Een goedlachse man Eisenhowers kansen stijgen Een dode bij het bunkers-opruimen Bloemendaalse strand? De generaal kreeg enorme meerderheid bij voorverkiezing in Massachusetts Uitbreidingsplannen voor passagiersvloot Amsterdamse Beurs Kort verhaal door Marga Minco Gaat U KAMPEREN aan het Burgerlijke stand van Haarlem Belangstelling voor Dierenbescherming groeit „De Franse muziek en de muze van de rhapsodie" Heems' Graanhandel bestaat 130 jaar Avondschool voor Nijverheidsonderwijs Ds. Niemöller komt voor „De Derde Weg" spreken Prof. B. Holwerda overleden Chef van Amerikaanse marinestaf in ons land Jaarverslag Mij. Nederland Indonesië wenst uitlevering van Westerling Achcson stelt Westelijke handelspartners gerust Scheepvaart DONDERDAG 1 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT BOSTON, (Reuter) Volgens de jong ste gegevens luidt de uitslag van de in de Amerikaanse staat Massachusetts gehou den voorverkiezingen als volgt: Republi keinen: generaal Eisenhower 240.325, se nator Taft 103.282, generaal MacArthur 2177, gouverneur Warren 1459 en oud-gou verneur Stassen 1079 stemmen. Democraten: senator Kefauver 27.217, generaal Eisenhower 15.519, president Tru man (die, evenals generaal MacArthur, verklaart! heeft géén candidaïuur te zullen aanvaarden) 6.889, senator Taft 4403, gou verneur Dever 2045 en Averell Harrjman 1.078 stemmen. 27 van de 28 republikeinse afgevaardigden van Massachusetts zullen generaal Eisenhower steunen. Massachusetts vaardigt ook nog tien kies mannen af die de staat en niet de partijen vertegenwoordigen. Zij worden aangewezen en niet gekozen. Hiervan hebben zich twee voor Eisenhower en twee voor Taft uit gesproken: de voorkeur van de zes andere is niet bekend. In totaal hebben zich dus 29 afgevaardigden voor Eisenhower en drie voor Taft uitgesproken. Bij de tot nu toe gehouden voorverkie zingen zijn 268 kiesmannen afgevaardigd, die zich verplicht hebben senator Taft te steunen en 265 die Eisenhowers candida- tuur voorstaan. Een aantal republikeinse afgevaardigden heeft zich nog niet uitge sproken. De voorverkiezingen in Massachusetts worden als een groot succes voor Eisen hower beschouwd. De generaal verwierf ruim twee maal zoveel republikeinse stem men .als zijn rivaal Taft, doch men acht het nog opvallender dat omstreeks 15.500 democraten ook op Eisenhower stemden en dat senator Kefauver, die de meeste democratische stemmen op zich verenigde, er slechts ongeveer 12.000 meer kreeg dan Eisenhower. Deze beide aspecten van de voorverkie- Ver van het vlaggende IJmuiden, achter de Vissershaven, waar de Genie in samen werking met het gemeentelijk bedrijf van Openbare Werken de eerste dertig hectare toekomstig industrieterrein bouwrijp maakt door de twintig bunkers met behulp van water en springstof op te blazen, is gister middag om kwart voor vier een zeer ernstig ongeluk gebeurd, dat de 22-jarige sergeant der Genie, A. J. v. Z. het leven heeft gekost en waarbij een zijner collega's een been brak. Toen een der bunkers werd opgeblazen, bevond de sergeant, die in de Erme- lose kazerne is gelegerd, zich in de onmiddellijke nabijheid. Hij werd door een stuk rondvliegend puin zo ernstig aan de rechterkant van het hoofd gewond, dat hij kort daarop ter plaatse overleed. Zijn stof felijk overschot is naar het lijkenhuisje achter het Velsense politiebureau overge bracht. De Koninklijke Maréchaussée te IJmuiden heeft onmiddellijk in samenwer king met de militaire politie en de ge meentepolitie een onderzoek naar de oor zaak van dit ongeluk ingesteld. Hedenmorgen bevond ook de officier van Justitie uit Haarlem zich op de plaats van het ongeval. (Wij vragen ons af, of de dienstvoor schriften bij dit riskante werk streng ge noeg zijn en zo. ja, of er voldoende aan dacht aan deze voorschriften is besteed. Red.). ADVERTENTIE Ook deze zomer zal Haarlems Dagblad bezorgd worden in de kampen „Zeemeeuwen" en „He lios". Wilt Uw opgave aan de bezorger of aan onze administratie als volgt inzenden Naam Adres verzoekt Haarlems Dagblad te zenden naar: Kamp Tent No. Datum HAARLEM, 29 April ONDERTROUWD: 29 April, H. W. Duin en A. M. Jansen; W. M. A. Kop Jansen en E. C. C. Natte; W. de Bonte en A. van Roon; J. W. van Broekhuizen en K. W. de Waal; T. van Egmond en A. S. Cammenga; A. C. 