Nationalistische tegenstelling in Atlantische defensie Bestandsbesprekingen in Korea in ernstige impasse geraakt Komt Egyptisch-Rrits geschil voor het Internationale Hof? Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onder Churchill RidgwayWij kunnen niet verder gaan Om een commandopost Amerika en Engeland zijn het oneens over bevelvoering in de Middellandse Zee Het woord is aan NAVO-garanties voor West-Duitsland Israel schorst conferentie met Duitsland West-Duits beraad over de nieuwe verdragen Eisenhowers raad Labour blijft winnen in Engeland Rivaliteit Churchill stelt zich persoonlijk op de hoogte flaiill België ontkomt aan algemene staking Tunesische ex-ministers vrijgelaten Beroep op Amerikaanse stakers in olie-industrie Sir Arnold Monair president van het Internationaal Hof Wisselend weer 66e JAARGANG No 254 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 7 MEI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 107 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. V erschij nt dagelijks beh. op Zon- en F eestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BIJ DE VERKIEZINGEN van county councils heeft de regerende conservatieve partij ernstige verliezen geleden. De winst is voornamelijk aan Labour ten goede ge komen. Een paar jaar geleden, toen Labour regeerde, deed zich bij dit soort verkiezin gen precies het omgekeerde voor en dit verloop van zaken heeft het buitenland geen grootse indruk van de politieke ver houdingen in Engeland gegeven. Men is geneigd eruit af te leiden, dat onder een deel der Engelse kiezers knorrigheid en onder een ander deel bepaald ontevreden heid heerst. Onverklaarbaar is dat niet. Onder Labour hebben de Engelsen, die zo lang het meest welvarende volk van Europa zijn geweest, een mate van „austerity" versobering in hun dagelijks leven moe ten aanvaarden die hen al gedrukt heeft, en nu heeft de conservatieve regering een nieuwe versobering voorgeschreven. Be snoeiingen op de invoer van velerlei arti kelen treffen niet alleen het daardoor in zijn uitvoer benadeelde buitenland maar ook de Engelsen zelf. Dit alles beroert hen veel meer dan de vraag of een Ameri kaanse dan wel een Engelse admiraal de Middellandse Zee-vloot van het Atlantisch bondgenootschap zal commanderen, waar over te Londen geconfereerd is. Dergelijke nationale ijdelheids-zaakjes komen ver na lasten, die op het huiselijk leven drukken. Men is niet zeer tevreden in Engeland. Het gaat niet goed en de gewone man, the man in the street, acht zich niet verant woordelijk voor het feit dat de landbouw zo ver tekort schiet in de zelfvoorziening des lands. Evenmin voor te korte arbeids tijd in de industrie en voor verouderde arbeidsmethoden in sommige bedrijfstak ken. De regering moet zorgen dat er ver betering komt. Hoe sterker nationalistisch een volk denkt, hoe meer het trouwens ge neigd is om zijn regering voor alles aan sprakelijk te stellen en buitenlandse fac toren buiten beschouwing te laten. Geen enkel volk van het Westen denkt in deze tijd nog zozeer uitsluitend binnen zijn landsgrenzen als het Engelse. Dit verklaart ongetwijfeld veel in de houding der kiezers. In de conservatieve politieke kringen voelt men zich blijkbaar ook niet erg behagelijk. „International Digest", een maandblad dat zelf een dui delijke conservatieve strekking heeft, geeft daar nogal onomwonden uiting aan. Het spreekt van „bittere teleurstelling dat de regering geen beleid op lange termijn ont wikkelt, dat werkelijke hoop geeft voor een toekomstige versterking van het Ge menebest". Men begrijpt daar niets van. Men ergert zich voorts aan voortdurend falen van de conservatieve propaganda. En velen zijn ontevreden over Winston Chur chill. Dit blad noemt hem de meest omstre den figuur in de partij. Sommigen beschou wen hem de grote, uitblinkende leider van deze tijd; velen houden niet van hem en wantrouwen hem. (Het verschil tussen „sommigen" en. „velen" valt op.) Er wordt vrijwat actie tegen hem gevoerd, vaak zon der scrupules, als