Paardekrachten en filmband in 't New York's Museum van Moderne Kunst VLIEGEN IS GOEDKOPER DAN U DENKT Een eeuw geleden werd het Haarlemmermeer drooggelegd Honderd Franse meesterwerken in het Stedelijk Museum fHoe is het ontstaan?'^» 3 Hoe de waterwolf bedwongen werd Hockey Spanje trekt zich terug van Olympische Spelen ZEVEN MILLIOEN BEZOEKERS IN TWINTIG JAAR Laat men de mantel der zwaartillendheid hierbij liever aan de kapstok hangen Vader beroofde ziek kind van het leven Indonesië zéér gesteld op uitlevering van Westerling Z wemvij f kamp „Z.C. Haarlem" Zwemwedstrijden voor schooljeugd Zomer-schaaktournooi Eert toverdoos tot de rand gevuld m Dit woord: SNORREPIJPERIJEN V.J Stedenwedstrijd HLG Snort in 't kort DINSDAG 6 MEI 1952 Bij het plaatsje Niederheimbach in Duitsland hebben twee Duitse beeldhouwers een sprookjesland voor kinderen geschapen. Het décor en de figuren van de bekendste sprookjes vindt men hier terug in een park, dat gebouwd is op de glooiing van de berg, met een wijd uitzicht op de Rijnvallei. Links: Hans en Grietje staan schuchter om een hoekje te kijken van het heksen-huisje. Rechts: Assepoester krijgt kindervisite. ADVERTENTIE Laat Uw reisbureau het U voorrekenen: Wij hebben enige tijd geleden medege deeld dat er verschil van mening was over de vraag wanneer de geschikte datum is voor de viering van het eeuwfeest der drooglegging van het Haarlemmermeer. In landbouwerskringen meent men dat er reden is in 1952 het feest te vieren, want in 1852 is de drooglegging immer; voltooid, maar het gemeentebestuur en ook het Pol derbestuur zijn voor een herdenking in 1955, omdat in 1855 de burgerlijke ge meente en in 1856 het polderbestuur zijn ingesteld. Het gevolg van dit verschil van inzicht is dat er nu zowel dit jaar als in 1955 fees ten zullen worden gehouden. Daarom is er reden reeds thans een kort overzicht van de historische feiten te geven. In 1531 had het Haarlemmermeer een oppervlakte van 2600 H.A., terwijl het Leidse-, het Spiering- en het Oude Meer tezamen 3000 H.A. groot waren. Allengs werden die meren door doorbraken ver enigd. In 1647 was de gezamenlijke opper vlakte van het verenigde meer 14.700 H.A. Maar de „Waterwolf" bleef hongeren en eiste steeds meer grond. Vele boerderijen en ook zelfs enkele dorpen werden geheel verzwolgen (het vroegere Vijfhuizen, Nieu- werkerk en Rijk). In 1740 was het meer aangegroeid tot 16.945 H.A., in 1808 zelfs tot 17.775 H.A. Geen wonder dat er plannen gemaakt werden om dit verlies aan land tegen te gaan. Leeghwater kwam reeds in 1643 met een plan om het meer eerst te bedijken en daarna droog te malen. Het bleef een plan; ook andere plannen, die daarna gemaakt werden, kwamen niet tot uitvoering. In 1672 kwam Cruquius met zijn plan. Maar er bleven bezwaren bestaan. Blijkbaar was men bevreesd om de boezen van Rijnland te veei te verkleinen. Toen evenwel, bij een storm op 29 No vember '1836, de golven van het Haarlem mermeer tot voor de poorten van Amster dam op gezweept werden, werd eindelijk ingezien dat maatregelen niet langer kon den uitblijven. Koning Willem I benoemde in 1837 een Staatscommissie om middelen te beramen om het meer droog te leggen. Aan de opdracht werd met spoed voldaan en reeds 22 Maart 1839 hechtte de Tweede Kamer haar goedkeuring aan dat plan. 5 Mei 1840 werd in Hillegom begonnen met het maken van de Ringdijk. Acht jaar waren nodig om de dijk te leggen en de Ringvaart die beide een lengte hebben van 591/2 K-M- te graven. Inmiddels waren ook de drie stoomge malen, die de polder moesten droogmalen, gebouwd. De „Cruquius" bij Heemstede, de „Lijnden" ten Zuiden van Halfweg en de „Leeghwater" bij de Kaag, ten Oosten van Sassenheim. Voor die tijd waren het gigan tische werktuigen, elk van 400 P.K. In Juni begonnen de gemalen te werken. 