Nederland is niet kansloos tegen geroutineerd Zweden Wereldnieuws Kunt U niet slapen WEK DE GAL IN UW LEVER OP De radio geeft Woensdag PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Haarlemse Korenbond Woensdag in het Stadion Sport in 't kort Programma Olympische Dag Gymnastiek Diploma voorturner (ster) Motorsport Noodlottige botsing in Waasmunster Wielrennen Zeven renners tekenden voor twee ronden Roeien Hernieuwde pogingen tot combineren van roeiploegen Contactbijeenkomst Haarlemmers braken in Zandvoort in Mossadeq komt naar Den Haag Commissaris der Koningin bezocht Tiengemeten DINSDAG 13 MEI 1952 (Van onze sportredacteur) Voor de laatste maal in dit seizoen zal Woensdagavond het Nederlandse Elftal aan treden om de Nederlandse kleuren te verdedigen. In het Olympisch Stadion in Amsterdam zal dan worden uitgemaakt of het voetbalseizoen 1951-1952 in de annalen van het Nederlandse voetbal zal beschreven blijven als een periode, waarin de Oranjemannen tot niets in staat waren óf dat het seizoen bekend blijft met een reeks van minder succesrijke wedstrijden met een daverend of hoopgevend slot, namelijk een fikse overwinning of gelijkspel op het zeker niet zwakke Zweedse nationale elftal. Nederland heeft een kans, maar of die gegrepen zal worden? Het zal hoofd zakelijk van één factor afhangen: de productiviteit van de voorhoede. MINIATUUR GOLFBAAN IN DEN HAAG. Aan de Stadhouderslaan in Den Haag wordt binnenkort een miniatuur golfbaan geopend. Er komt een volledige serie van achttien banen. Daar de bal slechts over kleine afstanden behoeft te worden geslagen, zijn op elk dezer 18 banen hindernissen aan gebracht. Sportredacteur benoemd Tot sportredacteur aan ons blad is be noemd de heer E. Koning, die dezer dagen in functie is getreden. Hij volgt als zodanig de heer A. Overmeer op, die in andere functie aan onze redactie verbonden blijft. Men richte zich in aangelegenheden, de sportrubriek betreffende, dus voortaan tot de heer E. Koning. Want over de Nederlandse defensie kan iedereen tevreden zijn. Die heeft namelijk nog geen week geleden bewezen tot zeer veel in staat te zijn. Al schreven wij na de wedstrijd van het A-team tegen Sunder land, dat Kraak vrij onzeker was; de Ne derlandse doelman heeft Zondag in zijn vereniging gelukkig weer getoond, dat hij in zeer goede vorm is. En de beide achterspelers? Naar onze mening is er op het ogenblik geen beter paar te vinden. Odenthal was het toch maar, die de watervlugge Reynolds van Sunderland geen schijn van kans gaf en steeds ook als het moest op andere plaat sen een helpende voet bood. De linksback Alberts geldt hetzelfde. Ook hij is een constante speler, die door zijn trapvast- heid en zijn resolute ingrijpen een steun pilaar voor het elftal betekent. In de middenlinie zal alle aandacht ge richt zijn op stopper Terlouw, die na de wedstrijd van verleden week weet, dat hij in de Vitesse-speler Hendriks een zeer ernstige candidaat voor zijn plaats heeft gekregen. Wellicht zal die wetenschap op zijn spel een invloed ten goede hebben. En in de beide spelers, die voor deze hechte defensie opereren, Biesbrouck en Wiertz, hebben wij ook alle vertrouwen. Ook zij hebben al meer dan eens getoond zowel verdedigend als aanvallend veel en goed werk te kunnen doen. Van Melis: zorgenkind Neen. over de achterhoede en midden linie behoeft men zich geen zorgen te ma ken. Dat zal men alleen kunnen doen over de voorhoede. Want van de Nederlandse voorhoede zal het voornamelijk afhangen of de Zweden er in zullen slagen voor de eerste maal op Nederlandse bodem tegen Nederland een overwinning uit hét vuur te slepen of niet. Het binnentrio Lenstra Van MelisBennaars is tot veel in staat, alleen is het de vraag of dit drietal met behulp van Van der Kuil en Clavan ook werkelijk weer eens productief zal zijn. We zeiden het reeds: daarvan zal morgen avond allés afhangen. En vooral Van Melis zal moeten tonen, dat hij na een tijdelijke inzinking weer even productief is als vroe ger. Wij zijn er van overtuigd dat zijn