Bedenkelijk nationalisme groeit in West-Duitse regeringspartijen Bevrijdingsfeesten in Neder landse steden en dorpen Conferentie der Grote Vier nog niet op het programma Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kastelen Adenauer's coalitie zoekt steun bij oude en nieuwe nazi's Hulp der V.S. aan buitenland wordt in Senaat opgehouden Oude „Nieuwe orde" Bradley waarschuwt senatoren: 1954 wordt een gevaarlijk jaar" Posthume hulde aan Canadese gesneuvelden Het woord is aan Arbeiders namen vrij op nationale feestdag Winst voor Labour bij raadsverkiezingen Deutschland über alles Noors vliegtuig verongelukt Blikseminslag kostte zesjarig meisje het leven Ronde Tafel-conferentie Overeenstemming op vele punten in centrale commissie Ruim 1600 textielarbeiders werkloos in Twente Amerikaanse luchtvaart voelt brandstof-schaarste Amerikaans plan ontmoette teveel critiek 66e JAARGANG No 253 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuicier Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 6 MEI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 106 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WIJ HOPEN dat het artikel over de nood der kastelen, in ons vorig nummer, de nodige indruk heeft gemaakt. Niet dat wij van onze lezers verwachten, dat zij per soonlijk of gezamenlijk als kastelen-redders zullen optreden, maar mogelijk is dat voor het behoud van talrijke schone monumen ten in ons land stemming wordt gewekt. En het is goed als dat geschiedt bij de in trede van het vacantie-seizoen. Want het zelf aanschouwen der monumenten van het verleden zal -die stemming blijvend ver sterken. Het zal niet makkelijk zijn iets te bereiken. Ieder herinnert zich de actie, die zoveel jaren is gevoerd voor het behoud van een klein aantal Nederlandse mo lens. Die heeft in menig geval inderdaad succes opgeleverd al is b.v. de molen de Adriaan, die zo'n prachtig „accent" in het Haarlemse stadsbeeld was, na de brand nimmer herbouwd maar de molen-nood was, financieel en economisch bekeken, in vergelijking met de kastelen-nood nog maar een bescheiden vraagstukje. De schrijver van het artikel heeft helder toegelicht hoe de kastelen ten prooi vallen aan de zware fiscale en sociale lasten, die de bezitters tenslotte tot opgeven nopen. Zij kunnen meestal op den duur de 'hoge kosten van onderhoud en gedeeltelijke ver nieuwing niet meer opbrengen en dat leidt tot verval en ondergang. „Men ziet het kasteelbezit verdwijnen als sneeuw voor de zon. Als het Rijk daarmee meer reke ning zou houden bij het bepalen der lasten zou misschien al veel zijn gewonnen. Ook de overheid zal toch wel willen medewer ken om te bereiken, dat de kastelen niet vervallen. Als een eigenaar niet langer bij machte is het onderhoud te bekostigen en de Staat wil zijn kasteel als monument ge handhaafd zien zal dit waarschijnlijk meer kosten dan de som, die de eigenaar als'tege- moetkoming in de belasting zou worden kwijtgescholden." Ik geloof dat wij in een tijdvak leven waarin wij er bijzonder voor moeten waken dat ons land niet heel lelijk wordt. De mo derne techniek heeft al geleid tot monu mentale wegenbouw, met zware viaducten die even zoveel logge bulten in het vlakke land veroorzaakt hebben en waar bij men zich om aanpassing aan de natuur weinig bekommerd heeft. Hoogspannings lijnen langs vervaarlijke masten hebben in menige streek de intimiteit, die het ka rakter van ons landschap is, verder bedor ven. Het vellen van bomen op grote schaal, zowel in de steden als langs wegen dié ver breed moesten worden, heeft in menig oord een kaalheid en kilheid gebracht die de bezoeker treurig stemmen, als hij het in zijn vroegere bekoring heeft gekend. Op deze plaats is in die trant wel eens geschreven over de dijk langs de Hollandse iJsel, over dorpjes van die streek die vroeger zo aan trekkelijk waren en nu, van bomen be roofd, rondweg gezegd lelijk zijn. In naam van techniek en vooral verkeer en ook van de steeds-aangevoerde iepenziekte wordt Nederland met grote snelheid verlelijkt. Er is een periode in de negentiende eeuw