Nederland herdacht hen die het leven lieten voor de vrijheid Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Plan voor conferentie Grote Vier ontmoet critiek en verbazing Amerikaanse suggestie bedoeld om Moskou het initiatief te ontnemen Verplichtingen de, V.S. zijn de prijs van het leiderschap Naar Duitse eenheid Belgische reder is boos Opbouw Westelijke strijdmacht mag geen economische crisis veroorzaken Indonesië zal uitlevering van Westerling vragen Besprekingen nog niet over het dode punt Het woord is aan Toneeluitvoering en expositie in Heerlen Koninklijke service Generaal Grünther: Aanklacht op komst tegen burgervader van Urk Socialisten winnen in Hessen R TC met de West Amerikaans staal-conflict in impasse geraakt Churchill wenst nog geen verkiezingen Opstand in Canadese gevangenis Comet maakte snelle reis Egyptisch-Amerikaans verdrag mogelijk Trein reed op twee sporen station binnen Oscar Mohr overleden Staatsmijnen in 't goud Tanker kreeg machineschade 66e JAARGANG No 252 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. (Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Baitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 5 MEI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 105 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman Koningin Juliana heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de „Koningsschool" te Apeldoorn, die op 3 Mei 1852 in gebruik werd genomen en dus honderd jaar bestaat. Na het schoolgebouw te hebben bezichtigd, begaf de vorstin zich naar de speelplaats en nam daar deel aan het spel der leerlingen. De Koningin temidden van de kinderen tijdens het spel „In Holland staat een huis". COOOCXXXXXOOOOCCOOOCOOCOOOOOCOOOCOOCCOCOCOOCCOCIOCOOCODOO Een Amerikaans echtpaar uit Washing ton, dat Zaterdag met de Nieuw Am sterdam in Nederland arriveerde, kreeg te horen dat het zeer moeilijk zou zijn onderdak in een hötelaccomodatie te krijgen. De Amerikaanse dame was tij dens het koninklijk bezoek aan Amerika aan onze Koningin voorgesteld. Zij be sloot Koningin Juliana om hulp te vra gen en zond een telegram naar Soest- dijk, waarin onder meer stond: that it would break their hearts if they could not see Holland". dat het hun hart zou breken als zij Holland niet zouden kunnen zien). Groot was dan ook hun vreugde, toen zij enige uren later reeds antwoord ont vingen, dat de Koningin er met mede werking van de Holland-Amerika Lijn in was geslaagd in een hotel te Noord- wijk kamers te reserveren. Het echtpaar logeert nu in het bollenland, dank zij een koninklijke service. Zeepost voor opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen", uit te reiken te Willemstad, dient uiterlijk 13 Mei om 22.00 uur te Amsterdam aanwezig te zijn. LONDEN (Reuter). Het Amerikaanse voorstel om door de Hoge Commissarissen der Grote Vier besprekingen te laten hou den over de hereniging van Duitsland, heeft in Parijs kritiek en in Londen verbazing gewekt. Het voorstel, waarvan wij Zaterdag melding maakten, doelde speciaal op de mogelijkheid om in Duitsland vrije verkie zingen te laten houden. Het was vervat in een Amerikaans amendement op het Weste lijk ontwerp voor het antwoord op de jongste Russische nota over Duitsland. De critiek in Parijs en de verbazing in Londen is te verklaren uit het feit, dat de V. S. steeds hebben gestaan op een spoedige ondertekening van het verdrag betreffende de Europese verdedigingsgemeenschap en van de contractuele overeenkomsten tussen West-Duitsland en de Westelijke grote mogendheden. Men gelooft namelijk, dat de ondertekening van deze documenten ddor een bijeenkomst der Hoge Commissarissen nog verder uitstel zou ondervinden. Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken verklaarde later, dat er van Amerikaanse zijde een Viermogendhedenbijeenkomst gesuggereerd was. „Het kan eigenlijk geen voorstel wor den genoemd. Het is in 'dit stadium slechts een suggestie, een vaag idee", zeide hij. Men is thans bezig deze suggestie te bestuderen. Enige Amerikaanse functionarissen te Washington verklaarden eerder op de dag, dat een Amerikaans voorstel als waarvan melding was gemaakt, maar dat zij nog niet wilden bevestigen, zou dienen „om de Rus sen in Duitsland het initiatief te ontnemen op het ogenblik dat Moskou er naar streeft West-Duitsland buiten het Atlantisch pact te houden". In kringen van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, verklaarde men, dat de Amerikaanse suggestie het Westelijke diplomatieke rooster in de war zou kunnen brengen en men toonde zich zeer verbaasd, maar in sommige politieke kringen werd de Amerikaanse suggestie begroet als een „nuttige stap om de Russische oprechtheid te toetsen." Grote groepen van het Franse parlement, van socialisten tot gematigd-conservatie- ven, hebben er zich over beklaagd, dat Frankrijk al te snel met herbewapening van West-Duitsland accoord gaat, en zij dringen er op aan, dat nog een poging wordt gedaan om met de Sovjet-Unie tot overeenstemming te geraken, alvorens er een onherroepelijk besluit wordt genomen. In laatstgenoemde politieke kringen zegt BUENOS AIRES, (Reuter) De heer Juan van Houtte, vertegenwoordiger van de Argentijnse rederij „Empresa Pesquera del Sur" in Buenos Aires, heeft gisteren mede gedeeld, dat de eigenaar van genoemde rederij, de heer Van Iseghem, een aanklacht heeft ingediend tegen de burgemeester van Urk, de heer G. Keyzer. De heer Van Ise ghem wil burgemeester Keyzer wegens smaad in Nederland doen vervolgen, omdat de burgemeester op een persconferentie zou hebben gezegd, dat de heer Van Ise ghem een avonturier is, die de Urker vis sers onder valse voorwendsels naar Argen tinië heeft gehaald en wel tezamen met Belgische oorlogsmisdadigers. Bedoelde persconferentie werd gehou den op Schiphol in Maart na de terugkomst van burgemeester Keyzer uit Argentinië. Zoals men zich zal herinneren was de bur gervader van Urk naar Argentinië gevlo gen om te bemiddelen in het conflict tussen twintig Urker vissers en de rederij. Het conflict was ontstaan omdat de Urkers, die door de rederij waren aangetrokken om de vissersvloot in Mar del Plata te bemannen, op grond van hun geloofsovertuiging wei gerden op Zondag te werken. Gevraagd naar zijn commentaar op deze actie van de heer Van Iseghem, antwoordde burgemeester Keyzer ons hedenmorgen, dat hij een en ander beschouwde als een aflei dingsmanoeuvre. De burgemeester had nog niets van de aanklacht vernomen. „Ik wacht rustig af", zo zei hij. men, dat de Amerikaanse suggestie een dergelijke mogelijkheid biedt. Critiek Voor de eerste maal heeft een vooraan staande Christen-democraat,. Franz Strauss, die leider is van de Beierse afdeling van de partij, openlijk bezwaren tegen het voor genomen souvereiniteitsverdrag met het Westen genoemd. In een interview met „Die Welt" zei hij, dat de geallieerden afstand moeten doen van hun recht op verdere herstelbetalingen. Duitsers en buitenlanders horen gelijk be handeld te worden op grond van het wets ontwerp tot „gelijkelijke verdeling van de lasten" en de buitenlanders dienen niet ge durende zes jaar te worden vrijgesteld. Ook dienen de geallieerde strijdkrachten meel de zuinigheid te betrachten. Tenslotte had Strauss er bezwaar tegen, dat het verdrag geen bepalingen bevat, die herziening mo gelijk maken. Hij drong aan op een conferentie van Westelijke ministers van Buitenlandse Za ken ter regeling van de meningsverschillen. Bezuiniging Het hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa heeft de geleide lijke opheffing bekend gemaakt van een aantal dienstverrichtingen voor de Ame rikaanse strijdkrachten in West-Duitsland, die tot dusver op kosten van West-Duits land werden uitgevoerd. De bezuiniging betreft het huishoudelijk personeel ten getale van 23.000 mannen en vrouwen, die voor de Amerikaanse bezet ting werken en waarvoor de Duitse belas tingbetaler naar schatting 40 millioen mark per jaar moet opbrengen, het Duitse per soneel in cantines en ontspanningscentra van ongeveer 10.000 man, en het vrije rei zen van militairen voor particuliere aan gelegenheden. WASHINGTON (Reuter). De staf chef van de Noord-Atlantische strijdkrach ten in Europa, generaal Grünther, heeft voor de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen verklaard, dat verbintenissen, welke de V.S. verplich ten aan de strijd deel te nemen, wanneer ergens ter wereld een oorlog uitbreekt, „de prijs van het leiderschap" zijn. Volgens de thans gepubliceerde gedeelten van een ge heime getuigenis, welke de generaal op 24 Maart voor de commissie heeft gehouden, voegde hij hieraan toe, dat Engeland deze prijs een eeuw lang betaald heeft, en wel van 1815 tot 1915. Hij verklaarde zulks naar aanleiding van uitlatingen van de republikeinse senator Hickenlooper, die zeide bezorgd te zijn over de draagwijdte van de Amerikaanse ver plichtingen. Generaal Grünther zeide voorts, dat ge neraal Eisenhower van mening is, dat po- Op vele plaatsen in het land zijn Zater dag, voor de zevende keer na de bevrijding, de velen herdacht die in de strijd voor de vrijheid het hoogste offer brachten. Op de begraafplaats op de Grebbeberg herdacht des morgens de minister van Oorlog ir. C. Staf, de militairen, die daar hun laatste rustplaats vonden. De nationale herden king der gevallenen geschiedde evenals andere jaren in de Ridderzaal in Den Haag, waar oud-minister mr. J. A. Jonk man en prof. dr. ir. H. van Riessen het woord voerden. Onze herdenking, zo zei mr. Jonkman, omvat ook al diegenen die in de tweede wereldoorlog gevallen zijn in de gebieden overzee. Zij heeft ten doel ons het verleden wederom voor ogen te roepen om daar lering en inspiratie uit te trekken, opdat de gebrachte offers niet vergeefs zullen zijn geweest. Prof. Van Riessen zei onder meer: „Wij moeten ons met dankbaarheid herinneren, wat God ons volk geschonken heeft in de vorm van moedige volharding en hoe Hij per slot van rekening de strijd heeft willen zegenen. Aldus zet onze eerbied zich om in dankbaarheid bij vermijding van hel denverering. Maar wij moeten de zin van die dankbaarheid goed begrijpen. Want ook al zou de overwinning ons niet ge schonken zijn, dan nog moeten wij dank baarder zijn ten aanzien van hen, die het op hen gedane beroep hebben beantwoord zonder het resultaat te tellen. In een ver keerd begrip hieromtrent, aldus prof. Van Riessen, schijnt een der oorzaken gezocht te moeten worden in misverstanden, vooral in het eerste jaar na de bevrijding. Ook onze Koningin waren wij niet alleen dankbaar omdat zij ons leidde op de weg naar de overwinning, maar in de eerste plaats om haar standvastigheid als zoda nig. Het woord van Clemenceau: „De over winning is aan hen, die zich niet over geven", wordt voorbijgestreefd door het gevleugelde woord: „De garde sterft, doch geeft zich niet over." De spreker besloot zijn rede met te zeg gen, dat het leven en de dood van de thans herdachte landgenoten een aansporing moet zijn in een tijd, die een gelijke situatie biedt als toen. „Want nog steeds staan de rechten en vrijheden van volken en mensen op het spel. Als het de wil van God is, dat de volken er niet toe zullen komen de moeilijkheden te overwinnen, dan blijft evenzeer de roeping van kracht om God te dienen in dit leven op de plaats waar wij gesteld zijn." Gevallen Russsen herdacht Op de begraafplaats op Texel, waar de ruim 600 Georgiërs begraven liggen, die in April 1945 gesneuveld zijn bij hun ver zet tegen de Duitsers, is namens de Rus sische ambassade in Den Haag een krans gelegd. Op het aan de krans gehechte lint stond: „Van de ambassade der U.S.S.R. aan de Sovjetsoldaten, gevallen in de strijd tegen de Hitleraggressors." FRANKFORT (Reuter) Volgens de eerste uitslagen van de verkiezingen in Hessen voor de provinciale raden hebben de sociaal-democraten de leiding. Het uit gebrachte aantal stemmen wordt op 60 pro cent van het aantal kiesgerechtigden ge raamd. De verkiezing verliep zeer rustig. Door sommige waarnemers worden deze verkiezingen als een graadmeter gezien voor de impopulariteit van Adenauers bui tenlandse politiek. De voorlopige einduitslagen geven het volgende resultaat te zien: Sociaal-democraten 38.5% (in 1948 35.7%), Christen-democraten 17.8% (in 1948 29.1%), Vrije democraten 14.9% (in 1948 21.8 procent), Vluchtelingenpartij 9.4%, Communisten 4.2% (in 1948 7.9%), Duitse partij 2.7%, overige partijen 