In alle delen van Bloemendaal werd opgewekt feest gevierd Vacantie! Fa. B. ENGELENBERG L O ~0 S J E S -Clowntje Riek Heemstede vierde feest Lisse Zandvoort Bennebroek DONDERDAG 1 MEI 1952 Oranjefeest in Lisse OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Oranjefeesten te Hoofddorp Jubileum G. Mijnders N.V. Gebr. Driehuizen opgericht F eestprogramma op bevrijdingsdag Zandvoort vierde feest Schaaksociëteit gesloten Voor de kinderen Voetbal Amerikanen dolven het onderspit tegen Schotland Juniorentournooi RGH Volleyball HVS kampioen van de eerste klasse heren Sport in 't kort Golf Mevrouw Oosten wint Van der Vliet-beker Waterpolo Grote nederlagen van Haarlem-teams FEUILLETON De fluistercampagne Met de kinderfeesten op het terrein aan de Donkerelaan was de Koninginnedagvie ring in het dorp Bloemendaal afgelopen. In de namiddag werd op het veld aan de Brederodelaan nog een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het eerste elftal van de Bloemendaalse Voetbalclub en het regi mentselftal van de luchtdoelartillerie Ypen- burg. De rust ging in met 2-2, maar in de tweede helft konden de militairen het tem po niet meer bijhouden. De Bloemendaalse voetballers doelpuntten nog zeven maal, zodat het einde van de aardige wedstrijd kwam met een Bloemendaalse overwinning van 9-2. De vele honderden toeschouwers hebben er voor gezorgd, dat het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding weer een extra bijdrage zal ontvangen. De leerlingen van de lagere scholen in Vogelenzang zijn in de namiddag in het Verenigingsgebouw aan de Graaf Floris- laan verrast met het optreden van een goochelaar-buikspreker. In Aerdenhout Drie attracties werden de inwoners van Aerdenhout in de avonduren geboden. Door donker Aerdenhout scheen des avonds het kaarslicht van ruim driehonderd lampions in allerlei kleuren en vormen. Kinderen aan de hand van moeder of vader liepen mee in de lampionoptocht, die zich op de Tramweg formeerde en vandaar langs ver schillende wegen ten Noorden van de tram baan naar het feestterrein aan de Catslaan begaf. Bij aankomst op dat terrein werd om kwart over negen begonnen met het afsteken van een vuurwerk. Vuurpijlen zorgden voor de aaneensluiting van vuur spuwende schijven, Bengaals vuurwerk; en meer van die licht en knallen veroorzaken de zaken. Het einde kwam met de verlichte woorden: „Leve de Koningin". Daarna was het voor de kinderen, die in de lampion optocht hadden meegelopen, de hoogste tijd om naar bed te gaan. De ouderen spoedden zich naar de Spie- gelenburglaan, waar een dansje kon wor den gemaakt. Alle feestelijkheden op Ko ninginnedag. werden in Aerdenhout opge luisterd door de muziek van een draaiorgel. In O verveen De Oranjevereniging Overveen bereidt de Koninginnedagviering steeds met aan dacht voor. Na de kinderspelen in de mor gen op het terrein aan de Vrijburglaan gaf de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal, een ploeg van leden van de korpsen Overveen en Bloemendaal, onder leiding van brand meester J. Zeepvat, een geslaagde demon stratie aan de Willem de Zwijgerlaan. Uit de vijver werd water opgepompt en daar- ADVERTENTIE Er eens uit zijn, andere indrukken opdoen en zorgeloos reizen. Maar ook gemakkelijk en comfortabel reizen En als het kan: de vacantie-uitgaven laag houden. Dit alles is mogelijk, dank zij de Vacantie-Express, waar voor U bij LISSONE-LINDEMAN kunt boeken. Naar de Beierse Alpen of het Zwarte Woud, de Vacantie- Express brengt U er heen op een uitermate comfortabele manier en. voor de helft van een derde klas prijs! Andere vacantie mogelijkheden zijn o.m. de LISSONE-LINDEMAN rei zen naar de Harz (6 dagen voor f123.de gecombineerde trein- postbus autoreis naar Zwitserland (8 dagen f344.en de tocht per auto-car naar Roquebrune en Men ton (14 dagen f493. Stap morgen meteen eens naar LISSONE-LINDEMAN toe en laat U inlichten waar U met Uw idhcantie naar toe kunt gaan. Overigens: ook voor Cebuto, Hotel Plan en Pullman Expres-Amova rei zen kunt U bij LISSONE-LINDEMAN terecht! mede