M. A. Reinalda sprak voor de oude garde in Cultura KOLKJE -Clowntje Rick Voor de a.s. MOEDERS Haarl. Autorijschool Sprekers en zangers in Concertzaal De fluistercampagne Drie toespraken van dr. Drees op 1 Mei Courses te Mereveld Courses te Duindigt Eerlijke nederlaag beter dan onsportieve zege VRIJDAG 2 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Partij van de Arbeid vierde eerste Mei Moed en verantwoordelijkheid ^IXJeefdr- VOOR DE BABY Burgerlijke stand van Haarlem Plein 35 - Tel. 13000 FEUILLETON 31) Toneelvoorstellingen voor N.O.G. Prins Bernhard: LEVERT's Voor de kinderen Biljarten Sweering verslaat Domingo in Madrid Verzending van zeepost T. Nauta overleden De Haarlemse socialisten hebben 'gisteren op een waardige manier het 1 Mei-feest gevierd. Een 1 Mei-feest dat vooral de oude garde in de rijen der Haarlemse socialisten goed zal hebben gedaan, want het was oud burgemeester M. A. Reinalda die, speciaal voor die ouderen, in gebouw Cultura kwam spreken. Hij riep daar bij de strijd van de pioniers der S. D. A. P. in herinnering en betoogde met klem dat hetzelfde vuur waarmee die mannen van het eerste uur waren bezield, moet worden overgebracht op do jongeren, die een moeilijke toe komst tegemoet gaan. Een toekomst die iedere socialist blijmoedig en opti mistisch tegemoet dient te gaan Neen, die oude garde is niet vergeten gisteren. De jonge evenmin trouwens, want 's middags hebben Huib van Meurs en de zijnen de kinderen in het Concertgebouw vergast op een sprankelende opvoering van Bulletjes en Bonestaaks zotte avontu ren. Zonderlinge belevenissen van dit even dwaze als avontuurlijke tweetal, die in de ogen van de jeugd nog aantrekkelijker werden, omdat tussen de bedrijven door allerlei versnaperingen werden uitgedeeld. En bijna alle Haarlemse socialisten heb ben elkaar 's morgens gevonden in de traditioneel geworden 1 Mei-ochtendwan deling, die dit jaar begon in de Vestestraat en eindigde in de Wilhelminalaan, waai de A.J.C. de Meiboomdans uitvoerde, de deelnemers aan de tocht vergastte op volksdansen en het gehele gezelschap be trok in een massale samenzang. De heer L. van Asperen, voorzitter van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, sprak er over de grote waarde en de ge schiedenis van het Mei-feest. „Strijd en vreugde sluiten elkaar niet uit," zei de heer Van Asperen. Het werk van de duizenden pioniers van de socia listische beweging, stelde hij de jongeren ten voorbeeld. De heer Reinalda deed dat 's middags in Cultura ook. Daar was volgens hem alle reden toe, want zo zei hij, „als ik mijn ooi- te luisteren leg bij partijgenoten, dan treft het mij dat zovelen pessimistisch zijn ge stemd over de toekomst. Er is nog zo'n ADVERTENTIE Om de a.s. moeder met onze eerste kwaliteit en toch niet hoge prijzen kennis te laten maken, zij wij besloten 20 BABY-UITZETTEN beschikbaar te stellen, tegen de prijs van 50.waarde 70. ZIE ETALAGE HAARLEM, 1 Mei 1952 ONDERTROUWD: 29 April. G. J. Geijs- sen en W. Verzijlberg; 1 Mei, G. B. Böekling en J. Ophuijsen; C. Bregman en J. G. Waanders. GEHUWD: 1 Mei, H. T. M. Meeuwenoord en J. Cevaal; R. P. Homburg en J. C. Ver heul;' G. J. H. de Leeuw en D. E. Spruijt; D, J. Meijer en G. A. Vollenga; C. Venema en A. Franken. BEVALLEN van een zoon: 29 April. R. PlantengaBevan; H. J. C. SteenkistKuijk- hoven; A. M. SchellekensVisser; E. G. RaaphorstRoest; G. E. S. van der Polsi de Bruin; G. M. van PeltLaan; 30 April, N. PetersenMisset; J. KlumperRijkeboer; J. KruddeRosma; 1 Mei. C. C. Christiaans —Glas; H. W. Dalstra—Zomer; W. M. C. Hansenvan Boeckel. BEVALLEN van een dochter: 29 April. C. A. M. PrevostHandgraaf; 30 April, C. J. VreekenEvers: A. G. BeudekerSondorp; M. Helder—Kuijper; W. Peters—van dei- Linden; J. E. W. ThuisMeijer; G. Brinks Oomens; F. de RuiterVeenstra; A. W. Maas Sterk. OVERLEDEN: 28 April, P. Majoor, 76 j., Jansstraat; E. de Lee—Colijn. 