Kort en bondig Haarlemse plantsoenen kunnen fraai blijven, als publiek meewerkt Clowntje Riek Intieme huismuziek voor twee fluiten Derde concert van Beethovencyclus Filmverslag van reis van Koninklijk Paar „Rusland en de inter nationale handel" HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 7 MEI 1952 4 Burgerlijke stand FEUILLETON De fluistercampagne Met Bach tot besluit Eendennesten vernield Verhey bracht met de H.O.V. iets groots tot stand ,,'t Kopje" bestaat 45 jaar Nieuwe kwikdamplampen voor Bloemendaal Bestuurdersbond Haarlem Ongeval bij het laden van bomen in de Hout Een beschouwing van de vereniging voor vrijhandel Redacteur van „Het Vrije Volk" in gijzeling Nieuwe schoenen gestolen Verdere aanwas van het deviezenbezit 1 1 f Voor de kinderen Jongens hebben bladeren en knop pen van rhododendrons geplukt en van de bladeren hebben zij bootjes gemaakt. In straten heeft de jeugd dunne jonge boompjes gebroken die van hun steunpaal waren losgeraakt. Uit een plantsoen aan de Klever laan zijn dezer dagen honderd tul pen afgesneden. „Dit zijn nog maar enkele gebeurtenis sen van de laatste dagen, waarbij de jeugd en ook ouderen zich aan vernieling van plantsoenen hebben schuldig gemaakt", vertelde ons de heer J. A. Dorresteijn, directeur van H"out en Plantsoenen, onder wiens leidirig verscheidene hoveniers dage lijks zo hard werken, om Haarlem een Haarlem heeft vele parken en plantsoenen die er goed verzorgd uitzien. fleurig aanzien te geven. Vreemdelingen spreken vaak hun bewondering uit over onze plantsoenen, over de Haarlemmerhout en het Noorder Sportpark. Het is te begrijpen, dat de heer Dorre steijn met lede ogen de vernielingen heeft geconstateerd. De jongens beperken zich echter niet tot het vernielen van de flora; ook de dieren laten zij niet met rust. Dat bleek uit de volgende mededelingen van de heer Dor resteijn: Jongens hebben nesten met eenden eieren uitgehaald op een eilandje in de Kloppersingel. In de vijver van het Noor der Sport park hebben jongens karpers ge voed, doch zodra de vissen aan de oppervlakte kwamen werden zij met stenen gegooid. Een gans is in het Noorder Sport park bekogeld en het gevolg is, dat het dier thans mank loopt. Een eend is door oudere jongens om het leven gebracht. Het gelukt de politie af en toe jongens aan. „te houden die zich aan vernielingen hebben schuldig gemaakt. Op Woensdag en Zaterdagmiddagen en op enkele avon den surveilleren politiemannen in burger speciaal bij plantsoenen en in parken. Con stateren zij dan, dat de jeugd zich mis draagt dan treden zij tegen hen op. Betreft het nog jeugdige knapen dan worden de ouders en het onderwijzend personeel in geschakeld. In vele gevallen wordt daar mee succes geboekt. Van hoofden van scholen geniet de politie reeds veel mede werking en zij hoopt, dat zij in de toe komst bereid blijven hun steun te blijven verlenen. Het gebeurt bijvoorbeeld, dat een onderwijzer in de klas de meisjes en jongens over de gedragingen van vernie lers vertelt; ook moeten de knapen wel eens opstellen maken over een onderwerp betreffende natuurbescherming. Tegen oudere jongens wordt strenger opgetreden en soms maakt de politie proces-verbaal op, waardoor de justitie er aan te pas komt. Ook worden de ouders aansprakelijk gesteld voor de schade aan planten aan gebracht. HAARLEM, 6 Mei 1952 ONDERTROUWD: 6 Mei, J. J. Engelse en M. L Roskam. GEHUWD: 6 Mei, J W. Gerringa en L. A. M. Vink; E. T. Vroom en J. H. Corver. BEVALLEN van een zoon: 1 Mei, J. J. VerverRiemens; 3 Mei, C. J. Zuurendonk Zedel; 5 Mei, W. A, Hirsvan der Kamp; P. VriezeKoolbergen; C. M. Kolvan Eeden. BEVALLEN van een dochter: 3 Mei, C. C. Faber—Flesch; M. A. Wortelboer—Brennik- meijer; W. HonkoopMeijer; E. Bellaart de Jongh; 5 Mei, M. C. Kaestner-Groeneveld; P. VergersBurggraaf; 6 Mei, W. A. T. de KuijerBleijswijk; H. van AltenaJacobs. OVERLEDEN: 4 Mei, I J. M. van den Nouwland. 8 m.. Gen. Cronjéstraat; J. M. Meijervan Wort, 42 j., Voorzorgstraat; P. W. Bantemavan Eerden, 70 j„ Schalkwij kerstraat; 5 Mei, A. J. Reijn, 66 j., Flora straat; J. K. Zekveldvan Poelgeest, 77 j., Duvenvoordestraat. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 35) Zie nu zélf!, riep de commissaris riomfantelijk uit. Simpkins, die zich natuurlijk weer m een of andere vermomming had gesto ken, volgde u van Scotland Yard af. Hij had dus tijd genoeg voor die afspraak met Porter, omdat hij er wel voor zorgde zo snel mogelijk uit 't station te komen. Hij rekende er kennnelijk niet op dat u al zó vlug bij dat café Paragon zou zijn. Het was toch helemaal niet onwaarschijnlijk geweest, als u een uur of nóg langer had moeten zoeken naar het punt van samen komst. Daarom viel zijn plan in duigen. Het is mogelijk, dat u gelijk hebt, gaf Brannigan toe. Maar we hebben iemand over 't hoofd gezien die wist dat ik naar Torquay zou gaan. Ik bedoel Hector Blair. Hector Blair!, herhaalde de commis saris met verbaasde stem. Weet u wel wat u zégt: Hij is een van Amerika's meest vooraanstaande cri minalisten. En u hebt zélf toegegeven, dat hij een grote steun voor u is geweest! U De heer Dorresteijn heeft tot zijn ge noegen waargenomen, dat het publiek hem gaarne ter zijde wil staan wanneer het gaat om behoud van de plantsoenen. Verschillende malen heeft hij vernomen, dat stadgenoten houders van honden ex- opmerkzaam op maken, dat hun loslopende honden in parken, waarin mooie heesters en planten bloeien, ravotten. Het resultaat is, dat de eigenaars met de dieren naar een braakliggend tex-rein gaan. Omwonenden van plantsoenen houden met elkaar een wakend oog op de bloemen en heesters. Over de medewerking van hoofden van scholen schreven wij hierboven reeds. Als iedereen zich tot taak stelt zoveel mogelijk tot het behoud van de plantsoe nen en parken mede te werken zal het per soneel van Hout en Plantsoenen nog meer voldoening van zijn werk hebben en met nog groter animo de plantsoenen verzorgen. Het is jammer dat er voor de jeugd te weinig speelplaatsen zijn; vermoedelijk zal men bij het vaststellen van de uitbrei dingsplannen meer rekening houden met de aanleg van speeltuinen dan in het ver leden. Dat zal tot gevolg hebben, dat de jeugd minder behoefte heeft op gazons te spelen, waardoor zij minder spoedig in de verleiding komt bloemen en heesters te vernielen. In de kunsthandel Leffelaar aan de Wa genweg werd Dinsdagavond gemusiceerd door de bekende fluitist Frans Vester, diens Belgische collega Joseph Urbain (solist vaai het befaamde Gidsen-regiment) en Miep van Luin, die meewei-kte als cla- veciniste. De bedoeling van de concertge- vers kan niet anders geweest zijn dan het intieme karakter van de achttiende eeuwse huismuziek met fluiten een vaak voor komende combinatie zo goed mogelijk te demonstreren. Alle virtuoze heksentoeren op de fluit, waartoe de beide concerterende blazers voorzeker in staat zijn, bleven op deze avond achterwege; maar de zuivere eenvoud van muziek zonder meer, van kunst die niet wil verbazen, doch alleen het gehoor strelen en de aesthetische zin bevredigen, bezorgde de naar vei-houding talrijke aanwezigen een paar boeiende uren van muzikaal genot. De uitgevoerde stukken kan men gro tendeels rangschikken onder het uitgebrei de répertoire van de amateurs-fluitisten van de achttiende eeuw. De fluit, hoe pri mitief het instrument toen ook nog was, vond onder de dilettanten vele beoefe naars. Het duo en de trio-sonate waren zeer gezochte vormen van fluitmuziek. Maar of die liefhebbers ook de Trio-Sonate in G-d'ur van Bach gespeeld zouden heb ben (gesteld dat dit werk in druk ware verschenen, wat niet het geval was) kan men met recht betwijfelen. De muziek van Handel kon nog binnen het besef van de ernstige dilettant vallen en de uitstekende fluitcomposi'ties van Loeillet hadden een sterke aantrekkingskracht dank zij de me lodieuze eigenschappen. Men zal allicht ook naar het werk van Willem de Fesch gegrepen hebben, daar dit weinig moei lijkheden bood. En daar men in de galante tijd niet genoeg kon krijgen van de weke charme van tertsen en sexten, is het dui delijk dat men op duetten van Naudot, Chédeville Cadet en van Carl Stamitz ge brand was. Dock Bach's werk stond daar buiten. En ook deze avond kwam er een andere, een ernstiger sfeer vol spanning en artistieke durf, toen dit Trio tot besluit van het programma werd uitgevoerd. Hiermee is' niet bedoeld dat al die voor afgaande fluitduetten en trio-sonates ar tistiek tekort schoten. Helemaal niet. Het was buitengewoon aantrekkelijk hun élégant karakter en hun muzikale charme te kunnen