ge weest waarin de kostbare oude architectuur in de steden „als sneeuw voor de zon" ver dween. Die sloopziekte werd tot staan ge bracht; sindsdien is men wat oude gebou wen in steden betreft voorzichtig gewor den. De onvermoeide werkzaamheid der behouders heeft te sterke aanhang verwor ven. Maar in deze tijd verkeert het land schap in voortdurend gevaar, om nu over de bomen in steden en dorpen (vaak alleen maar geveld om meer licht in huizen toe te laten) niet opnieuw te gaan uitweiden. In het landschap zijn in zo menig gewest de talrijke kastelen onmisbaar, zowel door eigen schoonheid en vergroeid-zijn met het geheel als door haar historische waarde en betekenis. Het lijkt verstandig zich daarop te bezinnen eer de meeste verdwenen zijn en de jammer-periode moet intreden, die op de stads-sloperij van driekwart eeuw geleden is gevolgd. Hebben wij nieuwe schoonheid, die de oude kan vervangen? Ons land, vlak als het is en voor een groot deel door mensenhand geschapen, is zeer kwetsbaar. Het heeft niet veel te mis sen. Het heeft in de loop der eeuwen een karakteristiek verworven, die treft door een eigen aard, die de machtige schoon heid van natuurtaferelen in Frankrijk, Oos tenrijk, Duitsland. Engeland mist maar nauw aan het volkskarakter gebonden is. Wij moeten ons die niet laten ontgaan. Wij moeten de dag voorkomen waarop wij, ge dwee en geleidelijk veranderingen bele vend, tot de ontdekking zouden komen: wat is het een lelijk land geworden. Ik geloof daarom dat ook „de nood der kastelen" volle aandacht verdient. R. P. Gistermiddag is een conflict ontstaan tussen de werknemers in enige klein- metaalbedrijven te Zevenbergen en Breda en hun respectieve werkgevers. De laatsten hadden geweigerd in verband met de Na tionale Feestdag de halve dag vrijaf te geven, waartoe hun organisatie had gead viseerd, wanneer zulks in het bedrijf niet op onoverkomelijke moeilijkheden stuitte. Bij de firma Molenschot te Breda en de firma's Hartman en Van Opstal te Zeven bergen werd, nadat overleg met de fa- briekskernen was gepleegd, besloten geen vrij te geven. De directies van Molenschot en Hartman stelden zich op het standpunt dat er toch geen feestelijkheden waren georganiseerd. Zij beloofden wel vrijaf te zullen geven wanneer „er iets te doen" zou zijn. De directie van de firma Van Op stal voerde tegenover de arbeiders in een schrijven aan, dat vroeger het geven van een halve dag vrij tot gevolg had gehad dat bepaalde orders niet waren gereedge komen. De buitenlandse concurrentie zou hierdoor zijn bevoordeeld. De arbeiders konden de motieven van de directies niet onderschrijven. Om 12 uur legde driekwart van Molenschots personeel, dertig arbeiders van de firma Hartman en 150 arbeiders van de firma Van Opstal het werk neer en allen bleven 's middags weg. De vakbonden achten hun houding begrijpelijk. Wanneer de directies de ge nomen vrije middag niet zouden doorbeta len, dan zouden deze bonden besprekingen openen om dit toch gedaan te krijgen. BONN, (Van de correspondent van het ANP) Een politiek oorlogje speelt zich af in het land Hessen en naar de mening van politieke waarnemers kan het een aan wijzing geven van de rWhting, waarin de West-Duitse partijen zich voor de Bondsdag verkiezingen van volgend jaar zullen begeven. Pogingen om tot de vorming van een grote „nationale" rechtse partij te komen zijn duidelijk te voorschijn getreden. Een dergelijke partij zou in de kern bestaan uit de in de coalitie van Bonn vertegen woordigde Duitse partij, aangevuld met de rechtervleugel van de liberale partij. De bedoeling zou daarbij voorzitten ook de steeds roeriger wordende oude en nieuwe nazi's te verzamelen. Minister Hellwege, een der twee ministers die de Duitse partij in het kabinet te Bonn vertegenwoordigen, heeft deze toeleg onlangs in Hamburg ver dedigd met de opvatting, dat men „goedwillende en onbesmette vroegere nationaal- socialisten" de kans moet geven hun krachten weer aan de politieke opbouw te geven. Nazi's, die vroeger op leidende posten hadden gestaan, zouden zich echter „uit eigen