Wereldbank is optimistisch over toekomst van Suriname Veel bezwaren tegen uitbreiding van aantal Tweede Kamerleden Dr. Maria Montessori overleden De productie zal naar verwachting de komende jaren sterk toenemen De radio geeft Donderdag Ondanks verdeeldheid in sommige fracties toch aanvaarding van het ontwerp verwacht PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE 2 Buit van roofoverval bestond uit kwitanties cfee MORRIS tjefwijeitOiy! BARTELJÓRISSTRAAT 20 TEt. 13439 Faillissementen 90 ct. per 250 gram EERSTE KAMER Handelsaccoord met Italië Kamercommissie heeft er nog onduidelijk beeld van Feike Asma jubileert WOENSDAG 7 MEI 1952 Het rapport van de Wereldbank, samen gesteld door de missie der bank, die in Su riname een onderzoek heeft ingesteld naar de economische mogelijkheden van het land, is door de president van de Wereld bank overhandigd aan de Nederlandse am bassadeur in de Verenigde Staten. Het verslag is optimistisch ten aanzien van Suriname's toekomstmogelijkheden. Naar de verwachting van de Wereldbank zal in de komende 10 jaren de Surinaamse goederenproductie in een aanmerkelijke mate toenemen. De waarde van de jaar lijkse productie van voedingsmiddelen en andere landbouwvoortbrengselen zal met ten minste 18 millioen Surinaamse guldens toenemen vergeleken bij 1950. Voor de pro ductie van bosvoortbrengselen wordt een toeneming verwacht van ongeveer f 9 mil lioen, voor bauxiet wellicht aanzienlijk meer dan f 11 millioen, voor de industriële productie tussen f 4 en 6 millioen en ten slotte voor de productie van constructie- materialen andere dan timmerhout tussen f 2 en 4 millioen. Op de grondslag van deze ruwe schat tingen die, naar de mening van de bank aan de lage kant zijn, zal naar verwachting de waaide der geproduceerde goederen na de voltooiing van het thans voor Suri name ontworpen tienjarenplan zijn toege nomen met f 45 tot 50 millioen boven de cijfers van 1950. In haar verslag beveelt dé bank een in vesteringsprogramma aan, waarvoor aan openbare uitgaven een bedrag is gemoeid van f 100 millioen gedurende de periode van uitvoering van 't plan. De bank geeft uiting aan haar vertrouwen, dat een programma van een dergelijke omvang zonder moei lijkheden binnen het bereik der Surinaamse middelen zal liggen. Naar de mening van de missie zullen de beschikbare middelen dit bedrag zelfs te boven gaan. In het rapport wordt er op gewezen, dat Suriname bezig is zich op te richten na een lange tijd van stagnatie in zijn ontwikke ling. gedurende welke het land heeft moe ten drijven od geldelijke bijdragen van buiten af. Als de voornaamste oorzaken van deze verbetering in de gang van zaken noemt de bank de aanzienlijke toeneming van de bauxiet-productie, de toevloeiing van overheids- en particulier Nederlands kapitaal en het feit. dat Nederlandse tech nici meer dan voorheen voor Suriname beschikbaar ziin. Indien inderdaad na de voltooiing van het tienjarenplan de hoogte der productie ADVERTENTIE Inbouw- en Service Station AUTO-RADIO H- I Maertens N.V. Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Twee jongelui hebben Dinsdag in de Vrouw Jannestraat te Rotterdam een over val gepleegd in een winkel van een water stoker. Hun buit bestond uit een portefeuille met kwitanties. Zij wisten in een auto te ontkomen. De jongemannen wilden drie liter pe troleum hebben in een door hen meege brachte bus. Terwijl de stoker naar de kel der ging, deden zij een greep in de toon banklade en namen er een portefeuille uit welke alleen kwitanties bevatte. De stoker, die zag wat er gebeurde, be gon te roepen, waarop de jongemannen de vlucht namen. Een agent, die tegenover de winkel woont, zette op kousevoeten de achtervolging in. Hij had echter geen suc ces evenmin als twee automobilisten, die de mannen achterna gingen. ADVERTENTIE WINDJACKETS - SWEATERS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zie ken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.30 Piano. 