II Veel buitenlandse renners aan de start in Zandvoort (Oiiter Haarlem wint vijfkamp-beker na spannende strijd Nederlandse documentaire film te Cannes goed ontvangen Veel sterren en veel regen De radio geeft Vrijdag KNMV voelt zich benadeeld L O O S J E S PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE 2 Sportprogramma Motorraces op 18 Mei Paardensport Competitie van „Fit" Voetbal EDO-elftal versterkt tegen Colchester F.C. Sport in 't kort Burgemeester van Roden ontslagen (CANNES) „Les Pays Bas présenten t Panta Rhei, un film de Bert Haanstra!", zegt een sonore stem door de luidspreker in het Palais du Festival te Cannes en bij die aankondiging van één der Nederlandse documentaires in het internationaal film festival slaat er een golf van verwachting door de zaal. Iemand naast mij zegt: Dat zal goed zijn! Inderdaad: de Nederlandse documentaire heeft een voortreffelijke naam bij het internationale filmpubliek éinds Joop Geesinks poppenfilms te Knocke en Bert Haanstra's „Spiegel van Holland" te Cannes de eerste prijzen verwierven. De vertoning van „Panta Rhei" werd een succes. Driemaal applaudisseerde men tij dens de projectie. Na afloop was er een langdurig, enthousiast en zelfs enigszins demonstratief applaus. Men vertelt elkaar in de halls van het Festivalpaleis en op de Croisette onder de palmen dat Panta Rhei een goede kans maakt op de hoofdprijs, de Grand Prix, in de afdeling documentaire film. Dat zou voor Bert Haanstra dus het tweede internationale succes worden! Van de andere Nederlandse documen taire films hadden „Maskerage" van Max de Haas en ,,'t Schot is te boord" van Her man van der Horst eveneens zeer veel suc ces bij het publiek. Hoe ze door de jury zijn ontvangen moet men afwachten, doch ook daarover lopen er gunstige geruchten. Min der enthousiast was de bijval voor de film van Ytzen Brusse over de Rotterdamse haven: er was waardering, doch men voel de hoe de cineast te zeer gebonden is ge weest aan een bepaalde opdracht. De Sica weer favoriet De speelfilms vormen hier, zoals bij vrij wel elk festival, de hoofdschotel. Het leek aanvankelijk of er dit jaar voornamelijk middelmatige producten of minder dan dat waren „aangevoerd", doch nu er lang zamerhand wat tekening in het programma komt, blijkt dat mee te vallen. Favoriet voor de grote prijs is „Umberto D." van ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Schoolradio. 10.05 Platen. 10.30 Neder landse muziek. 11.00 Voor zieken. 11.40 Pla ten. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Platen. 12.33 Salonorkest en soliste. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Pianoduo. 13.45 Voor de huisvrouw. 14.00 Schoolradio. 14.20 Philharmonisch orkest. 15.05 Piano. 15.25 Platen. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Platen. 18.00 Nieuws, 18.15 Causerie over onderwijs en opvoeding. 18.22 Promenade-orkest. 18.40 De uitkijkpost. 18.50 Lichte muziek. 19.05 Actua liteiten. 19.15 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichitng. 19.35 Platen. 19.52 Het 50-jarig bestaan van de Staatsmijnen.. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Orkest. 21.00 Opbouw in Liefde, causerie. 21.15 Strijkorkest. 21,30 Zij kennen dag noch uur, hoorspel. 22.15 Amusementmuziek. 22.40 Pla ten. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.40—24.00 Amusementsmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Schoolradio. 