beweging" nog wat op de achtergrond moeten houden. De komende grote beslissingen over de toekomst van Duitsland en over zijn rol in de Europese verdedigings-gemeenschap hebben er reeds toe geleid, dat de rege ringspartijen in sommige delen van. Duits land met medewerking van de als neo- r.azistisch bekend staande groepen zijn samengesmolten tot anti-socialistische ver kiezingscombinaties en directe afspraken tussen de regeringspartijen en de bij het constitutionele gerecht te Karlsruhe als „ongrondwettig" aangeklaagde socialisti sche rijkspartij zijn geen zeldzaamheid. In de Bondsdag zelf houden de rechtse extre misten zich bedaard op de achtergrond se dert afgevaardigden van het regeringsfront hen niet meer zo zorgvuldig mijden. Bij de Duitse partij en bij vele rechtse liberalen zit de toeleg voor om na een eventueel ver bod van de belangrijkste nazi-partij de grote kiezersmassa, die zich in Noord- Duitsland achter deze partij geschaard heeft, over te nemen. Bij redevoeringen, die politici der rege ringspartijen in de provincie houden, valt het telkens op, dat zij meer de nationalisti sche dan de democratische trom roeren. Dr. Ehrich, secretaris der Duitse partij en ver kiezingsleider van deze partij en van de C.D.U. in Neder-Saksen, verklaarde on langs in Hamburg :„Ik geloof niet, dat de formele parlementaire democratie in ons volk op den duur wortel zal schieten". Ehrich is Gauleiter der N.S.D.A.P. in Italië geweest. De leiders van de rechtervleugel der liberalen zijn de fractieleider in de Bonds dag, Euler, de Keulse fabrikant Von Re- chenberg en de Dusseldorpse advocaat Mid- delhauve. Zij zijn zelf geen Hitler-genoten geweest, hetgeen niet van al hun medewer kers kan worden gezegd. Zo wordt het liberale weekblad „Die Deutsche Zukunft" in Dusseldorp, dat on langs aanvallen op Nederland richtte, ge redigeerd door voormalige leiders der Hit- ler-Jugend. Tenminste vijf leden der libe rale fractie hebben tot de S.S. of andere nazi-organisaties behoord. Thans zijn scherpe aanvallen gericht op de afgevaar digde, dr. Ernst Achenbach, vroeger poli tiek adviseur van Hitler's vertegenwoordi ger in Parijs, Abetz. In de pers is een door hem getekend telegram gepubliceerd met het bevel tot deportatie van tweeduizend Joden naar het Oosten als vergelding voor een aanval op twee Duitse officieren. Achenbach is thans voorzitter van de bui tenlandse commissie van de liberale partij, LONDEN. (Reuter). Volgens de eer ste uitslagen van de Maandag in Engeland en Schotland begonnen gemeenteraadsver kiezing heeft de Labour-partij al een winst van 36 zetels geboekt. De uitslagen van ongeveer twee derden van de 156 stedelijke districten waar Maandag is gestemd, laten het volgende resultaat zien: Conservatieven en aanhangers 132 zetels (12 gewonnen en 33 verloren). Labour 274 zetels (43 gew. 7 verl.) Onafhankelijken 293 zetels (6 gew. 19 verloren). Liberalen 4 zetels (1 gew. 3 verl.). de partij die straks de candidaat wil stel len voor de post van minister van Buiten landse Zaken. Beruchte figuren In Hessen is het streven van de Duitse partij om zich in nationalistische richting te verbreden, op daadwerkelijk verzet van de socialisten gestuit. De reden daartoe is, dat de Duitse partij een groot aantal uit de nazi-tijd beruchte figuren als lijsttrekkers op het toneel heeft gebracht: in Frankfort de nazi-burgemeester Krebs, in Wiesbaden de vroegere S.S.-leider Pfeffer von Salo mon, in Offenbach de oud-burgemeester Schranz. De laatste heeft groot tumult uit gelokt door op een vergadering te verkon digen, dat Hitler's gevangenen in 1945 „met vet gevreten hoofden" uit de concentratie kampen zijn gekomen. In politieke kringen in Bonn wordt er op gewezen, dat de regering-Adenauer bij de grote nationale beslissingen, die voor de deur staan, voor een belangrijk deel moet steunen op partijen met duidelijk nationa listische tendenties. En steeds meer treedt bij deze partijen de bedoeling op de voor grond om de Europese samenwerking voor te stellen als een voortzetting van de natio- naal-socialistische „Nieuwe