Bij het overlijden van dr. Maria Montessori plb mat Hillegomse beurs belangrijk voor handel en vermaak 0)Ma^r~ tyouuc/j Bloemendaalse strand? Flora 1953 wordt aangelegd Brieven van -lezers Annie Schmidt en Simon Carmiggelt Zij hielp kinderen „het zelf te doen" Geen verrassingen bij boksfinales Electrische installaties Humor in de Tuinzaal 11 Mei Moederdag Gaat U KAMPEREN aan het dfee MORRIS ïïefjMucu iïwj! Moederdag DONDERDAG 8 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgerlijke stand van Haarlem Snort in 't kort BARTELJÖRISSTRAAT 20 TEL. 13439 Openluchttheater Bloemendaal B 9 2E22Z2Z Verse zalm waarschijnlijk vrij van omzetbelasting Driejarig kind zwaar gewond bij aanrijding Igor Strawinsky Beleefdheid in de bus In de figuur van dr. Maria Montessori is een vrouw van ons heengegaan, van wie men, op zijn minst, mag zeggen dat zij het Nederlandse onderwijs en de Nederlandse opvoedingsgewoonten in de laatste dertig jaren duidelijk heeft beïnvloed. Sinds in 1914 in Den Haag de eerste kleuterschool werd opgericht, heeft het aantal Montesso rischolen in ons land zich verveelvoudigd. Hei Montessori-onderwijs, van kleuter school tot lyceum, is in het Nederlandse onderwijs een eigeii plaats gaan innemen en het is al geenszins ongewoon meer als men thans op een Montessori-school als leid (st) er of docent iemand aantreft, die zelf zijn of haar gehele jeugd heeft doorge bracht in de door haar werk geschapen sfeer. Is het dan een wonder als een pro movenda in de Wis- en Natuurkunde aan de Amsterdamse Universiteit onlangs in haar stellingen verklaarde dat „het Mon tessori-onderwijs tot nu toe de meest ge schikte voorbereiding voor een universi taire opleiding geeft"? Mevrouw Montessori is haar werk, als eerste vrouwelijke arts in 'Italië, begonnen in een inrichting voor zwakzinnige kinde ren, en heeft zich daarna gewend tot de opvoeding van normale kleuters en jonge kinderen. Op dit terrein heeft ze het meeste werk verricht, hiermede is ze tot op het laatst, sinds 1937 vooral in het Montessori- centrum te Laren, bezig geweest; hieraan wijdde ze nog een van haar laatste boeken: „Aan de basis van het leven". Ook in India, waar ze de jaren van de Tweede Wereld oorlog doorbracht, werkte ze voornamelijk in deze leeftijdsgroepen. Montessori-opvoe- ding is dan ook overal elders, vooral in de Angelsaksische landen, kleuter-opvoeding. Alleen in Nederland is op deze kleuterop voeding een volledig lager en voortgezet onderwijs gebouwd. Amper vijftien jaar na de oprichting van de eerste kleuterschool volgde reeds het eerste lyceum. Zelf heeft ze zich voor de opvoeding na ongeveer het tiende jaar voornamelijk tot algemene richtlijnen bepaald, het zijn haar leerlingen geweest die op haar werk hebben voortge bouwd. Het is dan ook begrijpelijk dat som mige lycea er de voorkeur aangeven te spreken van „gegrondvest op Montessori- beginselen" of iets dergelijks. Het is niet eenvoudig in enkele woorden deze beginselen samen te vatten. Zoals zo dikwijls wanneer een veelzijdige persoon lijkheid zich over velerlei problemen heeft uitgelaten, heeft zich ook hier het ver schijnsel voorgedaan, dat, dan hier, dan daar, een enkel punt, een enkele opvatting uit het geheel in het bijzonder werd geac centueerd en als centraal verdedigd of be streden werd. Het meest fundamentele van haar inzich ten is wellicht een onbegrensd vertrouwen in de mogelijkheden van het opgroeiende kind, mits slechts de mogelijkheden voor een ongehinderde ontplooiing geboden worden. „Help mij het zelf te doen", heeft een Montessori-kleuter eens gezegd. Het' is dan de taak van de leider door nauw keurige waarneming en voorzichtig expe rimenteren na te gaan hoe het kind op zijn omgeving reageert en te trachten voor dat kind de juiste omgeving tot stand te bren gen. „Omgeving", hier in de ruimste zin genomen: sterk