12.5%. De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië, mr. Susanto Tirtoprodjo, heeft een onderhoud gehad met mr. N. S. Blom, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Mr. Susanto heeft nadere inlichtingen ge vraagd inzake de justitiële behandeling ■van de zaak-Westerling. Nadat de gewenste inlichtingen waren verstrekt, heeft mr. Susanto uitdrukking gegeven aan zijn leedwezen met betrek king tot de behandeling van deze zaak door de rechter-commissaris te Amster dam. Tenslotte heeft mr. Susanto medege deeld, dat binnenkort door de Indonesische regering aan de Nederlandse regering een formeel verzoek tot uitlevering van Wes terling aan Indonesië zal worden inge diend. In aanwezigheid van vele hoge militaire en burgerlijke autoriteiten is Zaterdag op de begraafplaats op de Grebbeberg de jaarlijkse militaire herdenkingsplechtigheid gehouden. Op initiatief van het comité „Verzets strijd Texel" zal dit jaar nog een monu ment op de graven der Russen opgericht worden. Vrije Universiteit herdacht haar gevallenen In een bijeenkomst in de oude Remon strantse kerk te Amsterdam heeft de Vrije Universiteit de tijdens de bezetting geval len leden en oud-leden van de civitas academica herdacht. Tijdens de- dienst droeg prof. dr. A. Sizoo twee bronzen ge denkplaten over aan de directeuren van de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde Grondslag. Op een dei- platen staan 86 namen van gevallenen met daarboven de inscriptie: „Ter nagedachte nis aan de leden van de civitas academica die tijdens de bezetting 19401945 hun leven hebben gelaten voor vaderland en vrijheid". Het opschrift van de andere plaat luidt: „Ter nagedachtenis aan Jaco bus Oranje, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit, 27 Juli 1898—6 April 1946. Tij dens de bezetting was hij de stuwende kracht van het universitair verzet, helper van verdrukten en redder van vele levens". Een 28-jarige melkslijter uit Hulst, die in de afgelopen winter vele kereh met een pantserauto boter naar België hed gesmok keld is door de Middelburgse reehtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf -van drie jaar. De pantserauto-chauffeur, een 21- jarige landbouwer uit Vogelwaarde, kreeg een gevangenisstraf van twee jaar. Hij ver voerde anderhalf twee ton roomboter per rit. Deruim een maand geleden begonnen besprekingen op de Ronde Tafel-confe rentie met de West zijn thans in een nieuwe fase getreden. Het ligt in de be doeling het werkstuk thans in zijn geheel in behandeling te nemen. Van Nederlandse zijde is de wenselijk heid geopperd om met de behandeling van het werkstuk geheel gereed te zijn vóór 10 Mei. Een belangrijk resultaat van het tot nu toe gepleegde overleg is, dat de meningen en standpunten der drie delegaties thans in grote lijnen zijn komen vast te staan, zodat met de oplossing der belangrijkste geschilpunten een begin kon worden ge maakt. Na een maand van overleg is het werk stuk aanmerkelijk veranderd. De nieuwe redactie van de punten 1 tot en met 12 is echter nog geenszins in staat, partijen tot overeenstemming te brengen. De grootste verschillen doen zich voor tussen de Nederlandse en de Surinaamse delegatie, welk verschil van mening op enkële essentiële punten vrij diep gaat. Hoewel de besprekingen nog niet over het dode punt heen zjjn, is evenmin sprake van een vastlopen der conferentie. Schopenhauer: Hoe meer een mens tot volkomen ernst in staat is, des te hartelijker kan hij lachen. gingen om de Noord-Atlantische strijd krachten op- te bouwen in gelijke tred met de Russische weermacht zullen uitlopen op een economische nederlaag voor het Wes ten. Daarom geeft Eisenhower de voorkeur aan een betrekkelijk geringe strijdmacht, met daarnaast een zeer doeltreffende re- rve. Volgens Grünther zal de Sovjet-Unie, indien de NAVO-plannen voor 1952 kun nen worden uitgevoerd, geen verrassings aanval meer kunnen doen. Toch zijn de Westelijke strijdkrachten nog niet vol doende sterk om een Russische aanval te keren. Wel zijn echter de kansen op een succesrijke verdediging veel groter dan een jaar geleden, aldus de generaal. De minister van Oorlog, Lovett, ver klaarde, dat de