Onze puzzle ^S-DEKINS Het Hek van de Dam Tolstoi als onsterfelijke Verwerpelijk verhaal In de hoofdstad uit ZATERDAG 10 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 LITTERAIRE KANTTEKENINGEN Verhalenbrievendagboekfragmenten Zes weken hechtenis geëist tegen chauffeur uit Haarlem Auditie voor vocalisten Voetbal Engelse voetballers in Haarlem aangekomen Paardensport Military op Soestdijk u sla°Pt betet, Pleinenvrees «ffi! De goede weg Wielrennen Ploegen voor de vijfde Ronde van Nederland Cricket Competitieprogramma rw^w. Pleiten *>J) voor zichzelf Zwemmen Nederlandse zwemsters raken record kwijt Sport in 't kort IN DE OVER HET algemeen voortreffelijke reeks van vertalingen „De Onsterfe- lijken" is naast Stendhal en Dickens, Emily Brontë en Flaubert, Goethe en Balzac, Tolstoi niet vertegenwoordigd met „Oorlog en Vrede" of „Anna Karénina" met het grootste dus dat de moderne epiek opleverde evenmin met „Opstanding" waarmee de zeventigjarige Godzoeker van Jasnaja Poljana-een bedenkelijk deel van zijn kunstenaarschap offerde aan zijn prediking en desondanks een zo aangrijpende getuigenis schreef van zijn Christelijk-zedeJijke verontrusting, maar met een bundel verhalen kleine romans ten dele, stuk voor stuk meesterwerkjes in hun grootse beknoptheid, dié Henriëtte Roland Holst in haar liefderijk-vererende inleiding „mo numentaal" noemde. Wat men hier bijeen vindt is van het beste dat deze onverge lijkelijke mens, wiens litteraire werk zoals Merejkowski het karakteriseerde „in wezen niets anders was dan een eindeloze biecht", in voortdurende zelfstrijd heeft neergeschreven. Neergeschreven nog wel in de jaren na zijn morele crisis, zijn „bekering", die hem de litteratuur, de kunst als kunst, als „geweldige humbug"' deed verwerpen. Hij, die aan Poesjkin's en Tsjechov's werk alle „inhoud" ontzegde, die Beethoven en Ibsen afwees, Harriet Beecher-Stowe's „De hut van Oom Tom" verre verkoos bo ven Koning Lear en Hamlet, schreef in diezelfde tijd „De dood van Iwan Iljitsj". Zo ontembaar was zijn scheppende drang. Iwan Iljitsj het verhaal beslaat in de ze uitgave niet meer dan vijftig bladzijden druks, maar het is een volmaakte, een klas sieke roman. Méér dan een roman: een be kentenis van een zo openhartige, zo onver biddelijke waarheidsdrang, zó in wanhoop ervaren en in beheerste evenmaat neerge schreven, dat Tolstoi-zelf eruit oprijst zo als hij ons het grootst voorkomt: niet als boetprediker en „moralist", als hervormer en asceet, maar Tolstoi in zijn twijfel, strij dende met zichzelf, met de zin van zijn, van hèt leven, met de dood, met God, een zaam en oog in oog met het eeuwige gehei menis der dingen. Zo moet Gorki hem heb ben gezien: ongenaakbaar, een natuurmys- terie. Zo, als Iwan Iljitsj, moet kan men zich denken Tolstoi gestorven zijn, af rekenend met wat er leugenachtig was in zijn leven, worstelend daarmee naast de afgrond van het Niets of de hemelhoge berg van het Alles. „Het is voorbij", fluis tert er één aan het sterfbed van Iwan Il jitsj. Het is het laatste menselijke woord dat tot hem doordringt. En de laatste men selijke gedachte die hem door het hoofd gaat is dit afgronddiepe of hemelhoge: „de dood is voorbij". Meer niet: „hij haalde diep adem, stokte middenin, strekte zich uit en stierf". Daarmee valt de stilte in het verhaal is uit. Kan het grootser? Natuur en geest De dood, dat ondoorgrondelijk levensge heim, was een grote macht voor Tolstoi, één die hem tot veel boosaardigs dreef, tot een nihilisme soms, men kan er „De dood van Iwan