Amerika loopt hard van stapel met de jacht op communisten Drink EMIGRANTEN Zó hard, dat het kind wel eens mét het badwater weggespoeld zou kunnen worden „Wozzeck" van Alban Berg inderdaad meesterwerk der twintigste eeuw Ceylon en Java Theeën Kremer's Thee gebruikt N.V. KREMER'S Koffie en Theehandel, Haarlem Koop voor Moederdag bij Amsterdamse Beurs 112% Parijse kunstmaand begonnen Driehuis Boekhandel VEKO - Zijlstraat 98 Speciale aanbiedingen tegen fantastisch lage prijzen 8 Verdacht van fraude Russische delegatie naar Praag Professor L. van Itallie verast Vier trawlers om Hollandse Nieuwe Scheepvaart BERICHT Slechts de allerbeste worden voor lekkere thee Kremer's thee VERRAS MOEDER ZONDAG MET EEN BOEK DONDERDAG S MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Amerika) Het is een gemeenplaats om Amerika „een jong land" te noemen, maar deze om schrijving, waar bekwame psychologen waarde aan hechten, vermag veel te ver klaren van wat op het eerste gezicht tegenstrijdig lijkt. Hoe is het aannemelijk te maken, dat volgens een opinie-onder zoek van Gallup in 1949, een overweldi gende meerderheid van het Amerikaanse volk vol lof was over het F.B.I. (het Fede rale recherche-bureau), de machtige orga nisatie, die misdadigers opspoort, maar tevens en in toenemende mate, het gedrag, de meningsuitingen en de vriendschappe lijke relaties controleert van ieder, die maar voor verdenking in aanmerking komt? Het afluisteren van telefoongesprekken en het verdekt opstellen van microfoons zijn middelen, die het F.B.I. niet schuwt. Niet alleen het publiek is vol lof over het F.B.I., ook het Congres, ook vele universi teitsraden en schoolbesturen, kortom, een zeer groot deel van het vrijheidslievende Amerikaanse volk is dat. Nu is het een feit, dat Edgar Hoover, het hoofd van de genoemde recherche, een man is met nobele bedoelingen. Hij beoogt stellig Amerika's vrijheid te beschermen en hij heeft generlei wens de F.B.I. tot een Duitse Gestapo of een Russische M.V.D. te laten verworden. En de overgrote meer derheid van Amerikanen, die veel waar dering tonen voor het werk van Hoover en de zijnen, voelen er evenmin iets voor om hun land in totalitaire richting te sturen. De meeste van hen zijn te goeder trouw, wanneer zij hopen het land voor het com munisme te behoeden met behulp van het F.B.I., van het comité tegen on-Ameri- kaanse activiteit, van de loyaliteitsraden en de loyaliteits-eden. Radicaal Wie jong is, gevoelt doorgaans voor uitersten en voor radicale oplossingen. Het jonge Amerikaanse volk weet zich sedert 1945 voor het eerst direct bedreigd, wan neer het tot een derde wereldoorlog mocht komen. En daarom: radicale maatregelen tegen de potentiële vijanden, de commu nisten. Het F.B.I. is de laatste jaren enorm uitgebreid: in 1939 trok het Congres ruim en een half millioen dollar uit voor deze organisatie, in 1950 bijna 57 en een half millioen. Het aantal vaste agenten steeg in die periode van 785 tot 4602! Men ver sta ons goed, de heren in het Kremlin zouden zich met een M.V.D. van 4602 man in levensgevaar voelen. Zoals gezegd, het F.B.I. beoogt de vrij heid te beschermen en het Amerikaanse volk als geheel is van vader op zoon in