IN DE WERELDPOLITIEK Russisch plan Een Eeuw geleden Merkwaardige outsidersop filmfestival te Cannes A genda voor Haarlem VLIEGEN IS GOE DAN UDENKT f Hoe is het ontstaan?^ Een voorkeur Japan speelt een grote rol Weer een Tsjechische minister verdwenen? 3 Dit woordBORREL Meevaller voor de Britse textiel-industrie Proces in Cairo tegen aanstichters van oproer Om het maar eens gewóón te zeggen Indonesië heeft officieel uitlevering gevraagd Amerikaanse luchtmacht divisie vertrekt naar Engeland DINSDAG 13 MEI 1952 Met Uw vacantie Uit est thuis per KLM Geen extra kosten onderweg KOMNKlIJfff l UCHTVAAi T Dat het woord borrel samenhangt met borrelen, zult u wel niet beschouwen als een verrassende mededeling. Toch is dit wèl het geval; u moet namelijk den ken aan borrelen in de betekenis van: bruisen, luchtbellen vormen, zoals ko kend water doet. Een ter zake kundige schreef eens lang geleden: „De proef van brandewijn bestaat daarin dat hij in een fles gedaan en sterk omgeschud zijnde, de blaasen of borrels die er als dan op koomen, niet schielijk verdwijnen. Hoe langer dezelve blijven, hoe beter de brandewijn is." Het aardige is, dat het nu meteen duidelijk wordt, waarom wij van een „bel" jenever spreken. Als ik op straat, ergens op een mooi punt van de stad, een kunstschilder zie met een zonnebril op ben ik verwonderd. Als ik de reclame zie gemaakt voor een „Kurt Carlsen-hoed" (voor dames) ben ik ook wat verbaasd. Als ik twee weken lang elke dag zie, dat de glasverzekeringsmaatschap pij die stukke ruit op de eerste verdieping nog niet heeft vervangen, weet ik niet goed wat ik er van denken moet. Dit zijn drie dingen, die mij in één week zijn op gevallen. Ze zijn zoals iemand me kort geleden zei „nou 's niet historisch, maar werkelijk gebeurd". Maar na dat alles, dat vorige week voorviel, zat ik deze week beroepshalve aan een diner. Zo'n diner van uitsluitend mannen in zwarte pakken en witte over hemden, dat duurt van zeven uur 's avonds tot één uur 's nachts. Kortom, zo'n diner, waar iedereen van zegt, dat hij er niet van houdt. Maar iedereen komt; gelukkig voor de restaurant-eigenaars, die handen wrijvend de heren zien binnenkomen. Dit was een samenzijn van allemaal mensen uit éen bepaald vak; de organisatoren hadden het echter nuttig geoordeeld een paar buitenstaanders uit te nodigen, ten einde misschien wat leven in de brouwerij te brengen. Ik mag hier aan toevoegen, dat niemand iets met bier te maken had; laten we het er op houden, dat het een maaltijd was, een feestmaaltijd, van de Nederlandse brillenhuizen-magnaten. Die waren het niet, maar dan kunt u zich ten minste een beetje oriënteren. Wij gingen om ongeveer half acht aan tafel. En meteen ging er al iemand op los: de eerste speech. Het werden er tenslotte zeventien. Tijdens die eerste gebeurtenis had ik gelegenheid wat rond te kijken en mijn gedachten aan andere dingen te wij den. De tafel het moet gezegd was bijzonder fraai gedekt. En bovendien lag er naast ieder bord, bij wijze van pre sentje, een brillenhuis. Ik draag geen bril, maar het was toch zonder twijfel een aar dig gebaar. Het was een gewoon soort brillenhuis, niets villa- of paleis-achtigs: zwart met een soort gulden randje. Aar dig hoor, maar toch niets bijzonders. Ge woon het gebaar: hier, een brillenhuis, het kan er af. Er zat niks in ook, heb ik di rect al opgemerkt. Niet eens een doekje voor het schoonmaken. Enfin, dat diner was om een uur of éen afgelopen. Tien minuten later was ik thuis, een kwartier later in slaap. Maai* de volgende dag moest ik weer terug naar het restaurant. Ik had mijn aansteker la ten liggen en dat is iets, waar de