Sunderland gaf Nederland-B een pijnlijk voetballesje (7-3) hoe meet men de afstand der sterren? Tweede Kamer besprak de berechting oorlogsmisdrijven Zie Boven Agenda voor Haarlem Geniet en profiteer! tand/ H' Sportweek belooft veel goeds Amendement betreffende de toepassing van de doodstraf 3 Voetbalvirtuozen in het Stadion V<m\id^jAdivnd Televisie-uitzending op Olympische Dag Waterpolo Zomercompetitie Golf Marlof Strumphler wint maandelijkse wedstrijd Korfbal Juniorentournooi HKB Schoolkorf balwedstrijden Noordhollands twaalftal Sport in 't kort THEE prijsverlaging BLAUWMERK 72 GROENMERK 66 ROODMERK 60 GEELMERK 55 ZILVERMERK A H. thee; zo geurig, Zwemmen Jaarvergadering Kring Haarlem KNZB Basketball Kampioenswedstrijden in Krelagehuis Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Van 7-14 Juni A utomobilisme Ook Gonsalez op BRM Bijeenkomsten voor de jeugd WOENSDAG 7 MEI 1952 Elf volleerde voetbalvirtuozen hebben Dinsdagavond in het Olympisch Stadion te Am sterdam het Nederlands B-elftal een geducht lesje gegeven. Tot zeven maal toe be kroonden de professionals van Sunderland een aanval, waar vrijwel geen Nederlands been tussen kon komen, met een doelpunt als op de Nederlandse voetbalvelden maar zelden wordt gemaakt. Tegenover die zeven doelpunten stelde de Nederlandse voor hoede er drie. En die werden nog gemaakt, toen de Engelsen het met een 7-0 voor sprong wel genoeg vonden en de duizenden toeschouwers op de tribunes alleen nog maar vergastten op een keur van staaltjes uit hun zo uitgebreide technisch arsenaal. Al met al een voor de Nederlanders wel zeer droevige vertoning. Een lust voor het oog overigens om dat Sunderland dat zelfs nog maar een mid delmatige ploeg is in de eerste divisie van de Engelse League aan het werk te zien. En wat een verschil met het B-elftal, dat vrijwel twee maal drie kwartier lang geen been aan de grond kreeg Voor de toeschouwers was er ongetwij feld nog genoeg te genieten, doch of dat ook het geval was voor de spelers zelf, die maar al te dikwijls van het kastje naar de muur werden gestuurd, en de leden van de Keuzecommissie, die nieuwe krachten voor de nalionale ploeg kwamen zoeken, mogen wij gerust betwijfelen. Want er was ook niet maar één speler van wie kon gezegd worden, dat hij boven zijn gewone kunnen uitkwam. Doelman Bijlenga (Frisia), die inviel voor Landman (Sparta), kwam er vrijwel niet aan te pas. Schuld aan de zeven doel punten had hij niet. Daar zorgden de ach terspelers Bakers (P.S.V.) en De Jong (A.D.O.) wel voor die er geen ogenblik in slaagden de Engelse voorhoede in bedwang te houden. En omdat zij ook al geen moed konden putten uit het zwakke optreden van spil Utermark (B.V.V.) verschenen Rey nolds, Shackleton en Ford steeds weer al leen voor de Nederlandse doelman. En spelers van dergelijke klasse maken in mike situaties nu eenmaal geen fouten. Falende voorhoede Ook in de middenliriie vlotte het niet al te best. Alleen Van Schijndel (S.V.V.) maakte af en toe nog wel eens een opening in de Engelse verdediging, maar Kuipers (De Volewijckers), die de geblesseerde Fanger (D.W.S.) verving, kon zich in de nieuwe omgeving helemaal niet aanpassen. Zo ook in de voorhoede, waar de vleu gelspelers Van de Bogert (D.O.S.) en Van Overbeek (B.V.V.) volkomen kansloos waren tegen de steeds weer vluggere en handiger achterspelers Hedley en Stelling. Rechtsbinnen Kuneman (H.B.S.) was