Mephisto, Wereldnieuws ,el Bezoek aan Portugal werd hoogtepunt van lange reis Brieven van -lezers de glazenwasser Indruk van het leven der vissers De radio geeft Woensdag Mies Deinum tekende Haarlemse kolkjes PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE DINSDAG 6 MEI 19 52 2 Vee riUKKlü oe(mycu mm, BARTELJÓRISSTRAAT 20 TEL. 13439 Opa Klijzing niet verslagen Wielrennen Van Roon winnaar van wegwedstrijd Boksen Ray Robinson bokst tegen Joey Maxim Zwemmen Florance Chadwick heeft grote zwemplannen Voetbal Wedstrijd-programma voor voetbaltitel Holland speelt gelijk tegen Denemarken Noorse Voetbalbond recipieerde Mr. J. F. Dudok van Heel golfkampioen Kort verhaal door H. B. Polderlingh Beleefdheid in de bus Auto met drie marine officieren te water Hoewel men na een bezoek van vijf da gen aan de hoofdstad van Portugal moei lijk kan zeggen dat men het land kent, doet men in deze korte tijd toch wel ervaringen op die enig idee geven wat de voor- of na delen van het land zijn. Wat mij als Neder lander bijvoorbeeld getroffen heeft, is het geen ik zag op een ,.cocktail-pai'ty" die in Lissabon op de „Doorman" gegeven werd. Zo'n party draagt een officieel karakter door de vele autoriteiten die erop uitgeno digd worden. Toch en dat mag naar onze begrippen verbazingwekkend genoemd worden belet dit de dames niet, wan neer zij tijdens het dansen last van hun schoenen krijgen deze uit te trekken en de rest van de avond genoeglijk barrevoets verder te dansen. Bij het rondgaan met croquetten werd voor de hofmeesters de situatie bepaald pijnlijk toen zij zagen dat sommige gasten er met iedere hand enige namen. In ieder geval getuigt dit ervan dat de Portugees een gezonde eetlust heeft. Op dezelfde partij heb ik de zoon van het Portugese staatshoofd Salazar gevraagd naar de sociale toestanden bij de vissers, een onderwerp dat mijn bijzondere belang stelling heeft. Hij vertelde mij de gunstige en ongunstige kanten ervan. De vissers, die tot de armste laag van de bevolking behoren, doch daarom niet minder gezien zijn, wonen gedeeltelijk al in een soort van standaard-huis waarvoor zij maandelijks een bedrag betalen, even groot als eén normale huishuur bij ons. Na twintig jaar wordt het huis dan hun eigendom en blijft verder familiebezit. De wijken, die op deze wijze ontstaan zijn, hebben dikwijls een eigen ziekenhuis, voorzien van moderne apparatuur en een ambulance-wagen. De volgende dag ben ik enige vissers plaatsjes gaan bezoeken en het is inder daad waar dat de vissers onder gunstige omstandigheden wonen, doch de huisjes zijn niet mooi om te zien. Het enige aan trekkelijke vond ik de goed onderhouden tuintjes die er bij zijn. De bewoners zijn prettige, bescheiden mensen. Men treft er nog vele analfabeten onder. Zij zien het nut er niet van in al hun scheepjes te mo toriseren, het zijn dan ook alleen de gro tere schepen die een hulpmotor hebben. De rest vaart nog met zeilen. Voor liefhebbers van schepen is Portugal een ideaal oord. In de monding van de Taag heb ik vele drie- en viermasters zien liggen, onder andere gaffelschoeners en schoenerbarken. De laatsten hebben een vierkant getuigde fokkemast (met ra's dus). De bouwwijze van deze schepen is de meer serieuze, zoals wij die in Holland ook kennen. Het onderhoud, met name het ADVERTENTIE Falcon Jongens-Regenjassen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10:30 Morgen dienst. 11.00 Hoe moet dat met Lida?, hoor- snel 12.10 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.37 Alle-Dag-Kerk. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole-orkest en solist. 14.00 Platen, 14.45 Voor meisjes. 15.00 Kamerorkest eri solist. