Middelmatige wedstrijd in Volendam eindigde in een gelijk spel (1-1) Fa. B. ENGELENBERG -Clowntje Riek Bal achter de doellijn veroorzaakte strafschop Slechte eerste helft Sagitta kampioen Newcastle won de beker 4 Stormvogels sleepte maar één punt uit het vuur Volendam-Stormvogels Korfbal Overwinningen voor Animo en Watervliet OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Handhal Korfbaluitslagen Watervliet I won gemak kelijk van Rohda IV (9-1) Athletiek Harting zegevierde in Parijs Voetbal Tennis HLTC verliest van Het Spieghel Tennisuitslagen Scheepvaart Burgerlijke stand van Haarlem Voor de kinderen „Marie" in moeilijkheden bij Terschellingerbank FEUILLETON De fluistercampagne MAANDAG 5 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Twee factoren, die niet vaak voorkomen, zijn oorzaak geworden, dat Stormvogels in Volendam met slechts één punt genoegen moest nemen. Daar was dan in de eerste plaats het niet inschieten van een strafschop door Freek Venus, die anders zo'n spe cialist in dit vak Ls en voorts een aanvechtbare beslissing van de overigens uitstekend leidende scheidsrechter Bronkhorst. Nadat de bal door doelman Keizer achter de lijn was weggegrabbeld, gaf hij tot aller verbazing Volendam een vrije trap op een plaats, waar in geen velden of wegen een Stormvogel te bekennen was geweest, laat staan een overtreding begaan kon hebbenVoorts moet jegens het behalen van „slechts een gelijk spel" gememoreerd worden, dat de blauw-witte voorhoede met uitzon dering van De Boer en Snoeks jr. niet op volle toeren draaide. Pas in de tweede helft, nadat de stand door Rudi de Boer op 0-1 was gebracht, toonden Angenent en Luppens een paar maal hun schutterstalenten, maar toen liet de Volendamse doelman Keizer even zien, wat hij in de mars had. In de eerste helft toonden beide clubs zich niet van hun beste, zijde; er is over het geheel slecht en slordig geplaatst, wat tot gevolg had, dat vrijwel elke aanval in de kiem gesmoord werd. De thuisclub slaagde er in het spel gelijk te doen op gaan, maar al in die eerste 45 minuten werd het spel van de Vogels toch iets ho ger aangeslagen. Zo voerden de blauw - witten het dekkingssysteem accurater uit en werden vooral ter rechterzijde door Luppens en Snoeks, alsmede links door Rudi de Boer, die zich een prima verbin dingsspeler toonde, gladdere aanvallen op gezet. Dat de Stormvogels-voorhoede het des ondanks doelman Keizer 'maar zelden las tig maakte, kwam, doordat Angenent door spil Kleppers maar weinig bewe gingsvrijheid werd gegund, de rechter vleugel het tegen Schilder niet gemakke lijk had en Stormvogels de fout beging Van Onselen teveel buiten het spel te houden. Rust in de doelmonden Al met al kreeg Stormvogels dan ook slechts twee behoorlijke scoringskansen, doch De Boer trapte de bal enkele meters naast en Angenent zocht het doel veel te hoog. Kraak kreeg het in deze eerste helft ook al niet overdruk. Kwam dit deels doordat de spelers van de verdediging aardig op elkaar afgestemd waren, voor het overige kan niet ontkend worden dat het spel van de Volendammer-voorhoede nogal primi tief was. Speciaal spelers als Koning en Klaas Smit van wie zo'n roep was uit gegaan, vermochten geen ogenblik in druk op Van den Oever en Snoeks sr. hun bewakers te maken. Toch kre gen deze beide Volendammers in de eerste helft, alleen voor Kraak staande, elk een beste kans, maar Smit werkte de bal langs de verkeerde kant van de paal en Konings schot was weinig koninklijk en bracht Kraak niet in moeilijkheden. Alleen een hard schot van Buys bracht Kraak volop in actie. Ommekeer In de tweede helft had Stormvogels al vrij gauw succes. De Boer zette (koppend) krachtig door, kreeg op enkele meters van het doel de bal opnieuw op 't hoofd enKeizer was geslagen. (01). Daar waren de Volendammer wijdbroe- ken even beduusd van en Stormvogels nam enige tijd het spel geheel in handen, zo zelfs, dat de beide backs Van den Oever en Venus tot op de middellijn ston den en linkshalf Tol telkens hoge boog- ballen in het Volendamse strafschopge bied liet neerdalen. In betrekkelijk korte tijd werden er vier vliegende schoten van Angenent en twee van Luppens