De dansende potten Centraal Bloembollencomité garant voor tekorten van „Keukenhof" Amsterdamse Beurs Kunstzinnige vorming provinciale scholieren Twee balorige jongens wilden in „het Legioen Santpoort Politie rende door Velserbeek 11 „Kinderdroom" in Domi Geloof en Wetenschap Dr. P. H. Ritter jr. sprak over de betekenis der reclame Zij konden op 't nippertje worden teruggehaald Kort verhaal door Ferdinand Langen Een Amsterdammer deed het 't vlugst Motorgeronk in de nacht Scheepvaart VRIJDAG 9 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Centraal Bloembollencomité te Haar lem heeft In zijn dezer dagen gehouden vergadering besloten tot een bedrag van maximum 200.000 garant te zijn voor eventuele tekorten in de jaren 1954 tot en met 1971 van de Nationale Bloementen toonstelling Keukenhof te Lisse. Zoals bekend kwam in de op Maandag 7 April gehouden vergadering van de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur een voorstel van het hoofdbestuur aan de orde, waarin het vroeg gemachtigd te wor den te streven naar het sluiten van een zo danige overeenkomst met de Stichting Keu kenhof, dat deze permanente tentoonstel ling onder de leiding komt van de vak organisaties. Met 226 tegen 221 werd het voorstel verworpen. Het bestuur van de stichting „Keuken hof" heeft zich daarna tot het Centraal Bloembollencomité gewend. Gevraagd werd aan het comité in te staan tot een maximum van 200.000 tegenover de Stichting voor eventuele tekorten in de jaren 1954 tot en met 1971. In de toelich ting schreef het bestuur van Keukenhof, dat het zich deze garantie aldus denkt, dat het steeds het recht heeft van het Bloem bollencomité maximaal 200.000 te vragen tot dekking van in deze jaren ontstane te korten en anderzijds de bevoegdheid doch niet de plicht heeft bedragen tel kens geheel of gedeeltelijk weer bij het comité terug te storten. Voor de gelden die de Stichting aan het eind van het jaar 1971 zal blijken bij het Bloembollencomité te hebben opgenomen, zal het comité dan een vordering hebben op de stichting, voorzover dan middelen aanwezig zullen zijn, behoudens echter het navolgende; de gemeente Lisse, de Twentse Bank en de N.V. Hollands Bloembollenhuis hebben zich bereid verklaard soortgelijke garan ties aan de Stichting te geven als die welke het bestuur van het Centraal Bloembollen comité vraagt en wel tot bedragen van respectievelijk 100.000, 100.000 en 50.000 of in totaal 250.000. Het bestuur van de Keukenhof heeft in het verzoek opgemerkt dat van het Cen traal Bloembollencomité gevraagde garan tie uitgeput behoort te zijn voordat van een der drie gevraagde lichamen of nader te noemen garantie-gevers gevraagd wordt, tekorten bij te passen. Voorts zouden in dien aan het einde van 1971 blijkt dat van de garanties van deze drie lichamen ge bruik is gemaakt, zij voor het verhaal van hun vorderingen moeten vóórgaan boven de vordering van het C.B.C., dat zich der- Mejuffrouw Truus Smit schreef een zangspel voor kinderen onder de titel „Kin derdroom" en voerde dit Donderdagavond uit met haar kinderzangklas in gebouw „Domi" te Overveen. Het spelletje heeft de verdienste dat het in kindersfeer blijft en gelegenheid geeft aan een vrij uitge breide groep enige kleurige tafereeltjes te vormen. Kabouters en elfjes bevolken de droomwereld van het kind dat van deze fantastische wezens goede dingen kan leren, hoewel er onder die dwergen toch ook ondeugende knapen zijn die het recht van de sterkste willen doen gelden. Maar met uitzondering van zo'n driftkop zijn het brave wezens die de mensen goed willen do.en en deze slechts zolang plagen, tot ze ernstig van plan zijn hun leven ordelijk in te richten. En zo gebeurde het dat een kleermaker, die nog al eens een lapje stof verdonkeremaande en bovendien zijn vrouw aftroefde, onder de heilzame invloed van de kabouters beterschap beloofde, en dat een brutale kwajongen besloot om de ondeugd vaarwel te zeggen en een brave Hendrik te worden. En de elfjes, ook dat zijn schattige dotjes, die in de maneschijn dansen en waarschijnlijk de schoonheid moeten symboliseren. Zo krijgt het kind dan in zijn droom deugdelijke lessen van goedheid en schoonheid. Prinses Zonne schijn doet er ook nog wat warmte bij en de Dwergenkoning wat