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 De autorijschool op de vlieg basis Twenthe, causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Clavecimbel. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Christelijk verenigingsleven. 19.15 Boekbe spreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Commentaar familie competitie. 20.20 Orkest en solist. 21.15 Klan ken van strijd en overwinning, klankbeeld. 21.35 Geestelijke liederen. 22.05 Gevarieerde muziek. 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Overden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Concertge bouworkest en solist. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8:00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor "de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Platen. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Voordracht. 12.15 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Dansmuziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Semi-klassieke muziek. 13.40 Orgel en bariton. 14.00 Ge sproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano 1. .30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzending voor de jeugd: Wij slaan on de tong-tong. 18.00 Nieuws. 18.20 Ons land in kaart. 18.30 Dansmuziek. 19.00 De Katholieken en het socialisme, causerie 19.15 Pianoduo. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Promenade-orkest. 20.40 's Nachts langs de weg. hoorspel. 21.55 Orkest. 22.30 Zeestro mingen, causerie. 22.45 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 2.3.15 De grote witte weg, rhapsodie. 23.45—24.00 Orgel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Cau serie. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen.. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Platen. 20.15 Symphonie-orkest en soliste. 22.30 Nieuws. 22.45—23.00 Platen. Portugees vaartuig in de monding van de Taag. schilderen, geschiedt met meer zorg dan bij ons en er wordt met meer kleuren ge werkt. Van binnen zijn de kleine scheepjes meestal ullramarijn-blauw. Vaak heeft de eigenaar de vlakken van gehele olieverf schilderijen voorzien. Van buiten zijn ze dikwijls glimmend zwart met geel, maai de „Filhas Nao ha", waarmee ik enige uren gevaren heb, was fel oranje met licht blauwe banden. De warmte en de hartelijkheid waarmee de bemanning van het smaldeel in Lissabon ontvangen werd, bewijst dat de Nederlan ders bij de Portugezen in de smaak geval len zijn. Overal was men behulpzaam. Door de Jannen werd het bezoek de klap op de vuurpijl genoemd en ik kan niet anders dan beamen dat Portugal de bezoekers veel schoons biedt. Een tocht door het voor jaarslandschap is een ware gebeurtenis en men wordt door de typische molens aan Don Quichotte herinnerd. Op heuveltoppen ziet men soms enige van deze molens bij elkaar. De wieken draaien vlak langs de grond. Het is een prachtig gezicht. Men komt vrouwen tegen die water gehaald hebben in een lange smalle kruik van aardewerk en deze boven op het hoota dragen, gelijk zij ook doen met platte rie ten manden van meer dan een meter door snee, waarin zij groenten, vis en dergelijke artikelen vervoeren. Lissabon kent nog rust De stad Lissabon heeft zijn eigen beziens waardigheden en ik wil daarvan het aqua rium Vasco da Gama noemen. Het is klei ner dan dat van Artis, maar zeker zo in teressant. Men heeft namelijk een eigen vissersboot voor biologische waarnemingen en om voortdurend verse oceaandieren aan te voeren. Ik heb de tocht naar het aqua rium per tram gemaakt en ik zat daar naast een vrouwtje met een grote zwarte omslagdoek, die blootvoets was en de tram rit gebruikte om erwten te doppen. Men kent hier in Lissabon nog rust. Trouwens, ik heb ook in een winkel waar ik een blikje sardines kocht met verwondering