Nationale herdenkingsavond Muziekliefhebbers en componisten vonden elkaar in de Vleeshal Gedenkwaardig feestconcert Brandstoffen Alleen geldig voor de maanden Voorjaarsprijzen MEI en JUNI 'aAeM Kolenprijzen per 1 Mei 1952 Heemstede HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT April was zonnig, warm en droog Treinen rijden in de Vishal Oost en West besloot het winterseizoen Kinderboerderij gaat weer open Jubileum A. Kleinhout Vuurwerk bij de. Wagenweg Fietser keek niet uit en werd aangereden Minister Mansholt opende landbouwbeurs N.V. Wed. G. Oud Pz. en Go. bestond 75 jaar Handelsvereniging viert het zestigjarig bestaan Nutsspaarbank te Haarlem Stertocht op bevrijdingsdag Officier van Justitie in cassatie Eén Mei-viering in de hoofdstad Caïro is pessimistisch over Britse voorstellen Er gebeurt tegenwoordig zo nog al eens wat in Haarlem, wat men voorheen in deze „stijve" stad, zoals men placht te zeggen voor totaal onmogelijk zou hebben gehou den. Ditmaal was het een concert in de Vleeshal, gegeven door Haarlemse musici, met een programma dat overwegend uit composities van Haarlemmers bestond. De aanleiding was het 10-jarig bestaan van de muziekafdeling der Stadsbibliotheek, een instelling, die onder de voortreffelijke, vooral psychologisch aantrekkelijke leiding van mejuffrouw C. M. Reeser, een middel punt is geworden van onze muziekcultuur, waar de Haarlemse toonkunstenaars en ernstige dilettanten elkaar ontmoeten wan neer zij komen putten uit het collectieve bezit, dat de bibliothecaresse onder haar hoede heeft. Zij nemen er als het ware de collectieve geest van mee, die een manifes tatie van Haarlemmers onder elkaar, zoals die van gisteravond in de Vleeshal, moge lijk maakte. Het spontane karakter van het „Musiceren onder ons" gaf de toon aan en diende de levende kunst in allerhande schakeringen. De pianiste Bets Nederkoorn verdedigde met klem een Toccata en Fuga van Gé Michels en een beknopte Sonate van Bob van Marken. De sopraan Annette de la Bije vertolkte overtuigend een viertal zeer in teressante liederen van Sas Bunge, gecom poneerd op oud-Engelse tekst; de compo nist lichtte de gedichten toe en trad zelf als begeleider op. De violiste Wies Bur- meister en de pianist Jan Pieter de Vries speelden de Suite uit 1950 van Hendrik Andriessen en wisten er ons van te over tuigen, dat dit werk treffende melodische en contrapuntische waarde bezit. Tilly de Clerck en Albert de Klerk zorgden voor de ontspannende, humoristische noot, door a quatre mains de Quadrille te spelen die Chabrier oergeestig in elkaar draaide op thema's uit Wagners „Tristan und Isolde". Persiflage? Ja en nee men kan ook gek scheren met de dingen waar men van houdt. En Chabrier was een verwoed Wagneriaan, maar hij was Fransman en van nature een grappenmaker. Laat ons aannemen dat hij in deze geestige Quadrille zijn evenwicht terugvond, na zich al te zeer in Wagner te hebben'verdiept. Ludwig Ottqii vertolkte zelf zijn vijf delige reeks Composities voor piano en wist daarmee zeer te boeien. De fluitist Marius Ruysink speelde (met Tineke de Smidt aan de vleugel) zeer knap „Joueurs de flüte" van Albert Roussel en Tilly de Clerck maakte een bijzonder goede beurt met de speelse en geestige „Intervallen voor piano" van Jan Mul, die feitelijk een zeer gewich tige compositie vormen, gekenmerkt door een rijke fantasie. En ten slotte zong Han le Fèvre (door Miep van Luin begeleid) met veel succes drie luimige liederen van Albert de Klerk op teksten van wijlen Wim Snitker. Uit de aard der zaak had het publiek heel wat moderne muziek gehoord, want nage noeg alles was van componisten van deze tijd, in wier werken de reflex van deze tijd wordt gevonden. Maar deze componisten zijn geen ridders uit de beruchte „ivoren toren", die hun heil zoeken in een sterk