1000 uitgelaten Kerkradenaren veroverden de Spaarnestad J3SH- Muziek met vuurwerk Standwerkers in de Cronjéstraat Oranje-feest met Zuidelijk vuur Kermistrein sloeg om Wielerronde in Haarlem-Oost ,,t' Kleverpark" vierde feest Kunstzinnig vermaak op Koninginnedag Muzikaal poppenspel Limburgse Bergkapel Om de Koningsmacht 3 Burgemeester Cremers werd ere-koning van Sint Lambertus OPTIEK Vijf gewonden Wedstrijd was voor zwemmers en hoogwerkers gemakkelijker dan voor de stille kramers Muziek in Haarlem-Noord Staking bij Amsterdamse Droogdokmaatschappij DONDERDAG 1 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Carnaval hebben ze gevierd, de Haarlemmers. Carnaval; samen met een kleine duizend enthousiaste Kerkradenaren, die geen Koninginnedag konden vieren zonder hun Frans II en die daarom meegekomen waren naar de Spaarnestad om daar met hem de verjaardag van de Koningin luidruchtig en met alle Limburgse humor die ze maar mee konden bréngen te vieren. Ze hebben de zotskappen opgezet toen ze gister morgen voor dag en dauw uit het rijk der zevenenzeventig grotten vertrokken; en ze hebben die opgehouden totdat ze 's avonds laat, moe-gezongen en uitgeput van dolle vreugde, de weg naar het station zochten. Met voldoening zijn zij in de trein gestapt: Hun invasie was een klinkend succes geworden. Maar ook met heimwee hebben ze de thuisreis aanvaard, want zij hadden plezier gehad in Haarlem en daarom lieten zij er een stukje van hun hart achter. Haarlem is niet zo nuchter als ze in Limburg wel denken, hebben zij tegen elkaar gezegd; het is goed uitgaan in Haarlem. We komen er nog eens terug. Vreugdevol bewind Ja, Zijne I-Iooglustigheid Prins Frans II va Kirchrao kan op een waardig en goed bewind over de Spaarnestad terugzien. Zijn nieuwbakken onderdanen hebben zich ge willig laten ontdooien door het warme en thousiasme waarmee hij en zijn even uit gebreid als uitgelaten gevolg bezit hebben genomen van de Spaarneveste. Want was het niet zó dat hij zich, op weg van de Raaks naar het Kenaupark, omringd zag door hossende Haarlemmers, die aangesto ken waren door het feestvuur van onze vrienden uit het Zuiden? En strooiden die pleziermakende Spaamestedelingen geen confetti, handen vol tegelijk, over de praal wagen waarop hun heer en meester der dwaasheid zijn zegetocht door de stad maakte? De Kirchroatser Vastelavond Verain, die tegelijk met de Prins gistermorgen uit een extra-trein duikelde, heeft het feest voor de Haarlemmers alle glans gegeven die een waarlijk carnaval van node heeft. Haar leden hebben en niet tevergeefs hun beste beentjes voorgezet om het hun Prins niet al te moeilijk te maken. Voordat hun souverein zich officieel aan zijn volk toon de, hebben zij de stemming in Haarlem voorbereid. Vier muziekcorpsen trokken met vliegend vaandel en slaande trom dooi de zonovergoten stad en vier muziekcorpsen mochten een spontaan applaus incasseren toen zij zich op de Grote Markt van hun beste zijde lieten zien. En al die uitgelaten Limburgers, die het maar niet laten konden om hun levendige humor de vrije loop te laten, hebben het succes mogen boeken dat duizenden Haarlemmers wat je noemt los kwamen en mee gingen zingen en dansen. Dat was niet alleen het geval in Brink- mann, waar vooral in de voormiddag en avond het feest tal van hoogtepunten be reikte, dat was ook zo in het Kenaupark, waar de Prins 's middags een „sitzung" hield en in alle andere delen van de bin nenstad waar volgelingen van Frans II hun feestroes uitzongen. Daar in dat Kenaupark was de Prins pas met recht heerser over Haarlem. Weinig ogenblikken tevoren