proeven uit de délicate inter pretaties van twee supérieure fluitisten en van een begeleidster van eerste rang. En juist in deze intieme omgeving, waar men zich thuis kon wanen, spraken deze modeluitvoeringen van alleszins waardige huismuziek bijzonder hai-telijk aan. Maar toch waren wij blij aan het slot, met de Trio-Sonate van Bach, ook nog iets te horen dat boven de tijdgeest uit gaat. Frans Vester, Joseph Ux-bain en Miep van Luin genoten terecht een dankbaar succes. JOS. DE KLERK Dezer dagen waien twee jongens van tien jaar in Haarlem aan het spelen in het water langs het Prinsen Bolwerk. Zij waadden naar een der eilandjes in de Kloppersingel. Het water was niet diep en zonder veel moeite bereikten zij het eilandje. Het was iets moeilijker om er op te komen, omdat er prikkeldraad was aangebracht, doch het was voor de knapen geen bezwaar dat te vernielen. Op het eiland waren enkele een dennesten, waarover de jongens zich ont fermd hebben. Zij hebben de nesten ver nield en de eieren weggegooid. De politie is de twee jongens, die tien jaar oud zijn, op het spoor gekomen en heeft hen berispt. Het hoofd der school van de jongens is op de hoogte gesteld van het baldadig optreden. kimt toch niet in ernst veronderstellen, dat hij met Simpkins onder één hoedje speelt? Ik weet het nog niet, zei Brannigan bedachtzaam. Ik zou het helemaal niet gek vinden, als Simpkins zich als Blair had vermomd. Ze zijn ongeveer even lang, even oud en hetzelfde gebouwd. Ik durf er alles om te verwedden, dat als Simpkins zich als Blair vermomd zou hebben en zij naast elkaar zouden gaan staan, je hen niet uit elkaar zou kunnen hoyden. Dat is één mogelijk heid. De andere is, dat de Amerikaan con tact onderhoudt met Simpkins en hem op de hoogte brengt van onze bewegingen. Maar wat zou dan het motief zijn? Geld misschien. Of een zonderlinge haat jegens Engeland. Er zijn héél wat Amerikanen, die ons Engelsen niet kunnen luchten of zien. De commissaris schudde zijn hoofd. Dat is te ver gezocht! U wilt het dus doen voox-komen, alsof Blair u gisteren tot Paddington Station heeft gevolgd, die tele grammen verstuurde en toen óf Simpkins in Torquay waarschuwde óf met dezelfde trein naar het Zuiden ging?Maar mis schien zit er tóch wat waars in. U zult er dus geen kwaad aan aoen om een discreet onderzoek in het Savoy Hotel naar Blairs bewegingen van gisteravond te laten in stellen. Je kan 't ten slotte nóóit wet<m. De telegrammen, die bestemd waren voar Tor quay en die gisteren in het halve uur vóór het vertrek van uw trein aangeboden wer den, zou ik ook maar eens controleren. En Niet alle werken, die Ludwig van Beet- hovexx schreef, geven uitdrukking aan het persoonlijk lief en leed, dat deze in zijn eenzaam, door doofheid en ziekte versom berd leven ondervond. Er zijn composities waarin Beethoven voornamelijk als toon kunstenaar zijn rijke muzikale gedachten heeft weergegeven. Maar er zijn ook schep pingen aan te wijzen, die als een openba ring vaxx Beethovens menselijke natuur met al haar hevige spanningen gezien kun nen worden. Nochtans bleef het een open baring door muziek, die alleen als muziek ondergaan moet worden. Het vijfde Piano concert in Es opus 73 en de Vijfde Sym- phonie in c opus 67, die gisteravond op het derde concert van de Beethovencyclus der H.O.V. wei-den uitgevoerd, zijn twee wer ken van de Weense meester, die zo hun eigen karakter hebben. Het pianoconcert is een voorbeeld van een monumentaal wei-k, groots van opzet en ontwikkeling, waarin het gevoelige element in het fraaie Adagio zijn plaats kreeg. De symphonic, een geladen stuk muziek, merkbaar ge schreven onder een sterke innerlijke drang, werd tot een bevrijding van de spanningen, waaronder Beethoven leefde. De uitvoering, die dirigent Toon Verhey met het orkest van de symphonie gaf, werd eveneens tot een bevrijding. Een bevrijding van alle dogmatische „vei-klaringen", die er van het werk in omloop zijn en die de argeloze toehoorder alleen maar verder van de muzikale inhoud af konden bren gen. Want Verhey bracht ons tot de mu ziek terug. De talloze keren gespeelde sym phonie kwam vernieuwd tot ons, als een gei-estaui-eex-d schilderij, waarvan de oor spronkelijke tinten weer diep gingen gloeien of een lichtende glans herkregen. De uitvoering