S. O. s. FIRMA W. F. CLAUS - HAARLEM i Heeft ZONWERING nodig? I ELK MODEL BIJ ürrJT Zeepkisten met levende motor race'ten op de Grote Markt Agenda voor Haarlem Tien lagere scholen namen deel aan wedstrijd in samenzang Motorrijders manoeuvreerden op Haarlemse Dreef Grandioos slot kruideniers- bedrijf Duizenden toeschouwers omzoomden het circuit van Lourens Jansz. Coster Haarl. Autorijschoof In „Noord In Haarlem-Oost HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Opening clubhuis voor zeilers VEILING van Café-inventaris A. v. Gooi Eerste IJmuider Markiezenfabriek In één dag retour Te Heemstede Nieuwe muziektent in gebruik genomen Een „Oranjekomedie" Een uur pantomime NZH-jubilaris gehuldigd Haarlem vierde Bevrijdingsdag Aanrander schoot op twee meisjes „Grote belangstelling" voor tunnelplan-Buitenhuizen Een der hoogtepunten van de Haarlemse attracties ter viering van de nationale feest dag was de behendigheidswedstrijd voor motorrijders op de Dreef. Een der deelnemers neemt een natte hindernis. Met een vrolijke taptoe begon om 8 uur de avondviering op de Grote Markt, waai de politie'kapel onder leiding van de heer Beurner met medewerking van de polilie- drumband, aangevoerd door de heer Van der Peijl, er spoedig de stemming in had. Een grote menigte danslustigen ver zamelden zich later rond de kiosk, waar het dansorkest The Marinucci's een onuit puttelijk répertoire van dansbare wijsjes ten gehore bracht. Wel zelden is een bevrijdingsdag in Haarlem zo enthousiast besloten als deze. Een onafzienbare mensenmenigte begaf zich reeds van tien uur af met fietsen, bus sen, auto's en de „benenwagen" naar de Wagenweg, waar om elf uur het vuurwerk zou worden afgestoken. De busdiensten van de N.Z.H. waren al spoedig niet meer in staat gebruik te maken van de normale routes naar Leiden en de Uittenbosstraat, zodat zij moesten worden omgelegd door het Wilhelminapark en de Westerhout straat. In de nabijheid van het open terrein aan de Wagenweg tegenover de Spruitenbos straat pakte zich een dichte menigte samen, nadat de grote „schep" feestvierders achter een muziekcorps al hossend en zingend derwaarts was getogen. En terwijl de stroom kijkers nog aanhield, barstten reeds de eerste sterrenbommen los boven de groene bomen. Ruim drie kwartier lang da verden en knalden de kunstige vuurdecora- ties los tegen de achtergrond van het don kere bos, dat de echo van het geweld tien voudig weerkaatste. De silhouetten dei- hoge bomen tekenden zich keer op keer af in de overdaad van licht, die ontsproot aan de frontstukken en aan de uiteenbar- stende zonnen in de lucht. Devuurwerk makers zijn ingenieuze mensen. Zij komen telkens met iets nieuws en hun fantasie uit zich niet alleen in steeds harder en steeds verrassender knallen, maar ook in be wegende taferelen en kleurrijke mozaïken. Om maar eens wat te noemen: slingerzon- nen, meteoorbommen, luchtwaaiers, vlie gende scholels, vuurslangen, fluitbommen, bouquetpijlen en komische taferelen met bewegende figuren hielden de aandacht der duizenden belangstellenden tot en met het daverende eindnummer gevangen. Een „Leve de Koningin" met het lichtend por tret van Hare Majesteit was het eindsig naal, dat de menigte weer stadwaarts deed tijgen achter het muziekcorps, waardoor de feeststemming zich opnieuw naar het centrum verplaatste. Tot laat in de nacht bleef de sfeer van een opgewekt en zonder incidenten gevierde bevrijdingsherdenking in Haarlem hangen. De burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. de heer L. H. Simons, zal Zaterdagmiddag 17 Mei om vier uur het nieuwe clubhuis van de Haarlemse 'Zeilvereniging officieel