was hij voor het stad huis van zijn statiekaros gekomen om uit de handen van burgemeester Cremers de formidabele sleutels der stad in ontvangst te nemen. „Hooglustigheid, ontvang de sleutel tot de poorten van de stad, de stra ten van de stad en de harten van de bur gers", heeft de burgemeester tegen hem gezegd. En de Prins boog diep, één seconde ernstig, en klom weer naar zijn zetel van waaruit hij zijn onderdanen breed lachend en gebarend tot dolle vreugde maande. Daar in dat Kenaupark is 's middags het „Kirchrao Alaaf" niet van de lucht ge weest. En het applaus ook niet, want dat verdienden de buutenredner die onuitputte lijk bleken te zijn in het verkopen van grollen, en de Kerkraadse meisjes die ballet dansten of het een dagelijkse bezigheid van haar was en al die Limburgse mannen en vrouwen die zich wierpen in het feestge woel dat de bruiloft van Romeo en Julia omspoelde. ADVERTENTIE Nieuwe glazen» orieir* montuur? Betrouwbaar advies geeft de specialist, di© al meer dar» 40 jaar bullen roaifct. ets anderstj Gr- Houtstraat t37, Haarlem De feestvreugde die gisteren alom in Haarlem heerste werd 's middags om on geveer vijf uur in de omgeving van de Orionweg getemperd, toen daar bij het Planetenplein een kermistrein kantelde, tengevolge waarvan enkele feestgangers werden gewond. Op het ogenblik dat een wagentje, be spannen met twee ponniies, vlak voor de locomotief van een kermistreintje de Orion weg overstak, haalde de „machinist" naar links uit om de ponnywagen te passeren. De machinist, remde krachtig, de locomo tief kreeg tengevolge daarvan een hevige duw van de eerste aanhangwagen, zodat de locomotief een halve slag maakte en de eerste wagen omsloeg. Van de twintig pas sagiers die er in zaten, werden er vijf ge wond. De veertigjarige mevrouw D. K. v. d. G. kreeg een ernstige wond aan haar rechtervoet en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Haar achtjarig doch tertje liep een blessure aan de rechterhand op en werd met een auto naar huis ge bracht. De tienjarige C. van Z. moest met een seheurwond aan de rechterbovenarm naar een ziekenhuis worden vervoerd en de 53-jarige mevrouw H. H. kreeg een hersenschudding en werd naar huis ge bracht. Mevrouw A. J. kwam er met een bloeduitstorting aan het linkeroog af. Het vogelschieten trok honderden naar het Kenaupark, waar de schutters van het Sint Lambertus gilde een demonstratie gaven van hun eeuwenoude sport. De Haarlemse Sportvereniging „De Kam pioen" was evenals het vorig jaar de organi satie van de oranjeronde in Haarlem-Oost opgedragen. Zij heeft dat weer op goede wijze gedaan. De vele toeschouwers in de omgeving van de Zomervaart nabij de speel tuin van „Het Oosterkwartier" hebben geno ten van drie spannende ritten. Er hadden zich zestig nieuwelingen aangemeld, Zij werd in twee groepen van dertig ingedeeld. De beste vijftien kwamen in de eindstrijd. Winnaar van de finale werd J. Ven-nik uit Zaandam. De uitslagen waren: eerste serie: 1. C. Hameling, Den Haag (tijd over 15 km. 26 min. 19 sec.); 2. C. Jansen, Halfweg: 3. J. Wuurman, Amsterdam; 4. A, Luykse, Half weg; 5. P. Westerman, Haarlem. Tweede serie: 1. J. Vennik, Zaandam (tijd over 15 km. 25 min. 21 sec.); 2. H. Schouten, Amsterdam; 3. Nijssing, Zaandam; 4, H. Kemp, Amsterdam; 5. K. Koper, Zandvoort. Eindstrijd: 1. J. Vennik, Zaandam (tijd over 21 km. 36 min. 11 sec); 2. R. Buker, Amsterdam; 3. H. Schouten, Amsterdam; 4. G. Hamelink, Den Haag; 5. R. van der Ruit, Amsterdam; 6. A. de Graaf, Haarlem: 7. J. Tienstra, Halfweg; 8. J. Wuurman, Amster dam: 9. J. Blauw, Zaandam; 10. K. Koper, Zandvoort. Na