huur lieden hem genoeg gelegenheid zullen bie den om dat'waar te maken. En wat te zeggen over het Zweedse elftal? In de opstelling komen enige spelers voor, die reeds meer tegen Nederland zijn uitge komen. Maar naast deze „oud-gedienden" telt het elftal maar liefst drie debutanten: de achttienjarige rechtsbuiten Raaberg; linksbinnen Brodd, die een paar maanden geleden nog in een vierde klasse-vereniging speelde en rechtshalf Hansson, die de ge routineerde Aahlund moet vervangen. De achterhoede en middenlinie bestaan overigens uit geroutineerde krachten. Doel man Svensson speelde zeventien, Samuels- son .tien, Andersson zes, Lindt acht en spil Nilsson maar liefst vijfenveertig interland- ADVERTENTIE STOKVIS ZONEN NEDERLAND Van der Kuil Odenthal Wiertz Lenstra Kraak Terlouw Van Melis Alberts Biesbrouck Bennaars Scheidsrechter Erlandini Sandberg Brodd Lindh Andersson Westerberg Nilsson Svensson Loefgren Hansson Samuelsson Clavan Raaberg ZWEDEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. Platen. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Voor zieken. 9.35 Piaten. 10.15 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Bondsdag van Gereformeerde Vrouwen verenigingen. 11 45 Platen. 12.00 Altviool en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte mu ziek. 12.58 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Strijkkwar tet. 14.30 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Platen. 15.15 Üitwisselingsconcert met.de BBC: Meisjeskoren. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 In dienst van het Vaderland. 8.00 Nieuws. 18.15 Surinaamse volksmuziek. 18.30 R.V.U.: Drie perioden in de sterren kunde: Een nieuw wereldbeeld. 19.00 Chris telijk Verenigingsleven. 19.15 Boekbespre king. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Commentaar familiecompetitie. 20.20 Orkest. 21.15 Bromfiets ahoy!, causerie. 21.35 Salonorkest. 22.00 Kamerkoor. 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Platen. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Voordracht. 12.15 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland 12.38 Lichte muziek. 12.55 Kalen der. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek 13.45 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Blokfluit en clavecimbel. 15.30 Voor zieken. 16.05 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Regerings uitzending voor de jeugd: Kunst op Java en Sumatra. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Voor de jeugd. 18.50 Voetbalwedstrijd Nederland—Zweden, tin de pauze: pl.m. 19.41520.00 Platen). 20.45 Nieuws. 20.50 Me- tropole-orkest en soliste. 21.45 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.20 Zeestromin gen, causerie. 22.35 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (Gez. programma). 19.00 Interlandvoetbalwedstrijd Nederland Zweden. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Amu sementsmuziek. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Gedichten en liederen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Orkest en soliste. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Balinese muziek met commentaar. 22.00 Nieuws. 22.15 Sopraan en piano. 22.55—23.00 Nieuws. wedstrijden. Middenvoor Westerberg is verder een ontdekking van het vorige jaar; Loefgren en Sandberg kwamen respectie velijk drie en vier maal voor Zweden uit. Al met al een team dus, dat uitgezon derd de drie debutanten kan bogen op een gedegen interland-routine. Bijna vier jaar geleden kwam Zweden ook met een sterk elftal naar Nederland. Ook vlak voor de Olympische Spelen, waar de Zweden zoals later bleek kampioen werden. Iedereen vreesde toen het ergste voor Nederland, ondanks het feit dat ons nationale elftal een binnen trio had bestaande uit Rijvers, Roozenburg en Wilkes. De verwachtingen bleken toen té pessimistisch, want Nederland won met 1-0! En waarom eigenlijk nu ook pessimisme verwekken, terwijl iedereen na Sunder land verleden week Donderdag weet dat het wel kan? Waarom zouden wij dan