10.50 Pla ten. 11.20 Voordracht. 11.40 Sopraan en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Kook- praatje. 14.20 Platen. (Intermezzo: pl.m. 14.50 Voordracht). 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd, 17.00 Relais van de Noorse Omroep. 17.30 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Feli citatie. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meis jeskoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Op huis bezoek, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.15 Voordracht. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Leven op de aarde, causerie. 21.00 Platen. 21.20 Twintig vragenspel. 21.40 Buitenlands weekoverzicht. 21.55 Theater orkest, -koor en solisten. 22.25 De Staats mijnen in het goud, reportage. 22.40 Van daag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.3024.00 Orgel. TELEVISIE (VARA) 20.15—21.45 Moederdag; Nieuws uit het buitenland; Nieuws uit het binnenland; Weeroverzicht; Kermis. BRUSSEL, 324 M. 1145 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Hammondorgel. 14.00 Schoolradio. 15.30 en 16 15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.10 Causerie. 18.20 Platen. 18.30 Voor sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Actualiteiten. 19.50 Voordracht. 20.00 Orkest. 20.45 Kunstover zicht. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Universiteit. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. Scène uit de Zweedse film: danste zij". .Eén zomer Vittorio de Sica, de Italiaanse cineast die al eerder, met „Fietsendieven" en met „Wonder te Milaan", grote internationale prijzen wegsleepte. In „Umberto D." tekent hij het leven van een gepensionneerde pro fessor, die slechts twee vrienden heeft: zijn hond en het daghitje in het familiepension waar hij woont. De liefde van die hond is het welke hem op het laatste ogenblik weerhoudt van een poging tot zelfmoord. Het gegeven is eenvoudig, heel wat minder pretentieus dan dat van „Wonder te Milaan". De Sica heeft het verwezenlijkt in een sobere, zuivere filmstijl, met uitslui tend niet-acteurs in de hoofdrollen, typen die hij met zorg bij elkaar heeft gezocht. Het accent valt uiteraard op de titelfiguur, die wordt voorgesteld door iemand die ook in het werkelijke leven een bejaarde pro fessor is. Bij het creëeren van deze figuur heeft De Sica het beeld van zijn eigen vader voor ogen gehad, zo werd ons hier verteld. De Italianen hebben meer goeds ver toond: „Due soldi di speranza" (Twee stuivers hoop) van de bij ons weinig be kende regisseur Renato Castellani, die onder meer „Mijn zoon de professor" en „Onder de zon van Rome" heeft gemaakt en die nu een film over Romeo en Julia gaat draaien. „Due soldi di speranza" is een werk in het zogenaamde neo-realisti- sche genre, waartoe 99 percent van de na oorlogse Italiaanse films behoren. Tal van moeilijkheden, waarmee een gedemobili seerde kostwinner te maken heeft, zijn verwerkt in een goed-gemaakte, vlotte film, die soms ernstig is, dkwijls vrolijk en steeds bijzonder onderhoudend. „Historisch evenement" De Fransen hebben tot nu toe een uitste kende film vertoond in het genre van „De drie musketiers", namelijk „Fanfan la Tu- lipe", met de begaafde jonge acteur Gérard Philipse, en een amusante maar cinegra- fisch niet zo belangrijke verfilming van drie novellen van Guy de Maupassant on der de titel „Trois