1 Juli 1852 was de polder droog. Op 17 Augustus van dat jaar werd reeds bij Slo ten een harddraverij georganiseerd op het gewonnen polderland. In 1853, 1854 en 1855 werden veilingen gehouden waarbij de gronden verkocht werden. Volgens de officiële opgaven zijn toen 16.822 H.A. verkocht, die tezamen 7.972.400 hebben opgebracht. Daartegen over staat dat het werk, met inbegrip van de rente op het geleende kapitaal, aan het rijk 13.790.000 heeft gekost. Het financiële resultaat is evenwel mee gevallen. Aanvankelijk was geraamd dat de grond gemiddeld 200 per H.A. zou op brengen, maar het bleek dat de opbrengst 470 was, dus meer dan het dubbele! Reeds dadelijk kwamen de pioniers om Bij de politie te Eindhoven heeft zich een 33-jarige inwoner uit het stadsdeel Tongelre gemeld met de mededeling, dat hij zijn tweeëneenhalf jarig zoontje van het leven had beroofd. Het kind was achterlijk en leed in ernstige mate aan toevallen. Ge bleken is, dat de vader het kind een dode lijke dosis van een slaapmiddel heeft toe gediend. Het stoffelijk overschot van het kind is in beslag genomen. De vader is ter be schikking van de justitie gesteld. Hij ver klaarde gehandeld te hebben met het oog merk het kind uit zijn lijden te verlossen. DJAKARTA. (Aneta). De secretaris generaal van het Indonesische ministerie van Justitie, mr. Bsar, zou zich heden per vliegtuig naar Nederland begeven voor een bespreking van de eis van Indonesië tot uitlevering van Westerling. Aneta vernam dit in een onderhoud met de procureur- generaal, mr. Suprapto. Mr. Suprapto deelde in dit onderhoud ook mede, dat Sultan Hamid II enige we ken geleden naar Djakarta is overgebracht en is opgesloten in de gevangenis Tjipi- namg. Hij zeide, dat de Sultan wordt be schuldigd van strafrechtelijke misdrijven. Het tijdstip, waarop hij voor het gerecht zal worden gebracht hangt af van de ver dere ontwikkeling van de kwestie Wester ling, het land te bewerken. In 1854 werd de eer ste oogst aan haver en koolzaad binnen gehaald. De kwaliteit der gronden werd in het algemeen geprezen. Het duurde enkele jaren voor er dorpen ontstonden. In 1860 had de gemeente Haarlemmermeer 7237 inwoners, in 1870 was dit aantal geklommen tot 11.272 zielen. Thans heeft Haarlemmermeer een be volking van 38.000 zielen. Nog altijd vormt de landbouw de voornaamste bron van be staan, maar door de vestiging van de luchthaven Schiphol is daar een andere niet minder belangrijke bron bijgekomen. In de eerste tijd waren er in Haarlem mermeer vele moeilijkheden die pas na veel inspanning overwonnen konden wor den. In de loop der komende maanden zul len wij daarop nog wel terugkomen. Maar reeds nu is er aanleiding vast te stellen dat de drooglegging een succes geworden is. De „waterwolf" is volkomen bedwongen. Daarenboven is een polder verkregen met een oppervlakte van meer dan 18.300 H.A. vruchtbare grond, wat voor de voedsel voorziening van grote betekenis is. Bijkomende werken De drooglegging van het Haarlemmer meer maakte het noodzakelijk dat ook werken werden uitgevoerd voor de afvoer van het water. Dat was de aanleiding tot de bouw van de stoomgemalen in Spaarn- dam en Halfweg. Deze zijn later door het rijk aan het Hoogheemraadschap „Rijn land" afgestaan. Nu werken deze gemalen nog steeds voor de waterverversing in dit gebied. De omgeving van Haarlem heeft vooral veel belang bij het gemaal in Spaarndam, want alleen als dit werkt als het door de waterstand slechts mogelijk is, wordt bereikt dat in de zomer in Haarlem niet al te veel geklaagd moet worden over onze stinkende grachten. Woensdagavond1 zal in Stoops Bad door zwemclub „Haarlem" de jaarlijkse zwemvijf- kamp worden gehouden. Een spannende strijd kan wederom worden verwacht en gezien het