Waardige herdenking der gevallenen in Haarlem en omgeving De nood der Nederlandse kastelen Aanrijding door bromfiets Herdenking op de Erebegraafplaats Zandvoort Zomerdienst bij de Spoorwegen Haarlem m erm eer Lisse HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertenties over aan bieden van bollenpakketten WASSERIJ DUYN Op heterdaad betrapt Zandvoortse operettevereniging Electrisch naar het Noorden des lands Opa Klijzing geklopt MAAND/AG 5 MEI 1952 In Haarlem zijn Zaterdagavond de ge vallenen herdacht in een bijeenkomst in de Grote Kerk en op de fusilladeplaatsen aan de Dreef, de Westergracht en de Jan Gijzenbrug, waarheen zeer velen zich in een stille stoet hadden begeven. In de bijeenkomst in de Grote Kerk, die onder anderen werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. de Vos van Steenwiik en mevrouw De Vos van Steenwijkvan Royen, alsmede door de wethouders W. C. Bakker en D. J. A. Geluk en dé gemeentesecretaris, mr. Th. A. Wes- stra, sprak de heer K. R. v a n S t a a 1 uit Héemstede, voorzitter van de sociale com missie der Vereniging van Ex-politieke Gevangenen in Oorlogstijd. „Voor de ze vende keer", zo zei hij, „herdenken wij de velen die gevallen zijn in het verzet, de militairen op de Grebbeberg, de honderd duizenden Joodse landgenoten, de slacht offers in Rotterdam en Putten, de tallozen die door de honger ten onder zijn gegaan, en de ontelbaren die in concentratiekam pen het leven lieten. En nu denken wij weer aan de velen, die opnieuw zuchten in dergelijke kampen. Zijn wij achtergebleve nen eigenlijk wel waardig de gevallenen te herdenken, nu wij thans moeten samen werken met onze vroegere belagers en nu er een barmhartigheidspolitiek wordt ge voerd die de meesten van ons niet kunnen verdragen?" „Laten wij beloven dat wij met al onze krachten zullen sire ven naar vrijlating van hen, die thans in concentratiekampen ge vangen gehouden worden. Onze actie heeft in Spanje al resultaat gehad; in andere landen zuchten nog millioenen in gevangen schap. Door mede de te werken aan hun bevrijding kunnen wij onze doden het waardigst eren", zo besloot de heer Van Staal. Deze herdenking werd omlijst door or gelspel van Egbert Vos en zang van het gecombineerde Noorder- en Oosterkerk koor en het Gereformeerd Bloemendaals Koor. Na de plechtigheid vormden de velen die haar bijwoonden een stoet, die zich via de Kleine Houtstraat en de Kleine Hout weg naar de Dreef begaf, waar bij het verzetsmonument kransen en bloemen werden gelegd. Haarletn-Noord Ten Noorden en ten Zuiden van de Jan Gijzenvaart hadden zich vele bewoners van Haarlem-Noord verzameld, om deel te nemen aan de stille tocht naar het monu ment nabij de Jan Gijzenbrug, opgericht ter nagedachtenis van hen die daar in Februari 1945 gefusilleerd zijn. Het mu ziekcorps van het Leger des Heils uit het Centrum opende de plechtigheid met „Nader mijn God tot U", nadat de voor zitter van het comité uit het Noordelijk deel van Haarlem de betekenis van de plechtigheid had uiteengezet. Dr. H. van der Loos, predikant der Nederlands Hervormde Gemeente van Haarlem-Noord, zeide in zijn toespraak, dat het beeld van het weer (onweer) gelijk was aan het beeld van het voorjaar 1940, toen de oorlog uitbrak. Thans zijn we twaalf jaar verder en al kunnen wij rusti ger slapen dan in de Meidagen van 1940, toch dreigt de oorlog nog en vele landge noten leven nog in een diepe duisternis. Deze avond komen op talloze plaatsen van ons land velen bijeen om hen te gedenken ADVERTENTIE Zaterdag