Tweeduizend personen gewond bij communistische relletjes Adenauer raadpleegt geallieerden over zijn politieke moeilijkheden Vertrouwen in de Franse justitie is geschokt Truman vraagt staai-arbeiders hun staking af te gelasten Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de verte Premier Pieck kondigt vorming van Oost-Duitse strijdmacht aan Perón intimideert de oppositie Grote beroering in Tokio Amerikaanse troepen handhaven de orde Het woord is aan Politie-methodes bij vooronderzoek vaak ten hemelschreiend Mislukte roofoverval Gestapo-beulen helpen hem Nog geen overeenstemming te Panmoendjom Wrak van de vermiste Stratocruiser gevonden Ongeregeldheden bij één Mei-viering Treinbotsing in Zwitserland Weer vier kiesmannen voor Eisenhower 66e JAARGANG No 250 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuiaer Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 2 MEI 1952 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 103 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ZUID-AMERIKA ligt voor ons Nederlan ders wel heel ver in de verte, veel verder in onze gedachten dan het Noorden, waarin de ontwikkeling der Verenigde Staten en van Canada in zo voortdurend contact met West-Europa heeft gestaan. Ondanks scheepvaart- en handelsverbindingen, on danks het feit dat heel wat Hollandse in genieurs naar Zuid-Amerika zijn getrokken en er belangrijk werk hebben gedaan, on danks wetenschappelijke reizen bovendien is de belangstelling in ons land voor Zuid- Amerika nooit algemeen geworden. Onze ijver voor kennis van moderne talen heeft ook niet kunnen bereiken dat het kleine aantal landgenoten, dat de Spaanse taal ge leerd heeft en haar werkelijk beheerst, be langrijk steeg. Als wij ons rekenschap ge ven van het feit, dat Spaans naar zijn ver breiding de tweede wereldtaal is, volgend dus onmiddellijk op Engels, lijkt dit niet veel meer dan een zonderling statistisch ge geven. Portugees, dat toch de taal van zo veel millioenen Zuid-Amerikanen is, ligt nog verder buiten ons bereik. En men wil wel op gezag aanvaarden dat in dat deel der wereld zeer grote en bovendien zeer moderne steden liggen, maar vindt het maar een raar geval. Zuid-Amerika wordt aan deze zijde van de Oceaan critisch en een beetje ironisch bekeken vanwege zijn tal rijke revoluties. Men acht zichzelf die phase lang te boven en maakt zich voorstellingen van een primitief gebied, waarmee de ge gevens omtrent moderne steden, zelfs met undergrounds, met majestueuze gebouwen aan brede straten en pleinen en de mede delingen omtrent goed-georganiseerde sta ten zoals Uruguay niet willen kloppen. Met grote verbazing ontdekte het grote publiek in de vooroorlogse jaren, dat de Ar gentijnen en de Uruguayanen zo goed voet balden. Het opvallende régime-Perón met de extra-opvallendheid van de gade des dictators komt weer beter met de legende overeen. Bolivia heeft daaraan opnieuw beant woord door dezer dagen weer eens een revolutie te presteren, die zekere Paz Es- tensoro aan het bewind heeft gebracht. Menigeen stelt zich Bolivia voor als „zo'n Zuid-Amerikaans republiekje", maar de oppervlakte van dat land is veertig maal zo groot als die van het onze, al wonen er maar vier millioen mensen in. Zodat de bevolkingsdichtheid, naar kille statistiek gerekend en zonder beschouwingen te hou den over een landschap, dat volstrekt niet op het onze lijkt en geenszins overal be woonbaar is, niet meer dan één procent van de Nederlandse bedraagt. Het woord dicht heid mag hier nauwelijks gelden. Een speciale medewerker heeft u in ons nummer van Woensdag ingelicht over de oorzaken en onmiddellijke aanleiding van de revolutie in Bolivia, dat sinds 1825 een onafhankelijke republiek is en sindsdien al ruim zeventig staatspresidenten heeft ge teld, dat zijn naam ontleent aan die van Simon Bolivar, de Grote Bevrijder van het Spaanse juk en dat zich sterk op de exploi tatie van zijn delfstoffen in de eerste plaats tin maar te weinig op de land bouw heeft toegelegd. Het bezit daarvoor wel de vruchtbare