Kind omgekomen in brandende emballageloods te Utrecht Betoging tegen herbewapening eindigde in schietpartij Gegijzelde generaal door krijgsgevangenen vrijgelaten Maarschalk Tito woedend over nieuwe regeling in Triest Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gijzelaar Gevolg van spel inet vuur Het woord is aan Bloedige onlusten in Essen Een dode, verscheidene gewonden Tanks stonden klaar voor zijn ontzet Deining bij „Le Monde" Nederlandse bedrijven in Indonesië onmisbaar De omzetten in de détailhandel Vreemde verdwijning van Nederlandse in Italië V aluta-hervorming in Bulgarije Vreemde explosie boven Seattle Nieuwe electrische locomotieven voor de N.S. Bereidheid om Russisch tegenvoorstel te overwegen Russen weer lastig bij Helmstedt^ Dr. Paul Rijkens: Decentralisatie van de Postcheque- en Girodienst? 66e JAARGANG No 258 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie. Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Pcereboom MAANDAG 12 MEI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 111 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER WORDT EEN JOURNALIST door de justitie in Amsterdam gegijzeld, omdat hij geweigerd heeft de zegsman van een be richt te noemen. Dat bex-icht is gebleken niet juist te zijn en zijn blad heeft het 'her roepen. Met die herroeping was evenwel een in het bericht aangeduid man niet te vreden; hij achtte zich zozeer benadeeld dat hij een aanklacht indiende en aan de be trokken journalist, A. H. Hommerson uit Zaandam, werd toen gevraagd zijn bron te noemen. Hij weigerde dit en daarop werd hij in gijzeling gesteld. Nu heeft de Fede ratie van Nederlandse journalisten zich telegrafisch tot de minister van Justitie en tot de Amsterdamse rechtbank die de beschikking tot gijzeling genomen heeft gewend. De Federatie verklaart in haar telegram, dat de Pers haar critisohe functie in een democratisch geregeerd land niet kan vervullen als haar zegslieden niet op volstrekte geheimhouding kunnen rekenen. Als een journalist weigert, zijn zegsman te noemen spruit dat niet voort uit gebrek aan begrip omtrent de plichten, die iedere staatsburger tegenover de justitie heeft. De Federatie verzoekt de minister te over wegen, hoe journalisten voor gijzeling kun nen worden gevrijwaard. De Federatie ver zoekt de rechtbank, de gijzeling van de journalist Hommerson onverwijld te beëin digen. Op het bericht, dat aanleiding tot dit geval heeft gegeven zullen wij hier niet ver der ingaan. Gebleken is dat het een onjuiste mededeling inhield; het betrokken dagblad heeft het immers herroepen. De journalist heeft blijkbaar de hem gedane mede deling te gemakkelijk aanvaard, wellicht gemeend dat zijn zegsman zo betrouwbaar was dat verdere navraag overbodig was wij weten dat niet. Mogelijk heeft hij een fout begaan, zoals ieder mens die werkt fouten begaat. Maar het geval van de gij zeling staat daarvan los in zoverre, dat het een zaak op zichzelf is, die de algemene verplichting betreft van iedere staatsbur ger, om desgevraagd inlichtingen aan de justitie te verstrekken. Nu heeft de Federatie van Journalisten zonder twijfel gelijk als zij verklaart, dat de weigering van de heer Hommerson niet op miskenning van deze plicht rust. Zij heeft eveneens gelijk als zij zegt, dat de Pers haar functie niet kan vervullen als haar zegslieden niet op absolute geheim houding kunnen rekenen. Het is overbodig dit verder toe te lichten. Als de Zaandamse journalist, die nu in het Amsterdamse Huis van Bewaring zit, toegaf en de naam van zijn zegsman noemde zou hij inbreuk ma ken op een regel, die voor iedere journalist als onbreekbaar geldt. Hij zal dat dan ook zeker niet doen, evenmin als vroegere vak genoten, die in dergelijke onaangename situatie beland zijn, het hebben gedaan. Deelde hij die naam mede, dan zou dat zijn invrijheidstelling bewerken, maar zijn po sitie in het vak onhoudbaar maken. Zoiets is trouwens voor een journalist een ere zaak. Gaat de Amsterdamse rechtbank