Iljitsj" op nalezen dat in diepte van vertwijfeling met één vertelling, met één zinsnede, alle existentialistische spitsvondigheden wegvaagt. Als hij „Waar door de mensen leven" en „Heer en knecht" schrijft in de trant van het volksverhaal, als hij „Vader Sergius" na jaren van af zondering en onthouding met de berooiden, de zwervers, de Godzoekers onder de men sen doet gaan om in barmhartige liefde God te dienen, dan is het de kwellende eindigheid van het leven, de dood dus, en wat daar bovenuit mag gaan, dat hem vleugels geeft. „Vleugels" het beeld is van hemzelf, die met alle vezels van zijn lichaam en de heimelijkste drift van zijn ziel verbonden was met de natuur alsof hij zelf een natuurelement was. „Er zijn men sen", tekent hij anno 1879 in zijn dagboek aan, „met machtige vleugels, die de begeer te ddet neerstrijken temidden van de mas sa, waar hun vlerken breken: ik bij voor beeld. En dan vecht men met een gebroken vleugel, vliegt öp met al zijn kracht en stort weer neer. De vleugels zullen genezen. Ik zal zeer hoog stijgen. God sta mij bij." Met die uitspraak in de gedachte herleze men de prachtige bladzijden in „Vader Ser gius", waar de monnik door de lieflijkheid van het aardse wordt beproefd en terugge lokt van zijn weg der vergeestelijking naar de natuur. Bladzijden zijn dat, waarvan de taal geurt naar prille bloesems, naar voch tige, vruchtbare, duister.-kiemende aarde en vervuld is van vogelgezang. Dat is Tol stoi van „Kinderjaren" en „Jongelingstijd", van „De sneeuwstorm" en „Linnenmeter", Tolstoi, die in de steppe de geciviliseerde wereld onvtlucht Tolstoi als de reus An- teus, die onoverwinnelijk was omdat hem uit de aarde, zijn moeder, steeds nieuwe krachten toestroomden. Tolstoi ten dele En deze Tolstoi van de vroegere jaren, die zich met de profeet van Jasnaja Poljana nooit heeft weten te verzoenen, blijft van deze bundel verre. Eén vertelling het inderdaad profetische „Huwelijksgeluk", bij het schrijven waarvan Tolstoi het lot voorvoeld moet hebben dat zich over hem en Sofia Andrejevna aan het grijze einde van zijn levensjaren voltreken zou da- ADVERTENT1E Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel (K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 27/28 MEI Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldiensi Op 17 December reed op de Middenweg in Amsterdam-Oost een trekker met op- legger een bij een halte stilstaande tram aan. Een dame die juist wilde uitstappen en een heer, die bij de uitgang stond, werden zeer ernstig gewond. Ter plaatse is geen vluchtheuvel. De aanduiding van de tramhalte is een bordje op het trottoir, dat nog van de rijweg is gescheiden door een fietspad. Volgens een verklaring van een verkeersdeskundige wordt het wegver keer pas op enkele meters afstand dit bord gewaar. De chauffeur van de trekker, de 43- jarige H. J. van B. uit Haarlem, die al £5 jaar chauffeert, verklaarde dat h\j niet wist dat daar een halte was. Hij zei te laat het stoppen van de tram te hebben opgemerkt. Uit alle macht remmend en zijn stuur naar rechts omgooiend had hij nog gepoogd de aanrijding te voorkomen. De officier van Justitie eiste zes weken hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van drie jaar tegen de chauf feur. Op 21 Mei zal de rechtbank uit spraak doen. teert van vóór de jaren van zijn bekering. De zes overige verhalen (behalve de reeds genoemde nog „Twee oude mannen" en „Na het bal") zijn geschreven tussen 1881 en 1903. Met dèt gemis, dat ook door de dag boekfragmenten (beperkt tot de jaren 