doorgevoerd individualisme, dat hen op tamelijk grote afstand van de gemeenschap houdt. Zij kunnen zich vrij ontplooien naar hun persoonlijke aard en aanleg, maar ten slotte spreken zij een taal die verstaanbaar is voor ieder, die zonder vooringenomen heid muziek beluisteren kan. Een avond als deze kon voor de saamhorigheid van componisten en uitvoerders en voor het ADVERTENTIE Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen maand April is een zeld zaam mooie maand geweest zoals uit en kele cijfers moge blijken. De gemiddelde temperatuur, berekend uit om het uur ge noteerde temperaturen, bedroeg in De Bilt 10.3 graden Celsius tegen 8.3 graden nor maal. Tot nu toe in deze eeuw is April alleen in 1943 en in 1949 gemiddeld nog warmer geweest. Bijzonder groot was het aantal warme voorjaarsdagen, dit zijn da gen waarop de temperatuur boven 20 graden stijgt. In De Bilt bedroeg dit aan tal 11 tegen slechts 2 normaal. Sedert 1865, toen het 13 bedroeg, was dit aantal niet meer zo groot geweest. Van de dertig dagen, die de maanck telt, waren er toch nog tien gemiddeld kouder dan normaal. Van deze tien kwam op 4 dagen vorst voor, juist het normale aantal. Op 1 April kwam in De Bilt een temperatuur voor als sedert 1936 niet meer in April was ge meten, namelijk tweeëneenhalve graad on der nul. De hoogste temperatuur werd op Koninginnedag gemeten. Het aantal uren zonneschijn bedroeg in De Bilt 221 tegen 159 normaal. Een zo zonnige maand April behoort ook al tot de zeldzaamheden, maar het kan nog wel eens zonniger zijn: in 1942 werden in De Bilt zelfs 259 uren zon geregistreerd. Wan neer wij nog verder teruggaan om een Aprilmaand te vinden met meer dan 220 uren zonneschijn dan komen wij in 1914 terecht. We kunnen dus zeggen dat de af gelopen maand op één na de zonnigste April van de laatste 38 jaar is. Het spreekt vanzelf dat onder zulke omstandigheden heel weinig regen valt. In het gehele land was het tekort belangrijk, op de meeste plaatsen zelfs meer dan 50 percent, vergeleken met de normale hoe veelheid. De stad Groningen had op twee na de droogste April van deze eeuw. Ook in Noord-Brabant en Limburg was het zeer droog, daar viel over het algemeen minder dan 15 m.m. en de normale hoe veelheid bedraagt 50 rrj.m. muziekbesef van de toehoorders zegenrijk genoemd worden. Men zij dus de initiatiefnemers van dit concert in de Vleeshal dankbaar. Laten wij hopen dat dergelijke manifestaties zich zul len herhalen. In het Haarlem van tegen woordig hoeft dat geen probleem te wezen. De hulde die de directeur der Stadsbiblio theek, de heer P. V. de Wit, aan mej. Ree ser bracht, zal wel door ieder der aanwezi gen beaamd zijn geworden; zij heeft ge toond niet alleen haar taak als ieidster van de Muziekbibliotheek uitstekend te vervul len, maar ook een merkwaardige impuls te kunnen geven aan het actieve Haarlemse muziekleven. JOS. DE KLERK Iedereen die de Grote Markt passeert zal gezien hebben dat de oude Vishal plotseling een nieuwe gevel gekregen heeft. Deze tijdelijke houten fagade vestigt op een ori ginele manier de aandacht op hetgeen in de Vishal te zien is: een zeer uitgebreid emplacement van de Nederlandse minia tuur-spoorweg onderneming, dat vervaar digd is door de heer J. Vlaskamp, een Haarlemse electro-monteur, die er vele dagen en nachten aan heeft gewerkt. Het resultaat mag gezien worden: Op een tafel, die enige tientallen vierkante meters be slaat, snorren express-treinen, goederen treinen en locaaltreintjes over vijf verschil lende banen, over wissels, overwegen en bruggen door tunnels en langs stations. Botsingen zijn onmogelijk, want ook hier wordt het zogenaamde blokstelsel toegepast en bovenden stoppen de treinen automa tisch al een sein op onveilig staat. In een haven ligt een vrachtboot, die met een hijskraan gelost of