Het verkeer in Haarlem 3 Crediet voor het leggen van stamriool van Sportparklaan naar de Glip N.V. Houthandel Peltenburg en Zonen bestaat 125 jaar Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden Haarl. Autorijschool (jee MORRIS t)efm tjca ftmj! Feesten in het Kleverpark ■)onr -}™r: r f Hoe is het ontstaan)^ J „La vie en rose" VRIJDAG 2 5 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Heem steedse gemeenteraad Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs BARTELJÖRISSTRAAT 20 TEL. 13439 Moeder en vier kinderen uit kolendamp gered Hulpgeroep drong door tot bruiloftsgasten Bijna 2/3 van de dodelijke verkeers ongelukken op voorrangswegen Leerlingenuitvoering van Toonkunst-Muziekschool EEN LOER DRAAIEN Tragikomisch verhaal van een illusie Op voorstel van B. en W. van Heemstede heeft de raad van die gemeente Donder dagmiddag besloten een crediet van 365.000 te verlenen voor het leggen van een stamriool door de Sportparklaan, de Glipperweg en de Prinsenlaan tot de Herenweg. Bij de bespreking juichte de heer Rein- ders (Arbeid) het voorstel toe, omdat het op zo'n gunstig ogenblik ingediend is door toeneming van de werkloosheid, de heer Hopstaken (K.V.P.) vroeg of het werk aanbesteed zal worden en de heer Kooy- mans (A.R.) informeerde of het riool in werking komt, als de zuiveringsinstallatie gereed is, om te voorkomen, dat de Haven te veel gebruikt wordt voor rioolvuil. Wethouder Van Lent (K.V.P.) deelde mee, dat het twee jaar geleden is, dat de raad besloot een zuiveringsinstallatie te plaatsen, doch er is nog geen toestemming voor verleend. Er wordt bij de autoriteiten in Den Haag op spoed aangedrongen, ech ter zonder succes. Zo mogelijk wordt het aan te leggen stamriool terstond aan de in stallatie aangesloten; anders wordt de Haven gebruikt. De toestand wordt on houdbaar en de Glip kan niet langer wach ten. Indien het raadsbesluit door Gedepu teerde Staten goedgekeurd is zal getracht worden het werk voor de Flox-a 1953 be gint klaar te hebben. Anders wordt ge wacht tot na de Flora, om stagnatie in het verkeer te voorkomen. De zaak is urgent, vooral omdat er kans is, dat „Eikenrode" en de „Hartekamp" binnenkort bewoond zullen worden. De bedoeling is het werk aan te besteden. Verhoging: presentiegelden voor raadsleden. Bij het voorstel de presentiegelden voor het bijwonen van i-aadsvergaderingen te verho gen zei mr. dr. Van Bruggen (C.H.) dat de pi-esentiegelden twee jaar geleden op 8 per zitting zijn gebracht. Er is geen aanleiding het bedrag nu tot 10 te ver hogen. Daarom vond hij het voorstel niet sympathiek. De heer R e i n d e r s betoogde, dat het bij hem niet om de verhoging gaat, maar hij juichte het voorstel wel toe, omdat ar beiders gelegenheid krijgen zich vrij te maken, zonder loon te derven, om een ver gadering bij te wonen. De voorzitter, burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard, deelde mee, dat het initiatief niet is uitgegaan van B. en W., maar van Gedeputeerde Staten. Twee jaar geleden is de raad te kort gedaan en dat wordt thans goed gemaakt. Uitbreiding van het Gezond- heidshuis. B. en W. werden gemachtigd voor de gemeente te kopen van de heer J. C. van den Heuvel te Hoofddorp een strook grond, groot 288 m2, gelegen nabij de Lieven de Keylaan voor de prijs van 2000. De grond is bestemd voor uitbreiding van het Ge- zondheidshüis. Geldlening De raad verenigde zich met het voorstel van B. en W. geldleningen aan te gaan met de Bank van Nederlandse Gemeenten, het geen mogelijk is door de nationale lening voor de woningbouw 1952. De wethouder