't Hart en A. Rozendaal: B. H. C. van Daalen en J. C. M. Jenner; C. de Kemp en M. C. Rijks; A. J. E. Lucassen en A. M. Vervaart; F J. Twigt en C. van der Goot: C. P. Koens en S. J. M. Wierstra; J. G. Klinkenberg en D. M. Quax; A. B Buijs en W. H. P. Schaap; J. N Kaper en J. H. Franssen; G. van Gel der én J. M. Lodder; H. Rijneveld en A. J. van Honswiik; C. P. Havenaar en J. Braaks- ma: A. A. Barnhorn en P. B. Frederiks: A. F. van Slooten en J. Meijer;. C. W. F. Habich en J. Carpentier; H. J. Koudstaal en A. D. Cobie; J. Bor en J. A. Klarenbeek: J. Rezel en J. P. Jousma; J. de Voogd en W. M. Go- vers: H. Berg en.H. Lutke. GEHUWD: 29 April: H. C. Stoové en A. R. Martherus; M.F. Stekkinger en W. T. Barn horn; J. C. Jansen en M. C. H. van der Zfj- den; H. T. A. M. Fluitsma en G. W. Nauta: J. Herrij en E. Slot; P. J. Jordan en C. War merdam. BEVALLEN van een zoon: 27 April, C. C. RingersmaLammens; 28 April. C. Hoef- smitvan Norde; B. J. RoestSchultz: A. T. Bakkum—de Nijs; S. van der Meij—Leem put; E. GosenBalm; A. M. van Vliet Rookhuijzen; N. .T. Koomcn—van der Wulp; 29 April. A. H. Velu—van Dusseldorp. BEVALLEN van een dochter: 28 April, A. C Breuring—Schipper: C. M. Hensbergen— Aalbertsberg: L. J. Vossenberg—Smit: 29 April, J. C. Heerens—Zijp; M. G. van Keij- 7/"-svaardKapitein. OVERLEDEN: 26 April, J. W. Kort. 98 j., .Tansstraat; 27 April. J. T. van der Lei. 5 d.. Leidsestraat; K.Eveleens. 51 j.. Kamperlaan; 28 April, J, van der Heide, 79 j., Regulier straat; G. A, M. van der Salm, 14 m., Kam perlaan. zingen in Massachusetts staven hetgeen reeds direct door aanhangers van de gene raal is gezegd, toen voor het eerst gespro ken is over de mogelijkheid van zijn candi- datuur voor het Amerikaanse president schap, namelijk dat Eisenhower, indien hij door de republikeinen candidaat werdt ge steld, een uitzonderlijke aantrekkings kracht voor de Amerikaanse kiezers zal hebben. De generaal zal volgens zijn aan hangers niet slechts kunnen rekenen op elke republikeinse stem, doch hij zou vol gens hen ook de stemmen op zich vereni gen van vele kiezers, die anders op de de mocratische candidaat zouden stemmen en van hen, die geen voorkeur voor een der twee grote Amerikaanse partijen aan de dag leggen en hun stem door persoonlijke voorkeur laten bepalen. „Een jaar van toenemende groei en toe nemende bekendheid met ons werk ligt achter ons", zo constateert het bestuur van de Vereniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en omstreken in zijn verslag over 1951, dat in de dezer dagen gehouden jaarvergadering is uitgebracht. Als bewijs van deze groei moge gelden dat het ledental in zes jaren verzesvoudigde. Het bedroeg op 31 December 2796. Het be stuur is dankbaar maar niet tevreden, om dat dit ledental in verhouding tot het aan tal inwoners van Haarlem veel te laag is. De inspecteur controleerde veetranspor ten, dierenmarkten, stallen in woonwagen kampen, hertenkampen, circussen, kermis sen, oogkleppen en tuig van paarden en bij strenge koude binnenhalen van grote en kleine huisdieren. In het lot van enige kettinghonden werd verbetering gebracht. Eveneens werd strenge controle uitge oefend op dieren welke door tussenkomst van de vereniging een nieuwe eigenaar kregen. In een enkel geval moest corrige rend worden opgetreden. In de veetransporten per schip is enige verbetering te bespeuren. De dieren die voor het slachthuis zijn bestemd overnach ten nog in de schepen. De inspecteur ziet er op toe dat dit verblijf voor de dieren zo dragelijk mogelijk wordt gemaakt. Veel tijd vergt het onderzoek van de ontelbare gegronde maar ook ongegronde klachten die dagelijks het Dierenasyl in de Ridderstraat bereiken. Tot de gegronde klachten behoren onder meer die over het vergiftigen van dieren, in hoofdzaak van katten. In het jaarverslag wordt voorts geklaagd over de verontrustende zorgeloosheid van vele dierenbezitters. Veel dierenleed heeft de vereniging weten te verzachten. Door uitbreiding van de kennelruimte met een speciaal kattentehuis is in een dringende behoefte voorzien. Tevens is een kleine garage gebouwd voor een motorscooter met grote