genoteerd, die echter stuk voor stuk uitstekend door keeper Keizer onschadelijk werden ge maakt. Het derde schot van Luppens liet hij echter, zoals we al zeiden, door zrjn armen glippen. Hij grabbelde de bal echter nog achter de lijn weg, doch een en ander le verde de Vogels geen tweede punt op, want de scheidsrechter kende de thuis club om voor ons onbegrijpelijke reden een vrije trap toe. Inplaats van 20 werd het nu 1—1, want kort hierna maakte één der vier Smitten we menen, dat het Klaas was na een doelworsteling onhoudbaar ge lijk. (1—1). Penalty op de keeper Even vreesde we nu voor de (teleur gestelde) Vogels, maar gelukkig herstel den zij zich gauw en zagen we de jongste Snoeks al weer spoedig een paar maal handig werk doen. Een kwartier voor tijd kreeg Stormvo- De radio-reportage, die wij gistermid dag gaven van de wedstrijd Volendam- Stormvogels heeft honderden IJmuide- naren naar de Kennemerlaan gelokt en het eerste en enige doelpunt vlak na de rust veroorzaakte een enthousiaste juichkreet, waar de versterker haast niet overheen kwam. Helaas was de jeugd zo luidruchtig, dat de oudqre luis teraars er wel eens wat last van had den, maar overigens is dit verslag, dat door technische omstandigheden in stuk ken en brokken doorgegeven moest worden, met dankbaarheid beluisterd door de velen, die niet naar Volendam konden. Voor de kampioenscompetitie won VKC ternauwernood van Deto; het werd 4-3. Het Zuiden won van AKC uit Almelo met 6-1. Voor de competitie verloor een onvolle dig Haarlem met 8-2 van ZKC. Het duurde vrij lang. eer Haarlem zioh aan de slechte terreinomstandigheden kon aanpassen,want toen hadden de gastheren reeds met 5-0 de leiding. Na de rust maakte ZKC nog drie punten en Haarlem 2, gescoord door de dames Wehnes en de Looper. Animo Ready met een drietal invallers (sters) won met 8-2 van Allen Weerbaar 2. Voor de rust scoorden Van Andel (1 x) en het echtpaar Sterk (3 x). Na de hervatting maakte mejuffrouw Brink er spoedig 5-0 van. Via 5-2 voerden de dames Sterk en Bok en de heer Zwier de stand op tot 8-2. Watervliet won zijn derde bekerwedstrijd: met 9-1 verloor Rohda 4 uit Amsterdam. Watervliet komt nu in de volgende ronde. Watervliet 2 en Sport Vereent speelden na een doelpuntenrijke werdstrijd gelijk; het werd 5-5, ofschoon Sport Vereent wel de overwinning had verdiend. Zoals de verwachtingen waren, zou Aurora heel goed moeten spelen om zpn derde bekerwedstrijd te winnen. Het ver loor met 3-1 van Fortuna^ Oosterkwartier 2 en DTV 2 hebben een goede wedstrijd gespeeld. De grotere schot vaardigheid van de Amsterdammers gaf de doorslag: met 5-4 verloren de Ha sum mers; Kuvener, Argelo en Fonteyne scoor den de Haarlemse punten. In de Haarlemse Korfbalbond won Oost hoek met 11-1 van Sport Vereent 2 voor de Stads-Editiebeker. Aurora 3 boekte een reglementaire overwinning van 5-0 op On der Ons, dat niet wenste te spelen, omdat enkele weken geleden, toen alle korfbal wedstrijden in Nederland wegens de weers omstandigheden werden afgelast, ook de wedstrijd Aurora 3—Onder Ons I werd af gelast. "Met het opnieuw vaststellen ging Onder Ons niet accoord. Nieuw Flora neemt nu de leiding om de beker; de stand is: ADVERTENTIE Doclstraal 39 - Haarlem Tel. 13332 KWASTEN - PLAMUURMESSEN gels een penalty te nemen wegens hands van Karregat. De toch niet slecht door Venus ingeschoten bal werd keurig door Keizer gestopt. Tegen het einde kwam het Stormvogels- doel nog even onder hoge druk te staan Volendam appelleerde in deze periode zelfs heftig voor penalty doch Kraak c.s. hielden verder stand, zodat het 11 bleef. Onze totaalindruk is tenslotte, dat Vo lendam met deze uitslag het meest te vreden kan zijn. Promotie tweede klasse A: Volendam 2 2 2 33 Stormvogels 1 1 1 11 EBOH 1 1 1 2—2 De laatste kampioen in de afdeling West A is bekend geworden. Sagitta speelde in de eerste klas dames tegen Concordia gelijk (7—7) en is onbereikbaar geworden voor de anderen. Het is Sagitta gelukt z'ijn on geslagen record te handhaven, al heeft het de dames heel wat moeite gekost. Concordia gaf prima partij en liet zien, dat het de goede tweede plaats op de ranglijst volkomen waard