werden de twee branden aange- stokken takkenbossen bestreden. Grote vlammen en zwarte rook van in brand ge stoken afgewerkte ruwe olie werd met het koolzuursneeuwapparaat in een minimum van tijd bedwongen. Voor 's middags vermeldde het program ma een handbal- en een voetbalwedstrijd. Lyceïsten van het Kennemer Lyceum wer den in de handbalwedstrijd met 10-5 ver slagen door de C.I.O.S. B-ploeg. Daarna traden vertegenwoordigers van het politie- en brandweerkorps in het veld voor een voetbalwedstrijd. P. Balm gaf de brand weer de leiding. De politiemannen A. de Ligt én B. Vethaak namen de leiding van de brandweer over. Een der achterspelers van de brandbestrijders schoot tenslotte nog in eigen doel en bezorgde daarmee de politie een overwinning van 3-1. Burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex gaf met zijn echtgenote bij de kinderspelen, de demonstratie van de brandweer en de voetbalwedstrijd blijk van zijn belangstel ling. Bij de voetbalwedstrijd was ook aan wezig wethouder A. van Geluk. Dat het avondprogramma niet is gewor den zoals de Oranjevereniging Overveen zich dat gedacht had, ligt zeker niet aan de activiteit van het ijverige bestuur, maar veel meer aan de groot rumoer veroorza kende kinderen. De It.K. Harmonie „Euphonia" uit Over veen onder leiding van de heer J. W. Lefe- ber zette het avondprogramma in met een populair concert. Vervolgens was de daad aan de „Baonopstekkers", een volksdans groep uit Overveen onder leiding van de heer Henk van de Wateren. Opgevoerd weidden nationale- en internationale volks dansen, waarbij de toeschouwers ook in de gelegenheid werden gesteld een dans mee te doen. De Ramplaanspelers verzorgden de op voering van twee een-acters. Eveneens een experiment, omdat deze amateur-toneel spelers niet gewend zijn aan een openlucht uitvoering. De opvoering van de „Valse ohampêtre" duurde te lang om de aandacht geboeid te houden. De later op de avond gebrachte opvoering „Standing en Misunderstanding" deed het veel beter. Na de afwerking van het avondprogram ma werd er tot 12 uur nog een bal-cham- pêtre gehouden. De viering van de Koninginnedag is een groot succes geworden voor de gelijknamige commissie die deze viering heeft voorbereid. De dag begon met een jeugdappèl, waaraan de georganiseerde jeugd en vertegenwoordi gende groepen van alle scholen deelnamen. De burgemeester mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard hield een toespraak waarin hij de be tekenis van deze dag besprak en de jeugd aanspoorde, straks als zij volwassen is, ook dit feest te blijven vieren in volkomen eens gezindheid. De leiding van dit appèl was toe vertrouwd aan hopman Bakker. Daarna werd de schooljeugd in het Sport park op prettige wijze bezig gehouden. Des middags trokken de wedstrijden een groot aantal deelnemers en belangstellenden. Dat gold hoofdzakelijk de wielerwedstrijd waarin sommige wielerenthousiasten probeerden van de versnelling op hun rijwielen gebruik te maken, hetwelk echter bijna steeds onder grote vrolijkheid van de toeschouwers mis lukte, omdat de commissie ze verzegeld had. Aan het touwtrekken namen tien ploegen van vier man deel. De Politiesportvereniging trok niet alleen het hardst, maar ook aan het „langste eind". Het hoogtepunt van het feest werd bereikt toen des avonds de toneelgroep „De Planke niers" uit Naarden een geslaagde opvoering gaf van Shakespeare's „De vrolijke vrouwtjes van Windsor". Vooraf ging een demonstratie van de gymnastiekevereniging „Heemstede", welke besloten werd met een hulde aan de jarige Vorstin. De burgemeester hield een toespraak waarin hij aandrong op meer een heid in het landsbelang en ook in dat van de Nederlanders zelf. Twee coupletten van het Wilhelmus werden gezongen. Nadat het duizendkoppige publiek zich ge amuseerd had met de wederwaardigheden van Falstaff en de vrolijke vrouwtjes, werd het feest besloten met een Oranjebal op het Raadhuisplein. Een kleine kermis trok even eens veel belangstelling. Met een kort openingswoord van burge meester