Malan maakt zich bezorgd over wassende kracht der oppositie Weer uitstel van parafering verdrag over Europees leger Staalstaking in V.S. vandaag ten einde OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ondertoon van die ongerustheid klinkt als bedreiging met geweld Hervatting van de werkzaamheden aan de Velser tunnel Weerbericht Wij vergaderaars Crisis in Zuid-Afrika „De oorlog was een vergissing" Fritz Rössler krijgt anderhalf jaar Amerikaans voorstel voor Duitse éénwording Het woord is aan Haastig bezoek van Eisenhower aan Bonn waarschijnlijk tevergeefs Levenslang veroordeelde on vrije voeten gesteld Keizer Hirohito Dulles naar Eisenhower Panmoendjom Frankrijk blijft huiverig Murray geeft bevel tot hervatting van het werk Verkiezingen in Hessen Toenemende kans op onweer 66e JAARGANG No 251 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 3 MEI 1952 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 104 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijksbeh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WIJ MANNEN VAN NEDERLAND zijn vergaderaars geworden. Gij kent wellicht het woord over het verre, onontgonnen ge bied: als zich daar drie Engelsen vestigen zal er binnen drie maanden een cricketveld zijn: als er zich drie Fransen vestigen zal er binnen die tijd een café (met terras) zijn verrezen; als drie Nederlanders er hun tenten hebben opgeslagen zal er een ver eniging zijn ontstaan. Met een voorzitter, een secretaris-penningmeester en één lid. Wij vergaderen. Ons land wemelt van verenigingen en bonden, vennootschappen en stichtingen, vaak hetzelfde doel nastre vend maar fusie weigerend. Zij vergaderen. Zij bezitten besturen en commissies. Daar is het laatste woord niet mee gesproken. Die commissies hebben subcommissies, ge volgd in vele gevallen door sub-sub- en zelfs sub-sub-sub-commissies. Zij alle ver gaderen. Soms zijn zij permanent, soms „ad hoe". Dit laatste betekent, dat over een speciaal onderwerp raad moet worden ge schaft. Is die geschaft, dan belanden de leden wel weer in iets anders. Zij verga deren. Wij allen vergaderen. Ik laat de lezingen er nu nog maar buiten. Die zijn ook talloos. Maar buiten haar bevordering telt Nederland nog duizenden verenigingen met tienduizenden commissies en subcom missies. De gemeenteraden laat ik er ook buiten. En Provinciale Staten. E de Ka mers der Staten-Generaal. Daar hoeft men immers niet in te zitten om te vergaderen. Men kan het te kust en te keur doen. Men wordt, als men zich er eenmaal in werpt, als broeder door de broeders ontvangen en spoedig erkend als overtuigd vergade raar. Het is niet altijd zo geweest. Onze naaste voorouders kenden deze drang niet. Inder tijd heeft P. H. Ritter Jr., u welbekend uit de radio, maar ook anderszins een verdien stelijk man, het volgende geschreven over de zeventiger jaren der vorige eeuw: „De Staat was nog niet in de huiskamer binnen getreden, noch in zijn grimmige, noch in zijn aanminnige gestalte. De militaire dienstplicht werd vervuld door plaatsver vangers, het stemrecht behoorde tot vaders zaken, er werden geen zegels geplakt en de belasting woog nog niet als een zwaar ge wicht op de zielen. En evenmin als er in nige gemeenschap was met de Staat was er het opgenomen worden in grotere, maat schappelijke verbanden. Er was gezel schapsleven, geen verenigingsleven." Hij gaat door, P. H. Ritter Jr., maar ik stop hier met het citaat. Geen verenigings leven! Medemannen, mede-Nederlanders, tracht u dat in te denken! Tachtig jaar ge leden was er geen verenigingsleven! Nu ja, er waren wat uitzonderingen, maar in het algemeen gold toch deze afwezigheid. Stel