wel de slechtste van het vijftal. Ondanks het feit, dat hij het derde doelpunt voor zijn rekening nam behoorde hij ongetwijfeld tot de slechtste spelers. Anders had het geval kunnen zijn met de Willem Il-spelers Mommers en Van Roes- sel. Had dit tweetal wat accurater en door tastender huurlieden gehad dan zou de ne derlaag zeker niet zo smadelijk zijn gewor den. Vooral Van Roessel, de man toch waarop de ogen van de Keuzecommissie waren gevestigd, toonde af en toe dat hij een speler was met een hard schot die zeker doelpunten kan maken. Hij was het ook, die twee goals voor zijn rekening nam. Een uit een penalty (nadat Hedley een schot van Van de Bogert uit het doel had geslagen) en een uit een hoge voorzet van Van de Bogert. ADVERTENTIE Na zo n lekker diner past geen andere sigaret. Ongelofelijk, zo n kwaliteit en dan nog PRIJSVER LAGING ook I Nu Over het verloop van de wedstrijd be hoeven we eigenlijk niet veel meer te zeg gen. Met de regelmaat van een klok vlogen de schoten van de Engelse schutters over de Nederlandse doellijn. Eerst was het de watervlugge Sunderland-linksbuiten Rey nolds die langs Bakers en Utermark heen liep alsof ze niet bestonden en van dichtbij onhoudbaar inschoot. Toen kreeg vlak daarna middenvoor Ford de bal voor zijn voeten toen De Jong grandioos had gemist en het was 02. En even later kreeg Rey nolds er weer zin in en liep opnieuw van de zijlijn dwars door de Nederlandse ver dediging om daarna Bijlenga ook maar niet de minste kans te geven (03). Een paar minuten voor de rust gaf rechtsbuiten Wright de aanvalsleider Ford vervolgens een (voor Engelsen) niet te missen kans en het was 04. Na de hervatting herleefde in het Neder landse team even de hoop op een dragelijk resultaat, toen een paar snelle aanvallen de Engelse verdediging even op volle toe ren deden draaien. Maar veel verder dan het strafschopgebied kwamen de Neder landers zelden. Want de Engelsen door zagen de te traag doorgevoerde combina ties maar al te goed en stonden in de mees te gevallen met twee verdedigers klaar om een Nederlandse aanvaller te attaqueren. Met harde schoten bracht Ford intus sen aan de andere kant de stand op 06 en even later schrok Bakers zo van een schijnbeweging van Ford bij een voorzet dat hij in eigen doel schoot (07). Bij deze stand vonden de Engelsen het genoeg. Zij lieten de Nederlanders wat los komen en bepaalden zich tot een demonstratie van hun technisch kunnen. Tijdens die periode toen het tempo bedenkelijk gedaald was ontstonden ook de drie Nederlandse doelpunten. Of Sunderland Donderdagavond tegen het Nederlandse A-team in het Feyenoord Stadion in Rotterdam het zeer veel moei lijker zal hebben daar twijfelen wij ten zeerste aan. En die twijfel is eigenlijk niet eens het enige ontmoedigende van de proefwedstrijden. Veel deprimerender is het voor de Keuzecommissie te weten, dat het indien nodig uit het B-elftal geen spelers van formaat zal kunnen kiezen voor een plaats in het Nederlands Elftal! Het Nederlands Olympisch Comité heeft aan de Nederlandse Televisiestichting toe stemming verleend om een televisie-uit zending te verzorgen van een deel van de sportgebeurtenissen, die op Donderdag 22 Mei (Hemelvaartsdag) in het Olympisch Stadion te Amsterdam op de Olympische Dag worden gehouden. Het ligt in de bedoeling van de voetbal wedstrijd Nederland BOostenrijk B de tweede helft uit te zenden. Voorts