80 j., Jans straat; 29 April, J. Louwen—van Unen, 62 j., Schoterweg; J. StavenuiterWokke, 72 j., Siriusstraat; 30 April, G. van der Peet, 73 j., Roemer Visscherstraat. De heer Reinalda tijdens zijn rede. groot getal mensen dat enkel en alleen leeft bij de dingen van de dag." Maar dat is niet de juiste houding: „Ik wil getuigenis afleggen van het grote optimis me dat er moet zijn over de toekomst van ADVERTENTIE Prosp. op aanvrage onze jongeren. Het gaat er om of wij met elkaar in deze wereld een zodanige maat schappij kunnen bouwen dat het voor allen een vreugde is om er in te leven. De heer Reinalda nam zijn kennelijk aan dachtig en enthousiast 'gehoor in gedach ten mee terug naar de strijd die de arbei ders een halve eeuw geleden moesten voeren. Die strijd is niet tevergeefs ge weest. Integendeel: zij heeft tal van ver anderingen gebracht in het onzekere ar beidersbestaan. Een titanenstrijd hebben zij er voor moeten voeren, een strijd die vandaag de dag moet worden doorgestre den. Dat beeld moeten de arbeiders voor ogen blijven houden. Het beeld dat de Partij van de Arbeid de grote zuigkracht zal zijn voor de men sen die niet weten wat zij willen. En voor de mensen ook die de koude oorlog met de kracht van hun overtuiging willen be strijden. „Wij moeten de moed hebben om de verantwoordelijkheid te dragen voor de nieuwe wereld die komt en wij moeten iedere dag gebruiken en geen uur verloren laten gaan om de Partij van de Arbeid groot te maken." Bij die ernstige woorden is het niet ge bleven. Er was een prettige afwisseling in het programma gebracht, dat en dat bleek overduidelijk duchtig was voor bereid door de Haarlemse vrouwenclub van de Partij van de Arbeid. Daar kwa men onder meer „Vrijheidsbeeld" en „Liefdadigheid naar vermogen" op de planken, schetsjes, die het deden bij de talrijke aanwezigen. De Haarlemse afdeling van de Partij van de Arbeid heeft de 1 Mei-dag met een drukbezochte avondbijeenkomst in de ge meentelijke Concertzaal gevierd. Drie koren de Stem des Volks uit Tuindorp- Oostzaan en uit Haarlem, benevens het kinderkoor „De kleine Stem" en vele vocale en instrumentale solisten werkten hieraan mede, zodat dit Meifeest een over wegend muzikaal karakter verkreeg, waarover men hieronder het verslag van onze medewerker P. Zwaanswijk kan lezen. Maar toch werd ook nu tijd gereser veerd voor een beschouwing van het poli tieke aspect. Oud-minister, ir. H. Vos, directeur van het Planbureau, hield een redevoering, die enerzijds uitdrukking gaf aan een vast geloof aan grote idealen, maar die ook sprak van de tegenstand, die de verwezen lijking van die idealen onmogelijk dreigt te maken. De uitslag van de verkiezings strijd zal bepalen of de partij kan door gaan met het handhaven of verhogen van het welvaartspeil. De werkloosheidsbestrij ding wil de partij krachtig doorvoeren, de zorg voor ouden van dagen beschouwt hij als een van de belangrijkste regerings- taken, evenals de gezondheidszorg en de culturele opbouw. De Partij van de Arbeid erkent ook baar verantwoordelijkheid voor de mensen buiten onze grenzen, die een moeilijk bestaan hebben. Nu de wereld in technische en economische zin zo klein geworden is, zal men de moeilijkheden in internationaal verband moeten oplossen. De partij wijst politieke, maar ook geeste lijke