openen. Het club huis is gelegen aan de Lagedijk te Haar lemmerliede en Spaarnwoude tussen Spaarndam en Penningsveer. In zijn woning aan de Resedastraat is hedenochtend de heer J. v. d. Berg gehul digd, omdat hij vandaag veertig jaar bij de N.Z.H.V.M. werkzaam was. De jubilaris werd toegesproken door de heer J. J. Jur- rissen, namens de Nederlandse Maatschap pij voor Nijverheid en Handel en door de chef afdeling Vervoer van de N.Z.H., de heer Th. Hetem. Vanavond brengt het mu ziekcorps van de N.Z.H. hem een serenade. Tijdens het weekend hebben inbrekers op drie verschillende plaatsen te Apeldoorn hun slag geslagen. Bij een veehandelaar werd f 2800 gestolen. Uit een speeltuin verdwe nen drank, lekkernijen, een automaat met inhoud en enig gereedschap. Een kapper ont dekte, toen hij Zondagmiddag van een wan deling terugkeerde, dat ongenode gasten op visite waren geweest en er met f 1200 en enige sieraden vandoor waren gegaan. N.V. Haarlemsche Sodafabriek Haarlem. Jaarl. Algem. Vergadering van Aandeelhouders op Woensdag 21 Mei 1952 des morgens te 11 uur in het kantoor der Vennootschap, De agenda enz. liggen van heden af ter inzage ten kan tore der Vennootschap. Aandeelhouders die deze ver gadering wensen bij te wo nen, gelieven hun aandelen minstens 3 dagen voor de ALgem. Vergadering te de poneren. bij het kantoor der Vennootschap. Haarlem, 5 Mei 1952. DE DIRECTIE. Het faillissement van A. C. ZORN, in leven loonconfec- tionnair en gewoond hebbend Brouwersvaart 126 rood te Haarlem, is op 28 April 1952 geëindigd door het verbin dend worden der enige uit- delingslijst. De curatrice: Mr. M. Goosz'en. Haarlem, 3 Mei 1952. Nieuwe Gracht 51. Wegens opheffing Op Donderdag 8 Mei a.s., 's middags 3 uur in perceel Café Americain, Breestr. 23 te Beverwijk, van: Caféstoelen, Tafels. Toon bank met N. Z. Blad, Bierrsomp en Leidingen, Koel" Installatie, (D.K.W.) Vleugelpiano, (Zimmer man Leipzig) Platen wisse laar met platen, Verster ker met microfoon Instal latie en luidspreker, Kas register (National), Ver lichting, Glaswerk, Po dium, enz. Voor de veiling te bezichti gen van 10 tot 2 uur. Veilingmeester P. WATERDRINKER 7—wt Tel. 2164, 1 Pracht broodwinning! TE KOOP: goed renderend te 's Gravenhage tegen bil lijke prijs. Flinke bedrijfs ruimte en mooie woning bo ven de zaak, zonder woning- ruil. Omzet f 1650 p. w. geen uitbreng. Netto winst 1951 f 7500. Brieven no. 9801. Weet u dat wij nog steeds goede prijzen betalen voor uw meubelen en uw huis houd- en industrie-naaima chines, merk of defect geen bezwaar. Rijksstraatweg 250, H.-N. U belt 22787 of zendt briefkaart en wij komen. Haarlems Oudste en Grootste Inkoophuis van Lompen, Papier en Metalen, geeft voor reclame opnieuw 5000 cadeaux. die bij U allen welkom zullen zijn. Orig. Huishoudlompen t/m 0.50 per kg Archieven worden vernietigd BAKENESSERGRACHT 45—51 TELEFOON 11436 Een uitgebreide staleneollectie is te Uwer beschikking. Vraagt vrijblijvend offerte bij de K. VAN VEELEN MIDDENHAVENSTR. 41 IJMUIDEN Telefoon 4108, na 6 uur 5559 (K 2550) 99999999999999991 Uw bedden en kapokmatrassen gerepareerd door v Doom's Woninginrichting zijn weer als nieuw. GEN. CRONJéSTRAAT 113, HAARLEM - TEL. 19141 De viering van de bevrijdingsdag be paalde zich in Heemstede tot de kermis welke op touw was gezet door de buurt vereniging „Res Nova", en tot de traditio nele stertocht waaraan twee muziekcorp sen, de R.K. Harmonie „St. Michaël" en het Fanfarecorps „Excelsior" deelnamen. Er was op het Raadhuisplein veel belang stelling voor de verschillende marsen die beide verenigingen lieten horen. DINSDAG 6 MEI Concertgebouw: Beethovenconcert