zullen diverse andere sportprestaties op het tele visiescherm te zien zijn. Voor de zomer kringcompetitie zijn de waterpolo-zeventallen als volgt ingedeeld: Dames: DWT 4, Haarlem 3. HPC 2. Meisjes: DWR, DWT, HPC, HVGB, VZV. Heren: eerste klasse: DWR 3, DWT 3, HPC 4. HZV 1. Heren, tweede klasse: DWT 4, Haarlem 5, HPC 5. HVGB 5. VZV 3. Jongens, afdeling A: DWR, Haarlem a, HPC, HVGB. Jongens, afdeling B: HZV, DWT, Haar lem b, Haarlem c. Op de links van de Kennemer Golf en Country Club werd de onderlinge maande lijkse wedstrijd, 18 holes handicap tegen bogey, gespeeld. Marlof Strumphler (16) werd eerste en mr. C. baron de Vos van Steenwijk (24), mevrouw W. Fenenga (30) en Frans van Geen (30) deelden respectieve lijk de tweede, derde en vierde plaats. De wedstrijd voor ouders met kinderen, 18 holes foursomes, eindigde onbeslist. Me vrouw T. van Wulfften Padthe (30) en Ge rard van Wulfften Palthe (24) en mevrouw H. L. oDrhout Mees (24) en Peter Dorhout Mees (25) zullen Zondag 11 Mei de wedstrijd overspelen. De Haarlemse Korfbal Bond organiseert Zondag aanstaande een juniorentournooi, dat op het terrein van „Watervliet" wordt ge houden. Ingeschreven hebben Haarlem, Nieuw Flora, Oosterkwartier, Oosthoek (met twee twaalftallen), Sport Vereent en Water vliet 2 (met twee twaalftallen). Er wordt gespeeld van 104 uur. Zaterdag tien Mei beginnen de schoolkorf- balwedstrijden, waarvoor 29 twaalftallen heb ben ingeschreven. Het programma luidt: Terrein Sport Vereent, Santpoort: 2.303.15 uur Ketelaarschool 2Centraleschool II; 3.304.15 Centraleschool IIKetelaarschool 2; 4.305.15 Centraleschool IICentrale school I. Terrein Oosterkwartier, Zomervaart: 2 2.45 uur Frans Halsschool IVondelschool I; 2.50—3.35 uur Ketelaarschool 3Rijksleer school I 3.504.35 Verliezer aVerliezer b; 4.405.25 uur Winnaar aWinnaar b. Terrein Kleverlaan: 22.45 uur Linnaeus- school IJulianaschool; 2.503.35 uur: Lin- naeusschool 2Tetterodeschool 3; 3.504.35 uur Verliezer aVerliezer b; 4.405.25 uur Winnaar aWinnaar b. Terrein v. O. de Bruinstraat: 22.45 uur LorentzschoolTetterodeschool 1; 2.503.35 Tetterodeschool 2Montessorischool; 3.50 4.35 uur Verlieezr aVerliezer b; 4.405.25 uur Winnaar aWinnaar b. Terrein „Aurora", Vergierdeweg, veld 1: 22.45 uur Chr. HuygensschoolSpaarne- school; 33.45 uur SpaarneschoolPrinsen- school; 44.45 uur PrinsenschoolChr. Huygensschool. Veld 2: 22.45 uur Wetli. Westerveldschool —Centraleschool I 2; 3—3.45 uur Breaerode- schoolWeth. Westerveldschool; 44.45 uur Centraleschool I 2Brederodeschool. Het Noordhollands twaalftal, dat op Hemel vaartsdag te Bussum tegen Zuidholland speelt, is als volgt samengesteld: Aanval, heren: D. Stoeltie (Westerkwar tier); Th. Woudstra (Blauw Wit). Dames: D. WoudstraSchenk (Blauw Wit); R. Smit- tenaar (Olympia). Midden, heren: P. Oerlemans (Swift); H. Schoonderwoerd (Archipel). Dames: A. Ko per v. Es (Westerkwartier); Tr. Heespelink (Westerkwartier). Verdediging, heren: C. de Voos (Wester kwartier): R. Munnikes (Luto). Dames: C. HelderVlietman (Blauw Wit); R. Distel brinkv. Lingen (Koog Zaandijk). Reserves, heren: C. Karsen (Ro'nda)H. Helder (Blauw Wit). Dames: L. v. d. Velde (Blauw Wit); B. v. Petten (DED). TRAININGSRIT EXCELSIOR. De Haar lemse Raceclub „Excelsior" hield een trainingsrit over twintig kilometer, In de A en B-klasse werd J. Ekel winnaar in 34 minuten. Bij de junioren in een wedstrijd over 