liefde tot de vrijheid grootgebracht. Af keer van autoriteiten, ook van politie agenten, is een karakteristieke eigenschap in Amerrkar Daarom is de lof voor het F.B.I. des te opvallender. Men kan die lof alleen verklaren uit het jeugdige verlan gen om de duivel van het vrijheid- belagende communisme op radicale wijze uit te roeien. De bedoeling is goed, maar het gevaar is niet denkbeeldig, dat men begonnen is „de duivel met Beëlzebub uit te drijven". Terwille van de vrijheid is men begon nen de vrijheid te beperken en zou men tot uitersten vervallen, dan zouden zij, die een belangrijke openbare functie bekleden en die de garantie wilden hebben, voort te kunnen werken, ongestoord door ketter jagers, angstvallig conformistisch moeten gaan doen in hun gedrag en uitingen. Alleen redevoeringen vol Amerikanisti- sche gemeenplaatsen hoe rechtser en conservatiever, des te veiliger zouden de sprekers rust garanderen. Elke originele, on-orthodoxe en gedurfde gedachtengang zou verdenking kunnen wekken. Tóch straf Wie eenmaal al is het maar door een anonieme aanklager verdacht is ge maakt, is er slecht aan toe. Dat is in de laatste jaren herhaaldelijk gebleken. De commissies van het Congres, die zich met deze zaken bezighouden, zouden zich tot taak moeten stellen om wetgevende maat regelen voor te bereiden, die Amerika tegen communistische invloeden kunnen beschermer. Wat deze commissies doen, is echter iets heel anders. Zij fungeren als pseudo-rechtbanken en de „beklaagde" mist vele voorrechten, die hij bij een nor male rechtbank genoten zou hebben. Door gaans krijgt hij niet te horen, wie hem verdacht heeft gemaakt en vaak moet hij er maar naar gissen, wat men nu speciaal op hem heeft aan te merken. Dat hij soms jaren geleden omgang heeft gehad met links-georiënteerde vrienden, kan argwaan hebben opgewekt. Is hij regeringsambte naar, dan kunnen dergelijke dingen vol doende zijn om hem te brandmerken als een „risico voor de veiligheid". Ge zult wellicht opmerken: „Maar daar om straft men zulke mensen toch niet?" Inderdaad, zulk een „rechtbank", of het nu een commissie is van het Congres of een loyaliteitsraad voor ambtenaren, spreekt geen straf uit. Maar wanneer men iemand een „risico voor de veiligheid" noemt, handhaaft men hem niet als ambtenaar en eenmaal aldus bestempeld is het heel moeilijk voor de man om in het particu liere bedrijfsleven aan de slag te komen. 3-314 Nederl. 47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers Openings- gisteren '*oersen 88% 88% 132 133 174 152 152 146% 146% 280% 280% 84% 83% 147% 148 130 130 91 89% 70% 71% 150% 150% 151% 151% 153% 153 42*/« 43% 48 48% 39 V8 39% 75% 77 44 43% 38% 38% 168% 168% Wie voor een Congressionele commissie moet verschijnen, geniet bovendien het twijfelachtige voorrecht van de Ameri kaanse publiciteiteen ondervraging, waarbij voortdurend fotolampen flitsen en televisielichten fel stralen, voorts vette koppen in de courant. Koppen, die bij voorkeur sensationele aantijgingen ver melden, maar niet de nuchtere weerleg ging. Ook al wordt die laatste in het arti kel afgedrukt, de aantijging, die vet in de kop was vermeld, blijft hangen in het ge heugen. Konijnen en kamelen