14.00 Bondsdag Gereformeerde Vrouwen. 14.45 Platen. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Altviool, en piano. 15.55 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Philharmonisch orkest en solist. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Nieuws. 18.15 Mannenkoor. 18.40 Op de stelling. 18.50 Leger des Heilsmuziek. 19.05 Levensvragen. 19.20 Viola da gamba en cla- vecimbel. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws 20.10 Gevarieerd programma. 21.0021.45 Familie-competitie. 22.15 Buitenlands over zicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek, 7.30 Plalen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Zang en piano 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.25 Me- tropole-orkest. 14.00 De Familie Malinden, hoorspel. 14.45 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen, 17.45 Regeringsuitzending: Het lands-archief te Djakarta. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Lichte muziek. 18.55 De Van Riebeeck-feesten in Kaapstad, causerie. 19.05 Het watersportcentrum voor de lucht macht. causerie. 19.15 Platen. 19.40 Rubriek van Kunst en Cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Opera-concert. 51-05 De ontdekking der atoomenergie, klankbeeld. 22.20 Orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koer sen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45. 15.30 en 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Pla ten. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19 30 Platen. 19.40 Causerie. 19.50 Platen '0.00 Kroniek. 20.30 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 22.03 Nieuws. 22.15 „La Voix du silence", muziekspel. 22.50—23.00 Nieuws. van het land in haar geheel ongeveer 50 zal liggen boven het peil van 1950 de opstellers van het verslag achten zulks mogelijk zal zulks Suriname in staat stellen, financieel onafhankelijk te worden en tegelijkertijd de levensstandaard van de bevolking op het huidige peil te handhaven en wellicht allengs te verhogen. De bank verwacht gedurende de uit voering van het tienjarenplan een ernstig tekort aan vaklieden voor werkzaamheden die technische kennis vereisen of voor de uitvoering van werken waarbij organisa torische of leidende bekwaamheid nood zakelijk is. Aanbevolen wordt onmiddellijk en op krachtige wijze pogingen in het werk te stellen het programma voor de tech nische opleiding van de in Suriname aan wezige krachten uit te breiden en te ver beteren en gedurende de tijd dat dit op leid imgsprogramma wordt verwezenlijkt, technische krachten in Nederland aan te moedigen een werkkring te zoeken in Su riname. In het rapport wordt tenslotte verklaard, dat de drie belangrijkste groepen waaruit de bevolking bestaat Creolen 42 Hindustani 34 en Indonesiërs 19Vz in grote mate hun raszuiverheid bewaren, waaraan wordt toegevoegd: ,.Er bestaat in dit land gelukkig geen onenigheid tussen de rassen. Alle groepen leven in harmonie nsast elkander". De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 6 Mei 1952 in staat van fail lissement verklaard: J. J. de Jong. expediteur te Zaandam, Hogendijk 108. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. F. Sachse, advocaat en procureur te Heemstede. P. J. Graaman. kleinhandelaar in afval stoffen. wonende te Haarlem, Z. Polderstraat 117. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Co- kart. Curator: mr. J. P. M. Hermans, advo caat en procureur te Haarlem. M. Kalkman, koopman, wonende te Haar lem, Kruisweg 66. enig beherend vennoot van de aldaar gevestigd zijnde commandi taire vennootschap Kalkman's Heren- en Kinderkleding. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curatrice: mej. mr. C. F. Kehrer, advocate en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden op 6 Mei 1952 opgeheven de faillissementen van: de handelsvennootschap onder firma A. Dienaar en W. C. van der Giessen, gevestigd en kantoorhoudende te IJmuiden. gemeente Velsen, Broekhuizenstraat 11. en haar fir manten: a. A. Dienaar, wonende te IJmuiden- Oost, Waalstraat 100 en b. W. C. van der Giessen, wonende te IJmuiden-Oost, Broek huizenstraat 11. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. E. M. J. Minderop, advocaat te Aerdenhout, Zonnebloemlaan 19. de vennootschap onder de firma Bosma en Zonneveld, gevestigd en kantoorhoudende te Heemstede. Glipperweg 41. Rechter-commis saris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. J. Jan- sonius, advocaat en procureur te Haarlem. Bij vonnis van de arrondissements-recht- bank te Haarlem d.d. 6 Mei 1952 is. na ge daan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank d.d. 15 April 1952. waarbij A. J. L. Willems, bloembollenhandelaar, thans wonende te Kranenburg, Duitsland, in staat van faillissement werd verklaard, met be noeming van mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. Als advocaat en procureur bij de arron- dissements-rechtbank te Haarlem is op 6 Mei 1952 beëdigd: mr. H. Peters, kantoor houdende te Haarlem. Kruisweg 63. Dinsdagmiddag is te Noordwijk aan Zee overleden mevrouw Maria Montessori. Zij bereikte de leeftijd van ruim 81 jaar. De door haar ontwikkelde onderwijsmethode is van grote invloed geweest op het gehele lager onderwijs. Maria Montessori werd op 31 Augustus 1870 te Chiaravalle in Italië geboren. In 1896 promoveerde zij te Rome, als eerste vrouw in Italië, tot doctor in de medicij nen en chirurgie. Zij werd benoemd tot assistente aan de psychiatrische kliniek der universiteit, spoedig daarop tot pro fessor in de anthropologie en hygiène. Van 1904-1908 doceerde zij paedagogische an thropologie aan de universiteit van Rome. Getroffen door het lot der achterlijke kin deren, die zich destijds met krankzinnigen in dezelfde inrichtingen bevonden, richtte zij haar aandacht op het probleem hunner opvoeding. Op het eerste paedagogische congres te Turijn verdedigde zij haar op vatting, dat de zorg, die aan deze kinderen besteed moest worden, veeleer op paeda- gogisch, dan op medisch gebied lag. Haar stelling wekte grote belangstelling en spoedig daarna werd zij benoemd tot di rectrice van het pas opgerichte orthophre- nisch instituut, waar leerkrachten werden opgeleid voor het bijzonder onderwijs, dat vooral door haar toedoen was tot stand gekomen. De resultaten van dit onderwijs waren zo verrassend, dat haar leerlingen het ge woon lager onderwijs met succes konden volgen. In 1907 kreeg zij de kans haar er varing aan het onderwijs met normale kinderen te toetsen. Montessori-scholen verrezen spoedig in alle delen der wereld. Dr. Montessori's standaardwerken wer den in meer dan 14 talen vertaald. Zij had haar medische practijk en beide professo- ADVERTENTIE Boterham- Wegging die nooit verveelt (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet en minister Beel kregen het Dinsdag in de Eerste Kamer bij de behan deling van de ontwerpen tot herziening van de Grondwet zwaar te verduren. Professor A n e m a (A.R.) betoogde, dat na een aanvankelijk „heroïeke opzet" er tenslotte een schamel deel van de herzie- ningsvoorstellen was overgebleven. Twee van de zeven voorstellen nam de regering toen niet over, te weten het voorstel tot beperking