HOV, 8 uur Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Frans Vester (fluit), Joseph Urbain (fluit), Miep van Luin (cembalo), 8 uur. Minerva: „Odette Churchill", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Tarzan in gevaar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Een van de daders ont kwam", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Lielo: „Men sen in het wit", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Hoogverraad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaar- ne: „Verborgen goud". „Alles op ijs 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Sirocco", 14 jaar, 8 uur, Rembrandt: „Tramlijn begeerte", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 7 MEI Arbeid Adelt, Grote Houtstraat 119, Psy- cho-Synthsse, 8 uur. Rembrandt, Palace, 1 'do: 2, 4.15, 7 en'9.15 uur; Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. De start van de finale der B-klassers. Op de voorgrond de super-zeepldst van Kees Engel en Bennie Lindeman (no. 22), die met geringe voorsprong eerste werd. ADVERTENTIE Evenals vorige jaren was in het pro gramma -pan de bevrijdingsherdenking een wedstrijd in samenzang ingelast voor kin deren uit de vijfde en zesde klassen dei- Haarlemse lagere scholen. Tien groepen namen deel aan het concours, waaronder natuurlijk de Theresiaschool, die de wis selbeker te verdedigen had. Opgegeven werden een verplicht en een vrij nummer. De wedstrijd had plaats in de nieuwe muziektent bij Dreefzicht, die hiermede in gebruik genomen werd. Als juryleden fungeerden mejuffrouw Annie Bonarius, de heer L. J. van Mechelen en onderge tekende, die tevens het verplichte nummer leverde: „Bevrijdingslied", op tekst van Jaap Moulijn. Als bijzonderheid kap wor den meegedeeld dat dit lied in de roes der bevrijding op 5 Mei 1945 ontstond en de volgende dag op een HOV-concert met orkestbegeleiding voor het eerst werd uit gevoerd, waarbij het publiek spontaan het refrein meezong. Het werd nu door alle groepen zeer verdienstelijk uitgevoerd, een enkele keer wel eens wat vlug of on stabiel van tempo en rhythme, maar steeds met goed begrip van de tekst. De laatste groep, die der St. Luciaschool, zong het met het vereiste temperament, stoer en krachtig, maar wel zo fors dat het zingen daardoor wat schreeuwerig werd. Dat was jammer. En daar dit euvel zich in het vrije nummer herhaalde, verspeelde men de kans op de eerste prijs en de wissel beker. De keuze van de vrije nummers gaf ruimschoots bevrediging. Er is op dit punt een opmerkelijke vooruitgang waar te nemen. De H. Iiartschool gaf een strakke vertolknig van „Des winters als het regent"; de Philomelaschool droeg vrij geestig „Er was lestmaal een kwezelken" voor; de Theresiaschool zong bijzonder pittig een beschaafd „Allen die willen naar Island gaan"; de Koningin Emmaschool was niet zeer gelukkig met de stemming in het tweestemmige „Als weer de lauwe windekens"; de Führopschool slaagde op dit punt beter met „Ik zeg adieu" in twee stemmige zetting; de Rijksleerschool, deed goede dingen met „Daar was e wief dat spon"; de St. Bavoschool liet met goed ont wikkelde jorigenstemmen „Ik kwam lest over een berg gegaan" horen; de St. Wille- brordusschool kwam behoorlijk voor de dag met „Schildwachtje"; de St. Jozef school zong fris en zuiver het tweestem mige ,,'t Is Meie" en de St. Luciaschool zong geestig (maar, zoals gezegd, wat al te krachtig) „Als de boer wil dansen gaan". Er waren vijf prijzen zodat er vijf mededingers moesten worden teleurgesteld wat eigenlijk jammer was, want de pres taties liepen doorgaans niet zo heel ver uit elkaar. Rhythme en klankevenwicht