men uitlatingen in vroe gere publicaties en redevoeringen tegen hein uitspeelt. Die woorden heeft hij dan jaren geleden in gans andere omstandig heden en verhoudingen geschreven of ge sproken, in een samenhang die bijna nie mand meer begrijpt. In het algemeen is hij als binnenlands leider niet populair en daarom zijn vele stemmen tegen zijn partij uitgebracht. Churchill's positie als oorlogs leider was een gans andere dan zijn positie als partij-politicus. Dit laatste bezwaar is niet nieuw. Het komt altijd weer naar voren als de figuur Churchill in zijn eigen land besproken wordt. Men erkent dat hij in oorlogstijd grote energie en inzicht heeft ontplooid, men noemde hem als oorlogspremier eer. groot man, maar het vertrouwen in zijn beleid in vredestijd is nooit groot geweest. Men ziet in hem een groot strijder maar geen groot bouwer. Kort geleden citeerde ik hier nog een aan hem gewijde beschou wing in een ander Engels blad, dat hem enerzijds bewonderde als groot aan voerder in oorlogstijd en hem ander zijds verweet dat hij gaat aarzelen als een grote lijn van beleid gevolgd moet worden: hij somt in redevoeringen ver scheidene mogelijkheden op zonder een keuze te doen en hoopt blijkbaar, dat het lot en de omstandigheden hem er wel uit zullen helpen. Dat was scherpe critiek, die evenmin als in dit geval van politieke tegenstanders afkomstig was. En hij is zevenenzeventig. Hij nadert de tachtig. Intelligence Digest verdiept zich bovendien in de vraag wie zijn opvolger zal worden: Anthony Eden, die daartoe sinds lang schijnt te zijn voor bestemd of de minister van Financiën (Chancellor of the Exchequer) Butler,wiens papieren sinds korte tijd sterk zijn geste gen, maar die bij de menigte niet voldoende bekend is. R. P. JERUZALEM (Reuter) Het Israëli sche parlement heeft besloten de bespre kingen over de herstelbetalingen met Duitsland te schorsen. De besprekingen, die te Wassenaar ge houden zijn, waren op 7 April reeds voor onbepaalde tijd verdaagd. Men kon het '.iet eens worden over de kosten van ves tiging van ontheemde Joden in Israel. Het definitieve standpunt van de Israë lische regering zal op een speciale kabi netsvergadering worden bepaald. In West-Duitse regeringskringen noemt men het besluit van het Israëlische parle ment „zeer betreurenswaardig". Men hoopt dat het van zijn besluit zal terugkomen. BONN (DPA) De West-Duitse rege ring en de leiders der Bondsdagfracties der regeringspartijen zullen Zondagavond beraadslagen over de contractuele over eenkomsten, welke de Westelijk verbon denen voornemens zijn met de West-Duitse republiek te sluiten en waardoor het be zettingsstatuut zal komen te vervallen. Het verluidt te Bonn, dat Adenauer het resultaat van deze besprekingen wil af wachten, om daarna de Britse, Franse en Amerikaanse regeringen definitieve voor stellen te doen over tijdstip en plaats van de ondertekening. De Koningin heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de eerste beurs voor Landbouw, Zuivel en Techniek, welke te Utrecht wordt gehouden. In de afdeling van de Zuivel industrie boden twee meisjes Hare Majesteit een bouquet lelietjes-van-dalen en een catalogus aan. Achter de vorstin staan van links naar rechts de heren M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. J. Milius, directeur van de Jaarbeurs en jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht. LONDEN. (Reuter). Het oude menings verschil tussen Engeland en Amerika over het marine-opperbevel in de Middellandse Zee zal naar het hoogste politieke niveau worden verwezen. De Amerikaanse admiraal Fechteler ver trok Dinsdagavond naar Washington om rapport uit te brengen over zijn mislukte pogingen om het Britse verzet tegen de benoeming van een Amerikaanse admiraal te breken.. Behalve over de nationaliteit van de be velhebber bestaat er verschil van mening over de taken van de geallieerde marine eenheden in de Middellandse Zee in tijd van oorlog. Bij zijn vertrek verklaarde admiraal Fechteler Dinsdagavond: „de besprekingen waren volmaakt openhartig. Ik zou niet willen zeggen, dat de Britse argumenten krachtiger waren dan de mijne". Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ge zegd, dat de kwestie niet kan worden gere geld zonder Frankrijk. De besprekingen te Londen konden slechts van voorbereidende aard zijn en ongetwijfeld zou Frankrijk te zijner tijd worden geraadpleegd. yy TOKIO. (Reuter). Generaal Ridgway heeft heden een verklaring uitgegeven, waarin hij de voorwaarden van de UNO delegatie bij de recente onderhandelingen te Panmoendjom publiceert. Hierin zegt hij, dat de Noordelijken het laatste aanbod van UNO-zijde hebben ver worpen „hoewel dit de grens vormt, tot waar wü kunnen gaan". De UNO-troepen zijn bereid 70.000 krijgs gevangenen „die zich niet werkelijk met geweld tegen terugkeer verzetten", aan de Noordelijken uit te leveren in ruil voor 12.000 man, die de Noordelijken volgens hun zeggen in krijgsgevangenschap houden. De UNO zou dan bereid zijn alle verwij zingen naar de bouw van vliegvelden in een wapenstilstandsovereenkomst weg te laten. De UNO-delegatie blijft zich echter ver zetten tegen een Russische deelneming aan de commissie van toezicht op het nakomen van het bestand. In de verklaring van Ridgway wordt verder gezegd, dat „de verantwoordelijk heid voor de vrede in Korea nu bij de Noordelijke leiders berust. Onze positie is zodanig, dat wij er niet van kunnen en zul len afwijken", aldus Ridgway. De delegaties van beide partijen zijn he den bijna drie kwartier in plenaire zitting bijeen geweest. Van de zijde der verbonde nen is meegedeeld, dat de Noordelijken hebben verzocht morgen in openbare zit ting bijeen te komen, zulks na een voorstel der verbondenen om de besprekingen te verdagen „tot een zodanig tijdstip" als de Noordelijken wensten. De opperbevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, generaal James van Fleet, heeft gisteren in een te Tokio uitge geven verklaring gezegd, dat de Noordelij ken klaarblijkelijk nimmer het sluiten van een wapenstilstand in Korea hebben ge wenst. „Indien zij er wel een hadden ge wild, zouden zij deze na tien maanden van onderhandelingen wel hebben gesloten. Doch de verbondenen kunnen hen öf uit de strijd slaan, öf zich nog geduldiger en vol- hardender onderhandelaars betonen dan hun tegenstanders. Ik ben teleui-gesteld over het niet-vorderen der wapenstil standsbesprekingen, doch ik vertrouw er op dat de UNO tot een eervolle vrede in Korea zal geraken, indien deze te verwe zenlijken is", zo zeide hij. Op het bestandshoofdkwartier heerste Dinsdagavond het gevoel, dat de stijgende spanning over de bestandsbesprekingen haar punt van uitbarsten gaat bereiken. In nauw met de geallieerde onderhande laars verbonden kringen meent men, dat Generaal Eisenhower heeft een af scheidsbezoek van 24 uur aan Italië ge bracht. Bij een bezoek aan het hoofd kwartier van de Europese Federalisti sche Beweging in Rome zeide Eisen hower van mening te zijn, dat voor Europa thans de volgende drie punten van belang zijn: Een zo spoedig mogelijk ten uitvoer leggen van het plan-Schuman voor het onder een gemeenschappelijk beheer plaatsen van de Europese steenkool- en staalindustrie. Het uitschrijven van een grondwetge vende vergadering, die een constituante moet opstellen voor de Verenigde Staten van Europa. Een spoedige ondertekening van het verdrag voor een Europese verdedi gingsgemeenschap. ,JDeze drie zaken kunnen zonder geld worden bereikt", zeide Eisenhower. „De Europeanen hebben slechts geestelijke en morele moed nodig om ze te volvoe ren". er aanwijzingen zijn, volgens welke de „periode van uitzitten der besprekingen" bijna ten einde is. Hoewel geen van beide partijen toege geven heeft, dat een dood punt is bereikt, is Dinsdag officieel verklaard, dat er geen vorderingen worden gemaakt. Volgens ra dio-Peking schijnen de besprekingen in de „ernstigste impasse" sedert haar begin te zijn geraakt. Indien de Amerikanen er niet op bleven staan, dat slechts een klein deel der