afloop reikte de heer G. F. van Dijk, voorzitter van het Comité Oost de clubprij- zen uit. Eerste was Olympia, Amsterdam; tweede DTS, Zaandam; derde De Bataaf, Halfweg en vierde De Germaan, Amsterdam. De heer J. Engel, voorzitter van „De Kam pioen" reikte de persoonlijke prijzen uit. Des avonds werd op het Teyelerplein een openlucht bioscoopvoorstelling gegeven, waarvoor grote belangstelling bestond. Ongeveer vierhonderd kinderen van le den der Oranjevereniging ,,'t Kleverpark" hebben Woensdagmorgen in de aula van het Kennemer Lyceum genoten van de wel zeer verrassende goocheltoeren van de heren De Vries en De Vogel en van de grappenmakerijen van Pipo, de muzikale clown. Des avonds werden op het Santpoorter plein op veler verzoek evenals 'andere ja ren weer een Jiu Jitsu-demonstratie en Judo wedstrijden gehouden waaraan thans ook enkele leerlingen van het C.I.O.S. deelnamen. Deze zeer interessante demon straties eni wedstrijden werden met grote belangstelling door zeker vijftienhonderd toeschouwers gadegeslagen Daarna was er muziek op het Sant poorterplein, eerst in het lichte klassieke genre. Later weerklonk de nieuwste Ameri kaanse dansmuziek. En vooral de jeugd heeft er tot elf uur gezellig op gedanst. Frans II moge gisteren dan Prins Carna val geweest zijn in Haarlem, burgemeester Cremers werd uitgeroepen tot erekoning van het schuttersgilde Sint Lambertus, dat zijn beste krachten demonstreerde een paar honderd meter van de plaats waar Romeo zijn vrijheid prijs gaf. Dat bracht de ere- wijn in het stadhuis, waar mr. Cremers de Kerkradenaars een welgemeend en harte lijk dankwoord toeriep voor de vreugde die zij in Haarlem hadden gebracht. Daar over handigde mr. Cremers ook de zilveren pla quette aan de echte schutterskoning, die in het Kenaupark had bewezen dat hij alle kneepjes van het schuttersschap drommels goed kende. En daar ook, gaf Kerkraads burgêrvaarder uiting aan zijn vreugde dat Haai'lem en Kerkrade elkaar op Koningin nedag 1952 hadden gevonden in een spon taan en vreugdevol carnavalsfeest. Op de Grote Markt hebben de Limbur gers het feest tot laat in de avond voort gezet, samen met de Haarlemmers die alle nuchterheid aan de kant bleken te hebben gezet en om twaalf uur al een aardig woordje Kerkraads konden praten. Feestelijkheden te Spaarndam Nadat de schoolkinderen uit Spaarndam zich hadden verzameld, begonnen zij de rondgang door het dorp. Aan deze optocht was een prijsvraag verbonden. De jury kende de volgende waarderingen toe: voor de groepen: 1. Naar de speeltuin, 2. Melk- boertjes, 3. Oranjemeisjes. Rijdende kinde ren: 1. scheepje, 2. matroos, 3. scheepje. Lopende kinderen: 1. Biedermeyer, 2. schoorsteenveger, 3. Roodkapje. Om halfelf is een aubade gehouden. On der de aanwezigen waren burgemeester mr. Cremers en echtgenote en de gemeente secretaris mr. Th. A. Wesstra en de voor zitter van het comité voor nationale'feesten, de heer E. H. Tenckinck. Onder leiding van de heer Van Dijk zongen de kinderen acht vaderlandse liederen. Daarna hadden de kinderen de gelegenheid zich met elkaar te meten in de spelen. Na afloop werden prij zen uitgereikt en alle kinderen ontvingen versnaperingen. Des middags werden kindervoorstellin gen gehouden, waarbij films werden ver toond. Des avonds werd een rondgang gehou den, waarbij muzikale medewerking ver leende het fanfarecorps „Crescendo". Daar na bleef men nog enige tijd gezellig op het feestterrein bijeen. De jeugd heeft een prettige dag beleefd. Voor ouderen worden in de zomer feesten gehouden. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers verwelkomt Zijne Hooglustigheid Prins Frans II va Kirchroa. Een gezelschap Afrikaners van de Goud kust bezoekt ons land op uitnodiging der N.V. Schokbeton. Onder hen zijn twee minis ters, parlementsleden, journalisten en onder nemers. Zij reizen in ons land rond om zich van de mogelijkheden tot technische hulp verlening en handelsrelaties op de hoogte te stellen. Op hun programma staat onder meer een bezoek aan Philips te Eindhoven, aan de haven van Amsterdam en aan de Keukenhof, ADVERTENTIE Op Maandag 12 Mei heeft op het Amster damse Amstelveld 'het jaarlijkse nationale concours van standwerkers plaats, maar de inwoners van Haarlem-Noord hebben gis teren reeds op kleine schaal een voorproefje van de daarbij ten toon te spreiden com merciële welsprekendheid kunnen genieten. Als onderdeel van de feestelijkheden werd er in het gedeelte van de Generaal Cronjé straat tussen de Schoterweg en de Klooster straat een wedstrijd gehouden, waaraan vijftien leden van de sectie standwerkers van de Centrale Vereniging voor straat-, markt en rivierhandel deelnamen. Voor hen die op de avond van Koninginne dag een rustige ontspanning zochten had het Centrum-comité, onder auspiciën van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, een volksuitvoering georganiseerd. In de gemeentelijke Concertzaal werd een onderhoudend muzikaal programma ge boden, uitgevoerd door gevorderde leer lingen van de Muziekschool en door het orkest van deze instelling onder leiding van Marinus Adam. En de clou van de avond werd de opvoering van de opera buffa „La serva padrona" (De dienstmaagd is de baas) van Pergolesi (met vocalisten en or kest tot klinken gebracht, doch gespeeld door de marionetten van Bert Brugman. Dit experiment slaagde voortreffelijk, niet alleen dank zij de .uitstekende voCale en instrumentale uitvoering, doch vooral dank zij de virtuoze handigheid van de poppenspeler Brugman en de zijnen, die ook de gesproken tekst voor hun rekening namen. De Nederlandse vertaling van het achttiende-eeuwse Italiaanse „Intermezzo" (zo noemde men een dergelijk vrolijk stuk dat tussen de bedrijven van een grote, ernstige opera gegeven werd) klonk vlot en was in de zaal zeer goed verstaanbaar. De twee zangpartijen werden door de so praan Corry Daniskas van Zwieten en de bariton Max Hugo Wulff vertolkt. Het Toonkust-Orkest, versterkt met Bets Ne- derkoorn voor de clavecimbelpartij, was onder de beproefde leiding van Marinus Adiam volkomen op de hoogte van zijn taak. Voor de beide fluitisten van het en semble waren extra partijen toegevoegd. Het grappigste zangspel, dat in de evo lutie van de opera van bijzonder grote be tekenis geweest is in een tijd dat men beu was van mythologische onderwerpen en naar natuur en waarheid zocht, blijft een onderhoudend geval, niet het minst door de mooie muziek van Pergolesi, en is als poppenspel bijzonder grappig, te meer daar Bert Brugman zijn marionetten laat doen Een bonte carnavalsoptocht trok gistermiddag door de Haarlemse straten. De muziek was niet van de lucht, dank zij het uithoudingsvermogen van vier Kerkraadse harmonieën, en de vreugde evenmin, dank zij onder meer de Theepoppen die zich in de Spaarnestad (het is op de foto te zien) net zo goed thuis voelden als in Haanrade, waar zij vandaan komen. alsof ze werkelijk praten en zingen. In het eerste deel van de avond had het orkest een ktankschone vertolking gegeven van de balletsuite uit „Les Indes galantes" van Rameau en bij kaarslicht (zoals ge bruikelijk) de Afscheidssymphonie van Haydn ten gehore gebracht, waarbij in het /aatste deel geleidelijk de