niet in op het verzoek van de Federatie van Journalisten, om de gijzeling te beëindigen, dan kan zij die na verstreken termijn ver lengen, en wellicht nog eens verlengen, maar verandering in de toestand is niet te verwachten. Tenslotte zal wel tot vrijla ting worden besloten, omdat het geen zin heeft dit voort te zetten. Hetgeen dan op nieuw bewezen zal hebben, dat gijzeling in zaken als deze geen deugdelijk middel is omdat zij strijdt met de noodzakelijke prac- tijk des levens, met menselijke verhoudin gen die niet anders kunnen zijn. Dit ver klaart dan ook het verzoek van de Fede ratie aan de minister van Justitie, te wil len overwegen hoe journalisten voor gijze ling kunnen worden gevrijwaard. Het geval herinnert aan dat van een Haagse journalist, die indertijd vlak voor het uitbreken van de oorlog ge gijzeld werd omdat hij, na mededelingen te hebben gepubliceerd uit een geheime zit ting van de Haagse gemeenteraad, zijn zegsman weigerde te noemen. Zijn verblijf in het Huis van Bewaring duurde, als ik mij wel herinner, omtrent een maand. Toen werd hij vrijgelaten. De zaak werd op een goed moment lichtelijk gecompli ceerd door de bewering, dat een echo het mogelijk zou maken buiten in de hal de discussie in de zaal achter gesloten deuren te verstaan. Maar dit gold toen veeleer als een opvrolijkende factor in het geval, waarin de toenmalige burgemeester van de Residentie, mr. de Monchy, zich zeer beijverd had om de dader te vinden. Wij hadden sindsdien eigenlijk de ver wachting dat van de gijzeling van journa listen in de practijk wel vooi-goed zou zijn afgezien. Dit blijkt nu niet het geval te zijn. Vandaar het verzoek van de Federatie aan de minister. Met belangstelling wachten wij af wat daarvan (eventueel) het gevolg zal zijn. R. P. Uit het cijfermateriaal, verzameld door het Economisch Instituut voor de Midden stand, blijkt dat in tal van détailhandels branches de omzetten over Maart ten op zichte van Februari enige stijging vertonen. De toeneming van de geldomzet moet even wel grotendeels worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat Maart één Zaterdag meer telde dan Februari. Over het geheel genomen kon ook in Maart worden gecon stateerd, dat de kooplust van het publiek nog vrij gering was. Daar de prijzen in het algemeen en die van duurzame consumptie goederen in het bijzonder wat stabieler zijn geworden, kan met een oplopen van de omzetten rekening worden gehouden. De minder gunstige omzetbeweging in Maart treedt duidelijk aan het licht, indien de omzetten in deze maand worden verge leken met die in de overeenkomstige maand van 1951. Deze vergelijking wijst uit, dat in vrijwel alle branches de Maart-omzetten in 1952 lager waren dan die in Maart 1951. De omzetvermindering in duurzame con sumptiegoederen moet echter ten dele wor den gezocht in de zeer hoge omzetten in Maart 1951, welke hun oorzaak vonden in de bij het publiek bestaande vrees voor voórtdurende prijsstijgingen. In de winkels in duurzame consumptie goederen moet het omzetverloop in Maart 1952 in vergelijking tot Maart 1951 onbe vredigend worden genoemd. Bij deze ver gelijking blijkt namelijk, dat een zeer ster ke omzetdaling is ingetreden in de détail- handel in schoeisel (47 en in het rij- wielbedrijf (44 Zondag in de namiddag heeft een felle brand gewoed in een grote emballageloods van de groenten- en fruitveiling aan de Croeselaan in Utrecht. De brandweer, die het vuur met groot materiaal bestreed, vond tydens opruimingswerkzaamheden in de loods het stoffelijk overschot van een achtjarig jongetje, dat in de vlammen is omgekomen. De brand, die om half zes was uitge broken, veroorzaakte een zo dichte rook ontwikkeling, dat de brandweerlieden hun rookmaskers moesten opzetten. Verschil lende firma's, onder meer de internationale autotransportonderneming Van Dijk, had den de loods in gebruik. Er waren meer dan tienduizend kisten in opgeslagen. Kort nadat de brand was ontdekt, kwam een achtjarig