is. H.O.C. (dames) leverde een uit stekende prestatie door Blauw Wit met 10 te kloppen. Er dreigt dus geen gevaar meer voor de Haarlemers. Bij de heren speelden Concordia en Achilles een aardige partij, maar zonder veel strijdlust (77). Blauw Wit was H. O. C. behoorlijk de baas en keerde met een 83 zege huiswaarts. In de eerste promotiewedstrijden hebben de Noord hollandse clubs zich verdienstelijk geweerd. Voor de eerste klas speelden J.H.C. en Niloc hun eerste wedstrijd, waarbij Niloc, dank zij een goede verdediging met 30 aan het langste eind trok. Voor de tweede klas moest IJmond (dames) aantreden tegen Ra- piditas, Weesp. In de eerste helft was er geen krachtsverschil (ruststand 11), doch in de tweede helft kon Rapiditas het tempo niet meer volhouden en verloor met 41. Verder speelden voor de tweede klas de Adelborsten een prima wedstrijd tegen S.S. V.U., in de afdeling Utrecht bekend als de „doelpuntenmachine". Ditmaal deelde ech ter A.H. V. de lakens uit en zette met een zege van 96 de eerste stap naar promotie. Wat wij verleden week voorspelden is waarheid geworden. Bij de dames in de hoofdklasse is P.S.V. door de laatste wed strijd te winnen (Vriendschap 24) gelijk geëindigd met U.D. en Z.A.C. (18 punten uit 14 wedstrijden). In een halve competitie zal dus uitgemaakt moeten word'en, wie kam pioen van Nederland wordt. Bij de heren, waarbij Hellas verleden week reeds werd uitgeschakeld, won Olym- pia (H.) van Niloc en heeft nu nog de laat ste wedstrijd te winnen om gelijk met P.S.V. te eindigen. Ook hier dus aan spanning geen gebrek. De uitslagen luiden; Hoofdklasse. Heren: QuickHellas 57; Olympia (H.)Niloc 1810. Dames: Vriend schap—P. S. V. 2—4. District West A. Ie klas heren: Achilles Concordia 77. AttilaAalsmeer 76. H.O.C.Blauw Wit 38. AmersfoortH. H. C. 6—7. Ie klas Dames: SagittaConcordia 7—7 B. H C.—Sport Vereent 12—0 H.O.C. —Blauw Wit 1—0. Amersfoort—H.H.C. 2—3 2e klas heren A: Sport VereentZeeburg 53. 2e klas dames A: AthletaZeeburg 2 4—0. W.V.G.V.—D.W.S. 1—4, Afdeling Noordholland. Bekerwedstrijden: heren: IJmond 3Beverwijk 212. Beker wedstrijden dames: C.S.V.A.V.A. 53. Promotiewedstrijden West A. Voor le klas: dames: J.H.C.Niloc 03; heren: Unitas U. D. 6—6. Voor 2e klas: dames IJmuidenRapiditas, Weesp 4—1; heren: S.S.V.U.—A.H.V. 6—9. gesp. pnt. Nw.Flora 1 5 O. Ons I 5 Haarlem 2 5 gesp. pnt. Oosthoek 16 5 Aurora 3 3 2 Watervliet 3 5 2 Sport Ver. 2 5 2 In de K.N.K.B. zijn gespeeld: Kampioenschap van Nederland. KC Deto 4-3, Het Zuiden—AKC 6-1. Derde klasse B: ZKCHaarlem 8-2, OKVKVH t.a. Zilveren Korf: DEDRoda uitgesteld. Zilveren Bal: Allen Weerbaar 2—Animo Readv 1 2-8, Amsterdam-ZuidArchipel 2 5-4. Fortuna—Aurora 3-1. Groen Geel 3— BEP-comb, 4-4, DED 2Blauw Wit 2 2-2, Oosterkwartier 2—!DTV 2 4-5, Roda 2— DTV 3 3-1. Koog Zaandijk 3Rohda ó-ó, KCN—OBZB 6-5. Roda 3—Westerkwartier 3 1-2, TogoOosterpark 9-9, Watervliet 2 —Sport Vereent 1 5-5, Watervliet 1—Roh da 4 9-1. Watervliet heeft in de bekerwedstrijd tegen Rohda 4 een gemakkelijke overwin ning behaald. Direct nam Watervliet het initiatief tegen de Amsterdamse ploeg, die een zwakke indruk maakte. Spoedig opende De Vries de score, waarna mejuf frouw Waagmeester de stand op 2-0 bracht. Na de vakverwisseling bleef Wa tervliet sterker en voordat er 25 minuten waren verstreken hadden mevrouw Meyer en Berghuis de thuisclub een voorsprong van 4-0 bezorgd. In de derde Watervliet- aanval vlotte het minder goed, zodat de gasten zich aan de druk konden ontwor stelen en dit met een tegenpunt beloond zagen (4-1). Na de hervatting demonstreerde Water vliet met de wind in de rug een groot veldoverwicht. Dit werd uitgedrukt met twee doelpunten van mejuffrouw Van La- desteyn en De Heer (6-1). Een kwartier voor het einde kwam mevrouw Meyer van Watervliet zo hevig met haar hoofd in botsing met een speler van Rohda, dat zij ineenzakte en per brancard van het veld gedragen moest worden. Na de onderbreking liet Rohda ook een dame uitvallen. Watervliet speelde verder een gemakke lijke wedstrijd en kon de stand met doel punten van mejuffrouw Kluft, Veerbeek en Berghuis tot 9-1 opvoeren. Inmiddels had scheidsrechter Arends twee doelpun ten