orde". In dit alles weerspiegelt zich, zo menen waarnemers in Bonn, reeds het dilemma waarvoor Adenauer's Christelijk-Democra- tische unie na verkiezingen in Duitsland zou kunnen worden geplaatst: samenwer king met een Duits-nationale partij dan wel met de sociaal-democratie. Vele Chris telijke afgevaardigden zien in een samen gaan met de socialisten ae oeste waarborg voor een democratische ontwikkeling in Duitsland. De president der West-Duitse fede rale republiek. Theodor Heuss, heeft na een briefwisseling met Adenauer beslo ten dat het Deutschland über alles" weer het Duitse nationale volkslied zal zijn. Adenauer had Heuss verzocht niet langer te aarzelen met het uitvoeren van het reeds een maand geleden door het West-Duitse kabinet gedane ver zoek om het lied weer tot nationaal volkslied te verklaren. De West-Duitse bondskanselier had er ook op gewezen dat een spoedig besluit van de presi dent mede met het oog op buitenland se politieke overwegingen dringend ge wenst was'. Het Deutschland-lied bestaat uit drie coupletten, doch slechts het derde zal bij officiële gelegenheden worden ge zongen. Dit couplet luidt in het Neder lands: Eenheid en recht en vrede voor het Duitse vaderland Laat ons allen daarnaar streven broederlijk met hart en hand Eenheid en recht en vrede zijn van 't geluk het onderpand Bloei in de glans van dit geluk bloei Duits vaderland. Volgens hedenochtend vroeg opgevangen radioberichten werd een Dakota van de Noorse maatschappij „Fred Olsen" vermist. Urenlang werd niets van het vliegtuig ver nomen maar later kwam het bericht, dat het gevonden was. De Dakota, die om twaalf uur in de afgelopen nacht te Jarls- berg (een sportvliegveld bij Oslo) werd verwacht, was bij Kragerö neergestort. Het toestel vertrok gisteravond tien over acht van Schiphol met 25 walvisvaarders aan boord en een bemanning van vier koppen. De walvisvaarders gingen huistoe van de expeditie „Kosmos 3", die Zaterdag in Rotterdam uit de Zuidelijke Poolwateren aangekomen was. De Dakota had Maandag reeds een groep van deze expeditie naar Noorwegen ge bracht en was met de aflossingsbemanning naar Schiphol teruggekeerd. Na het in nemen van brandstof vertrok het weer met de bewuste 25 passagiers. Om half vijf hedenmorgen kwamen zes overlevenden bij het station van Drange- dal aan, met de mededeling, dat de Dakota op een afstand van anderhalf uur gaans in de bossen was neergestort. Volgens hun zeggen waren er tien of twaalf overleven den. Onmiddellijk ging een hulpploeg van vrijwilligers, onder wie het hoofd van de plaatselijke politie, op weg. Later is officieel bekend gemaakt, dat elf personen om het leven zijn gekomen, onder wie drie leden van de bemanning. De stewardess behoort tot de overlevenden. 99 WASHINGTON, (Reuter) Met 40 tegen 32 stemmen heeft de Amerikaanse Senaat gisteren besloten het wetsontwerp inzake de hulp aan het buitenland naar de commissie voor de strijdkrachten te zenden ter verdere bestudering. De commissie heeft instructie gekregen het wetsontwerp voor 15 Mei aan de Senaat te retourneren. De senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft het door Truman ge vraagde bedrag (7.900 millioen dollar) on langs reeds met een milliard dollar ver laagd. De rep*iiilikeinse senator Knowland ver zocht toezending van het wetsontwerp aan de commissie voor de strijdkrachten omdat ,70 percent van het bedrag militaire uit gaven betreft. „Als het ontwerp in zijn Een met olie bedekte schipbreukeling wordt aan boord geholpen van het Ameri kaanse vliegdekschip „Wasp", terwijl zijn schip, de 1.630 ton metende mijnenveger Hob son" zinkt na de botsing tussen beide schepen op de Atlantische Oceaan. Bij deze ramp, die geschiedde tijdens militaire manoeuvres, kwamen 174 officieren en manschappen om het leven. In alle Nederlandse steden en dorpen is gisteren met optochten, wedstrijden, kin derzang, fanfares en andere festiviteiten het feest van de bevrijding gevierd. De dank van het Nederlandse volk aan de bevrijders werd op grootse wijze vertolkt op de Canadese erebegraafplaats in Bergen op