Besprekingen tussen reders en haringvissers vastgelopen HDD. Zie Boven Middelbare Meisjesschool 't Kopje zal een „Dalton-school" worden hoe zonne-„specialisten" werken M. DOUWMA ZOON ■Clowntje Riek Men overweegt het loongeschil thans voor te leggen aan de Stichting van de Arbeid Een oplossing voor het omzetbelasting-geschil? HCB-cricketers gaan in Amsterdam spelen REGENJASSEN DINSDAG 13 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 West-Duits vakverbond dreigt met verzet Nu B-afdeling verdwijnt komt daar ruimte voor Voor de kinderen COLD WAVE? MOLENDIJK'S KAPSALONS Zendingsexpositie in de Haarlemse Vleeshal geopend wjmifcaLij! I ROSLEDEREN JASSEN ƒ125.— I Jongen in IJmuidense Gementhaven verdronken Beveiliging van kerken Golf Henderson clubkampioen Sport in 't kort 32.50 FEUILLETON De fluistercampagne Sedert enige maanden worden tussen vertegenwoordigers van de bij de uniebonden aangesloten haringvissers en de reders onderhandelingen gevoerd over een herziening van de loonopbouw. De haringvissers verlangen een nivellering van de lonen. Hun voorstellen zijn door de reders beantwoord met tegenvoorstellen. Deze voorstellen lijn door de haringvissers met bijna algemene stemmen afgewezen. Men vreest ern stige moeilijkheden, wanneer op korte termijn geen overeenstemming wordt bereikt. In enkele centra van de haringvisserij heeft men de reders laten blijken, dat vlagge tjesdag 1952 niet zal doorgaan, wanneer de eisen van de haringvissers niet worden ingewilligd. De moeilijkheden tussen de reders en de haringvissers ontstonden in Februari. Toen dienden de uniebonden waarvan de Centrale Bond van Werknemers in de Transportbedrijven en de Christelijke Bedrijfsgroepencentrale de grootste zijn - bij de reders voorstellen in tot nivellering der lonen. Men wilde namelijk een zekere gelijkstelling bereiken tussen de lonen van de haringvissers, die de beter geoutil leerde schepen bemannen en de lonen van de vissers, die op kleine loggers varen. Van de ruim 200 schepen, die de Neder landse haringvloot telt, is een groot deel verouderd. De schepen, die deel uitmaken van deze verouderde vloot, zijn technisch niet in staat de grote besomming van de technisch beter uitgeruste schepen te ma ken. Aangezien de besomming voor een groot deel het loon bepaalt van de haring vissers, zijn voorstellen ingediend om aan deze toestand een einde te maken. De haringvissers verlangen een vaste gage van 175.per maand en een per centage van de besomming. Voor grotere schepen zou dit percentage 1% per matro- zendeel (een basisrang aan boord van de loggers, welke wordt gelijkgesteld met die van vol matroos) en voor kleinere schepen 1 1/10 procent per matrozendeel moeten be dragen. Toen de haringvissers hun voor stellen indienden, was er van een vaste gage in de haringvisserij nog geen sprake. Zij waren z.g. deelvissers; na elke reis ont vingen zij een bepaald deel van de besom ming. Deze percentages bedroegen voor heen voor grote schepen 1.77 en 1.99 voor kleine schepen. Het garantieloon was na de laatste loonronde gesteld op 41 per week. Volgens de uniebonden was het bestaan van de vissers door deze loonopbouw on zeker geworden. Bij een goede vangst was het loon redelijk, maar was de vangst min der, dan ontstonden voor de vissers en hun gezinnen volgens de vakverenigingsbe stuurders ongewenste toestanden. De unie bonden meenden, dat door het invoeren van een vaste gage aan de vissers meer be staanszekerheid zou kunnen worden ge geven, T egenv oor steil er. De reders konden met de eisen van de