laadbak, die voor het ophalen van dieren wordt gebruikt. Het aantal dieren, dat het slachtoffer wordt van het verkeer, neemt steeds toe. Vaak wordt vier keer per dag een gewond of gedood dier opge haald. Het bezoek aan de polikliniek voor min vermogende dierenbezitters nam sterk toe. Er werden in 1951 1236 bezoeken aan de spreekuren van de dierenarts geteld. In de jaarvergadering, waarin dit jaar- Verslag werd uitgebracht, heeft dierenarts J. Heek een bizonder geestige en leerzame causerie gehouden over „Eigenaar, huis dier en dierenarts", die door de talrijke leden met grote belangstelling werd aan gehoord. Lichtelijk beconcurreerd door de Ko ninginnedagviering werd door „Les confé rences frangaises" gisteravond een bijeen komst in gebouw Domi gehouden, waar het woord werd gevoerd door de Franse wijsgeer Vladimir Jankélévitch over „De Franse muziek en de muze van de rhapso- die". Het werd inderdaad meer een wijs gerig dan een müzjek-technisch betoog, waaruit als kernpunt een merkwaardige tegenstrijdigheid naar voren kwam. Want het is zeker niet minder dan merkwaardig, dat waar de Franse cultuur in het alge meen wordt beschouw als een voorbeeld van classicisme, van rationalisme, van de volmaakte vorm en de volmaakte orde, de Franse muziek in haar grootste bloeiperio de (aan het eind van de 19de eeuw) een sterk rhapsodisch karakter droeg. Per slot van rekening wordt de rhapsodie geken merkt door hartstocht en verbeeldings kracht, door wanorde en improvisatie. Is de symphonie een ontwikkeling van een idee en een thema, de rhapsodie is het com plete thema zelf. Is de symphonie wel degelijk aan bepaalde vormen en bepaalde vorm-ontwikkeling gebonden, de rhapso die wordt gekenmerkt door brute contras ten in tempo en stemming. Wanneer men de symphonie een dissertatie zou willen noemen, moet de rhapsodie een psalm heten. Historisch gezien is het ontstaan van de rhapsodie ten nauwste gekoppeld aan na tionale bewustwording. Daaruit is ook de opkomst van de rhapsodie in Frankrijk te verklaren, die immers geschiedde na 1871, toen het nationale bewustzijn in Frankrijk door de verloren oorlog tegen Duitsland een sterke opleving doormaakte. De in spiratie werd eerst geput uit de verzame lingen van volksliederen, die allerwegen verschenen en de regionale rhapsodieën in de wereld riepen en kwam later vooral uit het nabije Oosten, Spanje en Rusland. De door Spanje geïnspireerde rhapsodische werken in Frankrijk waren zó Spaans, dat De Falla later verklaarde dat Spaanse componisten Spanje in Montmartre moes ten ontdekken. Vandaag bestaat Heems' Graanhandel, gevestigd in de Anthoniestraat 54 te Haar lem, honderddertig jaar. Op 1 Mei opende Pieter Heems in de Achterstraat een winkel in kruideniers- en grutterswaren. Zijn zoon Jan verplaatste deze zaak later naar de Anthoniestraat en breidde haar uit met een graan- en fou- ragehandel. De zoon van Jan Heems, Pieter G Heems, werd in de zaak opgenomen en zette de graan- en fouragehandel voort, onder de naam J. Heems en zoon. In 1925 werd de kruidenierswinkel opgeheven. De nu bestaande zaak, A. C. Heems Graan handel, wordt gedreven door de vierde ge neratie en heeft vooral bij de pluimvee houders naam verworven. In tegenwoordigheid van de heer Johs. van Boekhoven, als gedelegeerde van het gemeentebestuur, alsmede van diverse ver tegenwoordigers van het Haarlemse be drijfsleven en der ouders, is aan 66 leer lingen van de hoogste klassen der Gemeen telijke Avondschool voor Nijverheidsonder wijs het einddiploma uitgereikt. In zijn openingswoord verwelkomde de directeur, de heer J. G. Rijkeboer, de belangstellen den. De heer van Boekhoven zeide, dat het hem verheugd had kennis te hebben mogen nemen van hét werk en de behaalde re sultaten. Hij heeft de stellige overtuiging gekregen, dat de directeur en zijn staf van leraren bizonder goed werk verrichten. Een werk, dat niet alleen de weg opent tot succes van de jongelui, maar ook een werk, dat het peil van het Nederlandse, vakman schap omhoog brengt, dit alles in het be lang van het Nederlandse volk. Hierna richtte de heer Van Boekhoven zich 'tot de leerlingen en zeide o.m.: „Er is een tijd geweest, dat het gildewezen in ons land belangrijk