12kilometer eindigde Van Wijk als eerste in 22 minuten. WARSCHAU—BERLIJN—PRAAG. De Oostenrijkse wielrenner Deutsch heeft de zesde étappe BautzenBerlijn van de wed strijd WarschauBerlijnPraag gewonnen. Hij legde de 203 km. af in 5 uur 31 min. 36 sec. De Nederlanders Daan de Groot en Van Neerven werden respectievelijk zesde en tiende. In het algemeen klassement leidt de Pool Stablewski. Tweede is de Belg Ver- schueren op 3 minuten en derde is De Groot op 4 minuten. Van Ingen (Ned.) is 11de op 19 min., L. A. Grouw (Ned.) 18e op 25 min., Remkes (Ned.) 37e op 43 min. en 57e is Van Neerven (Ned.) op 1 uur 15 min. fOE weet men nu precies, hoever een bepaalde ster van ons af staat?, vraagt een lezer. Wie niet sterk is moet slim zijn en aangezien tot nu toe geen sterren kundige het heeft ge presteerd, met een lang touw het heelal in te trekken, moest men om de afstamden van hemel lichamen te leren ken nen zijn toevlucht nemen tot allerlei trucs. Nu is ten aanzien van b.v. de maan de truc vrij simpel: men laat op twee plaatsen op aarde waar nemers gelijktijdig de hoek bepalen, waaronder zij de maan zien. Behal ve die beide hoeken is ook de „basislijn" be kend (n.l. de afstand in rechte lijn tussen de beide waarnemers) en hier heeft men al vol doende gegevens (één zijde en twee hoeken) om de driehoek te meten in welks top zich de maan bevindt. In prin cipe verschilt deze me thode dus niet van die van landmeters. Moeilijker wordt het bij sterren. De dichtstbij zijnde ster is al meer dan vier lichtjaren van de aarde verwijderd en elke basis-lijn op aarde zou te klein zijn voor een nauwkeurige meting van die afstand. Maar ook hier is uitkomst te vin den: men kent immers de afstand van de aarde tot de zon. Die bedraagt in afgeronde cijfers) 150 millioen kilometer. En hier doemt een nieu we basis-lijn op. Wij we ten dat de aarde een jaar nodig heeft voor haar omloop om de zon; daar uit volgt dat zes maan den na een gegeven tijd stip de aarde 2 x 150 300 millioen kilometer is verwijderd van het punt waar zij op dat gegeven tijdstip stond. Deze 300 millioen kilometer is dus de middellijn van de aardbaan om de zon. De grootste meetbasis die ons op aarde ter beschik king stond was de mid dellijn van de aarde zelf (ongeveer 12.750 km.); nu hebben wij een ba sislijn gevonden die on geveer 23500 keer zo groot is en de winst is enorm, mits men dus tussen twee metingen een half jaar laat verlo pen. Toch is ook deze meet basis bij lange na niet toereikend om de afstand van een zeer groot aan tal sterren te bepalen. Maar nu roept de astro noom de methode van de spectrum-analyse te hulp. Het licht van een ster wordt ontleed in kleuren en uit bepaalde lijnen die in dit kleuren spectrum voorkomen leest men een schat van gegevens af, onder meer betrekking hebbend op de lichtsterkte van de betrokken ster. Let wel: er bestaat in het sterrenkundige spraak gebruik een nadrukke lijk onderscheid tussen twee termen: de licht sterkte is de werkelijke kaarssterkte van een ster; de helderheid is de schijnbare lichtsterkte, zoals wij die zien. (Wij vinden de zon helderder dan Sirius omdat zij ons meer licht geeft; in feite is de lichtsterkte van Si rius 24 maal zo groot als die van de zon). Nu weet uit de huiska mer iedereen dat wij van de lamp meer licht krij gen naarmate wij er dichterbij gaan zitten en minder als wij ons ervan verwijderen. Hoeveel minder? In de