Alan Barth, die een voortreffelijk boek over deze aspecten van het Amerikaanse leven heeft geschreven, vertelt de volgen de anecdote: In 1930 kwam er een groot aantal konijnen uit Rusland over de Poolse grens gerend. De Polen vroegen: Waarom rennen jullie zo? En de konijnen antwoordden: Omdat Stalin een wet tegen de kamelen heeft uitgevaardigd. „Maar jullie zijn toch geen kamelen'.', zeiden de Polen verbaasd. „Neen", zeiden de konijnen, „maar maak dat maar eens duidelijk aan de geheime politie." Of, toegepast op Amerka: een konijntje, dat vóór de afschaffing is van de stembus- belasting, vóór de eisen van een bepaalde vakvereniging, vóór vergroting van de rechten der kleurlingen, kortom een ko nijntje, dat in zeker opzicht progressieve neigingen vertoont, kan ervan verdacht worden een communistische kameel te zijn. Wanneer een klein, maar voortreffelijk stelsel van contra-spionnage waakt tegen sabotage en spionnage op werkelijk vitale punten, dan behoeft dit in wezen democra tisch Amerika zich geen zorgen te maken over binnenlandse onveiligheid. Waak zaamheid is voortreffelijk, maar thans wordt zij soms uitgeoefend door dé ver keerde instanties. Het moge met de beste bedoelingen ge schieden, maar de activiteit van het Con gres en van de universiteitsraden schijnt ons in deze beslist nadelig. Conformisme en angstvallige orthodoxie zijn wel in het bijzonder uit den boze in instellingen van hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek. Met name de universiteiten, maar geheel Amerika eveneens, mogen in gedachten houden het woord van presi dent Jefferson: „Wij zijn niet bevreesd de waarheid te volgen, waar die ook toe leiden moge, noch zijn wij bevreesd dwa ling te dulden, zolang als de rede vrij is gelaten om die te bestrijden." (Van onze correspondent te Parijs Het Parijse kunstfestival, dat onder het motto „Meesterwerken van de twintigste eeuw" gedurende de hele maand Mei zal duren, is onder grote internationale belang stelling en na de gebruikelijke recepties begonnen met een concert van religieuze muziek in een der kerken, waarnaar een groot aantal oud-gedeporteerden uit Duitse concentratiekampen als eregasten waren uitgenodigd. De volgende avonden heeft de Weense Opera enkele voorstellingen gege ven van „Wozzeck" van Alban Berg en deze week wordt, met nieuwe muziek van Auric, Sauguet en Rieti, ook het ballet in de gebeurtenissen betrokken. Voorts wordt met spanning de komst verbeid van de Russisch-Amerikaanse componist Igor Strawinsky, die in ruim dertien jaar niet meer in Parijs is geweest. Van Strawinsky zullen tien werken, gedeeltelijk door hem zelf gedirigeerd, worden uitgevoerd. Ove rigens is het niet alleen de omvang, waar door dit Parijse festival zich van andere soortgelijke ondernemingen onderscheidt, maar ook en vooral de opzet, zoals die in de samenstelling van het programma tot uiting komt. Die opzet heeft een zekere ideologische, om niet te zeggen propagan distische inslag. Het festival wil getuigen van de waarde, die de geestelijke vrijheid voor iedere en in het bijzonder onze moder ne cultuur bezit. Op een der talrijke ontvangsten, die ter ere van de buitenlandse medewerkers wer den belegd, hebben we