reed op de Frieseweg een brom- fietsrüder op een paar wandelaars In. De be rijder sloeg met zijn rijwiel over de kop en kreeg een hoofdwonde en een hersenschud ding. (Kamper Nieuwsblad) Het ligt voor de hand, dat betere remmen ook het einde der bromfiets-ongelukken zul len betekenen. Sinds enige tijd zijn er brom fietsen in de handel, die uitgerust zijn met de z.g. Beckson Reddingsnaaf, een remnaaf met belangrijk groter rem vermogen. Wij raden iedereen, die van plan is zich een bromfiets aan te schaffen, ervoor te zorgen dat hij er een met zo'n Beckson Reddingsnaaf krijgt. Bovendien heeft.de Beckson Reddingsnaaf, in tegenstelling tot iedere andere remnaaf, het grote voordeel, dat de fiets aan de hand ook achteruitgereden kan worden. Vooral winke lende dames zullen dit waarderen. Ook voor gewone fietsen is de BECKSON REDDINGSNAAF ideaal. Bloembollenkwekers en handelaren gaan zich keren tegen aanbiedingen in adverten ties en op markten van inferieure bollen pakketten en bollenzaden. Dergelijke aanbie dingen kunnen slechts moeilijk worden ver boden. Zij voldoen meestal aan de mini mum-kwaliteitseisen. waardoor de contro leurs van de verschillende instanties mach teloos staan. Daar de Bond van détail-bloembollenhan delaren van mening is dat dergelijke pak ketten, die meestal via advertenties worden aangeboden, zeer gevaarlijk zijn voor de naam van het bloembollenvak en voorts dat het publiek eigenlijk alleen maar geld uit de zak wordt geklopt zonder dat er veel voor wordt geleverd, is de strijd thans ge richt tegen advertenties van sommige bol- lenhandelaren, die vaak een misleidende in houd hebben. Zo is er een handelaar die al leen in zijn advertenties zegt wat men voor f 4.15 in zijn tuin kan krijgen, als men bij hem „een pakket" bestelt. Deze firma ver zuimde echter het juiste aantal planten te noemen, waardoor het publiek dan ook de indruk kreeg planten toegezonden te krijgen. De bond van détail-bloembollen- handelaren heeft de zaak aanhangig gemaakt hij de president van d'e rechtbank te Haarlem. De president, mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken, achtte misleiding bewe zen. Ook hij zou planten hebben verwacht, als hij iets dergelijks had besteld en ook hij zou zich, zwak gezegd, misleid hebben ge voeld in plaats van planten zaad te krijgen. Deze handelaar werd het verbod van het plaatsen van dergelijke advertenties opge legd. Wel zou hij mogen adverteren als duidelijk bleek dat zaad zou worden gele verd. Voor iedere handeling in strijd met deze. uitspraak zal hij in de toekomst f 1000 boete moeten betalen. die hun leven gegeven hebben. Het is goed.l dat bij de Jan Gijzenbrug een monument opgericht is. Het is een portret, waaraan1 een ieder, die deze plaats passeert, met eerbied kijkt. Dr. Van der Loos hoopte, dat het portret velen zal blijven aanspreken. Het mag in de toekomst geen bezienswaar digheid worden, maar het moet blijven be staan, om er bijeen te komen voor het her denken van de gevallenen. De spreker vond het verheugend dat de jongeren in zo'n grote getale opgekomen zijn; daaruit blijkt, dat zij iets begrijpen van het monument. Pa ter V. Hutjens O.E.S.A. merkte op, dat het ook na zeven jaar schrijnend is, dat de stoel van vader aan tafel leeg staat en het bed van de zoon niet meer be slapen wordt. Het is daarom goed, dat velen bijeenkomen om de gevallenen uit de oorlog te gedenken. Thans gaan de ge dachten ook uit naar de toekomst. We leven nog niet in vrijheid en de oorlog is niet afgelopen. Vele jongeren