Sovjet-Unie de V.S. alleen op het gebied van de vliegtuigproductie vooruit is. De Amerikaanse toestellen zijn echter „veel beter uitgerust", aldus Lovett. WASHINGTON (Reuter) De onder handelingen tussen de Amerikaanse staal- industriëlen en de arbeiders, die Zaterdag op het Witte Huis zijn gevoerd, zijn mis lukt. In een officieel communiqué wordt mede gedeeld, dat „op dit ogenblik" geen over eenstemming kan worden bereikt. President Truman had de presidenten van Amerika's grootste staalbedrijven Za terdag meegedeeld, dat de regering bereid is de lonen der staalarbeiders heden te ver hogen, als de directies voordien geen over eenstemming met de vakverenigingen zou den bereiken. Truman zei op de bespreking, waaraan ook werd deelgenomen door vak verenigingsleiders, dat hij niet wilde, dat de regering de arbeidersvoorwaarden in de opgevorderde industrie zou bepalen. Er zou echter geen andere keus blijven als werkgevers en vakverenigingen niet tot een accoord kwamen. Het zal waarschijnlijk een week duren alvorens de staalproductie weer op volle toeren is. LONDEN (United Press) Premier Churchill heeft Zaterdagavond voor de B.B.C. verklaard, dat hij van plan is de komende drie of vier jaar zonder verkie zingen aan de macht te blijven tot zijn erkend onpopulaire stappen om Engeland van een bankroet te redden wezenlijke resultaten opleveren. Geprikkeld door nederlagen in plaatse lijke verkiezingen en de roep van Labour om nieuwe algemene verkiezingen, zei de premier, dat de eerste zes maanden van zijn regering beoordeeld moeten worden tegen een achtergrond van zes jaar van buitensporigheid en vermorsing, van op te grote voet en van Amerikaans geld leven. De oppositieleider Clement Attlee heeft gisteren in Glasgow gezegd dat Churchill's „modderende en onbekwame" regering slechts een „kort tussenspel" zal vormen voor de terugkeer van Labour als rege ringspartij. MONTREAL. (Reuter). De politie van Montreal heeft medegedeeld dat onder de gevangenen van de „Bordeaux-gevangenis" in de stad opstand is uitgebroken en dat de kapel in brand is gestoken. Ongeveer 900 gevangenen zouden bij het oproer betrekken zijn. Alle beschikbare politieversterkingen zijn naar de gevange nis gezonden. AFP meldt nader, dat de brand na drie uur bedwongen was. Het betrof hier eer der een demonstratie wegens ontevreden heid over het voedsel dan een „opstand". Drie varkens zijn het „slachtoffer" ge worden. Zij zijn geslacht. De gevangenen hebben zich ook van andere levensmidde len meester gemaakt. LIVINGSTONE (Reuter). De Cornet, het Britse passagiersvliegtuig met straal aandrijving, dat de eerste reis maakte op de lijn LondenJohannesburg, is Zater dag om 14.33 uur (Ned. tijd) in Johannes burg aangekomen, na een reisduur van 23 uur en 33 minuten. De afstand is 6.663 mijl. Het toestel is door drie bemanningen van zes koppen gevlogen. Te Beiroet en Khartoem is van bemanning gewisseld. Op een onweersbui boven Afrika na was het weer goed gedurende de reis. De 36 passa giers hadden geen hinder van lawaai of trillingen. De Cornet vloog vrijwel voortdurend met een snelheid van 670 km per uur. CAIRO (A.F.P.) Als de onderhande lingen met Engeland zouden falen, zou Egypte bereid zijn met de Verenigde Staten een bondgenootschap ter verzekering van de verdediging van het Midden-Oosten aan te gaan, aldus meldt het Egyptische blad „Akhbar el Yom". Engeland zou dan echter Egypte moeten ontruimen. Volgens het blad is de Egyptische pre mier van plan de volgende week een be langrijke verklaring over de moeilijkheden met Engeland af te leggen. Een verdedi- gingsverdi-ag met de Verenigde Staten zou Egypte in staat stellen Amerikaanse wa pens en uitrusting te ontvangen om het Egyptische leger op te bouwen, zodat het iedere aanval op het Suezkanaal zal kun nen afslaan, aldus het blad. Tot hun grote verbazing zagen de men sen, die op het perron van het station te Coevorden stonden, Zondagmiddag de die- seltrein uit Zwolle op twee sporen het station binnenkomen. Het voorste trein stel, dat uit drie delen bestond, was nor maal een wissel op 150 meter voor het sta tionsgebouw gepasseerd. De motorwagen, die