materieel en zintuigelijk geaccentueerd voor de kleuter, veel meer een geestelijk en cultureel „klimaat" voor de puber en de adolescent. In een tijd, die nog slechts miniatuur-volwassenen kende, zag ze het kind als een wezen van eigen aard, maar ze legde er tevens de nadruk op dat dit wezen ook zijn eigen recht als mens heeft. Zij vraagt van de opvoeder eerbied voor de persoonlijkheid van het kind, juist ook door zich zoveel mogelijk te onthouden van ingrijpen en beïnvloeden. Dit is het wel wat ons volwassenen, met ons gevoel het beter te kunnen, te willen helpen, het kind last en moeite te willen besparen, ons streven naar „efficiency", dikwijls het moeilijkst valt. Het vereist ADVERTENTIE Haarlem, 7 Mei ONDERTROUWD: 7 Mei: J. J. Rozing en A. H. van Weel. J. T. Bisschop en M. M. van der Linden. C. van der Walt en S. C. Koeman. A. J. Henneke en M. Glazemaker. K. S. van Beest en W. M. M. J. de Val. J. G. Faber en W. M. Schilling. J. Korf en M. P. Polderman. P. T. de Winter en J. Elizen. N. Adriaanse en F. P. C. Schotman. F. A. G. van der Meij- den en W J. Klein Schiphorst. D. Fleurij en A. W. Burger. W. B. Hunting en J. Veen. J. J. van der Werf en G. P. Koster. J W Blee- ker en C. C. Jukes. J. Nederkoorn en B. Cnossen. A. van Drielen en W. H. van de Worp. N. J. Giling en C. J. Nieuwenhui- zen. A. E. Nan en P. J. van der Hoorn. A. Schornagel en J. C. Hart. E. J. de Gier en M Korthals. J. Willemse en J. A. Hesselink. J. J. de Koning en T. Been. J. Venniker en P. S. Loppersum. L. H. T. Malherbe en L. E. Hoedeman. G. H. Paap en C. M Voorbraak. J. J. van Meelen en -T. B. Bouwer. G. Piersma en A. E. Heuser. J. Tienkamp en C. A. Jonge Vos. GEHUWD: 7 Mei: P. Houweling en I. C. van Baekel. J. D. Dam en G. M. Jansen. J. Kouwenhoven en P. M. C. van Galen. K. Stoevelaar en C W. T. Gieles. C. Goedhart en A. G. van Kesteren. A. Jongkrijg en M. C. Serné. H. van den Ende en M. Bagram Michaël. M. M. van der Meij en B. ten Hoope. A. J. van de Velde en A. G. Kaczor. H. T. Michelbrink en H. T. van Lemel. A. J. van der Meer en P. M. L'agerweij. W. J. de Goede en M. van der Poel. E. Oosterbaan en J. C. van Slooten. F. Baardman en G. H. Sondorp. J. L. de Leeuw en H. F. Brinkhuizen. J. J. P. Scheffer en A. de Ruiter. J, van den Engh en J. Arendsen. W. van Opzeeland en C. W. van Soelen. C. Steinmeier en A. Meijer. M. Kor- ver en C. van Wijk. B. Wijbrandi en G. M. E. Plantinga. J. H. Steenbakker en C. M. Koe dijk. B. van Ketel en J. de Jong. J. H. Val- bracht en A. Aalbrechtse. D. van Dokkum en A. T. Kappelhof. BEVALLEN van een zoon: 4 Mei: H. C Dekker—Kroon. 5 Mei: C. E. W. van der Hulst—Roosen. G. C. W. Jansen—Luttmer. 6 Mei: A. A. Cop—Meijers. BEVALLEN van een dochter: 6 Mei: M. C. van der Klugt—Portegies. M. A. J. Wester huis—Van Gestel. 7 Mei: C. G. M. Swart— Looman. OVERLEDEN: 5 Mei: J. P. Terol, 81 j., Kleine Houtweg. 6 Mei: J. M. BosRoos, 70 j., Zuider Buiten Spaarne. A. M. de Bruin Dernison, 42 j., Dickmanstraat. C. van Duijn, 11 j.. Eksterstraat. Dr. Maria Montessori. een bepaalde houding, die men slechts door scholing verkrijgt. De uibreiding van het Montessori onderwijs stuit in Nederland thans dan ook in de eerste plaats op de grens gesteld door het aantal beschikbare opgeleide krachten. Een Montessori-kweek- school, reeds lang gewenst, schijnt thans door de nieuwe Kweekschoolwet tot de binnen korte tijd te realiseren mogelijkhe den te behoren. Men kan de invloed van Montessori niet afmeten aan de enkele duizénden leerlin gen, die in de loop van de jaren Montes sorischolen hebben bezocht. In veel op zichten zijn deze scholen vergelijkings objecten geweest, hebben ze gediend als centra voor de verbreiding van de Mon- tessori-gedachte, ook daar waar men er niet toe over ging de methode volledig te volgen, en niet alleen op de school, maar ook in het gezin. Zeker, lage kapstokken