jongetje, wiens haren in brand stonden, het terrein afrennen. De geneeskundige dienst verleende hem eerste hulp en bracht hem naar het St. Anto- nius-ziekenhuis. Anderhalf uur later hebben de brand weerlieden bij opruimingswerkzaamheden onder de resten van ongeveer 70.000 ver brande fruitmandjes het stoffelijk over schot van een ander achtjarig knaapje gevonden. De commandant van de Utrechtse brandweer en de veilingdirecteur deelden mede,dat jongens.waarschijnlijk met vuur hebben gespeeld bij een opslagplaats van spaanhouten manden, afgedekt met riet matten. Deze zeer brandbare emballage lag aan de waterkant naast een der loodsen. Het vermoeden dat de brand door spel met vuur is veroorzaakt werd bevestigd door het verhoor, dat de recherche het in het ziekenhuis opgenomen jongetje heeft afgenomen. Uit zijn uitlatingen heeft men opgemaakt, dat de brand door „vuurtje- stoken" is veroorzaakt. Om ongeveer halfacht, twee uur na het uitbreken van de brand, was men het vuur meester en kon met de nablussing worden begonnen. De schade is.nog niet vastgesteld. Bij de firma Van Dijk zou de schade f 20.000 bedragen en aan fust materiaal zou voor f 70.000 verloren bijn gegaan. De loods is grotendeels uitge brand. Het jongetje, dat bij de brand om het leven kwam is de achtjarige J. L. Henne- veld uit de Huygenstraat in Utrecht. Fabrieksbrand in Kaatsheuvel Zondagmiddag is ook brand uitgebro ken in de schoenfabriek van de meer dan honderd jaar oude firma W. van Nieuw- stadt en Zonen te Kaatsheuvel. Sinds Za terdagmiddag was niemand in de fabriek geweest. Vermoedelijk is de brand ontstaan in of nabij de snijderij op de bovenverdie ping. Het aangrenzende woonhuis, dat door een der firmanten wordt bewoond, kon gespaard blijven. Om kwart voor vijf was het middengedeelte van de fabriek bijna geheel uitgebrand en de brandweer poogde met grote inspanning het achter gedeelte te redden. De firma is zowel voor brand- als bedrijfsschade verzekerd. Er werken een zestigtal arbeiders en in de fabriek heerste juist deze week de volle seizoen-drukte. De schade is nog niet vast gesteld. De oorzaak van de brand is on bekend. Drie gezinnen in Hoge Zwaluwe dakloos Een felle uitslaande brand heeft Zon dagmiddag te Hoge Zwaluwe twee wonin gen en drie schuren in de as gelegd. Met assistentie van de brandweren uit Breda, Terheyden, Made en Lage Zwaluwe kon een dreigende uitbreiding worden voorko men. Drie gezinnen zijn door deze brand dakloos geworden. De totale schade wordt Twee uur lang, van half zes tot half acht, bestreed de Utrechtse brandweer het vuur in de emballageloods en daarna moest zij nog geruime tijd blijven nablussen. geraamd op drie kwart ton. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De oorzaak is onbekend. Tweede étage van patronaat in Maastricht uitgebrand Zaterdagavond brak brand uit op de tweede verdieping van het St. Jozef-Pa tronaat aan de Mariastraat in Maastricht. Deze verdieping, die in gebruik is bij de welpen van de Maastrichtse padvinderij, werd geheel door het vuur verwoest. De brandweer wist uitbreiding van het vuur te voorkomen. Door een brandende kaars had een hoeveelheid papier vlam gevat tijdens afwezigheid van de jongens. De schade bedraagt vermoedelijk ongeveer 10.000 gulden. NAPELS (A.F.P.) de 26-jarige Neder lander R. van S., die per auto zijn huwe lijksreis door Italië maakt, is op geheim zinnige wijze zijn 21-jarige echtgenote en zijn auto kwijtgeraakt. Midden in de nacht, tussen Battipaglia en Peastum, ten Zuiden van Napels, kreeg de auto panne. S.1 liet zijn vrouw in de wagen achter en ging op zoek naar een monteur. Toen hij een half uur later terug keerde, waren zijn echtgenote en de wagen verdwenen. Het politie-onderzoek heeft tot heden geen resultaat opgeleverd. LONDEN (Reuter). De Bulgaarse leva is aan de Sovjet-Russische roebel gekop peld, waardoor een einde wordt gemaakt aan „de afhankelijkheid van het Bulgaar se monetaire stelsel van de onstabiele Ame rikaanse dollar", aldus