De Graaf werden gistermorgen de kinderfeesten begonnen waarvoor van de zijde der ouders enorme belangstelling werd getoond. Om 2 uur werden de festiviteiten voort gezet met het door de harddraverij aangebo den concours hippique in het Lisser Sport park. De uitslagen daarvan luiden: Concours eenspannen tuigpaarden nieuwe lingen: 1ste prijs -Karei. v. Zuidwolde; 2de priis Bambina; 3e prijs Gelri. Concours eenspannen landbouwpaarden voor concourswagen of rijtuig: 1ste prijs Li)ia; 2-de prijs Gré; 3de prijs Gelria. Concours eenspannen limietklasse: 1ste prijs Henk; 2de prijs Petuna; 3de prijs Umberto. Concours eenspannen tuigpaarden open klasse: 1ste prijs Zampa; 2de prijs Gelrus; 3de prijs Piet van Beerta. Concours eenspannen gereden door dames: 1. Gré; 2. Lilia; 3. Galdia. Concours tweespannen open klasse: 1. Zampa en Bayard; 2. Piet v. Beerta en Gold- hoorn; 3. Pedro en Umberto. Tandems: 1. Gelrus en Ebert; 2. Piet van Beerta en Goldhoorn; 3. Zampa en Bayard. Sprinconcours met barrage: 1. Zampa; 2. Our Hope; 3. Tentation; 4. J. van Schaffe- laar; 5. Cleopatra. ADVERTENTIE Docistraal :;9 - Kaarfetn Tel. i :"t: POETSKATOEN IN 1 KG DOZEN Reeds vroeg in de morgen trok een fleurige stoet kinderen van de laagste klassen van alle scholen in alle mogelijke klederdrachten, verschillende sprookjes uitbeeldende naar het raadhuis, om burgemeester mr. J. F. Janso- nius een aubade te brengen. Op keurige wijze werd onder leiding van een der onderwij zeressen een drietal liederen ten gehore ge bracht. In een korte toespraak bedankte de burgemeester voor het gebodene. De voorzitter der Oranjevereniging, de heer Beem, complimenteerde de burgemees ter, mr. Jansonius, onder aanbieding van een mand met bloemen met de aan hem toegekende Koninklijke onderscheiding. Vervolgens trok ken de kinderen naar hötel „De Beurs", waar een poppenkastvertoning werd gehouden. De middag werd gevuld met volksspelen en windhondenrennen. waarvoor eveneens grote belangstelling bestond. Des avonds werd een om en om programma gegeven in de beide zalen van hötel De Beurs en hotel De Land bouw, waaraan een aantal bekende artisten hun medewerking verleenden. In het bijzon der boekte Jan van Riemsdijk veel succes. In beide zalen hield de burgemeester een toespraak waarin hij de grote verdienste van het Oranjehuis besprak. In hötel De Beurs werd mr. Jansonius door de Rijkspolitie ge huldigd. Adjudant Bosman wenste de burge meester geluk met zijn onderscheiding en bood een mand met bloemen aan. Namens de voetbalverenigingen ETO en Hoofddorp Boys werd een zelfde plechtigheid verricht in „De Landbouw" door de heer S. C. Bos. De Oranjevereniging Hoofddorp kan weer op een zeer 'geslaagde feestdag terugzien. LISSE Op 1 Mei was het veertig jaar geleden, dat de heer G. Mijnders Jr. in dienst trad bij de Twentse Bank te Lisse, vroeger Haarlemse Bank geheten. De huldiging van de jubilaris geschiedde ten kantore van de Bank, waarbij behalve het voltallig personeel aanwezig waren de rayondirectie en een aantal bestuurders, procuratiehouders en kassiers van de kan toren in de omliggende plaatsen. Van ver scheidene zijden ontving hij geschenken. In een geestig gedicht schetste één der collega's de loopbaan van de jubilaris on der het motto „Wat van Mijnders komt is goed". Des avonds werd het feest in de intieme familiekring voortgezet. Met het doel het kweken van bloembol len, planten, groenten, zaden en alle aan verwante artikelen, het in de handel brengen daarvan in het binnen- en bui tenland, het inkopen en verkopen van alle artikelen, welke betrekking hebben op de bedoelde cultures, is opgericht de N.V. Ge broeders Driehuizen N.V. te Lisse. Het ka pitaal van f 650.000 is verdeeld in 550 ge wone aandelen van f 1000.en 100 4 Y< percent cumulatief preferente aandelen van f 1000.Geplaatst zijn 300 gewone en 100 cum. pref. aandelen, volgestort door inbreng van de „Firma Gebroeders Driehuizen" en vorderingen op deze firma. Directeuren zijn de heren C. Driehuizen en C. O. A. Driehuizen. Het volgende feestprogramma heeft de Oranjevereniging „Zandvoort." vastgesteld voor Maandag 5 Mei (bevrijdingsdag). 