toe staan kijken, hoe men er rustig voor mij een pakje van maakte. Het blikje werd in een papiertje gewikkeld waar omheen een touwtje kwam en het geheel werd nog eens in een zakje gedaan en daarna vroeg men mij nog of het zo ging. Lissabon is een waardig besluit van mijn reis geweest. Met genoegen herinner ik mij de tochten door Portugal en de nachten dat ik samen met enige officieren in een café- tje was, genietend van de Fado's (volks muziek) en de Vira's (volksdansen) door de dienstertjes, geholpen door beroeps musici en enige bezoekers. Maar ook gaat mijn herinnering dank baar uit naar de „Zwaardvis" en de „Karei Doorman", waarvan de bemanning het een schilder, die twee maanden als gast van de Koninklijke Marine het Middellandse Zee gebied mocht doorkruisen, zo aangenaam mogelijk gemaakt hebben. FRANS VERPOORTEN. In de prentenkamer van Heerkens Thijs- sen op het Plein is Zaterdag een tentoon stelling geopend van tekeningen, die door mejuffrouw Mies Deinum vervaardigd zijn. Het onderwerp van al deze pretentieloze, eventjes opgekleurde tekeningen is steeds een hoekje uit Haarlem, zoals het 'Rol- straatje, het Berkenlaantje in Tuinwijk, de Raamvest, de hal van het Frans Hals museum, de doorkijk naar het -Paviljoen. Een andere keer tekende mejuffrouw Dei num het panorama van onze stad, gezien van het terras van Vroom en Dreesman of de Nieuwe Bavo aan de Leidsevaart uit de Schouwburg, van welk punt zij ook de toren van de Nieuwe Kerk met de kermis op het Wilsonplein in beeld bracht. Men kan niet anders zeggen dan dat het keurige tekeningen zijn, waarvan een en kele (ik denk hierbij aan de meest uitvoe rige: het doorzicht naar het Paviljoen) iets heeft van de vriendelijkheid van een ne- gentiende-eeuwse topografische prent. Dat het tekenen van architectuur een opgave is die veel moeilijkheden mee brengt, is even zeker als het feit dat mej. Deinum deze niet steeds weet te overwin nen. Er wordt zo veel goede wil in deze nette tekeningetjes ten toon gespreid dat we ons om de wille hiervan liever onthou den van een uitspraak of hier nu wel spra ke is van kunst. OTTO B. DE KAT. De Deen Paul Lausten, die Zaterdag te Kopenhagen tijdens een wedstrijd over 3,3 gram tabak 110 minuten en 25 seconden deed, kan niet als wereldrecordhouder door de Wereldassociatie van Pijprokers clubs worden erkend, aangezien de Deen geen lid is van een pijprokersclub. Ieder, die wil trachten het record van opa Klijzing uit Purmerend te verbeteren, dient lid te zijn van een dergelijke club. Een verzoek tot recordverbetering dient te worden gericht aan de voorzitter van de Wereldassociatie van Pijprokersclubs in Amerika, de heer Carl A. Piercy te New York, hetgeen in dit geval niet is geschied. Onder grote belangstelling langs het ge hele parcours, dat een lengte van 225 km. had, is de jaarlijkse wegwedstrijd voor wielrenamateurs door Noordhölland verre den. Er gingen ruim 250 deelnemers in Zaandam van start. Reeds bij Medemblik vormde zich een kopgroep van circa 1-5 ren ners, die daarna steeds het hoofdpeloton vormden. Wel werden hier en daar uitloop pogingen ondernomen, doch de grote groep kwam steeds weer bijeen. Tenslotte moest een lange sprint de beslissing brengen. Het resultaat daarvan was: 1. Piet van Roon (Haarlem) 5 uur 36 min. 56 sec.; 2. De Koning (Halfweg) 1 banddikte; 3. Van 't Hof (Haarlem); 4. Van Dijk (Hilversum); 5. Haan (Maastricht); 6. Snijders (Halfweg) 7. Kuitwaard (Beverwijk): 8.. Peter-s (Haar lem); 9. Mehagnoul (Amsterdam); 10. Van Eist (St. Willebrord). Op 23 Juni zal in het Yankee-stadion te New York een bokswedstrijd om het we- reldkamDioenschap halfzwaargewicht wor den gehouden tussen de wereldkampioen halfzwaargewicht Joey Maxim en de