gronden, maar niet het wegennet. Het grootgrondbezit heeft de ontwikkeling ervan geremd. Bolivia moet zijn voedsel grotendeels importeren; het betaalt die invoer met tin en het haalt min der uit zijn export sinds de vrees voor een nieuwe wereldoorlog is geluwd. Daarom heeft het te weinig deviezen voor zijn voedsel-import. Schaarste en duurte heb ben tot ontevredenheid geleid. Paz Esten- soro heeft daar gebruik van gemaakt. Te rugkerend uit Argentinië, van welk land uit hij in zes jaar tijd al zes mislukte revo lutie-pogingen had gedaan, heeft hij dit maal de macht in handen kunnen nemen. Nadat zijn volgelingen hun oproer hadden doen slagen met modern gebmik van bom- bardements-vliegtuigen. Dit klinkt niet bepaald overtuigend of aanlokkelijk, ook niet als men overweegt dat Estensoro, wiens partij de nationalisti sche is, niet zozeer de aangewezen man schijnt te zijn om tegen remmingen door grootgrondbezitters op te treden. Het geval lijkt ook wat zonderling-avontuurlijk als men herinnerd wordt aan Estensoro's vroe gere leider, de staatspresident Villaroël, die in 1946 door een woedende menigte in de hoofdstad La Paz uit zijn paleis werd ge sleurd en opgehangen aan een lantarenpaal, die sindsdien als stedelijke bezienswaar digheid wordt vertoond. Maar tenslotte heeft onze historie dergelijke episoden ook gekend, al is het wat langer geleden en de Gevangenpoort in Den Haag hebben wij ook zorgvuldig bewaard, omdat Jan en Cor nells de Witt daarin gezeten hebben eer een evenzeer woedende menigte hen op het Groene Zoodje vermoordde. Het eigenaardige met die Zuid-Ameri kaanse ontwikkeling is, dat zij in staatkun dige zin en ervaring in het algemeen nog een stukje verder bij de ontwikkeling der techniek is achtergebleven dan de onze. (Want wij zijn, zoals in deze tijd wel heel duidelijk is geworden, er ook wel onrust barend bij achter.) Dit verschil mag even wel niet het inzicht belemmeren in de grote toekomst-mogelijkheden, die derge lijke geweldige, ond'enbevolkte gebieden aan ondernemende jonge Europeanen kun nen bieden. In Bolivia zijn al een aantal onzer ingenieurs hen voorgegaan. R. P. Drie Eindhovenaren, twee van 18 en één van 21 jaar, stapten gistermiddag een si garenwinkel in Leiden binnen, hielden de winkelierster een revolver onder de neus en eisten geld. Toen de winkelierster geenszins onder de indruk van de bedrei ging met het wapen bleek te zijn en er bovendien een klant in de winkel kwam, nam het drietal de vlucht. De politie werd gewaarschuwd en enige agenten wisten het drietal, na een achtervolging waarbij enkele waarschuwingsschoten werden ge lost, aan te houden. De revolver, waarmee zij de winkelierster hadden bedreigd, bleek ongeladen te zijn. POPTOMOF OVERLEDEN LONDEN (Reuter). De Bulgaarse vice- premier Vladimir Poptomof is na een lang durige ziekte op 62-jarige leeftijd over leden. Hij leidde in 1923 een communistische opstand in Bulgaars Macedonië. In 1925, nadat hij ter dood was veroordeeld, vluchtte hij naar Rusland. Voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten, waar hij zich candidaat heeft gesteld voor de presidentsverkiezingen, brengt generaal Eisenhower afscheidsbezoeken aan de verschillende N.A.T.O.-landen. Tijdens zijn bezoek aan de Franse strijdkrachten in Koblenz, Duitsland, inspecteert Eisenhower de vlag van het regiment „Royal Port aux Princes", een regiment dat nog meegevochten heeft in de Amerikaanse Vrijheids oorlog. De vlag wordt hem getoond door een der manschappen, gekleed in het uniform van die tijd. Links luitenant-generaal Roger Moiret, commandant der Franse troepen in Duitsland. Rechts luitenant-generaal Paul Cherrière, bevelhebbend generaal van het Tweede Franse Legercorps. TOKIO (United Press en Reuter) Na de bloedige ongeregeldheden, die op 1 Mei in de Japanse hoofdstad uitbraken, waar bij twee duizend gewonden en twee doden vielen, heerst in de stad een grote opwin ding. De binnenstad wordt beheerst door Amerikaanse troepen, gewapend met ma chinegeweren. Alle buitenlanders blijven