een mededeling van het Bulgaarse telegraafagentschap. De valutahervorming is Zaterdag in een reeks regeringsdecreten bekend gemaakt. In een er van worden de kleinhandelsprij zen van vele goederen verlaagd en wordt voorzien in de afschaffing van de voedsel rantsoenering. Voor honderd oude leva's ontvangt men een nieuwe leva. SEATTLE, (United Press) Een nog niet geïdentificeerd projectiel raaëde Zon dagmorgen vroeg met het geluid van een goederentrein door de lucht en spatte bo ven Seattle uiteen. Het voorval gaf de luchtbeschermingsautoriteiten aanleiding meteen een onderzoek in te stellen. De explosie zette Seattle in een zee van blauw licht en dreef velen, het was vrij kort na middernacht, uit hun bed. Het lichtschijnsel was op 60 mijl van Seattle nog zichbaar. Het deed zich voor op een hoogte van naar schatting 700 meter. Duizenden werden wakker van de lucht drukverplaatsing. Aanvankelijk was gemeend dat een me teoor in de dampkring was uiteengespat, sterrekundigen deelden mede, dat het uit gesloten is, dat een meteoor pas op 700 meter van "de aardoppervlakte uit elkaar zou zijn gesprongen. De Nederlandse Spoorwegen hebben in dertijd in Frankrijk 'vijftig vier-assige en tien zes-assige electrische locomotieven besteld. De laatste van de vijftig vier- assige locomotieven en de eerste der tien zes-assige locomotieven zijn Zondag in een bijeenkomst tussen de directie van de Ne derlandse Spoorwegen, de directeur-gene raal van de Franse Spoorwegen en de di recteuren van de Franse Alsthom-fabrie- ken aan de Nederlandse Spoorwegen over gedragen. J o ub ert Wat kan men plaats doen vinden in een geest, die reeds vol is van zichzelf? ESSEN. (Reuter). Bij ongeregeldheden, die zich Zondagmiddag te Essen hebben voorgedaan als gevolg van een demonstra tie van ongeveer 30.000 jongelieden, onder wie talrijke communisten, is een persoon doodgeschoten en zijn twee demonstranten en een politie-agent ernstig gewond. De politie maakte gebruik van haar vuurwa penen om de demonstranten te versprei den, maar volgens de politie schoten ook enige demonstranten op de politie. De orde was na een half uur hersteld. Tot de betoging was opgeroepen door een door de communisten beheerste orga nisatie, de „Jonge Generatie", uit protest tegen de contractuele overeenkomsten en herbewapening van West-Duitsland. De politie had de betoging verboden op grond van het feit, dat in Essen godsdienstige plechtigheden worden gehouden als onder deel van de viering van Essens 1.100 jarig bestaan. Ondanks het verbod kwamen dui zenden jongelieden met alle mogelijke ver voersmiddelen naar de stad, vele helemaal uit Beieren. Vele bussen werden buiten de stad door de politie tegengehouden en naar het politiebureau gebracht, waar de inzittenden werden ondervraagd. Ongeveer 140 personen werden aangehouden, maar later op 25 na vrijgelaten. Deze 25 zullen voor een rechtbank moeten verschijnen. De politie verklaarde te geloven, dat slechts een deel der betogende jongelieden lid was van de door de communisten be heerste jeugdorganisatie „Vrije Duitse Jeugd", welke het vorig jaar door de West-Duitse regering werd verboden. .Volgens een officiële verklaring van de politie hadden de leidei's van de „Jonge Generatie" de betogers geadviseerd naar huis terug te keren, toen het politieverbod Zaterdag werd uitgegeven. De meesten van de 30.000 demonstranten hadden niets met de betoging zoals deze aanvankelijk was voorzien te maken, maar zij wai-en ook le den van uiterst linkse of andere onwettige oi-ganisaties, aldus de verklaring. Het Oost-Duitse persbureau A.D.N. heeft verklaard, „dat de West-Duitse politie zich heeft schuldig gemaakt aan een van haar ongelofelijkste misdaden, totnogtoe bedi-e- ven". In West-Bei-lijn werden in de Ameri kaanse sector zes jongelieden aangehouden, die deelnamen aan een verboden bijeen komst van de „Vrije Duitse Jeugd". Deze organisatie is in West-Duitsland verboden, maar niet in Bei-lijn. Aan de bijeenkomst namen