mens nog wel voor terug wil gaan. Het ding was gevonden. Ik vroeg aan de chef, of er nu na zo'n diner veel wordt gevonden en dus veel is vergeten. „Tja, meneer", zei hij, „dat is nou toch zo gek. Ik heb twee sigarettenkokers gevonden, drie aanste kers en negen brillenhuizen. Niet die weg gevertjes, daar was er geen enkele meer van. Maar andere, prachtig bewerkte van plastic en slangenleer, en zo. Begrijpt u dat nou?" Eerlijk gezegd: ik begrijp er niets van. Ik heb er niet eens een knappe psycholo gische theorie voor. Ik snap het gewoon niet. Wat ik alleen maar wilde zeggen is dat het leven zo prettig verbijsterend blijft, als er maar genoeg van zulke bril lenhuizen-koningen zijn. En kunstschilders en hoeden en verzekeringsmaatschappijen. Verder had ik eigenlijk niets te vertellen. E. P. ADVERTENTIE Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 13 Mei 1852 AMSTERDAM Het te Rotterdam gegoten en met een schip naar de hoofd stad overgebrachte standbeeld van Rem brandt is dezer daggen op zijn voetstuk geplaatst. Tevoren heeft men, in tegen woordigheid van de lieden der Rem- brandt-commissie, onder het voetstuk eene looden koker ingemetseld, welke een perkament bevat, behelzende dat het standbeeld op 27 Mei IS52 in tegen woordigheid van Z.M. Koning Willem III is onthuld. Verder bevat het perkament de namen dengenen, die door hunne geldelijke bijdragen het standbeeld heb ben daarg-esteld, voorts de namen van personen die kunst-, letter- of muzijk- werken hebben geschonken voor een* verloting ten bate van de oprigting vat het beeld. CANNES Een van de vele charmes die een internationaal filmfestival voor de film liefhebber heeft, is de mogelijkheid, kennis te nemen van de werken uit landen, welker films men normaliter slechts hoogst zelden of in het geheel niet in Nederland en in de meeste andere West-Europese landen te zien krijgt. Ook het contact met de vertegen woordigers der cinematografie uit zulke bij ons vrijwel onbekende gewesten, blijkt dikwijls interessant. Zo hebben wij nu te Cannes ervaren, dat de Japanse filmindustrie voor de oorlog, wat de omvang harer productie betreft, de eerste ter wereld was en dat zij nu, met 200 films per jaar nog altijd de derde plaats bezet, direct na Hollywood - enIndia. LONDEN (Reuter) De Britse kanse lier van de schatkist, Richard Butler, heeft gisteren medegedeeld, dat de omzetbelas ting op textielgoederen met ingang van heden zal worden verlaagd met 17 mil- lioen pond per jaar teneinde de Britse tex tielindustrie, waarin 100.000 arbeiders werkloos zijn, te helpen. Butler verklaarde in het Lagerhuis, dat hij hoopte, dat deze maatregel er toe zal bijdi^agen de kosten van levensonderhoud te verlagen. Ongetwijfeld is de interessantste vraag, die ep het ogenblik de Westelijke politici bezig houdt: Wat is de Sovjet-Unie met Duitsland van plan De beantwoording van deze kwestie zou het Westen verlossen uit een slop, waarin het met zijn politiek in West-Duitsland verzeild is. De hoop op een gemakkelijke en volledige inschakeling van de West-Duitse Bondsstaat in het Westelijke defensiesysteem en een eventuele Westelijke politieke constellatie is vervlogen. Daarvoor in de plaats is voor de Westelijken de noodzaak gekomen, mede te werken aan het herstel der Duitse eenheid. Deze eenheid immers is de onvervangbare voorwaarde der West-Duitsers geworden voor een samenwerking met de Westelijke geallieerden, Het is echter de vraag, in welk opzicht die Westelijke geallieerden nog op de Duitse medewerking zullen kunnen rekenen wanneer de Duitse eenheid eenmaal zal zijn hersteld. Want de dreiging van het „neutralisme" schemert door de nog