sneuvelen nog en er bestaan nog concentratiekampen. Op een avond als deze worden we weer herinnerd aan de verschrikkingen van de oorlog. Wij voelen ons echter allen één en herdenken hen, die alles gegeven hebben. Het corps van het Leger des Heils speelde „Home sweet home" en „Blijf bij mij, Heer" en het Haarlems Christelijk Mannenkoor zong tijdens deze plechtigheid Ecce quo modo moritur, O bone Jesu en het Wil helmus. Na afloop volgde een défilé langs het monument. Onder de aanwezigen was wet houder A. J. M.' Angenent. Op de Westergracht Ook Haarlem-West heeft de gevallenen op waardige wijze herdacht in een samen komst voor het monument aan de Wester gracht, waar, behalve de nabestaanden der aldaar gefusilleerden, vele honderden bij eengekomen waren om aan de plechtigheid deel te nemen. Nadat de deelnemers aan een drietal stille tochten uit dit stadsdeel bij het door schijnwerpers verlichte monument waren aangekomen, werden twee minuten stilte betracht. De voorzitter van het comi té Nationale Herdenking sectie West dankte vervolgens allen, die aan de voorbereiding van deze herdenking hadden meegewerkt, maar uitte een fel protest tegen het door gaan, op deze avond, van de voorstellingen in de bioscopen. Haarlems Zanggenot zong daarna onder leiding van de heer P. J. Pot- gieser het O, bone Jesu en Ecce Quomodo moritur, waarop ds. J, Bronsgeest in een korte toespraak de betekenis van deze ge denkdag toelichtte. Hij bracht dank aan allen, die in de jaren 1940'45 zich wars van het compromis betoond hadden en stelde hen ten voorbeeld aan onze tijd. Plebaan H. W. Achterof sprak in gelijke geest; hij prees de geest van het verzet en sprak de hoop uit, dat het offer der ge vallenen niet tevergeefs gebracht moge zijn. Ook de harmonie Crescendo had een aan deel in deze plechtige herdenking, die be sloten werd met het Wilhelmus, een bloe- mengroet voor de gefusilleerden en een défilé der aanwezigen langs het monument en het bloëmenmozaïek, dat tot laat in de avond voortduurde. Gevallen PT^leden herdacht Zaterdag hebben de ambtenaren van het Haarlems Postkantoor en die van het Tele foondistrict hun in de oorlog gevallen col lega's op treffende wijze herdacht. Het Postaal Mannenkoor opende de herdenking met het.zingen van Ecce Quomodo Moritur, waarna de directeur, de heer C. Bakker, een toespraak hield die bij de vele aanwe zigen een diepe indruk achterliet. Nadat aan de voet van de met kaarsen verlichte gedenkstenen in het gebouw bloemen en een krans waren gelegd en een minuut stilte in acht was genomen sloot het zangkoor deze korte maar indrukwek kende plechtigheid. In het stationpostgebouw aan de Baljuws laan had eveneens een herdenking plaats waarbij met orgelspel, door een ambtenaar van het bestellend personeel uitgevoerd, de slachtoffers werden herdacht. Hoofddorp Evenals vorige jaren, werd Zaterdag een stille tocht gehouden, waarvoor de deel name dit maal bijzonder groot was. Als spreker trad op de heer Th. v. d. Wetering, lid van de Tweede Kamer. „Het valt ons moeilijk met de dreiging van een nieuwe oorlog voor ogen onze doden te herdenken", aldus spreker. Het vertrappen van de geest echter is het ge weest dat de mensen hebben doen besef fen, dat op welke wijze dan ook, het zich verzetten noodzakelijk was. Mochten de tijden zich herhalen, dan zullen er weer verzetsmannen opstaan om het werk voort te zetten. Wij wensen vrede, maar zullen ons nooit kunnen onderwerpen aan dwin gelandij. De vreugdekreten van de eerste bevrijdingsjaren zijn