onder meer kennis gemaakt met de Amerikaanse manager van deze Parijse kunstmaand, de heer Fleisch man, de grote man achter de schermen het initiatief gaat officieel uit van een enigszins mysterieus „Congres voor de vrij heid der cultuur", waar echter niemand het fijne van schijnt te kennen die ook de nodige fondsen moet hebben gefourneerd. Uit eigen zak? Men vertelt dat de heer Fleischman tot de vermogendste mensen van Amerika behoort. Maar om een inter nationaal festival als dit te financieren, waaraan meer dan tweeduizend artisten meewerken en waarvoor men een soort volksverhuizing in internationale kunst kringen ontketend heeft, zal men dan toch wel oneindig, angstwekkend rijk moeten zijn. De Franse communisten beweren dat de Amerikaanse regering de zaak betaalt. Wij weten dat niet, maar als het zo is dan zien we nog geen enkele reden tot veront waardiging, doch alleen maai* tot grote dankbaarheid. Indien dit festival door de Amerikaanse regering in Los Angeles of Washington zou zijn georganiseerd, dan hadden wij thans geen getuige kunnen zijn van een serie gebeurtenissen, zoals artistiek Parijs of zelfs artistiek Europa de laatste jaren niet meer heeft gekend. Toen de heer Fleischman hoorde dat wij van Nederlandse nationaliteit waren, ver telde hij onze vroegere Koningin en ver scheidene onzer ministers goed te kennen. Tijdens de oorlog was hij namelijk in Lon den als Amerikaans militair attaché bij de Nederlandse regering opgetreden. Drama van Büchner Het festival had niet brillanter en 'in drukwekkender ingezet kunnen worden dan door middel van Berg's „Wozzeck", dat voor Parijs een ware openbaring is ge worden. Schandelijk genoeg was tot dusver dit meesterwerk in Frankrijk nog nimmer in volledige montering opgevoerd. In deze werkelijk onbegrijpelijke lacune is dan nu voorzien en men mag hopen dat „Wozzeck" nu eindelijk, na de grote successen in zo vele andere steden, ook op het vaste réper toire van de Parijse Opera zal worden ge plaatst. Alban Berg, een leerling van de kort ge leden gestorven Oostenrijkse componist Arnold Schönberg, de grondlegger van het zogeheten atonalisme, bewerkte ten be hoeve van het tekstty>ek het gelijknamige toneelstuk van zijn landgenoot Büchner (18131837). In zijn drama beschrijft Büchner het leven van de ongelukkige re- cruut Wozzeck, die tegen de slagen van het noodlot niet is opgewassen en daarom met dat noodlot een soort verbond aangaat. Uit gebrek aan weerstand wordt Wozzeck fata list. Alles loopt hem tegen. Eerst wordt hij goedgekeurd voor de militaire dienst, dan afgeblaft door zijn superieuren, dan bedro gen door zijn vrouw. Als hij met verlof thuis komt, herkent zijn zoontje hem nau welijks meer. Terug in de kazerne veront rust de officier van gezondheid hem op ziekenrapport met allerlei mogelijke kwa len, waarvoor hij echter toch net niet kan worden afgekeurd. Door al die tegenspoed maakt zich dan een soort psychose, een begin van vervolgingswaanzin van Woz zeck meester, waardoor hij tenslotte de voltrekker van zijn eigen noodlot wordt. In het derde bedrijf ontketend zich het onheil, redeloos en onafwendbaar. Wozzeck bedrinkt zich, vermoordt zijn vrouw en werpt zich tenslotte in