werd het stralende hoogte punt van de avond en de toehoorders, be seffend dat hier iets groots tot stand was gekomen, brachten Toon Verhey en het orkest een langdurige ovatie. Als solist hoorden wij de Amerikaanse pianist Jacques Abram, een kunstenaar die met een voortx-effelijke technische ontwik keling en een gezonde muzikaliteit is toe gerust. Jacques Abram vermeed in zijn spel alles wat naar effect zweemde en stelde zich volkomen in dienst van de muziek. Wat bescheiden en wat te weinig geprononceerd soms in het Adagio van dit pianoconcert. Maar in het Allegro en het Rondo kon de pianist zich overtuigend la ten gelden door markante, imponereixde voordracht. Toon Verhey en het orkest be geleidden de solist voox-treffelijk. Jacques Abram liet hen direct delen in het succes, dat de uitvoering verkreeg. P. ZWAANSWIJK. In het najaar van 1951 bestond de Middel bare Meisjesschool 't Kopje Koepellaan te Bloertiendaal vijfenveertig jaar. Van een viering van dit negende lustrum is toen niets gekomen. De oud-leerlingen zullen Maandag middag 12 Mei in de Aula van het school gebouw bijeen komen om oude herinneringen op te halen. Tal van aangeschreven oud leerlingen hebben het comité van voorbe reiding, bestaande uit de dames J. S. Dom- hoff—Vriesendorp, C. E. Gualthérie van WeezeiCrommelin, A. P. SalmStadt en W. M. KuyckSmit haar komst op de réunie en haar medewerking i bericht. 'Echter zijn niet alle adressen van oud-leerlingen be kend. Daarom verzoek'6. het comité van voor bereiding alle oud-leerlingen van ,,'t Kopje", die geen convocatie ontvingen, zich te willen melden bij mevrouw J. S. DomhoffVriesen dorp, Boekenroodeweg 7 te Aerdenhout. Het is de bedoeling, dat er uit de oud-leerlingen cp de reunistenbijeenkomst een bestuur ge kozen zal worden voor vijf jaar. Dit bestuur zal tot taak krijgen de Kopjesband te her nieuwen en in stand te houden 'en voorbe reidingen te treffen voor de viering van het halve eeuwfeest van de school in 1956. vergeet da!n de telefoongesprekken niet! Uitstekend, sir. Brannigan stond op. U verlangt dus van mij, dat ik met Blair blijf samenwerken? De commissaris trok een ontstemd ge zicht. Verduiveld Brannigan! Wat blijft u toch hameren op dit punt. Natuurlijk han delt u naar eigen overtuiging. Als Blair zijn neus wil steken in iets, dat u liever geheim wilt houden, hoeft u hem natuur lijk niet in te lichten. Maar aan de andere kant probeer op goede voet met hem te blijven! Toen Brannigan op zijn bureau was teruggekeerd, vond hij een kort memoran dum over de geestelijke, Percival Hunt. Deze was uit Iona naar Soho teruggekeerd. Brannigan voelde zich hiermede ingeno men, want hij had juist vandaag de gees telijke willen vragen naar Londen terug te keren. De hoofdinspecteur zond een boodschap naar Thomas Barnes, die nog steeds in Dorchester was, om naar Londen te komen. Lange tijd bleef Brannigan nog op zijn bureau, voordat hij tenslotte naar de gees telijke ging. Percival Hunt zat in zijn een voudig studeervertrek en keek met een bezorgd gezicht naar de grote stapel brie ven, welke voor hem lag. In zijn parochie had ongetwijfeld de mare snel de ronde gedaan, dat de geeste lijke weer terug was, want een lange rij Polygoon heeft een film vervaardigd over het bezoek van het Koninklijk Paar aan de Verenigde Staten en Canada met een ver- toningsduur van veertig minuten, die van Vrijdag af in tal van bioscopen zal draaien. Het eerste deel, tot aan de aankomst te New York, werd opgenomen door de over leden luitenant ter zee eerste klasse voor speciale diensten Frits Wassenburg, het deel daarna door de eerste cameraman der maatschappij P. Buis. Er komen vele opnamen in voor, die nog niet in de journaals te zien zijn geweest. De film geeft een goed beeld van deze ver moeiende, maar met zoveel succes bekroon de tocht. Speciaal de opnamen in de emi- grantenmilieu's zullen veel belangstelling wekken. Op de film brengt de Koningin groeten over van „het leger van Neder landse afgezanten, over geheel Canada verspreid, die overal vriendschap bren- gen". Aan het reeds bekende materiaal zijn toegevoegd opnamen van de rede van de Koningin op de derde verjaardag van de NAVO, van de vacantie op Sea Island, de vliegtocht boven Michigan en de plechtig heid in het „Calvin College". De