stempelen een kleuterschool nog niet tot Montessorischool, maar iedere moeder, die haar kind zelf de kopjes laat wegbrengen en haar vrees, dat het ze zal laten vallen, overwint, brengt een stuk Montessori-op- voeding in praktijk. Met veertien scholen met een kleine tweeduizend leerlingen, zijn wij hier in Haarlem en omgeving wellicht niet meer zo goed in staat haar invloed juist af te meten: het is reeds een te gewone situa tie. Vergelijking met de toestand elders is daartoe nodig. Het zou een aantrekkelijke opgave zijn precies na te gaan, welke gees telijke sociale, economische, ja ook poli tieke (onderwijswetglving) omstandighe den de oorzaak zijn, dat juist in Nederland het Montessori-onderwijs zo'n grote vlucht heeft genomen. Het lijkt mij waarschijnlijk, dat zou blijken, dat haar ideeën een voe dingsbodem vonden in die sfeer van libe raliteit en humaniteit die een zo kenmer kend aspect van onze Nederlandse cultuur vormt. Dr. W. J. JONG. Ofschoon nog steeds niet bekend is hoe veel Nederlandse boksers naar de Olympi sche Spelen te Helsinki zullen worden af gevaardigd kan men na afloop van de Nationale kampioenschappen, die Woensdag avond in Carré te Amsterdam werden gehou den, toch wel zeggen wie wel en wie niet voor een uitzending in aanmerking komen. Toch zal de keus voor de Boksbond nog moeilijk genoeg blijken, want de werkelijk serieuze candidaten. die groter in aantal zijn dan het vermoedelijk aantal beschikbare plaatsen drie of .vier ontlopen elkaar niet zo heel veel in klasse en mogelijkheden. In de eerste partij van de avond won de vedergewicht Kokmeyer van Heinkens na een gevecht, dat van het begin tot het einde een propaganda was voor de bokssport. Henk van der Zee behield zijn titel in het vlieggewicht tegen Teters. Van der Zee is ongetwijfeld een van de ernstigste gegadig den voor Helsinki. Van veel minder gehalte was de ontmoe ting tussen de bantams De Rooy en In den Berken. De Rooy wilde boksen, maar In den Berken maakte hem dit onmogelijk door onoirbare stoten. Hij kreeg hiervoor een waarschuwing in de derde ronde, achtte zich tekort gedaan en liep kwaad de ring uit een allesbehalve waardige houding voor een aspirantkampioen. Zo won De Rooy door opgeven van zijn tegenstander. Piet van Klaveren behield zijn titel in het lichtweltergewicht, door een overwinning op Angel. Moos Linneman was vervolgens te gerou tineerd voor Zwaan. Zonder veel moeite won hij de weltertitel. In de finale van het zwaarweltergewicht stond Bouwhuizen tegenover Den Haan, die met harde linkse de meeste punten kreeg en de partij won. Voor de middengewichttitel was Leen Jansen favoriet en inderdaad behaalde deze een kleine doch verdiende puntenzege op De Vries. Na een harde, doch faire partij, kwam de titel in het halfzwaargewicht in het bezit van Pastor, die de Limburger Yerna op punten versloeg. De slotpartij van de avond bracht een teleurstellende partij. De zwaargewicht De Voogd kwam tegen de Noorderling De Jager, die met zijn 37 jaren nog in een bewonde renswaardige conditie verkeerde. De Voogd kon echter in geen enkel opzicht zijn voor deel in leeftijd uitbuiten. Toch won hij na een slechte partij de kampioenssjerp. De stijlprijs kwam voorts in het bezit van de Amsterdammer Kokmeijer. KORFBALLERS NAAR DENEMARKEN. Op verzoek van Denemarken zullen twee Nederlandse korfbalploegen vart 9 tot 23 Augustus in verschillende plaatsen in Dene marken demonstraties geven van het korf- balspel, teneinde deze sport in Denemarken in te voeren. OOSTENRIJK—IERLAND. In het Pra terstadion te Wenen werd voor 60.000 toe schouwers de voetbalwedstrijd Oostenrijk Ierland gespeeld, die met 60 door de gast heren werd gewonnen. ADVERTENTIE Koninginneweg 6 - Tel. 14024 Het geldt bijna als een gulden regel dat men auteurs niet uit eigen werk moet horen voorlezen. Over het algemeen is dat name lijk