OU ]RJV CeOvSteuet kneaalWr kout; Sport in het kort Vordering staalindustrie in V.S. toch weer van kracht MH i Agenda voor Haarlem Vonnis van federale rechter opgeschort Oppergerechtshof moet nu beslissen De radio geeft Vrijdag Eén Mei-viering brengt relletjes PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE 2 zacht en geurig Oost-Duitse volkspolitie naar Noord-Afrika Mr. Burger hield 1 Mei toespraak voor de VARA Britse voorstellen naar Egypte Verslag van Centrale Boerenleenbanken „De Derde Weg" protes teert tegen militaire parade Steward van de „Rijndam" overboord gevallen Waaldijk bij Waardenburg over 30 meter verzakt Grafische exporteurs protesteren Kort nieuws Dammen Sprenkeling kampioen van Kennemerland Laros aan de kop in Kampioenscompetitie DONDERDAG 1 MEI 1952 WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse Hof van Beroep heeft het verzoek van de Amerikaanse regering, het vonnis van de federale rechter Pine inzake het overnemen van de staalindustrie op te schorten, ingewilligd. De negen leden van hel Hof hebben met meerderheid van stemmen de regering tot Vrijdag de gelegenheid gegeven bij het op pergerechtshof een verzoek in te dienen voor een herbehandeling van deze zaak Zoals bekend had de federale rechter het overnemen van de staalindustrie door de regering onwettig verklaard en het terug geven van de fabrieken aan de particuliere eigenaars bevolen De opvordering van de industrie door de regering is na de uitspraak van het Hof van Beroep dus toch nog van kracht. De arbeiders in de staalindustrie zijn hierdoor weer regeringsemployés, die niet wettig kunnen staken. De 650.000 stakers in de staalindustrie maakten overigens geen aanstalten het werk te hervatten. Zij wachten op instruc ties van hun vakvereniging. De staking in de staalindustrie ver spreidde zich snel over het land na de uitspraak van de federale rechter. De meeste fabrieken lagen gisteren stil. Alleen het personeel voor het onderhoud der in stallaties was op het werk om er voor te zorgen, dat de ovens langzaam afkoelen teneinde ernstige schade te voorkomen. De Amerikaanse regering heeft inmiddels besloten bij het Oppergerechtshof in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak van de federale rechter. Olie-staking Tengevolge van de staking van ongeveer 90.000 arbeiders in de Amerikaanse olie industrie ligt het werk in de raffinaderijen voor de helft stil. De stakers eisen loons verhoging van 25 cent per uur. Regerings functionarissen hebben verklaard, dat zij op het ogenblik niet van plan zijn tussen beide te komen. Volgens de voorzitter van de vakvereni- ADVERTENT1E mei de blauwe IM HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano. 11.30 Platen. 11.45 Platen. 12.00 Zigeunerkwintet en soliste. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal en soliste. 13.45 Platen. 14.00 Marcotteren bij de Ficus en andere planten, causerie. 14.15 Platen. 14.45 Kamermuziek. 15.10 Amusementsmuziek. 15.40 Voordracht. 16.00 Orgel. 16.25 Voor dracht. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Marinenieuws. 17.40 Platen. 17.45 Fries programma. 18.00 Nieuws. 18.15 A capella koor. 18.45 Platen. 18.50 Muziekpraatje. 19.15 Regeringsuitzending: Verklaring en toelich ting. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Geen huis voor het Ambonese kind?, causerie. 20.15 Bijbeldag te Antwer pen. 21.30 Kamermuziek. 22.05 Salonorkest. 22.30 Orgel. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws 23.15 Evangelie in Esperanto. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Schoolradio. 