u die voor als gij kunt! Wij zijn er in elk geval sindsdien in ver zeild. En wij kunnen niet meer terug. Het vergaderen is een soort plechtige, onver mijdelijke, solemnele (zou Ritter zeggen) functie in het leven van honderdduizenden onzer geworden. Wij offeren er jaren van dat leven aan op. Wij zitten vol voorstellen, moties, amendementen en prioriteiten. De aanspraak „Meneer de voorzitter" is onaf scheidelijk van ons wezen. Wij dromen er soms van. De gedachte dat de parlemen taire democratie in ons staatsbestel ons niet strikt noopt, alles naar beneden toe in de zelfde ingewikkelde vorm te construeren komt zelfs niet bij ons op. Als iemand deze stelling poneerde zouden wij hem met ach terdocht beschouwen. Zou hij soms een autocraat zijn? Wij vergaderen. Het wrede lot schijnt er ons toe hebben voorbestemd, zelfs de schoonste lentemiddagen in stoffige, be dompte, veelal bovendien lelijke zalen en zaaltjes door te brengen. Om te zwijgen van milde, van geur dooi-trokken, van vo gelenzang vervulde lente-avonden. Wij vergaderen, en de meesten van ons vinden het nog leuk ook. Dat zeggen zij nu wel niet: zij beweren het tegendeel. Zij zuchten over al die formele bijeenkomsten, die het lot hun heeft opgelegd. Maar hun vrouwen weten beter. „De vrouw", zei zelfs Scho penhauer, die een vrouwenhater was, „ziet beter dan de man de werkelijkheid, ziet klaarder dan hij hetgeen vlak voor zijn neus is". Om kort te gaan: zij heeft hem door. Maar als zij een verstandige vrouw is stemt zij met zijn klachten in: Arme man, dat je nu toch alweer vergaderen moet! Hij berust. Het leven is geen grapje. Wat wilt gij? Hij reist uren en bestudeert on derweg stukken. Hij vergadert. Soms dom melt hij in, vaak luistert hij niet, maar hij vergadert. Door dik en dun. Het is een soort ritueel. Al is de zaal nóg zo bedompt en de transpiratie nóg zo beklemmend, hij zet door. Tot het einde. Als de voorzitter de agenda te snel afwerkt en hij vóór de normale tijd dreigt weg te kunnen gaan hindert hem dat zelfs. Het móet. Het is de geest des tijds. Een vergadering mag niet te vroeg uit zijn en de zaal dient bedompt te wezen. Zou iemand hem voorstellen, haar te verlaten en in de buitenlucht te gaan vergaderen: in een tuin of op een caféterras in het landelijke, dan zou hij dat met verontwaardiging verwerpen. Want dat gaat niet. Het is ongewoon. Het staat gek, al ziet niemand het. Het waait daar trouwens en er zijn insecten. Laait ons dus binnen blijven, met de gordijnen dicht tegen de zon. Laat ons vergaderen: met notulen en jaarverslagen, met rapporten en memoranda, met statutenherzieningen en résumés, met jaarverslagen en adviezen van subcommissies. De jonge lente raakt ons niet. Ons, vergaderaars. R. P. Bij vervroeging heeft de president van de Rotterdamse rechtbank Vrijdag uit spraak gedaan in het kort geding, dat een dag tevoren diende en aanhangig was ge maakt door de in Menado geboren H. de P. Over dit geding is reeds uitvoerig door ons bericht. De president van de Rotter damse rechtbank wees de vordering van eiser toe. Hij zeide dat het vonnis van de Japanse landraad in strijd is met het vol kenrecht en met artikel 43 van het Land oorlogsreglement. Aan dit vonnis dient in Nederland rechtskracht te worden ont zegd. Wat de dwangsom betreft werd de eis afgewezen, omdat naar het oordeel van de president de Staat der Nederlanden altijd de vonnissen van de eigen rechter nakomt. De P. werd onverwijd op vrije voeten gesteld. Gedaagden werden veroor deeld in «le kosten van het kort geding. (Reuter) „De Zuid-Afrikaanse regering ziet zich in de huidige parlementaire crisis over de grondwet tegenover een combinatie