Kans op vrede in Korea bedreigd door krijgsgevangenen-kwestie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een lied Saoedi-Arabië ontevreden over olie-royalties der Amerikanen Truman: Wij leveren geen mensen over aan slachting of slavernij" Poging tot versnelling der Europese eenheid Een tweede Perziië? Beide partijen houden voet bij stuk Indonesische staats secretaris op Schiphol Westelijk antwoord op de Russische nota Taft weer aan de kop Het woord is aan Spaak in actie „Meningen over Westerling in Indonesië zijn verdeeld" UNO-eommissie van onderzoek voor Duitsland voorgesteld Harvard-lesvliegtuig van luchtmacht neergestort Churchill reorganiseert zijn kabinet Fraude in Leeuwarder gevangenis berecht De verbinding tussen de IJ-oevers in Amsterdam 66e JAARGANG No 255 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Bmtenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 8 MEI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 108 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE PRESIDENT van de Westduitse Bondsrepubliek, prof. Heuss, heeft op aan drang van Bondskanselier Adenauer het lied „Deutschland, Deutschland über Alles" als volkslied in ere hersteld. Dat wil zeg gen: niet het gehele lied maar het derde couplet. Dat alleen zal bij officiële gelegen heden officieel gezongen worden. Wij heb ben het in Nederlandse vertaling opgeno men; het is goedaardig van inhoud. Het spoort de Duitsers aan om allen, „met hart en hand", broederlijk te streven naar een heid, recht en vrede voor het Duitse vader land. Want dit drievoudige doel is „van 't geluk het onderpand". Zo bloeie het Duitse vaderland in de glans van dit geluk. Dat is alles, maar een officiële beperking zal het zingen van de beide eerste couplet ten niet uitsluiten en de titel „Deutschland über Alles" duidt op eer. wereld-verove rend streven, dat het lied in het buitenland sinds lange tijd in discrediet heeft gebracht. Het herinnert ouderen aan het in 1914 op verovering uittrekkende Duitsland der Hohenzollerns. Het herinnert ons allen aan het in 1940 op verovering uittrekkende Duitsland van de Nazi's,ofschoon „Deutsch land über Alles" toen naar de tweede plaats verdrongen was door het Horst Wessel-lied. Het bleef niettemin „erin". Erg oud is het niet. Het vergelijkend met ons Wilhelmus kunnen wij het veeleer jong achten. De melodie, van Haydn, bestaat langer dan de tekst en/ was verbonden aan die van het Oostenrijkse volkslied; Gott êrhalte Franz den Kaiser. De tekst van het Deutschlandlied dateert van Augustus 1841 en staat op naam van de dichter, philoloog en litteratuur-historicus August Heinrich Hoffmann. Verwar hem niet met E. T. A. Hoffmann, de begaafde schrijver van zoveel vertellingen, van welke een drietal door Jacques Offenbach in zijn opera „Les Contes d'Hoffmann" mu zikaal werd gedramatiseerd en onsterfelijk gemaakt. August Heinrich Hoffmann, die een veel langer leven leidde dan deze ver maarde naamgenoot, was een zoon van de burgemeester van het plaatsje Fallersleben en wordt deswege altijd als Hoffmann von Fallersleben aangeduid. Hij werd in 1798 geboren. Hij verwierf op 32-jarige leeftijd een professoraat in Duitse taal en littera tuur te Breslau. Deze Hoffmann von Fal lersleben was een liberaal, die geenszins streefde naar wereldverovering maar alleen naar Duitse eenheid. In die zin slechts spoorde hij de in staten en staatjes ver deelde Duitsers aan om Duitsland boven alles te stellen. Eerst raakte hij evenwel in conflict met de Pruisische autoriteiten van wege een bundel „Unpolitisohe Lieder" die hij in 1840-'41 geschreven had. Zij ver klaarden hem vervallen van zijn leerstoel. Hij trok naar Mecklenburg, werd daar ge naturaliseerd, dus als staatsburger aan vaard en ingeschreven, en tijdens een ver blijf op het eiland Helgoland dat later een zo omstreden strategisch punt zou wor den schreef hij de drie coupletten van het Deutschlandlied. Na de revolutie van 1848 stond men hem toe naar Pruisen terug te keren; hij onderscheidde