moesten de doorslag geven. Nadat men gezamenlijk nog eens het „Bevrijdings lied" en het „Wilhelmus" had gezongen, maakte mr. J. A. P. C. ten Bokkel de uit slag bekend. Eerste prijs: de Theresia school, die dus. de wisselbeker behoudt; tweede prijs: St. Luciaschool; derde prijs: St. Bavoschool; vierde prijs: St. Jozef school en vijfde prijs: H. Hartschool. Maar niemand hoefde ongetroost het terrein van de wedstrijd te verlaten, want er was voor alle deelnemers een tractatie. JOS. DE KLERK Het is een lofwaardig idéé van Haar lems Comité voor nationale feesten om telkenjare de burgerij op Koninginnedag en op de vijfde Mei een voorstelling in de Stadsschouwburg aan te bieden. De grote belangstelling van het publiek maakt het wel waarschijnlijk dat hiermede definitief een gelukkige traditie in het leven is ge roepen. Het dunkt mij echter geenszins noodzakelijk dat hiervoor steeds een gele genheidsstuk wordt uitgekozen, te minder omdat de lotgevallen en dikwijls roemrijke daden der telgen van het Oranjehuis tot dusver nog geen enkele schrijver blijkbaar hebben kunnen inspireren tot een toneel stuk van enige artistieke betekenis. En even schaars is onze litteratuur aan gedra matiseerde taferelen uit de vaderlandse geschiedenis. Zou het niet veel aardiger en bovendien stimulerender voor de prestaties, zijn om ieder jaar door een speciale commissie of door enkele deskundigen een voorstelling van een amateurvereniging te laten aan wijzen, die voor herhaling als onderdeel van de feestviering in aanmerking komt? Dit zou een gezonde wedijver bevorderen, die het algemene peil alleen maar ten goe de kan komen. Desgewenst kan men door het laten voordragen van enige toepasse lijke gedichten of anderszins aan de reden van de bijeenkomst herinneren. Niettemin moet men thans de letterlie vende vereniging „J. J. Cremer" dankbaar zijn voor de moeite om de zogenaamde Oranjekomedie „Om de Koningsmacht" van Maurits Wagenvoort in te studeren, te meer daar dit met toewijding is geschied, althans met de kenneiijke wil om er het beste van te maken. Onder toezicht van Henk Bakker heeft men kans gezien mede dank zij een even smaakvolle als zorgvuldige aankleding van de scène en de personen het stuk in de vereiste sfeer te dompelen. Maar zelfs het doorgaans voor treffelijke spel van Wim Rijke als de Ko ning-stadhouder, van Anneke de Wilde als de sympathieké prinses Mary en van Eki Oostwala-Bouwer als een kokette hofdame kon het stof niet van de papieren tekst af schudden. Het geheel bleef, omdat het niet meer kon worden, een bijna vergeelde bladzijde uit een geschiedenisboekje, waar bij de toelichting in het programma diende als de rubriek „kleine lettertjes", die wij vroeger op school altijd mochten overslaan. Op het Santpoorterplein was gisteravond een betrekkelijk grote menigte bijeen om een vertoning van pantomimes op een plankier voor het Lorentzlyceum gade te slaan. Waarom in het programma werd ge sproken van een „experimentele uitvoe ring" is niet erg duidelijk, want reeds in de middeleeuwen, sterker nog: al in de zesde eeuw na Christus, beoefende men deze bewegingskunst in de openlucht. Maar hoe dan ook, de onderneming mag stellig als geslaagd worden beschouwd. Het was alleen jammer dat de plaats van Rob van Reijn als partner van Lizzy May dit keer door Johan Verdoner moest worden ingenomen, daar eerstgenoemde over uit zonderlijke kwaliteiten beschikt en zijn vervanger dit gemis niet kon goedmaken. De uitvoering was in zoverre toch wel experimenteel dat de feestcommissie nog moet leren het publiek achter de touwen te houden, een probleem dat overigens ook door de ter plaatse