van financiën, mr. Bakhuizen van den Brink V.V.D.) deelde mee, dat in middels bericht is gekomen van de bank, dat in totaal een bedrag van 154.550 ge leend kan worden. Voor verbetering van de Glipperweg stelde de raad een crediet beschikbaar. Nota over middelbaar onderwijs Bij de rondvraag vroeg m r. d r. Van Bruggen of er van de zijde van het ge meentebestuur weer een nota te verwach ten is over het middelbaar ondex-wijs, nu B. en W. van Haarlem in de memorie van antwoord op de gemeentebegroting gerea geerd hebben op de Heemsteedse nota. Wethouder Disselkoen antwoordde, dat de aangelegenheid bestudeerd wordt door de wethouders van Onderwijs van Haarlem, Bloemendaal, Velsen en Heem stede. Daarom betreurde de spreker het dat het Haarlemse gemeentebestuur de zaak openbaar maakte. B. en W. van Heem stede zullen dat voorbeeld niet volgen. Zij zullen via besprekingen trachten overeen stemming te verkrijgen. Naar aanleiding van een vraag van de heer Hopstaken (K.V.P.) over de Flora en de middenstand, naar aanleiding van moeilijkheden door de exploitatie van Keukenhof ontstaan, deelde de voorzit ter mee, dat de zaak in Heemstede anders ligt. Hier wordt de Flora in de gemeente gehouden. Het verkeersprobleem is echter ADVERTENTIE Tel. 15000 Plein 35 Prosp op aanvrage Causerie van prof. dr. H. J. van der Schroeff De Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haarlem wijdt bij haar lessen in bedrijfseconomie in het bijzonder aandacht aan de bevordering van de efficiency en van de productiviteit. Hierover werd levens een serie voordrachten georganiseerd, waarvan de laatste gehouden is door prof. dr. H. J. van der Schroeff. hoogleraar aan de univer siteit van Amsterdam. Prof. Van der Schroeff sprak over reisindrukken, opgedaan bij een bezoek aan de Verenigde Staten in E.C.A.- verband, speciaal over de indrukken, opge daan bij het bezoeken van industriële onder nemingen in het Oostelijk deel van de U.S.A. Europa kan naar de mening van prof. Van der Schroeff veel van Amerika leren, al moe ten wij niet alles daar verheerlijken. De productiviteit is er vele keren groter dan hier; deels is dit een gevolg van efficiency, die in Europa ook zou kunnen worden be vorderd (standaardisatie), deels echter een gevolg van factoren (grote binnenlandse afzetmarkt, natuurlijke rijkdommen, gro tere specialisatie en differentiatie), die in Europa voorshands geen rol zullen kunnen spelen, Merkwaardig is de innige verhouding tussen leiders en uitvoerders; ook de om gangsvormen zijn gemakkelijker dan hier. Sterk is doorgedrongen het besef dat het loonpeil de koopkracht bepaalt. Hoge lonen moeten echter door de arbeiders „vex-diend" worden. Zowel de spreker als de rector, dr. S. El- zinga, meenden dat de Amerikaanse instel ling tegenover economische problemen en de Europese opvattingen daaromtrent naar elkaar moeten toegroeien. moeilijk op te lossen. Aan de belangen van de middenstand wordt aandacht besteed. Op een vraag van de heer Zegwaart of er plannen zijn de bevolking door te lich ten antwoordde wethouder D i s s e 1 k o e n, dat medici gelukkig van mening zijn, dat er geen aanleiding bestaat. Het aantal ge vallen van t.b.c. is niet groot. Wel zijn reeds doorgelicht leden van het gemeente- personeel, met familie, onderwijzers met huisgenoten, jeugdleiders en personeel van enkele bedrijven. De resultaten waren be- vx-edigend. ADVERTENTIE FALCON REGENJASSEN In Hardinxvcld heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat aan een moeder, mevrouw L., en vier kinderen het leven zou hebben gekost, indien