van Veerbeek en Hartman afgekeurd. Door deze overwinning heeft Watervliet I zich in de eerste ronde geplaatst voor de zilveren Nieuws van de Dagbal. Op een vrij zware baan het had in de ochtenduren behoorlijk geregend en met een stevige hinderlijke wind heeft de Ne derlandse athleet Hans Harting in het Stade Jean Bouin een prachtige zege be haald op de 3090 meter. Hij noteerde een tijd van 8 min. 23,2 sec., een persoonlijk record. Immers zijn snelste tijd in het vorig seizoen had 8 min. 37,8 sec. bedragen. In het seizoen 1950 had hij het tot slechts 8 min. 38,4 sec. gebracht. Een voortreffelijke verrichting, die zeker ook te danken is aan de stugge tegenstand, welke hij van enkele concurrenten ondervond. Door Arsenal met 10 te verslaan heeft Newcastle United de Engelse beker ge wonnen. De strijd was een van de teleur- stellendste bekerfinales sinds vele jaren wat de kwaliteit van het spel aangaat. Slechts zelden zag men goed opgezette en met de nodige dash uitgevoerde aanvallen. Arsenal kreeg anders kansen genoeg in de eerste 25 minuten, voordat Barnes moest uitvallen, want de spelers van Newcastle begonnen uiterst nerveus en het verband in hun ploeg was aanvankelijk volkomen zoek. Het laatste gedeelte van de eerste helft, toen de ploeg van Arsenal tot 10 man gereduceerd was, bracht een groot over wicht van Newcastle. De rust kwam met blanke stand. De Londense verdediging had stand weten te houden tegen een voorhoe de die wel herhaaldelijk opdrong, maar de fout beging van de bal in het net te wil len lopen. Stui verdedigen van de Londenaars hield de score blank tot vijf minuten voor had eindsignaal. Steeds was Newcastle in de aanval. Men hield al rekening met verlen gingen toen bij een aanval van Newcastle Robledo scherp inschoot uit een voorzet van links. Via de linkerpaal draaide de bal met effect in het net, waarmee de strijd beslist was. De tenniswedstrijd voor de hoofdklasse competitie B van de KNLTB tusen Het Spieghel en de Haarlemse LTC is in een 93 overwinning voor de thuisclub geëindigd. De gedétailleerde uitslag luidt: Heren enkelspel: Rinkel sl. Weidema 60, 6—2; Volkmaars sl. mr. Th. Dreesmann 46, 62, 63; Saarberg Jr. sl. mr. Erdman 64, 6—1; mr. Vliegenthart sl. Hooyen 62, 7—5. Dames enkelspel: Mej. Glasz verl. van mej. Schraagen 46. 36; Mej. Van Buuren verl. van mej. Goeting 5—7, 26; mej. mr. Van Esveld sl. mej. Goeting 64, 1—6, 64. Gemengd dubbelspel: Mej. Van Buuren en Rinkel sl. mevr. ReusHooghoudt en Wei dema 64, 62; mej. Glasz en Saarberg Jr. sl. mej. Goeting en Van Meir 46, 64, 86. Heren dubbelspel: Rinkel en mr. Vliegent hart sl. Weidema en Van Meir 63. 61; Volkmaars en Saarberg Jr. sl. mr. Dreesmann en mr. Erdman 64, 36, 60. Dames dubbelspel: Mej. mr. Esveld en mej. Van Buuren verl. van mevr. ReusHoog houdt en mej. Schraagen 26, 57. Hoofdklasse A: Leimonias 2DDV 1 26 (gestaakt wegens regen)Thor RW 1Lei monias 1 48. Hoofdklasse B: Festina 1Hilversumse LTC 1 7—5; Enschedése LTC 1—NMC 1 39; Het Spieghel 1Haarlemse LTC 1 93; Dash 1Philharmonie 1 6—6. Eerste klasse: Thor RW 2Metselaars 1 100; Park Marlot 1Victoria 1 54 (gest.); Joy 1Hillegersberg 1 64; Leimonias 3 Thor RW 3 1—6 (gestaakt); Oranje TC 1— Woburnpark 1 80; Quick 1 (Nijm.)Sobri 1 3—7; Alta 1—Groen Wit 1 4—3; GLTB 1 Rhijnauwen 1 45 (gestaakt). Overgangsklasse A: Haarlemse LTC 2 Inside 1 41 (gestaakt); Hilversume LTC 2 DDV 3 35; Leidse LTC 1Gooiland 1 53; Westrust 1Joy 2 26; DDV 2Het Spieghel 2 71; Go Ahead 1Groenen- daal 1 44. Overgangsklasse B: Leidse Studenten 1 PIT 4—4: DDV 4—Thor RW 5 4—4; Groe- nendaal 2Metselaars 2 33 (gestaakt); NMC 2Beverwijk 1 7—1; Het Spieghel 4 Leimonias 5 52 (gestaakt); Breder ode 1— Groen Wit 3 53. Almkerk, 4 van R'dam te Bremen. Amstelikerk, 3 ten anker voor Llboto. Arkeldijk, 3 van R'dam naar New York. Alblasserdijk, pass. 4 Miami n. Antw. Alcyone, 5 v. Adelaide te R'dam. AlkaW, 5 te Recife. Andijk, 4 v. Hamburg te R'dam. Arendskerk, 3 v. Colombo naar Aden. Barendreeht, pass. 3 Kp. St. Vincent. Bennekom, 4 van Antwerpen. Boskoop, 4 v. Trinidad te Curasao. Boschfontein, 5 te Genua. Caltex Delft, pass. 4 Westpunt Kreta. Caltex Nederland, pass. 4 Cyprus. Caltex The Hague, 4 Ouessant gepass. Chama, 4 v. Aden naar Mena el Atomadi. Caltex Pernis, 5 Sidon verwacht. Duivendijk, pass. Dover. Eendracht, 4 van Stratoni naar R'dam. Elmina, 5 te Freetown. Esso R'dam 3 v. Aruba naar R'dam. Edam, pas. 4 Nanatueket n. Antw. Esso Amsterdam. 