levenswijheid. Al dus wordt het een zegenrijke droom, die als de meeste dromen wel wat verward is in zijn verloop, maar op het kinderlijk ge moed toch indruk zal maken. Er valt heel wat te praten in deze droom- geschiedenis, en dat gebeurde bij de opvoe ring bijzonder goed. De rolkennis was voortreffelijk, op een kleinigheid na. Dat er nu en dan toch iets stilstond, had een meer diepgaande oorzaak. Hier had de muziek wat moeten doen. Deze was nogal bescheiden gehouden en bestond uit een voudige wijsjes. Een dezer („Klein kleuter tje") voldeed best. Er werd zuiver gezon gen. Anny Meuring speelde piano en Ineke Smit had de dansjes ingestudeerd. Woens dag wordt de uitvoering voor kinderen herhaald. JOS. DE KLERK In de Donderdag onder leiding van mr. F. Vorstman gehouden jaarvergadering van de vereniging Geloof en Wetenschap heeft de secretaresse-penningmeesteresse, me vrouw Vorstman-Coelen, de jaarverslagen uitgebracht. Zij gaf een overzicht van _de werkzaamheden in het seizoen 1951-1952. Het aantal leden is gestegen tot 1053. Er werden achttien bijeenkomsten gehouden en verscheidene cursussen. Verder stonden vijf rondleidingen' in het Frans Halsmu seum op het programma. De financiële positie der vereniging was zeer gunstig. Het batig saldo zal aan de reserve worden gevoegd. Tot leden van het bestuur werden geko zen de heren H. P. Baart en dr. B. M. J. Delfgaauw. 3-3% Nederl. 47 A K.U Unilever Pnilips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'aam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers gisteren 88% 133)4 175 152 147J4 282 54 85 149 133 8954 7154 151% 152J4 153% 44 48% 40 7754 43ia/i9 3854 169% Openings koersen 8854 13354 174 151 14554 28254 85 149 13154 88% 6954 151% 152% 153% 43% 48% 39 77% 4354 38% 169% halve achterstelt bij deze drie garantie gevers. Het bezit van de Stichting bedroeg voor de aanvang der tentoonstelling in 1952 circa 100.000. De verwachting is gewettigd dat de exploitatie dit jaar een behoorlijk over schot zal opleveren. De stichting is bereid van heden af jaarlijks minstens een derde van de netto-winst af te zonderen en te beleggen, zodat een belegde reserve ont staat die in de eerste jaren moet dienen tot dekking van een expioitatie-tekort. Een commissie van leraren bij het mid delbaar onderwijs heeft bij wijze van ex periment van de vijfde Januari van dit jaar een kunstdag voor de jeugd uit de pro vincie gemaakt. Uit alle delen vart het land bestond hiervoor zoveel belangstelling dat er ruim duizend scholieren wegens plaatsgebrek teleurgesteld moesten wor den. Des morgens bracht men een bezoek aan de grote hoofdstedelijke musea en des middags -kon men in de Stadsschouwburg te Amsterdam tegen gereduceerde prijs een opvoering van het treurspel „Gysbreght van Aemstel" door het Amsterdams To neelgezelschap bijwonen. Het succes van deze eerste poging op grote schaal om na te gaan in hoeverre er in de provincie animo bestond voor het streven om de jeugd in nauwer contact met de kunst te brengen', heeft geleid tot de stichting van een nationale organisatie, waarvan het voorlopig bestuur wordt gevormd door do centen en deskundigen van het openbaar, het Protestants-Christelijk en het Rooms Katholiek onderwijs. Op 3 Mei werd aldus in Amersfoort de oprichtingsvergadering gehouden van het Werk- en Informatie centrum voor kunst, ten dienste van het onderwijs aan de rijpere jeugd, bij ver korting W.I.K.O.R. genoemd. Voorzitter van het voorlopig bestuur is de heer Max. B. Teipe te Alkmaar. Uit de statuten blijkt dat het doei van deze stichting is om inrichtingen voor voortgezet onderwijs in de gelegenheid te stellen de kunstzinnige vorming en ontwik keling der leerlingen naar behoren te be hartigen. Men tracht dit te bereiken door het geven van voorlichting aan rectoren en directeuren van scholen en door te be vorderen dat leerlingen bepaalde kunst manifestaties kunnen bijwonen. De stich ting bestaat uit een informatiecentrum en een werkcentrum. Bij het informatie centrum, onder voorzitterschap van prof. dr. J. G. A. Ros, kunnen docenten, die zich met de aesthetische vorming van de rijpe re jeugd bezighouden, alle gewenste inlich tingen krijgen over de répertoires van de toneelgezelschappen,, over optredende voor