bloeide. Vakmanschap werd hoog geëerd en ergo ook de vakman. Het vak is echter langzamerhand in discre- diet komen te staan. Met het komen van het fabriekswerk ging het persoonlijke vakmanschap verloren. Hierdoor is ook de waardering voor het vakmanschap verloren gegaan. Hierna wenste de directeur de leerlingen geluk met het behalen van het diploma en wekte allen op om zich niet met dit diplo ma tevreden te stellen, doch om verder te gaan met hun studie. De directeur sprak verder woorden van dank aan het adres van het lerarencorps, de administrateur en de beide concierges. Hierna werd overgegaan tot uitreiking van de diploma's, waarna de heer Dal, als vertegenwoordiger van het bedrijfsleven het woord vroeg en zeer waarderende woorden sprak aan het adres van de direc teur en de leraren. In het bijzonder over het feit, dat het ouderwijs direct gericht is, op datgene dat het bedrijfsleven vraagt; iets dat, aldus de heer Dal, bij verschillen de scholen nog wel iets te wensen overlaat. Tot slot dankte een der leerlingen vpor het genoten onderwijs, waarna de ouders in de gelegenheid werden gesteld het eind examenwerk te bezichtigen. Algemene Hollandse Crediet- en Depositobank In de algemene vergadering van aandeel houders der N.V. Algemene Hollandse Cre diet- en Depositobank te Haarlem zijn de jaarstukke^ goedgekeurd. Tot commissaris werd herkozen notaris J. Brandts Kzn. Van de winst ad f 9432,28 wordt een dividend van 4 percent uitgekeerd. Voor belasting is f 3000 gereserveerd. Naar nieuwe re kening is f 432.28 overgebracht. Naar het Gewest Amsterdam van de Vredesbeweging „De Derde Weg" mede deelt komt dr. Niemöller binnenkort naar Nederland. Hij zal Woensdagavond 28 Mei in Bellevue te Amsterdam een toespraak houden over „de derde weg" in Duitsland in het kader van de Vredesbeweging „De Derde Weg". De avond zal onder leiding staan van ds. K. Strijd uit 's-Hertogen- bosch. De vertaling van de toespraak van ds. Niemöller wordt verzorgd door ds. J. J. Buskes jr. uit Amsterdam. Woensdagavond is te Kampen plotseling overleden prof. B. Holwerda. Hij bereikte de leeftijd van 42 jaar. Prof. Holwerda was hoogleraar aan de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken, onderhou dende art. 31, in Nederland. Prof. B. Holwerda heeft aan de Theolo gische Hogeschool te Kampen gestudeerd. Van 1934 tot 1938 was hij Gereformeerd predikant te Kantens in Groningen, daarna te Amersfoort tot in de oorlog, toen het geschil over artikel 31 der kerkordening een scheuring in de Gereformeerde Ker ken teweegbracht. Na de oorlog werd hij hoogleraar in de exegese van het Oude Testament aan de Theologische Hoge school der gereformeerde kerken, onder houdende artikel 31 K.O. te Kampen. Gistermiddag om drie uur heeft prof. Holwerda nog een tentamen afgenomen. Reeds toen voelde hij zich echter onwel. Admiraal Fechteler, chef van de Ameri kaanse marinestaf, is Woensdagmiddag uit Rome op Schiphol aangekomen voor een tweedaags bezoek aan ons land. Hij wordt vergezeld van zijn echtgenote. Hoewel zijn bezoek als niet officieel is aangekondigd, neemt men aan dat hij besprekingen zal voeren met minister Staf, met de staats secretaris van Oorlog, schout bij nacht Moorman en met marine-autoriteiten. Fechteler is in Nederland de gast van de Amerikaanse marine attaché kapitein ter zee R. C. Parker. Na zijn bezoek aan Nederland vertrekt de admiraal Vrijdag naar Scandinavië. «as 's? m In haar verslag over. 1951 deelt de direc tie van de N.V. Stoomvaartmaatschappij „Nederland" mede, dat de reeds geruime tijd in overweging zijnde plannen tot aan vulling van de passagiersvloot, wanneer deze vaste vorm zouden krijgen, zeer hoge eisen aan de middelen der maatschappij zullen stellen. Ook andere projecten zijn in overweging, welker verwezenlijking in vestering van nieuw kapitaal nodig zou maken. Ook om deze redenen acht de di rectie het wenselijk rekening te houden met de mogelijkheden die de wet op de herkapitalisatie voor N.V.'s geopend heeft. Zij stelt daarom de aandeelhouders voor te besluiten tot uitkering van een dividend van 12V2 procent, waarvan 10 procent in aandelen en 2% procent in contanten. De exploitatierekening beloopt 33.353.566 (ƒ23.405.689 