binnenshuis, omdat zij kans lopen gemo lesteerd te worden. Er is grote schade aan gericht aan Amerikaanse eigendommen. Er zijn honderden arrestaties verricht. De Japanse politie had strikte orders niet te schieten. Zij werkte met traangas en gummistokken. De betogers gebruikten stenen en steekwapens. Uit Kyoto wordt gemeld, dat aldaar 200 politie-agenten en demonstranten gewond zijn. Amerikaanse troepen zullen, aldus een woordvoerder, levens en eigendommen van Een hoge geallieerde ambtenaar heeft gisteravond te Bonn verklaard, dat de West- Duitse bondskanselier, Adenauer, gisteren met de drie Westelijke Commissarissen in West-Duitsland heeft gesproken over de toenemende ontevredenheid in de West- Duitse volksvertegenwoordiging over de stand der onderhandelingen over het sluiten van contractuele overeenkomsten met de Westelijke verbondenen, welke in de plaats zouden komen van het bezettingsstatuut. Samuel Reber, de plaatsvervanger van de Amerikaanse Hoge Commissaris John McCloy, heeft medegedeeld dat „politieke moeilijkheden van algemene aard zijn behandeld". Volgens Reber werden „goede vorderingen" met de besprekingen gemaakt. Zo is onder meer overeenstemming bereikt over het vraagstuk van de toekomst van ongeveer zeshonderd Duitse oorlogs misdadigers, die zich thans in Duitsland in geallieerde handen bevinden. De tegenstand in parlementaire kringen te Bonn tegen het Duitse souvereiniteits- verdrag is thans zo sterk geworden, dat kanselier Adenauer zich waarschijnlijk voor de noodzaak geplaatst heeft gezien nieuwe concessies van de geallieerden te vragen om de ratificatie van het plan te verzekeren. Na de liberale partij heeft nu ook de Duitse partij de huidige verdrags tekst als „een tweede Versailles" afgewe zen. Daarbij komt, dat dr. Adenauer ook in zijn eigen partij het verzet tegen het verdrag niet langer heeft kunnen tegen houden. De leiding der Christelijke fractie heeft de toezegging moeten doen, dat geen overijlde beslissingen zonder toestemming der partij zullen worden genomen. De frac ties der regeringspartijen zullen Woensdag bijeenkomen om zich te beraden over de situatie, die zou ontstaan, wanneer Ade nauer er niet in zou slagen een tekst door te zetten, die voor de meerderheid van het Duitse parlement aanvaardbaar zou zijn. De regeringsfracties willen thans een speciale commissie vormen, die de om streden punten van het verdrag nog eens zal onderzoeken. Daarom wordt in Bonn een uitstel van de ondertekening van het verdrag tot nog toe was midden Mei daarvoor genoemd nodig geacht. Moeiljjk probleem Het moeilijkste, nog niet opgeloste vraagstuk, namelijk dat van de verdeling der Wet-Duitse bijdrage in geld aan de West-Europese verdediging in een bijdrage aan de Europese defensie-gemeenschap en het bekostigen van een gedeelte der lege- ringskosten voor geallieerde strijdkrachten in West-Duitsland, is nog niet aangesne den. Het zal op een volgende bijeenkomst worden behandeld. Een hoge West-Duitse ambtenaar heeft later tegenover Reuter verklaard, dat Donderdag is overeengekomen, dat de zes- BUENOS AIRES (Reuter). President Perón van Argentinië heeft op de openings zitting van het nieuwe congres verklaard dat de oppositie, die gesteund wordt door gelden van buitenlandse belanghebbenden, zal worden vernietigd. Eva Perón, de echtgenote van de presi dent, die zes maanden ziek is geweest, heeft Donderdagavond te Buenos Aires voor het eerst na haar ziekbed een grote redevoering gehouden. Zij sprak tot duizenden Argen tijnse arbeiders, die ter gelegenheid van de 1 Meiviering voor het regeringsgebouw te Buenos Aires waren samengekomen. „Ik waarschuw de oppositie", zeide zij onder meer, „niet opnieuw een poging te doen om tegen de president samen te zweren, want wij zouden in dat geval de gerechtigheid zelf gaan uitoefenen". Argentijnse politici, die zich in Monte video in ballingschap bevinden, hebben in een protestschrijven aan de secretaris generaal van de UNO, Trygve Lie, ver klaard, dat in Argentinië politieke ge vangenen worden