vervlogen, de ge dachten aan hen die vielen zijn achterge bleven, omdat wij eerbied hebben en hou den voor de mens die strijdt voor het be houd van zijn zelfrespect. De spreker be sloot zijn rede met de woorden: „Hét licht van God zal eenmaal schijnen over de gra ven der gevallenen, over de aarde en over de mensen, en het zal goed zijn." Heemstede Ondanks het regenachtige weer namen velen aan de herdenking te Heemstede deèl. Evenals het vorige jaar had de georgani seerde jeugd zich met brandende fakkels aan weerszijden van de Vrijheidsdreef ge plaatst, waartussen een lange rij ingezete nen naar het herinneringsmonument trok. Er werden een aantal bloemstukken en- kransen aan de voet van het beeld gelegd en nadat een zangkoor enige nummers had gezongen, werd de trieste plechtigheid be sloten met het zingen van het Wilhelmus. Bennebroek Te kwart voor acht trok een stoet naar het monument aan de Bennebroekerlaan, waar twee minuten stilte in acht werd ge nomen. Bloemstukken werden aan de voet van het monument gelegd. De plechtigheid werd besloten giet het zingen van het Wil helmus. Onthulling monument te Zwanenburg Zaterdagmiddag is te Zwanenburg een sobere plechtigheid gehouden. Wethouder Bos heeft het monument voor de gevalle nen in de oorlogsdagen aan het gemeente bestuur overgedragen. Het monument is geplaatst pp het Wilgenplein en is vervaar digd door. de beeldhouwster, mevrouw Èrugman-De Vries uit Almelo. Het monu ment stelt voor een geboeide mannenfiguur in gevangeniskleding met gebogen hoofd, waarop de uitdrukking van het gelaat weergevende de mens die volkomen met het leven heeft afgerekend en daarin be rust, op waarlijk kunstige wijze is tot uiting gebracht. „Door de grote eenvoud van opvatting maakt deze figuur een ontroerende indruk, aldus de heer Bos. Wij hebben lang gewacht met plaatsen omdat door technische rede nen geen geschikte omgeving gevonden kon worden. Wij dragen dit monument postuum op aan dë gevallenen, wier namen en bele venissen. in een oorkonde vermeld staan. Tweeëndertig mannen en vrouwen zijn ons ontvallen; moge wij dit nimmer vergeten. Na het voorlezen der namen van hen die vielen, werd het monument door de dames Van der.Fange, Emmer, De Koning en de heer Bergman onthuld. Burgemeester mr. J. T. Jansonius deelde mede het monument in dank te aanvaarden. Wij nemen gaarne de verplichting op ons, er in de toekomst voor zorg te dragen, dat deze plaats -naar behoren wordt onderhou den, want wij weten dat wij grote verplich tingen hebben. Met het zingen van twee coupletten van het volkslied'werd de plechtigheid gesloten. Hillegom In een indrukwekkende stille tocht heeft Hillegoms burgerij Zaterdag de gevallenen herdacht. Een lange stoet begaf zich naar het 'monument voor de gevallenen in het Wilhelminapark, waar leden van de Na tionale Reserve en de Reserve Rijkspolitie de erewacht hadden betrokken. In de stoet liepen het volledig gemeentebestuur, een afdeling van de Nationale Reserve, een afdeling van de Reserve Rijkspolitie, het corps. Vrijwillige Brandweer in hun nieuwe, door de burgerij aangeboden uniformen, ADVERTENTIE ,\M8TKHDAMSEV/V/VRT£0' TEE:110M Wastarieven vanaf 24 ct. per kg de Ned. Hervormde- en Rooms-Katholieke geestelijkheid, leden van het voormalig verzet, vertegenwoordigers van vele ver enigingen en het C.C.N.F. en zeer vele anderen. Nadat twee minuten stilte in acht wa ren genomen, werden verscheidene bloem stukken aan de voet van het monument, waarlangs gedurende 25 minuten de stille stoet