vage gestalte van het verenigde Duitse rijk door. De houding van de Sovjet-Unie ten opzichte van Oost-Duitsland is daarbij van doorslaggevende betekenis. Na de mislukking van het geallieerde bestuur over Duitsland, zoals dat in het verdrag van Potsdam werd vastgelegd, is de Duitse splitsing voor beide partijen een probleem geworden, waarvan de oplossing onverbrekelijk verbonden is met een nieuw „modus vivendi". Een nieuwe afspraak tussen Oost en West is niet alleen de nood zakelijke basis van een Duitse eenheid, doch tegelijk een noodzakelijk gevolg van het streven der wederzijdse bezettende mo gendheden om de in hun zone gevestigde Duitse regeringen te verzekeren van de steun der bevolking. Deze dwangpositie voor de bezetters bestaat aan beide kan ten. Zij hebben geen andere keus dan te zoeken naar de mogelijkheid om een nieuw „Potsdam" in het leven te' roepen, een Pots dam echter dat de nationale aspiraties der Duitsers beter honoreert dan het vorige. Men kan de Westelijke mogendheden be grijpen, wanneer zij huiverig zijn voor een Duitse eenheid, die hun greep op Duitsland tot nul zou reduceren, omdat daaruit on vermijdelijk een toestand zou ontstaan, waarin de Sovjet-Unie de beste kansen zou krijgen voor een uitbreiding van haar in vloedsfeer. Doch aan de andere kant kan men in het Westen niet verwachten, dat de Sovjet-Unie Oost-Duitsland cadeau zal geven aan de Westelijke defensie-appara- tuur. Het modus vivendi ligt besloten in de vereniging der beide Duitslanden tot een vrije staat, waarin vrije verkiezingen mo gelijk zijn. Zo eenvoudig als het gezegd kan worden, zo ingewikkeld is het echter om deze procedure te verwezenlijken. Dat het echter steeds meer in de rich ting van althans een poging daartoe gaat, bewijst wel de schoorvoetende bereidheid van beide kanten om te zoeken naar een begin. De benoeming van een UNO-com- missie, die de mogelijkheid voor vrije ver kiezingen in heel Duitsland zou moeten onderzoeken, was de eerste stap van het Westen. De bereidheid van de Sovjet- Unie om „een neutrale commissie" met hetzelfde doel toegang tot de Oostelijke zóne te verlenen, was de stap die aan de andere kant gezet werd. Zo is de situatie op het ogenblik. Dezer dagen gaat een Wes telijke nota naar Moskou, waarin het Wes ten zich bereid verklaart de UNO-bemoeiïng te laten vervallen en te praten over de sa menstelling van een andere commissie. Zelfs wordt in deze nota medegedeeld dat de Westelijke mogendheden bereid zijn een conferentie van de vier Hoge Commis sarissen voor Duitsland te beleggen, om de nadere regelingen uit te werken. Een her stel dus van de viermogendheden-commis- sie, die in het verdrag van Potsdam haar basis vond. Intussen zijn de gevolgen van het feit, dat de Duitsers in de beide delen van het gesplitste Duitsland zich sterk begonnen te voelen met. hun eenheidsargument, niet uitgebleven. De regering Adenauer, die een positieve Westelijke politiek heeft gevolgd en zich daarmee de ergernis van de sociaal democratische oppositie op de hals heeft gehaald, kon onmogelijk weerstand bieden aan het van onderop groeiende eenheids ideaal, waardoor zij in een moeilijke en thans bijna onhoudbaar geworden positie kwam. Adenauer heeft weliswaar toege geven, dat ook hij de Duitse eenheid voor staat, doch hij wordt gewantrouwd. De oppositie trekt daar handig partij van en propageert zichzelf als de ruggemerg van de eenheidsidee, waardoor zij alle voort gang op het gebied van een herstel dei- Duitse eenheid op haar conto kan schrij ven. De regeringspartij voelt het gevaar lijke van deze situatie en is langzamerhand geneigd, de banden met de Westelijke ge