10.50 Or gel en zang. 11.15 Feuilleton. 11.35 Piano 12.00 Pianoduo. 12.30 Weerbericht. 12.33 Pla ten. 12.40 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.30 Orkest. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Requiem. 15.35 Voordracht. 16.00 Dansmu ziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Lichte mu ziek. 17.30 Muziekp'-aatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18,45 Denk om de bocht. 19.00 Piano. 19 10 Wat doet uw man, klankbeeld. 19.30 Op huisbezoek, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Platen. 20.30 Le ven op aarde, causerie. 21.00 Cabaret. 21.30 De Ducdalf. 21.50 Buitenlands overzicht. 22.05 Amusementsmuziek. 22.30 Platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin. 23.3024.00 Kamerorkest. TELEVISIE (K.R.O.) 10.1521.45 Weeroverzicht; De Gecroonde Leersse, toneelstuk. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12,55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.15 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Rijnliederen. 18.10 Voor dvacht. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Causerie. 19.45 Kroniek van de P-nd van Grote. Gezinnen. 20.15 Orkest. (Plm. 21.10 Kunstkaleidoscoop). 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universi teit. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. ging worden raffinaderijen met een dage lijkse productie van 2.200.000 vaten dooi de staking getroffen. Men verwacht, dat verder nog raffinaderijen met een capaciteit van 650.000 vaten per dag zullen komen stil te liggen. De arbeiders zullen op hun post blijven tot de bedrijven geheel stil liggen, hetgeen ongeveer 72 uur zal duren. Het sluiten van de pijpleidingen zal waarschijnlijk ook het werk in de nationale raffinaderijen be- invloeden, hetgeen uitbreiding van de sta king kan betekenen. Het schijnt, dat Texas en Oklahoma het meest getroffen zijn, doch functionarissen van de vakvereniging weigerden mee te delen in hoeveel fabrieken het werk stil ligt. In de grote steden vormen zich lange files auto's en motoren om benzine te tanken. BERLIJN (Reuter). Naar West-Ber- lijn uitgeweken leden van de Oost-Duitse volkspolitie hebben meegedeeld, dat groe pen speciaal opgeleide manschappen van dit corps naar Noord-Afrika worden ge zonden om de Westelijke geallieerden daar afbreuk te doen. Zo zouden vorige maand 28 leden van de Volkspolitie uit Stettin zijn vertrokken met 6.000 Oost-Duitse geweren, 400 ma chinegeweren, munitie, tien ton dynamiet en kortegolfzenders. Volgens genoemde bron behoorden deze mensen in de tweede wereldoorlog tot het Duitse Afrika-corps. Hun taak zou zijn, zich te verenigen met partisanen in Libië onder de nationalisti sche leider Betsjir Sadvi en de stammen in dit gebied tot opstand te brengen. Woordvoerders van de Oost-Duitse volks politie wilden deze berichten noch tegen spreken, noch bevestigen. Volgens genoemde berichten zullen bin nenkort officieren van de volkspolitie de eerste groep volgen. Vertegenwoordigers der partisanen hebben onlangs Oost-Duits- land bezocht om deze regeling te treffen. In hun gezelschap was een oud-officier van de lijfwacht van Hitler, Herbert Preussner, die naar verluidt militair advi seur van de opstandelingen is. ADVERTENTIE tfbjifc goUn. en, kisren in kout MOSKOU (Reuter). Maarschalk Sta lin heeft de 1 Mei-parade op het rode plein te Moskou bijgewoond. In een toespraak zei maarschalk Govorof: Mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de V.A.R.A., heeft hedenmorgen het 1 Mei programma van die