ongeveer zestig jongelieden deel. De politie verklaarde, dat de aangehouden jongelieden geweigerd hadden gehoor te geven aan het bevel van de politie om zich te verspreiden. De Essense politie deelt mede, dat in totaal acht politieagenten niet ernstig zijn gewond. A.D.N. meldde nog, dat de centrale ï'aad van de „Vrije Duitse Jeugd" in Oost-Ber- lijn een bi-ief aan de West-Duitse régèx-ing heeft gezonden, waarin tegen het „onmen selijke en misdadige" optreden van de po litie geprotesteerd woi-dt. De raad voor spelt verdere „machtige demonstraties" in geheel West-Duitsland. TOKIO (Reuter). De Noordelijke krijgsgevangenen op het eiland Koje heb ben Zaterdag de Amerikaanse brigade generaal Dodd, die zij reeds vier dagen vasthielden, vrijgelaten. Het achtste leger heeft meegedeeld, dat generaal Dodd zich in goede welstand bevindt. Op verzoek van generaal Dodd hadden Amerikaanse troe pen een plan om hem te ontzetten niet uit gevoerd. Enige uren voor zijn vrijlating had Dodd in een boodschap meegedeeld, dat hij bijna met de krijgsgevangenen er verblijven er op Koje ongeveer 80.000 overeenstemming had bereikt. Er is een raad ingesteld om de met elkaar in tegenspraak zijnde berichten over de gevangenneming van de generaal te onder zoeken. Generaal Dodd heeft later een onderhoud gehad met generaal Van Fleet, bevelhebber tón het achtste leger. Gemeld wordt, dat Dodd had verklaard, dat de Noordelijken hem „op een beleefde, waardige manier en vol respect" hadden behandeld. Een functionai-is van het achtste leger zeide, dat generaal Dodd was vrijgelaten, nadat zijn opvolger, generaal Colson, had beloofd, dat de gevangenen in overeen stemming met de bepalingen van de con ventie van Genève zouden worden behan deld. De toestand op het eiland is thans weer normaal en de gevangenen gehoorzamen de bevelen van de nieuwe commandant. Volgens een van Koje afkomstig bei-icht, dat door het achtste leger was opgehouden, hadden de Amerikaanse strijdkrachten twintig tanks naar het eiland overgebracht. Een officier deelde mede, dat de tanks klaar stonden om de generaal met geweld te bevrijden.. Dit was echter niet meer no dig, omdat Dodd werd vrijgelaten. Geen voortgang Zondagmorgen hebben de wapenstil- Westelijke nota naar Moskou De drie Westelijke mogendheden zullen deze week een nota naar Moskou sturen, waarin zij opnieuw aandringen op het toe laten van de UNO-commissie voor Duits land tot de Oostelijke zóne om de moge lijkheid van algemeixe verkiezingen in Duitsland te onderzoeken. Daarnaast ech ter verklaren de Westelijke mogendheden zich bereid een Russisch tegenvoorstel voor instelling van een andere neutrale commis sie te overwegen, en aan de totstandkoming van een bijeenkomst der vier Hoge Com missarissen voor Duitsland mede te wer ken, nadat een accoord over het onderzoek zal zijn bereikt. -Amerikaanse, Britse en Franse functio narissen hebben dit weekeinde het ontwerp voltooid van het Westelijke antwoord. Het ontwei-p zal ter goedkeui'ing naar de drie hoofdstedeix worden gezonden. Begin vol gende week zal het antwoord naar Moskou worden gestuurd. Het betreft een antwoord op de Russi sche nota van 10 April, waarin het Weste lijke voorstel tot instelling van een UNO- commivsie voor Duitsland werd afgewezen. De Westelijke nota zal Rusland voorts vragen om een nadere uiteenzetting van zijn inzichten omtrent vorming en status van een regering voor geheel Duitsland, hangende een vi-edesverdrag. FRANKFORT (Reuter). De Sovjet- Russische wachtposten van het controle punt bij Helmstedt houden op het ogen blik alle Britse en Amerikaanse patrouil les op de hoofdweg van Berlijn naar Helm stedt tegen, aldus Bi-itse militaire autori teiten. Patrouilles van Helmstedt naar Ber lijn worden doox'gelaten, evenals het nor malewegverkeer in beide richtingen. De reden van deze maatregel is niet be kend. De drie Westelijke geallieei-de comman danten hebben bij generaal Tsjoeikof ge protesteerd tegen deze maatregel, die naar zij