op z'n minst gezegd een teleurstellen de ervaring. Het gaat meestal zo dat een dame of een meneer, die men zich heel anders had voorgesteld, plaats neemt ach ter een taféltje met een vaasje bloemen en een glas water op een soort verhoging of toneel (de bloemen ontbreken wel eens, maar het glas water is er altijd) en dan droog en vervelend, struikelend over de eigen interpunctie en allerlei klemtonen totaal verkeerd leggend, zich gedragend alsof de hele onderneming voor de woord voerder geen enkele interesse heeft, een tekst gaat opdreunen, nu eens trekkend, dan weer raffelend, die door hem of haar allang achter zich werd gelaten. De toon varieert daarbij van het verachtende: „Wat gaat het jullie eigenlijk aan, je kunt er toch niet bij met je botte gevoel!" tot het ijdele: „Natuurlijk ben ik nu al veel verder in mijn werk, maar hoor toch eens eventjes hoe mooi ik dit allemaal heb gezegd!" Daartussen zijn vele schakeringen en dik wijls mengt zich ook iets van gêne door het kennelijk onvermogen om een audi torium te boeien. Maar gelukkig zijn er ook uitzonderin gen en daartoe behoren stellig de journa listen en schrijvers van korte stukjes An nie M. G. Schmidt en Simon Carmiggelt, die gisteren in de tuinzaal van het Con certgebouw op de slotavondvan de Haar lemse Kunstgemeenschap enkele „cursieve" en dichterlijke staaltjes van hun humoris- tich kunnen ten beste gaven. Dat is geen wonder, want de liedjes van eerstgenoem de zijn speciaal met het oog op vooi-dracht gemaakt, zonder dat ook maar enigszins de indruk van berekening wordt gewekt, en de ander kent precies de waarde van een met zorgvuldige nuances voorbereid effect, waarmee al evenmin iets ongunstigs gezegd wil zijn. Trouwens, wat Annie Schmidt betreft: zij heeft als het ware „iets over zich" dat ruimschoots opweegt tegen de deskundige routine van de be- roepsdiseuse en Carmiggelt bezit dat kwasi-argeloze, dat de toehoorders onmid dellijk voor hem inneemt. Het was alleen jammer dat er teveel „van het boek" gele zen werd, waardoor de mensen achter in de zaal soms wel enige moeite hadden om het vluchtige woord te verstaan. Van hen beiden is, voor zover hun ta lenten zich lenen tot vergelijking, Carmig gelt het meest het type van de humoi-ist. Op zijn best is hij wanneer hij het leven betrapt op dingen, die eigenlijk heel goed hadden kunnen gebeuren en die grenzen aan datgene wat velen in momenten van benauwende fantasie wel eens overkomt. Men herkent er altijd een menselijke be trekking in, met een spitse nadruk op het komische aspect. Aan kinderen heeft hij wel zijn gevoeligste observaties gewijd, maar ook poezen vormen favoriete onder werpen en zo kon men gisteravond na zijn geestige analyse van het verschijnsel „krant" genieten van een bijzonder amusant voorproefje uit zijn binnenkort te verschijnen bundel „Poespas". Ironie is het wapen waarmee Annie Schmidt de kwalen van het bestaan be strijdt. Zij weet een beetje zuurzoet meesmuilend te lachen om dingen waar je eigenlijk om zou moeten huilen. Zij kriebelt haar versjes tussen de regels van het leven door onder het motto „En wat dan nog?" Haar „Impressies van 'n simpele ziel" lijken soms cynisch, soms koel en nuchter, maar ze zijn in wezen het één noch het ander. Zij is iemand die weet dat sprookjes niet bestaan (Dit is het land waar boze mensen wonen, zegt ze tegen een klein meisje wees maar niet bang, je hoeft er nog niet in) en genoeg inzicht in dé menselijke natuur heeft om een paradij selijk wonder voor onmogelijk te houden, maar zij speelt niettemin graag met een illusie, om tenslotte de dingen laconiek te aanvaarden met geraffineerde verbazing of onder diplomatiek protest. Zij weet altijd wel een rijmwoord te vinden om uit de moeilijkheden te komen: „Het is geen peer. Het is een appel. Ik zeg maar zo, wat maak je je te sappel. Alla, een wurm. Ik