lemmers 0-1, Brugmans-Heemskerk 1-0, Turkenburg-Pennings 0-1, T. v. d. Berg- Meulenberg 1-0, Bos-Herckenrath 0-1, v. Haeringen-Scheepmaker 1-0 regl.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2