sterren kunde is het als volgt geformuleerd:de helder heidheid van een ster neemt af, evenredig met het kwadraat van haar afstand. Als er een ster bestond, waarvan wij wisten dat zij precies gelijk was aan onze zon, terwijl haar licht vier maal zo zwak was als dat van de zon, dan zou die ster tweemaal zo ver van ons af staan als de zon. Kennen wij dus dewer- k el ijk e lichtsterkte van een ster en die leert ons de spectroscoop dan kunnen wij uit haar schijnbare hel derheid door berekening de afstand te weten ko men. Er zijn nog enige andere methoden om de afstand van sterren tot de aarde te weten te komen een bepaald soort veran derlijke sterren levert er b.v. een maar dit zou een hoofdstuk apart ver gen. G. v. W. ADVERTENTIE Duizenden genieten van het fijnste kopje Thee en profiteren bovendien van Albert Heijn's voor liefhebbers van «gf* heerlijkeChinamelange OU 20 verrukkelijk, Ukunt ze niet fijner verlangen- Orgelbespeling Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk, op Donderdag 8 Mei, des middags van 34 uur, door George Robert luidt: 1. Fantasie C kl. t. J. S. Bach 2. a. Kyrie, Gott Vater in Ewigkeit; b. Christe. aller Welt Trost; c. Kyrie, Gott, Heiliger Geist (met koralen). J. S. Bach 3. a. Aire; b. Gigue, J. B. Loeillet 4. Derde Concert, Handel - Dupré 5. Intermezzi, Hendrik Andriessen 6. Choral, Jos. Jongen Na een uitvoerige discussie heeft de kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond in zijn jaarvergadering het voor stel om ook een vrijwillige bijdrage te schen ken aan het Nederlands Olympisch Comité, aangenomen. Het Kringbestuur werd voorts als volgt samengesteld: G. Voogd, voorzitter; P. Wap- stra, secretaris; P. van Goor, penningmees ter; mevrouw J. Woning—Brinkhuis; L. A. Roozekrans, J. J. Wensing en J. J. Swier, commissarissen. ADVERTENTIE Zondag 11 Mei zullen in de grote zaal van het Krelagehuis van 's morgens 9 uur tot 's avonds 10.30 uur wedstrijden gespeeld wor den om het kampioenschap van Nederland (dames en heren), waaraan zal worden deel genomen door de afdelingen Amsterdam, Den Helder, Groningen, Haarlem en Rotter dam. Er zullen tevens enige jeugdwedstrij den gespeeld worden. De afdeling Haarlem zal worden vertegen woordigd door HOC I (dames) en Antilopen I (heren). Ook een Haarlems jeugdteam zal mededingen. De samenstelling van de teams is als volgt: HOC I (dames), J. Huigen (aanv.), C. Kors, G. Jordens, T. Voorting, G. Vreulink, R. Bon, C. Otsen, T. v. Zanten, T. Geldorp, T. Koster, H. Pompe, C. v. Maris, (coach H. Snel). Antilopen I (heren): C. Jonker (aanv.), C. Rip, J. Swart. W. de Bie, D. Laduk, D. Gau, M. Albrecht, K. Dingshof, W. v. Geens, C. v. Viersen, G. Broertjes, R. Noë. E. Hanekroot, M. Kwakkestijn (tevens coach). Haarlems jeugdteam: O. Olsen (aanv. HGA), W. Schmitz (IHJ), F. Hooijveld, F. v. d. Waals, H. Dinkelberg (OK), B. Maat (HHC), B. Uljee, W. Jansma, J. de Reus Jr. (SC Haarlem) (coach M. Rip). Aan deze wedstrijd zal door ongeveer veertien teams worden deelgenomen. Er wordt gespeeld op twee velden. Het programma voor Donderdag en Vrijdag 8 en 9 Mei om zeven uur in de Stadsdoelen is: SC Haarlem IIISchoten I (dames). Be slissing kampioenschap 3e klasse Ooster kwartier IIIAntilopen III (heren). WOENSDAG 7 MEI Arbeid Adelt, Grote Houtstraat 119, Psy- cho-synthese, 8 uur. Palace: „Tarzan in ge vaar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Een van de daders ontkwam", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mensen in het wit", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Hoogverraad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Verborgen goud", „Alles op ijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Si rocco", 14 jaar, 7 en'9.15 uur. Rembrandt: „Tramlijn begeerte", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 8 MEI Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Minerva: „Grote verwachitngen". 