van de drukpersvrijheid en het ontwerp gericht tegen revolutionnaire volksvertegenwoordigers. Vervolgens zag het kabinèt zich genood zaakt het ontwerp inzake een in het leven te roepen Grondwetskamer, tengevolge van tegenstand in de Tweede Kamer in te trekken. Naar de mening van deze spreker was dit een gevolg van de fout van de re gering, om, nadat reeds in 1948 zulk een voorstel was verworpen, toch met dit voor stel, dat niets meer dan een studeerkamer- ontwerp was, voor den dag te komen. Van wat er nu nog is overgebleven bleek prof. Anema ongewenst en onverantwoord te achten aanneming van het ontwerp in zake overgang naar de nieuwe rechtsorde. Ware het alleen maar een redactionele aan passing geweest bij hetgeen zich in feite ontwikkeld heeft, dan zou hij er vrede mee kunnen hebben. Er is echter ook een prin cipiële beslissing in neergelegd en die had men tot een algemene herziening moeten laten rusten. De Anti-Revolutionnaire fractie is een stemmig voor verhoging van het aantal Kamerleden, zo vernam men vervolgens. Maar nu in dat, ontwerp als resultaat van de door de Tweede Kamer aangenomen amendementen-Andriessen de bepaling is opgenomen, waardoor met een geringer quorum zal kunnen worden volstaan en wat nog veel zwaarder weegt stern- overdracht door in het buitenland vertoe vende afgevaardigden eventueel mogelijk zal zijn, staat de zaak anders. Tegen de voordelen van het ontwerp zal nu afweging van de nadeien onontbeerlijk ziin. Intussen bleek mr. De Wilde (A.R.) wegens de zoeven genoemde bezwaren het uitbrei- dingsvoorstel onaanvaardbaar te achten. De voorgestelde verlaging van de leef tijdsgrens voor verkiesbaarheid tot lid van de Tweede Kamer (van 30 tot 23) en van de Provinciale Staten (van 25 tot 23) zou de stem van de Anti-Revolutionnaire sena toren niet krijgen. Met de in de Grondwet aan te brengen wijzigingen in het hoofdstuk over de bui tenlandse betrekkingen ging prof. Anema accoord. Vooral achtte hij het juist, dat de Grondwet nu uitdrukkelijk gaat vaststel len, dat de rechter binnenlandse wettelijke voorschriften wegens onverenigbaarheid met internationale overeenkomsten buiten toeoassing kan verklaren. Dit toetsings- recht vond ook in mr. Wijers (K.V.P.), prof. mr. Molenaar (V.V.D.) en mr. Pollema (C. II.), zij het deze laatste om ietwat andere redenen, aanhangers. Trouwens, heel het voorstel tot wijziging van het hoofdstuk buitenlandse betrekkingen bleek in ruime mate instemming te ontmoeten. Speciaal prof. Beaufort (K.V.P.) prees het in de re gering, dat zij aldus zorg draagt voor aan passing van onze Grondwet aan de eisen die gesteld worden door een groeiende in ternationale gemeenschap en door de demo cratisering van ons buitenlands beleid. Na prof. Anema braken ook mr. Krop man (K.V.P.prof. Molenaar (V.V.D.) en de heer Van de Kieft (P.v.d.A.) de staf over het ten opzichte van de indiening -ter revisie-ontwerpen gevoerde regerings beleid. De voorbereiding en de verdere gang van zaken getuigden volgens mr. Kropman van weinig elegantie. Een her ziening behoort een groot staatkundig werk te zijn, dat niet in geforceerd tempo onder nomen moet worden. Déze criliëk, in ietwat andere woorden door de overige reeds genoemde senatoren herhaald, trof het kabinet en zeker ook minister-president dr. Drees. Maar minister Beel moest het ook nog duchtig ontgelden. Hij had, zoals de heer Van de Kieft be toogde, volkomen fout gehandeld, toen hij zich in de Tweede Kamer niet krachtig had.verzet tegen het amendement-Andries- sen inzake de stemoverdrachtsmogelijkheid. Dit had hij daar onaanvaardbaar moeten noemen. Doordat hij zulks had nagelaten, was hij thans mede-verantwoordelijk voor dit onderdeel van het voorstel tot