dictatuur af. Zij, wil bewuste mensen, zowel in hun daden als in hun denken. „Vrijheid" is het begrip, dat de democra- tisch-socialistische mens draagt. Ir. Vos richtte tenslotte een oproep tot de aan wezigen alle krachten in te spannen, opdat behouden zou blijven wat werd bereikt en opdat er een maatschappij zal groeien, waarin het de moeite waard is te leven. Het muzikale gedeelte Aangevoerd door de dirigent Hans Lich- tenstein zongen de koren de Socialisten mars, die door allen werd meegezengen, gevolgd door „Morgenrood" van Otto de Nobel, begeleid door een blazerstrio, dat al een heel toepasselijke taak kreeg bij het met fraaie klank ten gehore- gebrachte „Steekt de trompetten". Een aardig inter mezzo in het gedeelte van voor de pauze was het optreden van „De kleine Stem" onder leiding van Ernst van 't Kaar met een paar frisse kinderliedjes. Het tweede gedeelte van de avond be gon met de opvoering van „Die Opern- probe", een opera'tje in één bedrijf van Albert Lortzing, door de Amsterdamse Operastudio onder directie van Hans Lichtenstein, die tezamen met Justine Koot op twee vleugels de orkestpartij ver tolkten. Al kon deze begeleiding het orkest niet vervangen, toch schonk zij veel vol doening om dat Lortzings mooie, tintelen de of lyrisch-gevoelige muziek uitnemend werd uitgevoerd. De vocalisten, die het ten tonele voerden, zongen allen bijzonder gued en droegen er ook door hun actie toe bij dat men van Lortzings kostelijke fan tasie een zeer gunstige indruk kreeg. Er volgde een uitvoering van een mars van Schubert, voor piano a quatre mains met trompetten, een combinatie, die maar matig voldeed. Een fragment uit de opera „Der Freischütz" van C. M. von Weber, door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels Tóch had ik hem niet mogen laten ont snappen! U wint er ten minste geen doekjes om. Het lijkt mij overigens nogal verdacht, dat Parker juist op het critieke moment binnen moest komen. Dat geloof ik niet, sir. Ik heb de overtuiging, dat het inderdaad een jammer lijke samenloop van omstandigheden is geweest. Als hij inderdaad met Simpkins in contact had gestaan, was hij zéker niet op het moment, dat zijn werkgever ver moord zou moeten worden, binnen geko men. Hij had er dan beslist wel voor ge zorgd, in een ander deel van 't huis te zijn. Dat is nog niet zo dwaas bekeken, Brannigan. Maar stel voor alle zekerheid toch maar een onderzoek naar hem in. In ieder geval weten wij nu pertinent zeker, dat die duivelse Simpkins terug is. De laatste twee keren heeft hij ons heel wat last veroorzaakt. Deze keer mag hij ons in geen geval ontglippen! Dat ben ik geheel en al met u eens, sir. U bent de aangewezen persoon om deze zaak verder te behartigen. Het is een bar grote tegenvaller, dat hij zich van de verdrinkingsdood wist te redden, toen hij over boord verdween. Maar hij kan niet altijd zoveel geluk hebben. Volgens de waarschijnlijkheidsleer moet hij ten slotte wel tegen de lamp lopen. Dat kan niet anders. Ik verzeker u, dat die geschiedenis van gisteravond zich niet zal herhalen. Ik voel mij overigens niet erg op mijn gemak, nu al die mensen die bedreigd werden door die fluister- praatjes, her en derwaarts over Engeland verspreid zijn. Dat kan ik mij indenken. Het is heel wat anders Simpkins in Londen in de gaten te houden dan in Iona of Perigueux. Daar de commissaris kennelijk Branni- gans woorden niet begreep, voegde hij hier aan toe: U weet toch wel, kolonel Oudinot uit Monte Carlo! Met zijn hulp kregen wij twee agenten van Simpkins te pakken. O, ja, die Fransen. Ik doe overigens niet, alsof ik de Franse politiek