zich ook in zijn later leven als geleerde en als dichter en stierf op hoge leeftijd op het kasteel Cor- vey van de hertog van Ratibor, wiens bi bliothecaris hij geworden was. „Deutsch land. Deutschland über Alles" behoort na tuurlijk ni,et tot zijn beste werk; het is alleen zijn bekendste gedicht geworden, hetgeen hij zeker niet heeft voorzien. Evenmin heeft Hoffmann von Fallersle ben, niet met profetische gaven toegerust, kunnen voorzien dat in een later tijdsge wricht zijn bedoeling met de woorden „Duitsland boven alles" zozeer uitgebreid zou worden en een zo aggressieve klank krijgen. Intussen is dat nu eenmaal zo. De Engelse geleerde Percy Scholes, geciteerd door de Manchester Guardian, zegt in zijn „Companion to Music" dat het misverstand omtrent de titel niet alleen bij buitenlan ders bestaat maar soms ook in Duitsland schijnt te zijn voorgekomen. Ja, dat heeft er inderdaad vaak op ge leken. En deze in binnen- en buitenland wijdverbreide opvatting is van meer feite lijke betekenis dan de begrensde bedoeling, door Hoffmann von Fallersleben meer dan een eeuw geleden op Helgoland gekoesterd. Zodat men de aandrang van Bondskanselier Adenauer, om het lied opnieuw als volks lied te erkennen waaraan President Heuss kennelijk niet dan na lange aarzeling heeft toegegeven als een onverstandige, ontactische daad moet zien. De Duitse re gering had dit beter kunnen nalaten; zij zou daarmee die tact en dat inzicht getoond hebben, die helaas zo moeilijk te leren schijnen te zijn. Door zoveel Duitsers. R. P. BRUSSEL (Reuter). De Belgische Raad van de Europese Beweging heeft op initia tief van Paul Henri Spaak, de vroegere voorzitter van de consultatieve vergadering van de Raad van Europa, besloten midden Mei een verzoek aan Belgische vooraan staande personen te zenden, teneinde hun steun te verkrijgen voor de onmiddellijke bijeenroeping van een Grondwetgevende Vergadering voor Europa. Deze campagne zal eveneens gevoerd worden in de andere landen van de Benelux, Italië, Frankrijk en West-Duitsland. De bijeenkomst van een dergelijke ver gadering, zo oordeelt Spaak, zou de eerste stap zijn naar een spoedige oprichting van de verenigde staten van Europa. Volgens vrienden van Spaak is deze „ontsteld" over de trage gang van zaken bij de uitvoering van het plan-Schuman en de vorming van een Europese defensiege meenschap. De oprichter van de pan-Europese Be weging voor de Verenigde Staten van Europa, graaf Coudenhove-Kalergi, heeft Woensdag te Lausanne medegedeeld, dat zijn beweging een fusie zal aangaan met de Europese parlementaire unie, onder voor zitterschap van Paul-Henri Spaak. Hiertoe zal op 21 Mei te Parijs een con ferentie worden gehouden. Deze markante foto werd gisteravond genomen tijdens een opgewekte oefening van onderdelen van Steun Wettig Gezag in de omgeving van Uitgeest. Tot een eigenlijke manoeuvre" kwam het niet, omdat de voorbereidingen van de oefening zoveel tijd in beslag namen dat het beschikbare uur om was, toen de „aanval" moest worden ingezet maar deze foto toont wel, dat de animo in ieder geval aanwezig was. Overigens deze twee koene hekkenspringers waren „vijanden". LONDEN (Reuter). Diplomatieke zegslieden uit het Midden-Oosten deelden gisteren mede, dat Koning Ibn Saoed Van Saoedi-Arabië 66 procent wil ontvangen van de winsten van de Arabian American Oil Company. Ook dringt hij er bij de Amerikanen op aan, dat deze drie Saoedi- Arabieren in het bestuur van de maat schappij zullen benoemen. Op het ogenblik wordt de winst der maatschappij in Saoedi- Arabië gelijk verdeeld tussen de maat schappij en het land. De maatschappij heeft een concessie, die nog 50 jaren loop tijd heeft. De concessie is in 1939 verleend en In 1950 herzien. De jaarlijkse winsten der maatschappij worden niet-officieel geraamd op ongeveer 300 millioen dollar. Wanneer aan de wens van Ibn Saoed zou worden voldaan, dan zou hij in plaats van 150 millioen dollar per jaar 200 millioen dollar ontvangen. WASHINGTON (Reuter) President Truman