8 uur: Concert door de Zandvoortse muziek kapel van de watertoren. 10 uur: Groot jeugd-appèl vóór het raadhuis met medewerking van de districtsband „Haarlem" der padvinders, onder leiding van hopman Bakker. 15 uur: (alleen bij goed weer) diverse volks spelen op het terrein achter de Heren straat. 21 uur: Lampionoptocht voor kinderen, na afloop waarvan ontsteking van een groot vreugdevuur op het strand. Rustig, doch opgewekt heeft Zandvoort met een programma, waarmede de onlangs opgerichte Oranjevereniging „Zandvoort" haar debuut maakte op waardige wijze Ko ninginnedag 1952 gevierd. De dag begon met een geslaagde zanghulde van de schoolkinderen met begeleiding van de Zandvoortse muziekkapel vóór het raad huis. waar op het bordes, de burgemeester met echtgenote, de beide wethouders en het bestuur van de Oranjevereniging en .vele gemeentelijke autoriteiten hadden plaats genomen. Onder leiding van de heer H. Dees werd een zevental vaderlandse liederen ten gehore gebracht. De burgemeester hield een korte toespraak, waarin hij de jeugd opwekte, trouw te blij ven aan ons Vorstenhuis, omdat Nederland met Oranje rijk gezegend is. Zich daarna tot de burgerij wendend, die in grote getale was opgekomen, zei de burgemeester, dat de Kininginnedagviering geen traditie is, doch een inhoudsvolle handeling, omdat onze Koningin daar zelf vorm en inhoud aan geeft door Haar Koninklijk voorbeeld. In de middaguren volgde een bloemencorso voor de kinderen. Ook nu weer had de jeugd hiervan véél werk gemaakt. Vele fraaie en artistieke prestaties waren te bewonderen. Nadat een rondgang was gemaakt door het dorpscentrum, reikte burgemeester mr. H. M. van Fenema op het Raadhuisplein de prij zen uit. Des avonds werd in theater Monopole door diverse dillettanten een voorstelling ge geven welke een wedstrijdkarakter had. Het grote succes van vorig jaar had de Oranje vereniging ertoe gebracht, dit evenement ook nu weer op het programma te zetten. Het programma bestond uit elf nummers en bood véél aantrekkelijks. Ook. voor deze wedstrijd had de Oranjevereniging een aan tal prijzen beschikbaar gesteld. ADVERTENTIE KONINGINNEDAG In Bennebroek werden Woensdag de school kinderen onthaald en de buurtvereniging „Wilhelmina" had voor enige vermakelijk heden voor de kinderen van haar leden ge zorgd. ADVERTENTIE Oók voor: Kaarten en Gidsen van Binnen- en Buitenland. Grote Houtstraat 100 Telefoon 13060 Rijksstraatweg 125 - Telefoon 23991 De Haarlemse schaaksociëteit is weer ge sloten. Dat dit centrum, waar de schakers elkander wekelijks kunnen ontmoeten, in een behoefte voorziet, blijkt uit het feit, dat van de openingsdatum af. 6 October 1951, ruim 550 schakers de sociëteit bezochten. Vorig jaar werden van 14 October 195021 April 1951 580 bezoekers geteld. Het voornemen bestaat, in het najaar de sociëteit weer te openen. SNIJDERS WINT RONDE VAN FEIJEN- OORD. Snijders uit Halfweg heeft de Ronde van Feijenoord, een wedstrijd voor amateurwielrenners over 120 kilometer, ge wonnen. Voor hem werd dezelfde tijd afge drukt als voor Haan uit Mechelen, namelijk 3 uur, 6 minuten en 57 seconden. Van Roon uit Haarlem kwam als derde aan, eveneens in dezelfde tijd. Ja, nu was het helemaal winter geworden. Rick en Bunkie, 's morgens opgestaan, keken door het raam naar buiten. Alles was wit! „Kijk, het heeft gesneeuwd!", zei Bunkie. „Ja", lachte Rick. „Dat wordt fijnnou kunnen we lekker sneeuwballen en sleeën!" „Laten we maar gauw naar buiten gaan", stelde Bunkie voor. Ze riepen Oepoelie en holden alle drie de deur uit. De sneeuio lag dik op straat. Ze hoorden hun eigen stappen niet; het was net, of de straat bedekt was met 'n dik, wit kleed. En de rode kleur van de daken kon je ook niet meer zien.alles was wit geworden. „Ziezo, de strijd kan beginnen!", lachte Oepoetie. „Vooruit, jongens, daar gaat-ie!" Gauw schrapten ze met hun handen de sneeuw bij elkaar en ze maakten 'n voorraadje ballen, waarmee