er niet juist in een aangrenzend huis vele mensen op een bruiloft bijeen waren geweest. De moeder voelde zich 's avonds al niet lekker, maar bespeurde niets van kolen damp. Zij ging naar bed, maar kon de slaap niet vatten wegens hoofdpijn. Ten laatste di-ong het tot haar door, dat kolendamp de oorzaak zou kunnen zijn. Zij liep naar de deur en kon nog juist om hulp roepen vóóx-dat zij in zwijm viel. Het was toen middernacht. Haar geroep werd gehoord door een bruiloftsgast, die zich even uit de feestzaal had verwijderd. Er werd onmid- delijk hulp gehaald en binnen vijf minuten was er een dokter ter plaatse. De vier kin deren werden direct bij de buren onder gebracht en de moeder moest naar het zie kenhuis in Dordrecht vervoerd worden. Slechts bij één van de kinderen werden vergiftigingsverschijnselen geconstateerd. De toestand van mevrouw L. is thans rede lijk. De hier afgebeelde Clipper „Liberty Bell" zal als eerste vliegtuig voor de Pan American Airways vliegen in de nieuwe transatlantische louristendienst tussen Enge land en Amerika. De nieuwe dienst begint 1 Mei. Op deze goedkope trajecten worden DC 6B Clippers gebruikt, die 82 reizigers kunnen vervoeren. (De normale eerste-kldsse toestellen vervoeren er 56). De dienst voorziet in vier retourvluchten per week tussen New York en Londen, drie naar Parijs en Shannon; twee naar Frankfort en één naar Brussel. Enige dagen geleden gaven wij reeds een overzicht van het antwuura van B. en W. van Haarlem op vragen die in de afdelin gen van de raad bij de bespreking van de gemeentebegroting werden gesteld. Wat de vexdceersongelukken betreft is er reden nog wat ter aanvulling aan de memorie van antwoord te ontlenen. Als voorrangswegen zijn in Haarlem aangewezen: Wagenweg, Amstex-damse Vaart, Schoterweg, Soendaplein, Rijks straatweg, Dreef, Fonteinlaan, Zuiderhout- laan en Leidsevaart. In 1951 kwamen in Haarlem 21 ver keersongelukken met dodelijke afloop voor. Daarvan waren er op de Rijksstraatweg 4, Schoterweg 2, Soendaplein 1, Leidsevaart 2, Amsterdamsevaart 2, Dreef 1 en Wagen weg 1. Van de 21 verkeersongevallen met dode lijke afloop gebeurden er niet minder dan 13, dus bijna twee derde, op voorrangs wegen. De andere zijn vooi'gevallen: Staten Bol- werk 1, Zijlweg 1, Gonnetstraat 1, Slaper dijk 1, Kruisweg (viaduct) 1, Koudenhorn i, Olycanstraat 1 en Buitenx-ustbrug 1. Het opvallende is dat in de oude binnen stad geen enkel verkeersongeluk met dode lijke afloop voor kwam. De verklarig zal wel zitten in het feit dat als de verkeers-situatie moeilijk is de weggebruikers voorzichtiger worden. Een onderzoek wees uit dat van deze 21 ongelukken (waarbij 42 bestuurdei's van voertuigen of voetgangers betrokken wa ren), in 2 gevallen de beide personen van elders kwamen. In 7 gevallen kwam een van beiden van elders. Bij de overblijven de 12 gevallen waren alleen Haarlemmers betrokken. B. en W. concludeerden dat uit deze cijfers niet blijkt dat deze ongelukken in het bijzonder veroorzaakt werden door bestuurders van elders. Speciale maatrege len om de bestuurders bij het binnenkomen van de stad op een in het oog lopende wijze te waai-schuwen, worden dan ook niet noodzakelijk geacht. De gehele x-oute Schoterweg (van de Joh. de Breukstraat af)—Soendaplein—Rijks- straatweg is voorrangswëg. Van de 1484 verkeersongelukken die in 1951 plaats had den (de hierboven genoemde met dodelijke afloop zijn daar dus onder) kwamen er 112 op die route voor. Op het Kennemerplein kwamen 43 ver keersongevallen voor, waarvan 8 op de splitsing KruiswegKennemerplein en 8 op de