heeft gisteravond verklaard, dat de Verenigde Staten geen bestand in Korea zullen kopen „door mensen over te leveren aan slachting of slavernij". Truman ondersteunde het standpunt A'an de onderhande laars van de UNO in Korea tegen gedwongen terugzending van krijgsgevangenen naar Noordelijk gebied. Zijn verklaring volgde op mededelingen van andere Amerikaanse autoriteiten, die het jongste UNO-voorstel voor een bestand „eerlijk en definitief' hadden genoemd. De Verenigde Staten keuren het voorstel zonder voorbehoud goed. „Instemmen met gedwongen repatriëring zou ondenkbaar zijn", aldus Truman. „Het zou in strijd zijn met de fundamentele morele en humanitaire beginselen, die aan de UNO-actie in Korea ten grondslag liggen. Het gedwongen terugzenden van deze krijgsgevangenen zou uitlopen op ellende en bloedvergieten, tót eeuwige smaad van de Verenigde Staten en de UNO", aldus de president. De afgevaardigden te Panmoendjom zijn vandaag voor het eerst na zeven besloten vergaderingen in het openbaar bijeen ge komen. Beide partijen verklaarden op deze vergadering van 18 minuten, dat zij niet van hun standpunt ten aanzien van het uitwisselen van krijgsgevangenen zouden afwijken. Zoals bekend, vormt het probleem van de repatriëring der krijgsgevangenen de enige kwestie, die bij de bestandsonder handelingen onopgelost is gebleven, nadat de UNO de kwestie van de aanleg van vliegvelden had laten vallen en de Noorde lijken afzagen van hun eis tot benoeming van de Sovjet-Unie in de neutrale wapen stilstandscommissie. De UNO-delegatie stelt zich op het Gisteravond is de secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Justitie, mr. Besar, op Schiphol aangekomen met een opdracht, die naar hij verklaarde, ze ker niet de zaak-Westerling betreft, maar het zoeken naar Nederlandse juristen en ingenieurs, die bereid en geschikt zijn om in Djakarta te gaan werken bij het Indo nesische bureau voor patenten en octrooien dat hij in de naaste toekomst hoopt op te richten. Bovendien zoekt mr. Besar naar Nederlandse krachten voor de verzeke ringskamer in Djakarta. Vindt hij dezen niet, dan zal hij ze in het buitenland moe ten zoeken. Hij heeft wel stukken over de kwestie- Westerling uit Djakarta meegebracht, die hij zal overhandigen aan de vertegenwoor diger van de Republiek Indonesia in Den Haag, de heer Susanto Tirtoprodjo. Mr. Besar zeide niet van plan te zijn een poging in het werk te stellen om tijdens zijn verblijf in ons land Westerling als ge tuige een verhoor af te nemen, om het procesverbaal daarvan later in Indonesië te gebruiken bij een eventuele berechting van Sultan Hamid, tenzij een dergelijk be sluit uit zijn overleg met mr. Susanto zou voortvloeien. Op de vraag wat de Indonesische bevol king over de arrestatie en het onmiddellijk daarop weer vrijlaten van Westerling dooi de Nederlandse justitie dacht, antwoordde mr. Besar, dat de meningen hierover bij de zozeer uiteenlopende bevolkingsgroepen van zijn land waarschijnlijk verdeeld zijn. Hij verklaarde voorts in antwoord op een desbetreffende vraag, dat hij onbevoegd was iets te vertellen over het al of niet indienen van een verzoek tot uitlevering. Ook dit is een aangelegenheid, die naar hij zeide door de Indonesische regering,en niet door het departement van Justitie moet worden behandeld. Mr. Besar verklaarde tenslotte dat het jaarlijkse immigratie-quotum van 1000 Nederlanders naar Indonesië, dit jaar waar schijnlijk zal worden overschreden, omdat er thans reeds 850 zijn geïmmigreerd. Het getal van 1000 moet men dan ook volgens mr. Besar niet als een strikt maximum, doch veeleer als een basisgetal beschouwen. standpunt, dat de Noordelijke krijgsgevan genen, die bij een diepgaand onderzoek hebben verklaard, dat zij zich desnoods met geweld tegen een gedwongen repa triëring naar het Noorden zouden verzet ten, niet gerepatrieerd mogen worden. Inmiddels hebben Nieuw-Zeeland, Cana da en Engeland hun volledige instemming met de laatste voorstellen betuigd. Een functionaris