middenin reed, passeerde echter door onbekende oorzaak de wissel niet goed en werd scheef tussen de twee spoorlijnen, die zeven meter uit elkaar liggen, meege sleurd. Het achterstel van de trein bleef op het oude spoor doorrijden. De motor wagen sleurde een lichtmast en het hek werk van het tweede perron mee. Vlak voor het stationsgebouw kwam de trein tot stilstand. De passagiers van de druk bezette trein bleven allen ongedeerd. Zij werden in de gelegenheid gesteld hun reis naar Emmen en Nieuw-Amsterdam per autobus voort te zetten. De ongevallen- trein uit Zwolle was spoedig ter plaatse en onverwijld werden maatregelen genomen om het geblokkeerde spoor vrij te maken en de schade te herstellen. Om zes uur was de dieseltrein weer op één spoor gezet en om zeven uur kon zij op eigen kracht naar Zwolle vertrekken. DJAKARTA. (Aneta). Zaterdagochtend is na een kortstondige ziekte de heer Os car Mohr, vertegenwoordiger in Indonesië van de stichting culturele samenwerking overleden. De heer O. W. P. Mohr werd in 1907 te St. Petersburg geboren en bracht een deel van zijn jeugd in Rusland door. In 1920 werd het gezin Mohr tezamen met andere Nederlanders uitgewisseld tegen Russische krijgsgevangenen, die in Nederland waren geïnterneerd. In 1932 trad hij in dienst bij het Algemeer. Handelsblad, waar hij een jaar later tot redacteur buitenland werd benoemd. In 1935 werd hij bovendien cor respondent van de New York Times en in 1937 van de Times te Londen. In Mei 1940 nam hij ontslag bij het Algemeen Handels blad. Tot Februari 1941 bleef hij werk zaam voor de New York Times. Na in 1942 te zijn gearresteerd, werd hij naar Duitse concentratiekampen (Natz- weiler en Dachau) overgebracht, waar hij bijzonder veel voor zijn medegevangenen heeft gedaan. Na de oorlog werd hij in De cember 1945 sous-chef van de directie voorlichting buitenland van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Begin Mei 1949 volgde zijn benoeming tot vertegenwoordi ger van de stichting voor culurele samen werking te Djakarta. Het culturele gedeelte van gouden jubileumviering van de Staatsmijnen is Zondagavond begonnen met een door de Culturele Raad Limburg aangeboden toneelvoorstelling in de stadsschouwburg van Heerlen. De voorstelling werd ver zorgd door de speelgroep-Limburg, welke onder regie van Joris Diels de première bracht van een toneelstuk over St. Bar- bera, de patrones van de mijnwerkers. Na de voorstelling bracht de president directeur van de staatsmijnen, dr. Ch. Th. Groothoff, hulde aan de regisseur, de spe lers en de schrijvers. Hij zeide, dat de directie bijzonder erkentelijk is voor de opvoering van deze legende, waarvan de inhoud de gedachtenwereld der mijnwer kers zeer nabij komt. Minister Wemmers heeft Zaterdagmid dag in Heerlen de daar door de Heerlense middenstand ter gelegenheid van het gou den jubileum van de Staatsmijnen georga niseerde internationale industrie- en mid denstandstentoonstelling „Heerlen Mijn centrum" geopend. Deze plechtigheid werd door de harmonie van de Koninklijke Ver enigde Tapijtfabrieken te Moordrecht op geluisterd met 't Wilhelmus en 't Limburgs volkslied. Tevens zong het Koninklijk Heerlens Mannenkoor „Pancratius". „Heerlens Mijncentrum" omvat negen grote paviljoens, die genoemd zijn naar de Limburgse mijnen. De aankleding van het terrein (vlaggemasten, muziek-kiosken en dergelijke is vrijwel geheel uitgevoerd in mijnhout. De plantsoenen zijn versierd met vijf beelden, die beschikbaar zijn gesteld door de diverse musea te Brussel. Bij het binnenvaren in Hoek van Holland kreeg Zondagmiddag de „Esso-Liverpool" machineschade. Het schip, dat 12.590 ton meet. werd door de sleepboten „Blanken burg" en „Pernis" naar Pernis gebracht. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Weinig ver andering in temperatuur. 6 Mei Zon op 5.01 uur, onder 20.13 uur. Maan op 16.30 uur, onder 3.26 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 5 Mei Hoog water: 0.27 en 12.51 uur. Laag water: 8.04 en 20.51 uur. Dinsdag 7 Mei Hoog water: 1.16 en 13.36 uur. Laag water: 9.01 en 21.38 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1