geladen kan wor den. Het gehele emplacement is, evenals de treinen, electrisch verlicht, hetgeen een bijzonder aardig effect maakt. De heer Vlaskamp bedient zelf het hoofd schakelbord, maar langs de rand van de tafel bevinden zich tal van schakelaars en drukknoppen, waarmee het publiek seinen kan bedienen en de treinen kan laten stop pen. Dat is natuurlijk een grote attractie, vooral voor de jeugd, die dan ook niet weg te krijgen is bij dit miniatuur-spoorweg bedrijf. De vaders trouwens ook niet. Met een wel bijzonder interessante en geestige lezing van de bioloog dr. J. M. Lodewijks, benevens de vertoning van twee fraaie kleurenfilms over Australië heeft de afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Vereniging „Oost en West" Donderdagavond in hotel De Leeuwerik het winterseizoen besloten. En een goed besluit was het. Met een grote kennis van zaken en een vervaarlijke dosis humor sprak dr. Lodewijks eerst over de dierenwereld en de oorspronkelijke be woners van Australië. Dit werelddeel dat even groot is als het werelddeel waarin wij leven, aldus spreker, heeft slechts even meer dan vier millioen bewoners, waarvan een groot gedeelte in drie grote steden woont. Australië heeft daarom mensen nodig. Mensen, die kunnen en willen wer ken. Als gold het een aantrekkelijke aardrijks- kunde-les voor volwassenen, zo behandelde dr. Lodewijks daarna de natuur, het kli maat en het leven van mensen en dieren in het werelddeel. Met een keur van inte ressante bijzonderheden schilderde spreker de vele leden van „Oost en West" het land zoals hij het zag. Het 'land met zijn vele aantrekkelijkheden en mogelijkheden. Na zijn met grote aandacht gevolgde le zing gaf spreker nog een explicatie bij de beide films, die hij in bruikleen had ont vangen van de Australische regering. In de eerste kleurenfilm gaf hij de aanwezigen een beeld van de uiterst primitieve leef wijze van de „Aborigins", de oorspronke lijke bewoners van Australië, die nu nog in ver afgelegen, zeer slechte gebieden wonen. Mensen, zoals dr. Lodewijks zei, die ver van de beschaafde wereld af wonen, maar die onze beschaving ook helemaal niet no dig hebben. Juist ook omdat zij zich in hun afzondering, die niemand kan verbreken, gelukkig voelen zonder ziekte en oorlog. De tweede kleurenfilm gaf een beeld van het planten- en dierenleven in het Great Barrier Reef. Op Zaterdag 3 Mei wordt de kinder boerderij in het wandelbos Groenendaal te Heemstede weer geopend. Sinds de vorige zomer is de levende have aanzienlijk uit gebreid, zodat men met tal van nieuwe dieren kan kennismaken. Deze maand is de kinderboerderij Woensdagmiddag, Zater dagmiddag en Zondag geopend en van 1 Juni af alle dagen. Vandaag is het 25 jaar geleden dat de heer A. Kleinhout in dienst trad als kran tenbezorger bij Haarlems Dagblad. Ter ge legenheid van dit feit werd de heer Klein hout hedenmorgen door een der directeu ren, de heer P. W. Peereboom, toegespro ken. De jubilaris werd een geschenk in enveloppe overhandigd. De abonnés in Bloemendaal, waar de heer Kleinhout nu gedurende 25 jaren zijn werk verricht, zullen vandaag de krant door een invaller-bezorger in de bus zien doen, daar de jubilaris deze dag in fami liekring doorbrengt. Het plan was het vuurwerk op de be vrijdingsdag te laten afsteken op de Fon teinlaan bij restaurant „Dreefzicht". Van de zijde van de dienst van Hout en Plant soenen zijn bezwaren gemaakt, omdat in de Hertenkamp de zwanen zitten te broe den en de herten jongen verwachten. Daarom is besloten het vuurwerk af te steken op het open stukje van de Hout aan de Wagenweg, waar vroeger ook vuurwerk afgestoken is. Maandagmiddag worden op de Dreef behendigheidswedstrijden voor motoren ge houden. Een 73-jarige fietser werd gistermorgen door een motorrijder aangereden toen hij, zonder op het verkeer te letten, van de Nicolaas Beetsstraat uit de Amsterdamse Vaart overstak. De motorrijder liep bij die aanrijding een wond boven het rechteroog en schaafwonden aan beide benen op. Zijn rechterschouder werd ontwricht. De fietser kreeg een hoofdwond, vermoedelijk een hersenschudding en een schaafwond aan liet rechterbeen. Zij zijn beiden naar de Maria-stichting overgebracht. De duo-pas sagier kwam met de schrik vrij. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mans- holt, heeft Donderdag in Utrecht de beurs voor landbouw, zuivel, visserij en techniek geopend met een rede, waarin hij de aan dacht vestigde op de rationalisatie in de landbouw. Indien de landbouw niet zo was geratio naliseerd, zou naar hij zeide, het welvaarts peil van de Nederlander belangrijk lager liggen. „Men vraagt zich wel eens af wat er bij de voortschrijdende mechanisatie nog over blijft voor de arbeider en of de rationali satie niet tot werkloosheid in de landbouw zal kunnen leiden. Door intensivering van de rationalisatie zal echter juist de werk zaamheid behouden blijven en de seizoen werkloosheid zal er door bestreden wor den. De landbouw heeft in 1951 met een bedrag van drie milliard gulden 43 procent van.de totale Nedei-landse export voor zijn rekening genomen. De eerste maanden van het nieuwe jaar geven aanleiding het ex portcijfer voor 1952 nog hoger te schatten. Op de grote onzekerheid ten aanzien van de Engelse markt zullen wij moeten ant woorden met een verdubbelde activiteit en daarbij moeten we streven naar een grotere spreiding van de landbouwexport". Zeventig procent van de landbouw-export bleef tot Europa beperkt. Dat slechts der tig procent overzee ging, noemde de minis ter een zeer gevaarlijk verschijnsel. ADVERTENTIE FRANCO BERGPLAATS PER H.L. ANTHRACIET Afm. 20/30 Afm. 30/50 „EDEL" en „1e soort WALES"f 9.20 8.35 „1e KWALITEIT" „2e soort WALES" 8.80 'f 7.95 „2e KWALITEIT" 8.30 f 7.40 „ESSNOTEN" 6.95 6.35 „MAGERNOTEN IV" f 7.20 „EIERKOLEN" 5.25 „GASPARELCOKES" 3.67M „MI3NCOKES' I, II en III per 100 Kg. 7.80 De aflevering geschiedt tegen de DAGPRIJS, uitsluitend a CONTANT. PER 1 JULI A.S. zullen reeds enkele soorten in prijs worden verhoogd. De meest gevraagde soorten worden nog steeds in beperkte mate aangevoerd. Federatie voor de Brandst.handel in Haarlem en Omstreken. De N.V. Wed. G. Oud Pz. en Co. te Haarlem bestond op 1 Mei vijfenzeventig jaar. Tijdens de receptie, die des middags in een der zalen van Brinkmann werd ge houden, deelde de waarnemend burgemees ter van Haarlem, wethouder D. J. A. Geluk, de directie mede, dat de Koningin aan de N.V. het praedicaat „Hofleveran cier" had verleend. Meer dan driehonderd relaties van deze bekende Haarlemse onderneming kwamen de directieleden, de heren D. G. Oud, A. ten Cate en J. Moerbeek, gelukwensen. De oudste directeur, de heer K. Oud Gzn., kon wegens ziekte deze receptie niet bij wonen. Hij was op deze dag 55 jaar aan de zaak verbonden. De directie ontving meer dan 150 telegrafische gelukwensen en ruim 100 bloemstukken. Woensdag heeft het personeel van de N.V. en van haar dochteronderneming Ferwerda en Tieman de directieleden en de commissarissen ter gelegenheid van dit jubileum een bronzen reliëf aangeboden, voorstellende de heren Q. Oud, P. Oud (overleden in 1943) en K. Oud. Het reliëf is ontworpen door de beeldhouwster mej. J. Rueter. Tevoren heeft de heer J. Rogge in een toespraak namens het personeel ge lukwensen aangeboden en een overzicht gegeven van de voor de zaak belangrijke feiten in de afgelopen 75 jaar. Hij consta teerde dat de eenvoudige provinciale han delszaak in wijnen en gedistilleerd is uit gegroeid tot een onderneming van inter nationale betekenis. Voorts dankte hij voor hetgeen de directie voor het personeel heeft gedaan. Het personeel heeft reeds op 25 April in Dreefzicht het jubileum feestelijk gevierd met een cabaret-revue en een gezellig bal. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan heeft de N.V. een fraai uitgevoerd gedenkboek uitgegeven, geschreven door G. J. Kelk, dat wij in ons blad van 29 April bespraken. ADVERTENTIE J. DE GRAAF Kl.EVERPARk.WEG 2* HAARLEM ^^^ezoekl^onz^jTote^rüwielshow^^^J De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft Donderdag in Utrecht de Beurs voor Layidbouw, Zuivel, Visserij en Techniek officieel geopend. Voordat de minister zijn rondgang over de beurs aanving, werd hem door twee meisjes in provinciale klederdrachten een schaaltje met „lammetjesboter" aangeboden. OCOOfXCOOOtXVDCOCXXDOODCCOOCXXïOCOCOCOOOCOOCOCOOCOOCXXOOaXJOCXOOOCOOOOCOCCCOOCCOCXXX CXX3DOOCOCOOOOOOCXXODOCCOCOOOOCCO 18.00: Uitsteken van de Nederlandse vlag (halfstok). 18.45: Bijeenkomst in de Grote Kerk (toespraak K. R. van Staal, zang door de gecombineerde Noorder- en Oosterkerkkoren en orgelspel door Egbert Vos). 19.00: Stille tocht van het Teylerplein naar de Dreef. 19.30: Stille tocht van de Oude Groenmarkt naar de Dreef; van de Van Oosten de Bruynstraat naar de Leidsevaart; van de Eksterstraat en de Zaanen- laan naar de Jan Gijzenbrug. 19.25: Stille t.ocht van het Chr. Huijgensplein naar de Westergracht. 20.00: Herdenkingssamenkomsten op de Dreef; bij de Westergracht en de Jan Gijzenbrug. Bij het monument aan de Westergracht zullen spreken ds. Joh. Bronsgeest en plebaan H. W. Agterof; medewerking verlenen „Haar lems Zanggenot" en harmonie „Crescendo". Een tulpenmozaïek wordt gelegd, voorstellende de Nederlandse Leeuw, met op de achtergrond een kruis. De grootte is 5% bij 4 'A meter. Bij het monument bij de Jan Gijzenbrug spreken dr. H. van der Loos en pater V. Hutjens O.E.S.A.; medewerking verlenen het korps van het Leger des Heils en Haarlems Christelijk Mannenkoor. Bij zonsondergang: inhalen van de vlag. BLOEMENDAAL: 18.00: Bijeenkomst in een der gebouwen van Publieke Werken te Overveen. 18.55: Stille tocht naar de Erebegraafplaats aan de Zeeweg. HEEMSTEDE: 19.45: Wijdingssamenkomsten in de Nederlands Hervormde Kerk aan het W;l- helminaplein,' in de Gereformeerde Kerk aan de Koediefslaan en in de R.K. Kerken aan de Herenweg en het Valkenburgerplein. 20.30: Stille tocht van de Heemsteedse Dreef bij de Zandvaartkade naar het monument aan de Vrijheidsdreef. Dezer dagen is het zestig jaar geleden, dat de algemene middenstandsorganisatie de Haarlemse Handelsvereniging werd op gericht. Ter gelegenheid daarvan wordt op Donderdag 8 Mei een receptie gehouden in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt. Des avonds volgt een maaltijd. In April is bij de Nutsspaarbank inge legd een bedrag van f 793.624,80, waar onder via de ophaaldienst f 40.053,81 en bij de afdeling Jeugdspaarbank f 2.401,74. Terugbetaald werd f 804.307,53. Het aan tal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 301. Bovendien hebben zich 25 nieuwe deelne mers bij de Jeugdspaarbank aangemeld. Op 30 April bedroeg het totaal aantal inleggers 64533 met een tegoed van f 23.835.561,88. In de Staatscourant van heden zijn de hoogst toelaatbare prijzen van vaste brand stoffen opgenomen, welke van 1 Mei af zullen gelden. Behoudens enkele verande ringen in de regeling van de seizoenprij- zen, ondergaan de thans geldende verbrui- kersprijzen geen wijziging. Het stelsel van seizoenprijzen blijft ge handhaafd voor eierbriketten, Esskolen (stukken, noten 0, 1, 2, 3 en parel) en cokes (1, 2, 3, 4 en parel). Voof- deze soor ten zullen gedurende de maanden Mei en Juni voorjaarsprijzen van kracht zijn en in de maanden Juli en Augustus de zomer- prijzen, waarna in September de winter- prijzen van kracht worden tot en met April. Voor eierbriketten en Esskolen van de hierboven