allieerden losser te maken en meer weer stand te bieden aan de pogingen van die zijde om het Westelijke deel van Duitsland vast te verankeren aan de West-Europese plannen. Daardoor is het sluiten Van een vredescontract tot nu toe steeds weer op teleurstellingen uitgelopen, al is vorige week een reeks handtekeningen geplaatst onder een deel van dit verdragen-complex. De geschilpunten waar het om gaat zijn allerminst opgelost en wachten klaarblij kelijk op de uitslag van het nieuwe ge sprek tussen Oost en West, dat op stapel staat. Maar ook in Oost-Duitsland hefeft de nieuwe situatie ten aanzien der Duitse een heid haar stempel gedrukt op de binnen landse toestand en op de band met het Oosten. Een duidelijke verslapping van de communistische activiteit, het plotselinge verdwijnc-n van communistische prominen ten van het politieke toneel, een stopzet ting van de collectivexing der landbouw gebieden en de nationalisatie van grote bedrijven, dat alles duidt op een domper, die de inschakeling van de Oost-zóne bij de Sovjet-Unie óver zich heen gekregen heeft. Ook heeft opnieuw het oude politie1- ke gerucht de kop opgestoken, volgens het welk de Sovjet-Unie van plan zou zijn de hele Duitse kwestie op een goede dag in de steek te laten, omdat zij verwacht dat een herenigd Duitsland de Westelijken zoveel kopzorgen zal geven, dat er daarna moge lijkheden genoeg voor haar open zouden komen om te infiltreren. In veel opzichten zou de situatie dan gelijkenis gaan verto nen met die na de eerste wereldoorlog, waarbij de rivaliteit tussen het nieuwe Duitsland en Frankrijk borg zou staan voor een zich herhalende splijting in Europa, gepaard gaande met nieuwe verzwakking. Het is de Russen er daarbij waarschijnlijk om te doen, de thans zo sterke Amerikaan se invloed in Europa te laten betijen tot een steeds verderschrijdende afkeer van dat verdeelde, onderling kijvende Europa, waarin Duitsland tenslotte de macht zou heroveren. RuslandDuitsland is nog steeds een coalitie die machtiger zou zijn dan welke dreiging in het verleden ook. Deze coalitie is voor de Russen aanlokke lijker dan het gewelddadig vasthouden aan de Oost-zóne. Het is een theorie, gebaseerd op een ge rucht, en dus weinig waardevol voor de practische politiek. Doch het is een van de mogelijke antwoorden op de brandende vraag, die het Westen thans zo gaarne be antwoord zou zien: Wat is de Sovjet-Unie met Duitsland van plan? J. L. i DINSDAG 13 MEI Concertgebouw: Beethovenavond HOV, 8 'ur. Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Luxor: •The underworld story", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Hotel Sahara", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De pastoor van Kirchfeld". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ..Het tijger meisje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Gewapend Escorte", 14 jaar, 8 uur. Rem brandt: „Fatima", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mijn man is verloofd", alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 14 MEI Palace: Bezoek koninklijk paar aan de Verenigde Staten, 10, 11 en 12 uur. „Mijn man is verloofd", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt, Lido: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Manon", 18 jaar. 8.15 uur. Men herinnert zich wellicht nog, dat de Japanse film Rasho-Mön (Het bosje) het vorig jaar op de Biennale te Venetië de eerste prijs won. Te Cannes waren er nu enige Japanse films van veel minder be tekenis. Ze onderscheidden zich van de gemiddelde conventionele Europese of Amerikaanse films slechts door hun traag heid, die iets geheel anders is dan de serene rust