begrijp. Die is mij altijd een raadsel gebleven. Maar om op Oudinot terug te komen: Hij zit daar best in Frankrijk. Over professor Porter maak ik mij echter wél ongerust. Hem mag niet, maar dan ook niéts over komen. Ik zal me veel rustiger gevoelen, als hij goed en wel in Harwell zit. In die atoom-laboratoria is hij zo veilig als je maar wensen kunt! Dat kan ik niet ontkennen, sir. Nu uitgevoerd door solisten en koor, had goede ogenblikken. Het koor der jagers werd wat onduidelijk door al te grote „gejaagdheid". Koren en solisten kwamen wederom in actie bij de verend-lichte uitvoering van de wals „Rozen uit het Zuiden" van Joh. Strauss, welke zeer gewaardeerd werd. Daarna maakten twee solisten een goede beurt met de vertolking van het duet „Wer uns getraul" uit „De Zigeunerbaron". De voorzitter van de Haarlemse Be- stuurdersbond, de heer D. Verbaan, die deze 1 Mei-viering had geopend, besloot de avond met hulde te brengen aan alle medewerkenden. Gezamenlijk werd ten slotte de „Internationale" gezongen. De minister-president, dr. W. Drees, heeft op de Lieberg bij Huizen gesDroken op een bijeenkomst van de Gooise afdeling van de Partij van de Adbeid ter gelegenheid van de eerste Mei-dag. Hij zei, dat sinds 1898, toen voor het eerst 1 Mei werd gevierd, een grote afstand is afgelegd. De wettelijke vastlegging van de acht-urige werkdag, de vacantieregeling en het versohaffen van de middelen om vah deze vacantie te profi teren bewijzen, dat de strijd niet vergeefs is geweest. Dat wil echter niet zeggen, al dus dr. Drees, dat alles nu volmaakt is. Tot de grootste problemen van deze tijd, die om een oplossing vragen rekende de minister president de woningnood, de werkloosheid, die zich hier en daar weer dreigt voor te doen en bovenal de vrees, dat het weer tot een gewapende botsing zal komen. Dr. Drees zeide niet tot degenen te behoren, die menen dat een oorlog onvermijdelijk is. Samenwerking is naar hij zeide, voor West- Europa meer dan ooit noodzakelijk. In Leiden Donderdagavond heeft dr. Drees temid den van vele partij- en vakbondbestuurders meegelopen in een 1 Mei-optooht, welke door de Leidse arbeiderswijken trok. In de Stadsgehoorzaal sorak dr. Drees een rede uit. waarin hij zeide. dat de P. v. d. A. de verkiezingsstrijd n:et schuwt. „Kan men thans reeds geluiden vernemen waaruit valt af te leiden, dat men de P.v.d.A. na de verkiezingen maar het liefst buiten de re geringsverantwoordelijkheid zal houden, weer anderen wensen de P.v.d.A. wel in de regering, maar dan in een zodanige positie, dat zij in feite niets meer uit kan richten. Hoe het ook zij, in ieder geval zijn wij niet bereid, straks een verantwoordelijkheid te aanvaarden voor een beleid, waarin wij zelf geen vertrouwen hebben", zo zeide hij. Voor de televisie Ook in de speciale televisie-uitzending van de V.A.R.A. heeft de minister-president des avonds een kort woord gesproken. Hij wees er op, dat de eerste Mei in den be ginne een dag was, waarop geprotesteerd werd tegen onrechtvaardige maatschappe lijke toestanden en gevraagd werd om een acht-urige werkdag. Later groeide de idee van een waarlijk Meifeest toen verande ringen ten goede in de levensomstandig heden der arbeiders waren verkregen. „Laten wij zorgen", zo besloot hij, „dat wij bezield blijven met de geest, die de pioniers in de strijd dreef, die ons staande hield in bezetting en oorlog en laten wij bouwen aan de toekomst van ons volk en de mensheid". De speelgroep „Phoenix" zal in de ko mende maanden een serie voorstellingen geven van het blijspel „De voetbalpool" onder de nieuwe titel „Het geld