uitbrei ding van het aantal Tweede Kamerleden. Daarom ging het niet aan, zo merkte de heer Van de Kieft op, dat minister Beel thans de schuld op de Tweede Kamer schoof. Evenmin juist achtte deze spreker het, dat de bewindsman aan de Eerste Ka mer in de Memorie van Antwoord ver klaard had, dat men zich over de bepaling omtrent de stemoverdracht niet zo druk behoefde te maken, aangezien slechts in de Grondwet komt te staan, dat de wetgever een regeling inzake stemoverdracht kan maken. Maar ook was in de Memorie van Antwoord te kennen gegeven dat er van indiening van een wetsontwerp ter ver wezenlijking van die mogelijkheid voor lopig heus niets zal komen. Met de heer Van de Kieft, alsmede prof. Molenaar, keurde mr. Kropman een dergelijk ge drag van minister Beel af. Hij merkte zelfs nlagend op, dat hij dit tegenover de Tweede Kamer met haar recht van amendement on- woordigen. Erkent de minister dit, dan be- voor zichzelf de uitbreiding wel nuttig achten. Echter bracht dit een nieuw ele ment., in het geding, dat door prof. Rcmme in de Tweede Kamer op de voorgrond is geplaatst, te weten: de onbaatzuchtigheid die men ook in politieke aangelegenheden in acht moet nemen. Het ging hier alleen om de doeltreffendheid, niet om een begin- selkwestie. Als de regering kon aantonen dat het ontwerp in hel algemeen belang moest worden aangenomen, dan zou de K.V.P.-fractie het nog wel kunnen aan vaarden. Een deel van de P. v. d. A.-fractie, wel licht het grootste deel, achtte het ontwerp tengevolge van het amendement-Andries- sen, omdat dit het prestige van het parle ment aantast, onaanvaardbaar. Merkwaar dig was nog de bewering van mr. Pollema, dat in het bijzonder uitbreiding van het aantal senatoren „de macht van Holland over de randprovincies onevenredig zou vergroten". Zijn Fries provincialisme deed hem bij deze gelegenheid optornen tegen die macht van Holland. Het had er veel van alsof nu de Friese kwestie er met de haren bij gesleept zou worden! In het betoog van mr. Pollema kwam "sterk naar voren het verlangen de eigen "sfeer van de Eerste Kamer niet te laten verstoren. Hij meende blijkbaar dat het onderonsje van de vijftig al te zeer in het gedrang zou komen als er vijfentwintig senatoren bij zouden komen. Mr. Pollema, die van het ontwerp nieu we rechtsorde niets wilde weten, gaf in zijn beschouwingen over het voorstel ten opzichte van de wijzigingen in de artikelen over de buitenlandse betrekkingen tot twee keer-toe te kennen, dat met het oog op het internationaal beleid vooral het optreden van een kabinet op brede basis aanbeveling verdient. Tenslotte zij vermeld, dat prof. Molenaar een poging deed minister Beel te laten ver klaren, dat het op 13 Mei uit te vaardigen besluit tot ontbinding der Kamers op ter mijn geschiedt, niet zozeer om de kiezers over de Grondwetsherziening uitspraak te laten doen, doch om er voor te zorgen, dat de Kamers, die in tweede aanleg de ont werpen moeten behandelen, dan geacht zul len kunnen worden de kiezers te vertegen- gepast vond. Enfin, na veel heen en weer praten gaf deze afgevaardigde nog te ken nen, dat de door de hier geschetste gang van zaken ernstig bezwaarden in zijn frac tie tenslotte misschien nog wel bereid zou den zijn voor het uitbreidingsontwerp te stemmen, maar dan zou de regering alsnog met overtuigende en betere argumenten moeten komen! De K.V.P.