femmes" (Drie vrou wen). Hun sterkste geschut bewaren ze zo als steeds voor het laatste: dat wordt stel lig „Nous sommes tous des assassins" (Wij allen zijn moordenaars), een film van An- dré Cayatte over de doodstraf, waarmee zijn ook bij ons vertoonde „Justice est faite" een vervolg krijgt. Van de belangrijke films die vertoond zijn of nog in vertoning komen noem ik er nog twee: een uitstekend Zweeds werk, „Hon dansade en sommar" (Eén zomer danste zij), waarmee de Zweden misschien wel eens, net als het vorig jaar met „Frö- ken Julie" (Freule Julie) een grote prijs zouden kunnen verwerven, en „Othello", van Orson Welles voor de laatste avond van het festival bewaaiu en in aue oe- scheidenheid-van-de-bioscoopwerera aan gekondigd als „een evenement in de film historie". Veel beroemdheden In afwachting van dat evenement heb ben we nog bijna een week films voor de boeg: twee of drie speelfilms per dag en ongeveer het dubbele aantal documentai res. Het programma is overigens niet al te overladen en dat is maar gelukkig, want hoewel het weer hier de reclames van „Cöte d'Azur Pays du soleil" tot een aanfluiting maakt het heeft hier in twee weken meer geregend dan anders in een half jaar! is Cannes met zijn prach tige omgeving een verleidelijk oord. Dat verleidelijk oord heeft hele legers filmberoemdheden getrokken, onder wie de befaamde Mack Sennett een pionier van de komische film in Amerika, die al be roemd was toen Charlie Chaplin het nog moest worden. Er zijn veel recepties, waar van die der Japanners, onder de kersebloe sem en met dames in kimono's gekleed, een der charmantste was. JAN KOOMEN De voorzitter van de sport commissie van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging, de heer G. J. Bruinsma, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat het bestuur van de K.N.M.V. contact zal opne men met de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond, de heer K. J. J. Lotsy, omdat de K.N.M.V. zich benadeeld voelt door de indeling van de wedstrijden om het voetbalkampioenschap van Neder land. Op Zondag achttien Mei namelijk orga niseert de K.N.M.V. op het circuit van Zand- voort nationale en internationale motorwed strijden, terwijl dezelfde dag zowel Haarlem als Aiax een thuiswedstrijd spelen. Volgens de heer Bruinsma bestaat er tus sen de bonden, die bij het Nederlands Olym- pihch Comité zijn aangesloten, een infor mele afspraak om eikaars hoogtijdagen indien mogelijk te respecteren. Voordat de meeste afdelingskampioenen bekend wa ren nam de sportcommissie van de K.N.M.V. reeds contact op met de directeur van het N.O.C., drs. Van Zijll, om te voorkomen, dat kampioenswedstrijden op de achttiende Mei zouden worden vastgesteld. Door het inroepen van de hulp van de heer Lotsy zal men nu trachten alsnog een gunsti ger regeling vastgesteld te krijgen. Deze bemiddeling zal uiteraard niet nodig zijn, indien de beslissingswedstrijd tussen Sparta en Hermes DVS aanstaande Zondag, ook na de verlengingen eindigt in een gelijk spel. Moet namelijk tot het overspelen van deze wedstrijd worden overgegaan, dan zal het programma voor de voetbaltitel een week later beginnen dan men aanvankelijk van plan was. Het programma van de Koninklijke Ne derlandse Voetbal Bond voor Zondag 11 Mei is volgens de Sportkroniek als volgt: Eerste klasse, afdeling A: ElinkwijkGVAV. Af deling B: LeeuwardenVSV, SneekBe Quick. Afdeling