ligt op straat" ter ondersteuning van de uitzen ding van een Nederlandse ploeg naar de Olympische Spelen te Helsinki. De eerste serie voorstellingen zal plaats vinden van 6 tot en met 18 Mei in het Scala-theater te Den Haag. Voor de ope ningsavond op Dinsdag 6 Mei zijn verschil lende bekende sportfiguren uitgenodigd, o.a. Fanny Blankers-Koen, Irma Schuh- maeher, Geertje Wielema, Wim Slijkhuis, Wim van der Voort, J. Tjebbes en H. Har- ting. Ook te Rotterdam, Dordrecht, Arnhem, Amsterdam en Haarlem zullen voorstel lingen worden gegeven. Mereveld komt dit week-end met een tweedaags programma. Zaterdag wordt be gonnen met de 1ste Bloeimaand-prijs, die door Quichotte gewonnen kan worden. Op de plaatsen verwachten wij Quirinus en Qui Hollandia G. In de leerlingen-course moet Mary Reynolds kunnen winnen. Zij zal worden bedreigd door Nanco M en Louis FH. Outsieder is Menno Dynamic. In de derde Bloeimaand-prijs start Peter Arion als favoriet, maar Petershof en Os- tragatta K kunnen hem het vuur na aan de schenen leggen. Otto H is de outsider in dit gezelschap. Vervolgens staat er een serie-draverij op het programma. Hierin heeft Nanda O een eerste kans. De keuze-Geersen (Neer- landia H, Phérénice), en Oostings Oogap pel zullen het haar niet makkelijk maken en Monsieur Hollo kan verrassen. Martine van Axkit, de eeuwige tweede, kan de vijfde Bloeimaandprijs voor haar rekening nemen. De keuze-Geersen (Omar Spencer, Old Gold) en Otella verwachten wij voor de plaatsen, maar Nanco M is een gevaarlijke outsider. De slot-course zal wel door Luxor wor den gewonnen. Kalida en Olga Pluto zul len zeker voor hevige strijd zorgen. Als outsider zien wij Nellie Gregor. De uitslagen van de gisteren gehouden courses te Duindigt luiden: Dotalieprijs (1560 m.): 1. Queen Mary 1.32.3; 2. Queen Bess 1.38; 3. Query Hano ver 1.38.3. Winnend: f 10.60, plaats f2.80, f 1,70, ge koppeld f 12,40, covercall f 5,30. Usanceprijs (1940 m.): 1. Pomona 1.31.6; 2. Patrick Duluth Z 1.34.4; 3. Prins Bern- hard 1.36. Winnend f 1.50. plaats f 1,30, f 1,50, gekop peld f2,80, covercall f 3,10. Insecuriteitprijs (2040 m.): 1. Old Gold 1.28.4; 2. Koningin Draisine G 1.29.9; 3.. Playsier 1.31.3. Winnend fl,50, plaats f 1.50. f3,90, f 1,90, gekoppeld f 4.90, covercall f 14,10. Nemisisprijs (2500 m.1: 1. Mac Kinley 1,24,6; 2. O Bonni 1.24.8; 3. Pétulance K 1.26.3. Winnend f 3,20, plaats f 1.50,q f 3,80, f 3,40, gekoppeld f 15, covercall f7,80. Divaprys (2040 m.): 1. New Spencer 1.24.8; 2. Kentucky's Queen 1.25.2; 2. Lady Zora 1.25.2 (dead heat). Winnend f 18.70, plaats f 3.80. f2.30, f 1,40. gekoppeld f 13,60, covercall f 2,80, f 2. Rennen Rubiconprijs (1700 m.: 1. Dicky; 2. Aqua vit; 3. Windora. Winnend f2.10. plaats f 1,30, f2, f 6,90, ge koppeld f 3. covercall f 4.60. Trial Stakesprijs (1350 m.): 1. Chiberta; 2. Sakina: 3. Admiral's Girl. Winnend f 8,90. plaats f 1,70, f 1,30, gekop peld f 6.20. covercall f 4.40. Totale omzet: f 49.415,50. De redactie van „Het U.D.-kanon", het maandblad van de voetbal- en cricketvere niging Utile Dulci uit Deventer heeft aan verschillende staatshoofden in de wereld een vraag voorgelegd. Welke waarde zo vroeg de redactie o.a. aan de President van de Republiek San Salvador, de eerste mi nister van India, de president van de Repu bliek Bolivia en de Prins van Monaco welke waarde kent U toe aan de sport voor het bevorderen van de toenadering tussen Uw landgenoten onderling alsook tussen hen en die van andere volken. Ook Prins Bernhard werd deze vraag gesteld. Naar mijn mening kan de sport de toenadering tussen alle delen van ons volk krachtig