Noor delijke krijgsgevangenen wordt vrijgelaten, zou zeer snel een wapenstilstandsovereen komst kunnen worden getekend, aldus de radio. Clark gearriveerd Generaal Clark, de opvolger van gene raal Ridgway als opperbevelhebber van de UNO-strijdkrachten in Korea, is heden te Tokio aangekomen. Hij werd verwelkomd door generaal Ridgway, de Amerikaanse ambassadeur in Japan, Murphy, en de Ja panse minister van Staat, ©nasji. Noordelijke concessie Generaal Nuckols, woordvoerder van de verbondenen, heeft na afloop van de bij eenkomst van heden verklaard, dat de LONDEN (Reuter) De Labourpartij heeft Dinsdagavond meegedeeld, dat blij kens de tot dusver bekende uitslagen van de tweede ronde der Britse gemeenteraads verkiezingen Labour 104 zetels heeft-ge wonnen. De conservatieven gaven de stand als volgt: f-i\ Conservatieven en aanhang: 289 zetels (13 gewonnen, 62 verloren); Labour: 505 zetels (82 gewonnen, 14 verloren); Onafhankelijken: 396 zetels (9 gewonnen 28 verloren); Liberalen: 14 zetels (3 gewonnen, 3 ver loren). Uit de verleden maand gehouden eerste ronde van de gemeenteraadsverkiezingen bleek reeds een grote verschuiving ten gunste van Labour. Noordelijke delegatie op twee Mei zich bereid heeft verklaard af te zien van haar eis, dat de Sovjet-Unie vertegenwoordigd zal zijn in de commissie van toezicht op de naleving van een bestand, zo is later ge meld. Zij liet deze eis varen op voorwaar de, dat de verbondenen 132.000 der 160.000 krijgsgevangenen die zij vasthouden, vrij laten. Op de Admiraliteit in Londen doet mo menteel een verhaal uit Malta de ronde, dat aardig de maritieme rivaliteit tussen Britten en Amerikanen illustreert. Volgens dit verhaal zou een Amerikaans vliegdekschip de haven van Malta zijn binnengevaren, waar op dat ogenblik het enige schip van de Britse marine een verouderde kruiser vias. „Hallo, hoe is het met de op één na grootste vloot ter wereld?", seinde de Amerikaan. Waarop de Engelsman ant woordde: „Goed, dank je, hoe is het met op één na de beste?" (U.P.). Michelet De geestdrift brengt in één dag tot stand wat de rede in ettelijke jaren verricht. De kwestie van het opperbevel over de vlootstrijdkrachten in de Middellandse Zee nam Dinsdag een belangrijke plaats in in de Britse pers. De bladen van alle schake ringen zijn het er over eens, dat dit com mando aan een Britse admiraal behoort te komen. Bevelhebbers van de Britse vlootstrijd krachten houden vast aan de opvatting, dat de voornaamste taak van de Westelijke geallieerde marine in de Middellandse Zee in geval van oorlog het waarborgen van de vitale verbindingen met het Midden- Oosten en het Britse Gemenebest is. De Britten wensen daarom een afzonderlijk overkoepelend marine-opperbevel in dit gebied, dat direct verantwoordelijk zal zijn aan het militaire toporgaan van de NAVO, de permanente groep te Washington. Dit opperbevel zou dan cloor een Britse admi raal worden bekleed. De Amerikanen willen daarentegen alle vlootstrijdkrachten in het genoemde gebied onder admiraal Carney plaatsen, de op perbevelhebber in de Zuidelijke sector van het NAVO-opperbevel in Europa. TREINBOTSING BIJ SYDNEY. SYDNEY (Reuter) Bij een treinonge luk op het station van Erala (24 kilometer van Sydney) zijn vijf personen om het leven gekomen en tenminste 100 gewond. Een electrische trein met arbeiders, die in de ochtend naar hun werk reisden, ramde een stilstaande trein. Er hing een zware mist. CAIRO (AFP) Het blad „Al Ahram" schrijft, dat de Egyptische kwestie mis schien zal worden voorgelegd aan het In ternationale Gerechtshof in Den Haag. Egypte heeft een dossier voorbereid, het welk de „beslissende documenten" ver enigt, waaruit zou blijken, dat de Britten zelf officieel erkennen, dat de Soedan een onafscheidelijk deel van Egypte vormt en Egypte het enige land is, dat bevoegd is om de Suez-kanaalzóne te verdedigen. In kringen, die in nauwe betrekking tot de regering staan, verneemt AFP, dat men zich liever tot het Internationaal Ge rechtshof dan tot de Veiligheidsraad