ook niet de verwachting uitspreken, dat Neder land een gelijk spel, zo niet een overwin ning uit het vuur sleept? Het kan. Maar nogmaals, alles zal afhangen van de pro ductiviteit van Van Melis. Blijft die uit, dan zal dat onvermijdelijk zijn weerslag vinden op de rest van het elftal en dan behoort eigenlijk niets tot het onmogelijke! Het programma van de Olympische Dag, die op Hemelvaartsdag, Donderdag 22 Mei, in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gehouden, ziet er als volgt uit: 1.301.55 gymnastiek: 1.552.00 400 m. hardlopen heren: 2.00—2.10 800 m. hard lopen heren; 2.10—2.15 100 m. hardlopen dames; 2.153.00 le helft voetbalwedstrijd BondselftalOostenrijk B; 3.003.15 pauze; 3.153.20 80 m. horden dames; 3.20—4.05 2e helft voetbalwedstrijd: 4.05—4.15 1500 m. hardlopen heren: 4.15—4.20 200 m. hardlopen dames: 4.20—4.25 200 m. hardlopen heren; 4.254.35 4 x400 m. estafette heren, 4.35 4.50 optreden muziekgezelschap „Jubal"; 4.50 aanvang ruitersport. Aan tweeëntwntig candidaten is het diplo ma voorturner(ster) 3e graad van het K.N.G.V. uitgereikt na een cursus, die aan de deelnemers(sters) grote theoretische en technische eisen stelde. Deze cursus werd enige maanden geleden op initiatief van de Technische Commissie van de Kennemer Turnkring begonnen. De geslaagden waren: mejuffrouw J. H. de Best, OSS. Zandvoort; mejuffrouw H. M. Rugge, CIOS, Haarlem; mejuffrouw A. Wartenhorst, T.V. IJmuiden; mejuffrouw R. v. d. Berg, T.V. Santpoort; mejuffrouw J. de Vries, SSH. Velsen; me juffrouw M. v. d. Stel. Gratia Plato, Driehuis; mejuffrouw T. A. de Wolf, Concordia. Haar lem; aan de dames A. Medenblik, H Weiter, E. van Waveren. A. C. Thuis en de heren J. en A. Volbeda, W. Theil en B. Roose, alle van BATO, Haarlem; aan de dames A. Oud huizen, M. Hommes en de heer H. Los van Turnlust, Beverwijk, alsmede aan de dames E. Aal, N. de Ruiter. J. Rutten en M. de Koning van de Bloemendaalse Gymnastiek vereniging. In de finale van de in Waasmunster verre den motorcross zijn twee deelnemers, de Belgen Lover en Bouwens, met elkaar in botsing gekomen. Zij smakten van hun mo toren en liepen beiden een zware schedel breuk op, waaraan ze vrijwel op slag zijn overleden, tot grote verslagenheid van het publiek en van hun concurrenten. Op 17 Mei begint de 35e Ronde van Italië met de étappe MiaanBologna over 217 km. De lijst met gecontracteerde renners is nog niet definitief afgesloten, maar wat in het bijzonder opvalt is. dat niet minder dan 7 van de 42 renners, die in de Ronde van Ne derland zullen uitkomen, ook staan inge schreven voor de Ronde van Italië. Dat de renners aan beide wedstrijden zouden kun nen deelnemen is uitgesloten, aangezien de data van de laatste étappes van de Italiaanse ronde samen-vallen met de Ronde van Ne derland. Deze zeven renners zijn Wagtmans en Voorting, de Luxemburger Diederich. de Duitsers Schwarzenberg, Siefert, Pfannen- mueller en Petry. Volgens de sportcommissie van de K.N.W.U dreigt voor deze zeven renners straf, indien zij hun contracten, die voor ,de Ronde van Nederland zijn getekend, niet nakomen. Maar, zo is aan wielerofficals gevraagd, in dien nu door bijzondere omstandigheden deze zeven renners niet alleen voor de Ronde van Nederland maar ook voor de Ronde van Italië zouden hebben getekend? Dan zullen, zo luidde het antwoord, de renners, die niet in Italië aan de start verschijnen door de organisatoren van de Ronde van Italië vóór straffen worden voorgedragen en voör dé renners, die aan de Ronde van Italië de voorkeur geven boven die van Nederland, zullen de organisatoren van de Nederlandse ronde strafmaatregelen vragen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8:88 Met een K.L.M.