het water. Als het zoontje van een jaar of vijf verteld wordt, dat zijn beide ouders dood zijn, kijkt het kind een ogenblik verrast om zich heen, om zich daarna ongestoord met zijn stok paardje en zijn vriendjes verder te ver maken. In deze navrante geest worden de trieste avonturen van de soldaat Wozzeck ver haald. Van het eerste tot het laatste woord voelt men er zich door bij de keel gegre pen. In hoeverre is die beklemmende sug gestie, behalve aan de inhoud van het ge geven, ook aan de muziek toe te schrijven? Die twee elementen zijn hier niet te schei den. Berg was een kunstenaar van te krachtige potentie om ooit de slaaf van enig dogma of doctrine te worden. Het demonstratieve dat zo vele „revolution- naire" kunstenaars en bewuste wegberei ders eigen is, onbtreekt bij hem volkomen. Alle dertien acten van zijn opera, waaraan bestaande vormschema's (veelal dansen) ten grondslag liggen, eindigen dan ook to naal, hetgeen een der redenen is waarom Berg door de „orthodoxe" atonalisten wordt verworpen. Bij „Wozzeck" heeft men voort durend de indruk dat toenteidijd geheel nieuw muzikaal materiaal werd aangewend om gevoelsspanningen uit te drukken, die zo sterk waren dat ze (inderdaad om nieuwe expressiemiddelen vroegen. De opvoering, die de Weners van dit meesterwerk gaven en die werd bijgewoond door 's componisten weduwe, die ook zijn naaste medewerkster is geweest, verdient in alle opzichten de kwalificatie: volmaakt. De politie te Laren heeft Woensdag middag op het postkantoor aldaar een be steller aangehouden, die ervan wordt ver dacht fraude te hebben gepleegd. Deze fraude zou betrekking hebben op de poststukken bestemd voor de legerplaats kamp Laren. De besteller is overgebracht naar Amsterdam en daar in het Huis van Bewaring opgesloten. Naar Radio-Praag meedeelt, zijn promi nente Russische deskundigen op het ge bied van de politieke en militaire struc tuur van Tsjechoslowakije in Praag aan gekomen ter viering van het feit dat 7 jaar geleden het land door het Russische leger werd bevrijd. De delegatie bevat onder meer de plaatsvervangende Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Zorin en maarschalk Konief. Gistermiddag is het stoffelijk overschot van Leidens oud-hoogleraar in de artsenij kunde en vergifleer, prof. dr. L. van Itallie, in het crematorium te Velsen verast. Bij de velen die de overledene de laatste eer bewezen waren onder meer de profes soren E. Gorter en S. T. Bok, vertegen woordigers van het hoofdbestuur van de Vereniging voor facultatieve lijkverbran ding en vele pharmaceuten. „Wederom is een sieraad aan de Leidse Rijksuniversiteit ontvallen", zo sprak in de aula de rector magnificus, prof. dr. J. H. Boeke. „Nu Van Itallie enkele dagen na collega Van der Hoeven is verscheiden, komen wij onwillekeurig tot een vergelij king van deze twee", vervolgde spreker. „Beiden behoorden tot de corypheeën van de universiteit, beiden waren van interna tionale reputatie en zij zijn dertig jaar lang actief als hoogleraar werkzaam geweest." Spreker noemde professor Van Itallie een stille, geestelijk Oosters wijze figuur. „Ik moge de diepe dankbaarheid van de uni versiteit betuigen aan een harer grootste zonen," besloot