drachtkunstenaars, over muziekensembles, balletgroepen en tentoonstellingen. Het werkcentrum wordt een soort schoolimpre- sariaat zonder commerciële bedoelingen, dat door een raad van bijstand wordt ge adviseerd. Verscheidene deskundigen heb ben hieraan reeds hun medewerking toe gezegd, zoals Rutger Schoute voor muziek en Paula Balma voor danskunst. Bij de beoordeling van de prestaties wordt de „drie zuilengedachte" doorgevoerd. De drie secties van het onderwijs zijn in beide bureaux vertegenwoordigd. Men hoopt in de toekomst een grotere medewerking van de Nederlandse Spoor wegen te genieten dan bij de eerste poging tot het ontwikkelen van activiteit. Van overheidswege is in principe een geringe subsidie toegezegd. Er wordt contact ge zocht met stedelijke overheden, alle in aan merking komende inrichtingen van onder wijs en mede teneinde doublures te voorkomen met andere instellingen die zich op cultureel terrein bewegen. Ter gelegenheid van de eerste internatio nale reclameweek heeft dr. P. H. Ritter Jr. in een te Amsterdam gehouden bijeenkomst van leden van Rotaryclubs, van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel en van de Vereniging Nederlands Fabrikaat een rede over de betekenis van reclame gehouden, waarin hij onder meer zei: „Zonder reclame zou ons bestaan ontaar den in een oneindige uitzoekerij. Wij zou den een onmetelijke tijd verkwisten om de weg te vinden in onze behoeftenbevredi- ging. Door de reclame zijn wij terstond op de hoogte. Wie zegt er, dat de reclame schreeuwerig is in een tijd die de onder nemingen de bekwaamste kunstenaar ziet oproepen om haar aesthetisch te verzorgen? Er zijn mensen, die zich geen rekenschap geven van de sociale betekenis der recla me. Zij begrijpen niet, dat zij toebehoort aan de service die de producerende onder nemingen aan haar klanten bewijzen. De mening dat reclame de prijs der waren ver hoogt, is een dwaling. Niemand zal reclame maken, als hij geen verwachtingen heeft omtrent een stijgende omzet. Een stijgende omzet stuwt niet de prijs omhoog, maar omlaag. Als de reclame niet bestond dan zou men duurder uit zijn. De massale pro ductie, waardoor het leven goedkoop wordt, heeft zonder reclame geen zin. Hoe zou de wereld er uitzien zonder re clame? Hoe zou de courant er uit zien zon der reclame. De illustratie van de reclame verhoogt de genoegelijkheid van de cou rant. Courantenreclame is de beste reclame, die er bestaat en de ondernemers die van haar gebruik maken, doen goede zaken en vrolijken de lezers op." Twee minderjarige Apeldoornse jongens, de 17-jarige H. W. Rutgers en zijn vriend de 16-jarige B. J. Groenberg, hebben en kele weken geleden in een balorige bui hun ouderlijke woning verlaten. Daar een hunner reeds eerder te kennen had gegeven zich voor het Vreemdelingenlegioen te wil len melden, werd een onderzoek in die rich ting ingesteld. Dank zij het ingrijpen van de Nederlandse consuls in Parijs en Mar seille, konden de twee jongelieden, die in derdaad bij het Vreemdelingenlegioen had den dienst genomen en reeds de dienstacte hadden getekend, daaruit worden bevrijd. Dat gebeurde nog juist op het nippertje, want zij waren al aan boord van het schip, dat hen naar een opleidingskamp in Marok ko zou vervoeren. Gisteravond zijn beiden weer in de ouderlijke woning terugge bracht. Toen Ingeborg Schouten, leerlinge van de Koningin Emmaschool aan het Roerdomp- plein (hoofd de heer J. Jongkind), van morgen met goed gevolg haar verkeers- examen had afgelegd en bij gebouw „Olympia" aan de Kinderhuissingel terug keerde, deelde de heer II. van de Weyer, voorzitter van de onderwijs verkee^scpm- missie haar mee, dat zij de vijf en twintig- duizendste candidaat was. Gedurende acht tien jaar worden in Haarlem de examens afgenomen en met succes. Dat blijkt uit het grote aantal candidaten dat dit jaar 2300 bedraagt. De heer Van de Weyer heeft Ingeborg Schouten een boek aangeboden ter herinnering aan deze dag. Spoorbielsen in brand In de afgelopen nacht is de brandweer gealarmeerd voor een brandje aan de Hoofdstraat. Op het erf van de heer Scha- ger, Hoofdstraat no. 2 was een stapel af gedankte spoorbielsen in brand geraakt. Gelukkig werd het vuur door een voorbij ganger ontdekt, zodat de brand in de kiem gesmoord kon worden. De schade was ge ring, maar over de oorzaak tast men in het duister. Santpoorts schaakkampioenschap weer naar W. Schuurman De meeste partijen voor de wintercompe- titie van de schaakclub „Santpoort" zijn nu uitgespeeld. Er moeten nog twee beslissingen vallen, n.l. voor.de onderste plaats in groep I en de bovenste plaats in groep IV. Dins dag, als de zomercompetitie begint, hoopt men tevens de wintercompetitie te kunnen beëindigen. De uitslagen waren: Groep I: dr. De GrootW. Schuurman 01; dr. De GrootSterk fafgebr.) 