omroepvereniging ge opend met een rede. waarin hij onder meer Tegen de wil van de volkeren zetten de j zeide, dat de socialisten enerzijds trots zijn Amerikaans-Britse aggressors en hun deel genoten de bewapeningswedloop voort. Zij doen het Duitse imperialisme in het Westen en het Japanse imperialisme in het Oosten herleven. De leidende mogendheden in de strijd voor vrede en samenwerking tussen de naties is de Sovjet-Unie, welker vrede lievende buit andse politiek overeenstemt met de levensbelangen van de arbeiders in de gehele wereld." Een meisje bood Sialin op de tribune een bouquet bloemen aan „als blijlc van haar gelukkige jeugd." Reeds voor het dagworden stonden van morgen Oost-Duitse politiemannen, met machinepistolen onder de arm, op hoge punten langs de grens met de Westelijke zóne van Berlijn op post. Op 175 meter afstand werden West-Berlijnse politieman nen opgesteld. Toen kolonnes uit West-Berlijn afkom stige leden van de communistische jonge renorganisatie zich door de Westelijke sec tors naar Oost-Berlijn begaven, werden deze aangevallen door groepen West-Ber- lijners. De politie nam de jongeren in be scherming. Uit Japan zijn hevigerelletjes gemeld. Onder het zingen van de „Internationale" wierpen betogers honderden stenen naar Amerikanen in uniformen. Ook gooiden zij ruiten in in de omgeving van het hoofd kwartier van Ridgway. Amerikaanse le gerauto's werden vernield. De oproerlingen bevonden zich ook op het plein voor het keizerlijk paleis, waar omheen de politie een sterk cordon had gelegd. Twee pogingen om de paleistuin binnen te dringen, zijn verijdeld. De demonstranten richtten op het plein hun eigen eerste-hulppost in. Verscheidene honderden betogers, politiemannen en toe schouwers liepen verwondingen op. LONDEN (Reuter). Sir Ralph Steven son, de Britse ambassadeur in Cairo, zou heden van Londen naar Cairo vliegen, met nieuwe Britse voorstellen voor de regering van Egypte, zo heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld. Naar men in diplomatieke kringen aan neemt valt het zwaartepunt van de Britse voorstellen op een plan, om de bevolking van de Soedan te raadplegen over een eventuele verandering van de status van het land. Dit nu, zo voegt Reuter hieraan toe, vormt juist het voornaamste struikel blok bij de onderhandelingen. De nieuwe Britse voorstellen zouden zelfs nog meer aandacht besteden aan de Britse bedoeling allereerst de openbare mening van de Soedan te peilen, alvorens het aanvaarden van de titel van Koning van de Soedan door de Egyptische koning in overweging te nemen. In genoemde kringen is men niet opti mistisch over de uitwerking, die de voor stellen in Egypte zullen hebben. Zij zijn reeds krachtig door Amr Pasja gecriti- seerd. In de jaarverslagen van de beide Cen trale Boerenleenbanken in Nederland, die gelijktijdig zijn uitgebracht, wordt onder meer geconstateerd, dat de spaarcijfers van de hierbij aangesloten locale banken zich over het algemeen zeer gunstig verhouden ten opzichte van de ontsparingen bij de Rijkspostspaarbank en de bijzondere spaar banken. Er wordt door de directies reke ning gehouden met een toenemende vraag naar bedrijfscrediet en vaste voorschotten aangezien de plaatselijke boerenleenbanken nog voor reserve financieringsopgaven staan. In een beschouwing over de financiële en economische toestand wordt onder meer gezegd: „Hoe belangrijk ook de tijdige opstelling van een programma tot werkloosheidsbe strijding kan worden genoemd, dient in het licht van de tegenwoordige ontwikkeling de aandacht veeleer te zijn