wereld kampioen midderigewicht Ray Robinson, aldus Jim Morris van de Internationale Boks Club. Het zal de eerste maal zijn dat Joey Maxim de wereldtitel zal verdedigen sedert Augustus 1951, toen hij van Bob Murphy won. Morris verwacht, dat de wedstrijd 500.000 dollar zal opbrengen. De Amerikaanse zwemster Florence Chadwick, de enige vrouw die het Kanaal in beide richtingen heeft overgezwommen, verklaarde, dat zij dit seizoen een poging wil doen het Kanaal van Engeland naar Frank rijk en van Frankrijk naar Engeland non stop over te zwemmen. De 32-jarige zwem ster wil alvorens haar Kanaalpoging te wa gen, eerst deelnemen aan de jaarlijkse Cata- lina-eiland-wedstrijd in Californië en ver volgens de Straat van Gibraltar overzwem men. Mochten beide pogingen gelukken, dan zal zij aan de kanaaltocht denken. Begin Maart werd ingebroken in een fotowinkel aan de Laan van Nieuw Oost- Indië te Den Haag. Daarbij werd voor f 4200 aan fototoestellen en camera's ontvreemd, De politie heeft thans de daders, een 41- jarige stucadoor en een 34-jarige monteur aangehouden. Tien toestellen zijn bij opko pers in beslag genomen. Het tweetal had de acht overige nog in zijn bezit. In een bijeenkomst onder leiding van het bestuurslid van de K.N.V.B. de heer G. Kluyver en waarin vertegenwoordigers van de kampioensclubs Ajax, Haarlem en Wil lem II aanwezig waren, alsmede represen tanten van de gegadigden voor de titel in de eerste klasse D Sparta en Hermes DVS, werd het programma voor de kampioens competitie als volgt vastgesteld: 18 Mei Haarlem—Willem II en Ajax—. kampioen eerste klasse D; 25 Mei Willem II Ajax en kampioen eerste klasse DHaar lem; 2 Juni HaarlemAjax en Willem II kampioen eerste klasse D; 7 Juni Ajax Haarlem, aanvang 19.30 uur; 8 Juni kam pioen eerste klasse DWillem II; 15 Juni AjaxWillem 2 en Haarlemkampioen eerste klasse D; 22 Juni kampioen eerste klasse DAjax en Willem IIHaarlem. De beslissingswedstrijd voor het kam pioenschap eerste klasse D tussen Sparta en Hermes DVS wordt 11 Mei gespeeld. Wan neer de wedstrijd in een gelijk spel ein digt wordt 4 x 714 minuut verlengd en mocht dan nog geen beslissing zijn verkregen, dan wordt de ontmoeting overgespeeld. In het laatste geval begint de kampioens competitie niet op 18 Mei, maar op 25 Mei en eindigt niet op 22 Juni maar op 29 Juni. Gisteren vond op één der VSV-terreinen aan de Hagelingerweg te San(poort een wed strijd plaat" tussen scholieren van de Haar lemse Kweekschool voor Onderwijzers en Deense studie-collega's. De Denen stonden aanvankelijk met 20 voor, doch 10 minuten voor het einde ver kleinde „Holland" de achterstand. En in de laatste seconde van de sportieve kamp scoorde de Hollandse linksbinnen de gelijk maker (2—2). In Oslo werd een receptie gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Noorse Voetbalbond. Verscheidene verte genwoordigers van buitenlandse voetbal bonden waren ter receptie verschenen. Ook de voorzitter van de KNVB, de heer K. J. J. Lotsy. die namens de KNVB hartelijke ge lukwensen aanbood. Hij herinnerde aan de goede verstandhouding tussen de Noorse en de Nederlandse Bond en bood onder hartelijk applaus een zilveren molen aan. ADVERTENTIE Mr. J. F. Dudok van Heel (Hilversumse GC) heeft in de finale van de wedstrijden om het Nederlands amateur-golfkampioen- schap, die te Hattem werden gehouden, van H. W. Jordaan (Twentse GC) op de 20e hole gewonnen. Hij werd hierdoor kampioen van Nederland. De uitslagen van de halve finales luiden: H. W. Jordaan (Twentse GC) won van jhr. P. J. van Swinderen (Hilversumse GC) met 4 en 3. Mr. J. F. Dudok van Heel (Hilver sumse GC) won van H. Mignot (Eindho- vense GC) met 1 up. Na een bezoek aan Keukenhof vormde ziph een rijtje mensen