spreker. Mejuffrouw professor dr. E. H. Vogelen zang sprak woorden van waardering als oud-leerlinge en assistente van de over ledene en memoreerde zijn grote verdien sten op wetenschappelijk gebied. Nadat de met bloemen en kransen be dekte kist onder orgelspel van de treurmars uit de Eroïca van Van Beethoven was ge daald, heeft mr. G. van Itallie, zoon van de overledene, voor de betoonde eerbewijzen dank gezegd. Naar wij vernemen zouden van de IJmui- dense trawlers vier schepen dispensatie hebben gekregen voor het uitoefenen van de haringvisserij met de trawl. Het zijn de Abraham, de Tzonne, de Hoop, de Medan en de Eveline (van de laat ste vier zal één schip afvallen, zodat er in totaal vier trawlers overblijven, die om Hollandse Nieuwe gaan. Alderamin, 7 te Norfolk. Aagtekerk 7 te Singapore. Al'hena, 7 van Buenos Aires te R'dam. Alpherat, 6 v. R'dam n. New Orleans. An dijk, 6 te Antwerpen Adinda, 6 Kp. Padaran gepass. Ampenan, 6 Massawa gepass. Amsteldiep, 6 290 m. O.NO. Bermuda. Amstelpark, 6 240 m. Flóres. Arnedijk, 6 470 m. N. Flores. Axeldiyk. 6 Kp. de Gata gepass. Agatha, 7 van Penang te Pladju vertv. Alchiba, 6 160 m. N.NO. Kp. Frio. Almkerk. 6 van Bremen naar Hamburg. Alp'hard, 6 530 m. Z. Bermuda. Arundo, 6 800 m. O. Kp. Ract. Aagtedijk, 6 v. Baltimore te Philadelphia. Aalsdijk, 6 400 m. NO. Bermuda. Alblasserdijk, fi 460 m. W.ZW. Bermuda. Almkerk, 7 van Bremerhaven te Hamburg. Alphacca, 7 v. Buenos Aires te Montevideo. Aludra, 7 14 u. Rotterdam verwacht. Amstelvaart, 6 320 m. Z.ZW. Bermuda. Aldabi. pass. 7 Fernando Noronha. Arendskerk, pass. 7 Kp. Guardafui. Alamak, 7 te Genua. Albireo, pass. 7 Kp. St. Vincent. Argos, 8 van Amsterdam te Rotterdam. Bantam, pass. 6 Lissabon n. Liverpool. Blitar, 7 te Genua. Boschfontein, 6 v. Genua. Barendrecht, 8 ca. 24 u. v. Mena el Aïimadi te Rotterdam verwacht. Bagan, 6 v. Priok n. Pontianak. Bengkalis, 6 v. Hongkong naar Saigon. Blommersdijk, 6 360 m. W.T.Z. Scilly's. Bontekoe, 6 in Str. Makassar. Britsum, 6 430 m. ZO. Kp. Race. Bloemfontein, 8 te Beira verwacht. Breda, 7 van Cristobal n. Curagao. Bennekom, 7 van Amsterdam naar Hamburg. Coryda, 6 v. Bahrein naar Cochin. Cheshire, 7 v. Priok te Rotterdam. Cumulus, 6 v. R'dam n. Station op Atl. Oceaan Cronenburgh, 6 v. IJmuiden naar Bilbao. Clave 11 a, 6 160 m. W. Ouessant. Corilia, 6 280 m. ZW. Yokohama. Cottica, 6 480 m. W.t.N. Finisterre. Castor, 6 300 m. G.ZO. Kp. San Antonio. Caltex Leiden, 6 70 m. W.NW. Gibraltar. Ceronia, 7 van Miri te Singapore verw. Oleodora, 6 55 m. O.NO. Ras al Hadd. Caltex Nederland, pass. 7 Malta. Drente, 6 24 u. van Port Said. Danae, 6 van Malta naar Algiers. Dalerdijk, pass. 7 Vlissingen. Diemerdijk, 6 v. Bremen te Antwerpen. Duivendrecht, 8 v. Santiago de Cuba te Port Evergladers verwacht. Esso Den Haag, pass. 6 Mona eil. Edam, 6 370 m. Z.ZW. Kp. Race n. Antw. Enggano, 5 te Bona. Eendracht, pass. 7 Malta. Esso Amsterdam, 8 v. R'dam naar Aruba. Felipes, 6 Anamba eil gepass. Friesland (SSM), 7 van Newcastle te R'dam. Garoet, pass. 6 Stra. v. Sicilië n. Genua. Grootekerk, 6 te Alexandrië. Gadlla, 6 95 m. Z.ZW. Sombrero. Ganymedes, 6 v. Port au Prince n. Nicaro. Geomitra, 6 500 m. ZW. Flores. Gaasterkerk, 