programma zullen de overige Haarlemse verenigihgen het HVGB, de winnaar 1951, niet gemakkelijk maken om ook dit jaar be slap op de wisselbeker te leggen. De wed strijden zijn 100 meter vrije slag dames en heren; 100 meter schoolslag dames en heren; 100 meter rugslag dames en heren; 5 x 50 meter vrije slag estafette meisjes en jongens; gemengde Zweedse estafette; 10 x 50 meter vrije slag estafette dames en tot slot het wel meest spannende nummer de 20 x 50 meter vrije slag estafette heren. Maandag 5 Mei werden onder grote belang stelling in Stoop's Bad zwemwedstrijden ge houden voor meisjes en jongens van middel bare- en ULO-scholen, voorbereid door de Vereniging van Leraren Cessent in de Licha melijke Opvoeding, afdeling Haarlem. Aan deze wedstrijd namen 12 scholen deel. De uitslag werd: Meisjes onder 16 jaar:'l. Coornhert Ly ceum; 2. Gerhardschool; 3. HBS v. Meisjes. Meisjes boven 16 jaar: 1. Gerhardschool; 2. Kenn. Lyceum,, Christ Lyceum, Coornhert Lyceum. Jongens onder 16 jaar: 1. Kennemer Ly ceum; 2. Gerhardschool; 3. Ketelaarschool. Jongens boven 16 jaar: 1. Kennemer Ly ceum; 2. J. P. Thijsse Lyceum; 3. Gerhard school. Bij het secretariaat te Brussel van de Internationale Hockey Federatie is bericht binnengekomen, dat Spanje niet deelneemt aan het Olympisch hockeytournooi, dat in Juli te Helsinki wordt gehouden. De president van de Duitse Hockey Bond, de heer Paul Reinberg te Hamburg, heeft van het secretariaat bericht ontvangen, dat Duitsland nu in het tournooi zal kunnen uitkomen. Duitsland was namelijk als eerste reserve op de lijst geplaatst. Het wedstrijdschema wordt daardoor sterk gewijzigd, omdat Duitsland de zesde plaats van de ranglijst, door de F.I.H. vastgesteld, inneemt. Spanje was als achtste geclassifi ceerd. Dit betekent, dat Duitsland in de voor ronde uitkomt tegen Oostenrijk en dat, mocht Duitsland deze ontmoeting winnen, het Nederlands elftal in de kwarteindstrijd tegen Duitsland zal spelen. De volgorde van sterkte der 13 landen ziet er na het terugtrekken van Spanje als volgt uit: 1. India; 2. Pakistan; 3. Nederland; 4. Groot-Brittannië: 5. België; 6. Duitsland; 7. Denemarken; 8. Frankrijk; 9. Zwitserland; 10. Argentinië; 11. Oostenrijk; 12. Verenigde Staten; 13. Finland. De Heemsteedse Schaakclub „Het Oude Slot" organiseert ook dit jaar weer het traditionele zomertournooi, dat naast nederlaag wedstrijden met vijftientallen wederom uit zeskampen zal bestaan.; a) Hoofdgroep, le, 2e en 3e Klasse; b) Jeugd- tournooi (leeftijdsgrens 18 jaar); c) Huis schakers (dit zijn niet-georganiseerde schakers). De wedstrijden worden gespeeld in het clubhuis Achterweg 22 te Heemstede op de Woensdagen 4, 11, 18 en 25 Juni en 2 Juli 1952, terwijl elke Vrijdagavond gelegen heid bestaat uitgestelde of afgebroken par tijen uit te stellen. De prijsuitreiking^ vindt plaats op Woensdag 16 Juli. - In een saaie New Yorkse straat, te weten de 53ste, staat temidden van plompe en fantasieloze herenhuizen een wonderlijk museum. De voorgevel, een fascinerende rechthoek van glas en beton, doet de voor bijganger na al die grijze dorheid in de directe omgeving even met de ogen knip peren, maar wat daarachter schuil gaat is nog veel merkwaardiger. Na betaling van een halve dollar wordt men in dit roem ruchte „Museum van moderne kunst" lich telijk in verwarring gebracht: men kan er achtereenvolgens bijvoorbeeld een soort auto-tentoonstelling, een collectie histori sche foto's, een reeks vermaarde schilde rijen, een prachtige collectie beelden in de tuin en om de dag te besluiten een film aanschouwen. Het begrip „museum" behoeft geenszins hetzelfde te betekenen als duf en dor, maar zo ver als dat groepje mensen in New York is men toch nergens anders gegaan. En nu moet ge vooral niet denken, dat