bij de bus voor Haarlem. Onder 'hen bevonden zich enke len van ruim 70 jaar. Zij waren van plan, indien de bus vol zou zijn, de volgende af te wachten. Op een vraag aan de contro leur, hoe lang dit duren zou, was het ant woord: 25 minuten. Nu is een klein half uur staan voor mensen op leeftijd niet aangenaam, dus stapten ze in. De oude heer van ruirp 70 vroeg aan een moeder met twee kinderen van naar schatting 6 a 8 jaar op haar plaats te mogen zitten. Hij kreeg een zó vinnig antwoord van deze moeder, dat wij er allemaal versteld van stonden. „De kinderen mochten in geen geval opstaan, de oude man had maar op de volgende bus moeten wachten, die over 10 minuten kwam (het publiek weet het altijd beter dan het buspersoneel) en hij mankte misbruik van zijn leeftijd". Toen hij na deze verwijten nog iets in het mid den trachtte te brengen, werd hem geant woord: „och man, ga achter de kachel zit ten". Het was helaas niet de eerste keer, dat we een dergelijke zorgzaamheid voor gezonde kinderbeentjes meemaakten. Dafc er nog lieden zijn die dit soort paedagogie goedkeuren, blijkens hun opmerking „dat het toch maar een kort ritje was", lijkt ons bedenkelijk. Nu de vacanties naderen, mogen wij wel bedenken, dat we in beleefheid en ver draagzaamheid op reis nog vaak te kort schieten. Een lompenkoopman vertelde mij, dat hij voor zijn beroep een vakd'iplo- ma moest hebben. Voor het zo gewichtige „ouderschap" wordt dat niet vereist, jam mer genoeg. De rit van Keukenhof naar onze halte te Heemstede duurde gelukkig maar 20 mi nuten. Kort na ons vertrek van Keuken hof bleef een geheel lege bus van de N.Z. H.V.M. gedurende de gehele rit leeg voor ons uitrijden C.E.K.-P. Heemstede De goachte vennoot Willemse begaf zich op een druilerige Zaterdagmorgen uit het bankgebouw in het straatgewoel met de op vallende tred van iemand wie het lopen moeilijker is geworden dan het besturen van automobielen. Hij was niet ver meer van zijn geparkeerde wagen verwijderd, toen vlak voor hem op het trottoir een glazenwasser zijn ladder tegen een gevel plantte. De heer Willemse' bracht zichzelf tot stilstand en wachtte tot de glazenwasser de ladder zou bestijgen, hem aldus ruimte verschaffend om er omheen te lopen. Dat bleek echter nog even te moeten duren. De man scheen even te willen uitblazen en gaf met een oogopslag te kennen, dat er ook aan de andere zijde van de ladder ruimte voldoende was. Dit was geen op treden ,vond de zakenman (en terecht want de glazenwasser stond nog helemaal onder aan de ladder). Hij gaf deze mening te kennen met een felle kuch, waaruit men dere mensen er geheel in doet opgaan. Het was in strijd met zijn aard om behagelijk in zijn kuip achterover te leunen en zachtjes voor zich heen te plenzen. Hij placht zich te wassen met dezelfde haastige toewijding waarmee hij zijn zaken afwikkelde, zonder de minste treuzeling en de minste geluk zaligheid. Toen hij bij het reinigingswerk in de omgeving van zijn schouderbladen door een te driftige beweging zijn arm pijn deed herinnerde hij zich het voorgevallene met de ladder. Hij had er sinds hij in zijn auto was gestapt geen ogenblik meer aan ge dacht, stelde hij tevreden bij zichzelf vast.