van veel geld en veel macht geplaatst die sterker is dan welke ook tevoren in Zuid-Afrika heeft bestaan", zo verklaarde de Zuid-Afrikaanse minister-president, dr. Daniel Malan, in een gisteravond door hem te Porterville, in de Kaapprovincie, gehouden toespraak. „Wij bevinden tegenover ons de verenigde en socialistische partijen, de inheemse parlementsleden en het aan nie mand verantwoording schuldig zijnde „fakkelcommando" (een organisatie van oud strijders). Buiten de volksvertegenwoordiging bestaan verscheidene organisaties, waar onder de voornaamste politieke verenigingen van inheemsen en Indiërs, die zich ook in de politieke crisis over de grondwet tegen de regering hebben verklaard en die het leiderschap der genoemde verenigingen volgen. En dan zijn er nog de commu nisten, die zich met ondergrondse en staatsvijandige bedrijvigheid bezig houden. Zij allen hebben zich tegen de regering en de nationale partij verenigd en zij be schikken voor hun politieke strijd over zeer ruime geldmiddelen, die hen in hoofdzaak door Oppenheimer worden verschaft. (Hier wordt bedoeld Harry Oppenheimer, lid van de Volksraad voor de verenigde partij en zoon van Sir Ernest Oppenheimer, presi dent-directeur van „Beers Company", een van de grootste maatschappijen voor de exploitatie van diamantmijnen in de we reld.) Oppenheimer beschikt over millioe- nen ponden en hij stelt deze ter beschikking van onze tegenstanders. De verenigde partij heeft nu het stadium bereikt, dat zij niet langer als een onafhankelijke politieke partij kan worden beschouwd. Ik heb reeds reden gehad om voor het optreden van het „Fakkelcommando" te waarschuwen. Ik heb toen gezegd dat de regering deze organisatie een gevaar acht. Ik herhaal thans deze waarschuwing en zij is nog welgemeender dan de vorige," aldus Malan. „Ook de politie schijnt het „Fakkelcom mando" gevaarlijk te achten, daar haar leiders het nodig hebben geacht in de pe riode van de behandeling door de volks vertegenwoordiging van het wetsontwerp om een parlementair hooggerechtshof te stichten, politieversterkingen naar Kaap stad te brengen. Ik heb geweigerd in te gaan op een verzoek der verenigde partij om opheldering over de handelwijze van de politie. Ik weiger mede te delen wat wij wel en niet weten. Doch ik kan u wel zeg gen, dat hetgéén wij weten, reeds ernstig genoeg is," aldus de Zuid-Afrikaanse pre mier dr. Malan. Parlementair hof De voorzitter van de Zuid-Afrikaanse „Er op vertrouwen dat de Verenigde Staten wel onze veiligheid zullen waar borgen, betekent geen onafhankelijkheid. Het land moet de moed vinden zich op nieuw te bewapenen", zeide de Japanse minister-president Josjida in een radio rede tot het Japanse volk. Hij voegde hier aan toe herbewapening niet voortijdig te zullen aanbevelen. In de tuinen van het keizerlijk paleis hadden zich ongeveer 15.000 Japanners verzameld om een korte rede van keizer Hirohito aan te horen. De tuinen werden bewaakt door 10.000 politiemannen, die waren samengetrokken om een mogelijke herhaling van de onlusten op 1 Mei het hoofd te kunnen bieden. De keizer vertelde zijn onderdanen, dat de oorlog in de Stille Oceaan een „vergis sing" was geweest, die niet weer ge maakt moest worden. Hij drong er bij het volk op aan de geest van de nieuwe Ja panse grondwet in daden om te zetten. Kort voor de plechtigheid begon arres teerde de politie een man, die met een rode vlag gewapend op het dak van een der gebouwen in de paleistuinen schreeu wend „aanklacht en vervolging" van de keizer eiste. volksraad heeft inmiddels geweigerd een verzoek van de oppositie in te willigen, vol gens hetwelk de regeringsmotie voor de