te Washington heeft verklaard, dat het „definitieve voorstel" niet als een ultimatum gezien moet wor den. Volgens het hoofd van de UNO-delega tie, vice-admiraal Turner Joy, heeft de bijeenkomst van heden „niets construc tiefs" opgeleverd. De Noordelijken vroegen niet naar nadere bijzonderheden omtrent de voorstellen van de UNO, doch hielden daarentegen een „propagandarede, die nergens goed voor was". Zij handhaafden hun eis, dat 132.000 krijgsgevangenen naar Noord-Korea terugkeren. De verbondenen zijn bereid 70.000 man te repatriëren. Een woordvoerder der Noordelijken deel de mee, dat de leider van zijn delegatie, generaal Nam II, het voorstel van de UNO „categorisch" heeft afgewezen. „Als u enig belang heeft bij het bereiken van een wa penstilstand, moet u uw onredelijke voor stel voor de repatriëring van krijsgevange nen intrekken", zo had generaal Nam II verklaard. Generaal Mark Clark, de nieuwe opper bevelhebber van de UNO-strijdkrachten in Korea, is in gezelschap van generaal Ridgway naar Korea vertrokken voor be sprekingen met de UNO-delegatie bij de bestandsonderhandelingen. LONDEN (Reuter). Te Londen is ver nomen, dat vertegenwoordigers der Britse, Franse en Amerikaanse regeringen thans het voltooide ontwerp van het Westelijk antwoord op de jongste Russische nota over .Duitsland bestuderen. Naar verluidt wordt er hierin op aangedrongen, dat de Sovjet-Unie zal instemmen met het instel len A'an een U.N.O.-commissie, die zal moe ten onderzoeken of in geheel Duitsland ATije en onbelemmerde A'erkiezingen kun nen worden gehouden. Er wordt echter ook in verklaard dat de Westelijke mogendheden bereid zijn elk voorstel te onderzoeken voor de instelling van een neutrale commissie van toezicht op verkiezingen in Duitsland, dat de Rus sen zouden willen doen. Voorts zou in het Westelijk antwoord worden verklaard, dat Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten zouden instemmen met een bijeenkomst der vier Hoge Commissarissen in Duitsland, indien overeenstemming zou zijn bereikt over het instellen van de commissie van toezicht. In antwoord op vragen van socialistische leden heeft de Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, gisteren in het Lager huis verklaard, dat Groot-Brittannië zeker niet bereid is te wachten met het tot stand brengen van een zo nauw mogelijk ver enigd Westen, totdat een conferentie met de Sovjet-Unie is gehouden. „Dit sluit echter niet de mogelijkheid van het uit schrijven van een viermogendhedenconfe- rentie op een daarvoor geschikt tijdstip uit", voegde hij hieraan toe, „mits deze deugdelijk is A'oorbereid". Beide inzittenden omgekomen In een weiland tussen Bixdaard en Lin- sumageest in Friesland is gistermiddag omstreeks half vijf een door twee personen bemand Harvard-lesvliegtuig van de luchtmacht neergestort. De beide inzit tenden, de kapitein N. J. van Kregten uit Arnhem en de sergeant-A'lieger H. den Toom uit Rotterdam, kwamen om het leven. Naar de Luchtmachtvoorlichtingsdienst mededeelde is de oorzaak van het onge luk nog niet vastgesteld. Het vliegtuig, dat afkomstig was van de A'liegbasis Leeuwar den, vloog in brand zodra het de grond raakte. De brandweer A'an Murmerwoude snelde onmiddellijk toe, maar kon tegen het vuur Aveinig meer uitrichten. De rechtbank te Middelburg veroor deelde de 32-jarige vrouw C. A. \ran B. we gens medeplichtigheid aan de moord op haar Belgische echtgenoot tot vijf jaar ge vangenisstraf. Een van de argumenten, die door Saoedi- Arabië naar voren Avorden gebracht om een groter aandeel in de winst te ontvan gen, is, naar vernomen wordt, dat de maat schappij, nu de olie rijkelijk wordt gepro duceerd, Hiet dezelfde mate van financieel risico behoeft te lopen als aanvankelijk het geval was. Verder verluidt te Londen, dat Saoedi-Arabië van mening is, dat, aange zien de maatschappij slechts een deel van haar concessie van 1.036.000 vierkante kilo meter heeft geëxploiteerd, een deel van het niet-geëxploiteerde gebied binnen bij voorbeeld vijf jaar