2 750 m. ZW. Scilly's. Farm sum, 2 170 m. N. Flores. Fell pes, 2 te Singapore. Friesland (SSM), 2 op de Tyne. Garoet, 4 v. Alexandrië naar Genua. Gooiland. 3 v. Las Palmas. Gouwe, 2 130 m. Z. Stome. Grootekerk, 2 bij Malta. Hersilia, 4 v. Humacao. Hestia. 4 te Pyata. Hoogkerk, pass. 4 Ouessant. Helicon, 3 v. Aruba te La Guaira. Hydra, 2 180 m. N. Somtorero. Japara (KRL), 4 te Priok. Jupiter. 2 Westpunt Kreta. Kota Gede, 4 v. Penang naar Port Swettenham Kaimana, 2 v. Singapore naar Priok. Karossa, 2 v. Sinabang naar Si toll. Kota Agoentg. 2 dwars Bombay. Laertes. 5 te Belawan. Laurenskerk, 3 v. R'dam naar Antwerpen. Leuvekerk, 4 v. Marseille n. Genua. Lissekerk, 5 te Aden. Loosdreoht, 4 te Aden. Loppersum. pass. 4 Fintster re. Laagkerk, 3 v. Marseille naar Genua. Maashaven, 3 v. Buenos Aires n. Engeland. Maasland, pass. 4 St. Paulsrock. Macutoa, pass. 4 Finisterre. Marisa. 4 te Port Said. Madoera, 4 te Soerabaja. Mitra, 4 v. Singapore te Curacao. Liseta, pass. 2 Kp. Tenez. Maas, 2 600 m. ZW- Flores. Maaskerk. 2 230 m. ZO. Madeira. Nieuw Amsterdam, 3 van New York te R'dam. Nigerstroom, 2 dwars Cp. Blanco. Noordam. 2 270 m. Z.t.O. Cp. Race. Oberon, 5 te Madeira. Oranje, pass. 4 St. Vincent. Overijsel, 4 v- R'dam te Charleston. Ondina, 2 te Suez. Ootmarsum, 2 520 m. NO. Flores. Ophir. 2 van Priok naar Belawan. Oranlefontein, 2 470 m. NO. St. Helena. Ovula. 2 150 m. W. Kreta. Prins Willem IX, pass. 3 Startpoint. Polydorus, 4 v. Singapore n. Penang. Papendrecht, 2 90 m. O. Gibraltar. Paula, 2 naar Pladju. Prins Maurits, 2 dwars Dungeness. Radja. 4 van Suez n. Aden. Roepal. 4 te Port Said. Roebiah, 4 te Belawan verwacht. Raki, 2 dwars Yenbo. Ruys, 2 540 m. ZW. Die-go Garcia. Scbie. 4 van Bona te R'dam. Schiedijk. 4 v. Golf v. Mexico te R'dam. Stad Alkmaar, 2 v. Narvik n. Middlesborough Sibajak, pass. 3 Kp. Race. Tegelberg, 5 te Manilla verwacht. Tibia, pass. 4 Ouessant. Tjitjalengka, 4 van Rio de Janeiro te Santos. Tosari. 3 v. Belawan. Tabinta, 3 van Belawan n. Penang. Talisse, 3 te Suez n. Aden. Tjiwar.gi. 2 van Hongkong naar Singapore. Tomori. pass. 2 Zuidpunt Ceylon. Trompenberg. 2 320 m. NO. Flores. Veendam, 3 van Southampton n. Halifax. Van Outhoom, 3 te Belawan. Waterland, pass. 4 Cuxhaven. Westerdam, 5 te R'dam. Weltevreden, 4 te San Francisco. Wieldrecht, pass. 3 Minicoy. Zijpenberg, pass. 4 Kanarische eil. HAARLEM. 3 Mei 1952 ONDERTROUWD: 3 Mei, L. N. Weber en S. Hekkelman. GEHUWD: 3 Mei, H. J. J. Rientjes en T. A. Rompa; P. J. Koppen en M. Sikkema; D. Bergsma en S. N. Rouw. BEVALLEN van een zoon: 2 Mei, J. J. H. HamansSmits; W. C. BronkKwant; T. M. van SchieLips; G. TheilVeenstra; 3 Mei, J. M. G. Sieckervan den Ham. BEVALLEN van een dochter: 2 Mei, A. C. M. van de MolenHackfoort; C. T. Koomen Aalsma; 3 Mei, W. J. van der Zwan Willemse. OVERLEDEN: 2 Mei, A. van der Velden— Haan, 68 j.. Lombokstraat; M. van Stijn, 56 j., Gasthuisvest; W. A. HofmanPoot, 84 j., Crayenesterlaan. Oom Tripje begreep niet, waar zijn hoed toch gebleven kon zijn. Maar toen hij eens naar buiten keek, wist hij het. De jongens waren voor schooltijd nog 'n poos buiten gaan spelen; en ze hadden een grote sneeuwman gemaakt. Die zag er prachtig uit; hij had knopen op z'n witte jas van eierkooltjes, en z'n neus was een prachtige rode biet. Maar het deftigste zag hij er uit met.... de hoed van oom Tripje boven op z'n dikke, witte kop! „Nee maar.dat is wat moois", sputterde oom Tripje, toen hij dat zag. „Daar loop ik me nou suf naar te zoeken!" Hij holde naar buiten, waar de jongens bij de sneeuwpop stonden. „Zeg eenswat moet dat?", riep oom Tripje. Wie heeft jullie gezegd, dat je mijn hoed mocht gebruiken?" De jongens keken even bedremmeld, ze begrepen, dat ze 't niet hadden mogen doen. Maar oom Tripje was eigenlijk niet echt boos; in zichzelf moest hij wel lachen. Maar hij nam toch gauw z'n hoed terug. De sneeuwman moest het dan maar