in 1950). Vermeerderd met enige baten wordt allereerst voorgesteld af te schrijven op de vloot en etablissementen f 6.188.407 5.309.176 in 1950) en vervol gens aan de reserve voor vernieuwingen toe te voegen 14.000.000. Deze reserve stijgt daardoor tot 66.817.754. Door de voorgestelde herkapitalisatie zullen 4.500.000 nieuwe aandelen worden uitgegeven, waardoor het aandelenkapitaal gebracht wordt op 49.500.000. In het verslag wordt voorts medegedeeld, dat de bouw van twee vrachtschepen, die in Augustus en November zouden worden opgeleverd, vermoedelijk vertraging zal ondervinden. In het voorjaar en late na jaar van 1953 zullen nog twee vrachtsche pen worden opgeleverd. De vloot van de maatschappij bestond per 1 Januari 1952 uit twee passagiersschepen met een bruto tonnenmaat van 39.903 en 33 vrachtschepen met een bruto tonnenmaat van 268.307 (vorig jaar 2 passagiersschepen met 40.654 ton en 34 vrachtschepen met 275.338 ton). Er .zijn thans vier vrachtschepen in aan bouw met 41.000 ton, tegen vorig jaar 5 vrachtschepen met 46.844 brt. De Indonesische regering heeft de In donesische waarnemend-Hoge Commissaris in Nederland, mr. Susanto Tirtoprodjo, de nodige instructies gegeven om de Neder landse regering uitlevering te verzoeken van de ex-kapitein Westerling. Dit heeft de Indonesische minister van Justitie, Luk- man Wiriadinata, in Djakarta bekendge maakt. Voorspatbord tussen de spaken, IJmuidense gewond Het onverwachts losschieten van het voor spatbord van haar bromfiets, heeft voor me vrouw P.-R. uit IJmuiden Woensdagmiddag in Castricum ernstige gevolgen'gehad. Zij reed achter haar eveneens bromfietsende echtge noot op de Van Oldenborghweg in het duin, toen het mankement ontstond. Het spatbord kwam tussen de spaken en de bromfiets sloeg over de kop. Mevr. P.-R. werd tegen de straatstenen gesmakt en liep een hersen schudding op. Het glas van haar zonnebril brak en drong in het hoofd. Enige passeren de jongelui waarschuwden in allerijl dokter A. de Jongh die eerste hulp verleende, een bewoner uit Wijk aan Zee belde de eigenaar van een Beverwijkse ziekenauto op, die de gewonde dame P.-R. op advies van de dokter naar het Antonius Ziekenhuis in IJmuiden vervoerde. Bazar „Jong Santpoort" geopend Op de avond van Koninginnedag heeft de opening plaats gehad van de bazar, die de kas van de speeltuinvereniging „Jong Santpoort" zal moeten spekken. Het doel van deze bazar is, zoals de pre sidente van de bazarcommissie zeide, om contanten te krijgen, opdat het werk van de speeltuin voortgang kan hebben. De verschillende stands zien er goed ver zorgd uit en er is voor „elk wat wils" te vinden. Aan diverse vermakelijkheden ont breekt het niet, zodat een bezoek bepaald de moeite waard is. Tot Vrijdagavond is ze geopend in het bekende gebouw „Spaarnberg" aan de Wüstelaan. 3-314 Nederl. 47 AK.U Unilever Philips Gloeil Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N Scheepv. Unie H V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U S. Steel N Lever Brothers Slotkoers Openings Dinsdag verser! 8813/16 88% 129 130 167 167 143% 145 138% 140 275% 276 79 78 149% 149% 126 126% 87 88% 67% 66 150% 150% 149% 149% 152 152 42'3/l6 42% 48 47% 38% 38% 73 71% 43% 44% 37% 37% 162 162 In een smalle straat stond een hoog ge bouw met kleine ramen. Sedert jaren gin gen daar iedere morgen om half negen een aantal gelijksoortige mensen naar binnen, die er om vijf uur weer uitkwamen. Ze droegen kleurloze kleren en hadden de on persoonlijke gelaatsuitdrukking van men sen, die zich al lang vertrouwd hebben ge maakt met de gedachte dat het beter is zijn dagen gebogen over zware boeken in muffe lokalen door te brengen, dan te dansen in de bloemperken van verzorgde stadsparken. Het heeft me weinig geïnteresseerd te weten w&t daar binnen die muren jaar in jaar uit zoal genoteerd en berekend werd, maar sinds die man in mijn gedachten is gekomen, ben ik er eens kwasi per ver gissing binnengelopen en heb hem zien zitten. Ik zag een forse, vrg corpulente man met een voor dat gebouw 'uitzonder lijk vriendelijk gelaat. Zijn kaal wordende kruin hing onafgebroken boven lange vel len papier. In zijn blanke, goedverzorgde hand hield hij de penhouder