eet er wel omheen." Voor deze gelegenheid koos zij enkele gedichtjes voor kinderen van alle leeftijden (onder meer over het schaap Veronica, dat het volgend seizoen door Wim Kan ten tonele wordt gevoerd), en een paar caba retliedjes „dat is weer een andere branche" en enkele met fijnzinnige spot getekende vrouwentypen. De zaal was ge heel gevuld en het applaus liet aan duide lijkheid van dankbare instemming niets te wensen. D. K. ADVERTENTIE Maak Moeder blij met 'n tube HAMEA-GELEI De inwoners van Hillegom zien de binnenkort te openen Hillegomse Beurs niet alleen als een gelegenheid waar de bloembollenmensen Donderdags bijeen komen om bloem bollen te kopen of te verkopen. Dit is eigenlijk iets, dat hen vrij koud laat, omdat ze er maar indirect voordeel van hebben. Natuurlijk zijn ze er trots op dat juist de kwekers en exporteurs in hun plaats eindelijk de strijd om dit gebouw hebben ge wonnen en toch ondanks alle organisatorische en technische moeilijkheden een prach tig gebouw achter de demonstratie-tuin aan de Weeresteinstraat laten zetten. Bovendien heeft men als men geen bloembollenman is en dus niet geïnteres seerd is in nieuwe variëteiten er zo weinig aan, dat er een prachtige op het Noorden gelegen keuringszaal komt. De bollenmen- sen zélf vinden het gehele gebouw een prachtige vooruitgang. In Hillegom werd de Beurs al ongeveer dertig jaar gehouden in de zaal van „Flora" en vroeger was het er best uit te houden. Maar door de uit breiding van de vervoersmogelijkheden komen er steeds meer belangstellenden Donderdags naar de Hillegomse Beurs. Maar ais de nieuwe beurs er is dan wordt alles verbeterd. De ambtenaren van de Plantenziektenkundige Dienst zien de tijd dat zij van hun pensioen kunnen ge nieten met vele jaren verlengd doordat zij in het nieuwe gebouw een goede gelegen heid krijgen om hun werk te verrichten. Een kantoor waar de jongste bedienden rustig zullen kunnen wachten op de papie ren voor de exporteurs die de PD moet uitreiken. Tot nu toe werd alles samenge perst in een benauwd hokje aan de Leidse- straat, waar zelfs geen plaats meer was voor nieuwe rook, want er mocht worden gerookt ook. Het Hillegomse publiek heeft echter zeer vele andere belangen bij de Beurs en als de hierop gebouwde verwachtingen waar heid worden dan betekent deze een omme keer in het culturele leven. Niet ieder is namelijk zo'n muziekliefhebber, dat hij regelmatig „naar de stad" gaat om daar goede concerten bij te wonen. Toch wil men wel eens een concert meemaken zonder dat er al te veel moeite voor moet worden ge daan. Enkele concerten van de H.O.V. en van solisten hebben bewezen, dat er inder daad een behoorlijke interesse voor dit genre ontspanning is. Deze groep en de groep die financieel niet in staat is om ook nog de buskosten en andere onkosten, die aan een concert in de stad verbonden zijn, te dragen ziet daarom vol verwachting naar de Beurs, omdat daarin een groot po dium is en een zaal, waarin ongeveer een duizend mensen plaats kunnen nemen. Behalve de muziek zien de minnaars van het goede toneel mogelijkheden. Hier gel den dezelfde moeilijkheden voor een be zoek aan de stadsschouwburgen. De Beurs kan echter uitkomst brengen en men hoopt op goede gezelschappen. Hillegom beschikt over enkele grote verenigingen, die jaarlijks een feestavond willen geven. Tot nu toe moesten zij er twee geven omdat zij hun leden en dona teurs niet in één avond in de zaal van „Flora" bergen. Door de nieuwe beurszaal zullen zij hun onkosten misschien kunnen verminderen, doordat alles nu in een keer zal kunnen worden gedaan. Zo zijn er dus voor het kunstminnende publiek in Hillegom prachtige mogelijk heden in het verschiet. Voor de midden stand ziet men weer andere aspecten. Het is geen geheim, dat de laatste „bollentijd" geen daverend financieel succes is gewor den voor de Bollendorpen. Men