1898- 1900) en de brieven aan zijn vrouw in de periode van 1884 tot zijn sterfjaar 1910 niet wordt goedgemaakt, blijft één „Tolstoi" in de schaduw van het verleden: de Ljev Ni- kola jevitch met zijn platte Tartarenneus, die nooit de kruidige, doordringende geur van de hazelaar vergat, nooit zijn jeugdig verbonden-zijn met de natuur, nooit on danks alle fanatisme, alle onthouding, alle moraal de oerstem van het aardse in zich tot zwijgen kon brengen, waarin God hoor baarder meesprak dan in alle pamfletten van de predikende Tolstoi tezamen. En waar blijft zonder de haast ondrage lijke spanning tussen de gevleugelde God zoeker en de als een machtige eik in de aarde gewortelde reus Anteus de tragische mens, die als dertigjarige in zijn weinig be kende, in deze bundel helaas ontbrekende vertelling „Luzern, het dagboek van vorst Dmitri Nechljudow" schreef: als de mens maar wilde leren niet zo voorbarig en hooghartig te oordelen en te antwoorden op vragen die eeuwig vragen moeten blijven", veertig jaar later in zijn dagboek aanteken de „altijd dezelfde vertwijfeling", inmid dels God zocht als door een honger gedre ven, de naastenliefde betrachtte, werken schreef die onsterfelijk zijn en stierf mag men geloven als Iwén Iljitsj: aan de dood voorbij? C. J. E. DINAUX In vertaling van J. Leclée herverschenen bij L. J. Veen's Uitgevermaatschappij te Am sterdam. L. N. Tolstoi: „Waardoor de mensen leven. Vertellingen, brieven en dagboekfrag menten, ingeleid door Henr. Roland, vertaald door Wils Huisman en Henr. Roland Holst". (Populaire editie der ,,Onsterfelijken"-reeks, uitgeverij Contact, A'dam/Antwerpen). Evenals in 1950 en 1951 zal ook dit jaar een auditie voor vocalisten worden gehou den onder auspiciën der K.N.T.V. en wel op Zaterdag 28 Juni te Utrecht. Jonge en onbekende vocalisten zullen in de gelegen heid worden gesteld zich te laten horen voor een aantal gerenommeerde dirigen ten. Op Zaterdag 31 Mei wordt een voor selectie gehouden. Niemand zal willen beweren, dat niet met reden en recht door de vaderlandse Hermandaden wordt opgetreden tegen dronken of zelfs maar aangeschoten auto mobilisten. Dat is volkomen juist, daar zijn we het allemaal over eens. Maar in de ene gemeente gebeurt het wat meer en wat in tensiever dan in de andere. In Heerhugo- waard, Oude Pekela en (het plaatsje) Ame rika, stel ik mij voor, gaat het wat rustiger dan in Den Haag of Rotterdam of Amster dam, of zelfs Haarlem. In Amsterdam bijvoorbeeld gaat het al heel straf. Daar staan op vele avonden op het befaamde (of beruchte, zoals u wilt) Thorbeckeplein agenten opgesteld, om iedereen die uit een café zijn auto in wil stappen op het slechte daarvan te wijzen. En niet alleen dat die agenten wijzen, zij vragen de automobilist ook op „vriende lijke, doch dringende toon" om het sleu teltje van zijn wagen. „Gaat u maar in een hótel slapen, meneer", zeggen zij,, „morgenochtend kunt u zonder enige moei lijkheden het sleuteltje aan het beroo terug krijgen". Zo gaat dat in de hoofdstad. Nu wil het geval, dat vorige week een van mijn vage kennissen een bezoekje had gebracht aan een van de ongetwijfeld meer eerbare gelegenheden op het Thorbecke plein. Hij kwam tegen twaalf uur met zijn echtgenote naar buiten en liep resoluut op zijn auto af. Maar even resoluut naderde daar een grimmig lachende agent. Het ging weer om het sleuteltje. „Maar ik ben niet dronken", protesteerde mijn kennis, „ik heb één biertje gedronken en verder alleen cola". De agent deed, wat hij in een proces verbaal zou beschrijven