C: BleijerheideNAC, Feijenoord—RBC, SVV—Sittardia, BW— MVV. Afdeling D: HBS—NOAD. VVV— NEC, BrabantiaEmma. Promotie tweede klasse: StormvogelsEBOH. Vierde klasse D: WMS—Animo, SwiftETO. Korfbal Het programma van de KNKB luidt: Kampioenschap van Nederland: Deto Westerkwartier. Derde klasse B: HaarlemOKV. Beslissingswedstrijd reserve derde klasse A: Rohda 4Groen Geel 3. Zilveren korf: Groen GeelDTV. Rohda 2 Allen Weerbaar, LandlustArchipel. DVD Westerkwartier 2. KVDBlauw Wit, Sa- mosSwift, Kook ZaandijkGroen Geel 2, DEDRoda, LutoRohda. Zilveren bal: Animo ReadyA'dam Zuid, Blauw Wit 2BEP, DDVO'kwartier 2. Een belangrijke gebeurtenis die met feestelijkheden, culturele manifestaties en sport wedstrijden gepaard gaat, is voor ons land deze maand het gouden jubileum van de Nederlandse Staatsmijnen. De officiële herdenking van de stichting vindt morgen plaats in het hoofdbureau der Staatsmijnen te Heerlen. Prins Bernhard, minister president Drees, minister Van den Brink, minister Albregts, de Commissaris der Koningin en de bisschop van Roermond zullen hierbij aanwezig zijn. De directie van de jubilerende Staatsmijnen: van links naar rechts: dr. ir. J. S. A. J. M. van Aken, drs. A. C. J. Rottier, dr. ir. Ch. Th. Groothoff (president-directeur) en mr. F. M. J. Jansen. Voor de eerste maal sinds de oorlog zullen weer Duitse motorrijders meedoen aan race wedstrijden in Nederland. En dat gebeurt dan op Zondag achttien Mei op het circuit in Zandvoort, waar de Koninklijke Neder landse Motorrijders Vereniging nationale en internationale wegraces organiseert, waaraan behalve door de beste Duitse renners, ook door Engelse, Oostenrijkse, Italiaanse en Belgische coureurs wordt deelgenomen. Ook de beste Nederlandse rijders hebben voor deze wedstrijden die de K.N.M.V. als de belangrijkste van het jaar beschouwt ingeschreven. De sportcommissie van de K.N.M.V., die de wedstrijden organiseert, heeft dit jaar an ders wel voor een bijzonder experiment ge zorgd. Een experiment, dat zowel voor de motorrijders als voor het publiek wel bij zonder spectaculair zal worden. De eerste manche van zes ronden voor motoren met zijspan namelijk zal in de normale rijrich ting worden gereden links om dus maar ADVERTENTIE Met waardebon voor Nitwit go*l voetbatfqtö- DO£ «EE AAN OE COAl voetbalprusvraag Wederom hebben de zwemwedstrijden om de Haarlem-vijfkamp-wisselbeker, die Woensdagavond in Stoop's Bad werden ge houden, een spannend verloop gehad. De strijd is echter, daar een vereniging in ver band met de examentijd, geen volledige ploeg aan de start kon brengen, tussen vier verenigingen gegaan. De organiserende ver eniging zwemclub „Haarlem" werd uiteinde lijk winnaar. Na de 100 m. vrije slag had DWR de leiding met 296,9 punten en volgde DWT met 298 pnt.; Haarlem 302,1 pnt. en HVGB 302,2 pnt. Bij de schoolslagnummers waren het echter de heren van Haarlem, die DWR van de eerste plaats wisten te drukken om met 9,7 punt voorsprong de leiding te nemen. Na de persoonlijke wedstrijden was de stand Haarlem 992,2 pnt.; DWR 1016,9 pnt.; HVGB 1028 pnt. en DWT 1044,1 pnt. Bij de damesestafette wist DWR wederom aardig op te halen en zou wederom aan de kop zijn gekomen, indien het bij de meisjes estafette niet 10 strafpunten had opgelopen. Bij het laatste nummer van het programma moest DWR echter in de andere ploegen de meerderen erkennen; Haarlem vergrootte de