haringvissers evenwel niet aecoord gaan en dienden tegenvoorstellen in. Deze kwamen neer op een verhoging van het garantie loon tot 45 per week voor de periode tot Augustus en tot 50 per week voor de periode daarna. Bij deze lonen zouden bij slagen worden uitbetaald voor een even tuele nieuwe loonronde. Deze voorstellen zijn door de haringvissers verworpen. De Christelijke bond staat minder afwijzend tegenover de voorstellen der reders, maar de vissers hebben hun bestuurders tijdens een spoedvergadering opgedragen dé loon eisen onvoorwaardelijk te handhaven. De Centrale Bond van Werknemers in de transportbedrijven heeft vorige week druk bezochte vergaderingen gehouden in Vlaar- dingen, Noordwijk, Scheveningen en Kat wijk. Tijdens deze bijeenkomsten hebben de vissers hun standpunt tegenover de vak verenigingsbestuurders uiteengezet en de redersvoorstellen met bijna algemene stem men verworpen. Ook de andere vakbonden hielden drukbezochte vergaderingen. Een zeer kleine minderheid der ruim 3200 vissers, die bij het geschil zijn betrok ken, blijkt bereid te zijn met de voorstellen van de reders in te stemmen. De overigen hebben te kennen gegeven, dat zij niet naar zee zullen gaan, wanneer de eisen der unie bonden niet worden ingewilligd. Het hoofdbestuur van de Centrale Bond van Werknemers in de Transportbedrijven is Vrijdag en Zaterdag in spoedvergadering bijeen geweest om zijn houding te bepalen bij de besprekingen met de reders. Geen overeenstemming Tijdens deze Maandagavond gehouden besprekingen tussen de vertegenwoordi gers van Unieverkeer en de redersvereni ging is geen overeenstemming bereikt over de door de reders ingediende tegenvoor stellen. Unieverkeer heeft de reders mede gedeeld, dat de voorstellen van de unie bonden zullen worden gehandhaafd. De uniebonden hebben voorgesteld de kwestie thans voor te leggen aan de Stichting van de Arbeid. De vertegenwoordigers van de reders konden over dit voorstel nog geen beslissing nemen. Heden zullen zij zich hierover In een spoedvergadering met de leden beraden. Indien de reders het voorstel van de uniebonden, om gezamenlijk de kwestie voor te leggen aan de Stichting van de Ar beid, afwijzen, zullen de uniebonden zelf het initiatief nemen. De uniebonden, die tijdens de besprekingen met de reders als een eenheid optraden, houden rekening met de mogelijkheid, dat de Stichting van de Arbeid of in het uiterste geval het Col lege van Rijks bemiddelaars in staat zullen zijn door bemiddeling een conflict te voor komen. Het overleg met de reders werd gevoerd door de algemene, de christelijke en de katholieke bonden Het Onafhankelijke Verbond van Bedrijfsorganisaties (O.V.B.) was niet bij het overleg betrokken. Zot er dag geen Vlaggetjesdag? Of vlaggetjesdag onder deze omstandig heden Zaterdag zal doorgaan, is twijfel achtig. Vandaag zal worden beslist of vlag getjesdag naar een latere datum zal wor den verschoven. Ongeveer zeshonderd bij de Algemene Bond van Zeevarenden (een organisatie, die is aangesloten bij het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties) georga niseerde vissers hebben Maandagavond in Scheveningen vergaderd. Zij besloten Za terdag niet uit te varen wanneer de reders vóór Vrijdag de eisen van de haringvissers niet inwilligen. Tevens werd de bij deze bond aangesloten vissers in overweging gegeven niet te monsteren vóór de reders een beslissing hebben genomen. Een commissie van de O.V.B. waarin 30 vissers uit Noordwijk, Katwijk, Scheve ningen en Vlaardingen zitting hebben, heeft in een brief