trok, neergelegd. Zandvoort Enkele honderden personen namen Za terdagavond deel aan de „stille tocht" naar het verzetsmonument in het Vijver park, ter herdenking van de gevallenen. Het regenachtige weer was waarschijnlijk oorzaak, dat 't aantal deelnemers véél gerin ger was, dan vorig jaar hoewel toen óók de onthulling van het monument veel perso nen op de been bracht. Om halfacht ver trok men van het raadhuis. De alarm sirene gaf het sein tot het inachtnemen van de twee minuten stilte. Aan de voet van het monument werden vele bloemen gelegd. De kerkelijke herdenkingen zijn Zondag morgen gehouden. Twee surveillerende agenten bemerkten in de nachtelijke uren dat een Zandvoortse groentehandelaar bij een collega in de zelfde straat, als waarin hij woonde, en kele lege groentenkistjes, die naast het pakhuis stonden opgestapeld, wegnam. Toen hij zich met twee kistjes naar huis wilde begeven, werd hij aangehouden. Ontkennen baatte dus niet. De man ver klaarde dat hij een borreltje teveel op had en derhalve niet wist, wat hij deed. Hij werd op het bureau ingesloten en na opmaking van proces-verbaal later weer in vrijheid gesteld. De Zandvoortse Operettevereniging hoopt in het komende najaar haar 5-jarig be staan te gaan herdenken. Ter gelegenheid daarvan koestert men het voornemen, eind September enkele opvoeringen te brengen van de bekende operette: „Rose Marie". De repetities daarvoor, onder leiding van de gebroeders Kick en Henk Steenkist zullen een dezer dagen aanvangen en óók gedurende de zomermaanden worden voortgezet. Voorts zal door een aantal vooraanstaande beroepsartisten een caba ret-avond worden verzorgd, welke aan leden en donateurs wordt aangeboden. Onweer en stortregens vergezelden de deelnemers aan de Stille tocht naar de Ere begraafplaats aan de Zeeweg te Overveen waar de gevallenen herdacht werden. Foto: Aan de graven van de gevallen strijders. Voordat de stille tocht naar de Erebe graafplaats aan de Zeeweg te Overveen Zaterdagavond begon, werd in het- stem mig met groen en nationale vlaggen aan geklede gebouw van Publieke Werken aan de BrouwerskoLkweg voor de zevende keer een korte herdenkingsbijeenkomst gehou den. Vijfhonderd nabestaanden en inwo ners van Bloemendaal, de gemeente, waai de helden van het verzet een laatste rust plaats kregen, waren bijeen gekomen. Na het welkomstwoord, uitgesproken door mr. F. P. Th. Rohling, lid van de com missie Nationale Herdenking te Bloemen daal en gemeenschappelijke zang, hield pater J. J. M. Bayer O.F.M. uit Haarlem een korte herdenkingstoespraak. Pater Bayer sprak in plaats van de door ziekte verhinderde pater C. Tijnagel en zag de vrome nagedachtenis der slachtoffers van het verzet als een troostende symboliek met het feest van de kruisvinding in de Katholieke Kerk. De gevallenen hebben licht en steun gevonden in het aanzien van het kruis, dat zelfs door macht noch ty- rannie gebroken kon worden. En tof de na bestaanden zei pater Bayer, in navolging van Christus en de gevallenen het kruis dapper en moedig té dragen. Het vijftig jongens en mannen sterke koor van de koorschool van de Kathedraal St. Bavo te Haarlem, onder leiding van dr. A. I. M. Kat, zong daarna het Requiem van Felice Anerio en de liederen O Heer, die daer des Hemels tente spreyt en het Wilt heden nu treden. De heer J. Otten bespeelde het orgel. Vervolgens sprak ds. D. Ringnalda Gere formeerd predikant te Overveen. Hij ver geleek de dood van de gesneuvelde verzets strijders met een roemrijke zonsondergang. Hun sterven was een