voorsprong, HVGB wist op de tweede plaats te komen en ook DWT bleef DWR de baas en zo werd de eindstand: Haarlem 2834,3 pnt.; HVGB 2881,8 pnt.; DWR 2906 pnt. en DWT 2943,3 pnt. De uitslagen van de wedstrijden waren: 100 meter vrije slag dames: Elly Hölsken, Haarlem 1 min. 13 sec.; Carla Kneijnsberg, DWR 1 min. 13,6 sec. en Cokky Somers, DWT 1 min. 15,3 sec. 100 meter vrije slag heren: Fred Pieters, DWR 1 min. 3.2 sec.; Fons Roozekrans, DWT 1 min. 7,5 sec.; Fieter Bryan, Haarlem 1 min. 10 sec. 100 meter schoolslag dames: Jopie Spoor, DWR 1 min. 27,8 sec.; Rietje Spoor. DWR 1 min. 33,3 sec.; Nanny Franke, Haarlem 1 min. 33,4 sec. 100 meter schoolslag heren: Bob Bonte, Haarlem, 1 min. 17,1 sec.; Jan Hofman. Haarlem 1 min. 18,7 sec.; Jan Lablans, DWT 1 min. 23,6 sec. 100 meter rugslag dames: Jenny van Waard, DWR 1 min. 27 sec.: Ria Nelissen, DWT 1 min. 28.4 sec.; Jopie Wisker, DWR, eveneens 1 min. 28.4 sec. 100 meter rugslag heren: Gerrit Bijlsma, Haarlem 1 min. 15 sec.; Tonny van Rijswijk, HVGB 1 min. 17.4 sec.; Wil van Wamel, Haarlem 1 min. 21,2 sec. 5 x 50 meter vrije slag estafette meisjes: DWR. gediskwalificeerd 3 min. 0,8 sec.; HVGB 3 min. 13,5 sec.; DWT 3 min. 21,6 sec.; Haarlem 3 min. 29.2 sec. 5 x 50 meter vrije slag jongens: HVGB 2 min. 51 sec.; Haarlem 3 min. 0,4 sec.; DWR 3 min. 9.2 sec. 10 x 50 meter vrije slag estafette dames: DWR 6 min. 16.1 sec.; DWT 6 min. 21 sec.; HVGB 6 min. 21,6 sec.; Haarlem 6 min. 31.1 sec. Gemengde Zweedse estafette: DWR 6 min. 34.2 sec.; Haarlem 6 min. 34.8 sec.; DWT 7 min. 6.8 sec.; HVGB 7 min. 9,5 sec. 20 x 50 meter vrije slag estafette heren: Haarlem 10 min. 56.6 sec.; HVGB 11 min. 18,2 sec.; DWT 11 min. 25,6 sec.; DWR 12 min. 11,6 sec. ADVERTENTIE Oók voor: Kaarten en Gidsen van Binnen- en Buitenland. Grote Houtstraat 100 Telefoon 13060 Rijksstraatweg 125 - Telefoon 23991 de tweede manche zullen de berijders van de motoren dezelfde afstand in tegengestelde richting moeten rijden. Deskundigen zijn van mening dat dit op het circuit in Zandvoort heel goed mogelijk is door de bijzonder gunstige ligging van de bochten. Bij de klassementsproeven van de Tulpen-rallye enige weken geleden is dit experiment bij de automobilisten reeds bij zonder goed geslaagd. De bezetting van de vijf klassen waarin op de achttiende Mei gereden zal worden in Zandvoort is overigens bijzonder goed. De sportcommissie van de K.N.M.V. streeft er dan ook naar de jaarlijkse wedstrijden in de badplaats een steeds voornamer karakter te geven, vooral door het laten deelnemen van steeds meer buitenlandse rijders van naam. Wat overigens niet wil zeggen, dat de in geschreven Nederlanders tot de minder bekende behoren. Bij de wedstrijden name lijk in de 125 cc. klasse totaal twaalf ronden komen vrijwel alle bekende rij ders die Nederland rijk is aan de start. ïn de eerste plaats is dat de kampioen in deze klasse van verleden jaar, de Amsterdammer De Greef met een eigen motor (Grefa) en verder zullen ook o.a. Heineman, de gerou tineerde veteraan. Van Exel en Du Pont met zelf gemaakte motoren, en de Eysink-rijders Timmer, Holstege, Rietveld, Lagerwey en Van Zutphen aan de start komen. Deze wed strijden tellen mee voor het nationale kam pioenschap in deze klasse. Buitenlandse kampioenen In de 250 cc. klasse komen slechts vier Nederlanders uit. Het zijn Postma op Moto Guzzi, Timmer op New Imperial, Steman op Excelsior