als „persisteren". Hij hield dus aan. Die kennis van mij ook. Dat duurde zo een paar minuten en mis schien zou het wel tot ruzie zijn gekomen, als die auto-bezitter niet op een gelukkige inval was gekomen. „Ik zal u laten zien dat ik" niet dronken ben", zei hij, eensklaps vriendelijk en overredend. Hij sloeg voor over en liep op zijn handen langs de trot toirband van het Thorbeckeplein. Zorgvul dig ontweek hij een paar verbaasd stil staande Franse matrozen en wandelde door tot de brug van de Reguliersgracht. Daar keerde hij om en kwam, nog steeds op zijn handen, terug naar de plaats waar zijn vrouw en de agent stonden te wachten. Hij liet zich terugvallen en keek, triomfantelijk zijn handen afvegend, de agent aan. „Nou ik zie het wel, meneer", zei deze, „dat is wel in orde. Ik sta d'r gewoon verbaasd van te kijken". Even later reed die kennis van mij met zijn gade over het al stille Rokin. Zij had- dan nog geen woord gewisseld. Toen zei zijn vrouw ooeens: „Ik wist niet, dat jij zulke dingen kon. Waarom heb je me nooit verteld, dat je op je handen kan lopen?" En met ziin volle aandacht bij de be sturing van de auto antwoordde mijn ken nis: „Kan ik ook meestal niet. Alleen als ik een beetje aangeschoten ben". Ik wilde u. deze kleine geschiedenis niet onthouden. Zij heeft geen enkele morele bijbedoeling. Integendeel. Maar ze is dan ook niet werkelijk gebeurd. Moge u dat tot troost strekken. E. P. Bij de te Scihedam gehouden examens in de damesmodevakke.n zijn geslaagd als costumi^re de dames G. Meter en T. Zeegers te Haarlem. Horizontaal: 1.schrijf gerei, 5. plaats in Limburg, 9. methaan, 12. zangnoot, 14. soort kers, 15. op dit ogen blik, 16. loot, 18. bit ter vocht, 19. klap, 20. punt, 21. Ind. eiland, 22. oude wijnmaat, 24 roofdier, 27. grond, 30 zangspel, 33. leerrede, 36. groente, 38. plaats, 40. geneesmiddel, 42. velletje, 43. sneeuw- schaats, 45. kranten jongen, 46. reeds, 47. inhoudsmaat, 49. be houdens mogelijke fouten, 50. afwijking, 52. Brussels bier, 53. maal. Verticaal: 2. voorzet sel, 3. toiletartikel, 4. voederbak, 5. stekel varken, 6. klamp, 7. boom, 8. kalkschilde- ring, 10. treurspel, 11. bloem, 13. loot, 15. troefkaart, 17. kleur, 19. echter, 22. slede, 23. bloedverwante, 25. hoogtepunt, 26. ach ting, 28. houding, 29. aanw. voorn, woord, 30. salarisverhoging, 31. hoogstaand, 32. spil, 33. bloedverwant 34. eiland in de Midd. Zee, 35. soort stof, 37. livreiknecht, 39. mo- nent, 41. zware bijl, 43. uitgedorste hal men, 44. deel van Arabië, 47. plaaggeest, 48. lidwoord (oude spreekwijze), 50. bloedver want, 51. voorzetsel. Oplossingen moeten worden ingezonden aan onze bureau HAARLEM, Grote Hout straat 93 en Soendaplein 37; IJmuiden, Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schry- ven: „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal: 1 paar, 4 sik, 7 kram, 11 ork, 12 Didam, 13 aai, 14 seef, 16 non, 17 kans, 18 Nero, 20 Adam, 23 Ieperen, 26 stal, 28 Eli, 29 toon, 32 lab, 33 Kleef, 35 mee, 36 ega, 37 aam, 38 Ede, 40 naast, 43 Eva, 45 pels, 47 ANP, 48 snel, 49 mentaal, 53 tand, 54 laar, 57 Peel, 59 Eli, 61 pens, 63 ere, 64 reëel, 65 eel, 66 karn, 67 lor, 68 stee. Verticaal: 1 post, 2 are, 3 Aken, 4 sinopel, 5 Ido, 6 kanarie, 8 raam, 9 aan, 10 mist, 15 feil, 17 kant, 19 re, 21 de, 22 sta, 24 elegant, 25 toe, 26 sloep, 27 abeel, 30 Ommen, 31 Nepal, 33 kan, 34 fat, 39 den, 41 aandeel, 42 spalier, 44 vet, 46 smal, 48 slap, 50 en, 51 Aa, 52 spek, 53 teer, 55 reet, 56 Isle, 58 era, 60 Leo, 62 nee. De prijzen werden als volgt