getuigen van gerech tigheid en vaderlandsliefde en hun 'levens vlam kan niet door dood of graf worden uitgeblust. Tenslotte bad de predikant het „Onze Vader". Daarna stelden de deelnemers aan de stille tocht zich op. De regen viel in stro men neer, hetgeen zo bleef tijdens de ge hele stille tocht, die van de Zeeweg-hoek Brouwerskolkweg af naar de Erebegraaf plaats werd gehouden en een uur duurde. Ondanks het slechte weer namen ruim zes honderd nabestaanden en belangstellenden aan deze tocht deel. De padvindsters, die vooraan in deze tocht liepen en de doden mars sloegen, deden dit door de weers gesteldheid slechts tot de kruising van de Zeeweg en Tetterodeweg. Het was de eerste stille tocht naar de Erebegraafplaats in haar nieuwe vorm na de algehele vol tooiing in de afgelopen winter, terwijl eveneens voor de eerste keer de oude luidklok de galm over de duinen liet klin ken van het ogenblik af, dat de stoet de ingang van de begraafplaats aa» de. Zee weg bereikte, tot de aanvang van <i.e twee minuten stilte om acht uur, die' door:- een hoornsignaal werden aangegeven. Toen de deelnemers aan de stoet de dodenakker betraden, waren alle graven met tulpen bedekt. Aan de voet van de vlaggeraast hing een krans van gele aronskelken - van het Marine Hospitaal te Overveen. VELE BEZITTERS VAN EEN KASTEEL behoeven in deze tijd niet benijd te worden. Het enige is dat. zij veel woon ruimte ter beschikking hebben, maar daar aan zijn ook grote nadelen verbonden. De fiscale lasten en de grote sommen die moe ten worden besteed voor onderhoud en ge deeltelijke vernieuwing zijn van zulk een omvang dat menig kasteelheer in moeilijk heden komt. Zij trachten in de regel zo lang mogelijk nog het noodzakelijke onder houd te laten uitvoeren zij voelen zich verplicht het bezit dat vele generaties van hun familie tot woning gediend heeft maar er zijn er velen die dit toch niet kun nen volhouden. Daardoor dreigt menig kasteel verloren te gaan, ook al is het van belang dat het als monument in stand blijft. Maar menig kasteelheer heeft in deze tijd nauwelijks de geldmiddelen om rond te komen. Herhaaldelijk moeten huizen of landerijen, die bij het kasteel behoren, ver kocht worden om aan de eisen van de Fis cus te kunnen voldoen. Vele eigenaars trachten ook een vermindering van fiscale lasten te verkrijgen door hun landgoede ren en kastelen voor het publiek open te stellen. Bossen brengen een eigenaar in deze tijd meer op dan landerijen. De pachters der boerderijen worden beschermd door de Pachtwet, zodat de pacht hoogstens 20% boven die van 1940 mag zijn. Maar daar mee dekt de eigenaar niet de hogere kosten die hij heeft voor onderhoud, assurantie, enz. De'kasteelheer ziet in zijn boerderijen dan ook meestal slechts „levende schilde rijen'-' die onmisbaar zijn in het landschap rondom zijn kasteel. Het enige wat de kasteelbezitter verade ming geeft zijn de hoge opbrengsten van het hout, te meer gewaardeerd daar deze vrijgesteld zijn van Inkomstenbelasting, maar niet van omzet-belasting. Het eigenaardige geval doet zich voor dat het financieel voordeliger is gronden te bebossen, terwijl de grote bevolkings aanwas juist eerder naar meer landbouw gronden doet uitzien. Toegegeven zij echter dat uitbreiding van het bosareaal ook ten zeerste gewenst is, daar. Nederland per jaar voor 1 milliard gulden: aan deviezen moet besteden in het buitenland om zijn houtbehoefte te dekken. Ook bij erfenissen dreigen moeilijk heden. In de regel gaat elk kasteel in 30 jaar in andere handen