gemarteld. Volgens het schrijven, dat vergezeld gaat van beëdigde verklaringen, worden poli tieke gevangenen gemarteld door een „spe ciale afdeling" van de politie, die lijkt op de voormalige Duitse Gestapo en van ad vies wordt gediend door de voormalige Gestapo-functionaris dr. Thiess en andere nazi-functionarissen. honderd Duitse oorlogsmisdadigers, ook na het van kracht worden der contractuele overeenkomsten, onder toezicht der geal lieerden zullen blijven. Weliswaar hadden de drie Westelijke ministers van Buiten landse Zaken en bondskanselier Adenauer in het begin van dit jaar besloten, dat de West-Duitse regering, na het aflopen van het bezettingsstatuut, de verantwoorde lijkheid voor hen te dragen zou krijgen, doch dit bleek, met het oog op de West- Duitse grondwet, niet mogelijk te zijn. De oorlogsmisdadigers blijven in Duits land, doch een geallieerde „gouverneur" zal verantwoordelijk voor hen zijn. De Oost-Duitse premier, Pieck, heeft verklaard, dat wanneer West-Duitsland een strijdmacht op de been zal brengen, Oost-Duitsland zich verplicht zal voelen een verdedigingsmacht op te bouwen. Pieck sprak op een 1 Mei-betoging in de Oostelijke sector van Berlin, die door een millioen mensen werd bijgewoond. Adenauer zeide te Bonn naar aanleiding van Piecks' verklaring, dat deze „niets nieuws behelst. „Zij hebben reeds een le ger en sinds enige tijd een sterk leger". De kanselier doelde hierbij op de Oost- Duitse volkspolitie. Op een desbetreffende vraag antwoord de hij, dat Piecks verklaring niet in het minst een dreiging inhoudt. Hij zou blij ven voortgaan met zijn politiek van een West-Duitse integratie in het Westelijke defensiestelsel. (Reuter). De Noordelijke onderhande laars hebben heden tijdens een voltallige bijeenkomst te Panmoendjom het voorstel der verbondenen voor een regeling van de nog onopgeloste kwesties nog niet willen aannemen. Zij zeiden bereid te zijn morgen een nieuwe voltallige bijeenkomst te hou der- Amerikanen en andere buitenlanders be schermen, doch zich niet in relletjes men gen. De gevangenissen en ziekenhuizen zijn overvol. Zeventig gewonden verkeren in levensgevaar. De nieuwe Japanse minister van Bui tenlandse Zaken, Katsoeo Okazaki, heeft de Amerikanen officieel excuus aange boden voor de toegebrachte schade en ver wondingen. Volgens de politie van Tokio wordt 't 1 Mei comité van de vakbonden niet verantwoor delijk voor de relletjes geacht. Studenten en Noord-Koreanen hadden de leiding van de gewelddadigheden, die blijkbaar te voren beraamd waren onder aanstoking van communisten. Te Hatsjiodji, 65 kilometer ten Westen van Tokio, is een vroegere politieman ge arresteerd, die er van beschuldigd wordt een „Molotofcocktail" in een politiepost geworpen te hebben. Acht buitenlandse journalisten werden aangevallen en gewond. De „Pan American World Airways" heeft meegedeeld, dat het wrak van de sinds Dinsdag op een vlucht van Buenos Aires naar New York vermiste „Strato cruiser" nabij de stad Carolina in Brazilië is gevonden. Het toestel dat het wrak ont dekte, meldde, dat men geen tekenen heeft waargenomen die er op duiden dat iemand van de vijftig inzittenden het ongeluk heeft overleefd. Volgens te Miami ontvangen be richten is het toestel in tweeën gebroken en uitgebrand. Carolina ligt aan de rivier Tocantins, ten Zuiden van Belem en ten Westen van Recife. De „Stratocruiser" had een bemanning van negen personen en 41 passagiers aan boord, onder wie de Nederlander D. Ra- dersma, onderdirecteur van het kantoor New York van de Borneo Sumatra Handel maatschappij. Het wrak ligt in een moeilijk bereikbaar gebied. Amerikaanse en Brazi liaanse artsen zullen met valschermen op de plaats van het ongeluk worden neer gelaten. Ook hefschroefvliegtuigen zullen worden 'ingeschakeld. Dufresny: Over de vrouwen kan men niet met de vereiste maat spreken: men zegt er altijd te veel of te weinig over. De viering van de eerste Mei heeft in enige Europese landen ongeregeldheden met zich meegebracht. In Moskou verliep zij uiteraard ongestoord. Daar