aanwezige agenten van politie allerminst bevredigend werd opge lost. Hoewel de meeste toeschouwers slecht konden zien, heerste er veel aandacht voor het gebodene, hetgeen de beide excutanten tot voldoening mag strekken. Het pro gramma bestond uit zes nummers, die bij vorige gelegenheden reeds door ons be sproken werden. Deze vorm van vermaak dient in de toekomst zeker herhaald te worden. Voor het begin van de voorstelling con certeerde de harmone „St. Caecilia" en na afloop werd er op het plein een bal-cham- pêtre gehouden. D.K. Een van haar ernstig gewond Maandagmiddag wandelden twee meis jes, de 20-jarige B. M. en de 19-jarige G. T. in de bossen achter het sanatorium Dek- kerswald te Groesbeek. Zij werden lastig gevallen door een man, die, toen zij zich verweerden, een revolver trok en twee schoten loste. Zij troffen het 20-jarige meisje in de zijde en in de arm. De man nam de vlucht en wist in de bossen te ont komen. Het ernstig gewonde meisje werd naar het Sint Canisius-ziekenhuis te Nijmegen overgebracht, waar operatief moest wor den ingegrepen. Het andere meisje kon slechts een vaag signalement van de aan rander geven. De gelulchige winnaars van klasse A in de zeepkisten-races, Lex van Oosten en Adri vanjNoort, gingen gisteren met krans, zeepkist en al op de schouders. Het was hun glorie-dag. traditie getrouw vormden de zeep- L<sten-races met levende motor, die 's och tends op de Grote Markt werden gehouden, weer een der hoogtepunten van de feest viering van gisteren. Een enorm aantal piepkuiken-coureurs had voor dit evene ment ingeschreven en de belangstelling was navenant: duizenden en duizenden kinderen omzoomden het Grote Markt- eircuit, hun favorieten zo luid aanvurend, dat zelfs echte renwagen-motoren er waar schijnlijk door overstemd zouden zijn. Dagen zijn de rijders en duwers voor deze grote dag in de weer geweest, timme rend, sleutelend en knutselend en boven al vervuld van de schone droom, dat zij in de finale als eerste over de eindstreeep zou den gaaj». Men las die hoop van de stralen de jongensgezichten, bij velen schuil gaand ondsf valhelmen van sensationele allure en uihjde indx-ukwekkende namen, die 'op de zeepkisten waren geschilderd als „Blik semstraal" en „Zilvei-en Pijl". Om klokkeslag half elf ging de eerste manche van klasse A (van 1012 jaar) van start en van meet af aan ging het erop of eronder. De coureurtjes sneden elkaar bij het leven en waren daarbij soms zo erop gebeten elkaar uit een bocht te druk ken, dat ze de baan vrijlieten voor een achteropkomende concui'rent. De Grote Pieten in deze klasse wai'en Lex van Oos ten en Adri van Noort, die hun zeepkist als volleerde „azen van het volant" om de bochten stuurden, heat na heat wonnen en tenslotte uit de finale de eerste prijs, in casu twee horloges in de wacht sleepten. Ook in klasse B (van 1214 jaar) werd op leven.en dood slag geleverd. Het stond al gau\y/vast, dat het hier zou gaan tussen de équipe Kees EngelBennie Lindeman, die gver een vehikel beschikte, dat zo licht als/een veertje liep en Bram Menet en Fraais Verhage, die met een onttakelde kinderwagen in de course verschenen. De duwer van het laatste team beschikte echter over een aanzienlijk sui-plus aan P.K.'s in zijn lange benen en hij lag in de finaJe, aangemoedigd door tienduizend kin derstemmen, lange tijd aan de kop. Helaas gingen Bram en Frans als millionnairs door de laatste bocht, zoals dat op de renbaan heet, en Kees en Bennie schoten schielijk handig binnen-door. Toen hun voorwielen over de eindstreep gingen, waren zij twee gloednieuwe fietsen ï'ijker. Het was èen mooi rensport-festijn ge weest vol van