over. De successie rechten zijn zeer hoog en heeft de erflater niet de middelen waaruit deze rechten kunnen worden bestreden nagelaten, dan zal menig erfgenaam gedwongen zijn om een gedeelte van het bezit dat hem wordt toegewezen, te verkopen om de successie rechten te betalen. Er is reden om aan te nemen dat de mi nister van Financiën van plan is om een gunstiger tarief toe te passen indien het kasteel wordt opengesteld. Met verschil lende huizen is dit laatste reeds het geval. Een generatie terug vond men het jam mer als er een boom werd gekapt, tegen woordig dringt de noodzaak menig kasteel- bezitter een boom te verkopen, zodra hij kaprijp is. De gëstêgen lonen en sociale lasten heb ben ook voor de kasteelheer een bijzonder karakter.-Bedrijven kunnen de gestegen lonen veelal doorbetekenen in het product, maar een kasteel is geen bedrijf en boven dien is-het-belast met de hypotheek der traditie, die in het geval van het hand haven van het personeel een economisch beheer vaak in de weg staat. En ofschoon de achteruitgang hand over hand toeneemt zijn op grond :,van recente taxaties de be- zittingendn sommige gevallen in de belas- Het Huis Ruurlo in de Gelderse Achterhoek. ting dertig procent hoger aangeslagen. Naast de kosten van de bewoning is deze personeels-kwestie een der grootste belem meringen voor de bewoning der kastelen. Men ziet het kasteelbezit verdwijnen als sneeuw voor de zon. Wanneer het Rijk deze omstandigheid meer in het oog zou houden bij de bepaling der lasten, zou er misschien veel zijn gewonnen. Ook de overheid zal toch wel willen meewerken om te bereiken dat de kastelen niet aan ver-val ten prooi raken. Maar als een eigenaar niet langer bij machte is het onderhoud te bekostigen en de staat wil zijn kasteel als monument ge handhaafd zien, dan zal dit waarschijnlijk meer geld vergen dan de som die de eige- Nu ook de baanvakken ZwolleLeeu warden en MeppelGroningen in electri- sche exploitatie kunnen worden genomen, zal het treinverkeer tussen het Westen en de Noordelijke provinciale hoofdsteden met ingang van de zomerdienstregeling op 18 Mei geheel electrisch kunnen geschieden. In beide richtingen zullen elf sneltreinen gaan rijden, samengesteld uit electrisch stroomlijnmaterieel, en 'vier expresstreinen getrokken door electrische locomotieven. Bovendien komen er tussen ZwolleGro ningen nog 9 electrische pendeltreinen. Tussen Zwolle en Leeuwarden komen er totaal 17 treinen. Behalve tussen Harlingen en Leeuwar den en tussen Leeuwarden en Groningen, waar sinds 7 Januari reeds enkele Diesel- electrische treinen rijden, wordt thans ook tussen Groningen en Winschoten een aan tal stoomtreinen door Diesel-electrische treinen vervangen. Van 18 Mei af zullen tussen Twente en het Westen des lands vier electrisch ge trokken exprestreinen en elf electrische sneltreinen gaan rijden. De tweeuurs-sneldienst ZwolleZut- phenNijmegen zal worden aangevuld met een tweeuur-stoptrein ZwolleDeven terZutphen. Hierdoor is een uurdienst ZwolleZutphen verkregen. Tussen Nijmegen en Roermond zullen de stoomtreinen geheel verdwijnen. Er komt een tweeuursdienst met Diesels tussen Nij megen en Venlo en een uursdienst tussen Roermond en Venlo. Te Roermond bestaat drie keer per dag een goede aansluiting op de Amsterdamse exprestreinen naar en van Maastricht en Heerlen. Op Nijmegen-Vlissingen zal een onon derbroken uursdienst met Dieseltreinen worden gereden. De Zeeuwse lijn sluit nu te Roosendaal elk uur aan op en van de electrische dienst richting Rotterdam-Am sterdam. Te Utrecht sluiten de drie expres treinen Amsterdam-Maastricht-Heerlen aan op de exprestreinen tussen het Westen ener zijds en het Oosten en Noorden anderzijds. Voor het eerst na de oorlog zullen van Maandag tot en met Vrijdag twee electri sche treinen Rotterdam D.P.