ze elkaar te lijf gingen. En toen tante Liezebertha hen riep voor het ontbijt, kwamen ze aan tafel met warme, rode gezichten en tintelende handen! Ruim honderdduizend Schotten zijn in het Hampden Park te Glasgow getuige geweest van een gemakkelijke 6—0 overwinning van hun landgenoten op het voetbalelftal van de Verenigde Staten. De score had nog hoger kunnen zijn, wan neer de Schotten van de zwakke plekken in de Amerikaanse achterhoede beter gebruik hadden gemaakt en het niet steeds met verre schoten hadden geprobeerd, die nu veelal hun doel misten. De beste speler bij de Yankees was Souza, die als linksbinnen echter geen vol doende steun van zijn medespelers ontving om gevaarlijk te kunnen worden. Ook links back Keough speelde een goede partij. Reilly opende na 10 minuten de score en een minuut later was het door dezelfde spe ler 2—0. Mc millan en wederom Reilly brach ten de stand voor rust op 40. Een kwartier na de hervatting kreeg de Amerikaan O' Connel na een schot van Smith de bal verkeerd op zijn schoen en onhoudbaar pas seerde hij zijn eigen doelman. McMillian bracht tenslotte enkele seconden voor het einde de stand op 60. De juniorenteams van vijftien voetbal verenigingen zullen op Zondag elf Mei in het Heemsteedse Sportpark de strijd aanbinden om de zilveren wisselbeker, beschikbaar ge steld door RCH. De deelnemende verenigin gen zijn: RCH (twee elftallen), AFC, ASC, Zandvoortmeeuwen, Blauw Wit, UVS, VSV, Stormvogels, EDO, Elinkwijk, Zeeburgia, Jaegers, Kennemers, Schoten. ZSGO. De prijsuitreiking vindt plaats onmiddel lijk na afloop van de wedstrijden in het restaurant van het Sportpark. De volleybaluitslagen van deze week luiden: Beslissingswedstrijd heren eerste klasse: CIOSHVS 13, tussenstanden 155, 215, 13—15, 8—15. Kampioenswedstrijd dames: Die Raeckse— OSS 21, tussenstanden: 159, 159, 1416 Dames 1 A: Rapidit.—BGV 40; VCK— IHJ 4—0; Velox—PSVH 2—2; PWN—BGV 0—4. Dames 1 B: HaarlemPSVH 2 04 regl.; Rapidit. 2—OSS 0—4; Velox 2—OVRA 1—3; Rapidit. 2Velox 2 0—4; OVRA—Haarlem 4—0. Heren 2 A: BGV—OVRA 0—4 regl.; VCR 2—MSO 4—0 regl.; HBC—Brandweer 2 2—2. Heren 2 B: Velox 2—PSVH 2 3—1; MSO 2 —Ramplaan 3—1; HVS 3 bKI .Houtstraat 3—1. lieren 2 C: Brandweer 3PWN 2 13; VCR 3—Stampers 2—2; Groentjes—HBC 40. Zo is het team van HVS dus kampioen ge worden van de 1ste klasse heren. CIOS liep hard van stapel en gaf een technisch goede partij volleybal te zien. De eerste set werd verdiend met. 15—5 gewonnen. De HVS'ers werden enigzins nerveus, doch in de tweede set herwonnen zij hun zelfvertrouwen en gaven toen goed partij. Deze set werd door HVS met ruime cijfers gewonnen: 152. Hierna liep het gesmeerd bij HVS, ondanks de kranige tegenstand, welke CIOS gaf. HVS won de beide laatste sets met 1513 en 158 en hiermee was het kampioenschap een feit. Bij HVS viel W. Clay op door zijn prachtige smashes en hij was het ook die veel bijdroeg tot het succes van zijn club. De beslissingswedstrijd voor de eerste klasse dames was een vlotte en aantrekke lijke wedstrijd zonder bijzondere hoogtepun ten. De dames C. v. Haar en N. Jansen vie len echter op door haar goede spel. Over het algemeen speelden de dames van Die Raeckse beter samen, waardoor ook de eerste twee sets vlot werden gewonnen, beide met 15—9. De derde set was meer toegift. Die Raeckse speelde toen met twee invalsters. PERSOONLIJK DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 1952. Velen zullen on getwijfeld vergeefs hebben geluisterd naar de radio om nieuws te vernemen betreffen de het kampioenschap van Nederland, waar van de eindstrijd Vrijdag zou aanvangen. Bij de uilvoering van het oorspronkelijk vastgestelde wedstrijdprogramma hebben zich namelijk onverwachts grote moeilijk heden voorgedaan, waardoor de Vrijdag als speeldag moest vervallen. De zes ronden van de finale zullen daarom alleen gespeeld wor den op Zaterdagen, aanvangende om vier uur in „De Kroon" te Amsterdam. Deze ron den zijn vastgesteld op 3, 10, 17, 24, 31 Mei en 7 Juni a.s. LEAGUEWEDSTRIJDEN. In de Engel se League