- (Zonder te beseffen, dat hij er nu dan toch maar weer aan dacht). Die onbeschofte glazenwasser was zelf bijgelovig, wist hij, daar had de man maar al te duidelijk blijk' van gegeven met zijn zogenaamde grapje! Wanneer hij overigens alle mensen ,die per dag onder zijn ladder diende op te maken dat hij- niet bijgelovig doorliepen op een dergelijke idiote manier maar wel Verontwaardigd was. Daarop trad hij, zo fier als zijn gestalte hem toeliet, on der de ladder door. Achter hem weerklonk de schrille lach van de glazenwasser, die met grote vaar digheid de ladder besteeg. Waar deed dit lachen de heer Willemse aan denken, terwijl hij zich voortrepte naar zijn auto? Zou deze onbeschaamde vlegel, deze ruitenwisser, want meer was hij toch ook niet, dan heus in staat zijn om hem door zijn stomme gegrinnik terug te doen denken aan de rol van die akelige vleer muisman in de opera „Faust"? Ach, natuurlijk niet! De heer Willemse had wel wat anders te doen dan ook maar één ogenblik langer te denken aan een gla zenwasser met een gebrek aan opvoeding. Haha! Hij gunde die kerel het plezier om hem van bijgelovigheid te verdenken. Al wist hij niet eens wat het inhield. Ja, wat was nou bijgelovigheid? En hoe kwam het onder de mensen? Wat was er voor geks aan om onder een trap door te lopen? Zou je er niet een ongeluk door krijgen of zo iets? De heer Willemse wist het niet eens precies, stelde hij voldaan bij zichzelf vast. Laat staan dat hij.... ach, waarom hield hij zich nog langer met dergelijke onbenul ligheden bezig! Hij ging in zijn auto zitten, gaapte en reed weg. Een kleine twintig huizen ver der stuurde hij ziin wagen achteruit de garage in. Hij was thuis, wenste het dienst meisje ten derde male goede morgen en vroeg zijn echtgenote, de badkamer voor hem in staat van bruikbaarheid te laten brengen. Toen dat ijlings was geschied hield hij een telefoongesprek van een uur met zijn directeur hetgeen werd gevolgd door.een nauwlettend neuzen in enige pa perassen. Daarna vroeg hij opnieuw naar de staat van de badkamer om te vernemen, dat' deze reeds anderhalf uur tot zijn be schikking was. Het baden had voor de heer Willemse niet die eigenaardige bekoring, die zoveel an- moest nalachen dan zou hij wel erg schor worden, dacht de heer Willemse mild glim lachend. Of liep iedereen altijd om zijn ladder heen? Hij wist het niet. En wat deed het er toe! Kon hij nu echt niet aan be langrijker dingen denken? Blijkbaar niet want ook het onsmakelijke geluid waarmee zijn badkuip leegliep herinnerde hem aan het lachen van Mephisto in Gounod's opera. Het gereedliggende schone hemd stelde de forse vennoot voor een moeilijk pro bleem. De voorzijde was niet van de ach terzijde te onderscheiden door het ontbre ken van hét fabrieksmerk]e dat hij gewoon was bij.de halsopening aan te treffen. Op goed geluk trok hij het over zijn hoofd en, zoals iedereen bij een dergelijke handeling ervaren zal, ontdekte hij, dat het aan de voorzijde zijn hals te weinig ruimte liet en dus achterstevoren moest zijn beves tigd. Driftig wrong hij het weer over zijn hoofd terug maar de armsgaten werkten niet mee. Hij stond nu in een eigenaardige houding; zijn beide armen waren half op geheven en zijn hoofd was omsluierd door het hemd. Het wilde niet verder. Hij werd driftig en begon zoals meer driftige mensen doen met zijn ellebogen te werken. Zijn zuchten bij deze worsteling met de materie werd plotseling onderbroken door het onaangename geluid van scheurend tex tiel. De verkeerde achterkant van zijn hemd was op dat moment bijna tweedelig ge worden. „Vrouw", riep hij woedend. Er kwam geen antwoord. Maar er kwam iets anders. Van achter het venster van de badkamer weerklonk dat idiote gelach weer. Met een ruk draaide de heer Willemse zich om. En hij keek pal in het grijnzende gezicht van de glazenwasser, die juist aan het raam van de badkamer zou beginnen. (Nadruk verboden). 