kwikdamplampen, die verleden jaar reeds werden aangebracht op de Bloemen- daalseweg in het dorp Bloemendaal en op de Julianalaan te Overveen zijn een grote verbetering. De vorige week zijn ook in de lantaarns nabij het dorpsplein te Ovex-veen kwikdamplampen geplaatst. Het is de be doeling dat in de komende weken op 't gehele traject van de Bloemendaalseweg te Over veen tussen de Zijlweg en de Julianalaan kwikdamplampen worden aangebx-acht. Te gelijkertijd echter zullen dan de staaldraad kabels, die over de weg zijn gespannen en waaraan de lichtpunten bevestigd zijn, wor den vernieuwd. Voor de vernieuwing van de kabels een werk, dat iedere vijf jaar dient te geschieden is de tijd weer aan gebroken. Op de begroting is daarvoor dan ook een bedrag uitgetrokken omdat in Over veen en in Bloemendaal vele lichtpunten aan deze kabels bevestigd zijn. Al deze kabels worden in het komende jaar dus vernieuwd. In het verslag over 1951 van de Be stuurdersbond Haarlem wordt herinnerd aan de viering van het vijftigjarig bestaan in Februari. Het aantal leden bedroeg op de datum van het gouden jubileum ruim tienduizend en bevond zich ook daarna nog in stijgende lijn. Op 31 December 1951 telde de bond 10.059 leden. Uitvoerig wordt in het verslag ingegaan op de vele werkzaamheden van de bestuursleden, de commissies en vertegenwoordigers in col leges. Dinsdagmorgen tegen half twaalf waren arbeiders in de Haax-lemmerhout bezig bomen te laden op een oplegger. Toen de laatste boom er op werd gelgd moest nog een staaldraad om de bomen gespannen worden. Op dat ogenblik braken de rongen (steunlatten) aan een zxjde van de opleg ger en de bomen vielen er af. De negen enveertigjarige arbeider W. van der S. uit Vreeswijk wilde weglopen, doch struikel de over een balk en viel. Zijn linkerbeen raakte bekneld tussen de bomen. Zijn me de-arbeider N. B. heeft hem bevrijd. Een lid van de ongevallendienst werd gewaax'- schuwd, dat overbrenging van Van der S. naar het Sint Elisabeths Gasthuis noodza kelijk achtte. Daar bleek, dat de arbeider een beenfractuur had opgelopen. Met ingang van 18 Mei zullen de Bel gische spoorwegen het personenvervoer op het traject St. NiklaasHulst staken. bezoekers wachtte in de gang op hem. De meesten van hen, die Hunts hulp of steun wilden inroepen, waren mannen of vrou wen op leeftijd. Er was echter ook een jonge meisje onder de wachtenden. Zij was zeker niet ouder dan 18 jaar en had grote, opvallend mooie ogen, met een droevige uitdrukking. Brannigan kwam binnen, juist toen een oude man het werkvertrek van Hunt ver liet. Heeft u de strijd weer opgenomen?, vroeg Brannigan. Zegt u dat wel!, stemde de geeste lijke met hem in, terwijl hij door de hele stapel brieven bladerde. ik heb nauwe lijks tijd gehad'om deze brieven ook maar even vluchtig in te kijken, maar uit ten minste twee blijkt al overduidelijk, dat hier in Soho georganiseerde ontucht heerst. De va'cantie in het Noorden heeft me overigens goed gedaan. Ik voel me weer krachtig genoeg om die schurken aan te pakken. U zult er nóóit in slagen de wantoe standen in Soho uit te bannen, merkte Brannigan op, terwijl hij ging zitten op een ongemakkelijke houten stoel. Ik ben genoeg man van de wereld om dat te begrijpen! Wij geestelijken zijn ein delijk uit onze ivoren toren afgedaald. Maar we zouden die erbarmelijke toestan den waarschijnlijk voor een groot deel kunnen uitbannen, als-we voor een be hoorlijke sanering konden, zorgen, zodat Het bestuur van de Nederlandse Vereni ging voor de Vrijhandel, waarvan de heer Th. Ligthart voorzitter is, heeft een brochu re uitgegeven naar aanleiding van de on langs te Moskou gehouden economische conferentie. Onder de titel „Moskou en de internationale handel" geeft deze brochure een beschouwing van de betekenis en de les dezer conferentie uiteraard gezien van het standpunt der voorstanders van in ternationale vrije handel uit. De beschou wing zegt onder meer: „Het is jammer, dat de economische con ferentie te Moskou voor een goed deel aan het oog van het West-Europese publiek was onttrokken. Want het is waarschijnlijk de belangrijkste conferentie geweest, die sinds 1945 is gehouden". De brochure be toogt dat het vermogen des onderscheids in deze gespleten wereld stex-k heeft geleden. „De ene helft