Zoom. Meer dan duizend schoolkinderen stonden daar met bloemen getooid voor de graven van de soldaten, die voor Neder lands bevrijding het leven lieten. Vrijwel het gehele corps diplomatique en talrijke Nederlandse autoriteiten waren bij deze herdenking aanwezig. Tijdens de plechtig heid sprak de Canadese brigadier R. W. Moncel, die een boodschap voorlas van de chef van de Canadese generale staf, luite nant-generaal Guy Simonds. Verder werd het woord gevoerd door de minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, en dooi de Canadese ambassadeur, de heer P. Dupuy. Op het Binnenhof in Den Haag hield de minister-president, dr. W. Drees, een rede als inleiding voor de opvoering van het bevrijdingsspel „Leidens ontzet" door de Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentrale, welke gebeurtenis voor de televisie werd uitge zonden. Minister Drees spoorde het volk aan „tot een vaste wil om de grote dingen te verwerkelijken waarvoor wij gestreden hebben en een bezinning op de hoge waar den, die we verkregen. Wij hebben een grote taak ten aanzien van de internatio nale samenwerking en de betere verstand houding der volken. Wij zullen, kunnen en moeten die taak vervullen", aldus dr. Drees.. „Wij zullen alle krachten moeten inspannen en wij zullen ook de menselijke en maatschappelijke verhoudingen binnen ons volk moeten verbeteren". Na een optocht van de Haagse jeugd- ox-ganisaties naar het Vredespaleis werd daar een bijeenkomst gehouden, waarin de voorzitter der Tweede Kamer, mr, J. A. Jonkman, het woord voerde. Deze vestigde de aandacht op het Internationale Gerechts hof, dat in het Vredespaleis zetelt en zeide dat de bevrijding en de voorafgaande do denherdenking allen moeten insipreren nu voort te arbeiden aan de internationale or ganisatie, die de geestelijke en de stoffelijke welvaart der volken nastreeft. Traditiegetrouw vervoegden zich gister middag in Nijmegen weer de vertegen woordigers van vier gemeenten, namelijk Enschedé, Wageningen, Zoelen en Gelder- malsen, om het vrijheidsvuur te halen bij het bevrijdingsmonument bij de Waalbrug en het vervolgens naar de eigen gemeen ten over te brengen. „Droppings" Op de avond van de Bevrijdingsdag heb ben drie vliegtuigen van de Rijkslucht vaartschool, ter herinnering aan de voed- sel-„droppings" van 1945, boven elke pro vincie een verlichte parachute uitgewor pen. De radioluisteraars werden naarstig om het leven. van de gang van zaken op de hoogte ge houden. De vinder diende de parachute met de daaraan bevestigde vrijheidswimpel zo snel mogelijk naar een bepaald adres te brengen. Daar werd hij of zij door een re porter ondervraagd en beloond met prijzen, bestaande uit biljetten voor een rondvlucht per K.L.M. voor twee personen boven Ne derland en een bewijs voor een vlucht in een tweezitter-zweefvliegtuig van het Zweef'vliegcentrum der Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart Teriet bij Arnhem. Verlichte parachutes werden achtereen volgens afgeworpen boven Assen, 's-Gra- venhage, Hilversum, Haren, Amersfoort, Goes, Deventer en Workum. Hoog bezoek in Terneuzen Terneuzen heeft op de Bevrijdingsdag bezoek gehad van de Engelse koningin Vic toria. De Terneuzense jeugdraad had name lijk een historische optocht georganiseerd, tot onderwerp waarvan zij het bezoek had genomen, dat in 1852 door Queen Victoria aan Terneuzen is gebracht. Een duizend koppige menigte stond langs de Schelde- kade opgesteld, toen daar aan de steiger van de Provinciale Stoombootdienst het jacht „Simga" meerde, dat de vorstin had afgehaald van het voor de haven liggende Britse flottieljevaartuig „Mariner". Na een begroeting door de burgemeester van Ter neuzen, mr. P. H. W. F. Tellegen, werd een stoet geformeerd, waarin zich behalve de verschillende jeugdverenigingen en muziek- en pijperkorpsen ook een aantal wagens bevond, voorstellende de Vliegende Hollander en het heden en verleden van Terneuzen. Tijdens de rondgang door de stad werd Koningin Victoria op verschillende plaat sen toegesproken, waarbij haar de gewel dige groei, die Terneuzen