splitsiixg JanswegKennemerplein. De overige 27 elders op het plein. B. en W. vinden dit aantal, het punt in aanmerking genomen, niet abnormaal hoog. Het is om dat daarvoor geen voldoende ruimte is, niet mogelijk daar afzondex-lijke vakken voor het afslaande verkeer te maken. Men weet dat 1 Januari 1951 de bepa lingen op de maximum-snelheid vervallen zijn. Door raadsleden was opgemerkt: In de nieuwe Verkeerswet zijn aan de gemeente besturen bevoegdheden verleend om maat regelen te nemen met betrekking tot het verkeer binnen de bebouwde kom. Vinden B. en W. het niet noodzakelijk zodanige maatregelen voor een veilig verkeer te nemen? Speciaal het vaststellen van maxi mum-snelheden op bepaalde wegen en in het bijzonder in de binnenstad? B. en W. zetten uiteen hoe de toestand is. Zij wijzen er op dat zulke maatx-egelen alleen genomen kunnen worden voor pun ten waaromtrent in de Verkeerswet en het Wegenverkeersreglement niet is voorzien. Daar omtrent vrijwel alle denkbare punten op verkeersgebied is voorzien, blijft ex- weinig over ter regeling door de gemeente. Volgens artikel 7 van de Verkeerswet kan de raad ten aanzien van bepaalde binnen de bebouwde kom der gemeente gelegen wegen, waarop in het algemeen een zeer grote verkeex-sdrukte heerst, een maximum snelheid van 15 K.M. per uur vaststellen. Aan een dergelijke drastische snelheidsbe perking bestaat geen behoefte. Overige regelen omtx-ent maximum-snelheden voor motorrijtuigen kunnen slechts vastgesteld worden in het Verkeersreglement. Dit valt dus buiten de competentie van de raad. De Oranjevereniging ,,'t Kleverpark" opent op Woensdag 30 April de feestelijk heden ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin met een bijeenkomst voor de kinderen der leden in de aula van het Kennemer Lyceum. Des avonds van half acht tot half negen geven de leden der judovereniging Haar lem en van het CIOS te Overveen,onder leiding van de heer J. Nauwelaerts de Agé, demonstraties op het Santpoorterplein. Daarna zal muziek ten gehore worden ge bracht. Van half tien tot elf uur bestaat er gelegenheid om te dansen. Op de bevrijdingsdag gaan afgevaardig den van de scholen uit het Kleverpark naar de ere-begraafplaats te Over veen, waar een krans gelegd zal worden. De harmonie „Sint Caecilia" maakt van zeven tot kwart voor negen een rondgang. Des avonds volgt een experimentele uitvoering van pantomimespel op het Santpoorterplein door Lizzy May en Rob van Reyn. Met een openluchtbal vóór het gebouw van het Lorentz-lyceum wordt het feest besloten. Een van de oudste zaken in Haarlem, de N.V. Houthandel Peltenburg en Zonen, Schalkwijkerstraat 9, bestaat 125 jaar. Het geslacht Peltenburg is afkomstig uit Leiden. Hubertus Peltenburg, geboren in 1795, verhuisde in 1827 naar Haarlem om daar een „scheepsbrekerij" op te richten. Tot 1858 leidde hij de zaak. Na zijn dood volgde zijn zoon Hubertus Thomas hem op. Deze overleed in 1909 en werd opgevolgd door zijn zoons Theodorus Hubertus (in 1932 gestorven) en Franciscus Jacobus Leo- nardus (in 1939 overleden). Toen werd het bedrijf voortgezet door één der zoons van Frans, J. J. P. Peltenburg en zijn schoon zoon A. Kouwenaar. De firma werd omge zet in een Naamloze Vennootschap. De derde zoon van Hubertus Thomas Peltenburg, Leonardus, die in 1871 geboren is, leeft nog. Hij is eveneens in de hout handel gegaan, maar vertrok op vrij jeug dige leeftijd naar Rusland, waar hij ruim 30 jaren woonde en zeer belangrijke zaken deed als houthandelaar. Nu iets over het bedrijf. De heer H. Peltenburg kocht op 4 Mei 1812 een huis