30. Dierbare stadgenoten!", zo kreet de burgemeester tot de in hoge staat van op winding verkerende menigte. „De uitvin ding van de Verdwijn-Machine zal ons welvaart brengen! Toeristen, spionnen en belasting-ambtenaren zullen elkaar in onze straten verdringen en de middenstand han den-vol werk geven! Ik mag u wel ver klappen, dat er reeds plannen bestaan om met kapitaal van de overheid eenVer- dwijn-Industrie op te richten!" Het gejuich was nu zó sterkdat. de burgemeester .even moest wachten voordat hij kou besluiten: „Dus, geachte mede-burgers.dus.zal ik mij persoonlijk naar de vuurtoren begeven om de wakkere uitvinder de hand te schud den! Sluit u bij mij aan voor het brengen van een grootscheepse hulde!" Maar in tussen zag het er naar uit, dat de loop der gebeurtenissen voor Joris Goedbloed te overweldigend was geworden. Verslagen beschouwde hij het ochtendblad, waarin zijn eigen portret prijkte. ,,Kijk nu toch eens aan!", jammerde hij tot Panda. „Wat hebt ge gedaan, rampzalig baaske! Dit is in strijd met de bescheidenheid, die een verstild geleerde zo siert! Dit spot met de Waardigheid van de Wetenschap! Sic tran sit incognito!, riepen reeds de Denkers der Oudheid vertwijfeld uit wanneer zij be grepen werden! Ik ga mij verbergen om aan al dit werelds gewoel te ontkomen!" „Niets daarvan!", riep Panda opgewekt uit. „We gaan de toren versieren, en dan ga jij een feestelijke demonstratie van je machine geven!" „Ook dat nog o, onbe zonnen jeugd....", kreunde Joris, toen hij zag dat- Panda er ernst van maakte. Maar het ontgaat onze aandacht niet, dat een klein lachje zijn lippen krulde. „Een feestelijke demonstratie, hèmompel de hij zachtjes. „Dat is nu precies wat ik bedoeldeHelaas had Panda het druk om hier iets van te merken. ik Beschuldiging. Prof. Joliot-Curie, voor zitter van de wereldvredesraad, heeft geantwoord op een brief van de Ameri kaanse afgevaardigde bij de UNO, War ren Austin. Curie zegt, dat de V. S. het enige land. in de UNO is, dat „zich het recht heeft voorbehouden" bacteria- logische wapens te gebruiken. De V.S, en Japan hebben het protocol van Genève van 1925 inzake het gebruik van dergelijke wapens niet geratificeerd. In antwoord op een beschuldiging van Austin, verklaart Curie; „Voor mij ,zijn degenen, die de wetenschap prostitue ren, die personen die het atoomtijdperk hebben ingeluid met het vernietigen van 200.000 burgers in Hirosjima en Naga saki". Tact. Ingevolge het nauwer aanhalen van de Grieks-Turkse betrekkingen heeft de Griekse minister van Onderwijs in een rondschrijven de onderwijzers verzocht „heen te glijden" over de teksten in de schoolboeken, die als beledigend kun nen worden beschouwd voor Turkije en voor de Turken en ze te vervangen door aangepastë beschouwingen. Staking. Van de 127 mijnwerkers, die ra een staatskolenmijn te OolLingsville irt Noord-Queensland (Australië) reeds vijf dagen een sitdown-staking houden, zijn de meesten inmiddels ziek gewor den, waarschijnlijk doordat Zaterdag de stroomtoevoer voor de ventilator werd afgesneden. Zij hebben besloten toch onder de grond te blijven. Er worden nu medicijnen naar beneden gebracht. De staking wordt gehouden uit protest tegen het inhouden van een dag loon aan veertien arbeiders. Vandaag kwam een menigte van driehonderd mannen, vrouwen en kinderen de stakers bij de schacht een aubade brengen met mede werking van de mijnfanfare. Verboden. De Oost-Duitse minister-presi dent, Otto Grotewohl, heeft geweigerd toestemming te geven voor opening van een Rooms-Katholiek priester-seminarie voor Oost-Duitsers in Oost-Berlijn. Het seminarie, waarvan de bouw vrijwel voltooid is, zou heden geopend worden. In Oost-Duitsland zijn thans geen semi naries. Na de oorlog werden priesters in West-Duitsland opgeleid en vandaar naar Oost-Duitse diocesen gezonden. De Oost-Duitse regering heeft echter kort geleden West-Duitse priesters en pries ter-studenten het verblijf in Oost-Duits land verboden. Overplaatsing. De regering van Israel heeft besloten het ministerie van Buitenland se Zaken van Tel Aviv naar