zou wenden. In de Egyptische pers merkt men op, dat de Verenigde Staten zeker Engeland zouden; steunen, indien de kwestie in de Veiligheidsraad ter sprake zou komen. Het feit, dat de meeste andere leden van de raad de V.S. zouden volgen, doet Egypte mede met het oog op de wijze van be handeling van andere kwesties, zoals de Tunesische afzien van een beroep op de Veiligheidsraad. In het Britse Lagerhuis heeft premier Churchill gisteren een gesprek van een half uur gehad met de Egyptische ambas sadeur, Amr Pasja. Officieel wordt strikte geheimhouding over het besprokene be waard, doch naar verluidt, heeft Churchill persoonlijk het Egyptisch standpunt inzake het Brits-Egyptische geschil willen horen. Tot dusver is de kwestie van de Soedan je Franse minister Jean Letourneau die in opvolging van de overleden generaal De Lattre de Tassignij benoemd is tot Hoge Commissaris in Indochina, maakt, een inspec tiereis door het land. Een groep -meisjes uit Laos, heet de nieuwe Hoge Commissaris met bloemen welkom in het stadje Luang Prabang. het moeilijkste van de twee hoofdpunten van dit geSchil gebleken. De regeling van het andere geschilpunt de verdediging van het Suezkanaal dat naar verluidt in principe zou zijn opgelost, schijnt ech ter van overeenstemming over de toekomst van de Soedan af te hangen. In een radiorede ter gelegenheid van de 16e verjaardag van Koning Faroeks troons bestijging in 1936 heeft premier Hilaly Pasja niet direct gezinspeeld op de Lon- dense besprekingen over de Engels-Egyp tische kwestie. Hij gaf echter een indirecte aanwijzing, dat Egypte de jongste Britse voorstellen had afgewezen. Hij zei, dat slechts een duidelijke en beslissende op lossing kan worden aanvaard en dat Egypte niet door illusies zal worden teleurgesteld. „Het tijdperk van Faroek" heeft de nationale wil om eenheid van de Nijlvallei te bereiken versterkt. „Het land van de Nijl is één vallei, en wat God heeft ver enigd, kan de mens niet scheiden", aldus Hilaly Pasja. PARIJS (Reuter). De Noord-Atlanti sche raad heeft eenstemmig: wederzijdse garanties aanvaard tussen de Europese verdedigingsgemeenschap en de N.A.V.O., waarbij voorzien wordt in bijstand over en weer in geval een der partijen wordt aan gevallen. De garanties zijn opgenomen in een protocol, dat aan het verdrag voor de Europese verdediging is toegevoegd en dat door de parlementen der zes leden-staten van de E.V.G. bekrachtigd moet worden om de garanties in werking te doen treden. De bedoeling van deze garantie is, te voorzien in een waarborging van steunver lening door de N.A.V.O. aan West-Duits land. dat, in tegenstelling met de andere vijf leden van de E.V.G.geen lid van de N.A.V.O. is. Andere punten van het protocol betref fen vaststelling van het recht van elk der E.V.G.- of N.A.V.O.-leden om een geza menlijke bijeenkomst van de twee organi saties te verzoeken wanneer het zijn terri toriale onschendbaarheid bedreigd acht, nauwe samenwerking op technisch gebied en tussen de militaire staven en het stellen van het Europese leger onder een bevel hebber, die verantwoordelijk zal zijn aan de N.A.V.O., in dit geval de geallieerde op perbevelhebber in Europa. Door een ontploffing in de stookketel van de coöperatieve warmwaterroterij „De Koewacht" in Goes ontstond een felle brand. Het vuur, dat in de kurkdroge voorraad vlas een willige prooi vond, tastte ook de kleren van drie arbeiders aan. Deze baan den zich een weg naar buiten en sprongen in een dichtbij gelegen kreek. Met vele brandwonden overdekt werden zij naar een ziekenhuis in Hulst vervoerd. De plaatselijke brandweer was spoedig aanwezig en daar door bleef de materiële schade vrij gering. (Van onze correspondent in Brussel) Na moeizame onderhandelingen is gis teravond eindelijk een overeenkomst tot stand gekomen tussen de vakbonden en het verbond der Belgische nijverheid. België ontsnapt aldus aan een algemene staking, waarbij geleidelijk meer dan een millioen arbeiders zou worden betrokken. In grote lijnen ziet het accoord