zonder hoed doen BINNENLAND Koningin Juliana en Prinses Willielmina hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan de Koningsschool te Apeldoorn, die 100 jaar geleden door koning Willem III werd ge sticht. Het hoofd der school, de heer J. M. Kerkmeyer, werd benoemd tot ridder tweede klasse in de Huisorde van Oranje. Prof. dr. H. D. de Vries Reilingh, hoog leraar aan de universiteit te Amsterdam, heeft een brochure geschreven getiteld: ..Moet het platteland gekortwiekt blijven?" In deze brochure neemt hij stelling tegen de inhoud van het rapport over de gemeente classificatie van de commissie-Kruyt. De schrijver komt tot de conclusie, dat de prin cipiële uitgangspunten van het rapport der commissie-Kruyt onhoudbaar zijn, de analyse der sociale verhoudingen aanvecht baar is en de voorstellen onaanvaardbaar zijn. Tegen een 22-jarige bankwerker uit Arnhem is vier jaar gevangenisstraf geëist, omdat hij eind vorig jaar te Apeldoorn de boekhouder van een kolenhandel heeft neer geslagen en van f2600 beroofd. De internationale tentoonstelling „De Suiker", die 23 April werd geopehd, is Zon dagavond gesloten. Totaal hebben in 12 dagen 73.236 personen deze expositie in het R.A.I.- Gebouw te Amsterdam bezocht. Een bewoner van de Markenstraat in Amsterdam was Zaterdagavond in zijn keu ken bezig een benzineblil: te solderen. Hij hield het daarbij boven een gasvlam. Waar schijnlijk waren in het blik nog benzine dampen aanwezig want er volgde een ont ploffing. waarbij de man ernstig werd ge wond. Hij is naar een ziekenhuis overge bracht. Zijn echtgenbte kreeg minder ernsti ge verwondingen. De keuken brandde geheel uit. Artis heeft een telefonische voorlich tingsdienst. Op een telefonisch aan Artis gestelde vraag over dieren mits deze niet ligt op het terrein van dierenartsen en andere specialisten kan men de volgende dag telefonisch het antwoord krijgen. Voor kruiswoordpuzzelaars, die bijna dagelijks opbellen, betekent de nieuwe regeling een tegenvaller: niet langer kunnen ze ogenblik kelijk antwoord krijgen op de vraag naar een soort hert van vijf letters of een dier uit Achter-Indië van negen letters. Maar het is niet de taak van Artis kruiswoordpuzzles op te lossen. Enige maanden geleden zijn in de tuin van een huis in Laren de stoffelijke resten opgegraven van twee Duitse Joden die in de oorlog van het leven zijn beroofd. De rijks recherche heeft Zaterdag een nieuw onder zoek in de tuin ingesteld. Kluitjes zand wer den door de rechercheurs fijngewreven en aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen. Aan mr. dr. B. I. Zijlstra is op zijn ver zoek met ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend als vice-president van het gerechts hof te 's Gravenhage. Jhr. mr. dr. Th. W. C. Calkoen, thans raadsheer, is benoemd tot vice-president. Te Leiden is in de ouderdom van 69 jaar plotseling overleden ds. D. Kuilman, emeritus-predikant der Nederlands Hervorm de Gemeente te Leiden. Ds. Kuilman stond achtereenvolgens te Lellens. Huizinge en Borne en van 1928 tot aan zijn emeritaat in 1948 te Leiden. HAARLEM EN OMGEVING De zeventienjarige landbouwer F. de B. fietste Zaterdag op de Korte Verspronckweg en wilde de Verspronckweg oprijden. Hij zag niet, dat een auto naderde en werd aange reden. Met een schedelbasisfractuur is De B. naar het ziekenhuis De Deo overgebracht. De Haarlemse politie heeft A W. v. D., vertegenwoordiger van een expeditie, aan gehouden. verdacht van diefstal van 120 paar nylonkousen ten nadele van een kousen- fabriek. Tegen J. v. E. is proces-verbaal op gemaakt wegens heling. De los werkman F. P. is aangehouden, verdacht van verduistering. Hij had textiel- goederen op afbetaling gekocht en een tafel kleed en wollen dekens verkocht. Op 17 April zijn, zoals wij gemeld heb ben, te Rees in Duitsland door een grote groep Nederlanders de slachtoffers van de razzia's van 6 December 1944 herdacht, die in kamp Rees het leven lieten. In een bij eenkomst van de Oorlogsgravenstichting, Donderdagavond in Brinkmann, Grote Markt, zullen onder meer films vertoond worden van deze herdenking en van de onthulling van een gedenksteen. Deze bijeenkomst is bedoeld