-lijntoestel arriveerden Maandagmiddag de spelers en officials van de Zweedse nationale voetbalploegdie morgen in Amsterdam een wedstrijd speelt tegen het Nederlands elftal. Het gezelschap na de aankomst op Schiphol. Op een bijeenkomst van de Technische Advies Commissie van de Nederlandse Roei- bond met diverse coaches van de roeiploe gen is de wens uitgesproken om van top- roeiers van verschillende clubs combinaties te vormen, opdat Nederland op de komende Olympische Spelen zo sterk mogelijk ver tegenwoordigd zal zijn. Daarmede zou Nederland een voorbeeld volgen, dat overal in "het buitenland reeds lang wordt toegepast, maar dat hier steeds op bezwaren heeft gestuit, deels omdat de studenten zó veel waarde aan de Varsity hechten, dat zij voordien alleen in clubver band wensen te trainen, deels omdat het in de praetijk steeds bezwaarlijk bleek te zijn roeiers uit verschillende plaatsen zo vaak bijeen te brengen (en liefst te houden), dat zij ook inderdaad intensief konden trainen. Ter vergadering is het niet uitsluitend bij een vrome hoop gebleven: besloten is te trachten ditmaal alle moeilijkheden te over winnen. Naar dr. A. A. J. H. Marres mededeelde is aan de twee slagen van de gestuurde vier Njord, Dütry van Haeften en Van Geuns, en van de twee scullers van Willem 3, Reiding en Loek, gevraagd ernstig te overwegen tot een combinatie over te gaan als ongestuurde vier. De technische commissie acht het moge lijk, dat deze Njord-Willem 3 combinatie, mocht zij tot stand komen, zich tot inter nationaal peil zal weten te verheffen. Uiter aard zal moeten worden afgewacht of deze verwachting misschien te optimistisch is geweest. Een andere en reeds bestaande ploeg, die lang niet kansloos is voor uitzending naar Helsinki, is de gestuurde vier van Nereus, die de Varsity heeft gewonnen. De T. C. heeft deze ploeg het advies gegeven ernstig te gaan trainen in verband met een moge lijke uitzending. 36. Toen Joris Goedbloed, de burgemees ter en de secretaris een tijdlang glunderend de hulde van de menigte in ontvangst had den genomen, ging Joris zijn gasten voor naar de koepel, waarin zich, zoals wij we len, zijn geheimzinnige machine bevond. „En nu, mijne heren," zo sprak hij, terwijl hij de deur open wierp, „bereid u voor op het meemaken van het grote technische wonder der Verdwijning via mijn Ver- dwijn-rhachine!" „Nou, dat is toch erg mooi!", riep de burgemeester uit, terwijl clame voor mijn stad!" Hierop sloot de deur zich achter hem, en aan geen enkel uiterlijk teken was nu meer te zien, dat zich binnen in de toren iets bijzonders af speelde. De menigte wachtte in ademloze spanning; en wie wel het allermeeste in spanning zat was Panda. „Ik hoop maar, dat die machine van Joris goed werkt!", dacht hij, want het drong plotseling tot hem door, dat hij nog nooit had méege- maakt dat Joris er proeven mee nam.... Langzamerhand daalde er een stilte over hij zich naar binnen repte. Wat een re- de omstanders. Men voelde, dat er spoe- zou 'zijn..,. dig iets 'zou gebeuren, en de spanning steeg met de minuutEn toen, einde lijk, ging de deur van de koepel weer open, en men zag hoe Joris Goedbloed daar, heel in de hoogte, weer op de omloop ver scheen. „Vrienden," riep hij, met een traan in zijn stem, „vriendendit is het mooi ste ogenblik van mijn leveno, dat ik dit heb mogen beleven! Ik heb u een be langrijke -mededeling te doen!" „Hoera!", riepen de omstanders, die nog niet wisten, maar wèl vermoedden, wat die mededeling Een aantal R.K. kerkkoren uit Haarlem en omstreken heeft zich verenigd in een „Haarlemse Korenbond" met het doel door wederzijds contact de vervulling van hun taak in de vereiste geest op te voeren. Die taak staat netjes omschreven in het „Motu proprio" van Pius X, de zendbrief, die nu haast een 'halve eeuw geleden als een steen in een kikkerpoel terecht kwam en de gemoedelijk liedertafelende kerkzangers de ware aard van hun bediening voorhield, in de eerste plaats aandringend op herstel van het zuivere Gregoriaans en daar naast de klassieke polyphonie aanbevelend en richtlijnen gevend voor de moderne kerk muziek. Het resultaat na een halve eeuw van deze zuiverende actie is, dat er althans in Holland enorm veel bereikt is. De Gregoriaanse zang is in zijn historische en artistieke rechten hersteld en wordt over het algemeen met smaak geïnterpreteerd. De