werd een parade gehouden, die door maarschalk Stalin werd bijgewoond. Achter de parade kwam een arbeidersoptocht, die zes uur nodig had om langs de tribunes op het Rode Plein te trekken. In Noord-Frankrijk kwam het in Douai en Valenciennes tot botsingen tussen Noord-Afrikaanse arbeiders en afdelingen van de republikeinse garde. De betogende arbeiders weigerden spandoeken te verwij deren, zoals de politie gelast had. In de daarop volgende gevechten werd een twin tigtal politiemannen gewond. Vier demon stranten werden gearresteerd en een on bekend aantal liep verwondingen op. Op een grote bijeenkomst in het Bois de Boulogne van de Gaullisten, die werd opge luisterd met het optreden van bekende artisten en dansorkesten, deed De Gaulle een beroep op rechtse en linkse partijen om te streven naar een herziening van de grondwet, zodat Frankrijk „werkelijk ge regeerd" zou kunnen worden. In Athene heeft de politie vijftien personen ge arresteerd, die bij een Meibetoging commu nistische leuzen riepen. Bij ongeregeldheden in de Portugese kolonie Macao werden 18 personen gewond, van wie 8 ernstig, zo wordt uit Hongkong gemeld. De 1 Mei-betogingen in Indonesië zijn zonder incidenten verlopen. Zowel de socialisten als de communisten hielden in Djakarta bijeenkomsten! Betogingen in andere steden zoals Semarang en Soera- baja waren door een aantal verbodsbepa lingen getroffen. Over de ongeregeldheden in West- Berlijn berichtten wij gisteren reeds. Op het station van vmeneuve (in het Zwitserse kanton Waadt) is een personen trein op een locomotief gereden. Het was de „Rode PijF'-express die in volle vaart op een rangeer-locomotief in reed. Volgens de Zwitserse spoorwegen is één persoon gedood en werden veertig in zittenden gewond. Alle passagiers waren Zwitserse arbeiders, die ter gelegenheid van 1 Mei een uitstapje maakten. (Van onze correspondent te Parijs) Talrijke onregelmatigheden bij de recht spraak hebben bij het Franse publiek een uiterst onbehagelijke stemming verwekt. Er is allereerst medeleven met de familie leden en met de slachtoffers van deze ge rechtelijke vergissingen. Slachtoffers, die soms jaren gevangen hebben gezeten. Vooiis vraagt men zich af, hoevele andere ongelukkigen hun dagen nog slijten achter de tralies, ongelukkigen, wier onschuld toevallig niet werd ontdekt. En tenslotte vraagt men zich af, naar aanleiding van al die justitiële onregelmatigheden, welke door de Franse pers uitvoerig werden be schreven in soms sensationele reportages en door middel van enquêtes, in hoeverre de rechtszekerheid van het individu in de praktijk nog wordt gewaarborgd. Ook de rechtspraak is uiteraard mensen werk en als zodanig dus niet tegen vergis- WASHINGTON (Reuter) President Truman heeft Philip Murray, voorzitter van de vakbond van arbeiders in de staal industrie verzocht de staking in de indus trie af te gelasten. In zijn boodschap aan Murray verklaart de president, dat de voortzetting van de staalproductie van critiek belang is „voor de veiligheid van onze troepen in Korea en het succes van het program voor we derzijdse beveiliging en de gehele natio nale defensie-inspanning". Het is van vitaal belang, dat de productie zo spoedig mogelijk hervat wordt, aldus de president. Truman heeft Donderdagavond laat Murray en de presidenten der zes grote staalmaatschappijen uitgenodigd tot een bespreking op Zaterdag in het Witte Huis. De meeste fabrieken bleven gisteren ge sloten. Het is nog niet bekend of de 650.000 stakers naar hun werk terug zullen keren. De Amerikaanse staalmaatschappijen hebben het Hof van beroep verzocht te voorkomen, dat de Amerikaanse regering loonsverhoging invoert, zolang de opvor dering der industrie door de regering van kracht blijft. Het Hof van beroep verwierp het ver zoek der maatschappijen echter met vijf tegen vier stemmen, dezelfde stemmen verhouding als waarmee het Hof Woens dag de staalindustrie weer onder het be heer van de regering plaatste. Kort voor de uitspraak had de minister van Handel, Sawyer, verklaard, dat