voor familieleden der gevallenen en voor hen die in kamp-Rees gevangen ge houden zijn. De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal niet Woensdag, maar Vrijdag om halfelf spreekuur houden. De Synodale Paascollecte voor de Ned. Hervormde Kerk heeft in de gemeente Bloe- mendaal f 2541 opgebracht. Het orkest van de Haarlemse Jazzclub neemt deel aan het op Zaterdag 10 Mei in de Scheveningse Kurzaal te houden jazz festival, waarin dit keer alleen Nederlandse ensembles optreden. De reddingboot „Brandaris" en de sleep boot „Holland 1" zijn Zondagavond om ne gen uur uitgevaren, nadat uit de richting Terschelling lichtsignalen, waarmede om hulp werd gevraagd, op Terschelling werden opgevangen. Later bleek dat het motorschip „Marie" uit Terneuzen de noodsignalen had i gegeven. De „Marie" had motorschade, maar deze bleek niet zo ernstig te zijn. Toen de „Brandaris" als eerste bij het schip aan kwam werd te kennen gegeven, dat de op varenden van de „Marie" zelf de schade aan het herstellen waren en zeer waarschijnlijk nog voor middernacht de reis op eigen ge legenheid zouden kunnen voortzetten. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 33) Zij stonden echter al binnen, vóór dat hij feitelijk goed en wel had begrepen wat er precies gebeurd was. Brannigan stevende direct op de manager af, die met een gelaten uitdrukking op het gezicht naar buiten staarde. Politie, zei Brannigan kortaf. Heeft professor Porter het hotel verlaten? De manager keek hem koel aan. Zijn hersenen werkten klaarblijkelijk niet al te snel. Ja, zei hij tenslotte. Welke kant ging hij op?, snauwde Brannigan. Daar heb ik geen idee van, sir, er kwamen op dat moment namelijk net en kele gasten aan. Maar ik herinner mij per tinent, dat professor Porter langs mij heen liep. Hij scheen haast te hebben. De hoofdinspecteur stond op het punt, naar de taxi terug te snellen, toen hij plot seling een ingeving kreeg. Hij liep zo snel mogelijk naar de balie. Een blond meisje was daar in gesprek ge wikkeld met een man. 'n Ogenblikje als 't u blieft, zei het meisje uit de hoogte tot Brannigan. Uit stekend dan, mijnheer Jenkins, ik zei zo net, dat als uw manieren Brannigan kon zijn ongeduld niet ver bergen. Hij drong de man voor de balie opzij en zei luider dan nodig was: Luis ter nu eens, ik ben van de politie! Bewaar uw verhaaltje maai1 tot straks. Kreeg professor Porter een uur of wat geleden een telegram? Ja, inderdaad. Heeft u er enig idee van, wat er in stond? Ik lees de telegrammen niet, die de gasten krijgen, zei het meisje enigszins verontwaardigd. Toen zag ze Brannigans spottende blik en ze voegde er haastig aan toe: Hij vroeg mij welke kant hij uit moest gaan. En? Hij moest naar café Paragon. Hij wist niet waar dat was. Prachtig! Brannigan rende het hötel uit, zeer tot verbazing van enkele oudere dames die op hun gemak thee zaten te drinken, ter wijl een strijkje zoete klanken over hun hoofden uitstortte. Terwijl de drie mannen weer in de taxi stapten, zei Brannigan tot de chauffeur: Café Paragon, zo snel mogelijk. In orde. De chauffeur was een vrij magere jonge man, die klaarblijkelijk dit dé kans van zijn leven vond om alle verkeersregels te overtreden. Toen de taxi wegschoot, vlo gen enkele moeders met kinderen de stoep op en enige paartjes sprongen op zij. Een oude heer hief bestraffend zijn wandelstok op, toen de wagen rakelings langs hem heen schoot. Het nummer van de wagen werd plichtsgetrouw genoteerd door enkele agenten die er natuurlijk geen idee van hadden, wie in de taxi zaten. Café Paragon zag er vrij deftig uit. Het lag op een prachtige plaats aan de Boule vard. Achter grote glazen schermen ston den tientallen tafeltjes. Het was er drtik. Brannigan kon geen spoor van de pro fessor ontdekken. Hij liep ten slotte naar binnen, maar ook daar was de geleerde niet te vinden. Toen hij weer bij de ingang kwam, wachtten twee detectives daar al op hem. Zij hadden evenmin professor Porter kunnen ontdekken. De bedrijfsleider had inmiddels tegen over de hoofdinspecteur al verklaard, dat hij niemand binnen had zien komen, waar op de beschrijving, welke Brannigan van de professor had gegeven, zou