-Amsterdam C.S. via Gouda-Woerden-Breukeleh rijden. In de kop van Noordholland wordt de trein dienst Alkmaar-Den Helder met drie trei nen in beide richtingen uitgebreid. Even eens zijn er vele uitbreidingen op de lijn Amsterdam-Dordrecht. naar als tegemoetkoming in de belasting zou worden kwijtgescholden. Het is begrijpelijk dat menigeen niet lan ger in zijn bezit wil wonen en tracht een huurder te vinden. Maar ook dat valt niet mee. In de eerste plaats wordt natuurlijk gedacht aan grote instellingen, banken, in dustrieën en overheidsinstellingen, maar ook daaronder zijn weinig gegadigden. Het is zelfs gebleken zéér moeilijk te zijn om gegadigden te vinden die tegen vergoe ding van belasting en onderhoud een kas teel willen huren, zulks omdat de kosten van inrichting en exploitatie van een kas teel veel te hoog zijn. In Engeland bestaat een belangrijk cor rectief. Daar kan men het kasteel schenken aan de zogenaamde National Trust. Dat is een instelling die bij de wet is erkend.Wan- neer een familie haar kasteel wegens de te hoge kosten van onderhoud schenkt aan de National Trust, doet zij er als eigenares afstand van zonder schenkingsrechten,maar zij behoudt in veel gevallen het recht om het kasteel te blijven bewonen. Zulks is mede geschied om de sfeer rondom het huis te bewaren. Dergelijke schenkingen lopen reeds in de honderden en gaan nog steeds door. In zulke gevallen zorgt de in stelling voor het onderhoud. Ook in Frankrijk verkeren vele kasteel- bezitters in moeilijkheden, maar daar weet men in menig geval met de fiscus tot een accoord te komen. In Duitsland hebben vele adelijke families het stamslot de rug toe gekeerd en zijn in een modern huis van geringere afmetingen gaan wonen. Een groot deel van de „Wasserburgen" West- falen alleen telt er meer dan honderd zijn verkocht of worden verhuurd voor velerlei doeleinden. In België zijn vele adellijke families geparenteerd aan groot industriëlen. Een Deen, Paul Lausten, is tot kampioen pijproker uitgeroepen bij een wedstrijd, die Zaterdag onder auspiciën van het Deense socialistische dagblad „Socialdemokraten" te Kopenhagen is gehouden. Hij deed 110 minuten en 25 seconden over 3,3 gram tabak. Zoals bekend heeft de 77-jarige Opa Klijzing uit Purmerend onlangs 92 minuten en 18 seconden gerookt met een zelfde hoeveelheid tabak. Te Kopenhagen hadden acht rokers zich in de finale geplaatst. Toen hij uitgerookt was, zei Lausten: ,.Ik had nog door kun nen roken, maar ik voelde me niet al te lekker. Opa Klijzing rookte indertijd Burley- tabak, die een bepaald vochtigheidsgehalte had en die hij uit de V.S. had ontvangen. Lausten rookte „Champion Superior Vir ginia Flakes" van een Deense firma. Het is daarom de vraag of zijn record wel „gel dig" is. OPBRENGST BAZAR De opbrengst van de bazar, gehouden ten bate van het asthmatische kind, in hotel „De Beurs" te Hoofddorp, bedroeg ruim 1900. 25 JAAR TROUWE DIENST Vandaag is het 25 jaar geleden dat de heei E. Somers, Fortweg 55 te Hoofddorp, in dienst trad bij de schoenmakerij van de firma E. v. d. Riet aan de Kruisweg te Hoofddorp. RAADSVERGADERING De openbare raadszitting van Dinsdag 6 Mei, is verdaagd naar 13 Mei.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3