7 v. Teneriffe n. Antwerpen. Graveland, 7 v. Amsterdam te Hamburg. Hector, 6 te Mersin. Hoogkerk, 7 v. Belona te Rotterdam. Haarlem, 7 v. Barranquilla n. Pto Limon. Hersilia, 6 780 m. ZO. Bermuda. Hermes, 7 van New York te Cape Haitierj. Helicon, 7 te Maracaïbo. Hestia, 7 van Guayaquil n. Buenaventura. Heelsum, pass. 7 Key West. Helder, 8 v. R'dam te Amsterdam. Helena, 8 van R'dam naar Amsterdam. Utersum, 6 720 m. O.ZO. Kp. Race. Indrapoera, 7 v. R'dam naar Priok. Iris, 8 van Amsterdam te Rotterdam. Jagersfontein, 7 te Durban. Java, 6 v. Bremen naar Antwerpen. Japara (KRL). 8 van Priok te Singapore. Jupiter, 6 v. Tel Aviv te Haifa. Kota Gede, 6 te Port Swettenham. Kota Inten, 3 te Penang n. Port Swettenham. Kertosono, 8 van Singapore. Kota Agoeng, 7 te Madras. Lawak, 5 van San Pedro. Liseta, 6 van Malta. Loppersum, pass. 6 Gibraltar. Laurenskerk, 6 v. Antwerpen n. Hamburg. Lemsterkerk, 6 nog rede Chittagong. Loenerkerk, pass. 6 Helgoland. Loosdrecht, 6 pass. Ras Fartak. Leerdam, 6 v. New York te Boston. Le-kkerkerk, 7 van Bombay naar Aden. Lieve Vrouwekerk, 8 v. Karachi te Bombay. Laagkerk, pass. 8 Str. Messina n. Port Said. Luna, 7 v. Patras n. Cataco'lo. Mapia. pass. 6 Achtgraads kanaal. Modjokerto, pass. 6 Minicoy. Maasland, 6 450 m. Z.ZW. Kp. Verdische eil. Malea, pass. 6 Manilla. Maas, 6 430 m. NO.t.N. Antigua. Macoma, 6 Kp. Leeuwin gepass. Merwede, 6 410 m. Z.ZO, Kp. Race. Minjak, 6 Str. Makassar gepass. Mirza, 7 Tarakan verwacht. Maashaven, pass. 7 Kp. Frio. Maaoera, 8 Panaroekan te Semarang verw. Markelo, 7 van. Le Havre. Marken, 8 te D.ieddah. Murena, pass. 7 Kp. Guardafui. Meerkerk, 7 v. R'dam naar Hamburg. Maaskerk. 7 te Le Havre 9 A'dam verw. Nigerstroom, 7 te Monrovia. Nieuw Amsterdam, 8 v. Southampton. Orestes, 6 v. Port of Spain n. Paramaribo. Overijsel, 6 v. Charleston te Wilmington. Oberon, 6 250 m. W.ZW. Madeira. Ootmarsum, 6 480 m. Kp. Race. Oranje, pass. 7 Westpunt Kreta. Oranjestad, 7 v. Curacao n. Port Limon. Polydorus, 7 te Belawan. Prins Willem II. 6 810 m. W. Scilly's. Poseidon, 6 v. Paramaribo n. Trinidad. Prins Maurits, 7 665 m. W. Valentia. Papendrecht, 7 v. Mena el Ahmadi te Liverpool verwacht. Prins Willem III, 7 dwars Samia. Paula, 6 v. Pladju n. Telokanson. Prins Frederik Willem, 7 v. Hamburg te R'dam j Prins Joh. W. Friso, 7 v. R'dam n. Montreal. Roebiah, 6 van Belawan. Roepat, pass. 6 The Brothers. Radja. 6 120 m. N.NO. Massawa. Ridderkerk, 6 420 m. Z. Las Palmas. Rijndam, 6 840 m. W. Scilly's. Riouw, 6 480 m. Kp. Race. Rotula, 6 260 m. O.t.Z. Cocos eil. Reyniers, 7 van Ampenang te Makassar. Sarangan, 6 van Tarakan n. Priok. Soestdijk, 6 van Cheribon naar Priok. Stad Leiden, pass. 6 Flores. Sliedrecht, 10 te Rotterdam verwacht. Stad Maastricht, 8 v. Bone te IJmuiden verw. Sigii, 6 v. Makassar naar Berau. Stad Haarlem, 6 van Livorno naar Sfax. Straat Makassar. 7 te Hongkong. Salawati, 6 420 m. w.tN. Minicoy. Sliedrecht. pass. 6 Lands End. Sommelsdijk, 6 170 m. Z.t.O. Abaco. Stad Vlaardin.gen, 6 270 m. N.NO. Bermuda. Sumatra, fi 150 m. W. Satoang. Singkep, 7 v. Priok naar Singapore. Schie, 7 van Amsterdam n. Hamburg. Stad Breda, 8 Quebec verwacht. Stad Dordrecht, 10 Hoek v. Holl verw. Tabian, pass, fi Gibraltar. Tabinta. 