van een Rasho-Món was. Eén gunstige uitzondering was er: „De man, die op de staart van de tijger trapt". Deze film, van regisseur Kuruzawa Akira die ook Rasho-Món maakte en die men als Japans cineast nr. I beschouwt is geïnspireerd op het Nö-spel en werd buiten mededin ging vertoond omdat zij geen Franse onder titels heeft. Een cinegrafisch meesterwerk bleek het niet, maar toch wel een behoor lijk gemaakte en bovendien zeer merk waardige film. Zij vertelt een heel serieuze, avontuur lijke geschiedenis van een troep als mon niken verklede strijders, die een valstrik van hun vijanden ontlopen. Het wonder lijke van deze film was dat men een soort koor gezongen commentaar hoort leveren op wat men op het doek ziet, een koor waartussen men ook vrouwenstemmen waarneemt, hoewel er in de film uitslui tend mannen optreden. Het koor-element, hoewel in het antieke drama heel gewoon, doet in zo'n film even vreemd aan, maar is er eigenlijk wel een pricipieel verschil met de ook onzichtbare, plotseling hoor bare orkesten in onze films? 't Is maar wat je gewend bent! Andere merkwaardigheden van deze film waren nog, dat de figuren, als ze plechtig spreken, een merkwaardige zang- dreun laten horen; voorts dat de ernst van het verhaal telkens wordt onderbroken door de humor van een clowneske figuur, een soort nar. Die acteur speelt veel meer toneel, of liever pantomime dan film, met heftige gebaren en gelaatsbewegingen, maar toont zich een grandioze mimeur met een gezicht dat wel van gummi lijkt. Hij deed mij wat dit aangaat aan Buziau denken! Ook Egypte actief CAïRO (Reuter). De Egyptische rechtsgeleerde Ahmed Hoessein, leider der Egyptische nationale socialistische partij, is Maandagavond in de jegens hem uitge brachte aanklacht genoemd als „de voor naamste aanstichter der wanordelijk heden", die 26 Januari te Cairo plaats hebben gegrepen, waarbij brand is gesticht en geplunderd en gemoord is. In de aan klacht worden ook zes leden der partij als actieve deelnemers aan de wanordelijk heden genoemd. Het proces tegen de zeven arrestanten zal 18 Mei beginnen. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de openbare aanklager de maximumstraf tegen de be klaagden zal eisen, die in dit geval bestaat uit levenslange dwangarbeid. Eén der hoofdrolspeelsters uit de Egypti sche film „Leiiet Gharam" die te Cannes werd vertoond. kaanse film „Iba el Nil" (De roep van de Nijl) echter kwam mij, ook door haar on derwerp, meer typisch-Egyptisch voor. Die film vertelt hoe een jonge boer zich tot de slechte stad voelt aangetrokken, een verhaal dat gelegenheid biedt zowel van het leven op het platteland als van dat in de stad iets te tonen. Ook de types hiervan waren volkomen on-Europees, in kleding en in handelen. De film werd gespeeld op de ouderwetse acteursmaniers, met brede armzwaaien en heftige reacties. Het zal nog wel even duren voor de jonge Egyptische filmindustrie, die dit jaar haar vijfde lustrum gaat vieren, grote prijzen weghaalt op de internationale filmfestivals, maar belangwekkend is het zeker ook eens Egyp tische films te zien. Het publiek te Cannes loopt voor die films niet hard, maar een Egyptische „ster", een opvallende schoon heid temidden van zoveel schonen, trekt zelfs hier alle aandacht. Er zijn nog meer „outsiders" te Cannes vertegenwoordigd: Marokko bij voorbeeld, dat documentaire films zond, welke wat traag van tempo.doch van grote fotografi sche schoonheid zijn, en dat voorts een filmster afvaardigde, Kouka genaamd, die in haar Bedoeïnenkledij op ónze waarzeg gende zigeunerinnen lijkt. Ze gaat nu en dan in die kledij, met alle rokken, gouden schijven, ringen