en erf buiten de Schalkwij kerpoort. Onder de koop waren begrepen enige schuiten gereedschap ter vestiging van een scheepsbrekerij. Hij kocht daarna verschillende gronden in de omgeving ge legen. Dit was blijkbaar nogal van omvang, want reeds in 1829 werd hij „grondeigenaar en scheepstimmerman" genoemd. De grond waarop het bedrijf werd geves tigd is van historische betekenis. In 1840 was daar het Vrouwe en Anthonie Gast huis (nu als hofje gevestigd op het Klein Heiligland). Mej. dr. G. H. Kurtz, archiva- resse van Haarlem, vertelt in haar onlangs door de vereniging „Haerlem" uitgegeven boekje „Haarlemse Hofjes" dat toen Jan Claes Dierdtssen aan Deken en Vinders van het H. Kruisgilde de kapel, gewijd aan de I-I. Anthonius, die hij buiten de Schalk wijkerpoort liet bouwen en waarin de broe ders en zusters van dat gilde vergaderden, heeft overgedragen, alsook het gasthuis en de twee daarbij gelegen kamers. In de grond onder de thans nog bestaan de houtloodsen aan de Zomervaart zijn in dertijd vele schedels en beenderen gevon den, welke óf afkomstig zijn van over ledenen in dat ziekenhuis, of (en dat is waarschijnlijker) van de in 15721573 voor de Schalkwijkerpoort gesneuvelde Spanjaarden. Was de grondlegger van het bedrijf be gonnen met een „scheepsbrekerij", al spoe dig bouwde hij nieuwe schepen. Eerst van hout, in de tweede helft van de 19e eeuw ook van ijzer. Daarbij kwam een levendige handel in hout, voornamelijk hardhout. De houthandel ontwikkelde zich meer en meer. Ook zachthout, teer en pek werden belang rijke artikelen. De houtzaagmolen ,.de Lief hebber" aan het Vuilrak in de Waard erpöl- der werd in exploitatie gebracht. Daardoor kon men in Haarlem alle soorten hout op de gewenste maat bestellen. ADVERTENTIE „...wel, daar stonden we dan. Hij kijkt mij aan. Ik kijk hem aan. En ik denk bij mezelf: dit zaakje gaat fout, hè. Eén hap van die tandjes - en m'n vrouw is mevrouw de weduwe „JONGE - JONGE - JONGE I" Maar niks aan de hand, hè! Hij geeft me 'n leuk soort knip oogje en sukkelt er vandoor. En laat het nu een tamme ge weest zijn'. Weggelopen uit een circus, voel je welf Maar dan Jobs. Vrijmoed Zonen, Schiedam DE JONGE-JENEVER SPECIALISTEN sinds 1776 Vroeger was het bedrijf buiten de poort gelegen. Nu wordt het geheel omsloten door een nieuw stadskwartier. Maar al werden werven en loodsen door de bebouwing ge heel ingesloten, de voordelen van directe aanvoer over het water zijn toch behouden gebleven. In de oude tijd werd door de firma Pel tenburg al hout gekocht van de Houthandel William Pont, die toen in Purmerend ge vestigd was. Uit de archieven blijkt dat dit hout geruild werd tegen op de werf te Haarlem gebouwde dekschuiten. Er zijn thans nog bij die firma, nu in Zaandam gevestigd, ijzeren dekschuiten in gebruik die in de vorige eeuw in Haarlem gemaakt zijn. In die tijd had de heer Frans Pelten- burg, die een leerling was van de Polytech nische school te Delft, zich speciaal toege legd op de scheepsbouw. Omstreeks 1918 werd de concurrentie van de grote scheepsbouwbedrijven voor het Haarlemse bedrijf te zwaar. Daarom beperkte dit zich toen tot de houthandel en alles wat daarbij behoort. De directie van het jubilerende bedrijf houdt op 6 Mei een receptie in het kantoor gebouw, Schalkwijkerstraat 9. Donderdagavond had in het schoolge bouw van de Muziekschool van „Toon kunst" aan de Nieuwe Gracht een uitvoe ring plaats, waarop leerlingen van de vioolleraar Jos. de Clerck en discipelen van de pianoleraren Peter de Kleer en P. Vincent optraden. Het interessante pro gramma begon eix