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt, Palace, Lido: 2. 4,15, 7 en 9.15 uur, Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. ADVERTENTIE Haarlem In de Finse hoofdstad Helsinki heerst grote bedrijvigheid ter voorbereiding van de Olympische Spelen 1952. Het zwembad ligt in een prachtige, door bomen beschutte omgeving en heeft acht startbanen. Op de tribunes, waarvan men rechts op de foto een gedeelte in aanbouw ziet, kunnen 13.000 toeschouwers de wedstrijden volgen. De Haarlemse Sportweek, het jaarlijks terugkerend sportfestijn, is weer aanstaande. Voor de negende maal wordt thans in de Spaarnestad een sportweek georganiseerd, dit jaar van Zaterdag 7 Juni tot en met Za terdag 14 Juni aanstaande. De Sportweek heeft in Haarlem een goede naam verworven. In tegenstelling met vele andere steden, welke in navolging van de Spaarnestad een sportweek organiseren en daarvan nog niet het succes bereiken waarop men meende te mogen rekenen, is de belang stelling in Haarlem steeds groeiende geweest en de Sportweek 1951 leverde het duidelijke bewijs dat men dit sportfestijn niet meer wil missen. Ook de negende Haarlemse sportweek zal in het middelpunt van de belangstelling komen te staan, omdat het Uitvoerend Comité een programma samenstelt dat ook de verwende sportliefhebber zal bevredigen. Op de openingsdag. Zaterdag 7 Juni, zal de Sportoptocht de traditionele ouverture van de officiële opening vormen welke laatste, als vanouds een plechtig tintje draagt. Van zelfsprekend is Haarlem's Grote Markt de plaats waar de openingsplechtigheid plaats vindt met een ditmaal met veel zorg samen gesteld sportvariété. Een sportmiddag op de volgende dag en een tafeltennisdemonstratie vormen de in leiding van een aantal sportwedstrijden en demonstraties die ook nu weer vele lief hebbers op de been zal brengen. Verder zijn er turndemonstraties op openbare pleinen, demonstraties van de moderne sporten volleyball en basketball en de meer bekende sporten als handbal, korfbal, honkbal en voetbal. Athletiek, zwemmen en wielrennen zijn eveneens goed vertegenwoordigd. De belangrijkste evenementen na de eerste dag (Zondag) zijn de krachtsportavond (waarop de zelfsverdedigingsporten voorna melijk aan bod komen), de wielerronde in Haarlem Noord, de zaalsportavond, het zwemfestijn waarop de Nederlandse Olym pische ploeg de laatste selectie houdt vóór Ra&wmki en tenslotte het sluitingsfeest op Zateïx5*g 14 Juni. De Argentijnse coureurs Fangio en Gon salez zullen met de Britse nationale renwa- gen, de BRM, uitkomen in de Grote Prijs van Albi op Zondag 1 Juni. De directie van de BRM, die dit meedeelde, maakte tevens bekend dat Ken Wharton, Engelands leiden de Rallye-rijder als reserve-bestuurder mee zal gaan naar Albi. Wie met geweld een vergadering van de Tweede Kamer uiteen jaagt of een lid ver hindert die vergadering bij te wonen, wordt gestraft