geeft Keu kenhof de schuld, doch dit is niet geheel juist. Het bezoek aan de bollenstreek is sterk gemotoriseerd, waardoor de werke lijke behoefte om „even op te steken" ver minderd is. Men hoopt echter, als de nieuws beurs open is, dat er vele bollen- kijkers naar het grote restaurant daar zul len komen. Men baseert deze verwachting op het feit, dat reisgezelschappen, die naai de tentoonstelling Keukenhof willen, daar slechts weinig restauratiemogelijkheden hebben, omdat het restaurant daar dikwijls al vol is met particuliere bezoekers. Het Beursrestaurant zal echter 800 mensen te gelijk te eten kunnen geven. Daarbij komt nog de belangstelling van landelijke ver enigingen voor het houden van vergaderin gen in de bollenstreeek tijdens de bloeitijd, waarbij het nuttige met het aangename ADVERTENTIE Ook deze zomer zal Haarlems Dagblad bezorgd worden in de kampen „Zeemeeuwen" en „He lios". Wilt Uw opgave aan de bezorger of aan onze administratie als volgt inzenden Naam Adres verzoekt Haarlems Dagblad te zenden naar: Kamp Tent No. Datum wordt verenigd. De Beurs zal grote con gressen of vergaderingen kunnen opnemen. Tenslotte zijn er de mogelijkheden tot het houden van tentoonstellingen. De eerste hiervan zal door de Nederlandse Dahlia vereniging in September worden gehouden Al met al wordt de nieuwe Beurs in Hil legom niet alleen een aanwinst voor het bloembollenvak maar ook voor de gehele Hillegomse bevolking en niet te vergeten die van de omringende plaatsen. Het is zeer jammer, dat de bouw veel vertraging heeft ondervonden, zodat de opening pas kan plaats vinden na het bollenseizoen. Ver wacht wordt dat dit ongeveer begin Juli zal zijn. ADVERTENTIE 1 STRAND - BADKLEDING Het Joegoslavisch Danstheater zal op 21, 22 en 23 juni in het Bloemendaals Open luchttheater optreden met een programma waarvan de helft nieuw is voor ons land. Men zal onder meer kennis kunnen maken met Servische en Kroatische volkszange ressen en Macedonische mannendansen. De directeur der muziekafdeling van Co lumbia Broadcasting System komt deze zomer naar Nederland om voor televisie doeleinden een film van het Holland Fes tival te maken. Zijn belangstelling gaat in het bizonder uit naar de entourage; onder meer wil hij stedenschoon en het Bloe mendaalse Openluchttheater als decoratie ve achtergronden voor de film gebruiken. ADVERTENTIE Geef voor een gramofoonplaal van GR00TI HOUTSTRAAT 108 IÉL.U0<6 HAARLEM RADfO-t» GRAMOFOONSPEC/ALIST BINNENLAND Tot waarnemend hoofdredacteur van het dagblad De Tijd is benoemd de heer A. van Domburg, bekend als film- en toneel criticus. De economische strafkamer te Rotter dam heeft een drietal melkinrichtingen al daar, die ook kruidenierswaren verkochten, wegens overtreding van het Vestigingsbesluit Kruideniersbedrijf 1939 veroordeeld 'tot een boete van f 10. Het Engelse passagiersschip „Cheshire" bracht 240 repatriërenden naar Rotterdam, van wie er 155 zonder onderdak zijn en in vele gevallen ook zonder inkomsten. Zij worden door de Dienst Maatschappelijke Zorg in verschillende pensions in den lande ondergebracht. Uit Rotterdam vertrok het emigranten schip „Waterman" naar Canada. Aan boord bevinden zich 855 Nederlandse emigranten, onder wie 523 kinderen en 21 zuigelingen. Een man, die zich uitgaf voor meter controleur van het gemeentelijk gasbedrijf in Amsterdam, heeft bij r n bewoonster van de Van den Berghstraat uit een geldkistje f425 ontvreemd. Dit geld was het eigendom van een blind meisje, dat het verdiend had met werken in een blindeninrichting. Zij had dit sommetje gespaard voor haar huwelijk, dat binnenkort gesloten zou worden. In de afgelopen nsydit is de 24-jarige Harderwijker visser E. F. ter hoogte van Urk tengevolge van een ongeluk met de zeilen over boord gevallen en verdronken. Zijn broer moest de netten kappen vóór hij een reddingspoging