aan de reders verzocht de eisen der haringvissers in te willigen. Intussen heeft men de vlaggetjes week in Katwijk aan Zee reeds ingeluid met een grote fakkeloptocht georganiseerd door de middenstand van het dorp. Vijf muziek corpsen begeleiden de lange stoet, die op de boulevard werd ontbonden na een tap toe. ADVERTENTIE Krabben en peuteren maakt de rlUAU- kwaal steeds erger. De helder llitSlan vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Düsseldorf (Reuter). De sociaal democratische partij in West-Duitslancl heeft zich geschaard achter de West-Duitse vakbond in zijn strijd tegen hèt door de coalitiepartijen van de regering opgestelde wetsontwerp op het instellen van fabrieks- raden. De voorzitter van de vakbond, Christian Fette, heeft Adenauer schriftelijk gewaar schuwd, dat de vakverenigingen zich „met alle maatregelen, die ter beschikking staan" tegen het wetsontwerp zullen verzetten. Volgens een bestuurslid van de vakbond, Albin Karl, betekent dit echter niet, dat tot een algemene staking zal worden overge gaan. In Philadelphia is de „Piasecki Work. Horse", het grootste hefschroefvliegtuig ter wereld, gedemonstreerd. Boven dit geweldige „werkpaard" vliegt een standaard- hefschroefvliegtuig van de Amerikaanse Marine. Het Werkpaardkan tweemaal zoveel lading meenemen als het tot dusver grootste hefschroefvliegtuig van de Ameri kaanse strijdkrachten. Het kan tivintig soldaten vervoeren. Hun uitrusting, waarvoor in het vliegtuig geen ruimte is, kan aan de buitenzijde van de romp worden bevestigd. ADVERTENTIE Op een feestelijke bijeenkomst van oud leerlingen ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de Middelbare Meisjesschool ,,'t Kopje" in Bloemendaal heeft de direc teur, de heer J. B. Möllenkamp, in een toe spraak medegedeeld, dat het onderwijs op deze school in de nabije toekomst zal wor den „gedaltoniseerd". Deze nieuwe onder- wijs-vorm, waartoe het bestuur mede naar aanleiding van wat hieromtrent in de On derwijsnota van minister Rutten is mede- deeld heeft besloten, wordt mogelijk door dat de zesjarige HBS-B-afdeling met in gang van September 1952 ophoudt te be staan. Voor het Daltonschool-type, waarin het individueel onderwijs een zeer belang rijke rol speelt, zal namelijk aanzienlijk meer ruimte nodig' zijn. Vermoedelijk zal de reorganisatie in 1953 haar beslag krij gen. De ouders in Bloemendaal zullen als gevolg hiervan in de toekomst voor hun kinderen tussen drie onderwijstypen kun nen kiezen: klassikaal, Montessori of Dal ton. Loos gerucht De opheffing van de B-afdeling, waar van het leerlingental niet meer toereikend was om haar in aanmerking te doen komen voor subsidie, heeft naar de heer Mollen- c ADVERTENTIE Ja, maar van Santpoorterplein 1 - Tel. 19706 - Haarlem „Oeaaah!", geeuwde Bunkie. Hij opende z'n ogen en keek heel even wat verbaasd rond, want hij herkende hun eigen slaapkamertje niet. Toen wist hij opeens weer, dat ze bij Pilon logeerden. Beneden was Pilon al op. Hij was in de keuken bezig en zette thee. „Jongens, opstaan!", lachte Bunkie, en hij schudde Rick en Oepoetie, tot ze wakker werden. En toen ze zich gewassen en aangekleed hadden, gingen ze naar beneden. Pilon had juist de tafel gedekt en brood gesneden. „Goeiemorgen, heren!", lachte hij. „Hebben m'n gasten goed geslapen?" Na het ontbijt ging Bunkie naar buiten. De storm was opgehouden; de zon scheen over het dikbesneeuwde bos. Ze konden nu gerust weer naar huis terug gaan, er was geen gevaar meer. Ze bedankten Pilon hartelijk voor zijn goede zorgen en toen