eindigde met een en semblestuk: eep deel van een pianocon cert van Ditters von Dittersdorf, begeleid door twee violen en cello, en een Suite voor viool en piano van Hendrik Andries sen, twee jaar geleden gecomponeerd en nu voor het eerst te Haarlem gespeeld. Bovendien werd ook het Vioolconcert in a van Bach, met klavierbegeleiding, ten ge hore gebracht. Hiermede werd de tendenz om het samenspel bij de leerlingen te be vorderen wel heel duidelijk aangegeven. Ais middel om het gehoor te ontwikkelen en zich muzikaal te verrijken is het spelen in ensembles (en dan liefst onder strenge controle niet genoeg aan te bevelen. De leerlingen van de Muziekschool mogen dit wel op prijs stellen. Wat Schumann in zijn muzikale huis- en levensregelen daarom trent schreef, is van blijvende betekenis: „Verzuim geen gelegenheid om met ande ren tezamen te musiceren in duo's, trio's enzovoorts. Zulks zal uw spel vloeiend en lenig maken". Maar er was deze avond ook heel wat piano-solospel te beluisteren, waaronder zeer belangwekkende dingen, onder meer de complete reeks „Kinderszenen" van Schumann, een Etude van Liszt, Roemeen se Volksdansen van Béla Bartök en verder werk van Debussy, Mozart, Schubert, Cho pin en B. van de Sigtenhorst Meyer. Als leerlingenuitvoering was er veel dat or ij z ens waardig genoemd mocht worden. De zenuwen speelden echter wel eens par ten en het evenwicht in het samenspel was nog wel niet altijd ideaal; maar om daar overheen te komen is een dergelijk optreden voor het nubliek het beste mid del. Ik denk in dit geval altijd aan de raad van een van mijn leraren: „Het is in het water dat je moet leren zwemmen". JOS. DE KLERK De gemeenteraad van Hillegom heeft benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aldaar mejuffrouw W. A. Moo- lenaars' te Haarlem. De uitdrukking betekent hetzelfde als iemand een kool stoven, iemand een poets bakken, iemand beetnemen. Een loer is een lap. Het is hetzelfde woord als: luur, luier en ook als: lor. Iemand lorren draaien voor: iemand bedriegen, is een in de zeventiende eeuw zeer veel voorkomende zegswijze. Men moet denken aan: ding van weinig waarde, grap. Precies dezelfde ontwikkeling vindt men in het woord mop, dat eigenlijk betekent: steen en dat wij ge bruiken :n de zin van grap. Het werk woord draaien, ontleend aan de draai bank, is hier gebezigd in de algemene zin van: in orde maken, leveren, even als dat met bakken, stoven, lappen en flikken het geval is. De leden van de Haarlemse Kunstge meenschap kregen Donderdagavond in het gebouw „St. Bavo" de Franse film „La vie en rose" te zien, waarin de regisseur Jean Faurez op sublieme wijze toont, wat een kwajongensstreek vex-mag uit te richten in de dromerige geest van een wiskundelex-aar. En dat is nog niet het belangrijkste aspect van deze tragi-comedie: die vindt men in de vervaging van de grenzen tussen de werkelijkheid en de illusie voor het oog van een vereenzaamd man, die bezig is zich weg ie dromen uit de monotojxe mathematiek van zijn bestaan, naar een leven, waarop hij in verstolen momenten heeft gehoopt. Dit leven („en rose") schijnt voor hem te beginnen wanneer hij één enkele keer vriendelijk is toegelachen door de dochter van de directeur van de jongensschool, waar hij werkt. Zijn pupillen hebben al dadelijk gezien welk een indruk het meisje op hem maakte en zij besluiten hem met inzet van alle beschikbare vindingrijkheid te doen geloven, dat de schone Collette heus van hem houdt. Zij beleven de grote sen satie, dat de leraar er grif intippelt zij hoeven er maar weinig voor te