werden gisteren enkele voetbal wedstrijden gespeeld. In de eerste divisie verloor Chelsea met 2—0 van Tottenham Hotspur en in de tweede divisie won Brent ford met 10 van Doncaster Rovers. In de eerste divisie is Tottenham Hotspur (verle- BINNENLAND B. en W. van Amsterdam hebben voor gesteld om de vaste bespeling van de Stads schouwburg voor het seizoen 19521953 op te dragen aan de stichting „Amsterdams Toneel gezelschap". In de villa „De Kievit" te Wassenaar is Woensdagmorgen omstreeks 11 uur brand uitgebroken. Het rieten dak had door tot nu onbekende oorzaak vlam gevat. De boven verdieping brandde geheel uit, de beneden verdieping van de dubbele villa kreeg wa terschade. Van de inboedel kon het grootste gedeelte in veiligheid worden gebracht. In de vergadering van commissarissen van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken is besloten aan de op 26 Mei te houden aandeel houdersvergadering voor te stellen over het boekjaar 1951 uit te keren een dividend van 12 procent (onveranderd) op de oude gewone aandelen en een dividend van 7,2 procent (on veranderd) op de oude cumulatief preferente aandelen, respectievelijk een dividend van 6 procent op de nieuwe gewone aandelen en van 3,6 procent op de nieuwe cumulatief pre ferente aandelen. In het Ahoygebouw te Rotterdam ig Woensdag de vijfde nationale verbondsdag van het Meisjesverbond, een afdeling van de Christen Jonge Vrouwen Federatie, gehou den. ïn de middagbijeenkomst sprak jonk- vrouwe J. A. Wttewaal van Stoetwegen over het in October gehouden congres in Libanon van de „Young Women Christian Associa tion". HAARLEM EN OMSTR. De fancy-fair die de Christelijke Jonge mannen Vereniging en de Meisjesclubs der C. J. V. F. in Haarlem-Oost, ten bate van hun bouwfonds in de Vishal hebben gehou den, heeft tweeduizend gulden opgebracht. Vrijdagavond wordt in de Immanuelkerk aan de Van Egmondstraat een dienst gehou den ter herdenking van de in de'oorlogsjaren 19401945 gevallen slachtoffers van het ver zet. Medewerking verlenen mejuffrouw B. van Leuven (zang), mevrouw G. Schaap- Middag (orgel) en het Mannenkwartet „Or pheus". Dr. H. van der Loos spreekt een openingswoord en de heer I. G. Havenaar een slotwoord. Op de links van de Kennemer Golf en Country Club zijn gisteren de wedstrijden om de Van der Vliet-wisselbeker 18 holes handicap strokeplaiy gespeeld. Mevrouw A. Ooster—Cramer (29) eindigde als eerste met een netto-score van 62. Zij werd gevolgd door Frans van Geen (20) met een netto score van 63. De derde en vierde plaats wer den gedeeld door jhr. J. P. M. Teding van Berkhout (20) en mr. H; J. Hüffer (19) bei den met een netto-score van 68. De wedstrijd DWRHaarlem was de laat ste wedstrijd, die voor de eerste klasse dames in de waterpolo-competitie gespeeld moest worden. Nadat de stand 11 was voerde DWR haar voorsprong op tot 4—1 met welke stand de rust inging. In de tweede speelhelft bleef het initiatief geheel in handen van DWR en de eindstand werd uiteindelijk 71, De eindstand van de competitie luidt 39— 3 31— 9 17—16 20—26 18—25 2—48 Voor de hoofdklasse van de zomercompe titie werd in het Sportfondsenbad de wed strijd HaarlemHZPC gespeeld. Dank zij het zeer goede werk van hun doelverdediger wisten de Hagenaars een .chterstand van 20 in de tweede speelhelft om te zetten in een 5—2 voorsprong. Nadat aan beide kanten enige aanvallen zonder succes waren geble ven wist Ten Berge uit een voorzet van Braasem Haarlem de leiding te bezorgen. Na goed voorbereiden! werk van Braasem werd het door dezelfde speler 20, met welke stand de rust in ging. Direct na de hervatting zetten de Hage naars het spel in een hoog tempo voort. En met succes. Al spoedig hadden zij hun ach terstand door doelpunten van Stam omgezet in een 32 voorsprong. Wel werden de aan vallen van de Hagenaars afgewisseld met tegenaanvallen van de Haarlemmers maar de Haagse doelverdediger wist de schoten te stoppen en Frits Ruimschotel en Frits Smol voerden de voorsprong zelfs op tot 5—2. Hierna kregen de Haarlemmers nog een kans om de achterstand te verkleinen. Een over treding van de Haagse midachter had tot gevolg dat hij het water moest verlaten. Van nu: DWT 10 9 0 1 18 DWR 10 7 1 2 15 HPC 10 4 2 4 10 HVGB 10 5 5 5 10 Haarlem 10 3 6 7 VZV 10 0 0 10 0 - de numerieke meerderheid wisten de Haar den jaar kampioen) tenslotte op de tweede i lemmers, door te lang talmen, echter geen plaats geëindigd. The Arsenal is derde ge-gebruik te maken, zodat de Hagenaars hun worden. Hagenaars 5—2 voorsprong konden handhaven. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 30) Een man, lager in rang als Brannigan en met minder verantwoordelijkheidsbesef zou waarschijnlijk de schuld geworpen hebben op de duisternis, maar Brannigan, die zijn ondergeschikten geenszins spaar de, legde voor zichzelf dezelfde strenge maatstaven aan. Hij ging gemakkelijk zitten bij het raam en staarde naar buiten. De hoofdinspec teur nam zich voor om van nu af aan iedere minuut te gebruiken voor een dode lijke jacht op zijn aartsvijand. Nu Simpkins de ene val was ontlopen, moest hij een andere voor hem uitzetten. Ieder slacht offer van de fluistercampagne zou van nu af aan uiterst scherp bewaakt moeten wor den. Terwijl hij deze plannen overdacht, be greep hij, dat er nog iets méér moest ge beuren. Simpkins zou zich zeker niet door een der routinetrucjes in de val laten lok ken. Alléén als Brannigan op een buiten gewoon scherpzinnige inval zou komen of een grote dosis gelui tou hebben, zou de roemruchte kolonel te arresteren zijn. Voordat hij zich naar Scotland Yard be gaf, ging Brannigan naar zijn flat op Not- ting Hill Gate. Bij het begin van de straat, die enigszins naar beneden liep, bleef hij even stil staan om te kijken of er nabij zijn huis zich soms iemand verdacht op hield. Er viel echter niets bijzonders te ont dekken. Bij de ingang van zijn flat bleef de hoofdinspecteur nogmaals staan, nu om scherp te luisteren. Hij voelde zich gerust gesteld: hij hoorde niets. Brannigan belde direct de Yard op om te vragen zijn flat te bewaken. Vervolgens zocht hij in het telefoonboek naar het nummer van Lady Adèle Forster. Het bleek, dat Terence Cavendish thuis was. Ja, hij zou de hoofd inspecteur wel willen ontvangen, maar alleen als het zeer dringend was. Branni gan zei, dat het inderdaad om een zeer dringende kwestie ging. Lady Adèle had twintig jaar lang in Hill Street gewoond, vlak bij Berkeley Square. Er heerste nog een uitgesproken vrouwe lijke sfeer in de woning. Brannigan vond daarom de jonge man, die hem opwachtte, niet uit de toon vallen, want hij droeg een gebloemde zijden kamerjas en z'n ha ren hadden meer krullen en golven, dan de natuur hem geschonken zou kunnen hebben. Hij rookte een Turkse sigaret uit een lang ivoren pijpje. Ik ben nog niet gekleed, inspecteur, verklaarde de jonge man. Dus ik hoop, dat u me niet te lang zult ophouden. Ik geloof niet, dat het noodzakelijk is lang met u te praten. Het zou echter wel eens anders kunnen lopen, als we kon den bewijzen, dat u een bepaald gesprek had gevoerd voordat de „Golden Boy" Monte Carlo verliet. Dan zouden we u wel eens érg lang moeten vasthouden. Wat bedoelt u? Terence Cavendish was plotseling erg bleek geworden Mag ik gaan zitten? Ja, natuurlijk. Brannigan keek onderzoekend naar het weke, jongensachtige gelaat van Caven dish. En weer viel hem hem op, dat zijn ogen zo bijzonder licht blauw waren. Ik vraag me af, wat voor soort man u eigenlijk bent, mijnheer Cavendish. Waarschijnlijk weinig ruggegraat, niet waar? U voelt ongetwijfeld veel voor een gemakkelijk leventje. Uw tante bedacht u steeds zeer genereus, maar uw eisen wa ren zo buitengewoon hoog, dat haar ruime toelage nog ontoereikend was. Daarom regelde u het zo, dat u eerder dan op na tuurlijke wijze in het bezit van de erfenis zou komen. Dat was wel erg geraffineerd van u, maar nog nét niet geraffineerd ge noeg. Ik begrijp u niet. Niet? Dan zal ik duidelijker zijn. Hoe bent u in contact gekomen met kolonel Simpkins? Brannigan zag dat die naam Cavendish niets zei. Ach, wat