vingen ze de terugtocht aan. Pilon stond aan de deur en wuifde, zolang ze elkaar konden zien. Toen stapten ze stevig door de sneeuw naar Speelgoedstad terug kamp zeide op onverklaarbare wijze het gerucht doen ontstaan dat de hele school zou worden opgeheven. De bovengenoemde plannen bewijzen echter wel overduidelijk hoever dit gerucht van de werkelijkheid af is. De spreker wekte de reünisten op, elk in haar eigen omgeving deze „canard" uit de wereld te helpen. De directeur bracht in zijn openingstoe spraak voor de reünie hulde aan de nage dachtenis aan zijn voorgangster, mejuf frouw Y. Steyns, die 21 jaar lang, van 1929 tot 1933 als lerares en vervolgens als di rectrice haar beste krachten aan ,,'t Kopje" heeft gegeven. Na hem sprak mevrouw C. E. Gualthérie van Weezel-Crommelin uit naam van het comité van voorbereiding tot de oud-leer lingen. Zij zette enige plannen uiteen om de band tussen de reünisten onderling en de school te verstevigen. In aanwezigheid van vele belangstellenden, onder wie de wethouders W. C. Bakker en D. J. A. Geluk, is Maandagavond de zen dingstentoonstelling „Zento" in Haarlems Vleeshal geopend met een toespraak van ds. A. Pos, voorzitter van het Haarlemse „Zento"-comité. Deze zeide, dat het belang van deze tentoonstelling daarin ligt, dat zij Indonesië van een naam tot een levende werkelijkheid voor vele toeschouwers maakt. „Voor velen is Indonesië alleen een naam, waarvan de inhoud, voorzover die bestaat, weinig gedifferentiëerd is en vaak star als een foto. De „Zento"" wil van die foto een film maken", aldus ds. Pos. Het is in deze tijd van zeer groot belang, dat Nederland dicht bij Indonesië blijft. Deze tentoonstelling bedoelt naar de spreker zei de Nederland op te wekken om Indonesië het beste te brengen, dat het bezit. Dat beste is voor hun, die deze expositie organiseerden, de naam van Jezus Chris tus, de levende Heer van alle volken ter wereld. De Zento kan om de mensen het zendingswerk nabij te brengen slechts de buitenkant laten zien: het werk' op de scholen, de medische zorg, het verschaffen van lectuur en de sociaal-economische hulp, bijvoorbeeld in de inheemse land bouw. „Achter dit alles gaat echter dat gene schuil wat Stanley Jones onder woor den bracht door te zeggen: Christus gaat langs de Indische heerbaan. Dat is het meest boeiende. Daar wordt een nieuw volk geboren", zo zeide ds. Pos, die besloot met het voorlezen van de zendingsoproep uit de Bijbel. Daarna sprak een van de medewerkers aan de tentoonstelling, ds. A. M. Middag, nog een kort woord van dank aan het comité van voorbereiding. De vele belangstellenden namen daarop hun plaatsen in bij de diverse stands en luisterden naar de zendingsarbeiders, die bij elke stand toelichting gaven. OOK de zon wentelt om haar as. Men kan dat niet even in een kwartiertje geopenbaard krijgen wel echter als de waarnemingsperiode zich uitstrekt over en kele dagen. Mits er zich een toevallige omstan digheid voordoet: de aanwezigheid van één of meer zonnevlekken. (In Mei vorig jaar is een zon nevlek voorgekomen, zo groot dat men haar met het blote oog kon zien, mits men dat oog na tuurlijk met een beroete glasplaat of een flink overbelicht foto-negatief beschermt) Zo'n zonnevlek blijkt zich namelijk langzaam over het zonnelichaavi te bewegen. Zij wordt zichtbaar aan de linker- rand van de zonneschijf (het Oosten) en ver plaatst zich geleidelijk aan Westwaarts naar rechts dus zodat wij haar, als zij intact blijft, na een dag of twaalf aan de rechterrand van de zon zien verdwijnen. Vroegere