genoemde afmetingen bedraagt de voorjaarskorting 0,50 per eenheid (één hectoliter), de zomerkorting ƒ0,25 en de wintertoeslag 0,20. Voor cokes zijn de kortingen achtereen volgens 0,35 en 0,20 per eenheid (2 hl.) en is de wintertoeslag 0,15 per eenheid. Voor driekwart-vetkolen, die steeds meer door de industrie worden gebruikt, zullen geen seizoenprijzen meer gelden. Voor anthraciet blijven de seizoenprijzen even als het vorig jaar buiten werking. Het ministerie van Economische Zaken voegt aan bovenstaande mededeling nog toe, dat het voor een ongestoord verloop van de huisbrandvoorziening noodzakelijk blijft, dat de aflevering zo geleidelijk mo gelijk geschiedt. Het verdient uit dien hoofde dan ook aanbeveling, dat de bevolking gedurende de voorjaars- en zomermaanden reeds een deel van de behoefte aan brandstoffen voor het winterseizoen inslaat. De zaak Westerling De drie plaatselijke muziekcorpsen „Eens gezindheid", R.K. Harmonie „St. Michaël" en Heemsteeds Fanfarecorps „Excelsior" houden Maandagavond een stertocht. Elk corps trekt door een gedeelte van Heem stede en marcheert dan naar het Raadhuis plein. Te ongeveer halfnegen zullen de corpsen daar arriveren. Dan worden geza menlijk enkele nummers gespeeld. De Officier van Justitie bij de Amster damse Rechtbank heeft in de zaak-Wester ling bij de Hoge Raad cassatie ingesteld tegen de beschikking van de rechtbank, die afgelopen Dinsdag besliste, dat het Open baar Ministerie in zijn hoger beroep niet ontvankelijk moest worden verklaard. De rechter-commissaris mr. J. Knotten belt, besliste op 16 April dat Westerling op vrije voeten mocht blijven. Tegen deze beslissing tekende de officier beroep aan bij de rechtbank, die de officier echter niet ontvankelijk verklaarde in zijn beroep „omdat enige schriftelijke beschikking van de rechter-commissaris op de vordering van de Officier van Justitie tot het ver lenen van een bevel tot in bewaringstelling van de verdachte ontbreekt". De rechtbank was dus van mening, dat de beslissing van de rechter-commissaris in de terminologie, zoals die door de rechter-commissaris in het proces-verbaal was neergelegd, niet aan de wettelijke eisen voldeed en dat derhalve „van het bestaan van een zodanige be schikking niets is gebleken". Het enige juridische middel, dat daarna voor het Openbaar Ministerie overbleef, was het instellen van cassatie bij de Hoge Raad. Dit is inmiddels geschied. In de hoofdstad waren Donderdagavond twee bijeenkomsten belegd ter viering van de eerste Mei. In de Apollohal hield de Partij van de Arbeid een samenkomst, waar haar voorzitter, de heer Vorrink, een toe spraak hield. Achter het podium was een spandoek aangebracht met de tekst: „Met ons socialistisch plan op weg naar de nieu we tijd" en „het democratisch socialisme wijst de weg naar de vrijheid". De CPN had op het vroegere ijsclubter rein een openluchtbijeenkomst georgani seerd, waarin de algemeen secretaris der communistische partij, de heer P. de Groot, een huisvrouw en een havenarbeider het woord voerden. Na afloop trokken de deel nemers in optocht met fakkels en muziek naar het Waterloop? ein, waar de heer B. Brandsen, algemeen secretaris van de Een heidsvakcentrale een slotwoord sprak. In de stoet werden verscheidene spandoeken meegedragen. Beide bijeenkomsten werden met muziek, zang en declamatie opgeluisterd, CAïRO (Reuter). Men was gister avond te Caïro, na het vernemen van de eerste berichten over de in de afgelopen twee weken te Londen gevoerde besprekin gen over het Soedanese vraagstuk, pessi mistisch gestemd over het resultaat. Te Londen zijn besprekingen gevoerd tussen de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden, de gouverneur-generaal van de Soe dan, Sir Robert Howe, de Britse ambassa deur te Cairo, Stevenson, en de Egyptische ambassadeur