toegekend: Mevrouw J. M. van Dongen, Wouwer- manstraat 91, te Haarlem, f 7.50. H. S. E. Atsma, Ohmstraat 1, te Haar lem, f 5. W. H. van Bekkum, Pleiadenstraat 58 zw., te Haarlem-N., f 2.50. Met de trein uit Hoek van Holland zijn gisteravond in Haarlem de vijftien voet ballers, de twee bestuursleden, de trainer en de manager van de Engelse derde divi sie club Colchester United aangekomen. Zoals men weet spelen de Engelsen van avond om zeven uur in het Noorder Sport park tegen het versterkte elftal van E.D.O. Een week lang blijven de gasten logeren in het gebouw van het Centraal Opleidings Instituut voor Sportleiders in Overveen. In hun vrije tijd zullen zij onder leiding van hun gastheren, de E.D.O.'ers, trips maken naar bezienswaardige plaatsen in Neder land. Op dertien Mei spelen de Engelsen voorts tegen A.D.O. in Den Haag en op vijftien Mei tegen Frisia in Leeuwarden. Zaterdag zeventien Mei stappen zij weer op de boot naar Engeland. Door de zes ruiters, die zijn overgeble ven als candidaten voor de Nederlandse ploeg voor de samengestelde wedstrijd op de Olympische -Spelen te Helsinki,, wordt te Soestdijk een oefenwedstrijd gehouden. Het zijn D. Siem op het door Prins Bern- hard beschikbaar gestelde paard „Véroni- que", W. G. Hendrikx op „Patrick", E. van Loon op „Ampère", M. van Loon op „Ne- rantsoula", G. van Oppenraay op „Kehrina" en B. Arts op „Rocket", die aan de laatste oefeningen deelnemen. Vrijdagmiddag werd een dressuuroefe- ning gehouden, en heden staat de cross vgn 8 km. op het programma. Voordat ech ter aan de cross wordt begonnen, moeten de ruiters een wegparcours van circa 15 km. lengte afleggen. Zondag wordt te La ren een sprinconcours gehouden. Op 29, 30 en 31 Mei wordt de slotproef afgelegd in de domeinen van het paleis Soestdijk, waarna de ruiters aangewezen worden, die Nederland bij de Olympische Spelen zullen vertegenwoordigen. ADVERTENTIE VERBETERING AGENDA. Tengevolge van een zetfout werd in onze wekelijkse agenda „Uitgaan in Haarlem" de indruk gewekt alsof de voorstelling van „De appels van Eva" in de Stadsschouw burg op Zondag 11 Mei zou plaatshebben. De juiste datum is echter Woensdag 14 Mei. De ministers prof. dr. A. H. M. Albregts en mr. dr. J. In 't Veld hebben besloten een commissie in te stellen, die tot taak zal heb ben het uitbrengen van een advies over de positie van de aannemers met betrekking tot de uitvoeringsregelingen van de vestigings wetgeving Het is toch wel een heerlijke gedachte, dat iedereen in Amsterdam meehelpt om het de buitenlandse toeristen, die mo- menheel in zwermen op de hoofdstad nederstrijken, naar de zin te maken. Zo was men onlangs van mening, dat de Dam er wat kaal uitzag. Dat grote plein voor het paleis lag daar maar gans ver laten de mensen ruimtevrees in te boe zemen en dat was uiteraard een situatie, waar nodig verandering in moest komen. Gelukkig werd de heer Hoffman, direc teur van het Gemeentelijk Vervoerbe drijf, direct bereid gevonden om hier enig leven in de brouwerij te brengen. Dit moet des te meer op prijs worden gesteld, daar hij toch al zoveel tot de algemene vrolijkheid in de hoofdstad bijdraagt. Hij heeft zijn trams laten be mannen met een heirleger van humoris ten en heeft bovendien eens in een cau serie zijn uitdrukkelijke toestemming gegeven, om onbeleefde conducteurs om de oren te slaan. Misschien dat de poli tierechter het zijne over deze permissie van de sociaal-voelende directeur zal denken, maar dat is een andere kwestie. Maar nu terzake. De heer Hoffman heeft thans