geestdrift en vechtlust, met een heuselijke radio-commentator, pers- fotogi-afen en grote kransen op het einde. Er was zelfs hoge belangstelling en wel van bui-gemeester Cremers, die zelf in een manche de zwart-witgeblokte finishvlag hanteerde en van oud-burgemeester Maar schalk, die er van begin tot einde bij was. En de duizenden, die de Grote Markt om zoomden en er gekoesterd werden door een feestzonnetje, dat tot aan de prijsuitreiking met verdwijnen wachtte, hebben er hun plezier aan beleefd. De enige vraag is eigenlijk of het verstandig is cm zulke kostbare eerste prijzen te geven. Het wordt op deze wijze een beetje sneu voor hen, die wat pech hadden of niet over een knap- knutselende vader beschikken, om zulke begeerlijke zaken als horloges of fietsen net niét te krijgen. De uitslag luidde: Klasse A: 1. Lex van Oosten en Adri van Nooi-t, 2. Rob Bessem en Gé Renting, 3. Hans Schmitz en Jelle Kraan. 4. Adri Ver hagen Renee Hijma. Klasse B: 1. Bennie Lindeman en Kees Eneel, 2. Bram Menet en Fx-ans Verhage, 3. Piet de Dood en Otto van Straaten, 4. Ko Meerman en Henk Korsten. Naar wij vernemen is de commissie, die onlangs in de Zaanstreek opgericht is ter stimulering van de tunnelplannen bij „Bui tenhuizen" (het veelbesproken project van de Zaanse industrieel Kaars Sypestyn) op bezoek geweest bij minister H. H. Wem- mers van Verkeer en Waterstaat. Uit een langdurig onderhoud met de mi nister is gebleken, dat er in de hoogste kringen grote belangstelling bestaat voor dit tunnelproject. De commissie, die voorgezeten wordt door de burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen, zal binnenkort rapport uitbrengen over de besprekingen op het ministerie. Wij vernemen voorts, dat het niet on mogelijk is, dat er op kleine schaal geëx perimenteerd zal woi'den met dit tunnel project. Men zou namelijk willen zien, hoe het voorgespannen beton, waarvan deze tunnel gemaakt zou moeten worden, zich houdt, daar er op dit punt nog weinig er varingen zijn opgedaan. ,,Kijk joh, zie je in de verte dié juf op dat hakkepoffie? Nou, die moet proberen door die sloot hier te rijden zonder dat ze omvalt. Wedden dat ze 't wel doet?" Het knaapje, dat met grote aandacht de uitleg van zijn vriendje had gevolgd, hapte niet direct toe. Had hij het overigens maar wel gedaan. Want de „juf" deed het maar wat goed. Keurig reed ze door de hoepels, stak ze de spies door de ring en reed ze om de rubberkegels heen. De motoi'behendigheidswedstrijden, ge organiseerd door het Haarlems Comité voor Nationale Feesten afdeling Centrum in samenwerking met de motorclub „Haar lem en omstreken" in het kader van de feesten tijdens de Nationale Feestdag, hadden ovei-igens niet alleen grote aan- trekkingski-acht op de Haarlemse jeugd, die behoorlijk vertegenwoordigd was. Neen, ook hondei-den ouderen verdrongen zich gistermiddag achter de touwen op de Dreef, waar veertig motorrijders een prijs in de wacht probeerden te slepen. Ondanks de regenbuitjes en de gure voorjaarswind had iedereen plezier. Al keek de jeugd dan alleen naar grote hoe veelheden water, die op onvoortuinlijke rijders neerplensden, de ouderen zagen daarbij ook nog dat motoirijden in zulke wedstrijden niet alleen een bezigheid was voor geroutineerde rijders, maar ook soms nog een grote kunst kan zijn. Dikwijls bleek, dat verschillende motor rijders maar al te veel moeite hadden met hindernissen, die alleen naar behoren ge passeerd konden worden indien de rijder zich beheerste en in plaats van anders zo hard mogelijk nu zo langzaam als maar enigszins mogelijk was reed. Vooi-al de rijders van zware motoren maakten hun meeste fouten