gericht op een tijdige heroriëntatie van de fiscale en fi nanciële politiek, die thans nadelig is voor kapitaalvorming en investeringslust, waar door een gezonde verruiming van do werk gelegenheid zou kunnen worden bevorderd. Herstel van het economisch evenwicht is een onmisbare voorwaarde voor verrui ming van het internationale handels- en kapitaalsverkeer, waarvan de welvaart in ons land zozeer afhankelijk is". Een groot aantal voormalige Neder landse gevangenen van het concentratiekamp Allach een buitencommando van het kamp Dachau heeft Woensdagmiddag vóór de vijfde maal de bevrijding op 30 April 1945 herdacht. Ze kwamen in reünie bijeen in de „Poort van Cleve" te Amsterdam. op het vele dat door enorme toewijding en solidariteit werd bereikt, maar anderzijds bezorgd om de gevaren, die de maatschap pelijke ontwikkeling bedreigen en de toe- komstbouw vertragen. „Want al heeft het socialisme zich ontwikkeld tot een macht, waar men niet langer met een schouderop halen aan voorbü kan gaan. daarom juist is groter waakzaamheid nodig om het juiste spoor te behouden. Wij kunnen daarbij lering trekken uit de geschiedenis van an dere grote geesteliike en maatschappelijke stromingen", zo zeide hij. Mr. Buroer c'feerdë &en uitspraak van Lenin in 1905: „Wie poogt het socialisme te verwezen!iiken langs een andere weg dan die van politieke democratie, zal onvermij- delük de meest absurde en react.ionnaire resultaten boeken, zowel in politiek als in economisch opzicht". De feiten om dit te bewijzen zijn. naar hii zeide, maar al te overvloedig. ..Daarom moeten wij met de mocratische middelen strijden, zolang wij het voorrecht hebben in e°" democratische samenleving te verblijven. En slechts nood gedwongen en in beginsel altijd tndelük kan dez° s+Hidwöze gpwnz'gd moeten wor de. nameliik in de gtriH tegen de dictatuur zelve als die ons grijpt". ADVERTENTIE ST0KVI ZONEN Namens vrouwen van de Haagse groep der vredesbeweging „De Derde Weg" is een telegram gezonden aan Koningin Juliana, waarin dankbaarheid wordt uitgesproken over de woorden, die de Koningin tijdens haar reis door Amerika heeft geuit en waarin tot verzoening en samenwerking tussen alle volken werd aangespoord. Te gelijk wordt in het telegram betreurd dat ter ere van de Koninklijke verjaardag een militaire parade is gehouden, hoewel vol gens het telegram de Koningin in het ge bruik van militaire middelen geen uitweg naar vrede ziet. Een tweede telegram werd gezonden naar de minister-president, dr. Drees, waarin een uitspraak van de Ko ningin, in Amerika gedaan, wordt geci teerd waaruit het streven naar vrede dui delijk werd uitgesproken, en daarbij wordt in het telegram de vraag gesteld of het ge tuigt van goede smaak om Hare Majesteit als verjaardagsverrassing een militaire de monstratie aan te bieden. De New Yorkse politie heeft medege deeld, dat Dinsdag de Rotterdamse steward P. H. over de reling van de „Rijndam" is gevallen op het ogenblik, dat dit schip van de Holland-Amerikalijn het Vrijheidsbeeld passeerde. Een hefschroefvliegtuig en een aantal sloepen hebben enkele uren zonder resul taat naar de man gezocht. De „Rijndam" is inmiddels in de haven voor anker ge gaan. Ook een matroos van de „Atlas" vermist Tussen 24 en 25 April is een Nederlandse matroos van de „Atlas", toen deze zich in de Spaanse wateren van de Middellandse Zee bevond, van boord verdwenen. Dit heeft de kapitein van de „Atlas" bij aan komst te Genua aan de havenautoriteiten meegedeeld. Toen de verdwijning gemerkt werd, liet de kapitein onmiddellijk naspo