-fractie heeft aan verhoging van het aantal Kamerleden eigenlijk- geen behoefte nu de midden- en kleine partijen zit het parlement ook nog na 13 Mei het zedelijk gezag om herzieningsvoorstellen te bespreken. Prof. Molenaar zou er geen been in zien, tot een gemotiveerde verwerping van het uitbreidingsontwerp over te gaan. Daarop zou de regering het ontwerp op nieuw moeten indienen, maar dan zonder een bepaling als nu door het amendement- Andriessen is binnengesmokkeld. Dat ont werp zou nog tijdig door beide Kamers be handeld kunnen worden, aldus prof. Mole naar. raten opgegeven om zich geheel aan dit werk te kunnen wijden. Van haar scholen en opleidingscursussen ging een grote in vloed uit op de gehele opvoedkunde. Dr. Montessori vestigde zich een vijf tiental jaren geleden in ons land, waar haar methode een zo ruime toepassing had gevonden. Zij stichtte hier een centrum voor haar arbeid. De universiteit van Amsterdam bood mevrouw Montessori in 1950 het eredocto raat aan. De begrafenis geschiedt morgen, Don derdag, op de R.K. begraafplaats te Noordwijk aan Zee, na een kerkelijke uit vaartdienst, welke om elf uur begint. Te- Rome is op 5 Mei een Nederlands- Italiaans handelsaccoord ondertekend. De overeenkomst, welke rekening houdt met de liberalisatie door beide partijen door gevoerd, regelt het goederenverkeer tus sen Nederland en Italië gedurende de pe riode van 1 Juni 1952 tot en met 31 Mei 1953. Zij beoogt een nieuwe toeneming van de Italiaanse export naar Nederland en heeft voorts betrekking op de wederzijdse voorziening met grondstoffen, die van groot belang zijn voor de beide landen. Bescherming Bevolking" De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer, die na ontvangst van de Memorie van Antwoord en de daarbij be horende nota's van wijzigingen aangaande het wetsontwerp Bescherming Burgerbe volking overleg heeft gepleegd met de ministers Beel en Teulings, deelt mede dat zij een nog verre van voldoende beeld heeft gekregen van de bescherming der be volking in ruime zin. De aanhangige ont werpen vormen daarvan slechts een dwl. Inzicht betreffende de nationale verdedi ging ontbreekt de commissie nagenoeg ge heel. De materie die in deze wetsontwerpen wordt behandeld, zal naar het oordeel dei- commissie in de toekomst regelmatig on derwerp van bespreking uitmaken tussen regering en Kamer. Gezien de aard van het onderwerp, kwam het de commissie ge wenst voor, dat zulk beraad in beginsel zou plaats vinden door middel van een daartoe door de Kamer in het leven te roepen vaste commissie van overleg met de re gering. De regering verklaarde zich be reid, indien de Kamer tot de instelling van zulk een commissie zou besluiten, aan haar alle inlichtingen die zij mogelijkerwijze kan verstrekken te gevën. - De commissie" was van oordeel, dat door het wetsontwerp Bescherming Bevolking waar mogelijk de colleges van B .en W: en de raden der gemeenten zouden moeten worden ingeschakeld. De regering was be reid aan dit verzoek van de commissie te voldoen. In de nota van wijzigingen zijn de hiermee verband houdende veranderingen in het eerste wetsvoorstel aangebracht. Op 22 Mei 1927 volgde Feike Asma, thans een van de bekendste organisten van ons land, zijn vader op als bespeler van het orgel van de Ger°formeerde kerk te Den Helder en op dezelfde datum van dit jaar is het dus een kwart eeuw geleden, dat hij zijn loopbaan als musicus begon. Al spoe dig werd hij benoemd tot organist van de Hooglandse kerk te Leiden en precies tien jaar later verwisselde hij deze functie' voor die van organist van de Evangelisch-Lu- therse kerk te Den Haag, waar hij op Woensdag 28 Mei een jubileumconcert geeft. Zowel in Leiden als in zijn tegen woordige woonplaats slaagde hij er in, evenals vroeger zijn leraar Jan Zwart, door het geven van concerten meer begrip voor de orgelkunst te wekken. Ook als dirigent verwierf hij bekendheid. Hij nam daartoe lessen bij Eduard Flipse, Jan Koetsier en Paul van Kempen. Bij de concertpianist Hugo van Dalen studeerde hij compositie en piano. Voor Philips' Phonografische Dienst trad hij op als vertolker van grote orgelwerken voor gramofoonplaten. 