bij het rijden met ping-pong ballen op een bord; het voortduwen van een kinderwagen en het rijden onder de kris-kras opgestelde hoe pels. Oefeningen in ieder geval die moes ten bewijzen, dat de motorrijder zijn voer tuig volledig in bedwang kon houden. Waterballet Zoals reeds geschreven, de honderden jongeren zochten het zover niet. Die keken alleen maar naar sensationele kunststukjes en grappige voorvallen. En ze kregen waar voor hun moeite. Want niet. zo heel veel deelnemers slaagden er in de lange spies door het kleine rondje te steken. En dat betekende, dat maar genoeg rijders een flinke bak water over zich heen kregen. Neen, dan de wip waarover gereden moest worden. Daar stonden al die jon gens met grote ogen bij te kijken. En mis schien stonden ze wel te wachten op het moment dat er brokken zouden komen Ze kwamen gelukkig overigens niet. Daar zorgden de twee stoere helpers aan weerszijden wel voor. Al met al waren het wedstrijden, die aan ADVERTENTIE Plein 33 - Tel. 13000 Prosp op aanvrage de honderden belangstellenden zowel als aan de veertig deelnemers veel voldoening hebben geschonken en die zeker een her haling bij een volgende feestdag verdienen. Rest nog te vertellen dat de motorrijders Dijkstra, Schravendijk, Görenson, Van Rumpt en Van Asperen de als prijzen be schikbaar gestelde bekers in de wacht sleepten. De andere deelnemers ontvingen een plaquette. Het progi-amma van de afdeling Noord van het Haarlems Comité van nationale feesten wei-d op de bevrijdingsdag ingezet met een filmvoorstelling in het Frans Hals theater voor kinderen van de leden. De jeugd heeft genoten van aardige films. De verdere viering concentreerde zich op de Zaanenlaan en op het Pr-etoriaplein. Op eerstgenoemde plaats stonden kermisver makelijkheden opgesteld, waarvoor grote belangstelling bestond. Des middags hebben dames en heren van de afdeling HaaiTem van de Nederlandse Volleybaibond een demonstratie gegeven op het Pretoriaplein. De heer P. M. Beyen, voorzitter der afdeling, gaf een toelichting op het spel. Daarbij mei-kte hij op, dat het plein niet alleen gebruikt kan worden door de jeugd voor spelen, maar ook door oude ren. Volleybal is uitermate geschikt om in de buitenlucht te beoefenen. Dat bleek later uit de twee wedstrijden. Uit de dames waren twee ploegen samengesteld. Bij de A-ploeg speelden leden van de kampioens- ploeg „Die Raeckse" mee. Dit team won met 31. Het A-team van de heren be stond gedeeltelijk uit leden van H.V.S. Het resultaat was 22. Des avonds werd op het Pretoriaplein een openluchtbal gehouden. De kinderen van de leden van afdeling Oost hebben Maandagmorgen in het Rem- branöttheater een filmvoorstelling bijge woond. In de Amsterdamstraat werd de viering vooiigezet met een carillonconceii van de toren der R.K. kerk. Ook werd ko- raalmuziek ten gehore gebracht. De regen dreigde vertraging te brengen in het middagpi-ogramma. Toch kon de gymnastiekdemonstratie op het Teyler- plein voortgang vinden Tevoren was een mars door de Amsterdamse buurt gehou den. Voorop liep „De Spaarnebazuin" en daarna volgden de leden van de gymnas tiekvereniging „Hercules". De demonstra tie was een giroot succes voor de gymnas ten. Brugoefeningen, springen, ringen- en vrije oefeningen stonden op het pi-ogram- ma. Des avonds verleende „De Spaarne bazuin" weer medewei-king. Door de Am- sterdamsebuurt en het Slachthuiskwartier werd een ï-ondgang gemaakt, waaiwoor grote belangstelling bestond. Velen volg den de musici op hun tocht. Vei'der was er feest op de Zomervaart, waar kermisver- makelijkheden waren opgesteld.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7