ringen verrichten, die echter zonder resul taat bleven. Nader wordt gemeld, dat de vermiste de 19-jarige J. B. uit Den Helder is, die jongen in de machinekamer was. Het gedeelte van de Waaldijk onder de gemeente Waardenburg, niet ver van de verkeers- en spoorbrug over de Waal, is over een lengte van 30 meter 20 tot 40 cen timeter verzakt. Een deel van het buiten beloop ter dikte van 3'/2 meter en ter leng te van 30 meter is weggeschoven. Na de laatste hoogwaterperiode zijn er verschil lende scheuren in de dijk gekomen, die de laatste week steeds groter werden. Het wegdek brokkelde over een grote afstand af, zodat het niet langer verantwoord was het autoverkeer over de dijk te leiden. Het is daarom omgelegd. Het afgesloten dijk- gedeelte heeft een lengte van ongeveer anderhalve kilometer. De oorzaak van deze verzakking moet volgens de opzichter vjtn het polderdistrict Tielerwaard, die met het toezicht op deze dijk is belast voor een groot deel toegeschreven worden aan het bijzonder zware verkeer dat over de dijk gaat. Amsterdam gaat meer geld aan de kunst besteden B. en W. van Amsterdam hebben de raad een voorstel doen toekomen om het op de begroting 1952 beschikbaar gestelde cre- diet voor opdrachten aan en aankopen van werk van beeldende kunstenaars, benevens voor prijzen op het gebied van letterkunde, muziek en typografie, te verhogen met 20.000 en mitsdien te bepalen op 90.000. Tegen maatregel van de dienst voor in- en uitvoer De Stichting Grafisch Export Centrum heeft in een communiqué medegedeeld, dat haar leden unaniem heftig hebben gepro testeerd tegen de geste van de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer. Deze dienst heeft per 15 April een schrijven gericht aan het Grafisch Export Centrum, waarbij de bevoegdheid tot het verlenen van uitvoer vergunningen aan genoemd Export Centrum werd ontnomen met ingang van 1 Mei, dus met een opzeggingstermijn van slechts twee weken. Het vfèfemde en onverklaar bare in de situatie acht de stichting dat de directeur van de Economische Voorlich tingsdienst als vertegenwoordiger van de minister van Economische Zaken, nog slechts enkele weken geleden het Export Centrum ten voorbeeld stelde aan het be drijfsleven en er de aandacht op vestigde, dat de grafische industrie in zeer belang rijke mate heeft bijgedragen tot verhoging van de export. ADVERTENTIE De Lucifer: Ridgway vervangt Eisenhower. De ROXY: ROXY kan niet door een andere Ame rikaan worden vervangen. In het kamp van Laren heeft Woensdag luitenant-kolonel A. G. van Driem het com mando over het regiment lichte luchtdoel artillerie „Betuwe" overgedragen aan de nieuwe regimentscommandant luitenant-kolo nel J. T. Winkel. Aan de veiling te Wognum zijn de eerste nieuwe aardappelen aangevoerd. Het was een partijtje van vijftien kilo. De aardappelen werden verkocht voor 1.77 per kilo. In de le klasse wist Sprenkeling de kam pioenstitel dammen van Kennemerland te veroveren. A. de Zeeuw bezet de 2e plaats. Daar Sprenkeling is verhinderd aan de provinciale strijd deel te nemen zal zijn clubgenoot De Zeeuw, St. Thomas verte genwoordigen. De eindstand luidt: gesp, 1. C. Sprenkeling, St. Thomas 4 2. A. de Zeeuw, St. Thomas 4 3. J. Kroon, Oosterkwartier 4 4. N. M. Oud, St. Bavo 4 5. A. Douma, Oosterkwartier 4 pnt. 6 5 4 3 2 De zes ronden, die nog te spelen zijn om het damkampioenschap van Nederland moeten de beslissing brengen welke twee spelers Nederland zullen vertegenwoordi gen, als in het najaar wereldkampioen Roozenburg zijn titel in een rondtournooi moet verdedigen. Zaterdag