een dergelijke artistieke vooruitstrevendheid gemeengoed is in het „moderne" Ame rika. Op kunstgebied heerst daar vaak een conservatisme om van te griezelen en erger dan dat nog is de wansmaak waarmee de massa (en vooral ook de financieel toon aangevende stand) behept is. Zeven millioen mensen In de 21 jaar van zijn bestaan is dit „Mu seum of Modern Art" door ruim zeven mil lioen mensen bezocht en het „jaargemid delde" is tegenwoordig een half millioen. Als men in gedachten houdt, dat er twaalf millioen mensen in New York wonen en dat er dagelijks honderdduizenden vreem delingen vertoeven, is deze belangstelling niet overweldigend groot te noemen. De si tuatie is in elk geval zo, dat deze, op par ticuliere fondsen drijvende instelling met heel veel moeite het hoofd boven water kan houden. Steun van de staat wordt echter niet gevraagd, „want dan", zo zeg gen de leiders van dit museum, „worden we in onze bewegingsvrijheid belemmerd". Een sprekend voorbeeld van deze „revo lutie-geest" was de auto-tentoonstelling, die in de loop van dit jaar gehouden werd. Niet vanwege de paardekrachten, het benzineverbruik, de snelheid, het glanzen van het lak of de ruimte der zitplaatsen, maar om de bezoekers te tonen wat, naar de smaak van de museum-directie, de ar tistiek meest verantwoorde modellen zijn. Het ging om ontwerp, om lijn, vorm en kleur. Acht modellen stonden er in een entourage van schilderijen en beeldhouw werk, maar het droevige feit deed zich voor, dat er geen enkele auto bij was uit de Amerikaanse productie van de laatste Wie het wonder altijd in het hart heeft, róept onbewust het wonder op, waar hij gaat of staat. Elke grote stad is een onuitputtelijke doos, tot aan de rand gevuld met wonderen. Dit heeft eens een mij onbekende) man tegen mij gezegd.. Ik heb die woor den nooit vergeten. Het was op een bank in Londens Sint James Park, dat hij dit tegen mij zeide. Het was lente. De zon zette de brede grasvelden, de lichtgroene bomende vijvers in een zacht licht. Ik had hem gezegd welk een prachtige, machtige stad ik Londen vond. En dat ik verrukt was van deze grootste stad van de wereld: van haar groot geweld van hoofdstad van een wereldrijk; van haar bijna onvatbare, geheimzinnige sfeer. De kleine, stille squares vlak naast de hart aderen van een immens leven. De rivier Theems in haar brede indrukwekkend heid. Musea die de schatkamers der we reld zijn. Gebouwen die hoogtepunten van eeuwenoude beschaving en traditie mogen heten. En een levende, nieuwe cultuur, die zich openbaart in theater en cultuur en alle kunsten. Wie het wonder altijd in het hart heeft roept een eindeloze reeks aan won deren voor zich op in deze stad-der steden, toverdoos, onuitputtelijk voor wie zo gelukkig is het wonder te kun nen vatten zodra het zich openbaart PH ILIAS jaren. Er was een Mercedes uit '31, de oor spronkelijke leger-jeep en er waren En gelse, Franse en Italiaanse „sleeën". Vier millioen meter celluloid In de kelderverdieping is een aardige bioscoop gebouwd voor een paar honderd toeschouwers en daar worden elke dag oude films vertoond. Van beroemde regisseurs, beroemde sterren, of interessant in ander opzicht. Garbo verscheen nog eens met John Gilbert (het favoriete liefdespaar uit de twintiger jaren) op het witte doek. Zeer interessant voor de liefhebber. De ver toningen zijn mogelijk dank zij de film bibliotheek, die het museum er op na houdt: vier millioen meter historisch belangwek kend celluloidband, voldoende materiaal om een doorlopende voorstelling van ruim tweeduizend uur te geven. De leiders van het „Museum of modern Art" laten er zodoende geen twijfel aan bestaan, dat ze de (goede) film als kunst beschouwen en hetzelfde geldt voor de fotografie, getuige de vele exposities op dit