besloten dat het tramnet op de Dam nodig enige veranderingen moest ondergaan en gezegd moet wor den: hij had er geen beter moment voor kunnen uitkiezen. Instede van een welis waar onbelemmerde, maar toch vrij ver velende blik over de kale Dam op het Paleis, krijgen de buitenlanders nu veel aantrekkelijker dingen te zien. Zij zul len nu met eigen ogen kunnen aan schouwen hoe de tramlijnen dichter bij elkaar komen te liggen, hoe de rails aan de plantsoenkant zullen worden opge schoven naar die aan de pleinzijde en hoe de verkeersagent bij Industria, die tot nu toe midden op de rijbaan stond, opzij zal komen te staan. Een van de allerfijnste trekjes van het onderhavige karwei is ongetwijfeld nog het aanleg gen van een gloednieuwe bocht in de richting van de Mozes en Aaronstraat. Behalve deze werkzaamheden zelf, die vooral de technisch-aangelegde toerist in hevige mate zullen boeien, biedt het plan-Hoffman nog allerhande attractiefs. De Dam zelf is namelijk reeds herscha pen in een schilderachtig soort woon wagenkamp, dat als hoofdkwartier voor de werkers dient. Voorts zijn er grote hoeveelheden roestige rails opgestapeld, die het plein weer eens een héél andere aanblik verschaffen. De gebrekkige mo gelijkheden, die het Nederlandse land schap aan Alpinisten biedt, zijn hiermee in één slag aangevuld met een beklim mingsobject, dat zijn weerga zelfs in het Zwitserse hooggebergte niet vindt.Wordt men na het bestijgen van een Alp ten hoogste beloond met een uitzicht over enkele scheve weilanden met wat loeiend melkvee, na het beklauteren van s heren Hoffmans staalgebergte.kan men van een schitterende blik op de tweede verdieping van het Koninklijk Paleis genieten. Het nuttige is hiermee op uitnemende wijze met het aangename verenigd, want speciaal de wat zwaarlijvige Amerika nen zal wat lichaamsoefening zeer te e <i stade komen. De dankbaarheid jegens het Gemeentelijk Vervoerbedrijf kan bij het overpeinzen van dit alles slechts groeien, wanneer men bedenkt, dat men de werkzaamheden aan de tramlijnen achter het paleis, die van de winter plaats grepen, ook nu had kunnen ver richten. Het schitterend schouwspel, dat thans wordt geboden, had zich dan in het stille seizoen moeten afspelen. Met het open oog voor het vreemdelingen verkeer, dat het gemeentelijk beleid in zulke zaken altijd zo sterk kenmerkt, heeft men echter de juiste keus gedaan. De aantrekkelijkheid, die Amsterdam ip buitenlandse toeristen uitoefent, werd trouwens onlangs bewezen, toen er zóveel tegelijkertijd in de hoofdstad wensten te vertoeven, dat er geen ka mertje meer verkrijgbaar was. Het moet ten sterkste worden betreurd, dat deze buitenlanders toen zo tactloos waren om zich nota bene buiten de kantoor uren tot het bureau van de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer te wenden, waar uiteraard niemand aan wezig was. Wij achten enige critiek op deze toe stand dan ook geheel misplaatst, zeker wanneer men op de hoogte is van de verbluffende initiatieven, die de V.V.V.'s in het algemeen en de Amsterdamse in het bijzonder hebben genomen en de geringe subsidies waarmee zij moeten werken. Men mag vooral niet uit het oog ver liezen, dat de eerste taak ener V.V.V. het organiseren van congressen is. die slechts met de grootste moeite uit deze subsidies gefinancierd kunnen worden. Het onderwerp van deze congressen be treft dan ook uiteraard voornamelijk de geringheid van deze subsidies. Ten twee de moet men begrip hebben voor de be langrijke sociale taak, die de V.V.V.'s ten opzichte van de