tweede lezing van het wetsontwerp over het parlementair hooggerechtshof niet toe gelaten zou moeten worden. Dit parlementair hooggerechtshof wordt door Malan en zijn aanhangers gewenst, nadat het Hooggerechtshof de wet op het kleurlingenkiesrecht als zijnde in strijd met de Grondwet had verklaard. Het parlemen tair hooggerechtshof, dat het toetsingsrecht voor alle wetten zou krijgen, zou volgens het wetsontwerp moeten bestaan uit alle senatoren en leden van de volksraad. Uiter aard hebben Malans aanhangers momenteel een meerderheid in het parlement. PARIJS (United Press). John Foster Dulles heeft bekend gemaakt dat hij van daag in Parijs het buitenlands beleid van de Verenigde Staten met generaal Eisen hower zal bespreken. Dulles, wiens naam genoemd is voor de functie van minister van Buitenlandse Zaken als Eisenhower de verkiezingen wint, hoopt in het onderhoud met de ge neraal enige positieve gezichtspunten te vinden waarop het republikeinse buiten landse beleid gebaseerd zou kunnen wor den. BONN (DPA/Reuter) Het districts hof van Bonn heeft Vrijdag Fritz Rössler, die onder valse naam lid van de West- Duitse Bondsdag is geweest, overeenkom stig de eis veroordeeld tot een gevangenis straf van anderhalf jaar. Rössler zal van deze uitspraak in hoger beroep gaan. Hij heeft bekend valse verklaringen te hebben afgelegd en onder een valse naam deelgenomen te hebben aan verkiezingen voor de Bondsdag. Rössler verklaarde tijdens de zitting, dat hij in 1945 door de Russen werd gear resteerd; hij slaagde er echter in te ont snappen en naar het Westen te vluchten. Zijn „papieren" bestonden uit zijn militair zakboekje en hij wist, dat de Amerikanen hem krijgsgevangen zouden maken als zij het vonden. Daarom kocht hij van een soldaat voor een pakje tabak een burger identiteitskaart met een foto, waarop hij wel wat leek. De kaart stond op naam van dr. Richter, een leraar uit Sudetenland en geboren in Smyrna, Turkije. Gedurende de zitting viel de rechter door oververmoeidheid en benauwdheid in de rechtszaal flauw. Hij moest door de leden van het Hof naar buiten worden gedragen, doch na tien minuten was hij weer zover opgeknapt, dat de zitting kon worden voortgezet. Zaterdag zijn de Noordelijke en geal lieerde onderhandelaars voor de tweede maal in besloten voltallige zitting bijeen gekomen. Er is 24 minuten vergaderd. Na afloop is van geallieerde zijde slechts mee gedeeld dat voor Zondag een nieuwe bij eenkomst is vastgesteld. PARIJS (United Press). De Verenigde Staten hebben voorgesteld dat vertegen woordigers vart de grote vier in Berlijn samenkomen om te spreken over de moge lijkheid van het houden van vrije verkie zingen ter unificatie van Duitsland. Dit voorstel was vervat in het ontwerp van een nota die door de Westelijke Grote Drie verzonden zou worden in antwoord op de jongste Russische nota betreffende Duitse unificatie. Geopperd wordt besprekingen door de Hoge Commissarissen te laten houden de drie geallieerde commissarissen die thans zitting hebben in Bonn en de Russische Hoge Commissaris in Berlijn doch slechts nadat is vastgesteld dat er een mogelijkheid is van werkelijke overeenstemming over vrije verkiezingen. Het Amerikaanse plan is aan Frankrijk en Engeland overgelegd en wordt overwo gen in de drie-mogendheden-onderhande- lingen die thans in Londen gevoerd worden over het voorgestelde Westelijke antwoord op de Russische nota van vorige maand. Anselm Feuerbach: Afkeuren is gemakkelijk; daarom zoeken zovelen daar hun kracht in. Met verstand prijzen is moei lijk; daarom doen dat zo weinigen. Frankrijk is tot dusverre niet bereid ge vonden het Amerikaanse plan te aanvaar