Kort en bondig Bloemendaalse schoolvereniging viert haar gouden bestaansfeest Brieven van lezers f K alkzan dsteenf abriek te Hillegom Em. van Loggem schreef „Insecten in plastic" Prins Bernhard sprak over bezoek aan V.S. Candidatenlijsten Tweede Kamerleden Zandvoort Nieuwe watertoren Haarlemmermeer Heemstede Haarl. Autorijschool HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE FIAARLEMSCHE COURANT 5 Vrije kwartier, schoolreizen, openluchtspel deden in de eerste jaren revolutionnair aan Burgerlijke stand van Haarlem Veldt. RIJPMA Verpleegster na aanrijding overleden Wachthuisje verplaatst Vereniging „uruno" Ernstige mishandeling van Zandvoorter Opera gaat niet door Aandeelhoudersvergadering schorst directeur en Raad van Beheer Het beroep tegen de vrij lating van Westerling Propaganda-avond Bouwkas Bespreking over winkelsluitingswet Scheepvaart DINSDAG 13 MEI 1952 \/TJFTIG JAAR GELEDEN kwam in het Bloemendaalse Bos een schoolgebouw tot stand. Dat was te danken aan ir. A. Stoop die het initiatief genomen had tot de oprichting van de Bloemendaalse Schoolvereniging. Op 22 en 24 Mei zal het vijftig jarig bestaan gevierd worden met een receptie en bijeenkomsten voor reünisten en leerlingen. In die dagen zullen vele herinneringen worden opgehaald en bij de ge sprekken zal de heer S. A. Wilson het middelpunt zijn, want van 1909 tot 1913 (als onderwijzer) en van 1913 tot 1948 (als hoofd) heeft hij de school od een bijzondere wijze gediend en haar tot bloei gebracht. Toen de school op 1 Mei 1902 in gebruik genomen werd was een naamloze vennoot schap eigenares van het gebouw. Het kwam in die dagen meer voor, dat een N.V. ëen school exploiteerde. Op het ogenblik zijn er in Rotterdam nog twee scholen, waarvan naamloze vennootschappen eige naressen zijn. Een oudervereniging huurde de school in Bloemendaal, doch van winst voer de aandeelhouders was geen sprake. In het begin van deze eeuw onderging Bloemendaal een gedaantewisseling; het Park Duin en Daal ontstond en een groep nieuwe bewoners, voor het grootste deel forensen, vestigde zich in deze wijk. Het onderwijsapparaat van die dagen schoot voor deze groep te kort in omvang en hoe danigheden. Men wenste een school die aan moderne eisen beantwoordde, een inrich ting als die der Nieuwe Schoolvereniging in Amsterdam, een school door de ouders beheerd, met een leerplan, waarin aan lichamelijke oefening, han^narbeid en openluchtspel aandacht w^dd besteed.' H-t earste hoofd der school, de heer L. A. B. Ulehake. die op 1 Mei 1902 zijn functie aanvaardde heeft het niet gemak kelijk gehad. Het, Waren jaren van grote zorgen. Hoe <revp6on dat in deze dagen lijkt, toentertijd cVgd het leerplan revolution nair aan e^,het ontmoette dus veel critiek. Vooral dy vrije kwartieren, de schoolreizen en het /bpenluchtspel moesten het ontgel den. eerste jaren der nieuwe school war'zn dan ook niet de gemakkelijkste. J/f\ 1913 heeft de heer Ulehake de school verlaten en hij werd opgevolgd door de heer Wilson die reeds vier jaar als onder wijzer aan de Bloemendaalse Schoolver eniging verbonden was. Ook mede door zijn toedoen is men de moeilijkheden te boven gekomen. De B.S.V. is tot een grote school ontwikkeld met meer dan driehonderd leer lingen nadat men in 1902 met zestig begon nen was. Steeds heeft men de bedoeling der stichters in het oog gehouden. De Bloemen daalse Schoolvereniging moest een school zijn die de leerlingen opleidt voor het voortgezet onderwijs, met dien verstande, dat opleiding niet ten koste der opvoeding ga'A en het experiment zijn kans krijgt. 