met levenslange gevange nisstraf of een tijdelijke gevangenisstraf van ten hoogste 20 jaar. Dat staat nu als nieuw artikel in het Wetboek van Straf recht, dat op enkele punten is gewijzigd, gelijktijdig met het vaststellen van bepa lingen voor de berechting van oorlogsmis drijven. De Tweede Kamer heeft gister middag ingestemd met de voorzieningen in de gebreken van de bestaande wetten en in het algemeen de straffen op de misdrij ven tegen de veiligheid van de staat en tegen de bevolking verzwaard. In vele ge vallen kan de doodstraf worden opgelegd. De doodstraf, levenslange gevangenis straf of een tijdelijke gevangenisstraf van ten hoogste 20 jaar wordt opgelegd aan een Nederlander, die dienst neemt in het leger van de vijand. Dezelfde straf geldt voor iemand, die in geval van oorlog een ander blootstelt aan opsporing, vervolging of vrijheidsberoving. En eveneens voor de gene, die zich schuldig maakt aan schen ding van de wetten en de gebruiken van de oorlog, of indien het feit de dood of zwaar lichamelijk letsel tengevolge heeft, indien het feit de uiting is van een politiek van stelselmatige terreur, een schending van een gegeven belofte of misbruik van het Rode Kruis-teken of misbruik van de uni form van de tegenpartij. Leden van een bezettingsleger, die zich aan de vrouwelijke bevolking vergrijpen, kunnen tot de zwaarste straf worden ver oordeeld. Degenen, die met een in het buitenland gevestigde persoon of lichaam in contact treedt met het- doel tot het verschaffen van steun aan de voorbereiding van een revo lutie, wordt gestraft met levenslange ge vangenisstraf (het maximum was 15 jaar) of een tijdelijke gevangenisstraf van ten hoogste 20 jaren. De straf voor deelneming aan een staatsgreep wordt verhoogd van maximum vijftien jaar tot levenslang. Het belemmeren van een lid om de vei-gadering van de gemeenteraad bij te wonen, wordt gestraft met ten hoogste negen jaar gevan genisstraf (het maximum was twee jaar). De Wet Oorlogstrafrecht telt in totaal 36 artikelen, daarbij komen nog wijzigingen van het Wetboek van Strafrecht en het Wetboek van militair strafrecht. en Een nieuwigheid is tenslotte ook dat aan de minister van Justitie de bevoegdheid is gegeven in bijzondere gevallen te bepalen dat politieke delinquenten buiten het rijk in Europa gevangen kunnen worden gezet. In de oorlogsdagen van 1940 is immers de ervaring opgedaan dat de Duitsers de ge vangen genomen NS.B.'ers bevrijdden. De doodstraf Met uitzondering van de communisten betuigde de Kamer in het algemeen haar instemming met het wetsontwerp. Het debat draaide in hoofdzaak om de toe passing van de doodstraf, die in ons land in het gewone strafrecht in 1870 is opge heven. In het militaire strafrecht bleef de doodstraf in oorlogstijd gehandhaafd, echter met de beperking dat dat de veiligheid van de staat de toëpasing van de doodstraf moest eisen. Die beperking wordt in het wetsontwerp opgeheven, maar de heer Donker (P. v. d. A.) wilde haar hand haven. Hij heeft daartoe een amendement ingediend. De heer Gerbrandy (A.R.) pleitte echter voor handhaving van de doodstraf ook na de oorlog als element van recht, de heer Van der Feltz (C.H.U.) zou het onbillijk vinden als iemand voor een zelfde misdrijf na de oorlog niet ter dood zou worden veroordeeld. Minister M u 1 d e r ij e merkte op dat de doodstraf niet kan worden gemist als men door ervaring weet welk een