bevorderen, zo antwoordde de prins. En dit geldt ook internationaal, waarbij ik echter aanteken, dat terdege ge waakt moot worden tegen sport-verdwa- zing onder de invloed van al te chauvinis tisch ingestelden. De jeugd moet, ook internationaal, bij elke sportgebeurtenis strijden voor de overwinning. De sportleiders hebben ech ter de taak er daarbij steeds weer op te wijzen, dat het om de meting van eikaars krachten gaat en dat een eerlijke nederlaag meer waard is dan een op niet sportieve wijze behaalde overwinning. De President van Bolivia antwoordde, dat het Gouvernement het als een van zijn hoogste doelen beschouwt om alle sportbe- wegingen zo snel mogelijk tot ontwikkeling te brengen, omdat de cultus van de sport een vriendschappelijke relatie tussen de verschillende bevolkingslagen brengt, ge grondvest op vriendschap, edelmoedigheid en „fair play" die vervolgens een gezonde uitdrukking vindt in de politieke en sociale omgangsvormen van het land en tevens de physieke toestand van het land verbetert. Een tweede reden zag de President in het feit dat het houden van internationale wedstrijden, zoals de ervaring in Zuid- Amerika heeft geleerd, niet alleen bijdraagt tot het scheppen van duurzame sympathie ke en stevige internationale banden tussen volk en volk. Het is een van de meest waardevolle factoren, die de toenadering tussen de volken beheerst. Merkwaardig genoeg waren er vele staatshoofden die om principiële redenen geen antwoord konden geven op de gestel de vraag. Zo bleven de Koning van Dene marken, de President van Ierland, de Ko ning van Zweden en de Koning van Noor wegen het antwoord schuldig. De eerste minister van India, de Bonds kanselier van de Bondsrepubliek en de eerste minister van Canada berichtten dat zij geen tijd konden vinden om op het on derwerp in te gaan. AMSTERDAMSE VOLLEYBALLERS WINNEN VAN DEN HAAG. In het AMVJ-gebouw te Amsterdam speelden de dames- en heren-volleybalteams van Am sterdam en Den Haag tegen elkaar. De Am sterdammers wonnen beide wedstrijden met 3—1. ADVERTENTIE een uitzonderlijk fijn apéritif f. 5.50 per «e» In het Friese dorp Makkum wordt vandaag een monument onthuld ter herinnering aan de gevallenen van de districten Fries land I tot IV van de N.B.S. Het stenen beeld, vervaardigd door de beeldhouwster mevrouw Baanders-Kessler uit Amsterdam, is het symbool van de lokkende vrijheid. Te Madrid werd het tournooi om het Europees kampioenschap bandstoten voort gezet. De uitslagen luiden: 150 61 17 2,45 61 12 2,34 150 38 23 3,94 140 38 26 3.68 Vingerhoedt 150 34 15 4.41 Gil 73 34 12 2,29 150 30 17 5 103 30 13 '3,43 In een vraaggesprek heeft de Europees kampioen, de Belg Vingerhoedt, verklaard dat hij over het materiaal niet tevreden was. Vooral met de kunsthallen zo zei hij hebben de spelers, die gewend zijn met ivoor te spelen, veel moeite. De resultaten van de laatste avondpartijen van de derde dag luiden: 62 13 2.41 Nussberger 62 20 2.14 54 12 2.77 141 54 15 2.61 Vingerhoedt 41 28 3.65 41 11 1.46 Tiedike 150 35 33 4.28 Vervest 74 35 7 2.11 Elke dag en nacht viel er sneeuw. Dat werd wel wat veel van het goedede straten lagen onder 'n dikke laag. Het was wat moeilijk om te lopen en om de deur uit te komen. „Ik weet 'n mooi werkje voor jullie", zei oom Tripje. „Je moest maar eens wat gaan sneeuwruimen voor de deur, anders kunnen we er vandaag oj morgen niet meer uit!" Nouzo erg was het natuurlijk nog niet; maar het kon toch geen kwaad, als ze eens wat schoonveegden voor het huis. Dus maakte oom Tripje enkele sneeuwschuivers van stokken en plankjes, en daarmee gewapend gingen de