als een con certmeester zijn strijkstok. Hij was een man die graag sigaren rookte. Grote sigaren van een goed merk. Zijn koker was steeds gevuld en na kan toortijd (tijdens de arbeidsuren mocht niet gerookt worden) haalde hij zijn schade in en rookte tot hij naar bed ging. Het was voor zijn vrouw in de loop der jaren een voortdurende ergernis dat haar man al zijn zakgeld aan sigaren besteedde. Niet dat hij veel van haar kreeg. Want u begrijpt, dat zij het geld had. Ook vóór dat ze trouwden. Alles in huis was van haar. Zelfs de pakken die hij droeg waren haar eigendom. Zij kocht ze en betaalde ze. Ze zaten hem zeer slecht. Maar hij wist niet dat zij in de winkel steeds een ver keerde maat opgaf. Mijn man geeft niet om kleren, zal ze misschien gedacht heb ben. Zijn pakken zaten dan ook altijd on der de as. Hij was een beetje slordig. Hij zag nooit asbakken. Daarom liep zijn vrouw hem de hele dag achterna met ve ger en blik, om hem zelf de as te laten opvegen, die hij overal om zich heen strooide. Hij was een vriendelijke man. Een goed lachse man. Hij had geen kwade gedachten. Zelfs niet die keer dat zijn vrouw een volle doos sigaren in een emmer water liet val len. Hij lachte vriendelijk en zei dat het niets betekende, hoewel hij toen in een week niets te roken had. Net intérieur van het lijnvliegtuig van de Air France dat beschoten iverd door Russische Mig-straaljagers in de internationaal erkende luchtcorridor boven de Rus sische zone van Duitsland. Twee reizigers, een man en een vrouw, werden gewond. Het toestel 1 uas op weg van Frankfort naar Berlijn, toen het werd aangevalleti. Het was in deze stoel, dat een der passagiers gewond werd. Eens bracht de man werk mee naar huis. Het was een drukke tijd. Men kon het niet allemaal af op kantoor en daarom kreeg hij een tas vol dikke boeken en lange lijsten mee. Die moesten samen kloppen. Men kon het in enkele uren tijds bekeken hebben. Er was niets tegen, vond de man. Zijn vrouw gluurde naar zijn kaal wordende kruin onder de lamp en schoof hem een slap kopje thee toe. Een beetje onhandig. Een beetje te bruusk. De thee stroomde over boeken en lijsten. De inkt vloeide dooreen. De man lachte en zei dat het nu iets langer zou duren voor het in orde kwam, maar daarom niet getreurd, hoor. Een dag of wat later zouden een paar vrienden bij hem komen kaarten. Ze had den op kantoor afgesproken iedere week bij elkaar thuis kaartavonden te organi seren. Die avond was het zijn beurt de vrienden te ontvangen. Na het eten bracht hij fluitend de tafel In gereedheid. Zo'n avond één keer in de week is toch maar een verzetje. Men praat en lacht, men rookt een sigaartje, men drinkt een borreltje, enfin, heel prettig al lemaal. Zijn vrouw vertrok al vroeg, ze ging de avond bij een vriendin doorbren gen, hem achterlatend met een lege thee pot en 'wat magere kaakjes. Maar, haha, lachte hij, zodra zij de deur achter zich gesloten had, haha, nu naar de gang rennen, in mijn jaszak grijpen, de kruik en de fijne koekjes er uit halen Maar ze zaten er niet meer in. Zijn vrouw had ze er zeker al uitgehaald. In de keuken stond de kruik leeg naast de gootsteen Het blauwe zakje, waar de fijne koekjes in gezeten hadden, lag er ineen gefrommeld bij. Reeds belden de vrienden. Het werd een droge kaartavond en de man werd -niet meer geïnviteerd, want bij de anderen ging het altijd royaal toe. De week vacantie, die hij bij zijn broer op de Veluve wilde doorbrengen om een beetje te vissen en konijnen te schieten, kon niet doorgaan, want zijn vrouw werd de eerste dag de beste al ziek en hij moest een week lang eten koken, de was doen, kamers stoffen en wat al niet. Zijn goede humeur scheen nergens on der te lijden. Hij bleef de vrolijke kerel die hij altijd geweest was. Zo verliepen de ja ren. Zijn kruin werd weliswaar geheel kaal, maar zijn hartstocht voor sigaren bleef en lachen kon hij nog steeds. De vrouw bleef hem op alle manieren dwars zitten; het ging langs hem heen. Tenmin ste, dat dacht u en dat dacht ik zelf eerst ook maar we vergissen ons in deze man, gelukkig vergissen we ons toch nog in deze man; want wat deed deze ge kwelde ziel? Op een dag bleef hij weg van kantoor. Hij had zijn pakje