waarnemers hebben dit verschijnsel reeds opgemerkt en hun conclusie, dat de zon in iets meer dan 25 dagen éénmaal om haar as wentelt, is door moder nere methoden van on derzoek terdege beves tigd. (Het kwam zelfs voor dat men dezelfde zonnevlek voor de twee de keer aan de Oostelij ke rand van de zon zag verschijnen; de vlek had dan een complete aswen teling meegemaakt) Al staat de zon, middel punt van ons planeten stelsel, „slechts" 150 mil- lioen kilometer van ons af astronomisch ge sproken: naast de deur men is op deze enor me gasbol (haar middel lijn meet ongeveer 1,4 millioen kilometer, ofte wel 109 maal zoveel als de middellijn van de aarde!) nog lang niet uitgekeken. In ons land is bijvoorbeeld de sterre- wacht in Utrecht belast met' zonne-onderzoek en men kent in de wereld der sterrenkundigen zelfs onderverdelingen in de specialisatie: één waar nemer heeft bijvoorbeeld tot taak, alleen studie te maken van de zonne atmosfeer; een ander richt zijn aandacht op een ander deel van de zon. De hierboven genoemde methode waarmee men de aswenteling van de zon constateert en meet is de spectroscopische. Men kent het principe: wit licht laat zich door een prisma ontleden in kleuren de kleuren van de regenboog. Het spectrale patroon nu is een verklikker bij uit stek. Het verraadt aller lei eigenschappen van de materie, welker licht straling men opvangt en ook geeft het inlichtin gen omtrent de beweging van de lichtbron zelf. Nadert een lichtbron ons oog, dan worden de lichttrillingen die ons oog treffen korter (de golflengtevan het licht wordt korter)hier door verschuift het spec trale patroon naar het violet ivant violet heeft de kortste golf lengte. Wordt echter de afstand van de lichtbron tot ons oog groter (lan gere golflengte) dan ver schuift het spectrale pa troon in de richting van het rode eind van het spectrum: de golflengte van het rood is de groot ste. Met deze wetenschap ge wapend, kan men de as wenteling van de zon be palen en de snelheid er van meten. De zon is immers een bol; dit be tekent dat zeker punt van de zonne-oppervlak- te dat wij aan de linker- rand zien verschijnen, naar ons toe beweegt, totdat het het midden van de voor ons zicht bare zonneschijf heeft bereikt. Op dat ogenblik is de afstand van dit punt tot ons oog het kleinst, daarna wordt deze steeds groter en enige tijd later heeft het bewuste punt de rechter-rand van de zon bereikt en verdwijnt uit ons gezicht. In het spec trum blijkt het ook: de Oostelijke helft van de zon zendt licht uit waar van het spectrale patroon een verschuiving naar liet violet vertoont, de Westelijke zonnehelft zendt licht uit dat een verschuiving naar het rood veroorzaakt. De aswenteling van de zon voltrekt zich lang zamer dan die van de aarde. Toch beweegt doordat de zon zoveel groter is een punt aan de zonne-equator zich veel sneller dan een punt aan de aardse evenaar. Hier ongeveer 470 meter per seconde, op de zon echter ongeveer 1800 m. per seconde. G. v. ADVERTENTIE BARTEUtfRISSTRAAT 20 TEL. 13439 (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren is er ministerraad geweest. Het geamendeerde wetsontwerp inzake wijzi ging van de omzetbelasting is niet ingë- trokken en minister Lieftinck heeft geen ontslag gevraagd. Er bestaat daarom in Den Haag hoop dat men alsnog een oplos sing van de Donderdag in de Tweede Ka mer gerezen moeilijkheid zal weten te vin den. De mogelijkheid wordt geopperd, dat de minister van Financiën het ontwerp zou kunnen aanvullen met de bepaling dat de vrijstelling van