ontzettende misdadigheid in oorlogstijd wordt gepleegd. Van de 140 na de oorlog uitgesproken dood vonnissen zijn er tenslotte slechts 40 ten uitvoer gelegd. De minister kwam de heer Donker tegemoet met een wijziging volgens welke de doodstraf niet zal worden opge legd dan met eenparigheid van stemmen. Hedenmiddag zou over het amendement- Donker en het wetsontwerp worden ge stemd. Export-nota In de avondvergadering der Tweede Kamer kwam de nota over de exportpoli- tiek aan de orde. De heer Korthals (V.V.D.) gaf te kennen, dat hij de nota, waarin onder meer belastingfaciliteiten voor exporteurs naar overzeese gebieden in uitzicht worden gesteld, gaarne eerder had gezien. Want het vraagstuk van de in dustrialisatie is tevens het probleem van de buitenlandse afzet. Met het in uitzicht stellen van belasting verlaging voor bepaalde exporteurs erkent de regering dat het bedrijfsleven te zwaar is belast en dat was ook de mening van de heer Stapelkamp (A.R.), die het niet billijk zei te vinden, dat alleen de overzeese export zou worden gesteund. Ook de ex porteurs naar landen in Europa hebben het moeilijk, evenals de fabrikanten, die voor de binnenlandse markt werken. Daarom wilde ook de heer Janssen (K.V.P.) de op heffing van de vereveningsheffing niet be perken tot de overzeese export. Evenals de heer Stapelkamp waarschuw de ook de heer Nederhorst (P.v.dA..) met het oog op de werkgelegenheid de pro ductie voor het binnenland niet te verwaar lozen. Hij zag een onbillijkheid in de moge lijkheid van grotere winst voor de onder nemers, die naar dollarlanden exporteren. De heer Hofstra (P.v.d.A.) zette uiteen dat door maatregelen voor de export het karakter van de belastingheffing niet ver loren mag gaan. De heer W el t er (K.N.P.) vond de nota over de export-politiek „een moedige ver klaring nu de rozige mist van de Marshall dollars optrekt" en hij hoopte dat de aan gekondigde belastingfaciliteiten een aan loop zouden zijn tot verder strekkende maatregelen, want het zal niet gemakkelijk zijn de export te verdubbelen onder een moordende concurrentie op de buitenland se markt, terwijl men maar moet afwachten of het buitenland invoer wil toelaten. In totaal voerden over de nota elf sprekers het woord. Woensdagmiddag zal minister Van den Brink hen beantwoorden en na hem komt dan ook minister Lieftinck aan het woord. Dank zij de samenwerking van de ver eniging Pro Juventute; de R.K. vereniging voor het gezin, het Verbond van Haarlem se Speeltuinverenigingen, de Stichting Club- en Buurthuizen, de vereniging St. Franciscus Liefdewerk, de vereniging St. Francisca Romana Liefdewerk en de Ne derlandse Jeugdgemeenschap worden Za terdag 10 Mei in het Concertgebouw drie voorstellingen gegeven door het Amster damse kindercircus „Elleboog", onder lei ding van mevrouw I. LastTer Haar. Ter gelegenheid van de jeugdweek houdt de districtsraad van de Nederlandse Jeugdgemeenschap op Dinsdag 13 en Woensdag 14 Mei demonstratieavonden in gebouw „Sint Bavo". Onder leiding en regie van Anton Sweers zullen aangesloten organisaties haar werk laten zien. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Mei 1.668.000 tegen 1.658.494 op 1 April. Op 1 April waren er 484,012 aangeslotenen op het rijksradiodistributienet tegen 484.250 op 1 Maart. Tezamen zijn er dus ruim 2 millioen geregistreerde luisteraars.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5