on doen doch toen was het reeds te laat. Dr. H. M. Hirschfeld, regeringscommis saris voor het economische en militaire hulp programma, heeft enige tijd geleden aan de regering de wens te kennen gegeven binnen kort zijn functie neer te leggen. De heer Hirschfeld zal op verzoek der regering nog enige tijd zijn taak blijven vervullen. Het Haagse gerechtshof heeft de 29- jarige garagehouder M. P. K. uit Nieuw- en St. Joostland veroordeeld tot een gevangenis straf van zes jaar. Het hof achtte bewezen, dat K. gepoogd heeft zijn vrouw van het leven te beroven door via een pijpleiding autogassen in haar slaapkamer te brengen. Op 31 December 1951 bedroeg het aan tal inwoners van de Noord-Oostelijke polder 10.912. waarvan 5657 mannen. Prof. dr. M. J. A. de Vrijer, oud-hoog leraar in de theologie aan de rijksuniversi teit te Utrecht, zal deze maand zijn arbeid als geestelijk verzorger van het sanatorium Zonnegloren te Soestduinen neerleggen en zich metterwoon vestigen te Heemstede. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse rechtbank veroordeelde vanmorgen de Aalsmeerder J. C. B. tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en f 100 boete. B. was tenlaste gelegd, dat hij onder invloed van alcohol een auto had be stuurd en daardoor met dit voertuig in Hoofddorp in de Hoofdvaart was gereden. Er was 14 dagen geleden een maand gevan genisstraf tegen hem geëist. Ds. G. A. Barger, van 1933 tot 1949 pre dikant der Ned. Hervormde gemeente te Heemstede, is vandaag 25 jaar predikant. Ds. Barger werd in 1918 candidaat in Zeeland, aanvaardde in dat jaar de benoeming tot secretaris van het jeugdwerk der Ned. Chr. Studenten Vereniging en werd op 8 Mei 1927 predikant te Neerbosch-Hees. In 1949 werd hij leraar en directeur van het inter naat van het Chr. Lyceum te Zeist. Enige tijd geleden werd hij predikant-voorganger van de Ned. Hervormde evangelisatie te Edam. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het artsexamen lste gedeelte de heer H. Wernik te Haarlem. Bijna 7 jaar is het geleden dat de eerste atoombom boven Hirosjima ontplofte. Deze twee peutersdie enkele minuten voor de verwoestende explosie in die Japanse stad geboren roerden, zijn thans opgegroeid tot schoolkinderen. Het zijn Hiroko Tomita (links) en Tadami Atoguchi niet hun onderwijzeres. Hun ouders lieten bij de atoomontploffing het leven. Zeven maanden is er op het ogenblik in het wandelbos Groenen- daal te Heemstede gewerkt aan de internationale bloemententoonstelling 1953 en zij, die een bezoek aan het gedeelte van het bos brengen krijgen de indruk, dat de Flora iets bijzonders zal brengen. Bij de Vrijheidsdreef ligt het grote weiland, waar parken zullen worden aangelegd met een millioen bollen. Daar zal een rotsgroep ont staan, waar bezoekers zullen ervaren dat het ook mogelijk is in rotstui- nen bolgewassen te plaatsen. Wat de rotsgroep betreft zij meegedeeld, dat de laatste vijfentwintig jaar nieuwe bolgewassen gekweekt worden voor rots- tuinen. Speciaal zullen daar tulipa's en rotstuincrocussen geplant worden. De ste nen (z.g. zwerfsteen) zijn gehaald uit de Ardennen en naar Heemstede overge bracht. Deze stenen blijken uitermate ge schikt te zijn voor het doel. In het najaar zullen daar de bollen geplant worden. „De lijst van het schilderij" is thans gereed. Het volgend jaar bloeien er de bloembol len. Op het weiland worden verder vele par ken aangelegd. Het is de bedoeling, dat er een millioen bollen geplant worden. De indeling van het terrein is zodanig, dat steeds gedeelten van de weide in bloei staan, zodat gedurende de maanden van de openstelling der Flora bloembollen bloeien. In het bos van Groenendaal wordt op het ogenblik hard gewerkt. Het is reeds te zien, waar volgend jaar de bloemen zullen bloeien. Met enige millioenen bloembollen be plant, met een rotstuin. welke