aannemen „op een vergissing berust". standsonderhandelaars in Panmoendjom 20 minuten geconfereerd. Admiraal Joy stelde voor dat de bijeen komsten voor onbepaalde tijd uitgesteld worden, totdat de Noordelijken zich er van overtuigd hebben, dat de voorstellen der verbondenen „definitief en onherroepelijk" zijn. Generaal Nam II echter verzocht, dat de vergadering nogmaals tot de volgende dag uitgesteld zou worden, hoewel hij het voorstel der verbondenen betreffende de uitwisseling der krijgsgevangenen bleef verwerpen. De bestandsonderhandelaars hebben he den 52 minuten vergaderd. Morgen komen zij weer bijeen. Ridgway vertrokken Generaal Ridgway is heden na een offi cieel „heldenafscheid" uit Japan naar de Verenigde Staten vertrokken. Slechts wei nig Japanners hadden zich opgesteld langs de 16 km lange route van Ridgway's wo ning naar het vliegveld Haneda. (Reuter). Rémy Roure, redacteur-bin nenland van het Franse blad „Le Monde" heeft Zaterdag zijn ontslag genomen als medewerker van het blad. Roure zei ontslag genomen te hebben, omdat hij het niet eens was met de publi catie van het „geheime rapport" van admi raal Fechteler. „Ik wil niet zeggen dat het document niet echt is. Echt of niet, de pu blicatie er van was onverstandig, daar zij de meningsverschillen tussen de Westelijke geallieerden kan vergroten". De Britse admiraliteit heeft ontkend in het bezit te zijn van een exemplaar van het bewuste rapport. „Een dergelijk document bevindt zich niet in het bezit van de admi raliteit en wij weten niets af van het be staan van een dergelijk rapport", aldus ver klaarde de waarnemende chef van de Brit se marine-voorlichtingsdienst. Bij terugkeer te Parijs van zijn bezoek aan Oslo verklaarde generaal Eisenhower op vragen van verslaggevers te menen, dat er een vergissing moet zijn gemaakt gezien de in het „verslag" gebruikte taal. Hij had niet het flauwste idee van iets officieels. Toen een verslaggever zei, dat „iedereen het bericht tegensprak" zei Eisenhower lachend: „Nu, dan spreek ik het ook tegen". United Press meldt, dat de Verenigde Staten, Engeland en Franki'ijk ieder af zonderlijk een onderzoek begonnen zijn naar het bericht in „Le Monde" waarin gezegd werd dat admiraal Fechteler, de Amerikaanse chef der marine-opei-aties tot de conclusie was gekomen dat oorlog on vermijdelijk is voor 1960. Hoge Amerikaanse autoriteiten hebben al toegegeven dat het bericht grote schade aan de Amerikaanse buitenlandse politiek zal doen ondanks de officiële tegenspraak die al uit Washington en Londen is geko men. Ondanks de tegenspraak van Fechteler en de Britse admiraliteit handhaaft „Le Monde" het verhaal. Een woordvoerder zeide dat zijn krant overtuigd is van de juistheid der inlichtingen. Het bericht is aan „Le Monde" geleverd door J. Bloch Morhange, een „free-lancex-" die over po litieke en economische zaken schrijft. Hoge Amerikaanse autoriteiten merkten op, dat indien het bericht op waarheid be rust, het betekent dat er twee veiligheids lekken op zeer hoog niveau zouden zijn het eerste in Washington in de Amerikaan se marine of de nationale veiligheidsraad en het andere in Parijs waar Bloch- Morhange het i-apport uit Britse bron zou hebben gekregen. BELGRADO. (Reuter.) Maarschalk Tito heeft ter gelegenheid van de onthulling van een heldengedenkteken verklaard, dat de Londense overeenkomst over de Ita liaanse deelneming aan het bestuur over Triëst „schandelijk" is en een inbreuk be tekent op het Italiaanse vredesverdrag. Joegoslavië, zo verklaarde hij, behoudt zich het recht voor die maatregelen te treffen, die nodig zijn voor de bescherming van de Joegoslavische belangen. De gehele over eenkomst wordt door Joegoslavië met „bitterheid" verworpen als een aanval op het land. Tito ontkende, dat de Joegoslavische re gering op de hoogte was gehouden van het verloop van de besprekingen te Londen. De verklaring, dat de* Londense confex-entie niet vooruit zou lopen op een regeling van de kwestie-Triëst is