Jeruzalem over te brengen. Dit ministerie was de enige regeringsinstantie, die niet naar Jeruzalem werd overgebracht, toen par lement en regering in December 1949 Tel Aviv verlieten, omdat vele landen Jeruzalem niet als de hoofdstad van Israel erkenden en sommige buitenland se diplomaten weigerden zich daar te vestigen. Het besluit van de minister raad kwam voor de buitenlandse diplo maten onverwacht. Men verwacht poli tieke verwikkelingen. Epidemie. In bijna de helft van Groot- Brittanmië is gisteren het vervoer van rundvee verboden ter bestrijding van de ernstigste epidemie van mond- en klauwzeer, die sedert 28 jaar in Enge land' is voorgekomen. De verkoop van Rundvee zal worden stopgezet. Voordat deze order gisteren van kracht werd, was weer op 10 nieuwe plaatsen deze ziekte uitgebroken. Sedert het begin van dit jaar moesten reeds 11.000 stuks vee worden geslacht. Hoffelijkheid. Zondag is te Parijs de derde „kruistocht" der hoffelijkheid" begon nen. Een maand lang zullen pers, radio, politie en overheid met leerzame voor beelden en alle mogelijke propaganda middelen het „weest vriendelijk tegen over elkaar" ingang trachten te doen vinden. Een aantal knappe jonge meis jes, met het onderscheidingsteken van deze actie getooid, heeft opdracht ver dienstelijke daden op te sporen. Soms worden de goede daden ter plaatse met een kus beloond, zoals een verkeersagent gisteren tot zijn vreugde merkte. Residentie. Koningin Elizabeth van Enge land heeft Maandag Clarence House verlaten en haar intrek genomen in het Buckinghampaleis, waar volgens de tra ditie de Britse souverein woont. Haar moeder, Koningin Elizabeth, en haar zuster, Prinses Margaret, die sedert het overlijden van Koning George VI in dit paleis verblijven, zullen daar nog enige tijd blijven en later haar intrek nemen in Clarence House. Lening. Radio-Moskou heeft de uitgifte aangekondigd van een nieuwe nationale lening van 30 milliard roebel met een looptijd van 20 jaren. Reuter meldt nog, dat de lening bestemd is voor de ont wikkeling van het nationale economi-. sche leven. Van heden af staat de in tekening voor de Russen open. De op brengst der lening zal in het bijzonder gebruikt worden voor de voltooiing van de hydro-electrisohe centrales aan de Wolga en de Dnjepr, alsmede voor de voltooiing van de voornaamste kanalen in Turkmenië, de Zuidelijke Oekraine. en in het Noorden van de Krim. Van de intekenaren zullen 35 procent prijzen ontvangen uit halfjaarlijkse trekkingen van eeri staatsloterij. Aankomst. Generaal Ridgway zal 12 Mei naar Amerika vertrekken en dit land 24 Mei verlaten, om zich naar Europa te begeven, waar hij generaal Eisen hower als opperbevelhebber der land strijdkrachten van de N.A.V.O. zal op volgen. Uitgeweken. In de Italiaanse kustplaats Ancona zijn gisteren elf Joegoslavische jongelieden, allen dienstplichtigen tus sen 18 en 20 jaar, op een gestolen vis sersboot aangekomen. Zij hebben zich bij de politie als politieke vluchtelingen opgegeven. In Bari, verder naar het Zuiden, kwamen zes Joegoslavische vluchtelingen aan. Zij maakten zich in de avond meester van een gemotoriseer de vissersboot met één echt en twee houten pistolen en sloten de bemanning op in het ruim. Bij aankomst in Italië verkozen drie leden der bemanning in Italië te blijven. Zo zijn er dus binnen 24 uur 20 Joegoslaven naar Italië uit geweken. Drie marine-officieren, onder wie de commandant van een Nederlandse duik bootjager die in de haven van Harlingen ligt, zijn daar met een huurauto door het te ruim nemen van een bocht van de vier meter hoge walkade in de Willemshaven gereden. Zij wisten uit de auto te komen en zich zwemmende te redden, -1

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2