om 4 uur ko men de 12 spelers in „De Kroon" te Am sterdam bijeen om de laatste fase van deze wedstrijd te spelen. Laros heeft nu met ir. v. Dijk uit Wageningen met 5 gespeelde partijen 7 punten en beide spelers staan aan de kop. Dukel staat met 3 punten on deraan. Deze D.C.IJ.'er zal hard moeten vechten om zich bij de zes sterksten te plaatsen. De eerste zes aankomenden zijn voor het kampioenschap van Nederland 1953 vrijgesteld aan voorwedstrijden deel te nemen. Er wordt achtereenvolgens op 3, 10, 17, 24, 31 Mei en 7 Juni te Amsterdam ge speeld. MILITAIRE BOKSKAMPIOENSCHAP PEN IN PORTSMOUTH. Van vijf tot en met negen Mei worden te Portsmouth de internationale militaire bokskampioenschap pen gehouden met deelneming van ploegen uit Engeland, Frankrijk. België. Nederland, Italië, Denemarken en van een team van de Amerikaanse bezettingstroepen in Duits land en Oostenrijk. De Nederlandse ploeg bestaat uit negen man. WERELDRECORD VAN HONGAARSE DAMESPLOEG. De Hongaarse dames zwemploeg. die in het 25 meter bad te Mos kou het wereldrecord 4x100 meter estafette vrije slag op 4 min. 27.2 sec. heeft gebracht, bestond uit Marie Littomericky, Eva Novak, Eva Szekely en C. Sozke. De Hongaarse zwemsters en zwemmers vertoeven al enige tijd te Moskou, waar ze zich trainen met hun Russische, Poolse, Tsjechische en Roe meense collega's voor de Olympische Spelen. NIEUW EUROPEES RECORD 200 METER RUGSLAG. Voor zijn geslaagde record poging op de 200 meter rugslag zwemmen had Gilbert Bozon een vrij snelle start. Hij noteerde voor de 50 meter 38 sec., voor de 100 meter 1.07.0 en voor de 150 meter 1.43.6 Op dal moment hoonte men dat Bozon krach ten genoeg over had voor een felle eind spurt, waardoor hii het wereldrecord van de Amerikaan Allan Stack (2.18.5) niet zou kun nen verbeteren maar toch wel benaderen. De jonge zwemmer bleek hier echter niet toe in staat. Hij verslapte op de laatste 50 meter welke hij in 37.4 sec. aflegde, waarmede hij zijn totaalti.jd, tevens nieuw Europees record op 2 min. 21. sec. bracht. VVGA WINT BEVRIJDINGSBEKER. In de finale van het honkbaltournooi om de zilveren bevrijdingsbeker, georganiseerd door ABC, won VVGA met 43 van Blauw Wit Om de derde en vierde plaats speelden Ajax en ABC met 11—11 gelijk. ABC, als gasLheer bood Ajax de derde prijs aan. HHIJC WINT VAN AMSTERDAM. Op Klein-Zwitserland speelden de heren hockey- elftallen van HHIJC en Amsterdam een wedstrijd om de halve finale van de HTCC-beker. HHIJC won met 40, nadat de rust met 20 was ingegaan. PROVINCIALE NOORDHOLLANDSE DAMBOND. Op de vergadering van de Provinc. Noordhollandse Dambond is door het bestuur medegedeeld, dat voor het garan tiefonds „Wereldkampioenschap 1952" reeds toezeggingen zijn gedaan door diverse ge meen'en in Nederland tot een bedrag groot f 10.500. Met de gemeente Haarlem wordt nog onderhandeld over een garantie van f 10.000 met opening- en sluiting toezegging. ADVERTENTIE tVlUixk EN H.-TENNISSHORTS 26. „Mijne heren," zo sjmak Panda plech tig tot de drom verslaggevers en pers-foto grafen, die zich inmiddels om hem ver drong, „het is een heel bijzonder nieuws dat ik u kan vertellen. U zult opschriften over de hele breedte van de kranten-pagina moeten maken, in uw grootste letters! Want professor Joris Goedblocd is er in geslaagd om een V er div ij n- Machine uit te vinden!" Een Verdwijn-machine?"riepen de verslaggevers ontsteld. „Maar dat is héél bijzonder! Dat is merkwaardig! Dal is nog veel gekker dan atoom-ontploffin gen! Stel je voor een verdwijn-machine maar dat is groot nieuws! Daar zal