boterhammen op het gangtafeltje laten liggen en kwam niet weerom. Waar hij heen is gegaan heeft geen mens ooit geweten. Ik, die hem tenslotte bedacht heb, ook niet. Er was een ogen blik, waarop ik meende hem te moeten laten verdwijnen met de vriendin van zijn vrouw. Maar die concessie aan de alge mene smaak stond me tegen; Graag had ik een aannemelijker, althans een voor u bevredigender oplossing gevonden. Alles stuit me echter tegen de borst. Want ik houd er van zoveel mogelijk de dingen te beschrijven zoals ze dagelijks gebeuren. En mijn man ik bedoel dan de man waar over ik u hier vertel was geen hoofd persoon uit paniekverhalen. Hij was een voudig een goedlachs man, die van siga ren hield en zijn leven lang gekweld werd door een vrouw die nergens iets van be greep. Misschien zit hij nu op een rancho in Zuid-Amerika te luisteren naar guitaar- tnuziek, of in Groningen aan een stil wa tertje te vissen, of in een bos naar vogels en bomen te turen. Of misschien liep hij op een avond gewoon een gracht in, per vergissing. Wie zal het zeggen? {Nadruk verboden). WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft verklaard, dat de Ver enigde Staten niet te lichtvaardig gebruik zullen maken van de ontsnappingsclausules in handelsovereenkomsten, die onder be paalde voorwaarden intrekking van tariefs concessies mogelijk maken. Hij deelde dit in een persconferentie mede naar aanlei ding van de in het buitenland geuite vrees, dat de Verenigde Staten met gebruik making van de ontsnappingsclausule hun invoer zullen beperken. „Indien wij en onze partners in de vrije wereld ons in econo misch en militair opzicht in zodanige mate willen versterken als voor onze veiligheid noodzakelijk is, dan moeten wij allen er naar streven de belemmeringen van onze onderlinge handel zoveel mogelijk op te heffen", aldus Acheson. Hij merkte op, dat bij de meeste over eenkomsten, die voorzien in tariefsconces sies, is bepaald, dat de ontsnappingsclausule alleen mag worden toegepast, indien dit nodig is om te voorkomen, dat een inheem se industrie ernstige schade van de conces sies ondervindt. NIEUWE DIRIGENT BENOEMD AAN DOOPSGEZIND ZANGKOOR Wegens toegenomen werkzaamheden bij de N.C.R.V. heeft de heer Piet van Egmond zijn functie van dirigent bij Doopsgezind Zangkoor te Haarlem neergelegd. Op een buitengewone algemene vergadering is de heer Hans de Jong, die reeds geruime tijd de repetities en ook de laatste uitvoering heeft geleid, met algemene stemmen tot zijn op volger benoemd. Abbekerk, 29 van Colombo n. Adelaide. Arkeldijk, 29 te Antwerpen. Almdijk, 30 te Antwerpen. Alpherat, 30 van A'dam te R'dam. Albirco, 29 890 m. Z.t.W. Kp. Verd. eil. Alkaid, pass. 29 ten O. v. d. Kp. Verd. eil. Aludra, 29 v. Hamburg naar Londen. Amsteldlep, 29 135 m. N. Flores. Ampenan, 29 330 m. Ceylon. Amstelvaart, 29 390 m. ZW.t.W. Flores. Andijk 30 van Bremen te Hamburg. Arundo, 29 300 m. O. Norfolk. Agamemnon, 29 260 m. NW. Trinidad. Akkrumdijk, 29 520 m. O.t.Z. Albany. Alehiba, 29 1G0 m. N.NW. St. Paulsrock. Axeldijk, 30 480 m. Z. Kp. Race. Alamak, 1 te Suez. Alcyone, pass. 1 Firisterre. Aldabi, pass. 30 Maden-a. Alhena, pass. 30 Finisterre. Altair, 30 v. Pto. Aiegre n. FlorianapoH. Alwakl, 30 v. Rio de Janeiro n, Santos. Amstelpark, 29 van IJmuiden naar Norfolk. Alm kerk, l van Sydney te Rotterdam. Barend recht, pass. 29 Kp. Bon. Bacchus, 29 v. Guanta n. Carapano. Bengkalis, 29 200 m. Ö.ZO. Cambodia Point. Bontekoe, 29 v. Priok naar Tegal. Biitar, 30 v. Rotterdam naar Kobe. Bantam, 29 van Poit Said. Britsum, 30 v. Norfolk naar Rotterdam. Caitex The Hague, pass. 30 Ouessant. Caltex Utrecht, pass. 29 Kp. Bon. Ceronia, 28 v. Hongkong naar Miri. Chama, 30 Ad verwacht. Garoet, 29 v. Aden te Djeddah. Callisto, 29 390 m. W. Ouessant. Caltex Pernis, pass. 29 Kp. Espichel. Caltex Nederland, 3 Mei Sidon verw. Cistula, 29 dwars Cannes. Clavella, 28 860 m. ZW. Flores Cotllca. 29 990 m. NO.t.N. Barbados. Cleodora, 29 130 m. O.t.N. Ras al Hadd. Caltex Delft, pass. 30 Westpunt Kreta. Danae, 29 in Golf van Manfredonia. Dalerdijk, 29 900 m. ZW. Flores. Delfshaven, 29 pass. ten O- Kp. Verd. eil. Delft, 29 v. Breipen naar Antwerpen. Diemerdljk, 30 v. R'dam naar Hamburg. Drente, pass. 30 Socotra. Eos. pass. 29 Finisterre. Esso Rotterdam, 30 360 m. N.t.O. Barbados. Esso Amsterdam, 29 500 m. W.t.Z. Flores. E trema, 29 dwars Yenbo. Etiiggano, 1 te Genua. Faitnsum. 