er als volgt uit: Gedurende een periode van twee tot vier maanden zullen de werkgevers de lonen niét met tweeëneenhalf procent verlagen, ook wanneer deze loonsverlaging logisch zou voortvloeien uit de conventies, welke in de meeste takken van bedrijf de lonen binden aan de schommelingen van de in dex der detailprijzen. Het verbond der Belgische nijverheid zal aan al zijn aangesloten beroepsverenigin gen een liberale toepassing aanbevelen van de wet op de bijkomende ai'beiders-vacan- ties. De werkgevers zullen 10 procent van de over 1952 uitgekeerde winsten ter beschik king stellen van een maatschappij voor goedkope woningen of van het kleine landeigendom. Een loonsverhoging van 50 centimes per uur zal in zekere welvarende sectoren van kracht kunnen worden, maar werd niet opgenomen in de serie aanbevelingen, wel ke de patroons tot hun aangesloten be roepsverenigingen zullen richten. Naast deze practische aanbevelingen zijn de afgevaardigden van de werkgevers en de vakbonden het eens geworden om een uitvoerig onderzoek te wijden aan de al gemeen economische en sociale toestand van België. TUNIS (Reuter). De vier Tunesische nationalistische oud-ministers, die op 26 Maart na het afzetten van de Tunesische regering naar het eiland Djerba aan de Zuid-Oostkust van Tunesië waren verban nen, zijn gisteren vrijgelaten. Kolonel Gribius hoofd van de militaire staf van de Franse resident-generaal, De Hautecloque, heeft de voormalige ministers per vliegtuig van het eiland afgehaald. Men meent te weten, dat de ministers voor het ogenblik in hun huizen onder toe zicht zullen worden gehouden. De nieuwe Tunesische premier, Bakkoesj, heeft op vrijlating van de ministers aangedrongen als een van de voorwaarden, die noodzake lijk zijn om vooraanstaande Tunesiërs over te halen zitting te nemen in de voorgestelde Frans-Tunesische commissie voor grond- wetshervorming. De voorzitter van de Amerikaanse raad voor loonstabilisatie, Feinsinger, heeft gis teren de 90.000 stakers in de olie-industrie verzocht onmiddellijk het werk te hervat ten. In een boodschap aan de vakbonden en de oliemaatschappijen vroeg hij voorts her vatting der onderhandelingen met behulp van federale bemiddelaars. Tevens stelde hij voor Dinsdag een bijeenkomst van de belanghebbende partijen en de raad voor loonstabilisatie voor. De K.L.M. deelt mede, dat het zich laat aanzien, dat zij door het nemen van enkele maatregelen (vooral het maken van meer tussenlandingen op enige diensten) de moeilijkheden die zijn veroorzaakt tenge volge van de staking in de Amerikaanse olie-industrie, voorlopig zal kunnen op vangen. Het Internationaal Gerechtshof heeft Sir Arnold Monair (Groot-Brittannië) ge kozen tot president. De heer Gustavo Guerrero (Salvador) werd herkozen tot vice-president. De verkiezing geldt voor een periode van drie jaar, in overeenstemming met het sta tuut van het hof. Het KNMI deelt mede: Het weer in Nederland staat de laatste dagen geheel onder invloed van een de- pressiegebied, waarvan het centrum boven Ierland ligt. Aan de Westzijde van de de pressie brengen Noordelijke winden koude lucht uit de Poolstreken naar de omgeving van Portugal. Vandaar stroomt de koude lucht het vasteland van West-Europa bin nen, waar zij tegen warmere lucht botst. De storingen die daarbij met tussenpozen ontstaan trekken over ons land naar h£S Noorden en veroorzaken nu en dan regen- of onweersbuien. In deze toestand komt nog weinig verandering. xcooccoco30oooocococoooconccc<»3osococcoorcoooooooocooc IETS HOGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met morgen laat op de dag kans op enkele verspreide buien. Iets warmer en zwakke tot ma tige wind uit Zuidelijke richtingen. 8 Mei Zon op 4.58 uur, onder 20.16 uur. Maan op 19.11 uur, onder 3.50 uur. Hoog en laag water in IJmniden Woensdag 7 Mei Hoog water: 1.57 en 14.16 uur. Laag water: 9.48 en 22.15 uur. Donderdag 8 Mei Hoog water: 2.33 en 14.54 uur. Laag water: 10.27 en 22.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1