te Londen, Amr Pasja. Een officiële Egyptische woordvoerder zeide, dat de Egyptische regering het be ginsel van een gemeenschappelijke verde diging van de Suez-kanaalzöne definitief niet heeft aanvaard. Gisteren is de Britse ambassadeur in Egypte, Sir Ralph Stevenson, pgw vliegtuig naar Caïro vertrokken om nievye Britse voorstellen over de Soedan aan de Egyp tische regering te overhandigen. BINNENLAND Een inwoonster van Giessen-Nieuwkerk in de Alblasserwaard had haar wasgoed op een grasveld achter haar woning te drogen gelegd en ontdekte na een paar uur dat het goeddeels verdwenen was. Later werd het goed teruggevonden in een schoorsteen, waar enige kraaien het voor hun „woning inrichting" bleken te hebben gebruikt. De burgemeester van Nijmegen heeft een Stadswijnhuis geopend in de oude Laeckenhal. Deze hal is het enige dat er van het 15de eeuwse „Gewandhuis" is bewaard gebleven. Leden van de stichting Werkende Studenten werken in het wijnhuis en ver dienen op deze wijze het geld dat zij nodig hebben ter voltooiing van hun studies. In Bolsward z(jn vier gevallen van kin derverlamming geconstateerd. De burge meester heeft gelast de kleuterscholen te sluiten en alle openbare vermakelijkheden 'en bioscoopvoorstellingen alsmede grote ver gaderingen af te gelasten. Ook de stille tocht op de herdenkingsdag gaat niet door. Het Wagner College in New York heeft besloten het eredoctoraat in de letteren te verlenen aan de heer Simon Hart. archivaris aan het gemeente-archief van Amsterdam. Deze heeft zich bij uitstek onderscheiden door zijn onderzoekingen met betrekkingen tot de geschiedenis van het Lutheranisme in Nederland en in het bijzonder in Amsterdam. Schennende handen hebben zich ver grepen aan het voorlopig nationaal monu ment op de Dam te Amsterdam. De politie merkte, dat de deksels van de urnen met aarde, die in het monument zijn geplaatst, waren verwijderd. De deksels lagen rond het monument verspreid. De minister van Economische Zaken heeft een beschikking gepubliceerd, waarbij het verboden wordt zonder vergunning schroot te vervoeren over de Wester-Schelde naar Zeeuws Vlaanderen, alsmede binnen een strook van 1000 meter langs de Neder lands-Belgische grens. Vergunningen voor vervoer kunnen worden verleend door of namens de inspecteurs der invoerrechten en accijnzen. Drie Amsterdammers, de 31-jarige koop man J. B., de 24-jarige kleermaker C. S. en de 51-jarige monteur J. R., stonden gisteren voor het Arnhemse gerechtshof terecht. Hun was de diefstal van f 10.000 aan tafelzilver uit een villa in Warnsveld (Gelderland) ten laste gelegd. Zij waren in eerste instantie door de Zutphense rechtbank tot gevange nisstraffen van anderhalf en twee jaar ver oordeeld. Voor het hof werd bevestiging gevraagd van het vonnis tegen B. en R. Tegen S. werd twee in plaats van anderhalf jaar geëist. De heer J. Barendse te Poeldijk, voor zitter van de Bond Westland. heeft na 34 jaren deze functie te hebben bekleed, af scheid genomen. Hij wordt opgevolgd door zijn zoon de heer L. Barendse. In Egmond is de bouw aanbesteed van een kloosterkerk van de Abdij van Egmond, onder architectuur van de heer B. J. Kolde- weij te Voorburg. Er waren 23 inschrijvingen binnengekomen. De begroting was f206.315. De hoogte inschrijfster was de firma Seyse- ner te Hillegom voor f 229.750; de laagste was de firma W. Huurdeman en Arts te Amersfoort voor f 157.295. De gunning werd aangehouden. Voor Pinksteren bestaat tot 10 Mei ge legenheid om luchtpostpakjes te verzenden aan leden van het Nederlands Detachement Verenigde Naties in Korea. Deze pakjes mogen een gewicht van 500 gram_niet te boven gaan. Het tarief is 8 cent per 50 gram met een minimum van 40 cent. Adressering is als volgt: rang, naam. voorletters, leger- nummer. N.D.V.N./NAPO, 