den. Het verluidt, dat ook de West-Duitse kanselier Adenauer enig voorbehoud heeft. Onlangs heeft Adenauer al bezwaren laten horen tegen enige poging om de geallieer de controle-commissie weer in te stellen welke uit de vier hoge commissarissen be stond en welke gedurende de Berlijnse blokkade ophield samen te komen. Het verluidt, dat Engeland open oor heeft voor de Amerikaanse strategie welke er op gericht is de Russen de wind uit de zeilen te nemen door een positief voorstel betref fende vier-mogendhed en-besprekingen over Duitsland te doen. Het standpunt van de Amerikanen zou zijn, dat het Westen zich niet veroorloven kan de Russen in de notawisseling een der de kans te geven om tijd, plaats en omstan digheden voor vier-mogendhedenbespre- kingen te bepalen. WASHINGTON (Reuter). Murray, de leider van de arbeiders in de Amerikaanse staalindustrie, heeft gisteren bevel gegeven de staking te beëindigen. De staking begon Dinsdag, toen president Trumans opvorde ring van de industrie onwettig werd ver klaard. Dit besluit werd de volgende dag door het Hof van Appèl opgeschort. Murray beval de 650.000 stakenden zo spoedig mogelijk weer aan het werk te gaan. Hij nam deze maatregel op verzoek van Truman. Inmiddels hebben de advo caten van de staalmaatschappijen zich tot het Oppergerechtshof gericht met het ver zoek, het in beslag nemen van de staal industrie door Truman onwettig te ver klaren. Murray heeft de uitnodiging van Tru man om heden naar het Witte Huis te komen om te trachten het geschil te rege len, aanvaard. De regering heeft heden het opperge rechtshof verzocht de uitspraak van rech ter Pine ongedaan te maken. Er is aange drongen op een spoedige beslissing met het oog op de nationale veiligheid, de belangen van de N.A.V.O. en de strijd in Korea. Inge val het hooggerechtshof ongunstig beschikt op het verzoek der regering, blijft toch de uitspraak van het Hof van Beroep waar in het vonnis van rechter Pine wordt opge schort, van kracht, totdat dit college even tueel een andere uitspraak doet. Beperking De leiding der Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld te hebben bepaald, dat alle vluchten buiten het Koreaanse strijd toneel moeten worden beperkt, zulks we gens de staking in de olie-industrie. Buiten Korea mogen slechts die vluchten worden uitgevoerd, die noodzakelijk zijn voor op leidingsdoeleinden, het volvoeren van drin gende opgaven der luchtmachtleiding in het Verre Oosten en het uitvoeren van strikt noodzakelijke opdrachten voor ad ministratieve doeleinden. FRANKFORT (Reuter). 'Morgen wor den in de West-Duitse staat Hessen verkie zingen gehouden voor het aanwijzen van leden in de provinciale raden. Men acht de uitslag van deze verkiezingen van groot belang, omdat men er een aanwij zing in wil zien voor het oordeel der West- Duitsers over Adenauers politiek om de West-Duitse federale republiek zo spoedig mogelijk met het Westen te verbinden. Men acht het belang van de uitslag nog ver hoogd omdat Hessen, dat een in hoofdzaak industrieel gebied omvat, de enige der negen West-Duitse staten is, die een socia listische regering bezit. PARIJS (Reuter). De parafering van het verdrag voor het Europese leger die vandaag te Parijs had moeten plaats grij pen, is uitgesteld, omdat de deskundigen der zes landen (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen) moeilijkheden ondervinden bij de voltooiing van het ont werp. Volgens een woordvoerder van de Duitse regeringscommissaris voor de defensie, Blank, zou het verdrag in de volgende week, vermoedelijk Woensdag of Donder dag, te Parijs worden geparafeerd. Minister Staf heeft aan het A.N.P. mee gedeeld, dat