sinds haar vorige bezoek doormaakte, onder de aandacht werd gebracht. In Zuilen steeg de geheel gereviseerde ballon „Henri Dunant" op, die 's avonds na een geslaagde tocht over het IJselmeer bij Staphorst landde. Daar stroomden vele mensen toe, die aanvankelijk in de ver onderstelling verkeerden, met een van de parachutes van de reeds gemelde radio vliegwedstrijd „Elf droppings" te doen te hebben. Utrecht zag voor het eerst een bloemen corso door zijn straten trekken, dat door Aalsmeerse bloemenkwekers was voor bereid. Tijdens een hevig onweer werd gister avond in Dalen, ten Noorden van Koevor- den de electrische geleiding van een boer derij, bewoond door de landbouwer H. Z. door de bliksem getroffen. Zijn zesjarige dochtertje, dat in de schuur speelde, kwam huidige vorm wordt aangenomen", aldus senator Knowland" „is een evenwichtige begroting voor het komende belastingjaar onmogelijk". Het Senaatsbesluit is een ernstige tegen slag voor de democraten, die gehoopt had den het ontwerp er deze week door te krij gen. De democratische senator Connally sprak van „een tragische en enorme ver gissing". Hij zei dat de vertragingsactie van de republikeinen in het buitenland de in druk zou wekken, dat Amerika zijn be loften niet van ganser harte nakomt. Bradleys theorie Generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, heeft in Washington verklaard, dat gezien het rhythme der ontwikkeling van de Sovjet-Russische militaire macht de periode 1954 de gevaarlijkste zal zijn voor de veiligheid van de Verenigde Staten. Getuigend voor een sub-commissie voor toewijzingen van de Amerikaanse Senaat verklaarde Bradley, dat „militaire over wegingen, die op dit ogenblik onze vijan den zich van oorlog doen onthouden, mis schien tegen 1954 hun afschrikwekkend effect verloren zullen hebben". „Tegen die tijd zullen zij in staat zijn ons land critieke schade toe te brengen", aldus de generaal, die kennelijk doelde op de mogelijkheid, dat de Verenigde Staten tegen 1954 hun superioriteit op het gebied van atoomwapens mogelijk zullen hebben ver loren. „Als onze vijanden van plan zijn een oorlog te beginnen en zij hebben ver klaard dat volgens hun theorie oorlog met de vrije landen onvermijdelijk is dan zullen zij al wat logischerwijs in hun macht ligt doen om de opbouw van onze paraat heid te vertragen en mogelijk besluiten toe te slaan voor wij sterk zijn", aldus Bradley. Ebner-Eschenbach: De som onzer kennis bestaat uit wat wij geleerd en wat wij verge ten hebben. De voorzitters van de delegaties ter Ronde Tafel-conferentie NederlandSuri nameNederlandse Antillen hebben het volgende communiqué uitgegeven: „Na de vierde plenaire vergadering der conferentie op Dinsdag waarop een aantal belangrijke punten van het werkstuk zijn besproken, is het overleg in de centrale commissie voortgezet, waarbij de opvat tingen, welke over verschillende onder werpen ter plenaire vergadering naar voren zijn gebracht, mede in het overleg werden betrokken. De besprekingen heb ben geleid tot de instelling van enkele werkcommissies uit de delegaties en hun adviseurs, die zich beraden over enige speciale onderwerpen, zoals het vraagstuk van de verdeling van de kosten, verbon den aan de verzorging van aangelegen heden van het Koninkrijk. Het resultaat van dit beraad wordt aan de centrale com missie voorgelegd. Het in de nacht van Vrijdag op Zaterdag voltooid overleg in de centrale commissie heeft geleid tot een grote mate van over eenstemming op vele punten. Het resultaat der besprekingen in de centrale commissie is neergelegd in een nieuwe redactie van het werkstuk, die aan de drie delegaties is toegezonden. De delegaties zullen de nieuwe redactie begin deze week in studie nemen, waarna de centrale commissie Dinsdagavond op nieuw zal bijeenkomen ter bespreking van de resultaten van het intern beraad in de delegaties. Op die bijeenkomst zal dan tevens wor den besproken de verdere werkwijze voor de slotfase van de conferentie." De situatie in de Twentse textielindus trie ziet er niet rooskleurig uit. Wel is er vaak groot