omzetbelasting voor tijd schriften pas van kracht zal worden bij een algemene herziening van de omzetbe lasting. De minister heeft een algemene herziening in het vooruitzicht gesteld. In de IJmuidense Cementhaven is gister avond het 6-jarige zoontje van de Belgische schipper Daes uit Gent van de „Marine overboord gevallen en verdronken. Het kind, Lionel, werd omstreeks kwart voor zeven vermist en onmiddellijk hebben omliggende schippers naar het jongetje gedregd. Tien minuten later werd het lichaampje opge haald, maar ondanks langdurige pogingen van de ongevallendienst der Hoogovens onder leiding van dr De Groot om met kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, bleek het kind te lang te water hebben gelegen. In opdracht van de UNESCO zal een Parijzenaar, die belast is met de beveiliging van musea in Frankrijk, een rapport uitbrengen over de bescherming van belangrijke gebouwen in oorlogstijd. Op het ogenblik brengt hij een bezoek aan ons land om na te gaan op welke wijze de kerken beveiligd worden. Maandag was hij in Haarlem en heeft een demonstratie bij gewoond van de Haarlemse brandweer. De inrichting in de kelder van de Vleeshal, waardoor de toren van de Grote Kerk nat gespoten kan worden in geval van nood, werd in werking gesteld en voorts werd gedemonstreerd op welke wijze eventueel een brand in de Nieuwe Kerk bestreden kan worden. Het competitieprogramma van de Haar lemse Cricketbond zal dit jaar met een tweetal wedstrijden worden uitgebreid. Het ligt namelijk in de bedoeling dat de elftallen, die uitkomen in de HCB dit jaar twee wed strijden zullen spelen een uit- en een thuiswedstrijd tegen een van de in de Amsterdamse Cricketbond spelende kantoor- cricketteams. Het bestuur is hiertoe overgegaan om te breken met de ieder jaar weer terugkerende wedstrijden tussen CVHW 2, Haarlem 4 en 5, en Rood en Wit 5 en 6. De tegenpartijen van de Haarlemse bond-teams zullen nu worden het elftal van de Twentse Bank (Tweba), van de Amsterdamse en Incasso Bank (AMINCO), van de Nederlande Bank (DNB), van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij (KNSM) of het elftal van So ciale Zaken (PSZ). Door dit lofwaardig initiatief heeft de com petitie van de HCB een geheel ander aanzien gekregen en is in niet geringe mate in be langrijkheid en aantrekkelijkheid toegeno men. Vooral ook voor die cricketers, die om diverse redenen alleen op Zaterdag terwijl zij de capaciteiten hebben voor een hoger elftal, dat op Zondag in de NCB uitkomt wensen te spelen. De heer A. G. Henderson heeft door een overwinning met 3 en 2 in de finale op F. Antonietti het kampioenschap van de Ken- nemer Golf en Country Club gewonnen. De vorige week onbeslist gebleven wedstrijd voor ouders met kinderen werd nu gewon nen door mevrouw H. L. Dorhout Mees (24) en Peter Dorhout Mees (25) met een netto score van 72. JAN VAN RIEBEECKWANDELTOCHTEN Op Zaterdag 17 en Zondag 18 Mei aan staande worden ter gelegenheid van de Jan van Riebeeckherdenking in Culemborg en omstreken wandeltochten georganiseerd over de afstanden 10, 20, 25 en 30 km. ADVERTENTIE moderne groene kleur, ook in Damesmantels Gen. Cronjéstraat 4244 - Tel. 15438 Haarlem-Noord door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 40) De mannen, die Thomas Barnes, profes sor Porter en de geestelijke bewaakten, begonnen enige wrevel te tonen. Er ge beurde echter niets dat verdacht voor kwam. Hun werk werd een sleur. Dagelijks ontving Brannigan rapporten, maar hij werd er niet wijzer van. Thomas Barnes logeerde in het Dor chester