de voorlopige parafering van liet verdrag voor de Europese verdedi gingsgemeenschap pas tegen het eind van deze maand tegemoet kan worden gezien. Generaal Eisenhower heeft gisteren een onderhoud van twee uur met hondskanse lier Adenauer gehad. Eisenhower verklaar de met Adenauer gesproken te hebben over de vraag, hoe de volkeren, in het bijzonder de Europese jeugd, een betere toekomst te verzekeren. Het onderhoud begon onder vier ogen en werd aan tafel voortgezet in aanwezigheid van de vice-kanseiier Blü- eher, staatssecretaris Ilallstein, Lenz van de bondskanselarij, Blank van de veilig heidsdienst en de militaire deskundige ge neraal Heusinger. Onze correspondent in Parijs telefoneer de ons heden: De officiële verklaring van het uitstel van de paragrafering van het verdrag over het Europese leger luidt, dat enkele voor name punten van het verdrag, in het bij zonder betreffende de toekomstige Duitse financiële bijdrage aan het Europese leger, nog niet geregeld konden worden. Reeds enige tijd was echter al bekend dat de tekst van het verdrag ook na de on dertekening nog verschillende open plek ken zou vertonen. Desondanks drongen vooral de Amerikanen, terwille waarschijn lijk van binnenlandse politieke overwegin gen. sterk op de parafering aan. Voor de ratificatie door de verschillende parlemen ten, zou men over die hangende kwesties clan nog wel verder kunnen onderhande len. Dat men nu van deze procedure is af geweken, beschouwt men in Parijs als een bevestiging van de bange vermoedens, die hier zelfs in officiële kringen vrij openlijk worden uitgesproken over de bedenkelijke zwenking, die sedert enige weken in Bonn's buitenlandse politiek zich begon af te teke nen. Onder de dubbele druk van zijn twee grote tegenspelers, Schumacher en Pieck, is de Duitse kanselier, zo beschouwt men het hier, geen meester meer over zijn eigen beslissingen. Genoodzaakt steeds hoger eisen te stellen aan de toegevendheid der geallieerden, is nu het moment bereikt, DE VELSER TUNNELBOUW is op gang gekomen en de 25 meter diepe bouwput is inmiddels ten dele afgezet door een damwand, terwijl een drijvende porrip- installatie dit weer ondergelopen „binnen meer", dat jaren lang in verbinding stond met het Noordzeekanaal, zo gauw moge lijk probeert droog te malen. In het begin is er enige vertraging ontstaan, doordat de Amsterdamse Ballastmaatschappijdie het omvangrijke werk uitvoertniet over krachtstroom beschikte, maar nu hoopt men de put toch over een paar weken leeg te hebben. Inmiddels is er een smalspoor aangelegd over het terrein en de hoeveel heden opgeslagen materiaal nemen met de dag tos, zodat ae hartewens van alle auto mobilisten een tunnel bij Velsen nu toch echt werkelijkheid gaat worden. Zo dra de bouwput, die 3000 vierkante meter groot is, droog staat, worden de eerste tunnelsegmenten er in gelegd een werk, dat de eerste 1 /2 jaar in beslag zal nemen. Dan loopt de bouwput weer onder en gaat men aan de andere kant beginnen, zodat het scheepvaartverkeer ongestoord kan doorgaan. De ponten blijven echter varen en men heeft zelfs het plan, het aantal ponthavens met één aan elke kant uit te breiden. Op den duur zullen de ponten alleen het strikt-locale verkeer te verwer ken krijgen. Dé spoorbrug verdwijnt op den duur ivél, want de plannen voor de aftakking van de spoorbaan tussen Sant poort en Driehuis zijn al gereedwaardoor het station IJmuiden-Oost zijn belangrijk heid verliest en er in Santpoort een nieuw station gebouwd zal moeten worden. De verkeersplannen aan de Noordzijde van het kanaal zijn minder gevorderd: de toe gangswegen tot Hoogovens en Papierfa briek, de nieuwe weg