de hele wereld over spreken!" En in een hoge staat van opwinding zetten de vlijtige be richtgevers een looppas in, met de bedoe ling zo spoedig mogelijk de bureaux van hun dagbladen te bereiken en het grote nieuws wereldkundig te maken. „Ziezo," dacht Panda voldaan, „nu zal het nog maar even duren, of we zijn beroemd!" Maar Joris, die vanuit zijn venster alles had ge volgd, had nog een bedenking. „Het baaske ret me daar in een schoon daglicht!", zo prevelde hij. „Ach. ach, als ik niet oppas ral ik nog beroemd worden en wij, ge leerden, vrezen niets zozeer dan de roem! En welk een schok moet dit voor nolabelen en autoriteiten zijndaar zullen ze nu het nieuws in de dagbladen moeten lezen, zonder de tijd gehad te hebben een pas sende hulde-betoging voor me te organi seren! Ach de edele heren zullen zich gepasseerd gevoelenMen moet de over heid eren, meenden reeds de Ouden wan neer zij die onsterfelijke woorden spraken: de senatus nil nisi bonum! Komt ik zal de grootmogenden persoonlijk waarschu wen om hen zacht voor te bereiden. Men moet die dingen fijntjes aanpakken!" En wij beginnen te vrezen, dat Joris tóch een of ander huichelachtig plan had gemaakt. Sprinkhanen. Langs de Egyptische Oost grens zijn sprinkhanen-zwermen ge signaleerd, die zowel van het Noorden als van het Zuiden de streek tussen de Middellandse- en de Rode Zee binnen trekken. Het Egyptische ministerie van Land bouw heeft in een communiqué bekend gemaakt, dat sprinkhanenzwermen in de woestijn van Sinaï zijn verdelgd, maar dat nieuwe zwermen gesignaleerd zijn tussen Safaga en Rasghareb. Men heeft verdelgingsploegen naar de be dreigde punten gezonden. Staking. De banken in de voornaamste steden van Noord-Italië waren gisteren gesloten omdat de zes vakbonden waar in de bankemployé's zijn georganiseerd een staking hebben uitgeroepen. In Mi laan deden alleen de grootste banken zaken op beperkte schaal voor hun grootste cliënten. Demonstratie. Japanse arbeiders hebben heden stenen gegooid naar het hoofd kwartier van generaal Ridgway, de commandant van de UNO in Korea. De politie joeg de betogers met .traangas uiteen. Oop op andere plaatsen te Tokio hield men demonstraties. Een Ameri kaan werd met stenen aangevallen ter wijl hij trachtte een opname voor een radio-uitzending te maken. De betogers- riepen: „Ga naar huis, Amerikaan, ga' naar huis". Ongeveer 300.000 arbeiders en studen ten keurden in het Meidjipark te Tokio de verklaring goed, dat Amerika Japan „in slavernij en vernedering" houdt. Ongelukken. Op een helling van de vulkaan Aso, op het Japanse eiland Kioesjioe, is gisteren een vliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht neergestort. De vier inzittenden kwamen om het leven. Dit is het derde vliegongeluk op dit eiland in drie dagen tijds. Maandag kwam een jachtvlieger om het leven bij het ver ongelukken van zijn „Mustang" en Dinsdag vonden vier inzittenden van een transportvliegtuig, dat op het eiland neerstortte, de dood. Afwijzing. Het Engelse Lagerhuis heeft met 269 tegen 238 stemmen een voor stel van de Labourparty verworpen tot afschaffing van de omzetbelasting op textiel. Tijdens het debat had de Labour- afgevaardigde Greenwood in herinne ring gebracht, dat 100.000 arbeiders in Lancashire deze week. geheel of gedeel telijk werkloos waren. Verder wees hij er op, dat de vakverenigingen en arbei dersorganisaties uit de textiel- en con- fectie-industrie eensgezind afschaffing van de belasting wensen. Vlag. De Russische vlag op het gebouw van de Sovjet-vertegenwoordiging te Tokio wapperde