terrein. Hoofdzaak echter zijn in dit museum schilderijen en beeldhouwwerk van de laatste tijd: Renoirs fameuze „Bal Moulin de la Galette", de „Slapende zigeuner" van Rousseau le Douanier, een vlammend land schap van Van Gogh, virtuoze tekeningen van Matisse en het een gehele wand be slaande „Guernica", dat Picasso in 1938 maakte als reactie op het bombardement van het aldus genoemde Spaanse stadje Guernica, waarin hij zijn ontzetting tot uiting bracht in een „rhythmische chaos" van beelden der verschrikking. Ook de bekende „Mobiles" (draadconstructies) van Calder hebben er een plaats gevonden. Het museum gaf sinds '29 honderd kunstboeken uit en bovendien kent het de prachtige instelling van de „rondreis-exposities". Voor 1952 heeft het zestig collecties van eigen bezit gereed om de „provincie" in te sturen. Schilderijen, beeldhouwwerk, meubels, foto's, kunstvoorwerpen, geweven stoffen, enzovoorts. Een concreet voorbeeld? Een tentoon stelling, genaamd: „Drie moderne stijlen", bestaande uit tientallen schilderijen en beelden van Van Gogh, Braque, Kandinsky, Mondriaan, Picasso, Rodin, Moore en ande ren, aangevuld met honderden foto's. Deze collectie kunnen Amerikaanse organisaties voor 150 dollar toegezonden krijgen en daarbij is dan vracht en verzekering inbe grepen voor een duur van drie weken. Op deze manier werden in het „achter land" van New York, en dat dan in de ruimte zin van het woord, in de afgelopen twintig jaar zesduizend exposities ge houden. Het Museum voor Moderne Kunst te Pa rijs, dat zich aan de oevers van de Seine aan de voet van de heuvel van Chaillot bevindt, heeft een bloemlezing uit zijn collectie, bestaande uit honderd schilde rijen, naar Amsterdam gezonden, waar zij in het Stedelijk Museum tot 26 Mei zijn tentoongesteld. Het is haast overbodig nog te zeggen dat de mooie zalen van dit Am sterdamse museum een ideale achtergrond vormen voor de werken van Matisse, Bra- gue, Bonnard-Marquet, Picasso en de vele anderen die er te gast zijn. Hoewel het Musée de l'art Moderne na streeft de verschillende stromingen der hedendaagse kunst op de voet te volgen, blijkt bij bestudering van de catalogus dat een groot aantal der vertegenwoordigde meesters overleden is of reeds een hoge leeftijd heeft bereikt. Het betreft hier dus kunst die al min of meer historie gewor den is. Wie een ontmoeting met onbekende nieuwe talenten verwacht, zal teleurge steld worden. Dat men uit het werk van nog in leven zijnde meesters reeds een keuze heeft gemaakt, waaruit duidelijk een wijziging in de smaak blijkt als men die met de opvatting van 20 jaar geleden vergelijkt, is opmerkelijk. Dit geldt vooral voor Maurice de Vlaminck en André De- rain, die hoofdzakelijk met schilderijen uit hun fauve-tijd vertegenwoordigd zijn. La tere werken van Derain, waarin hij geheel van de grote kleurorgien had afgezien en via een gematigd cubisme tot een bijna klassieke vormgeving kwam, treft men niet aan. Van de Vlaminck hangt er nog wel een stuk uit de tijd waarin Cézanne hem beïnvloedde. Het behoort tot zijn mooiste werken en is getiteld „Dorp aan de rivier" (1914). Van Matisse daarentegen is er geen enkel werk uit zijn fauve-tijd, wat wel jammer is. Zeer mooi is Marquet, met een portret, een naakt, een Parijs stadsgezicht en een helder tafreel van de haven van Fécamp vertegenwoordigd. De enige Modigliani geeft niet de minste indruk van zijn ta lent; wellicht heeft men overwogen dat Amsterdam op de laatste Italiaanse ten toonstelling van deze Italiaanse Parijze- naar een goed overzicht gehad heeft. Dank zij de collectie Regnault is de fan- I Een snorrepijp is een rommelpot, het in vroeger jaren zo bekende kinder speelgoed dat bestond uit een pot met een varkensblaas bespannen, waardoor een stokje op en