kunnen slaan. Is er niet nóg een café Paragon?, vrotg Brannigan aan de chauffeur. Nee, er is er maar één. Het werd in het café steeds drukker. Brannigan keek tevergeefs rond naar een vrij lange man, die Simpkins in een of andere vermomming zou kunnen zijn. Maar hij begreep, dat als de professor hier niet was, Simpkins er ook wel niet zou zijn. Ik begrijp er niets vanmom pelde de hoofdinspecteur, die zich steeds minder op zijn gemak begon te gevoelen. Een agent baande zich een weg tussen de tientallen tafeltjes door. Hij zag er woedend uit. Je bent er bij, kerel. Laat me je rij bewijs maar eens zien, en hij haalde een opschrijfboekje voor de dag. Ik zei hem zo hard te rijden, merkte Brannigan op. Heb ik niets mee te maken. Kijk hier eens naar, en Brannigan haalde zijn legitimatiekaart te voorschijn. Het spijt mij, sir. Ik wist niet Het is al goed! U deed uw plicht. Ik zoek overigens een lange, magere man met een smal gezicht. Hij heeft verward haar en draagt een bril met dikke- glazen. Hij doet nogal verstrooid en is gekleed in een bruin pakvulde een van de detectives aan. en verliet korte tijd geleden hotel Magnificent op weg naar hier. Laat me effe denken, en de agent staarde in de lucht. Ik geloof, dat ik die knaap gezien heb. Waar?, vroeg Brannigan. Halverwege de Boulevard. Voordat de agent zich kon realiseren wat er gebeurd was, hadden de drie man nen hem reeds in de taxi geduwd, die ogenblikkelijk wegsnelde. Een Rolls Royce moest uit alle macht remmen om een aan- aanrijding te voorkomen. Let goed op!, zei Brannigan. Waar schuw mij als we er zijn. Het was ongeveer hierbegon de agent enkele ogenblikken later, toen Brannigan plotseling het markante hoofd van de geleerde ergens tussen de menigte zag. Stop! Wederom stoven de inzittenden van de wagen naar buiten. Professor Porter staarde naar de zee. Hij schrok, toen Brannigan zijn arm greep. Goddank, dat u veilig bent!, riep Brannigan verlicht uit. De professor staarde hem niet begrij pend aan. Hebben we elkaar al eens eerder ont moet?, zei hij met een hoge stem. En toen herinnerde hij 't zich. O ja, natuurlijk! In Monte Carlo. U raadde mij aan naar Engeland terug te gaan. Dat was verstan dig van u. Ik ben hier in Torquay erg op geknapt. Brannigan kon een lachje nauwelijks bedwingen. Was u niet op weg naar café Paragon? Café Paragon? Allemachtig ja! Ik zou daar Anstruther ontmoeten. Wat zal hij wel van mij denken! Dank u wel, dat u mij er aan herinnerde. Professor Porter probeerde weg te lo pen, maar Brannigan greep hem weer beet. Rijdt u soms mee? De professor liet zich naar de taxi bege leiden. De agent stapte uit om plaats voor hem te maken. Toen hij groette zei Brannigan: U hebt uitstekend werk gedaan. Ik zal er melding van maken. Nadat de taxi was weggereden in de richting van het hotel, vroeg Brannigan: Mag ik dat telegram eens even zien? Professor Porter zocht in al zijn zakken, maar moest ten slotte toegeven, dat hij het verloren had. Het was van professor Anstruther. Hij assisteert mij op Harwell. Ik geloof dat er ongeveer in stond: „deed revolution- naire ontdekking, moet met u persoonlijk bespreken, kom in café Paragon om pre cies acht uur, Anstruther". Maar waarom vraagt u dat eigenlijk? Is er iets aan de hand? Brannigan gooide zijn hoofd achterover en begon hartelijk te lachen. Hij voelde zich opgelucht, dat hij in het café niet een ontzield lichaam had gevonden, waarbij een agent stond, die zich in verbazing af vroeg hoe in deze drukte een man ver- Een luidruchtig binnenpretje, zei Brannigan ten slotte. U was op weg naar café Paragon en vergat helemaal uw afspraak? Ja, inderdaad. Ik liep er aan te den ken, wat voor heerlijke dag het toch is. Voor de eerste keer sedert de laatste maan den voel ik mij weer opperbest. Ik geloof tussen twee haakjes eindelijk de oplossing van een belangrijk en ingewikkeld pro bleem te zien. Ik moet mijn theorie zo gauw mogelijk aan de practijk toetsen. Wat zal echter professor Anstruther wel van mij denken! Professor Anstruther heeft u nóóit een telegram gestuurd!, zei Brannigan, ter wijl zijn stem weer ernstig was geworden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6