zal moeten worden te ruggegeven. Uit New Yoi-k wordt gemeld, dat een woordvoerder van de Arabian American Oil Company heeft medegedeeld, dat er besprekingen over de olie in Saoedi-Arabië worden gevoerd. Hij wilde echter het on derwerp \'an die onderhandelingen niet bekendmaken. Hij zeide: „Er zijn van tijd tot tijd besprekingen gevoerd, die groten deels betrekking hadden op vraagstukken aangaande de uitvoering van'de overeen komst van 1950. De overeenkomst zelf is niet in het geding. De maatschappij is ech ter niet vrij om mededelingen te doen over de status van de lopende besprekingen". Britse bezorgdheid Het Franse persbureau Agence France Presse meldt uit Londen, dat men in Britse financiële kringen met verontrusting spreekt over het bericht, volgens hetwelk Saoedi-Arabië een herziening van de olie concessie A'an de Arabian American Oil Company zou gaan vragen. Men is in die kringen van mening, dat de plotselinge eisen van de autoriteiten van Saoedi-Ara bië, die slechts een jaar na de Perzische oliekwestie komen, een ernstige bedreiging inhouden voor de olievoorziening van de Westelijke wereld. Het zou niet gaan om een eenvoudige kwestie van geldelijke be langen, maar de eisen, die de aanwezigheid van de Amerikanen in Saoedi-Arabië in het geding zouden kunnen brengen, net zo als dat in Perzië met de Engelsen het ge val was. (Reuter). In zijn thuisstaat Ohio heeft senator Taft alle 56 afgevaardigden naar de republikeinse nationale conventie ge wonnen. Volgens niet-officiële tellingen is Taft nu verzekerd van de steun van in totaal 332 conventie-afgevaardigden tegen Eisenhower 281. Eisenhower kon in Ohio niet als candidaat worden bijgeschreven. Bij de voorverkiezingen in Florida had de democratische candidaat der Zuidelijke staten,' Russell, toen de uitslagen van 1398 van de 1682 districten bekend waren, een voorsprong op Kefauver, die acht opeen volgende voorverkiezingen in andere staten heeft gewonnen. Russell behaalde tot hu toe 281.418 stemmen. Kefauver heeft in Ohio 27 democratische afgevaardigden gewonnen. De resterende 27 afgevaardigden heeft de organisatie van de democratische partij in deze staat toe gezegd aan de voormalige senator Bulkley Held. In Florida zijn geen afgevaardigden ge kozen. Op 27 Mei zal een tweede voorver kiezing gehouden worden om de afgevaar digden te kiezen. De nu gehouden voorver kiezing was een onderzoek naar de popu lariteit der candidaten. Als woonverblijf voor de deelnemers aan de Olympische Spelen in Helsinki worden twee dorpen gebouwd, één voor deelnemers uit het Westen en één voor degenen die van achter het IJzeren Gordijn komen. Boven: Het voor het Westen bestemde dorp ligt even buiten Helsinki en bestaat uit een groot aantal moderne huizenblokken, waarin 5000 deelnemers kunnen worden ondergebracht. Onder: Studenten van de Finse Technische Hogeschool bouwen aan het dorp, waar de deelnemers van de landen achter het IJzeren Gordijn gehuisvest worden. Het ligt in een prachtige bosrijke omgeving, in de voorstad Otaniemi. Na de Olympische Spelen zullen de gebouwen ter beschikking komen van de studenten der Finse Technische Hogeschool, die daar zullen wonen en studeren. Shakespeare: Kortheid is de ziel der geestig heid. (Uit Hamlet) LONDEN (Reuter). De Britse premier, Winston Churchill heeft gisteravond de volgende wijzigingen in zijn regering be kendgemaakt: Alan Lennox-Boyd, thans minister van staat voor koloniale aangelegenheden, wordt minister voor Het verkeer en de bur gerluchtvaart, in de plaats van John Maclay, die om gezondheidsredenen is af getreden. Ian MacLeod wordt minister van open baar welzijn in de plaats van Crookshank. Henry L. Hopkinson, thans minister voor de overzeese handel, wordt minister van staat voor de koloniën. Crookshank was tot nu toe, behalve mi nister van openbaar welzijn, ook leider dei- conservatieve Lagerhuisfractie. Hij blijft laatstgenoemde functie bekleden en krijgt tevens de itel van geheimzegelbewaarder. De markies van Salisbury, geheimzegel