om Beverwijk heen en de bouw van het nieuwe Beverwijkse station leveren nog legio problemen op. waarop geen verdere concessies meer kun nen worden gedaan. De stemming in Parijs, Londen en Washington is, zo schrijven verschillende Franse kranten, sedert het begin der on derhandelingen met Bonn nog niet zo troos teloos geweest als thans. Dat ook de Amerikanen zich nu ernstig bezorgd beginnen te maken over Duits- lands toekomstige bedoelingen, is duidelijk gebleken uit het bliksembezoek, dat gene raal Eisenhower aan Adenauer en andere Duitse regeringspersonen in Bonn heeft gebracht. Eisenhower trad op, zo gelooft men in Parijs, behalve als Atlantisch op perbevelhebber, ook en vooral als mogelijk toekomstig president der Verenigde Staten. Hij zou er de kanselier vooral op gewezen moeten hebben, dat 20 Mei a.s. als de uiterste datum moet worden beschouwd voor de ondertekening van het contractuele accoord tussen Duitsland en de bezettende mogendheden, waarmee uiteraard ook de onderhandelingen over het Europese leger direct verband houden. Na die datum zouden de Amerikanen verder óverleg tot na de presidentsverkie zingen moeten uitstellen Het bezoek van Eisenhower aan Bonn heeft, zo gelooft men in Parijs, echter niet de gewenste resultaten opgeleverd. Oppositie in Bonn Onze correspondent in Bonn meldt: 20 Mei is nog altijd de datum, waarop de Duits-geallieerde onderhandelingen over de aflossing van het bezettingsinsti- tuut geëindigd moeten zijn. Het begint ech ter uitermate twijfelachtig te worden of dan over de overigens in een moordend tempo afgehandelde onderwerpen zo veel werke lijke overeenstemming zal zijn bereikt dat bondskanselier Adenauer het omvangrijke verdragswerk met een gerust hart aan de Bondsdag kan voorleggen. Behalve met de bij voorbaat bestaande oppositie moet hij sedert enige maanden namelijk rekening houden met een ernstige breuk in de rijen van de coalitie-partijen, waar bepaalde kanten van de toekomstige verhouding van de bondsrepubliek tot de Westelijke geallieerden achteraf bezien een felle critiek teweeg hebben gebracht. Nadat een woordvoerder van de Duitse partij reeds van een tweede verdrag van Versailles had gesproken, uitte gisteren Meyer, een vooraanstaande vrije demo craat (liberaal) zijn wees dat alles toch op een ..onderwerpingsverdrag" zou neer komen. Het K.N M.I. deelt mede dat het Zuiden van Nederland zich bevindt aan de rand van een gebied met regen en onweersbuien, dat geheel België en Frankrijk omvat. In het Noorden van het land overheersen Noord-Oostelijke winden, die tamelijk koude lucht aanvoeren uit het Oostzeegebied. Deze lucht wordt ech ter door de zon zo veel verwarmd, dat zij vrijwel geen daling van de temperatuur ver oorzaakt. Inmiddels breidt het storingsgebied boven Frankrijk en België zich langzaam verder in Noordelijke richting uit. De kans op onweers buien wordt daardoor groter. In het algemeen zal er wat minder wind zijn. PLAATSELIJK BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien, hier en daar met on weer. Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk tussen Oost en Zuid. Langs de Waddenkust iets hogere, elders dezelfde temperaturen. 4 Mei Zon op 5.05 uur, onder 20.10 uur. Maan op 14.02 uur, onder 3.05 uur. 5 Mei Zon op 5.03 uur, onder 20.12 uur. Maan op 15.15 uur. onder 3.15 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 3 Mei: Hoog water: 10.31 en 23.13 uur. Laag water: 5.33 en 18.25 uur. Zondag 4 Mei Hoog water: 11.51 uur. Laag wate,r: 6.51 en 19.46 uur. Maandag 5 Mei Hoog water: 0.27 en 12.51 uur. Laag water: 8.04 en 20.51 uur. UOX.CCU

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1