en de welbekende Piet Knijnen- burg op DKW. De favorieten in deze klasse zijn onge twijfeld de Oostenrijker Alex Mayer op Moto Guzzi en de Duitser Bruno Böhrer op Moto Parilla. Deze beide renners zijn in hun eigen land kampioen. De steeds beter rijdende Engelsman Ernie Barrett start eveneens op zijn Moto Guzzi. Alle andere deelnemers zijn buitenlanders. Voor de 350 cc. klasse is er meer belang stelling. Hierin starten maar liefst eenen twintig deelnemers. Onder hen is de Oosten rijkse kampioen Fassl op AJS, de Duitse kampioen Baltisberger eveneens op AJS de Engelsen Jack Farlow en Dear ook al op AJS. De Amsterdamse internist dr. Fokke Bosch op AJS, Piet Knijnenburg op Velo- cette, Elbersen op Norton, Simons op Velo- cette en Jansen op AJS zijn enige van de Nederlandse deelnemers in deze klasse. Evenals de 350 cc. klasse, gaat ook de 500 cc klasse over vijfentwintig ronden. En ook in deze klasse start Piet Knijnenburg, dit maal op BMV. Vrijwel alle andere renners zoals bijvoorbeeld Fritz Klager (Duits land), Baltisberger (Duitsland), Mundy (Engeland). Knees (Duitsland) en Van Rijswijk (Nederland) komen uit op Norton. Het Nationale nummer voor motoren met zijspan tenslotte zal ook dit jaar weer het meest spectaculair zijn voor het publiek. Ook in deze klasse belooft de strijd span nend te worden. Juist ook, omdat renners als Boef, Dammers. Van Rooyen, Vreugde, Van Gorcum en Kroon elkaar weinig toe zullen geven. Al met al een programma, dat zowel voor de kenner van de motorrensport, zowel als voor de leek bijzonder veel aantrekkelijks biedt. 32. Toen de feeststoet nader kwam, met al zijn fanfare-korpsen, zangkoren, span doeken en kiektoestellen, verloor Joris Goedbloed blijkbaar zijn laatste greintje zelfvertrouwen. „Help mij, makkertje!", riep hij uit. „Wat hebt ge nu toch gedaan? Ge weet toch hoe érg bescheiden ik ben. en ik ben zo héél, héél verlegen Blijf maar kalm, Joris", zei Panda troos tend, „ik zal je wel helpen!" Maar toen de burgemeester nu nader schreed, en toen de camera's gericht werden, kroop Joris toch half achter Panda weg, met een uit drukking van grote verlegenheid op zijn galaat; en zo is hij toen ook op de foto's gekomen, wat later in de kranten een heel prettige, sympathieke indruk maakte. In middels begon de burgemeester aan een feestrede. „Ahum, ahum!", zo sprak hij duidelijk en met stemverheffing. „Het is een groot genoegen.... eh.... om u te bezoekenehin verband met die interessante uitvindingehwaar wij veel belangstelling voor hebben....". Verder kwam de brave ambtsdrager niet, want op dit moment schoof de bescheiden Joris Panda met een achteloos gebaar op zij, terwijl hij uitriep: „Kom, kom, mijn beste! Het is bespottelijk om dit bezoek een genoegen te noemen, want het is niet minder dan een grote eer voor u! En ik verwacht heel wat anders van u dan be langstelling. Geestdrift verwacht ik, mijn waarde! Het is namelijk belachelijk om mijn uitvinding interessant te noemen het is namelijk de grootste uitvinding sinds het begin der jaartelling! Ge vergunt me toch wel, dat ik de zaken even zodanig rechtzet, nietwaar?" „Hoera!", riep ieder een. Gistermiddag hield de jeugdrijvereniging „Fit" de derde en tevens laatste wedstrijd van haar compettiie bij de Duinmanège te Zandvoort. Evenals bij de twee voorgaande wedstrijden was een zeer behoorlijke deel- r ame. De uitslagen waren: Lichte cross: 1. Peter