klassieke polyphonie (hoewel voor de doorsnee amateur-dirigenten vaak te moeilijk) heeft de belangstelling van velen en ten slotte is er een modern répertoire van meerstemmige composities ontstaan, dat in liturgisch verband zijn rol waardig vervult. Maar de „oude Adam" leeft onder de zangers nog altijd voort: als hij even de kans schoon ziet, wil hij toch o zo graag weer eens wat liedertafelen en dat bete kent meteen zingen voor eigen genoegen in plaats van dit te doen in liturgisch die nende functie. Daarom mag de zuiverings actie nooit stilstaan en is het van groot nut dat onderlinge contactbijeenkomsten gehouden worden zoals deze van de „Haar lemse Korenbond", welke Maandagavond in de tuinzaal van het Concertgebouw plaats had. Zeven kerkkoren deden er aan mee. Met spijt werd geconstateerd dat enkele koren zich afzijdig houden, onder welke ook dat van de Kathedraal, dat hier eigenlijk de toon diende aan te geven. Dit laatste ge beurde nu door de studenen van het Se minarie Ha.geveld, die onder leiding van professor Th. Straathof een reeks Grego riaanse zangen en een drietal polyphone stukken ten gehore brachten. Hierna tra den de zeven koren om beurt op, ieder met een Gregoriaans- en een polyphoon num mer. Wij achtten het niet nodig deze nrestaties stuk voor stuk critisch onder de loupe te nemen, want dan zou dit optre den een wedstrijd gaan lijken en dat was het of wilde het in het geheel niet zijn. Maar wel kunnen we getuigen dat de cul tus van het Gregoriaans bij allen op één na die van de polyphone zang over trof en dat die aloude eenstemmige zang van de kerk een zeer bevredigende, ja soms zelfs een bijzonder treffende indruk maakte. Met dat „op één na" bedoelden wij geenszins de Gregoriaanse prestatie van het betrokken koor af te keuren, doch aan te duiden dat zijn meerstemmig zingen, in een motet van Palestrina, nog belanrijker was. De moeilijke opgave om met alleen mannenstemmen een consequente poly phonie klaar en evenwichtig te interpre teren, werd door dit bescheiden ensem ble (het kerkkoor van oud-Schoten) dan ook tot een zeldzaam gaaf resultaat ge bracht. JOS. DE KLERK De Haarlemse politie hield twee Haar lemse jongelieden aan, die in het bezit waren van een aanzienlijke hoeveelheid repen chocolade en diverse andere zoetig heden. Daar bericht was ontvangen, dat in een verversingstent aan de Zandvoortselaan te Zandvoort was ingebroken, werden de aan gehoudenen; 27 en 21 jaar oud, aan de Zandvoortse politie overgegeven, waar zij bekenden een inbraak te hebben gepleegd. Behalve de consumptie-artikelen hadden zij een bedrag aan klein geld meegenomen. Tot burgemeester van Oud-Alblas is benoemd de heer H. H. Zwart, commies ter secretarie van de gemeente Hazerswoudê en tot burgemeester van Poortvliet de heer J. van Doorn, Commies ter secretarie van de gemeente Hulst (Zeeuws Vlaanderen). Vereniging. Op een bijeenkomst van zijn partij, de M.R.P., te Arguémines bij Metz heeft de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Schuman, verklaard, dat „we verder van een oorlog afstaan dan een of twee jaar geleden". Europa moet zich, op dezelfde manier als dë Verenigde Staten hebben gedaan, ver enigen. „Als wij er niet in slagen tot de verenigde staten van Europa te komen, zal ons werelddeel economisch ten oncier gaan", aldus Schuman. Onderzoek. Bij de Braziliaanse weermacht is een onderzoek ingesteld naar het bin nendringen van communisten in onder delen der strijdkrachten. Naar verluidt zijn ongeveer 150 militairen en burgers, tengevolge van dit onderzoek bij leger en vloot, wegens „bewezen ondergrond se bedrijvigheid" gearresteerd. Zij zul len door krijgsraden worden berecht. Lynching. Toen een politieman van Cle veland, in de Amerikaanse staat Ohio, een jonge man van twintig jaar, die zich in een autobus bevond, wilde arresteren, trok deze een revolver en doodde de politie-agent en drie buspassagiers. De overige buspassagiers wisten de jeug dige moordenaar te overmeesteren. Hij is door een woedende menigte om het leven gebracht. Bommen. In de nacht van Zaterdag op Zondag is een bom geworpen in de tuin van een villa in een voorstad van Tunis. Negen personen werden gewond. 