neer werd bewogen. Het maakte een rommelend of snor rend geluid en ontleende dus zijn naam aan geluid èn vorm. De betekenisover gang van: stuk kinderspeelgoed naar: waardeloos voorwerp is heel begrijpelijk. Hoe oud het woord wel is en hoe vroeg het al in figuurlijke zin werd gebruikt, blijkt hieruit dat men het in de zin van: prul al vindt bij Roemer Visscher, een schrijver uit de zestiende eeuw. Op het vliegterrein van de Haarlemse Luchtvaartclub werd de jaarlijkse wedstrijd om de Haarlembekers gehouden. Voor de eerste maal nam ook de Amsterdamse L. C. aan deze wedstrijd deel, waarbij tevens een stedenwedstrijd HaarlemAmsterdam gehou den werd. De eerste ronde, die om 1 uur begon, werd geheel in de regen gevlogen. In de tweede ronde, toen het droog gewor den was, werden betere vluchten gemaakt: v. d. Woerd (AM) 154 sec.; Kroon (AM) 116 sec. en Aarts )HAA) 132,7 sec. De derde ronde leverde èen thermiekvlucht van Kroon met 176,4 sec., waardoor deze wel haast zeker van de overwinning werd. Burger boekte 101 sec. De uitslag luidt tenslotte als volgt: Zweefmodellen: Individueel: 1. Th. Kroon, AM, 303,4 sec.; 2. A. Klaver, AM, 260,4 sec.; 3. A. Aarts, HAA, 213,7 sec. Ploegen: 1. Amsterdam 851,8 sec.; 2. Haarlem 677,5 sec. Rubbermotormodellen: 1. C. Burger. HAA, 275 sec.; 2. A. v. Poppeten, HAA, 226,1 sec. 3. J. Baars, HAA, 200 sec. tastische kunst van Chagall ons zeer ver trouwd geworden. De vele minnaars van de verbeelding wereld van deze te Witebsk geboren Rus zullen genieten van schilde rijen als „De acrobate" en het wonderlijke „Dubbelportret met wijnglas". Bonnard nog beter te leren kennen door twee vroe gere werken uit 1899 en 1900 (een liggend naakt en de compositie „Man en vrouw") zal er nog meer toe leiden hem te erken nen als een der allergrootste meesters der Franse kunst. Het prachtige décoratieve drieluik van Vuillard, waarvan de kleuren zo wonder lijk fris zijn gebleven (en welk een per soonlijk kleurschema bezigde hij!) is wel een voorbeeld van onnavolgbare Franse esprit. Picassos problematiek boeit, omdat zij ons verschrikt en beangstigt. Braque is naast hem harmonieus met zijn groenen en rustige grijzen. Bij het entrée van de expositie heeft men twee grote wandkleden van de gees tige en speelse Raoul Dufy opgehangen. Zij vermanen u als het ware om uw Hol landse zwaartillendheid tegelijk met uw regenjas af te leggen alvorens het domein der Franse kunst te betreden en wie zal dat niet met graagte doen, waar zoveel schoonheid geboden wordt. OTTO B. DE KAT WIELRENNERS TUSSEN WARSCHAU EN PRAAG. Het algemeen klassement na de vijfde étappe WarschauBerlijnPraag ziet er als volgt uit: 1. Dtablevsky (Polen); 2. Verschueren (België); 3. De Groot (Ne derland); 4. Vezely (Tsjecho-Slowakije); 5. Schar (Duitsland); 6. Steel (Groot-Brittan nië); 7. Greenfield (Groot-Brittannië); 8. Dimow (België); 9. Trefflich (Duitsland); 10. Van Ingen (Nederland). INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN IN BRUGGE. In Brugge werden internatio nale wielerwedstrijden gehouden, waaraan de Nederlanders Schulte en Peters deel namen. De uitslagen van het eindklassement luiden: 1. Van SteenbergenVan Daele 6 pnt.; 2. Ricketts—Jackson 7 pnt.; 3. Strom —Arnold 8 pnt.; 4. Schulte—Peters 9 pnt. Een koppelwedstrijd over 75 km. werd een overwinning voor Schulte—Peters in 1 uur 40 min. Op twee ronden volgde het koppel Van SteenbergenIJckaert (B.) „De Bewening van Christus" door de geruime tijd in Haarlem werkzaam geweest zijnde schilder Maerten van Heemskerck, gedateerd 1566, welk paneel, dank zij een ruilovereenkomst met de gemeente Delft, zoals wij reeds Zaterdag hebben meegedeeld, tot medio Augustus in het Frans Halsmuseum wordt tentoongesteld.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5