onjuist gebleken, al dus Tito. De Italiaanse premier poogde de schuld van een en ander op Joegoslavië te schuiven. De wereld is er echter kundig van, zo vervolgde de maarschalk, dat Joegoslavië aanhoudend met voorstellen is gekomen. Het Vaticaan en de Rooms-Katholieke kerk „die er op uit zijn Joegoslavië te Dr. Paul Rijkens, directeur-generaal van de Unilever, heeft in een radio-interview iets verteld van zijn indrukken bij een recent bezoek aan Indonesië. Orde en vei ligheid variëren volgens dr. Rijkens naar plaatselijke omstandigheden. Op Sumatra heersen orde, rust en veiligheid. In be langrijke delen van Java is echter de toe stand nog verre van bevredigend. Op Ce lebes is de guerillastrijd weer opgeleefd. Toch heeft de heer Rijkens de indruk, dat dc veiligheid in Indonesië verbetert, voor al in de steden. De persoonlijke verhouding tussen Indo nesiërs en Nederlanders is volgens de heer Rijkens uitstekend. De Nederlanders heb ben nog altijd een streepje voor boven andere buitenlanders. Een voorbeeld van de goede samenwerking tussen Nederlan ders en Indonesiërs is de Nederlandse mi litaire missie, die door alle Indonesiërs buitengewoon gewaai-deerd wordt. Dr. Rijkens is van mening, dat Neder landse bedrijven een blijvende plaats in de Indonesische samenleving zullen innemen. De Nederlandse bedrijven zijn vrijwel onmisbaar, maar hun positie zal niet kun nen berusten op kunstmatige voorrechten; zij zullen zich in Indonesië slechts kunnen handhaven, wanneer zjj voor Indonesië nodige producten voortbrengen en dit beter doen dan anderen. Jonge Nederlanders durft dr. Rijkens aan te raden hun toekomst in Indonesië t.e zoeken. Hij hoopt, dat vele Nederlandse jongelui dit ook zullen doen zowel in hun eigen belang als in dat van Nederland. breken", zijn de voornaamste initiatiefne mers voor de Italiaanse politiek. „Die Ka tholieke geestelijken, die hun blik gericht houden op Rome en niet op de belangen van ons land, zijn agenten van een buiten landse politiek en wij kunnen niet toe staan, dat zij tegen ons wei-ken". Punt voor punt verwierp de maarschalk de Londense overeenkomst, hei-haaldelijk onderbroken door kreten als „Tito is van ons en wij zijn van Tito". Tito geloofde niet, dat de rechten van alle nationaliteiten beschermd zouden worden, want „de macht is in de handen van de Italianen gelegd". „Het gebied buiten Triëst is Sloweens en alleen in het geval, dat Triëst een vrije stad zou worden, zouden wij willen opge ven wat van ons is. Thans willen de Ita- lanen niet alleen de stad maar nog meer. Wij moeten energiek op onze hoede blij ven, omdat wij anders misschien worden bedrogen", aldus Tito. Bij de Postchèque- en Gii'odienst is de mogelijkheid van een reorganisatie in stu die. Dit heeft de directeur-generaal der P.T.T., de heer Neher, medegedeeld. On derzocht wordt hoe men de bezwaren van opeenhoping van een zeer groot personeel op één plaats kan ondervangen. Een rol speelt ook de industriespreiding, namelijk de vraag hoe men de Postchèque- en Giro dienst kan laten aansluiten bij de verande ringen in de samenstelling van de bevol king en de verschillende delen van het land. Het is niet een kwestie van vandaag of morgen, zei de heer Neher. Eén van de mogelijkheden zou zijn Nederland in de toekomst te verdelen in drie sectoren, één sector van de drie Westelijke provincies, één voor de drie Zuidelijke provincies en een deel van Gelderland, en één voor de vier Noordelijke provincies en de i-est van Gelderland. BIJNA OVERAL DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Op de meeste plaatsen droog weer met veranderlijke bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 13 Mei Zon op 4.50 uur, onder 20.24 uur. Maan op 0.23 uur, onder 7.08 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 12 Mei Hoog water: 5.06 en 17.33 uur. Laag water: 0.50 en 13.17 uur. Dinsdag 13 Mei Hoog water: 5.51 en 18.21 uur. Laag water: 1.33 en "13.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1