doen, de man bouwt zelf zijn illusie hoger en hoger op de „bewijzen", die zij hem in de vorm van zorgvuldig vervaardigde liefdebrieven doen toekomen. De film geeft de schijn en de werfcêlijk- heid afzonderlijk weer. De bittere ontgoo cheling van de leraar, die eensklaps ten aanschouwe van zijn leerlingen en collega's ongenadig uit zijn waan wordt wakker ge schud, is zeer treffend weergegeven. Be halve aan het talentvolle spel van de thans overleden acteur Louis Salou, die de leraar in al zijn zielige si'geloosheid weergeeft, ontleent „La vie en rose" haar kwaliteit aan de voortreffelijke sfeertekening, waar toe tal van aardige détails hebben bijge dragen. In het voorprogramma werd een Tsjechi sche poppenfilm vertoond, die onder de titel „Song of the prairie" een verdienste lijke parodie levert op de strijd tussen nobele helden en sluwe schurken in de Amerikaanse cowboyfilms. Hieraan werd nog een documentaire van Arthur Rank toegevoegd over de aanleg van een water leiding naar een stadje in Italië, dat op deze wijze zijn beklemmende behoefte aan drinkwater ziet bevredigen. Het is vooral de prachtige harmonie tussen beeld en mu ziek. welke in „Stad zonder water" de aan dacht trekt. Telkenjare vieren de kaasdragers in Alkmaar hun „bierfeest", een traditie die van drie eeuwen her dateert. Deze week verenigden de gildebroeders zich weer om gezamenlijk het feeslbier te drinken uit antieke Linnen bekers en er een lange gouwenaarbij te roken. TONEEL EN CABARET Zalerdag 26 April, Stadssrhoxiwburg, 8 uur: Het toneelgezelschap „Johan Kaart" met de thriller „De Appels van Eva" door dr. A. Berthal. met Enny Mols de Leeuwe in zeven rollen. Verder werken mee Leo de Hartogh. Willem Faassen, Jan Hahn en anderen. Zaterdag; 26 April, gebouw Domi Overveen. 8.15 uur: „La Compagnie des Quatre" uit Parijs vertoont voor „Les Conférences Francaises" het blijspel „Sincèrement" van Michel Duran. Zondag 27 April. Stadsschouwburg, 8 uur: „Potasch en Perlemoer" met in de titel rollen Johan Boskamp en Johan Kaart. Maandag 28 April, Stadsschouwburg. 8 uur: Abonnementsvoorstelling van „Groen Ko ren" van Emlyn Williams door de Neder landse Comedie onder regie van Jan Teu- lings. Met Mary Dresshelhuys, Mimi Boes- nach, Maxim Hamel en vele anderen. Dit stuk wordt des middags voor de Vereni ging van Huisvrouwen gespeeld. Maandag 28 April, Concertgebouw, 8 uur: Een programma van veertig authentieke dansen uit alle delen van Spanje door het 128 dansers, zangers en musici tellende gezelschap „Coros y danzas". Woensdag 30 April, Stadsschouwburg, 8 uur: Onder auspiciën van het Centrum- comité Koninginnedag vertoont de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" het spel „Om de koningsmacht" van Maurits Wagenvoort, geregisseerd door Henk Bakker. MUZIEK Vrijdag 25 April, Concertgebouw, 8 uur: Vredesconcert door de koren „Zingend ten strijd" uit Wormerveer on „Morgenrood" uit Haarlem, met medewerking van Jaap Stotijn (hobo) en Lion Contran (piano), benevens het symphonie-orkest A.B.C. uit Amstei-dam. Het geheel staat onder leiding van Nico Schuit. Zaterdag 26 April, Huis met de sleutels. Heemstede, 4.30 uur: Verhalende liederen uit volkskunst en romantiek door de bas- bariton Leo Rommerts, begeleid door Sini van de Brom aan de vleugel (Bronstee- weg 76). Zondag 27 April, Concertgebouw, 8 uur: Concert door de harmonie St. Caecilia uit Putschinne. Maandag 28 April, Zomerlust te Zandvoort, 8 uur: Kamermuzie". avond door een trio, bestaande uit Roelof Stoffer, Nico Horvath en Hendrika HoekstraHessels. Uitgevoerd worden werken