minder begaafde Nederlandse kunstenaars hebben. Zij verstrekken namelijk naar wij aan nemen uit de edelste bedoelingen nogal eens opdrachten voor affiches en folders aan tekenaars van de derde rang, die op die manier dan óók een beetje aan hun trek komen. Hij die be weert, dat dit materiaal de vergelijking met het buitenlandse niet kan doorstaan, is een kniesoor. Bij dit alles moet men bewondering hebben voor het zuinig beheer, dat bij voorbeeld de Amsterdamse V.V.V. weet te voeren tegenover elementen, die van haar proberen te profiteren. Zo werd deze instelling onlangs benaderd door een vertegenwoordiger van een blad, dat hier binnenkort in de Engelse taal zal worden uitgegeven en dat bestemd is voor buitenlandse toeristen, die er aller lei mededelingen in kunnen vinden over bezienswaardigheden en evenementen in Nederland. De man van het blad kwam bij de Amsterdamse V.V.V. vra gen, of deze instelling hem maandelijks aan een lijst van Amsterdamse evene menten kon helpen, die hij dan in zijn blad zou publiceren. „Dat kost geld", zei de man van het V.V.V. bedachtzaam. „Welnee, dat kost u niets", zei de man van het blad, „wij nemen dat graag op" „Maar dat kost geld", zei de man van het V.V.V. daarop, „want wij heb ben onze kosten begrijpt u, voor onze publicaties en zo". Kijk, dit demonstreert nu eens duide- Tot 14 Mei speelt de Nederlandse\ Comedie nog ..De bruiloft van Figa ro" in het Centraal Theater. Daarna komt „Een vrouw met een klein hart" van Crommelynck onder regie van Henk Rigters. In de hoofdrollen: Mary Dresselhurjs, Mimi Boesnach, Kitty Janssen en Maxim Hamel. Het A.T.G. geeft hedenavond in de Stadsschouwburg een opvoering van Antigonevan Sofocles in de ver taling en met de muziek van Bertus van Lier (met Caro van Eyck in de titelrol). Morgen en Maandag wordt „De Spaanse Brabandervan Bre- dero met de afscheidsrol van Jan Musch herhaald. Vandaag en morgen hebben in Carré de laatste uitvoeringen van „La Tra- viata" door de Compagnia d'Opera Italiana plaats. In de Kleine Kome die staat Toon Hermans nog steeds als „Hartendwaas" op de planken en in het Leidseplèin Theater worden dagelijks voorstellingen van „De kinderen van Eduard" door het Rot terdams Toneel (met Lily Bouw meester) gegeven. De „British Society of Amsterdam" geeft hedenavond een opvoering in het Minerva-paviljoen van het blij spel „George and Margaret" door Gerard Savory. Indra Kamadjojo, teruggekeerd voor zijn tournee door de Verenigde Sta ten, heropent morgenmiddag in het Museum voor de Tropen de reeks aan Oosterse dansen gewijde matiné's Zondagmiddag speelt in het Concert gebouw het Boston Symphony Or chestra onder leiding van Pierre Monteux. Uitgevoerd worden de ou verture „Benvenuto Cellini" van Berlioz, de Derde Symphonieën van Brahms en Schumanbenevens wer ken van Ravel en Richard Strauss. In het Stedelijk Museum worden be halve de honderd meesterwerken uit het Museum voor moderne kunst te Parijs thans ook schilderijen en zwart-wit-tekeningen van de 80-ja- rige Georges Rouault ten toon ge steld, die een overzicht geven van het levenswerk van deze veelzijdige Franse kunstenaar. Schilderijen en tekeningen van Joris van'Klaveren zijn tot 6 Jzini te be zichtigen in kunsthandel Gaudia in \^de Tintorettostraat. lijk hoe mis sommige mensen het heb ben, die denken dat de V.V.V. er is om kostbare propaganda te voeren. Dat is onzakelijk en onverstandig. Wij zijn dan ook verheugd dat de Amsterdamse V.V. V. zulks niet doet. Wij zouden haar zelfs willen adviseren niet bang te zijn om