Hotel en iedere morgen reed hij naar zijn kantoor in Regent Street. Nu en dan belde hij Brannigan op om te vragen of de hoofdinspecteur soms wat bij hem wilde komen drinken, maar iedere keer moest Brannigan zich verontschuldigen hij had het werkelijk te druk. Professor Porter, die weer geheel en al de oude was, werkte als een bezetene in zijn laboratorium. En ook hij had vele uitnodigingen om lezingen te houden moe ten afslaan wegens zijn drukke werk zaamheden. Percival Hunt werd tot nu toe nog steeds met rust gelaten. Op advies van Brannigan had hij zijn werkzaamheden wat beperkt, zodat hij 's avonds niet meer uitging, noch om op straat meisjes te over reden een streep onder haar huidige levenswijs te zetten, noch om mensen te bezoeken, die zijn hulp hadden ingeroepen. Geen enkel spoor leidde naar kolonel Simpkins. Brannigan wanhoopte echter niet. Hij was reeds vaak genoeg in dezelfde omstan digheden geweest. Het was dan noodzake lijk rustig te blijven wachten, totdat eerder of later een spoor gevonden zou worden, waardoor de raderen van het recherche apparaat wederom in beweging gebracht konden worden. Drie weken nadat Simpkins voor het laatst gezien was, zat Brannigan op zijn kamer een boek te lezen, toen hem de boodschap werd gebracht, dat Hector Blair hem wilde spreken. Dit verbaasde de hoofdinspecteur enigszins, daar hij de laatste tijd nagenoeg geen moment meer aan de Amerikaan had gedacht. Wel had hij een onderzoek ingesteld naar de be wegingen van Blair op de middag, dat professor Porter in Torquay bijna ver moord was geworden, doch zonder dat dit enig resultaat had opgeleverd. De Ameri kaan bleek die middag niet in zijn hotel geweest te zijn, maar waar hij dan wel geweest was, viel niet na te gaan. Laat hem maar binnen, zei Branni gan. Hij schudde zwijgend Blairs hand en wees hem een stoel aan. Ik ben weer eens in Stratford-on- Avon geweest, zei Hector Blair, terwijl zijn ogen vrolijk twinkelden. Hij had zijn bekende wit linnen pak verwisseld voor een donker costuum, doch had geen af stand kunnen doen van de grote Panama hoed. Opgewekt vervolgde Blair: Ik ben waarschijnlijk in mijn tweede jeugd, want ik doe op het ogenblik precies hetzelfde als de meeste touristen. Ik ga naar oude stadjes en bezoek musea. U heeft mij zeker wel niet gemist, mijnheer Brannigan? Niet bepaald, antwoordde Brannigan droog. De criminalist lachte hax-telijk. Ik hoorde in het Savoy Hotel, dat enkele van uw mensen naspeuringen hebben gedaan naar mijn bewegingen. Ik belde de commissaris toen op, en hij ver telde mij wat er in Torquay was gebeurd. U heeft daar ook flink wat geluk gehad! En u dacht nog wel, dat ik Simpkins een tip gegeven zou hebben? Nee hoor, ik voel me niet schuldig. Ik wilde u alleen maar een tijdje uit de weg blijven om niet de indruk te wekken, dat ik me in uw zaken wilde dringen. Als ik echter kan helpen, dan graag. Kan het niet, wei dan vind ik het óók best. Hij gaf Brannigan een begrijpend knip oogje. Er is niet veel bijzonders te vertellen, zei Brannigan min of meer langs zijn neus weg. We hebben ieder spoor van Simpkins verloren. Judith Arlen denkt dat hij het land verlaten heeft, maar daar ben ik het niet mee eens. Ik vermoed dat de kolonel in een of andere schuilhoek een duivels plan aan het uitbroeden is. Ik ken die kerel té goed. Het is niets voor hem om zonder tromgeroffel en zonder vliegende vanen er tussenuit te trekken. Zo denk ik er ook over, stemde Blair met de hoofdinspecteur in. We moeten dus maar weer rustig af wachten, totdat Simpkins