gisteren weer. Eergis teren, de eerste dag van Japans onaf hankelijkheid, hing zij niet uit omdat het, naar een Russische functionaris aan een Japans blad meedeelde, „te hard woei". Theoretisch heeft de Sovjet-Unie geen reden tot het houden van vertegen woordigers in Japan, daar de twee lan den officieel nog steeds in oorlog zijn. Rusland heeft het verdrag van San Francisco niet getekend. Waarschijnlijk zal de Japanse regering voorlopig de aanwezigheid der Russen negeren. Veertig uur. „De strijd om de 40-urige werkweek begint", de toenemende me chanisatie van het productieproces eist ter bescherming van de menselijke ar beidskracht een beduidende verkorting van de arbeidstijd, aldus een artikel in het Mei-nummer van het weekblad van de West-Duitse vakbond D.G.B. Werf. In Soerabaja zijn twee Duitse inge nieurs aangekomen, die daar op ver zoek van de Indonesische regering de mogelijkheid onderzoeken van de bouw van een grote staatswerf. Men wil daar na zo gauw mogelijk overgaan tot het bouwen van enkele oorlogsschepen. De Duitse,ingenieurs hebben reeds mede gedeeld, dat de Indonesische regering met de hulp van Duitse deskundigen de bouw van deze schepen spoedig ter hand zal kunnen nemen. Granaat. Gisteravond is een handgranaat geworpen in de auto van de Spaanse consul te Toulouse, Garcia Moralejo. Hij werd niet gewond. Het dak en de bekleding van de auto werden bescha digd. Enige splinters doorboorden de hoed van de consul. De dader, die de granaat door het portierraam naar bin nen wierp, wist te ontkomen. De politie heeft onmiddellijk de omgéving afgezet, maar de naspeuringen zijn tot dusver •vruchteloos gebleven. Zandstorm. Zeven personen verloren gis teren het leven toen een Dakota van de Deccan Airways op enkele kilometers buiten New Delhi neerstortte, nadat een verblindende zandstorm daar tijdelijk het vliegveld Willingdon had gesloten. Men gelooft dat de brandstof van het vliegtuig is opgeraakt terwijl het wachtte op een kans om te landen. Zaal. In Bonn is een campagne ingesteld om geld bijeen te brengen voor de bouw van een concertzaal, die gewijd zal zijn aan Ludwig von Beethoven. Bonn wil deze zaal hebben omdat Beethoven in deze stad geboren is. De componist heeft echter nooit een noot muziek in Bonn geschreven. In de campagne worden alle moderne show-middelen gebruikt. Zo werden zeven olifanten gecharterd en werd een ijsrevue georganiseerd om de verkoop van loten voor de Beethoven- loterij te propageren. Wodka. Een woordvoerder van de Pan Amercan Airways heeft verklaard, dat de piloten van deze maatschappij sa men zouden komen om te beslissen of zij heden al dan niet op de lijn Frank fort—Berlijn en visa versa zullen vlie gen. Er bestaat onder de piloten namelijk vrees voor de invloed van „1 Mei-wodka op schietgrage Russen". DONDERDAG 1 MEI Zuiderkapel: Spreker G. Nieuwenhuizen. 8 uur. Rembrandt: „Tramlijn Begeerte" 18 jaar, 7 en 9.15 uur Palace: „Mensen die men schuwt 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Een banneling van de eilanden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: De geheimzinnige duikboot", 14 jaar 7 en 9 15 uur. Spaarne: „De bandiet van Deadwood en „Tornado", 14 jaar, 7 en 9 15 uur. Frans Hals: „M", 18 jaar 7 en 9.15 uur. Lido: „Wtllie en Joe van de compagnie O", 14 jaar, 7 en 9.1.5 uur. Minerva: „A en C in Donker Afrika". 8.15 uur VRIJDAG 2 MEI Minerva: 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt, Pa lace, Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. City: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2