kaarsjes uitge blazen worden en de uitvoerders verdwij nen, tot uiteindelijk nog één eerste en één tweede viool overblijven om het stuk te beëindigen. Adam had vooraf een verkla ring van deze schijnbaar grappige, maar in wezen ernstige finale gegeven, die ty perend is voor de humor van Havdn. Verder hoorde men de Chaconne voor viool van Vitali, technisch veelbelovend door Wies Burmeister met passende piano begeleiding van J. P. de Vries gespeeld. De pianist Leendert Huges kwam vrij vlot een Etude van Chopin en een Rhapsodic van Brahms vertolken en dankbaar genoot men van de „Kinderspelen" van Bizet voor vierhandig klavier, uitgevoerd door Gerti Vunderink en Jo Klumpers. Deze Volksuitvoering wordt Maandag avond herhaald. Wie zich de moeite wil geven vooraf plaatsen te bespreken, kan er gratis van genieten. JOS. DE KLERK De vriendschappelijke betrekkingen tus sen Limburg en de gemeente Haarlem zijn deze week wel bijzonder versterkt. Een paar dagen geleden kwam hier een uitmun tend Limburgs fanfarecorps te gast. En op Koninginnedag werd het bezoek van een indrukwekkende groep Kerkraclers tot een complete annexatie van onze stad. Aan de middelen die de Limburgers daartoe ge bruikten, vrolijkheid en gulle hartelijkheid, was eenvoudig geen weerstand te bieden en het machtige wapen de muziek maakte de vriendschappelijke verovering tot een voldongen feit. Van de drie korpsen, die aan de strijd deelnamen, gaf de Bergkapel van de Domaniale mijn des avonds een ereconcert op de Grote Markt. Het concert begon veel later dan men zich voorgenomen had, waardoor er aan een volledige uitvoering van het programma niet te denken viel. Achteraf gezien be hoefde men dit niet te betreuren, want werken als „Le Chasseur Maudit" van César Franck, de selectie uit „Lucia di Lammermoor" van Donizetti en de Tweede Hongaarse rhapsodie van Franz Liszt wa ren in het feestgedruis op de markt, bij het daveren van motoren en onder het gelaten getinkel van de Damiaatjes, toch niet tot hun recht gekomen. Maar zelfs de uitvoe ringen van de overige werken, die alle een populair karakter hadden, leden hieronder. Ondanks de tegenwerkende invloeden kregen wij de indruk, dat hier een voortref felijk korps als afgevaardigde van het Kerkradense muziekleven voor ons speelde. Verfijning, gaafheid, grote'welluidendheid bij alle klanksterkten, lenige rhythmiek en grote technische beheei'sing waren verras sende uitvoeringselementen, die de dirigent E. J. Gerards tot prachtige eenheid wist le verenigen. Zo kregen „Colonel Bogey on parade", Waldteufels wals „Mon rêve" en de Siamese Wachtparade van Paul Lincke, bij alle amusements-oppervlakkigheid, toch een echt muzikaal karakter. „Op een Per zische markt" van Ketelby weerklonk eveneens op de Haarlemse markt, gevolgd cloor de pittige mijnwerkersmars „Glück auf" van de dirigent. Als daverend slotnummer kwam er iets uit de oude doos: „De Slag bij Waterloo" van M. J. H. Kessels. Vuurwerk-kanonna- des begeleidden de muzikale uitbeelding van deze militaire episode van 1814 en het Bengaalse vuur der overwinning wierp ten slotte zijn schijnsel op de duizenden toe hoorders, die het korps en zijn dirigent opgetogen toejuichten. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, kwam de heer Gerards persoonlijk com plimenteren. Wij hopen de Bergkapel hier spoedig weer te horen, maar dan in de Concertzaal. P. ZWAANSWIJK. De Stadsschouwburg was gisteravond geheel gevuld met belangstellenden voor de opvoering van Maurits Wagenvoorts come- die „Om de Koningsmacht" door de letter lievende vereniging ,,J. J. Cremer" onder regie van Henk Bakker, aangeboden door Haai-lems comité voor nationale feesten. Het succes van deze episode uit de vader landse geschiedenis, zich afspelend op het prinselijk buitenverblijf Honselaersdijk aan de vooravond van het vertrek van stad houder Willem III naar Engeland in 1688, was zeer groot. Dit is voornamelijk te dan ken aan het over het algemeen voor ama teurs voortreffelijke spel van de acht mede werkenden en" aan de uitstekende enscène- ring van dit overigens weinig brillante ge legenheidsstuk. Een critische bespreking daarvan zullen wij geven na de laatste herhaling op Maandag 5 Mei, welke voor stelling eveneens gratis toegankelijk is voor wie zich de moeite van het plaatsbe spreken wil getroosten. Een aardig staaltje van massasuggestie deed zich voor tijdens het laatste tafereel, toen de koninklijke prinses Mary geknield voor het raam, nog bij open doek, be scherming voor haar echtgenoot op diens overtocht afsmeekte, welke scène werd begeleid door het Wilhelmus, achter de coulissen gespeeld. Iemand riep op bestraf fende toon van het balcon: „Opstaan!" en prompt werd door iedereen aan deze be velende uitnodiging gevolg gegeven. In deze demonstratie van Oranjeliefde vloei den aldus verbeelding en werkelijkheid samen. Speciaal voor de zogenaamde demon- streerders was het een wedstrijd met han dicap, doordat er tengevolge van attracties in de binnenstad zo weinig volk op de been De „zwemmers" en „hoogwerkers" Het comité Noord, dat met groot succes een wedstrijd voor marktkooplieden had gehouden, had de Shell-harmonie uit Am sterdam uitgenodigd i,n Haarlem een con cert te geven. Tegen tweeën arriveerde zij op het station en daarna maakten de Am sterdammers een rondgang naar het Noor den van de stad. Op het Pretoriaplein ga ven de musici een concert onder leiding van de heer S. Noom. Een goed programma werd ten gehore gebracht. Het tamboer- en pijpercorps „Haarlem" verleende twee keer zijn medewerking. Zo wel des morgens als des avonds werd een rondgang gemaakt. Met een taptoe op het Stuyvesantplein werd het optreden beslo ten. Op het Pretoriaplein was er gelegen heid tot dansen en liefhebbers van de ker mis trokken naar de kermisvermakelijk heden op d'e Zaanenlaan. Woensdagmiddag hebben ongeveer 230 arbeiders, die als classificeerders werkten bij de Amsterdamse Droogdokmaatschappij in Amsterdam-Noord, het werk neergelegd. Deze classificeerders, dit zijn arbeiders die alle voorkomende soorten van ongeschool de arbeid verrichten, eisen hogere lonen. De directie van de fa. Jongsma, bij wie de voor de Droogdokmaatschappij te werk gestelde arbeiders in dienst zijn, heeft van morgen medegedeeld dat zij het aantal ar beiders, dat gistermiddag uit protest eerder dan normaal het werk verliet, op 150 man schat en dat deze allen vanmorgen het werk hebben hervat. was. hadden het gemakkelijker, doordat hun speciale verkooptechniek altijd wel de no dige belangstellenden om hun kramen ver enigt. Op deze fijne standsverschillen ko men wij in het vervolg van dit verslag nog terug. Eerst dient medegedeeld te worden dat de uiterst deskundige jury ter beoor deling van de prestaties uit de letterkundi gen Emmy van Lokhorst en Godfried Bo- mans, de journalist David Koning en de tandarts L. J. Breure bestond. Zij had te letten op originaliteit, humor,welbespraakt heid, verkoopkracht en beschaafdheid. Laatstgenoemde richtte zijn aandacht spe ciaal op het mondwerk. Hij vertelde na af loop vele kopers te hebben zien lachen als boeren met kiespijn. Er zijn in Nederland slechts driehonderd standwerkers, die men wel dient te onder scheiden