jongens aan de slag. Ze konden daarmee prachtig de dikke laag sneeuw opzij schuiven, opscheppen en de stoep vrijmaken. En dat deden ze dan ook, met veel plezier en ijver. De sneeuwvlokken stoven hun om de oren, zo gingen ze aan 't scheppen en schuiven. Bunkie was er zo in verdiept, dat hij de bergjes sneeuw vergat, die hijzelj achter zich had neergegooidOp een ogenblik deed hij een stap achteruit, en toen lag hij plotsèling op zijn rug! Hahalachte Rick plagend. „Ga je zwemmen, Bunkie?" De stand is nu: 1. Tiedike (Duitsl.) m.p. 19 alg. gem. 3.65; 2. Alhinho (Port.) m.p. 10 alg. gem. 2.81; 3. Vingerhoedt (België) m.p. 8 alg. gem. 2.08; 4. Domingo (Sp.) m.p. 6 alg. gem. 3.00; 5. Sweering (Ned.) m.p. 6 alg. gem. 2.30; 6. Vervest (België) m.p. 4 alg. gem. 2.55; 7. Gil (Spanje) m.p. 2 alg. 'gem. 2.08: 8. Clairet (Fr.) m.p. 2 alg gem. 2.38; 9. Nussberger (Zwiis.) m.p. 0 alg. gem. 2.34. Alhinho, Sweering en Clairet hebben reeds 6 partijen gespeeld, alle anderen 5. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk moet zijn gepost, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Post voor Indonesië: m.s. „Indrapoera" (5 Mei); voor Nieuw Guinea: m.s.- „Kedoe" (5 Mei); voor Ne derlandse Antillen: m.s. „Delft" (3 Mei); voor Suriname: s.s. „Cottica" (14 Mei); voor Canada: s.s. „Waterman" (5 Mei); voor Australië en Nieuw Zeeland: via En geland (3 Mei); voor Argentinië, Bolivia, Chili en Uruguay: m.s. „Tero" (9 Mei); voor Brazilië: s.s. „Uruguay Star" (5 Mei). In Leeuwarden is Donderdag op 79- jarige leeftijd overleden de heer T. Nauta, die gedurende 24 jaar burgemeester van Dantumadeel en 40 jaar lang lid van de Provinciale Staten van Friesland is ge weest. De heer Nauta, die 2 Juni 1872 te Leeuwarden werd geboren, trad in de A.-R. partij op de voorgrond en op 30 Juni 1901 deed hij voor deze partij zijn intrede in de Provinciale Staten van Friesland. In 1911 werd hij tot gedeputeerde gekozen en dit bleef hij tot 1915, toen hij tot burge meester van Dantumadeel werd benoemd. wij zéker weten, dat Simpkins terug is, mogen wij hem inderdaad niet langer in Torquay laten. Ik zal hem zo gauw moge lijk opzoeken en de kwestie uitleggen. Als hij 't begrijpt, zal hij vanavond nog wel met mij naar Harwell gaan. Prachtig! Dat zal dan een pak van mijn hart zijn. Ik laat het overigens verder maar aan u over, of u de anderen naar Londen wilt brengen of niet. De commissaris ging wat gemakkelijker zitten. Ik kan die Simpkins maar niet begrij pen. Hij was een uitstekend militair en al is hij dan een misdadiger, hij moet toch ook nog wat vaderlandsliefde hebben. Het overlijden van Templeham was al een hele slag voor ons land en als professor Pórter óók nog zou sterven, dan zou er heel wat rumoer ontstaan! Reken daar maar op! Inderdaad. Alles wijst er dan ook op, dat een of andere vreemde mogendheid rijkelijk met geld strooit. Dat is lang niet onwaarschijnlijk! Maar ik kan mé niet indenken, dat Simp kins zó diep gezonken is! Misschien haat hij Engeland nu wel. Wie zal 't zeggen? Zijn trots heeft natuur lijk een knauw gekregen en dat betekent heel wat voor hem! Hij zal misschien wel proberen Engeland ten gronde te richten, nu we hem al twee maal verslagen hebben. En in zo'n stem ming is hij tot alles in staat. De commissaris keek ernstig. We weten allemaal maar al te goed, dat er machten aan 't werk zijn,, die Enge land het liefst ten onder zouden zien gaan. Als hier onrust heerst en het land lang zaam afglijdt, kunnen zij 't gemakkelijkst een dictatoriaal regiem vestigen. Ik zal met Buitenlandse Zaken en de Inlichtin gen Dienst hier eens over