zichzelf bloot geeft, verzuchtte de hoofdinspecteur. Als u inderdaad geen lokaas voor hem hebt, valt er niets anders te doen. Voelt u er soms wat voor me iets te vertellen over de mensen, die we aan de Rivièra ontmoet hebben? Brannigan beschreef uitvoerig wat er met de professor en de geestelijke was voorgevallen. De Amerikaan luisterde aandachtig, hoewel hij geenszins die in druk vestigde. Het leek er eerder op, alsof hij slechts uit beleefdheid Brannigans woorden volgde. Zij worden dus nu goed bewaakt, merkte hij op. Maar hoe staat het met kolonel Oudinot? Als Simpkins hem inderdaad achter na zou zitten, zal hij het niet makkelijk hebben. Hij heeft in Periqueux een huis, maar hij is daar op het ogenblik niet. Hij ging, na de gebeurtenissen op de boulevard in Menton, naar een hötel en verdween de volgende dag. De Süreté heeft hem nog niet gevonden. Maar ik heb daarnet al ge zegd, dat ik óók niet geloof dat Simpkins naar Frankrijk is teruggegaan. Oudinot zal er wel een bepaalde reden voor hebben, dat hij zo uit het gezichtsveld blijft, merkte Blair op. De Franse poli tiek is mij altijd duister gebleven. Nu en dan kreeg ik wel eens de indruk, dat er een of andere burgeroorlog aan de gang was. Oudinot heeft waarschijnlijk enkele doodsvijanden. Ik kan het dus best begrij pen, dat hij zo nu en dan uit het gezichts veld verdwijnt. Brannigan krabbelde wat op een bloc note. Ik zal me in verbinding stellen met de Süreté. Die Fransen moesten maar eens wat actiever naar Oudinot gaan zoeken. Brannigan keek op zijn horloge. Ik heb zo dadelijk een afspx-aak, mijn heer Blaix\ Mag ik u nog even bedanken voor uw bezoek; Ik zal u natuurlijk op de hoogte houden van de ontwikkelingen in deze zaak. Meent u dat werkelijk? Natuurlijk! De Amerikaan keek enigszins sceptisch. Als u me soms nodig mocht hebben, ik ben in de buurt. Ik vermoed zo, dat er binnenkort genoeg actie zal zijn. Binnenkort genoeg actie. Brannigan dacht over deze woorden nog eens goed na, toen zijn bezoeker was vertrokken. De hoofdinspecteur was hier echter nog niet helemaal zeker van. Brannigan liep naar het raam. Honder den mensen liepen voox-bij de muren van de Yard, zonder dat zij er enig idee van hadden, welke gx-immige geheimen daar achter waren verborgen. Brannigan besefte duidelijk, dat hij nog nooit een zaak te behandelen had gekregen, welke zó veel verantwoordelijkheid op hem had geladen. Simpkins streefde er bepaal delijk naar Groot-Brittannië op de knieën te krijgen. Een paar honderd meter verder waren leden van het Lagerhuis aari het bespreken hoe het land de moeilijkste en gevaarlijkste economische crisis van de twintigste eeuw te boven zou kunnen komen. Alleen door een verhoging van de productie kon Enge land zijn kracht'en macht bewaren Maar een grootmeester op het gebied van de misdaad had het voorzien op het leven van twee mannen, die voor het eco nomische leven van het land van onschat bare waarde waren. Een van hen had hij al uit de weg geruimd! Wanneer en waar zou hij voor de tweede keer pogen toe te slaan? Binnen enkele dagen zou Brannigan het antwoord weten HOOFDSTUK XVI Een klein incident leidde er toe, dat het werk op de dokken aan de Clyde lain werd gelegd. Een havenarbeider werd gesnapt, toen hij met een pond gestolen suiker een schip wilde vexiaten. Hij werd voor enkele dagen van de haventerreinen verbannen. Deze onbelangrijke gebeurtenis vond in de morgenuren plaats. Dezelfde middag nog verlieten alle havenarbeiders het betrokken schip (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6