24 uur later is opnieuw een bom geworpen, waardoor de echtgenote van een politie man is gedood. Haar twee kinderen werden ernstig gewond. Behandeling. Het Amerikaanse Opperge- rechtshof is gisteren begonnen rnet het horen van de argumenten der verschil lende partijen met betrekking tot de wettigheid van president Truman's op vordering van de staalindustrie op 9 April ter voorkoming van een staking. Het Hof kan elk besluit van de presi dent, dat het in strijd met de grondwet acht, ongeldig verklaren. Oproep. De leiders van de 27 godsdien-., stige organisaties in de Sovjet-Unie, die te Moskou een conferentie hebben ge houden, waaraan buitenlandse kerke lijke leiders deelnamen, hebben op de slotbijeenkomst een oproep aan de ge-, lovigen in de gehele wereld getekend om „de regeringen te dwingen van oor logsmiddelen af te zien". In de rede voeringen op de conferentie werden de eisen van de wereldvredesraad voor een conferentie tussen de vijf grote mogendheden en een verbod van atoom- en bacteriologische wapens gesteund. Kiesmannen. De leiders der republikeinse partij in de kleine Amerikaanse staat Rhode Island hadden uitgemaakt dat vijf van de acht kiesmannen -naar de nationale republikeinse partij-conventie op generaal Eisenhower zouden stem-' men, twee op senator Taft en één /.neu traal" zou zijn. De republikeinse kiezers hebben echter geweigerd zich bij deze uitspraak der partijleiding neer te leg gen. Zij vaardigden acht kiesmannen af, die hebben verklaard hun stem aan Eisenhower te zullen geven. Onvoldoende. Volgens een rapport van de UNO-commissie voor maatschappelijke aangelegenheden is de helft der wereld bevolking slecht gevoed, onvoldoende" behuisd en ongeletterd en wordt zij ge plaagd door ziekten. Doch het toene mende „maatschappelijke bewustzijn" der volken geeft hoop op een betere toekomst, aldus het rapport, waarin ook. nog wordt gezegd dat de wereldbevol- king sneller toeneemt dan de levens middelen voortbrenging stijgt. Narcotica. De commissie van de UNO voor het tegengaan van de onwettige handel in verdovende middelen heeft in een rap port verklaard, dat deze handel in vele landen is toegenomen. Zo zijn in Frank-.- rijk in de laatste tijd grotere hoeveel heden onwettig verhandelde verdovende middelen en wel vooral heroïne, in be-^ slag genomen. In Nederland is een toe neming van de onwettige verkoop van opium geconstateerd. De commissie be sloot secretaris-generaal Trygve Lie te verzoeken een zwarte lijst te doen. sa menstellen van zeelieden, die schuldig zijn bevonden aan het binnensmokkelen van verdovende middelen. ADVERTENTIE U «uit 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Een woordvoerder van de Perzische regering heeft bekend gemaakt, dat pre mier Mossadeq op 26 Mei uit Teheran naar. Den Haag zal vertrekken, teneinde voor het. Internationaal Gerechtshof het Perzische standpunt te verdedigen in de zaak van de Anglo Iranian. j De president van het Internationaal Ge rechtshof heeft vorige maand naar aanlei ding van het Perzische verzoek om uitstel besloten de mondelinge behandeling van deze zaak een maand uit te stellen. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuidholland mr, L. A. Kesper heeft een ambtsbezoek aan het eiland Tiengeme ten (gemeente Goudswaard) en aan de gemeenten Nieuw Beijerland en Piershil gebracht. Hij woonde een vergadering bij van de raad van Goudswaard, waarin de burgemeester, de heer W. J. D. van Dijck, een rede hield. Deze vestigde de aandacht op de achterstand in de woningbouw van Goudswaard en de minder goede gezond heidstoestand van de jeugd in deze ge meente. Vervolgens sprak de heer L. I. Overwater, directeur van de „N.V. Maat schappij tot exploitatie van onroerende goederen Eiland de Tiengemeten" over de wenselijkheid van een brugverbinding van het eiland met de vaste wal.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2