10; W. SchuurmanSterk (afgebr.) 10, W. Schuurman heeft dus weer het club kampioenschap behaald. Een prachtige prestatie in deze zware groep. De onderste plaats is voor Blansjaar of Brugman. Groep II: HoutermanHaanappel 10: v. d. Broek is kampioen. Oosterling staat onder aan. Groep III: De Boer—Van Dijk (afgebr.) 10; SchweitzerNederlof 5454. Spook is kampioen en Van Dijk staat onderaan. Groep IV: LeysmaVulling 01; Baljet Vulling afgebroken. Als Vulling de afgebroken partij tegen Baljet verliest is Van Duyn kampioen. An ders behoudt Vulling zijn kans een half punt hoger te eindigen. Wennis draagt de rode lantaarn. Toen ik zeven jaar en drie maanden was, betrokken wij een nieuw huis. Dat was voor mij het veertiende. Ik had nog nooit langer dan acht maanden achter elkaar in hetzelfde huis gewoond. „Maar dit wordt iets prachtigs", zei mijn vader enthousiast, „dit wordt iets voor ons gehele verdere leven." Mijn moeder en ik bekeken het huis en het wós magnifiek. De eerste nacht dat wij er sliepen wer den wij om een uur of één gewekt door een merkwaardig kabaal. Het was een dof bonzen met daar tussendoor een helder ge rinkel. Mijn moeder werd er het eerst wak ker van, daarna ik en na een kwartiertje wreef mijn vader zich de ogen uit. „Dat zijn ratten", zei mijn vader, „haal mijn geweer." Mijn vader was bang voor ratten. Wij kwamen juist uit een huis waar 's nachts de ratten over het bed liepen. Mijn vader was daar nooit gaan slapen zonder een geweer naast zijn kussen te leggen. Het was een geweer dat niet schieten kon. Mijn vader hield trouwens ook niet van schie ten. Hij legde dat geweer daar alleen maar neer om zichzelf gerust te stellen en om de ratten te verschrikken. „Nee", zei mijn moeder, „het kunnen geen ratten zijn." „Waarom niet!" riep mijn vader. Hij zat rechtop in bed en keek onrustig om zich heen. „Ik hoor gerinkel", zei mijn moeder, „en heb je ooit gehoord van ratten die rinke len?" „Ik weet niet", zei mijn vader, „wat er alzo op deze wereld geschapen is. Er zijn buidelratten. Waarom kunnen er geen rinkelratten zijn." En hij riep tegen mij: „Vlug! Haal mijn geweer!" Ik stond op en ik ging het geweer zoeken. Er lag, die eerste nacht na onze verhuizing, nog niets op zijn plaats. Bovendien was er geen licht. Ik zocht een kwartier en ik kon het geweer niet vinden. In dat kwartier hield het kabaal plotseling op en mijn vader was, toen ik bij zijn bed terugkwam, weer in slaap gevallen. De tweede nacht dat wij in ons nieuwe huis sliepen, werden wij 'omstreeks één uur opnieuw gewekt door hetzelfde kabaal. Hgt was misschien alleen iets wilder dan de eerste nacht. Ditmaal was het mijn vader die het eerst wakker werd. „Haal mijn ge weer", riep mijn vader. „ïk kan het niet vinden", zei ik. „Jij kunt het geweer niet vinden", riep mijn vader, „terwijl wij belaagd worden door rinkelratten. Wat ben jij voor een zoon!" „Stil", zei mijn moeder. Zij luisterde scherp en wij luisterden een ogenblik met haar mee. Na een poosje zei ze: „Het is niet hier in huis, dat lawaai, het komt van de buren." „Van welke buren?" vroeg mijn vader. „Van die oude man rechts", antwoordde mijn moeder. „Je weet wel, van die oude man die zegt dat hij een apotheek heeft gehad." Mijn vader richtte zich hoger op in bed. „Ga naar onze buurman die zegt dat hij een apotheek heeft gehad", zei hij tegen mij. „Zeg hem dat hij het lawaai doet op houden. Zeg hem dat ik een geweer voor hem heb, wanneer het buidelratten moch ten zijn of rinkelratten of welk soort rat ten dan ook." Ik stond op en deed een paar kleren aan. Het was een nacht midden in de zomer. Ik belde bij de buurman aan. Na enig wachten werd ik open gedaan door iemand met een zwart jasje en een