hij niet van plan was de arbeiders in de staalindustrie onmiddellijk loonsverhoging te geven. Hij drong er bij de maatschap pijen en de vakvereniging op aan, nieuwe pogingen te doen tot een vergelijk te komen. President Truman heeft op zijn weke lijkse persconferentie verklaard, -dat hij zich zal neerleggen bij de uitspraak van het Oppergerechtshof over de wettigheid van zijn opvordering van de staalindustrie. Hij zeide dat hij geen dictator wenste te zijn, doch dat hij zijn best deed om, on danks het geschil tussen werkgevers en werknemers over lonen en arbeidsvoor waarden, stagnatie in de staalproductie te voorkomen. Olie-staking Volgens de vakbondsleiders hebben de onderhandelingen over een regeling van het arbeidsgeschil in de olie-industrie een zeer gunstig verloop. De arbeiders hebben hun eis voor een loonsverhoging verlaagd van 25 tot 22 dollarcents per uur. In sommige streken zijn de benzine stations uitverkocht. In de Amerikaanse staat Missouri zijn gisteren voorverkiezingen voor het aan wijzen van candidaten voor de presidents verkiezingen in November gehouden. Mis souri zal vier republikeinse kiesmannen naar de in Juli te houden nationale partij- conventie afvaardigen, die zich vóór gene raal Eisenhower uitspreken. Tot nu toe hebben 274 republikeinse af gevaardigden zich voor generaal Eisen hower en evenveel voor zijn rivaal, senator Taft uitgesproken. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft Truman verklaard, dat hij zich onder geen beding voor verkiezing beschikbaar zou stellen, ook al zou de democratische partij hem tegen zijn bedoeling candidaat stellen voor de presidentsverkiezing. De rij van pretendenten voor de demo cratische candiclatuur is vandaag versterkt door senator Brian McMahon, voorzitter van de Congrescommissie voor atoom energie. singen gevrijwaard. Maar wanneer in vrij korte tijd hele reeksen van vergissingen aan de dag treden, dan dringt zich toch de vraag op naar de juistheid der gevolgde methoden. En het zijn juist de methoden, welke door de Franse jurisprudentie ge huldigd worden, die thans allerwege het voorwerp vormen van een zeer ernstige critiek. Dat is op zichzelf een kwalijk symptoom, omdat in een democratische staat de justitie onder alle omstandigheden buiten en boven iédere verdenking behoort te staan. Helaas kan echter niemand meer ontkennen, dat in Frankrijk vrouwe Justi- tia in opspraak is gekomen. Zelfs de minis ter van Justitie heeft dat indirect erkend. Getuige een circulaire, die hij onlangs naar alle Franse rechters heeft gezonden en waarin geprotesteerd wordt tegen de exces sen, waaraan de politie zich bij haar voor onderzoek de laatste tijd herhaaldelijk heeft schuldig gemaakt en tegen de lichtzinnig heid, waarmee al te vaak een vonnis werd gewezen. Bijna iedere dag brengen de Franse kran ten nieuwe verhalen over justitiële „mis verstanden", geweldplegingen bij politiële instructies, ongelooflijk oppervlakkige on derzoekingen, waarop een veroordeling of vrijspraak werd gebaseerd. De ene dag leest men van de dokwerker Deshayes, die veroordeeld wegens moord vijf jaar vast zat, aleer heel toevallig bij een woorden wisseling in een café de werkelijke dader kon worden ontmaskerd. Een volgende dag vertelt een dokter van een Parijs hospitaal hoe hij 's nachts van zijn bed werd gelicht, half ontkleed in een arrestantenhok werd geworpen om tenslotte zes uur later, na een kort verhoor en zonder het minste woord van uitleg of excuus, weer te worden vrij gelaten. Êen andere maal bleek hoe bij een der meest geruchtmakende processen uit de laatste jaren (tegen de van massamoord verdachte Maria Besnard) de regeringsdes- kundige, op wiens rapport de aanklacht steunde, onder de ogen van het publiek zijn verbijsterend gebrek aan ernst demon streerde door met zekerheid te beweren, dat er zich arsenicum bevond in een pipet, dat de verdediger der tegenpartij, volgens zijn zeggen, zo juist met zuiver leidingwater had gevuld. Een week later vernam men weer het geval van Simone Wadier, hoofd persoon