enzovoorts, pootjebaden: een badpak waarin de andere filmschonen rondlopen en zich -bij voorkeur laten foto graferen, is voor haar taboe. Marokko zond ook een grote speelfilm: „Othello" van Or son Welles, maar de Marokkaanse origine van die film is eigenlijk niet au serieux te nemen. Het schijnt dat „Othello" nogal wat gekost heeft en dat tenslotte de laatste pecunia ervoor moeizaam in Marokko zijn losgeweekt, waarbij de Marokkanen de voorwaarde stelden, dat Welles zijn film dan Marokkaans zou noemen. Welles wilde wel Intussen is reeds bekend gemaakt dat „Othello" met de Italiaanse film „Voor twee stuivers hoop" de grote prijs van Cannes 1952 deelt. Populaire figuur De grote Orson is enige dagen geleden te Cannes gearriveerd. Hij laat zich minder zien dan vele andere „sterren", die de pu bliciteit wellicht ook nog meer nodig heb ben dan hij, maar als hij zich laat zien, gaat het dan ook van mond tot mond: Daar is Orson Welles! Dan deelt hij min zaam handtekeningen uit en lacht z'n brede lach, waarbij zijn bulldog-gezicht ineens iets jongensachtigs-vriendelijks krijgt. Twee andex-e Amerikaanse bei"oemd- heden wier komst was aangekondigd, laten verstek gaan: Mariene Dietrich exi Hedy Lamarr. Het publiek betreurt dat, maar de journalisten zijn er niet zó rauwig om: „dat bespaart ons twee persconferenties", den ken ze.... JAN KOOMEN WENEN (United Press) Vaclav Nosek, de minister van Buitenlandse Zaken van Tsjechoslowakije, is spoorloos verdwenen. In Wenen wordt aangenomen dat hij het slachtoffer is geworden van een zuivering. Nosek, 59 jaar oud, is een der oprichters van de Tsjechische communistische pax-tij. Niet slechts heeft hij sedert April geen enkele kabinetszitting bijgewoond, maar voorts nam hij geen deel aan de 1 Mei betoging en aan de viering van de bevrij ding op 9 Mei. Alle andere leden van de regering waren wèl aanwezig. Nosek was de enige overgeblevene uit de „Londense" regering. In Wenen achtte men de beste aanwij zing voor de „val" van Nosek het uitblijven van zijn naam in de officiële persberichten over de plechtigheden van de vorige maand ter gelegenheid van de herdenking van Om het maar eens gewoon te zeggen: wij vinden vliegen snel wij vinden vliegen gemakkelijk wij vinden vliegen interessant wij vinden vliegen (by nader inzien en met de onweersprekelijke cijfertjes vóór ons) goedkoper dan wij denken dat gij wel eens denkt. Deze gewone constateringen schrijven wij, zittend achter een schrijftafel, er gens in Amsterdam. Een kamer in een hooggelegen bovenhuis. Wy hebben het zicht over oude daken. En een stukje gracht tussen twee rechte rijen bomen. En het regent. Het regent, o wat regent het. De daken glimmen van de regen. De hemel is zo grijs als de rook die uit de schoorsteen aan de overkant stijgt. En dan denken aan de verte. Aan het'kaartje,'dat wij zó maar bij een reisbureau zouden kunnen gaan kopen. Een retour Nice, alstublieft, wy wilden graag morgenochtend in de zon aan zee zitten." „Mag ik één Barcelona van U hebben? Ik wilde graag overmorgen een kopje koffie drinken in de zon." „Hoe laat moet ik op Schiphol zijn, wanneer ik Woensdag in Rome naar een muziekje wil luisteren?" Ergens, vlak achter de glimmende daken, ligt de: zee in de zon. Ergens wordt het grijs van de hemel stralend blauw. Een retour Genève, alstublieft, ik wilde graag volgende Zaterdag weer terugzijn. Om het maar eens gewóón te zeggen PH ILIAS De Haarlemse cineast Herman van der Horst, wiens documentaire „Het schot is te boord" te Cannes de grote prijs in de klasse der korte films heeft gewonnen, werd gisteren in de Cinetone-studio te Amsterdam gehuldigd. Op deze foto ziet