streepjesbroek aan. Hij zag -er uit alsof hij nog niet naar bed was geweest. „Mijn vader laat u zeggen", zei ik, „dat wij niet kunnen slapen van het lawaai." „Dat doet mij leed", antwoordde de buurman. „Wanneer het buidelratten mochten zijn", zei ik, „of rinkelratten of een ander soort ratten, dan heeft mijn vader daar een ge weer voor." „Het zijn potten", zei de buurman. „Potten?" vroeg ik. „Ja", zei de buurman, „het zijn potten en ze dansen in de kelder." „Dank u", zei ik. Ik ging weer naar huis. „Moet hij mijn geweer hebben?" riep mijn vader mij toe. „Nee", zei ik, „het zijn geen ratten van welk soort dan ook. Het zijn potten." „Potten", herhaalde mijn vader ongelo vig, „potten? Kom, je houdt me voor de gek. Je steekt de draak met je oude vader. Dat is niet iets wat een goede zoon be taamt." „Nee", antwoordde ik. „Zei hij dat wex-kelijk", vroeg mijn vader daarna, „van die potten?" „Ja", zei ik, „werkelijk." „Laten wij dat gaan zien", riep mijn vader. Mijn vader stond op, trok een paar kle dingstukken aan en even later trokken wij opnieuw aan de bel bij de buurman. Hij liet ons binnen. Toen wij in de kamer ston den hoorden wij duidelijk dat het lawaai daarónder vandaan kwam. „Dat is al meer dan veertien dagen zo", zei de buurman, „het zijn de potten die ik vroeger in de apotheek had. Ze willen maar niet tot bedaren komen." „Het is niet te geloven", merkte mijn vader op. „Ik begrijp het ook niet", zei de buur man, „ik heb altijd fatsoenlijk geleefd en nu dit. U hoort het." „Ja, ik hoor het wel", zei mijn vader, „maar ik kan het niet geloven." „Als u de kelder opendoet", zei de buur man, „zwijgen de potten. Maar zo gauw de deur dicht is beginnen ze weer te dansen. Daar is niets aan te doen." „Niets?" vroeg mijn vader. „Nee", antwoordde de buurman, „niets. Er is veel in deze wereld dat boven het verstand van een mens uitgaat. Daar kun nen wij niets aan doen." Mijn vader was erg stil geworden. Hij zei niets meer toen wij terug gingen naar ons huis. Hij zei ook de volgende nacht niets toen het lawaai opnieuw begon. Hij zei drie dagen en drie nachten niets. Pas de vierde dag zei hij: „Ik geloof dat wij er goed aan zouden doen als wij weer gingen verhuizen." En dat deden wij, de vijfde dag. (Nadruk verboden) Het frisse lentegroen van „Velserbeek" vormde gistermiddag het décor voor de kampioensveldlopen van het district West van de Nederlandse Politiesportbond, en al waren er dan slechts weinig deelnemers (de A-groep startte met niet-meer dan zes lopers) de strijd is er niet minder belang wekkend om geworden en de veelbeloven de tijd, die de Amsterdammer Westerhof (A.P.G.S.) in de A-groep maakte, bewees, dat er onder de politie diverse goed-ge- trainde athleten zijn. Commissaris J. P. Weijburg van Velsen loste omstreeks kwart over twee het start schot in de schaduwrijke lanen van Velser beek en de twee ronden voor de A-klassers, die samen een afstand van 3750 meter om vatten, werden gewonnen door Westerhof, die in de tweede en laatste ronde de kans schoon zag om er tussenuit te trekken. Hij werd door zijn overwinning in een tijd van 12 min. 19 sec. kampioen in het district West. De B-klassers en de veteranen, waarvan er in totaal 23 aan de start van het 2500 meter lange parcours verschenen, deden het eveneens uitstekend. Van de B-klassers werd Bakker eerste in een tijd van 8 min. 29.7 sec. met Witte en Piso dicht op zijn hielen. Deze drie lo pers vertegenwoordigden allen het wapen der Koninklijke Maréchaussée. Bij de veteranen sleepte A. de Vries van H.P.S.C. de erepalm in de wacht met 8.47,2. Als laatste werd Ton Keyzer uit Hilversum geklasseerd. Zaterdagavond organiseert de motor club Haarlem en Omstreken een nachtrit voor motoren en auto's, over een afstand van ongeveer 120 km. De rit is uitgezet over uitsluitend harde wegen. De gemid delde snelheden voor deze rit bedragen voor motoren tot 200 c.c. 36 km. per uur, voor motoren boven 200 c.c. 40 km. per uur. Auto's en motoren met zijspan rijden 36 km. per uur. De start is van 22 uur af bij café-restau rant „Die Raeckse", Raaks no. 1 in Haar lem. Om de motorsport in Haarlem en omge ving te bevorderen, is deze rit opengesteld voor alle motorrijders. Deze nachtelijke tocht is geldig voor het kampioenschap