Vermeulen op Gol den Hope; 2. Ineke Baay op Kiddy; 3. Greet- je Baay op Jebalda; 4. Syl Singels op Golden Hope. Zware cross: 1. Gerrit Jan Floris op Rusty; 2. Ank Schönthaler op Limerick Lace. De einduitslag der competitie luidt: Lichte cross: 1. en 2. Ank Schönthaler en Peter Vermeulen. Zware cross: 1. Gerrit Jan Floris. Het versterkte EDO-elftal, dat Zaterdag avond in het Noorder Sportpark speelt tegen Colchester United F.C. is als volgt samengesteld: Doel: v. d. Berg; achter: Dweelaart en Bax; midden: Karpes, Koning en Evers; voor: Plaisier, De Wette (RCH), Roodselaar. Snij ders (ex DWS) en Koster (RCH). Het elftal van Colchester luidt: doel: Coombs; achter: Harrison en Rookes; midden: Baerryman, Stewart en Elder; voor: Grice, Scott, Mc Curley, Mc Kim en Church. NEDERLANDS POLITIE-ELFTAL VER LIEST. —Het Nederlands Politie voetbal elftal verloor in Leeuwarden van het stede lijk team met 60. Bij de rust was de stand 3—0. WARSCHAU—BERLIJN—PRAAG. De uitslag van de zevende étappe van de wie lerwedstrijd Warschau—Berlijn—Praag, van Berlijn naar Leipzig, over een afstand van 205 km. luidt: 1. Kuznicki (Poolse ploeg uit Frankrijk) 5 uur 30 min. 32 sec.; 2. Dimoff (Bulgarije); 3. Kichhoff (Oost-Duitsland) 4. Deutsch (Oostenrijk); 5. Lagrouw (Ned.); 17. De Groot (Ned.). Doodzonde. Het Rooms-Katholieke epis copaat van Campania, waarvan Napels de hoofdstad is, heeft de kiesgerechtig den bij de op 25 Mei te houden gemeen teraadsverkiezingen meegedeeld, dat het een „doodzonde" is om op de com munisten te stemmen of in het geheel zijn stem niet uit te brengen. Het epis copaat zegt in zijn verklaring: „Iedere man en vrouw, die kan stemmen, moet zulks doen, wil hij of zij geen dood zonde begaan. Een ieder, die voor de communisten of hun bondgenoten stemt, begaat een doodzonde en wordt van de sacramenten uitgesloten." Cholera. De vorige week zijn in Calcutta 160 personen overleden tengevolge van cholera, het grootste aantal in één week sedert het uitbreken van de epidemie in Maart. In totaal zijn er thans 757 per sonen aan cholera overleden. Gereserveerd. Bij de Nepalese regering zijn tot en met 1955 aanvragen ingediend door expedities, die willen pogen de top van 's werelds hoogste berg, de Mount Everest, te bereiken. Daar Nepal slechts één expeditie per jaar toestaat, worden aanvragen voor het houden van expe dities reeds verscheidene jaren tevoren ingediend. Maarschalken. De Franse ministerraad heeft besloten de waardigheid van „maarschalk van Frankrijk" te verlenen aan generaal Juin en (posthuum) aan generaal Leclerc. Generaal Juin is op perbevelhebber van de landstrijdkrach ten in de Europese middensector en in specteur-generaal van de Franse strijd krachten. Hij is 63 jaar. Generaal Phi lippe Leclerc de Hautecloque kwam in 1947 op 45-jarige leeftijd in Algerië bij een vliegtuigongeluk om het leven. Hij is vooral bekend geworden door de op mars van het Tsaad-meer naar Tripolis in 1942-1943. Meerderheid. Bij de in Schotland gehou den gemeenteraadsverkiezingen heeft de Labourparty de meerderheid in Glas gow en Aberdeen gekregen. Ook de overige uitslagen in Schotland geven een zwenking naar links te zien. De Labourparty behaalde in Schotland in het geheel een winst van 50 zetels. In Schotland noemen de anti-Labour-ge- zinden in het plaatselijk bestuur zich niet conservatieven, doch „progressie ven" en „gematigden". Waarschuwing. De opperbevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Vandenberg, heeft de Senaat in een schriftelijk getuigenis medegedeeld, dat de Sovjet-Unie „binnen twee jaar in staat zal zijn de Verenigde Staten aan te vallen met over lange afstand ope rerende vliegtuigen, die atoombommen kunnen vervoeren". Hij zeide dat der gelijke, onverhoeds uitgevoerde aanval len zeer ernstige gevolgen zouden heb ben, indien er niet op afdoende wijze tegenstand aan zou worden geboden. Generaal Vandenberg heeft, evenals andere Amerikaanse militaire en bur gerlijke functionarissen, gewaarschuwd tegen de door het Huis van Afgevaar digden aangebrachte verminderingen in de door de regering voor het nieuwe belastingjaar aangevraagde gelden voor de landsverdediging. Eis. De Engelse vakbond van arbeiders in de machine-industrie, die gewoonlijk de toon aangeeft voor een aantal andere vakbonden, heeft in strijd met het ad vies van zijn leiders om een loonsver hoging van twee pond sterling per week voor zijn achthonderdduizend leden verzocht. Smokkelarij. Volgens een rapport van het hoofdkwartier van generaal Ridgway smokkelen Chinese communisten ver dovende middelen naar Japan om de communistische partij aan geld te helpen. Dit rapport is door de Ameri kaanse vertegenwoordiger in de com missie van de UNO voor verdovende middelen, H. J. Anslinger, aan de com missie voorgelezen. Federatie. Meer dan zestig vertegenwoor digers van journalistenorganisaties uit twintig landen hebben gisteren te Brus sel een constitutie voor een internatio nale federatie van journalisten in het niet-communistische deel van de wereld aangenomen. De federatie wordt offi cieel heden opgericht met de verkie zing van een bestuur en de bepaling van de zetel. Geestelijk hoofd. Ter gelegenheid van de dertigste verjaardag van Eva Perón, de echtgenote van het Argentijnse staats hoofd, hebben beide Huizen van het parlement haar op een speciale verga dering uitgeroepen tot „geestelijk hoofd van de natie", een titel, die tot nu toe slechts gebruikt werd voor generaal José de San Martin, die aan het begin der vorige eeuw de Spanjaarden ver dreef. Tragiek. Volgens officiële schattingen zijn er 200.000 „bezettingswezen" in Japan, voor het merendeel kinderen van Ame rikaanse militairen. Slechts 4.000 van deze wezen bevinden zich in weeshui zen. Algemeen bestaat er bij de Japan ners zeer weinig meegevoel voor deze kinderen en hun moeders leveren hen wel eens bij de gestichten af „als een pak vodden", aldus een moeder van een der gestichten. Het tragische voor deze k'inderen is, dat zij onmiddellijk te herkennen zijn als „bezettingskin deren", De beloofde ondersteuning door de vader wordt zelden gezonden, aldus Reuters correspondent. ADVERTENTIE Bij K.B. is met ingang van 28 April 1952 aan de heer H. Helwerda ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Roden. Dit ontslag moet waarschijnlijk in ver band worden gebracht met overtredingen van de Wederopbouwwet, die hij heeft be gaan in verband met fabrieksbouw in zijn gemeente en waarom hij ruim een maand geleden reeds in de uitoefening van zijn functie is geschorst door de Gedeputeerde Staten van Drente. Deze overtredingen hadden, volgens eerdere berichten er over, geleid tot onregelmatigheden, welke de burgemeester buiten de kring van zijn ambtsbezigheden pleegde.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2