de consequenties van dit standpunt te trek ken en affiches, folders e.d. voortaan niet meer in het buitenland weg te ge ven, maar te verkópen. Maar laat ons niet teveel eisen. Am sterdam is op de goede weg, zelfs al werd helaas het voorstel van burge meester d'Ailly om de buitenlanders een kwartje voor de monumentenzorg te laten betalen, door ondeskundige critici in de grond geboord. BÖEDA. De wielrenploegen, die dit jaar aan de Ronde van Nederland zullen deelnemen zijn als volgt samengesteld: Nationale ploeg van Nederland: Van Est, Voorting, Dekkers, Wagtmans, Faanhof en nog een zesde renner. Tweede ploeg van Nederland: Lambrichs, Vinken, Janssen, Joris, Van Elderen en Roks. Derde ploeg van Nederland: Smits, Van Oers, Suyckerbuyk, De Hoog, Loos en Van der Kamp. België A: Bogaars, Qielens, Hendricks, Schaeken, Smets en Van Ende. - België B: Van Roosbroeck, Van Kerck- hoven. Zorgeloos, Zagers, Nijt en Desmedt. Internationale ploeg: Diederich, Kemp, Goe- dert, allen Luxemburg; Weilenmann, Zwit serland; Suretti, Italië en Hörmann, Duits land. Duitsland: Schwarzenberg-, Pfannemüller, Petry, Theyssen, Siefert en Bergen. De Nederlandse Cricketbond heeft het wed strijdprogramma voor deze zomer bekend ge maakt. Voor Rood en Wit, dat uitkomt in de eerste klasse A luidt dit: 18 Mei thuis tegen Hermes DVS; 25 Mei uit tegen HCC 2; 2 Juni thuis tegen Haarlem; 8 Juni uit tegen HCC 1; 15 Juni thuis tegen HBS; 22 Juni uit tegen ACC; 29 Juni thuis tegen PW; 6 Juli uit tegen Hermes DVS; 13 Juli thuis tegen HCC 2; 27 Juli uit tegen Kampong; 3 Augustus thuis tegen HCC 1; 10 Augustus thuis tegen ACC en 17 Augustus uit tegci HBS. De HCC „Haarlem" speelt in de eerste klasse B. Het programma voor deze vereni ging is als volgt: 22 Mei uit tegen VRA; 25 Mei thuis tegen PW;.2 Juni uit tegen Rood en Wit; 8 Juni thuis tegen Sparta; 22 Juni thuis tegen Kampong; 29 Juni uit tegen Quick H.; 6 Juli thuis tegen VOC; 13 Juli uit tegen VVV; 20 Juli thuis tegen HBS; 27 Juli uit tegen Excelsior; 10 Augustus thuis tegen ACC en 17 Augustus thuis tegen VRA. ADVERTENTIE Zfyt c/e aatvocaat Nederland is weer een wereldrecord kwijt geraakt. De dames van de Lafayette Swim ming Club (Lafayette ligt in Indiana) heb ben het wereldrecord op de 3 x 100 yards wisselslag estafette dames verbeterd en ge bracht op 3 min. 18.1 sec. De Nederlandse ploeg, die sedert 9 Juni 1951 het wereldrecord op haar naam had met een tijd van 3 min. 19.4 sec., bestond uit Ria van der Horst, Nel Garritsen en Irma Schumacher. WARSCHAU—BERLIJN—PRAAG. De ne gende étappe van de wielerwegwedstrijd Warschau—BerlijnPraag, van Chemnitz naar Bad Schandau over 117 km, is gewonnen door de Tsjech Vesely in 3 uur 11 min. 22 sec. Het klassement luidde verder: 2. Krolak (Polen); 3. Verhelst (Belg); 4. Steel (Gr. Br.); 5. Dimitrof (Buig.); 6. Stablevski (Polen). Onze landgenoot La Grouw werd negende in 3.16.31 en De Groot eindigde als zestiende. ATHLETIEKWEDSTRIJDEN IN BRUSSEL. Voor de internationale avondwedstrijden op 24 Mei in het Heysel Stadion in Brussel zijn drie Nederlandse athleten uitgenodigd, te weten Harting (AAC), Buys (Tempo, Bussum) en Saat (Vlug en Lenig). OOK BERGMANN NAAR UTRECHT. Het vijfde tournooi om de internationale tafeltenniskamipoenschappen van Nederland zal sterk bezet zijn. Thans is ook de inschrij ving binnengekomen van de vroegere we reldkampioen. de Engelsman Richard Berg- mann, die zijn wereldreis onderbreekt om op 24 en 25 Mei te Utrecht te kunnen uitkomen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9