dom van mij. U kent hem naturlijk niet onder die naam. Alles was zo goed en gemakkelijk geregeld! Hij zou er voor zorgen, dat de kellners en enkele anderen zó over uw tante zouden gaan roddelen, dat haar vertrouwen in haar schoonheid geschokt zou worden. En dit dan met de hoop, dat zij zelfmoord zou plegen! En zij hééft dat gedaan! Maar het werd niet voor niets gedaan! Mijnheer Terence moest, nadat hij een vette erfenis in de wacht had gesleept, flink over de brug komen. Hoeveel? Brannigan sprak het laatste woord met stemverheffing uit. Twintig duide jonge man ant woordde automatisch, maar verbeterde zichzelf direct. Niets; natuurlijk niets! U vertelt mij de grootste nonsens. U kunt niéts bewijzen! Twintig duizend zegt u? Dat is geen gek sommetje! Jammer genoeg kan ik nu nog niets bewijzen. U dacht zeker, dat u slim was, toen u de „Golden Boy" in Suez verliet! Maar juist daardoor vestigde u mijn aandacht op u zelf. Ik zal iedere op varende van het jacht gaan ondervragen, totdat een van hen door de mand valt. En dan komt u aan de beurt! Als u niets anders te doen hebt dan mij te komen bedreigen, kunt u beter weg gaan! Terence's stem klonk bijna hyste risch. Ik heb aan niemand twintig dui zend pond betaald! Verstaat u mij goed? Aan niemand!! De jongeman stak zijn hand uit naar de bel. Ik heb nog een appeltje met u te schillen. Als u dan niet twintig duizend pond be taald hebt, aan wie bent u dat geld dan schuldig? Iemand geld schuldig zijn is iets héél anders dan iemand geld geven, antwoord de Terence Cavendish, die zijn houding eindelijk gevonden had. Ik zou wel eens willen zien, wie twintig duizend pond van mij los krijgt. U koestert geen plannen om dit jaar nogmaals met vacantie naar het vasteland te gaan?, vroeg Brannigan, schijnbaar van het onderwerp afstappend. Ik zie het al aan uw gezicht: neen! Ik begin te gelo ven dat u denkt dat de man, die u moet betalen, geen middelen heeft om u daartoe te dwingen. Hoe komt u daarbij! Het Ka naal zal hem heus niet tegenhouden! Hij is trouwens al in het land! Hier in het land? U probeert mij te overbluffen! Maar wat zeg ik eigenlijk? Ik ben voor niemand bang! Ik ben trou wens niémand dat geld schuldig. U laat me dingen zeggen die ik helemaal niet wil zeggen. Als mijn tante in een hysterische bui over boord gesprongen is, heb ik daar toch niets mee te maken? U kunt nu beter vertrekken, mijnheer! Brannigan pakte zijn hoed op. Terence Cavendish poogde een sigaret op te steken, maar zijn handen trilden zó, dat hij er zelfs niet in slaagde zijn aansteker te doen ontbranden. Hij zag uitzonderlijk bleek. I Brannigan keek hem met een verachte- Als ik u was, zou ik maar niet bellen. 1 lijk lachje aan. Ik zie u nog wel eens, mijnheer Ca vendish, en hij legde de klemtoon op „mijn heer". En probeer maar niet contact op te nemen met de bemanning van de „Golden Boy", voordat de politie haar on derzoek aan boord heeft beëindigd! Brannigan voelde zich voldaan na dit gesprek. Hij had de stellige overtuiging gekregen, dat Cavendish door de mand zou vallen zodra hij onweerlegbare bewij zen had. Terwijl hij naar de Yard reed, meende hij iets méér licht in de zaak. te zien. Doch toen hij voor de commissaris stond, bleek dit gevoel slechts zeer tijdelijk te zijn ge weest. Sir Dudley Chalmers keek somberder dan ooit. Dat was gisteravond een bar slechte beurt, Brannigan, zei hij ernstig, terwijl hij het rapport inkeek, dat de hoofdinspec teur de vorige avond telefonisch had door gegeven. Dat kan ik niet ontkennen, sir. Verduiveld! Die kerel had bij wijze van spreken al in de cel kunnen zitten! Kunt u niets zeggen? - Ik heb inderdaad niet veel in te bren gen, sir. Ik zou de schuld op de duisternis kunnen gooien, maar dat zou feitelijk een soort uitvluchtje zijn. Mijn plan viel jam mer genoeg in duigen. Was die butler een minuut later binnengekomen, dan had ik' Simpkins gearresteerd. Maar die kerel, de butler bedoel ik, gooide roet in het eten. (Wordt V'•rim'nrl

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6