van de gewone marktkooplieden. Zij zijn zowel gedwongen als vrijwillig ge organiseerd, dit laatste al sedert dertig jaar ter verdediging van het particulier initia tief, waarvan zij hun bijzondere branohe maken. Standwerkers zijn de handelaren, die hun klanten pogen wijs te maken dat zij zonder het te koop aangeboden artikel niet leven kunnen en dat, om een voorbeeld te noemen, de huisvrouw zonder de mo dernste krulspeld of het nieuwste aardap pelschilmesje het bestaan van een slavin moet leiden. Men kent drie soorten stand werkers. De demonstreerders geven uitleg bij hun waar, die dood in het vak ligt, zoals dat heet. Een zwemmer is een verkoper die voortdurend om zijn kraam heenloopt en zijn optreden als conférencier begint. Doet hij het goed, dan zal hij zelfs moeite heb ben de mensen op een afstand te houden, maar doet hij het slecht dan ondergaat hij de smaad een pootjebaaier te worden ge noemd. De hoogwerker staat op tafel of gooit zijn producten op de grond. Dit is de meest verheven vorm van standwerken. Het moeilijkste onderdeel van de verkoop is het zogenaamde prijsgeven, ook wel het zetten van de val geheten. Deze laatste term heeft een dubbele betekenis. Hij geeft aan dat de prijs op sensationele wijze is ver laagd en behelst tevens de wens dat het publiek erin zal lopen, hetgeen meestal grif gebeurt, zoals bij de winnaar van de eerste prijs, die tabakshandelaar L. Lap, die er kans toe zag cigaretten, die naar zijn zeg gen eigenlijk 1.20 hadden moeten kosten, voor veertig cent aan de man te brengen. De tweede prijs ging naar de heer A. Free- ken, die aanvankelijk de schijn wekte in Zwitserse horloges handel te drijven, ver volgens een ballpointpen'met een hamer in het tafelblad sloeg, alsof dat een eis zou zijn die men aan schrijfgerei moet stellen, om tenslotte gewone scheermesjes te ver kopen. De derde prijs was voor een „stro- mer" uit Groningen, de heer G. Mosker, die soldeerstaafjes verhandelde en de fijne tact bezat de altijd voor onmogelijk gehouden reparatie van een aluminium bord door een kind met snoezige krullen te laten verrich ten. Zo'n man wordt een stromer genoemd, omdat hij van de ene markt naar de andere trekt, daar zijn artikelen zo'n lange levens duur hebben (of niet) dat hij er beter aan doet niet te vaak in dezelfde plaats te komen. De jury kende nog een eervolle vermel ding toe aan mevrouw Redeker-Van Dijk, die beweerde met een gummi rolletje niet minder dan vijftien hoedjes te kunnen ver vaardigen en daar inderdaad met behulp van enkele lapjes stof een verleidelijke demonstratie van gaf. Zoals gezegd liepen, wegens de geringe opkomst van op deze tijdelijke markt hun feestelijke verpozing zoekenden, de „stille kramers" danig in de marode, hetgeen wil zeggen dat zij een grote sof hadden. Veel hilariteit verwekte een andere handelaar in scheermesjes, die allerlei schoolgaande jongens aan een soort hersengymnastiek onderwierp. Op zijn vraag naar de hoofdstad van Nederland werd natuurlijk Amsterdam genoemd, maar deze Wim Kan van de straat corrigeerde haastig: „Welnee jongen, dat was vroeger zo. Nu is het Washington". De prijsuitreiking geschiedde bij monde van Godfried Bomans in een café aan het Pretoriaplein en verliep niet zonder hinder nissen, doordat een van de winnaars een overdadige hoeveelheid spraakwater tot zich had genomen. Drankmisbruik behoort echter tot de hoge uitzonderingen, zo ver zekerde de voorzitter van de organisatie ons. Al met al was het een bijzonder ver makelijk en leerzaam onderdeel van deze Koninginnedag.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5