van Bach, Scarlatti, Rous- sel en Schubert. Dinsdag 29 April, Frans Halsmuseum, 8 uur: Haarlems Trio speelt in de Renaissancezaal onder auspiciën van het Comité voor jonge Toonkunstenaars. Dinsdag 29 April, Concertgebouw, 8 uur: Tweede concert van de Beethovencyclus door de II.O.V. Dirigent is Marinus Adam, solist Gerard Hengeveld. piano. Uitgevoerd worden de ouverture „Die Geschöpfe des Prometheus", het Tweede Pianoconcert en de Vierde S.vmphonie. Woensdag 30 April, Concertgebouw, 8 uur: Concert door het Toonkunst-orkest onder leiding van Marinus Adam. Na de pauze wordt met medewerking v.-.n Bert Brug- mans Marionettentheater de opera „La serva padrona" uitgevoerd (Centrum comité Koninginnedag). Donderdag 1 Mei, Grote Kerk, 3 uur: Orgel bespeling door George Robert. Donderdag 1 Mei, Frans Halsmuseum, 8 uur: Concert ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van de muziekafdeling van de Stadsbibliotheek en Leeszaal te Haarlem. Medewerkenden onder anderen: Sas Bunge, Ludwig Otten, Han le Fèvre, Albert de Klerk, Marius Ruysink en vele anderen. DIVERSEN Zaterdag 26 April, de Graafs Lunchroom, Grote Markt, 8 uur: Dr. A. L. Constandse houdt voor het Jongeren Oesprekeentrum een voordracht over de Renaissance in Frankrijk. Woensdag 30 April, gebouw Domi, Overveen, 8 uur: Voor Les Conférences Francaises de heer Wladimir Jankelewitch over „De Franse muziek en de muze van de rhap- sodie". TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tot 28 April tentoonstelling van werken van zeven leden van het ge nootschap „Kunst zij ons Doel". Op werk dagen van 1017 uur, op Zondag van 1317 uur. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Schil derijen. aquarellen en grafiek van Jeanne Bieruma Oostïng, benevens ceramiek van Jos je Smit. Geopend op werkdagen van 1017 uur (tot 11 Mei). Gemeentezaal Doopsgezinde kerk: Schilde rijen en pastels van Tine Honig. Geopend op werkdagen van 11—17 uur, op Zondag van 1417 uur (tot 1 Mei). Linschotensiraat 69: Willem Horsman expo seert in zijn woning de resultaten van zijn vijftig-jarige arbeid als auteur-tekenaar, onder meer Haarlemse stadsgezichten en intérieurtekeningen van de Grote Kerk, van 26 April tot 3 Mei. Vleeshal. Grote Markt: Keuze uit de topo grafische verzameling van het Gemeente archief. Dagelijks geopend van 1013 en 1417 uur. Teylers Museum is wederom voor het pu bliek toegangelijk, iedere werkdag van 115 uur, behalve des Maandags. Boven dien iedere eerste Zondag van de maand van 15 uur. De bibliotheek is op iedere werkdag behalve des Maandags toegan kelijk van 25 uur. Uit de Opregte Haailemsche Courant van 24 April 1 852 PARIJS. Het Regeeo-ingsblad be helst eenen brief van den Minister van Politie, De Maupas, aan de onder zijn bevelen geplaatste inspecteurs-generaal. Volgens den minister moeten zij be- studeeren en voorlichten en als bemid delaars optreden tusschen het volk en de regeering Zij moeten in het alge meen zich daar vertoonen, waar veel werkvolk verzameld Is en Inlichtingen vragen van fabriekseigenaren als van arbeiders. Voorts behooren zij hunne aandacht te vestigen op de prijzen der granen, op het huren en verhuren van onroerende goederen, op het bedrag van den interest, op de liefdadigheid, de schouwburgen en de wijnhuizen. Einde lijk is het hun pligt. de uitstekende diensten te doen uitkomen, welke de Prins-Voorzitter heeft bewezen, toen hij het land redde 'an de regeeringioosheid, het gezag herstelde en allerwegen eer bied voor den godsdienst wist in te boezemen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5