van de club. Arendskerk, pass. 7 Kp. Guardafui. Alamak, 7 te Genua. Albireo, pass. 7 Kp. St. Vincent. Argos, 8 van Amsterdam te Rotterdam. Alchiba, 7 100 m. Z. Kp. Frio. Algenib, 7 van Antwerpen naar R'dam. Aliot'h, pass. 7 Bremerhafen. Arur.do, 7 880 m. W. Sctlly's. Aalsdijk, 7 950 m. W.t.Z. Flores. Amstelpark, 7 420 m. W.t.N. Flores. Amstelvaart, 7 210 m. O. Abaco. Aagtedijk, 7 v. Philadelphia naar New York. Alblasserdijk, pass. 7 ten Z. Bermuda. Ariadne, 7 40 m. Z. Kp. Roca. Aldabi, pass. 8 Recife n. Rio de Janeiro. Axeldijk. pass. 8 Malta. Aagtekerk, 9 van Singapore. Altair, 8 v. Rio Grande do Sul n. Paranagua. Aludra, 9 te Amsterdam. Amsteldiep, 9 v. IJmuiden te Norfolk verw. Amsteldijk, 8 van New York naar R'dam. Andijk, 8 van Antwerpen n. Havanna. Bloemfontein, 8 te Beira verwacht. Breda, 7 van Cristobal n. Curasao. Bennekom, 7 van Amsterdam naar Hamburg. Blommersdijk, 7 600 m. W.t.Z. Scilly's. Bagan, 8 v. Priok te Pontianak. Baud, 7 v. Priok naar Semarang. Bontekoe, 7 v. Donggala n. Toiitoli. Baarn, 8 van Mollendo te Arica. Bantam, 9 te Liverpool. Bintamg, 8 v. Calcutta naar Singapore. Blitar, 8 v. Genua naar Port Said. Barendrecht, 8 v. Mena el Ahmadi te R'dam. Bonaire, 8 v. Trinidad n. Paramaribo. Bositoop, 8 te barranquilla. Ca Hex The Hague, pass. 7 Kp. de Gata. Ceram, 7 210 m. NO.t.N. Madras. Cetonia, 7 v. Mirl te Singapore. Cleodora. 7 200 m. ZO. Ras al Hadd. Coryda, 7 in Str. Ormoez. Cirrus, 7 90 m. O.NO. Leith. Clavella, 7 zij Cherbourgh. Gadilla, 7 180 m. N.t.O. Antigua. Caltex Leiden, 8 70 m.'N.NO. Vilano. Caltex Nederland, pass. 8 Kp. Bon. Castor, 7 pass. Kp. San Antonio. Caltex Utrecht, 8 verw pass. Ouessant. Cistula, 8 van Haifa te Port Said. Cirus, 9 v. Atlantische Oceaan te R'dam. Cottica, 9 te Plymouth. Duivendrecht, 8 l,e Port Ewerbladers. Drente, pass. 9 Str. Messina n. Marseille. Duivendijk, pass. 8 Terseira. Delft, 8 v. A'dm naar Trinidad. Diemerdijk, 8 v. Antwerpen te R'dam Eendracht, pass. 7 Malta. Esso Amsterdam, 8 v. R'dam naar Aruba. Es so Rotterdam, 8 1040 m. ZW.t.W. Flores. Edam, 7 400 m- Z.ZO. Kp. Race. Elmir.a, 9 te Abidjan. Friesland (SSM), 7 van Newcastle te R'dam. Farmsum, 7 600 m. O.NO. Bermuda. Fairsea, 8 v. Wellington n. Sydney. Gaasterkerk. 7 v. Teneriffe n. Antwerpen. Graveland, 7 v. Amsterdam te Hamburg. Gadila, 8 te Guadeloupe. Gouwe, 8 van Monrovia naar Dakar. Groote Kerk, 8 Alexandrië n. Port Said. Gaasterland, 8 van Santos n. Rio de Janeiro. Garoet, 8 te Genua. Gooiland, 9 v. Pto Alegre te Amsterdam. Hee'.sum, pass. 7 Key West. Helder, 8 v. R'dam te Amsterdam. Hector, 7 nog te Mersin. Heemskerk, 8 850 m. ZO. Kp. Guardafui. Hersilia, 7 720 m. ZO- Bermuda. Hydra, 7 850 m. W.ZW. Flores. Helena, 8 v. Rotterdam te Amsterdam. Hecuba, 9 te Willemstad. Hestia, 8 te Buenaventura. Indrapoera, 7 v. R'dam naar Priok. Iris, 8 van Amsterdam te Rotterdam. Ittersum, 7 510 m. NW. Flores. Japara (KRL), 8 van Priok te Singapore. Jupiter, 6 v. Tel Ayiv te Haifa. Java, 7 van Bremen te Antwerpen. Kertosono, 8 van Singapore. Kota Agoeng, 7 te Madras. Kaloekoe, 7 v. Padang te Priok. Karossa, 8 v. Siboiga te Penang. Kedoe, pass. 9 Vlissmgen. Kieidrecht, 10 te Hongkong verwacht. Kota In ten 8 v. Port Swettenham n. Singapore Lekkerkerk, 7 van Bombay naar Aaen. Lieve Vrouwekerk, 8 v. Karachi te Bombay. Laagkerk, pass. 8 Str. Messina n. Port Said. Luna, 7 v. Patras n. Catacolo. Laagkerk, 7 Str. Messina n. Port Said. Liseta, 7 140 m. O-t.Z. Malta. Lissekerk. 7 dwars Massawa n. Suez. Loenerkerk, 7 van Bremen te Antwerpen. Limburg, 8 van Priok r.aar Rotterdam. Langkoeas, verm. 9 van Londen. Maashaven, pass. 7 Kp. Frio. Madoera, 8 v. Panaroekan te Semarang verw. Marken, 8 te Djeddah. Murena, pass. 7 Kp. Guardafui. Meerkerk, 7 v. R'dam naar Hamburg. Maaskerk, 7 te Le Havre 9 A'dam verw. Manoeran, 7 410 m. O.t.Z. Socotra. Minjak, 7 op rede Menado. Mapia. 7 210 m. O. Dondrahead. Meiwede, 7 540 m. W.t.N. Flores. Modjokerto, 7 270 m. W. Dondrahead. Maas. 7 120 m. NO. Sombrero ell. gepass. Maaskerk, 9 Amsterdam verwacht. Maasland, pass. 8 Kp. Verdisohe eil. Molenkerk, 8 v. Takoradi n. Freetown. Markelc 8 van W. Afrika te Amsterdam. Mentor, 9 te Rotterdam. Nigerstroom, 8 v. Montrovia n. Abidjan. Nieuw Amsterdam, pass. 8 Lands End. Oranjestad. 