31. Het was een heel werk om de verval len vuurtoren een enigszins feestelijk aan zien te geven, maar met behulp van een aantal duinbloemen, wat gekleurd papier en een grote mate van vlijt en goede smaak slaagde Panda er toch in. Hij hing zelfs nog een kleurig bord boven de deur met het opschrift: „HULDE AAN DE UITVIN DER!!". „Vind je het niet mooi?", vroeg hij voldaan «au Joris. Ach maar dat is veel té mooi!", riep Joris ontroerd. Dat is veel te veel eer voor een bescheiden en vergrijsd geleerde zoals ik! Heden, heden! Helaas ben ik te onpractisch om me te ver zetten. zeiden niet reeds de ouden: Re- quiescat in gloria, hetgeen wil zeggen, dat eerbewijzen vergankelijk zijn?" Toen werd hij in de rede gevallen door het ge luid van toeterende blaasinstrumenten en vele opgewonden stemmen. „Daar komen ze!", riep Panda. „Wat zal ik nu verder doen?" „Houd die lieden op een afstand, geliefde leerling!", smeekte de onthutste geleerde. „Aj! Ik schuw de openbaarheid! Ik wens geen stoffelijke eerbewijzen....". Maar niets kon de stroom meer keren. Daar naderde, gezeten in een kostelijke dienstautomobiel, de burgermeester, aan het hoofd van een stoet, waarin verslag gevers, fanfare-orkesten en blijde midden standers elkander verdrongen. „Komt, bur gers maak er een feest van!", riep de burgervader uit. Geen eerbewijs kan te groot zijn voor deze wakkere uitvinder!" Geneesheer. De zestigjarige Marcel Sil- berstein, die ruim vijf jaar eerste ge neesheer der Franse volksvertegen woordiging is geweest, is gisteren er van beschuldigd de geneeskunde on wettig te hebben beoefend, daar hij niet de volledige bevoegdheid voor arts bezit, zoals die in Frankrijk wordt ver eist. Silberstein is in Odessa geboren. Hij werd na de oorlog in Frankrijk als geneesheer erkend. Op grond van zijn verklaring, dat hij daarvoor ook in de Sovjet-Unie de bevoegdheid bezat. De deken van de medische faculteit zegt nu echter, dat Silberstein daar slechts twee jaar heeft gestudeerd en dat hij zijn studie voor arts niet voltooid heeft. Ieder. De UNO-commissie voor de rech ten van de mens heeft enige 'tijd gede batteerd over de vraag of het woord „ieder" in internationale conventies betrekking heeft op vrouwen zowel als mannen. Pakistan, Polen, de Sovjet- Unie en enkele landen wensten, dat in de voorgestelde conventie op de econo mische en sociale rechten mannen en. vrouwen genoemd zouden worden. En geland, gesteund door Zweden, Grie kenland en India, zette echter uiteen,- dat „ieder" zeker ook betrekking heeft op vrouwen. Uitvoer. De West-Duitse regering heeft goedgekeurd, dat 1500 ton boter naar Engeland wordt uitgevoerd tegen tweederde van dé normale Duitse prijs. De boter, die deze week wordt uitge voerd, zal worden verkocht tegen 3,65 mark per kg, terwijl de groothandels- prijs in West-Duitsland 5,20 mark per kg bedraagt. De regering heeft met het verlenen van haar góedkeuring ge wacht, totdat de bézwaren van de vak verenigingen en landbouworganisaties zouden zijn weggenomen. De vakbe weging had er bezwaar tegen, dat boter tégen lagere prijs in het buitenland zou worden verkocht. Bommen. Vice-admiraal John F. Cassa- dy, bevelhebber der Amerikaanse twee de vloot in de Stille Oceaan, heeft ver klaard, dat de Amerikaanse vliegkamp schepen thans vliegtuigen bezitten, die iedere atoombom, welke tot nu toe is gefabriceerd, naar iedere plaats ter wereld kunnen brengen. Verdwenen. Naar de Weense pers be richt, is een leidende figuur van het Oostenrijkse verzet tijdens de laatste oorlog, Gustav von Grimm, tijdens een autorit in de omgeving van Wenen door een Russische patrouille aangehouden