in een andere vergiftigingsaffaire. Gedurende achtentwintig uur werd zij staande verhoord. Toen erkende ze schuld om die de volgende dag weer te herroepen. Bij een nieuw verhoor, onder identieke omstandigheden, herhaalde zich hetzelfde: een bekentenis, die onmiddellijk weer werd ingetrokken. Een andere verdachte, die aan overeenkomstige beproevingen onderwor pen werd, legde tezelfdertijd eveneens een volledige bekentenis af. De justitie had dus twee „schuldigen" in handen, maar intus sen leidde een nieuw en nauwkeuriger on derzoek tot de conclusie dat het vermeende slachtoffer een natuurlijke dood gestorven moet zijn. De politie Het geschokte vertrouwen geldt in het algemeen, naar het lijkt, niettemin minder de leden van de Franse magistratuur, waarvan het overgrote merendeel zonder i twijfel als onkreukbaar moet worden be schouwd, dan wel de methoden, die bij de Franse rechtspraak, en vooral bij het voor onderzoek, gevolgd plegen te worden. Veel te snel wordt er tot arrestatie overgegaan. Veel te lang worden voorlopige hechtenis- sen gerekt en vooral: veel te veel wordt de samenstelling der dossiers overgelaten aan lagere politie-organen, die daartoe de kun digheid noch de bevoegdheid bezitten. Hier ligt vooral wel de hoofdoorzaak van het kwaad, dat zich thans allerwege gel den doet: het zwaartepunt der instructie wordt steeds duidelijker naar de lagere politie-organen verlegd. En daarom zijn in Frankrijk hemelschreiende wreedheden bij de opsporingen van de misdaad helaas aan de orde van de dag. Wanneer men leest, hoe de ongelukkige dokwerker Deshayes ertoe gekomen is schuld te bekennen inzake een misdaad, waaraan hij part noch deel heeft gehad, dan onderdrukt men maar moeilijk de indruk men betreurt het te moeten zeggen dat de Gestapo in Frankrijk na de oorlog enige school heeft gemaakt. Ver horen, die ononderbroken een etmaal of langer voortduren, slechts afgewisseld door pakken slaag en erger lijfelijke tuchtigin gen, schijnen geen uitzonderingen meer te vormen. Is het wonder, dat na zo'n behan deling een verdachte rijp is voor iedere be kentenis? Een Franse journalist heeft de minister van Justitie gevraagd, of hij ervan op de hoogte was, dat deze methoden nog regelmatig werden toegepast met het doel een bekentenis af te persen. De minister was het niet geheel onbekend, zo antwoord de hij, dat er zich bij verschillende in structies nog wel eens onregelmatigheden hadden voorgedaan. Maar hij kon met ze kerheid verklaren, dat die onregelmatig heden zich thans aanzienlijk minder veel vuldig voordeden dan dertig jaar geleden. Hetgeen men voor de slachtoffers van nu wel een schrale troost mag noemen. Overwerkt Een afgeperste bekentenis bij een voor lopig onderzoek zou intussen natuurlijk nog niet onafwendbaar tot een onherstel bare justitiële vergissing behoeven te lei den, wanneer bij de verdere procedure de goede vormen maar wel in acht werden genomen. Een verdachte zou dan,bijgestaan door zijn advocaat, immers zijn verklarin gen kunnen herroepen en de fout zou spoe dig zijn hersteld. In de praktijk blijkt dat echter maar al te vaak onmogelijk. De rech ter van instructie is namelijk zo zeer met werk overbelast, dat hem de tijd ontbreekt alle verklaringen van iedere verdachte persoonlijk te verifiëren. Zo wordt hij veel al genoodzaakt zich te richten naar de resultaten, die het onderzoek van zijn lagere ambtenaren heeft opgeleverd. WEINIG BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagmorgen, opgemaakt om 10 uur: Over het algemeen weinig bewolking en droog weer. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind. Iets lagere temperaturen des nachts. Overdag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. 3 Mei Zon op 5.07 uur, onder 20.08 uur. Maan op 12.50 uur, onder 2.53 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 2 Mei Hoog water: 9.23 en 21.59 uur. Laag water: 4.27 en 17.05 uur. Zaterdag 3 Mei: Hoog water: 10.31 en 23.13 uur. Laag water: 5.33 en 18.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1