29 570 m. W. Ouessant. Feiipes, 30 te Pladju verwacht. Gaasterkerk,, 29 720 m. O. Acention eil. Ganymedes,'29 v. Georgetown n. Curacao. Gooiland, 29 440 m. ZW. Dakar. Grooie Kerk, pass. 29 Kp. Si. Vincent. Gadila, pass. 30 Sombrero. Garoet, 30 v. Djeddah naar Suez. Hecuba, 29 v. Port of Spain te Guanta. Hera, 29 te Antwerpen. Hersilla, 30 v. Barahona te Humacao. Heelsum, 29 450 m. ZW.t.W. Flores. Heemskerk, 29 500 m. W. Sharksbay. Helicon, 30 v. New York te Pto Cabello. Hector, 30 te Alexandrië. Heider, 1 te Bremen. Hoogkerk, 30 v. Barcelona naar Antwerperi. Jupiter, 29 v. Tunis n. Limasol. Japara (KPM), 29 v. Makassar n. Kendari. Kola Inten, 29 pass. Kp. Comorin. Kalimantan, 29 v. Makassar n. Soerabaja.. Karossa 29 v. Oleholeh naar Meulaboh. Kertosono, 30 v. Makassar n. Singapore. Kota Agoeng, 30 v. Karachi naar Madras. Kota Gede, 3 Penang verwacht. Lieve Vrouwekerk, 30 Karachi verwacht. Limburg, 29 v. Semarang n. Djakarta. Loosdrecht, 29 v. Suez naar Aden. Linge, 30 v. R'dam n. Domsjo. Laertes, 29 v. Singapore op rede Belawan. Liseta, 29 300 m. ZW. Gibraltar. Laagkerk, pass. 30 Gibraltar. Leersum, 28 v. R'dam te Houston. Loppersum, 30 v. R'dam naar Piombino. Leuvekerk, pass. 1 Gibraltar. Maas, pass. 29 Azoren. Malvina, 29 van Shigapor.e Manoeran, 28 v. Padang n. Aden. Mapia, 29 v. Aden n. Singapore. Marpessa, 1 Mei Sydney verwacht. Moienkerk, 29 v. Accra n Takoradl. Maaskerk, 29 240 m. Z. Cp. Blanco. Macuba, 29 Kp. Bougaroni gepass. Mataram, 29 nog rede Koewait. Marisa, pass. 29 Carbon. Markelo, 30 140 m. O.ZO. Madeira. Minjak, 29 rede Balikpapan tot ca. 3 Mei. Maasland, 20 v. Baliia n. Las Palmas. Merwcde, 30 van Savanna naar Le Havre. Modjokerlo, 1 Mei te Aden. Muiderkerk, 30 van Genua naar Fort Said. Nigerstroom, 29 dwars Lissabon. Noordam, 29 780 m. W.t.Z. SciUys. Onöina. 29 240 m. W. Kreta. Orestes, 29 v Ciudad Trujillo n. Guanta. Omala, 1 le Vizagapatam. Ootmarsum, pass. 29 Scillys. Ovliia, 30 v. Spezia naar Suez. Papendrecht, 29 Malta. Prins Willem IV, pass. 3.0 Kp. Finisterre. Paula, 30 v. Pladju 'te Telokanson. Pygmalion, 29 v. Curagao naar Mobile. Poseidon, 30 te Paramaribo. Roepat, pass. 30 Gibraltar n. Port Said. Radja. 29 dwars Maita. Roebiah, 29 v. Penang op rede Belawan. Ridderkerk, 3 v. Teneriffe naar Kaapstad. Rossum, 30 te Sagunto. Ruys, 30 v. Mauritius n. Penang. Salawati, 30 te Colombo. Saparoea, 30 te Badarshapur. Sarangan, 30 te Manilla. Slamat, 29 v. R'dam te Tj. Priok. Siad Maassluis, pass. 29 Gibraltar. Stad Arnhem, 30 v. Cuba te R'dam. Stentor, 29 v. Rdam n. Antwerpen. Sabang, 30 van Muntok te Singapore. Schiedijk, 29 280 m. W. scilly's. Siberoet, 1 Mei te Priok verwacht. Sigli, 30 v. Belawan te Makassar. Sliedrecht, 29 150 m. ZO. Malta. Sommelsdijk, 29 140 m. N.NO. Azoren. Stad Alkmaar, pass. 29 Stadtlandet. Stad Breda. pass. 29 Dungeness. Stad Vlaai-dingen, 29 400 m. N.NW. Flores. Swartenhondt, 29 v. Gorontalo n. Menado. Stad Maastricht. 29 pass. Kp. de Gata. Straat Soenda, 29 200 m. Z. Ceyion. Sibajak, 30 900 m. O.NO. Cp. Race. Stad Leiden, 30 v. R'dam n. Golf v. Mexico. Straat Malakka, 29 v. Lorenzo Marques n. Tj. Priok. Tabinta, 30 v. Colombo te Belawan. Tiba, pass. 29 Kp. Frio n. Trinidad. Tamo, 29 v. Montevideo te Buenos Aires. Tegelberg. 29 v. Tj. Priok n. Tarakan. Teucer, pass. 29 Kp. Finisterre. Tomini, pass. 30 Mlr.ieoy. Tibia, pass. 29 Kp. Tenez. Tjisadane, pass. 29 Inhambane n. Lorenzo Mar ques. Talisse, 29 Sir. Messina verw. n. Port Said. Tankhaveii lil, 30 v. Singapore te Sungeigerong verwacht. Temate, 29 te Pladju. Tjibodas, 30 v. Priok te Semarang. Tjiluwah, 30 te Semarang. Tarakan, 30 v. Singapore" naar Priok. Teiresias, pass. 30 Kp. St. Vincent. Tomori. pass. 29 Ouessant. Utrecht. 29 nog rede Priok. Veendam. 29 te Rotterdam. Van Outhoorn, 29 te Oleholeh. Westerdam, 29 40 m. ZO. Cp. Race. Winterswijk. 29 pass. Kp. de Gata. Waterman, 30 380 m. W. Scillys. Willem Ruys, 1 te Singapore. Zijpenberg, pass. 29 Kp. Finisterre.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9