7 v. Curacao n. Port Limon. Ootmarsum, 7 600 m. NO. Bermuda. Ophir, 7 v. Belawan naar Singapore. Oberon, 7 710 m. Z.ZW. Flores. Orestes, 8 v. Port of Spain te Paramaribo. Oranje, 7 te Port Said. Prins Frederik Willem. 7 v. Hamburg te R'dam Prins Joh. W. Friso, 7 v. R'dam n. Montreal. Poseidon, 7 v. Trinidad n. Porto Rico. Prins Willem IV, 8 v. Duinkerken te Antw. Pyerna)ion, 9 v. Mobile te Houston verw. Paula, 7 dwars Bengkalis. Prins Willem II. 7 780 m. O.t.N. Kp. Race. Polyphemus, 8 v. Soerabaia te Makassar. Prins Maurits, 7 780 m. W.t.Z. Valentia. Prins Willem IV, 7 v. Duinkerken n. Antw. Rondo, 8 v. Bahrein te Khorramshar. Rossum, 7 v. Sagur.to naar Vlaaridngen. Ridderkerk, 7 600 in. N.NO. St. Helena. Roebiah, 8 830 m. W.t.N. Sabang. Riouw, 7 800 m. W.t.Z. Flores. Riindam, 7 510 m. W. Scilly's. Rijnkerk, 7 nog te Bahrein. Radja, 8 van Aden naar Belawan. Raki. 9 van Marseille. Roepat, 8 te Aden. Ruvs, 9 te Penang. Schie, 7 van Amsterdam n. Hamburg. Voor de bouw van de nieuwe brug over de Amstel, die het sluitstuk zal zijn van weg no. 2 van het R.ijkswcgenplan AmsterdamUtrecht, wordt midden in de Amstel, ter hoogte van de Rivierenlaan, geheid. De nieuwe hei-installatie zal 623 betonnen palen ieder 23 meter langin de bodem van de Amstel doen verdwijnen. BINNENLAND Het American College of Radiology heeft het Certificate of honorary Fellowship posthuum verleend aan wijlen dr. D. den Hoed, die in Maart 1950 is overleden. Dr. Den Hoed was werkzaam als radioloog bij de kankerbestrijding, aanvankelijk in het Nederlands Kankerinstituut te Amsterdam en van 1940 af als directeur van het Rotter dams Radio-therapeutisch Instituut. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben aan het gemeentebestuur van Doorn spijk meegedeeld, dat zij het besluit 'van de gemeenteraad der gemeente om het dieren park van de heer Scharringa in 't Harde op Zondag te sluiten, ter vernietiging aan de Kroon hebben voorgedragen. Het Erefonds voor Oud-verpleegsters blijft zich in de grote belangstelling verheu gen. Dank zij het initiatief van de echt genote van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland zijn in vele plaatsen van deze provincie plaatselijke comités opgericht, die zich ten doel stellen gelden bijeen te brengen voor het fonds, dat thans tot f 60.000 is gestegen. De heer P. de B. te Drachten, voor zitter van de Bond van Jobilisatie-invali- den, heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de Leeuwarder rechtbank, waarbij hij als eiser in het ongelijk werd gesteld in zijn procedure tegen de Staat der Nederlanden en tegen de officier van justitie te Leeuwarden. De Bond voor Siaatspensionnering heeft in Amsterdam zijn algemene vergade ring gehouden. Na toelichting en discussie werd een resolutie van het bondsbestuur aangenomen, waarin de wens wordt te ken nen gegeven voor een premievrij staatspen sioen als bodempensioen voor man en vrouw, op een nader door de regering vast te stellen leeftijd, „en wel zodanig, dat de ouden van dagen daarvan op bescheiden voet onbezorgd kunnen leven". De directie van de Lijm- en gelatine- fabriek „Delft" heeft een fonds gesticht waaruit kinderen van het in vaste dienst zijnde personeel een reis van ten minste drie maanden en ten hoogste een jaar kunnen maken naar net buitenland. De kinderen verplichten zich in het buitenland door wer ken in hun onderhoud te voorzien en eens per drie maanden een rapport aan de directie te zenden over hun bevindingen. Theo Baylé. die thans deel uitmaakt van de Weense Staatsopera, zal op 23 Juni in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag als gast de ro! van Renato zingen in de uitvoering van „Un ballo in maschera" van Verdi door de Nederlandse Opera in het Holland Festival. De Amslerdamse recherche heeft de 65- jarige H. W. A. C., die in de hoofdstad een administratiekantoor hield aangehouden. Hij wordt er van verdacht een bedrag van f 1600 van een opdrachtgever, die door hem zijn belastingzaken liet behandelen, ie hebben verduisterd. Hij zou voorts voor een cliënt in Medemblik. die inmiddels is overleden, f 1285 van de belasting hebben teruggekregen en dit niet aan de erfgenamen hebben uit gekeerd maar het in eigen zak hebben gestoken. De 47-jarige J. van