en naar de Russische commandopost in Moedling gebracht. Sindsdien heeft men van de oud-majoor Von Grimm niets meer vernomen. In 1938 werd -Von Grimm,- die functionaris was -van het Oostenrijkse verbond van invaliden en oudstrijders door de Duitsers gear resteerd, doch na enige tijd als zwaai invalide vrij gelaten. In de eerste jaren van de oorlog organiseerde hij het transport van ontsnapte krijgsgevange nen naar Hongarije. Recht. Volgens Duitse rechtsbeginselen is het onmogelijk om strafwetten met terugwerkende kracht toe te passen, aldus heeft het West-Duitse ministerie van Justitie Dinsdag vastgesteld ten Sanzien van de wet van de geallieerde contróleraad, welke de basis vormt van de geallieerde procedures tegen oor logsmisdadigers. Erkenning van deze wet in een Duitse wetgeving is abso luut uitgesloten, aldus de conclusie van- het ministerie. Bezorgdheid. De „Financial Times" schrijft, dat de pogingen, die de exporteurs van andere landen, vooral van Duitsland en Japan, in het werk stellen om Enge- lands overzeese markten te veroveren door buitengewoon gemakkelijke cre- dietvoörwaarden aan te bieden, onge rustheid in de Engelse industrie ver oorzaken. De gevolgen van deze pogin-: gen, aldus het blad, doen- zich voor namelijk gevoelen bij de uitvoer- van kapitaalgoederen. Duitse exporteurs bieden in sommige gevallen credieten aan van 5 a 10 jaar, terwijl de Engelse exporteurs ten hoogste voor de duur van 2 jaar crediet kunnen geven. \anval. De „Prawda", het orgaan van de Sovjet-Russische communistische partij, schrijft, dat de dignitarissen van de R.K. kerk in Oostenrijk de rol van „frontlinie-strijdgroepen" hebben toe bedeeld gekregen in de plannen van het Vaticaan. Het Vaticaan wordt door de Amerikaanse imperialisten beschouwd als een van de steunpilaren van Washington in de strijd tegen het kamp van de vrede en de democratie", aldus de Weense correspondent van de Prawda, die verder schrijft, dat „er moeilijk een ander land te vinden is, waar de Rooms-Katholieke kerk zo nauw met de staat verbonden is als in Oostenrijk". Deense wens. De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Ole Bjoern Kraft, heeft in het Deense lagerhuis verklaard, dat zijn land het plan voor een Euro pees leger steunt, omdat dit. de enige practische manier is om West-Duitsland op te nemen in het West-Europese verdedigingsstelsel. Denemarken wenst dat zo spoedig mogelijk onderhandelin gen over de jongste Sovjetnota over Duitsland worden geopend. Deze nota mag niet eenvoudig van de hand wor den gewezen. Men moet Rusland vra gen zijn voorstel betreffende vrije ver kiezingen in Duitsland nader toe te lichten. Nationalisatie. De nieuwe regering van Bolivia zal de mijnen, de spoorwegen en onproductieve landbouwbedrijven nationaliseren, zo heeft de minister voor olie-aangelegenheden en mijn bouw, Juan Lechin, op een massaver gadering ter gelegenheid van de viering van de „nationale dag" verklaard. Bo livia is een van de grootste tinprodu centen van de wereld. Demonstratie. In de gevangenis te San Bruno (in de nabijheid van San Fran cisco) hebben Maandag 240 gevangenen een „vernielingsdemonstratie" gehou den. Zij lieten water lopen, staken ma trassen in brand en sloegen ruiten in. De gevangenen staakten hun demon stratie na ongeveer vier uur, nadat, hun verbetering van het voedsel en de was gelegenheid was toegezegd. Het is niet waar. De gewezen minister van Financiën van Hitier, Hjalmar Schacht, heeft na een privé-bezoek van vijf dagen aan Portugal verklaard, dat het niet waar is, dat hem verzocht is financieel adviseur van de Spaanse regering te worden. Schacht is Woens dag naar Madrid vertrokken.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2