juicht klakkeloos toe wat Moskou doet; de andere helft beziet alles als propaganda. Het ene is even zinloos als het andere. Het zou verstandiger zijn de vraag onder ogen te zien, welke bedoeling dit congres (te Moskou) heeft gehad." Deze vraag wordt in deze brochure in derdaad onder ogen gezien en de schrijvers komen tot de conclusie, dat Rusland op het ogenblik in de arena van de wereldhandel een grotere rol wil gaan spelen. Zij zeggen: „Een van de Russische theorieën komt hierop neer, dat het kapitalistische Westen zijn eigen ondergang bewerkstelligt, die zich zal voltrekken in een grote economi sche crisis, die het communisme vrij baan zal geven voor een vreedzame penetratie. Deze stelling is niet nieuw. Indien men de ontwikkeling van de handelsbetrekkingen met Rusland in de jaren voor 1940 nagaat, dan ziet men daarin deze stelling in prac- tijk gebracht. De Russische export is een staatsaangelegenheid, beheerst, gelijk het gehele leven in dat land, door het belang van de politiek. Rusland kwam met zijn producten op West-Europese markten, niet omdat het plotseling behoefte kx-eeg om te exporteren, maar omdat het kans zag de reeds in gang zijnde prijsval te versnellen. Het wilde de ondergang van de kapitalis tische samenleving versnellen door ver sterking van de natuurlijke tendenzen, welke volgens Russisch inzicht in die sa menleving optreden. Men zal mogelijkerwijs een actie begin nen om producten van achter het ijzeren gordijn te weren. Het doet niet ter zake, dat deze reacties volkomen fout zijn, Er is een veel belangrijker conclusie te trekken. De lering uit het feit, dat de Russen het opportuun hebber» geacht een congres te beleggen is, dat zij kennelijk verwachten dat West-Europa voor een grote crisis staat. De Russen zien de scheuren in het eco nomisch gebouw der kapitalistische wereld beter dan wij. Zij weten dat de overheer sing van het sociale over het economische in economische aangelegenheden fataal is, en zij weten evenzeer de grote verzwak king in economische weerstand, die uit de voortdux-ende inflatie voortvloeit. Het feit dat Rusland nu zijn handels relaties wil gaan uitbreiden, demonstreert, welk oordeel de Russen hebben over de Westerse economie. Het is een duidelijke aanwijzing, dat althans Moskou een grote crisis in Europa en wellicht Amerika ver wacht. Die crisis is vertx-aagd door Korea en de bewapening. Het zou dus volkomen passen in de Russische gedachtengang, in dien men thans een oprecht gemeende vredelievende rol ging spelen. Het is zeer wel mogelijk, dat het communisme bij de vrede grotere kansen heeft dan bij oorlog. Het Westen had op het congres in Mos kou niets te leren; des te meer kan het leren u i t het congres in Moskou. Dit con gres is ais zodanig een analytisch oordeel over het Westen. Misschien heeft dit Wes ten nog de tijd door het verbreken van bindingen de flexibiliteit (buigzaamheid, soepelheid) zijner samenleving te vergx-o- ten. Dat men die noodzaak zal zien, is ech ter niet zeer waarschijnlijk", aldus luidt het slot van deze brochure. „Het Vrije Volk" berichtte gisteren dat zijn Zaanse redacteur A. H. H. door dé Amsterdamse rechter-commissaris is ge gijzeld, aangezien hij heeft geweigerd de bron te noemen van een door hem op 5 September 1951 gepubliceerd bericht. Dit bericht betx-of een roofoverval in de Pur- mer, waarbij drie oude mensen werden neergeslagen van wie één aan de gevolgen is ovei'leden. Het meldde dat een radio handelaar uit Amsterdam als verdacht van deze overval was gearresteerd. Van deze arrestatie bleek echter geen sprake te zijn en de radiohandelaar had niets met de overval uit te staan. Het bericht is dan ook door „Het Vrije Volk" gerectificeerd. De redacteur H. is nu door de rechter commissaris gedagvaard als getuige in het ondei'zoek tegen een onbekende dader, die verdacht wordt van smaad jegens de radiohandelaai-. Hij weigerde echter zijn bron te noemen. Binnen twee dagen zal de rechtbank moeten beslissen of de gijzeling zal voortduren. die mensen hier geen kamers meer konden vinden. Dat is misschien wel mogelijk, moest Brannigan toegeven. Maar dan moet u de autoriteiten op uw hand krijgen. Ik hoop binnenkort met mijn bewijs stukken naar de Raad te gaan. Maar de mensen, die mij tegenwerken verdienen aan dit