praten. Maar gaat u nu maar zo vlug mogelijk naar Tor quay. Ja, wat is er? Een secretaris kwam binnen. Er is iemand, die u dringend wil spreken. Hij zegt dat u zijn naam al kent. Brannigan keek over de schouder van de commissaris naar het visitekaartje. Hij was stomverbaasd, want hij las: HECTOR BLAIR Villa Marguerite, Monte Carlo. HOOFDSTUK XII. Wat doet hij hier in hemelsnaam?, vroeg Brannigan zich verbaasd af. Kent u hem dan? En of ik hem ken! En Brannigan leg de de commissaris uit, hoe hij in Zuid- Frankrijk met de Amerikaan kennis had gemaakt, hetgeen hij in zijn rapporten on vermeld had gelaten. Toen ik zijn naam zag, ging mij vaag een lichtje op, zei de commissaris, terwijl hij bedachtzaam met zijn hand over zijn kin streek. Maar hij is al zo lang niet meer actief, dat ik hem nagenoeg verge ten was. Wilt u hem ontvangen? Ja, dat zal wel 't beste zijn. Ondanks de min of meer beruchte, plot selinge veranderingen van het weer in Engeland droeg Blair een wit linnen pak, waarbij hij ook zijn Panamahoed niet ver geten nad. Hij glimlachte, toen hij Branni gan zag. We lopen elkaar dus weer eens tegen het lijf collega!, zei hij vrolijk, terwijl hij Brannigans hand schudde. De laatste keer dat ik in Engeland was in 1920 meen ik greep ik Henry K. Barnes in de kraag. Dat was die kerel die er met een millioen van zijn bank in Ohio vandoor was gegaan. Ja, de tijden veranderen! Monte Carlo werd zó rustig toen u vertrok ken was, dat ik ongedurig werd. En als een jachthond eenmaal het wild geroken heeft, laat hij het spoor niet meer los! Hier ben ik dus! De Amerikaan keek vfolijk, alsof het voor hem de natuurlijkste zaak van de wereld was een praatje te maken op een van de bureaux van Scotland Yard. Enige seconden heerste er een pijnlijke stilte, welke de commissaris ten slotte verbrak. Mijnheer Brannigan heeft mij uitvoe rig verteld, dat u hem in Monte Carlo zeer behulpzaam bent geweest. Hij moest daar werken zonder de assistentie, welke wij hem hier in Engeland gegeven zouden kun nen hebben. We zullen het daarom bijzon der op prijs stéllen, als u ons inlichtingen zou kunnen geven, welke voor ons van belang zouden kunnen zijn. Als ik u dus goed begrijp, bedoelt u, dat ik u feitelijk maar weinig behulpzaam kan zijn! Nu, sir Dudley, u slaat daarmee geloof ik de plank mis. Als die kolonel Simpkins nog leeft, zou ik hem bij wijze van spreken op een pre senteerblaadje kunnen aanbieden. Kolonel Simpkins leeft inderdaad nog, antwoordde sir Dudley. Brannigan heeft hem gisteravond in Dorchester zélf gezien. Dat is jammer, zei de criminalist, toen hij de geschiedenis gehoord had. Maar dat had iedereen kunnen overkomen! Als ik u was, liet ik al die mensen naar Londen komen, zodat u de zekerheid hebt, dat die Simpkins óók naar Londen komt. Sir Dudley keek de Amerikaan niet on vriendelijk aan. Daar hadden we het een paar minuten geleden juist over. Iedereen, die iets met die Simpkins te maken heeft gehad, is op 't ogenblik in Engeland, behalve kolonel Oudinot dan. Ik zou trouwens niet weten, wat voor verhaaltje we zouden moeten op hangen om de kolonel naar hier te laten komen. We zouden misschien kunnen zeggen, dat we zijn advies willen hebben, stelde Brannigan voor. Als we de Süreté even opbellen, komt dat zo in orde. Als hij óók hier in Londen is, weten we ten minste precies waar we aan toe zijn. Maar wat is die Oudinot feitelijk voor iemand?, vroeg de commissaris. Ik heb helaas nog geen tijd gehad daar een onderzoek naar in te stellen begon Brannigan, maar de Amerikaan viel hem in de rede. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 15