7 v. Port Swettenham te Singapore. Tjiluwah. 7 v. Priok te Singapore. Tomori, fi te Genua. Tankhaven II, 6 bij Anamba ell. Taria, 6 160 m. NW. Melville bay. Tiba. 6 870 m. O.ZO. Trinidad. Tosari. 6 230 m. O. Dondrahead. Telamon, 7 te Puerto Plata. Tiberius, 6 Kp. San Antonio. Tero, 5 550 m. Z.ZW. Cp. Race. Tjitialengka. 6 dwars Rio de Janeiro. Tankhaven III, 6 v. Sungeigerong te Tj. Uban Tjiwangi. 6 v. Singapore n. Priok. Trompenberg, pass. 7 Ouessant n. Le Havre. Teueer, 7 v. Amsterdam naar Londen. Tegelberg. 8 te Hongkong verwacht. Titus, 7 Ouessant gepass. Waal. 6 dwars Kp. Bon. Waiwerang. 6 v. Singapore naar Balikpapan. Wield recht, 6 550 m. Z.t.O. Zuidpunt Ceyïon. Winsum. 6 260 m. O.ZO. Trinidad. Willemstad, 7 te Antwerpen. ÏJsel, 6 110 m. W.ZW. St. Maria. Zijpenberg, 6 350 m. NO.t.N. St. Vincent. Zeeland (KRL). 6 200 m. Z.ZO. Savanna. Zaan, 8 Stugsund verwacht. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Theeveiling Amsterdam 24 April - KWALITEITSTHEEëN. WAAR VAN DE AANVOER GERING WAS. BRACHTEN OP DE HEDEN GEHOUDEN VEILING WEER HOGERE PRUZEN OP. Daarentegen waren minder goed en slecht smakende soorten lager in prijs. oorjy>- n s' Hoewel deze zo als U uit boven staande veiling- berichten ziet duurder zijn gewor den handhaven wjj de prijzen van Kremer's Afternoon Tea 'n exquise Engelse Ceylon-melange 90 cent per 100 gram Kremer's Blauwmerk een geurige en krachtige Ceylon- Assam melange 80 cent per 100 gram Véél geuriger - méér smaak met suiker en een „wolkje" melk Wij hebben een rijke sortering echte „Moeder"-boeken, waarmee U haar blij kunt maken. voor verpakking - verscheping - verzekering HET EERSTE HAARLEMS EMBALLEER EN VERZENDBEDRIJF Spiegelstraat 4 - Tel. 13203 - Haarlem Transport, naar alle werelddelen in grote waterdichte laadkisten, in eigen fabriek vervaardigd. Verzorging van alle formaliteiten. Inklaring - Uitklaring - Autovervoer - Emballeren. Visitatie en verzegeling - machinaal bandijzeren. Vraag bij ons prijsopgave. Het meest gespecialiseerde bedrijf op dit gebied. Vrachtagenten voor diverse scheepvaartmaatschappijen. MOEDERDAG IANA-DAG CANVAS WATERPROOF REISTASSEN, geheel met pracht tuigleder afgezet, met riem en voortassen, extra grote maat 7.95, 9.95, 11.95 Prachtige TUIG- en RUNDLEDEREN CANADIAN BAGS, geheel gevoerd 8.95 RUITEN REISTASSEN en CANADIAN BAGS met fantastisch mooie voering en binnenvakje, grote maat 11.95 BEUGEL-DAMESTASJES va. HAND-SCHOUDERTAS in Schotse ruit, in diverse kleuren SCHOTSE RUITEN LAST-MINUTE BAG, div. kleuren Fantastisch mooie DAMES-HANDSCHOENEN, Franse modellen, diverse kleuren Prachtige HAND-SCHOUDERTASSEN, al deze met zijde gevoerd, portemonnaie en spiegel, origineel Franse modellen in 8 modekleuren, tegen de fantastische prijs v.a. Groot sortiment in DAMES-PORTEMONNAIES en PORTEFEUILLES, REIS-ÉTUIS en NAGEL-MANICURES, tegen sterk verlaagde prijzen. BLANK-TUIGLEDEREN DIPLOMATENTASSEN met 2 voortassen en riem, met volle garantie, voor de fantastisch lage prijs van -13.50 1000 REISKOFFERS in div. maten en kleuren v.a. 5.95 DIANA 3.95 3.95 5.95 11.95 5.95 GROTE HOUTSTRAAT 1é8 HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10