verschil in situatie bij het ene of het andere bedrijf. Op het ogenblik zijn 1650 werkkrachten in de Twentse textielindustrie werkloos. Speciaal de spinnerijen hebben 't erg slap, hetgeen men wijt aan het feit, dat België garens uitverkoopt tegen prijzen, die niet veel hoger liggen dan die van de ruwe katoen. Indirect maakt dit de situatie voor de weverijen echter eveneens ongunstig. Het moeilijkst hebben het uiteraard de fabrieken, die zowel spinnen als weven. NEW YORK. (Reuter). De Ameri kaanse luchtvaart in al haar geledingen voelde gisteren de eerste gevolgen van de staking in de Amerikaanse olie-industrie. De staking had nog geen invloed op andere vormen van vervoer. Ook vliegtuigen van buitenlandse lucht vaartmaatschappijen, die van de Verenigde Staten uit diensten onderhouden, krijgen thans niet meer dan 65 procent van de door hen in Maart gebruikte hoeveelheid benzine. Vliegtuigbenzine mag niet worden uitgevoerd zonder vergunning van het Amerikaanse ministerie van Landsverdedi ging. Als gevolg van de dertig April door 22 vakverenigingen van arbeiders in de olie- industrie uitgeroepen staking, ligt onge veer een derde der Amerikaanse raffina derijen stil. OPSTANDJE IN BOLIVIA Volgens de Chileense politie is een een heid van ongeveer 190 man van het Boli viaanse leger in opstand gekomen. Twee officieren zouden zijn gedood. De Chileen se autoriteiten hebben sluiting van de grens bevolen. PARIJS (Reuter) Naar in diploma tieke kringen in Parijs Maandagavond is verklaard, verwacht men, dat Amerika, Frankrijk en Engeland binnen tien dagen zullen antwoorden op de jongste Russische nota over Duitsland. Het is echter on waarschijnlijk dat een bijeenkomst van de vier geallieerde hoge commissarissen in Duitsland zal wrorden voorgesteld, gezien de in het algemeen ongunstige Frans- Engelse reactie op het denkbeeld van een dergelijke bijeenkomst, aldus deze kringen. In nauw met het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verbonden kringen betreurde men het uitlekken van het Amerikaanse voorstel, dat, uit zijn verband gerukt, was gepubliceerd. Diplomatieke waarnemers menen, dat onmiddellijke vier mogendheden-besprekingen, zonder grondige voorbereiding, voorbarig zouden zijn en slechts zouden leiden tot uitstel van de ondertekening der overeenkomsten met Duitsland. Voorts zou een vruchteloze vier mogendheden-conferentie mogelijk leiden tot een versterking van de interna tionale spanning, aldus deze waarnemers. Voorspeld wordt, dat het Westelijke antwoord een „neutrale" commissie zou voorstellen om, mogelijk met instemming van de vier bezettende mogendheden, de mogelijkheden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland te onderzoeken. Als deze commissie enig succes zou behalen, zouden mogelijk vier mogendheden-besprekingen over het Duitse vraagstuk kunnen volgen. Adenauers voorstel Kanselier Adenauer heeft de geallieerden voorgesteld uit het stelsel van verdragen ter beëindiging van de bezetting, dat deze maand door de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken zou worden onder tekend, de punten waarover meningsver schil bestaat te verwijderen, aldus rege ringskringen in Bonn. Hierdoor zou ver meden worden, dat het schema voor het bezoek van minister Acheson aan Europa in de war zou komen. Naar verluidt zijn geallieerde functio narissen Adenauers voorstel niet gunstig gezind. Zij vrezen, dat het hem de kans zal geven het tekenen van de voor hem minder aantrekkelijke punten voor onbe paalde tijd uit te stellen. ^coooococeocoocoooooctasccoocceoacioceooocooeeocecccooooc ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele buien en een kans op onweer. Weinig verande ring in temperatuur. Overwegend ma tige wind tussen Zuid-Oost en Zuid- West. 7 Mei Zon op 5.00 uur, onder 20.15 uur. Maan op 17.48 uur. onder 3.37 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 7 Mei Hoog water: 1.16 en 13.36 uur. Laag water: 9-01 en 21.38 uur. Woensdag 8 Mei Hoog water: 1.57 en 14.16 uur. Laag water: 9.48 en 22.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1