alles bijzonder veel, zodat ik onge twijfeld een zwaar gevecht moet voeren. Na enkele ogenblikken ging de geeste lijke weer verder: Dat meisje dat u op de gang hebt zien staan wachten, Lily Ma- honey bedoel ik, heeft altijd gedacht, dat de man, met wie zij relaties onderhield, met haar zou trouwen. Enkele kennissen van me betalen nu haar opleiding tot secretaresse. Ik haalde haar gelukkig over die vriend van haar in de steek te laten. De hoofdinspecteur staarde met verba zing naar de geestelijke. Ik bewonder uw moed en doorzet tingsvermogen méér dan ik kan zeggen! Maar u vecht tegen té grote machten. Ik verbaas me er over, dat u zich nog geen moeilijkheden op de hals hebt gehaald. Dat heb ik zeker! En lang niet wei nig! Ik maak geregeld een soort ronde door de straten van mijn district en tracht dan die vrouwen over te halen een beter leven te gaan leiden. Een paar keer ben ik toen al aangevallen ctoor duistere types, maar ik heb op Oxford flink wat aan bok sen gedaan, zodat ik in de meeste geval len mijn aanvallers wel van het lijf wist te houden. Toch heb ik al een paar keer BINNENLAND Tot burgemeesler van Ommen is be noemd mr. C. P. van Reeuwijk met toeken ning van gelijktijdig eexwol ontslag als burgemeester der gemeente Marken; tot bur gemeester van Westerbork de heer G. Londo, commies ter gemeentesecretarie van IJssel- monde; tot burgemeester van Baarland en Oudelande de heer W. N. van Liere, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Vrouwenpolder en tot burgemeester van St. Laurens de heer W. Baas, met toekenning van gelijktijdig eervoi ontslag als bux-gemeester der gemeente Kerkwerve. Een felle brand in het bovenhuis van een winkel van sanitaire artikelen in Breda heeft een schade van enkele tienduizenden guldens veroorzaakt. De brandweer wist de aangrenzende pex-celen te sparen. De ver dieping boven de winkel brandde geheel uit. Met ingang van 16 Mei is benoemd tot burgemeester der gemeente Schaesberg de heer H. M. J. Dassen. De heer Dassen is lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. Het was de uitdrukkelijke wens van de gisteren te Noordwijk overleden dr. Maria Montessori geweest, dat haar begrafenis in alle stilte en slechts in aanwezigheid van haar naaste familieleden en kennissen zou geschieden. In het Montessori-lyceum aan de Elswout- laan te Overveen heeft de rector, dr. W. J. Jong, in een bijeenkomst met de leerlingen, hedenmorgen dr. Maria Montessori her dacht. Prof. dr. I. Samkalden heeft bij de aan vaarding van het ambt van hoogleraar in de rechts- en staatswetenschap aan de land bouwhogeschool te Wageningen een rede uitgesproken over de behartiging van col lectieve belangen in de agrarische wetgeving. Met een korte toespraak en het onthul len van een eenvoudig monument in de ha! heeft de burgemeester van Amsterdam, in bijzijn van onder anderen de heer Clarence Hunter, hoofd van de M.S.A. in Nederland, de nieuwe vleugel van het. hotel Krasna- polsky, thans „Grand Hotel Krasnapolsky" geopend. In de jaarvergadering, welke de Ver eniging van Protestants-Christelijke Werk gevers in het Bakkersbedrijf te Scheveningen heeft, gehouden, is uitvoerig gesproken over de politiek betreffende de broodprijs. Alge meen bleek de vergadering van oordeel, dat ook de jongste door de regering getroffen maatregelen door wijziging van subsidie en bloemprijzen geenszins aan de rechtmatige verlangens der bakkerij zijn tegemoet ge komen. Een 16-jarige jongen uit Dinxperlo, die met een bromfiets de onbewaakte overweg in Varseveld wilde passeren, is door een trein uit de richting Aalten aangereden en om gekomen. HAARLEM EN OMGEVING De kerkcraad van de Gereformeerde Kerk van Haarlem heeft een brief gezonden aan die van Santpoort houdende uitnodi ging om samen te spreken over de bestaande kerkelijke grens in verband met plannen die worden overwogen om zo mogelijk te komen tot het houden van. kerkdiensten in Haar lem-Noord. Bij de gisteren gehouden openbare aan besteding van de verbouwing van éen'perceel aan de Gaelstraat ter uitbreiding van het gebouw van de Eerste Coöp. Associatie voor Uitvaartbezox-ging aan de Zijlweg waren 21 inschrijvingen binnengekomen. Hoogste in schrijver was de firma H. T. Bethe met f 37.990. Laagste inschrijver de fa. G. J. Veldwijk en Zn., Haarlem met f24.897. Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. De verbouwing vindt plaats onder architec tuur van de heer Huib. Tuninga. Men is van gemeentewege bezig de Rrederodelaan tussen hotel Zomerzörg en de Donkerelaan te Bloemendaal te verbeteren. Er komen nieuwe trottoirbanden en tegels. Naast hotel Zomerzorg is men bezig een parkeerterrein te maken, zeker ten behoeve van spelers en bezoekers van de hockey velden. De Jonge Kerk der Nederlands Her vormde Gemeente te Bloemendaal houdt op Dinsdag 13 Mei een liefdadigheidsavond ten bate van het door haar geadopteerde jeugd honk in buurt IJ IJ te Amsterdam. Kinderen zullen een operette uitvoeren en een koortje zal zingen. Een Wika (werker in kerkelijke arbeid) van dat jeugdkoor zal bij lichtbeelden een en ander vertellen van de toestanden in de buurt van zijn arbeid. Dinsdagmorgen is de tweejarige jóngen R. B., wonende aan de Houtmankade, die met een driewieler speelde, in het water van de Houtvaart gereden. Dit werd opgemerkt door zijn moeder die zich te watex; begaf en het kind op het droge bracht. Op advies van een lid van de Ongevallendienst ïs de jongen ter observatie naar het Sint Elizabeths Gast huis overgebracht. Een stratenmaker in Zandvoort had in een straat verschillende karweitjes op te knap pen. Hij verwisselde daarvoor zijn kort ge leden gekochte nieuwe schoenen voor een paar klompen en legde de schoenen onder een zak aan de kant van de weg. Toen het karwei gereed was en hij opnieuw zijn schoenen wilde aantrekken, was dit niet meer nodig. Een onbekende had er zich reeds over ontfermd. Bijna 37 millioen bedraagt de groei van de netto deviezenreserve in de afgelopen week, zo blijkt uit de weekstaat van de Nederlandse Bank. Inclusief de onver anderde goudvoox-raad is het totale bezit opgelopen van 2330 millioen tot 2367 millioen. De bankbiljettencirculatie, die vorige week tot 2932 millioen was aangegroeid, heeft een nog slechts geringe daling onder gaan van 10 millioen. een stel blauwe ogen en kneuzingen op gelopen. Soms kwam er op het kritieke ogenblik een agent me gelukkig te hulp. U staat nu voor een véél moeilijker probleem, zei Brannigan, en hij vertelde welke bedreiging Simpkins had uitgespro ken. Er moet hier héél wat geld mee zijn gemoeid, want anders zou Simpkins zich met deze kwestie nooit hebben inge laten. De mannen achter de schermen hebben waarschijnlijk een soort verbond gesloten om gezamenlijk Simpkins in dienst te nemen. Ik ken zeker wel een half dozijn mensen, meest vreemdelingen, die hier duizenden per jaar verdienen met hun praktijken, zei de geestelijke bedachtzaam. Het zou hen zeker wel tweehonderd duizend waard zijn om me uit de weg te ruimen! Maar ik laat me niet intimideren! Ik hoop dan ook maar, dat u niet bent ge komen om mij over te halen een verdraag zamer politiek te gaan volgen. Geenszins! Maar u verkeert in levens gevaar! Als u uw campagne zou uitstellen totdat Simpkins achter slot en grendel zit, zou dat veel veiliger voor u zijn. En nie mand zou u daar een verwijt over mogen maken. Dat kan ik helaas niet doen, mijnheer Brannigan. Mijn zelfrespect verzet zich daartegen, antwoordde de geestelijke. Ik móét doen wat mijn geweten me voor schrijft. (Wordt vervolgd). Dat was geen kwaad idee.... Ze legden de zak met boodschappen op de slee, en toen wandelden de drie jongens met Pilon de stad uit, op weg naar het bos. Dat was wel gezellig. Ze babbelden honderd uit met Pilon, en dat was voor hem toch heel wat prettiger dan dat hij die hele weg in z'n eentje had moeten lopen. Maar die tocht zou niet zo gemakkelijk gaan, als ze gedacht hadden. Toen ze ongeveer op de helft waren, keek Pilon bedenkelijk naar de lucht „Jongens, dat ziet er niet best uit!", zei hij. Het ziet er naar uit, dat we 'n zware sneeuwbui krijgen. Het was misschien beter geweest, als ik jullie niet had meege nomen!" „Nou ja," vond Rick. „We zijn toch al op de helftHet kan nog wel loslopen!" Maar even later liepen ze in 'n hevige sneeuwstormDe ijzige wind joeg hun de sneeuw recht in het gezicht en het was bijna zo donker als de nacht. Met moeite kwamen ze met de slee tegen de storm in; al spoedig zaten hun ogen en oren en kleren vol met sneeuw gewaaid!

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6