ongetwijfeld de grootste van Europa zal zijn, met nog tal van andere en bijzondere attracties voorzien, zal dit park in werkelijkheid en ten volle zijn een „féerie florale". Te midden van dit bloeiende park, doch meer aan de Noordzijde, zal een gebouwen complex worden opgericht, hetwelk als het ware het hart der tentoonstelling zal vor men en waarin een vijftal tiendaagse bin- nententoonstellingen zal worden gehouden. In dit „Bloemenpaleis", met aan de voor zijde een „Erehall", zullen, behalve de bolbloemen, de tuinbouwcentra Aalsmeer en Boskoop, Belgische kwekers met hun prachtige azalea's, de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, hun eigen pro ducten komen exposeren. In dit unieke kader, van gecombineerde buiten- en bin- nententoonstellingen, hetwelk met natio nale producten wel nergens in dit jaarge tijde te bereiken is. hoopt men het „Lente feest in Neerlands Tuin", onder welk motto deze tentoonstelling is geplaatst, op waar dige en.... enthousiaste wijze te vieren! Ook industrie en handel krijgen in apar te paviljoens, mits exposerend in omlijsting van bloemen of aan de bloemenindustrie verwant, in beperkte en selecte mate gele genheid in dit grootse bloemenfeest, met zijn internationaal bezoek, in te haken. De Flora gaat uit van de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, de alge mene vakorganisatie der bloembollenkwe kers en -handelaren, die vrijwel alle vakgenoten omvat, doch tevens is de lei ding verzekerd van de volle medewerking van alle in de Nederlandse Tuinbouwraad samenwerkende tuinbouworganisaties en van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Het grote belang van deze vaktentoon stellingen is vooral daarin gelegen, dat de groote vooruitgang in sortiment en kwali teit sedert 1935 op overzichtelijke en deco ratieve wijze niet alleen wordt getoond, doch ook wordt beoordeeld door een inter nationaal samengestelde jury. De minister van Financiën heeft voor gesteld geïllustreerde tijdschriften van het tarief van 15 procent naar het gewone ta rief der omzetbelasting terug te brengen en verse zalm en bepaalde soorten boter hambelegsel geheel van omzetbelasting vrij te stellen. De opbrengst van de omzetbelasting zal hierdoor naar schatting nog met een be drag van 2 millioen per jaar dalen. De kamer-commissie voor belastingen heeft een amendement voorgesteld om dagbladen, weekbladen, tijdschriften en andere tenminste driemaal per jaar perio diek verschijnende uitgaven naar het ge wone tarief terug te brengen. Een driejarig kind is gistermorgen ernstig gewond in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen, doordat het plotse ling achter een geparkeerde auto in de Corverslaan langs de straat overstak en door een passerende bestelwagen werd aangereden. Het kind. de driejarige A. M. V. uit de Eendrachtstraat is met inwendige kneuzingen waaronder een b'ekkenfractuur in het ziekenhuis opgenomen. Doordat de politie pas in de middag werd gewaar schuwd, is de reconstructie van dit onge val uitermate moeilijk geworden. Igor Strawinsky zal op 5 Juni in de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag de voorstelling van zijn in 1914 geschreven „Rossignol" door de Nederlandse Opera bijwonen. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van C. E. K.P. zou ik; willen vragen: wat heeft het vakdiploma van de lompenkoop man met deze aangelegenheid te' maken? Was het de bedoeling zijn beroep als het allergeringste te. bestempelen? Koopman in lompen en metalen is geenszins een eenvoudig vak; weet C. E. K.—P. wel hoe veel kennis deze kooplieden* dienen te be zitten van textiel- en metaalsoorten, om van de vele papiersoorten maar niet te spreken? C. E. K.P, mag gerust nog weer eens boos worden, maar zij moet dan geen onjuiste vergelijkingen maken. H. J. D.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9