men hem (met krans) in gezelschap van zijn echtgenote (met vaantje) en de directeur van Cinetone. een bloedige mijnwerkersstaking in 1932. Die staking stond toen onder leiding van Klement Gottwald, de huidige president, Antonin Zapotocky, de huidige premier, en Nosek. Zapotocky en Nosek werden toen wegens verraad veroordeeld en dienden een gevangenisstraf van ettelijke maanden uit. De persberichten over de herdenkings plechtigheid deden het dit jaar echter voorkomen alsof Gottwald, Zapotocky en Bruno Koehler de leiders van de staking waren geweest. De zaak Westerling De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, mr. Susanto Tirto- prodjo, heeft een bezoek gebracht aan de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. N. S. Blom, waarbij hij het officiële Indonesische verzoek aan de Nederlandse regering tot uitlevering van Westerling aan Indonesië heeft overhandigd. De leiding der Amerikaanse luchtmacht heeft te Washington bekendgemaakt, dat de 49ste divisie der Amerikaanse lucht strijdkrachten binnenkort naar Engeland zal vertrekken. De divisie bestaat uit twee groepen. De ene omvat B 45-tornado's (door straalmotoren aangedreven bommen werpers) en de andere „F 48-Thunderjets" jachtbommenwerpers. De „B 45" bezit vier sti-aalmotoren en bereikt een snelheid van ongeveer 880 kilo meter per uur. Een 22-jarige perronkellner op het Cen traal Station te Amsterdam heeft onlangs getracht een gevonden spoorkaartje in te wisselen. De rechtbank veroordeelde hem tot 2 maanden gevangenisstraf, welk vonnis door het gerechtshof is bevestigd. Zaterdag is in New Jersey (V.S.) de ze vende „nationale conventie van drielin gen" gehouden. Deze drie zusters uit de staat Massachusetts die hier, voor de spie gel, zichzelf op bedriegelijke wijze tot een zesling verdubbelen, werden tot ereleden benoemd vanwege het feit dat zij met hun 3 x 84 jaren waarschijnlijk de oudste drieling ter wereld zijn. Vertegenwoordigde Japan het Verre Oosten, Egypte is op filmgebied de typische representant van het Nabije Oosten. Het is zelfs de enige filmproducerende natie in die gewesten, als men even afziet van Turkije, dat een heel bescheiden film industrie heeft en niet of nauwelijks ex porteert. Van de Egyptische cinematogra fische industrie weten wij in West-Europa nauwelijks iets meer dan van de Japanse, maar Egypte mag er best zijn, met een productie van circa zestig films per jaar, films die door de gehele Oriënt gaan. De Egyptische „droomfabx-ieken" behoren tot de belangrijkste industx-ieën in het land van koning Faroek: zij nemen met negen grote studio's en meer dan tiendxxizend em ployés de derde plaats in de industrie van Egypte in. Wellicht voelen ze zich aan die positie verplicht reclame voor hun vorst te maken. Mag men de voornaamste Egypti sche documentaire, welke te Cannes is ver toond, geloven dan is er in Egypte grote sociale vooruitgang en dankt men die voor al aan deze vorst. Er draaiden te Cannes twee Egyptische hooflfilms, waarvan de ene „Leiiet Cha- ram" (Een nacht van liefde) een traag vertelde en slecht gespeelde film bleek, ook door milieu en situaties sterk lijkend op een derde rangs Europese of Ameri- ADVERTENTIE VOOR ±100 GULDEN: b.v. Parijs 23 d. retour per Moonliner Dusseldorf retour Londen 23 d. retour per Moonliner VOOR 200 GULDEN: b.v. Genève 23 d. retour Kopenhagen 23 d. retour per Moonliner Zurich 23 d. retour Glasgow 23 d. retour VOOR 300 GULDEN: b.v. Milaan 23 d. retour Barcelona 23 d. retour Stockholm 23 d. retour per Moonliner f 82,50 82,80 111.80 208,- f210,- 185,- f 198,50 329,90 350,60 320,-

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5