der H„ die onlangs uit Indonesië gerepatrieerd, is door de Am sterdamse politie aangehouden omdat hij ervan verdacht wordt, boeken tot een totaal bedrag van f 1500 bij Amsterdamse boekhan delaren te hebben gekoch; zonder te betalen en deze vervolgens ver beneden de prijs aan handelaren in tweedehands boeken in de binnenstad te hebben verhandeld. De op brengst zou hij hebben opgemaakt. Twee Amsterdammers, de 25-jarige Karei Kramer, voormalig handelsemployé, en de 28-jarige automonteur Jan Helms, zullen met een verbouwde legervrachrauto, de „Dromedaris 2" een ruim 18.000 km. lange locht dwars door Europa en Afrika naar Kaapstad ondernemen. Aan boord van hun auto hebben zij talloze cadeaux voor Afri- kaaanse opperhoofden en voorts brieven van de Amsterdamse burgemeester voor diens ambtgenoten in diverse steden, die zij zul len passeren. De recherche te Rotterdam heeft vier personen, de 40-jarige incasseerder.T. van N., de 25-jarige bankwerker I. J. G., de 25-jarige havenarbeider J. van der V. en de 26-jarige koopman D. van L., aangehouden, die er van verdacht worden betrokken te zijn ge weest bij de overval van Dinsdag in de win kel van de waterstoker Van Eijk in de Vrouw Jannestraat. De buit bestond uit een portefeuille met kwitanties. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het candidaats- examen theologie de heer J. W. Mazurel te Haarlem. Op 25 Maart is de zestienjarige A. Gor ter bij het oversteken van de Planetenlaan bij de Neptunustraat door een auto aange reden. Hij is met een hoofdwonde naar het Sint Élizabeths Gasthuis overgebracht, waar hij Donderdagavond is overleden. Te Bloemendaal is op 84-jarige leeftijd overleden mevrouw de weduwe W. A. Hof manPoot, die de eerste vrouwelijke wet- houdster in ons land is geweest en wel van 19191926 te Oostzaan. Zij was ook vele jaren lid van het hoofdbestuur van de Vrij heidsbond. De heer S. Dekker, bij de Haarlemmers beter bekend als de eigenaar van „Klein maar Dapper", viert een gouden jubileum. Hij is dezer dagen namelijk een halve eeuw zelfstandig werkzaam in de confeetiebranche, eerst in Amsterdam, later in Haarlem, waar hij voor de oorlog zaken had in de Anegang en in de Grote Houtstraat. Zijn na-oorlogse zaakaan de Middenweg is thans in de Generaal Bolhastraat gevestigd. Stad Dordrecht, 10 Hoek v. Holl verw. Samarinda, 8 te Durban verwacht. Sibigo. 7 van Makassar naar Sampit. Sloterdijk, 7 te Houston. Sigli. 8 v. Makassar te Berau. Stad Haarlem. 7 Corsica gepass. Stad Lelden, 7 350 m. W.ZW. Flores, Stanvac Pendopo, 8 te Ti. Uban. Stanvac Djirak, 8 v. Tj. Uban n. Sungelgerong Sarangan, 7 in Str. Makassar. Stad Vlaardingen, 7 200 m. N.t.W, Bermuda. Salawati, 7 510 m. O.ZO. Socotra. Stad Maassluis, 8 v. Bagnoli n. La Goulelte. Sunetta, 7 van Ardrossan naar Stanlow. Singkep, 9 van Priok te Singapore. Stad Arnhem, pass. 8 Ouessant. Stad Breda, 9 te Quebec. Stentor, pass. 8 Azoren. Sumatra, 9 te Colombo. Sibajak, 8 bij Anti Costi eil. Sommelsdijk, 8 te Havana. Stad Maastricht, 8 v. Bone te IJmuiden. Teucer, 7 v. Amsterdam naar Londen. Tegelberg. 8 te Hongkong verwacht. Titus, 7 Ouessant gepass. Telamon, 7 v. Puerto naar Philadelphia. Tiberius, 7 bij Jamaica. Tabian. 7 240 m. W. Kp. St. Vincent. Taria, 7 180 m. O. Timor. Themisto. 7 430 m. ZO. Kp. Race. Tjitjalengka, 7 300 m. O.ZO. Rio de Janeiro. Tasman, 7 v. Hongkong naar Singapore. Tawali, 7 v. Priok naar Pladlu. Tiibodns, 9 v. Soerabaia te Makassar verw. Tiipondok, 7 van Hongkong naar Saigon. Tiiwangi, 8 van Singapore te Priok. Talisse, 8 v. Aden naar Penang. Tjipanas, 8 v. Pori Elizabeth n. Kaapstad. Tiisadane. 8 v. Durban. Tomini, 8 van Btlawan. Tomori, 8 van Genua n. Port Said. Tosari, pass. 9 Miniki naar Assab. Trompenberg. 8 te Le Havre. Triton, 8 v. Curagao naar Aruba. Veendam, 7 730 m. W. Scilly's. Wield recht, 7 600 m. NW.t.w. Cocos eil. Waingapoe, 7 van Singapore naar Priok. Waterman, 8 dwars Cherbourg. Waal. pass. 9 Gibraltar. Willem Ruys. 8 bii Socotra naar Aden. Willemstad. 9 v. Cristobal te Amsterdam. i-Tsel. 7 380 m. Z. Flores. Ziipenberg. 7 bij St. Vincent. Zeeland (SSM), 7 v. Antw. naar Sunderland. Zeelasd (KRL), 9 te New York. Zuiderkruis, 9 860 m. NO. Wellington.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 13