5100, Amsterdam, Schiphol, militair. Op 1 Mei is de toeristenklasse in de luchtvaart ingesteld. De toeristen-toestellen der K.L.M. (75 plaatsen per toestel, drie toestellen per week) zijn van Amerika uit naar Amsterdam tot half Juli uitverkocht. In Alkmaar overleed in de ouderdom van 74 jaar de heer S. W. Arntz, directeur van de ijzerhandel De Wild N.V. te Alkmaar. Hij was van 1923 af voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar. Op de Vijzelgracht in Amsterdam is Donderdagmiddag een botsing ontstaan tus sen een tramstel van lijn 25 en drie personen auto's. Geen der inzittenden van de voer tuigen werd gewond. De auto's en de tram werden zwaar beschadigd. Ds. Martin Niemöller, die, zoals eerder is bericht, op 28 Mei in Amsterdam komt spreken voor de vredesbeweging „De Derde Weg", zal op Tweede Pinksterdag preken in de ..Deutsche Evangelische Kirche" te Rot terdam. De Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan" in de zaak tegen de 26-jarige A. R. H., destiids secretaris der Haagse afdeling van de N.I.W.I.N. Nadat tegen hem wegens verduistering een jaar gevangenisstraf was geëist, heeft de rechtbank een psychiatrisch rapoort ingewonnen. De eis werd nu gewij zigd in een half jaar gevangenisstraf voor waardelijk en voorwaardelijke ter beschik kingstelling van de regering met een proef tijd van drie jaar. De rechtbank veroordeel de H. conform deze eis. Een jaar gevangenisstraf heeft de Haagse Officier van Justitie geëist tegen een chauffeur-bedrrjfslëider uit Bodegraven, aan wie verduistering van f 17.000 was ten laste gelegd. Hij had dit geld geïnd van klanten van een conservenfabriek te Leiden en het niet afgedragen. Aan boord van het schip Wiihelmina, dat de Maas bij Venlo bevoer, heeft zich een ontploffing met een butaangastoestel voor gedaan. De 22-jarige dochter van de schip per moest met ernstige verwondingen in het Venlose ziekenhuis worden opgenomen. Een kraantje van het apparaat stond open en toen het meisje een lucifer aanstak in het donkere achterschip, ontplofte het gas. Een Amerikaan van Amsterdamse af komst heeft ter gelegenheid van zijn vijftig jarige huwelijk een aantal „gouden echtpa ren" in de hoofdstad met geschenken willen bedenken. Gisteren werden tien echtparen met zijn cadeaux verblijd en op vijf data in de maand Mei zullen rog zeventig bruidsparen geschenken krijgen. Een inwoonster van Drachten kreeg dezer dagen bezoek van een reclasserings- ambtenaar. die haar f 175 kwam brengen. Dit bedrag bleek de vergoeding te zijn voor een fiets, die haar drie jaar geleden was ontsto len. De dief had totaal f 2000 beschikbaar gesteld om de schade voor deze en andere diefstallen te vergoeden. HAARLEM EN OMGEVING De architect H. Heidstra te Haarlem heeft aanbesteed het bouwen van een opslag plaats met sorteerinrichting, cantine enzo voort op een terrein, gelegen aan de Provin ciale Weg te Dicmen. voor rekening van de firma Van der Eist en Jas. Ingekomen waren achttien biljetten. Laagste inschrijver was de heer Strijk. Oegstgeest voor f90.950 en de hoogste Bakkers aannemersbedrijf te Haar lem voor f 114.500. De begroting bedroeg f 96.875. Wegens de stille tocht naar de Ere begraafplaats te Overveen zal de Zeeweg Zaterdagavond van kwart voor zeven tot acht uur voor het doorgaand verkeer afge sloten zijn. De heer J. v. d. Berg, controleur bij de N.Z.H.V.M., hoopt Dinsdag 6 Mei het feit te herdenken dat hij veertig jaar bij het be drijf werkzaam is. Het 70 man sterke mu ziekcorps van de N.Z.H.. zal de jubilaris een serenade brengen aan diens woning Reseda straat 19.- Het corps zal afmarcheren van de Tempeliersstraat om kwart over zeven. De wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal. de heer A. van Ge luk, zal op 3 en 10 Mei geen spreekuur houden.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 11