bewaarder, minister voor de betrekkingen met het gemenebest en leider der conser vatieve Hogerhuisfractie, heeft zijn eerste functie opgegeven. De beide andere blijft hij bekleden. Er is nog geen nieuwe minister voor de OA'erzeese handel benoemd. Churchill deelde voorts mede dat de Ko ningin drie nieuwe geheimraden heeft be noemd, namelijk Hopkinson, MacLeod en Maclay. Het rijk werd voor 25.000 benadeeld De rechtbank te Leeuwarden heeft zich Woensdag de gehele dag bezig gehouden met de fraude in de Leeuwarder gevange nis, gepleegd door leden van het personeel en gedetineerden. Hun was verduistering van een grote partij aan het rijk toebeho rende goederen ten laste gelegd. Voor zover kon worden nagegaan was het rijk hier door voor ongeveer 25.000 benadeeld. Na een uitvoerig réquisitoir eiste de of ficier A'an justitie tegen de directeur, A. J., drie maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk, tegen de adjunct-directeur, W. A. V., eveneens drie maanden voorwaardelijk en- 250 boete; tegen de bouAvkundig ambte naar J. A'an K. één jaar, waarvan zes maan den voorwaardelijk; tegen de opzichter A. S. één jaar, Avaarvan zeven maanden voor- Avaardelijk; tegen de Averkmeester J. S. één jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk; tegen de veehandelaar J. J. W. uit Borner- bröek. twee maanden voorwaardelijk en 500 boete; tegen de vrouw J. van V. uit Emmercompascuum 40 boete en tegen de kantoorbediende P. D. G. uit Leeuwarden 14 dagen A'oorwaardelijk en 200 boete. De laatste drie verdachten stonden Avegens heling terecht. Op 21 Mei zal de rechtbank uitspraak doen. De totstandkoming van een tunnel, die de door het IJ gescheiden gedeelten van Amsterdam zal verbinden, is dringend noodzakelijk, maar zal de eerste jaren nog niet gereed komen, aldus de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amster dam in een adres aan B. en W. van de hoofdstad. De kamer acht het noodzakelijk, dat naast de tunnel bij Velsen, eerst ge zorgd Avordt voor een oeververbinding onder water bij de Hembrug. Zolang er nog geen IJ-tunnel tot stand is gekomen, zal de oplossing moeten wor den gezocht in een vergroting van de capa citeit der bestaande IJponten. De kosten daarA'an wórden geraamd op ongeveer 10 millioen gulden. HoeAvel het verkrijgen A'an dit bedrag bezwaarlijk zal zijn, is de K. v. K. van mening, dat hier voor Am sterdam belangen van een zo grote beteke nis op het spel staan, dat een oplossing moet worden gevonden. De huidige geheel onvoldoende verbin ding met Amsterdam-Noord belemmert de uitbreiding van de aldaar gevestigde industrieën, omdat een vlotte verplaatsing van de nodige Averkkrachten niet kan wor den verzekerd. De adressanten menen dat het gerechtvaardigd en rationeel zou zijn, indien het rijk aan de beoogde verbetering van de ponten steun verleent. Zij verzoe ken B. en W. zo spoedig mogelijk de nodige maatregelen te Avillen nemen, waardoor de IJ-ponten beter aan de ver- keerseisen kunnen voldoen. Op de van een flikkerlichtinstallatie voorziene overtveg bij Zwolle is een auto uit Nijverdal aangereden door een Diesel- electrische trein. De bestuurder van de auto, de 52-jarige NijA'erdalse architect H. Box man, en zijn 55-jarige echtgenote Averden zAvaar gewond. miiiiiiiiiiii Weerbericht I VRIJ VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het l K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder- dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: jj Enkele overdrijvende wolkenvelden met slechts in het Zuiden van het land kans op een bui. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Matige en af ten toe krachtige Ooste- lijke wind. 9 Mei Zon op 4.56 uur, onder 20.18 uur. Maan op 20.37 uur, onder 4.07 uur. (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 8 Mei Hoog water: 2.33 en 14.54 uur. j Laag water: 10.27 en 22.53 uur. Vrijdag 9 Mei Hoog water: 3.08 en 15.31 uur. Laag water: 11.08 en 23.31 uur. iiaiiiiiiiaiuiiiui

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1