'Belangrijke experimenten waren die met het Dalton-onderwijs en de Montessori- methode. Bij experimenten is het echter niet gebleven, want beide methoden wer den blijvend toegepast, de eerste in klassi kale afdeling, die heden ten dage deze naam ternauwernood verdient, de andere in de Montessori-afdeling die de school sedert 1930 mede bezit. De heer Wilson heeft in de loop der jaren, hp een bijzondere wijze zijn krach- te^j, laan de school gegeven. Hij heeft zijn •school zien groeien. Een teleurstelling was het voor hem toen de bezetters gebruik maakten van het gebouw in het Bloemen daalse Bos. De leerlingen waren hier en daar in gebouwen en villa's ondergebracht. Aan.de energie van de heer Wilson is het te danken, dat de school na 1945 weer op gebouwd is en het onderwijs weer gere geld is. Op 1 September 1948 heeft de heer Wilson het onderwijs verlaten. Zijn opvolger werd de heer G. Stüvel, vroeger werkzaam te Rotterdam. Hij vond in Bloemendaal een goed ingerichte school. Op hét ogenblik zijn er voor de kleuterafdeling en voor de twee lager onderwijs-afdelingen elf lokalen. Het uitwendige van het gebouw is in de afgelopen vijftig jaar weinig veranderd. In 1927 is een uitbreiding tot stand geko men door de bouw van een gymnastiek lokaal omdat het vroegere niet meer aan de eisen voldeed. Na 1930 is men er toe over gegaan het inwendige te veranderen. Aan vankelijk waren er overal kleine ramen die verwijderd zijn om plaats te maken voor grotere, opdat meer licht naar binnen kon komen. De naamloze vennootschap is in 1921 ge liquideerd nadat in 1918 reeds een school vereniging was opgericht. Verscheidene be stuursleden zijn opgetreden en hebben het hunne er toe bijgedragen aan de ontwikke ling van de school. Wij noemden reeds de naam van ir. A. Stoop die in de zeer moei lijke jaren in het begin het voorzitterschap ADVERTENTIE HAARLEM. 12 Mei 1952 ONDERTROUWD: 12 Mei. J. F. Slende- broek en M. C. O. Kimman; H. M, B. J. van Baaren en L. G. T. Kiphardt. GEHUWD: 12 Mei, C. Jobse en M. H. Tie- meijer. BEVALLEN van een zoon: 9 Mei, J. Spronk Lefering; 10 Mei, D. C. Vink—Lammers; C. Stoop—Dam; A. P. J. de Beer—van Dam; E. M. van ZomerenWesselman; G. W. SpierenburgHannenberg; 11 Mei, J. E. van der PuttenWesterik; G. A. Olijerhoek Klinkenberg; 1'2 Mei, R. Holwerdavan der BEVALLEN van een dochter: 10 Mei, C. A. de la Courtvan Akkeren; J. J. Tukker van der Ploeg; M. Lichtenveldtvan Oort; E C VerkadePrevost; 11 Mei, S. M. El- singa—Bakker; M. Blonk—Telege; 12 Mei, A. J. van Hage—Clemens; J. Kronenburg- Broekhof; M. E de Man—de Graaf. OVERLEDEN: 9 Mei, J. de Vries, 68 j., Spaarnwouderstraat; M. M. KofoedMole- man, 59 jKamperlaan; 10 Mei, A. van Ge- morenvan Poelgeest. 83 j., Emmakade; C. StaphorstKroon, 55 j.. Karei v, Mander- straat; 11 Mei, M. Jongsma—Dijkstra, 84 j., Tafelbergstraat; P. Dekker, 81 j., Hofdijk- ttraat. op bekwame wijze waarnam. In 1913 is hij afgetreden. Kolonel C. W. de Visser is een groot aantal jaren voorzitter geweest en vermelding verdient dat mevrouw H. P. Bierens de HaanFransen van der Putte bijna vijfentwintig jaar in het bestuur zitting heeft. Op het ogenblik is het bestuur als volgt samengesteld: mr. F. J. D. Theyse, ere voorzitter, de heer J. P. Coelingh, voor zitter, mevrouw H. P. Bierens de Haan Fransen van der Putte, secretaresse, mr. J. C. P. Vrij, penningmeester, de dames H. de BorstAlma en J. M. C. van Heek Van Marle en de heren B. E. van Zanten en J. A. Schreuder, bestuursleden. De viering van het jubileum Op 22 en 24 Mei zal het vijftigjarig be staan worden gevierd, en wel op eerstge noemde dag met een door de ouders inge richte kermis voor de jeugd op het speel terrein van de school; op 24 Mei met een receptie voor genodigden en belangstellen den en een reünie van de oudere oud-leer lingen, waarvoor zich reeds velen aan meldden. Voor de jongere oud-leerlingen, voor hen, die de scholen voor voortgezet onderwijs bezoeken, komt nog een feest avond als examens en overgang achter de rug zijn, in begin Juli. Een tentoonstelling van het werk der huidige leerlingen zal op 24 en 25 Mei in het schoolgebouw ter bezichtiging worden gesteld. Men stelt zich, en niet ten onrechte, veel van de feestdagen in B.S.V.-kringen voor, waarvan de school in de loop der jaren zo'n uitmuntende reputatie verwierf. Een jubileumboek zal verschijnen; in het samenstellen er van heeft de heer Wilson een belangrijk aandeel. ADVERTENTIE Als Uw dochter op de fiets een verkeersfout maakt en zij rijdt ierpand aan, die daardoor gewond wordt, dan kan U dit het be drag kosten, dat U voor Uw vacantie- reis had gespaard. Draagt dit risico over aan een der grootste Maatschappijen van Schade verzekering en voor 9 gulden per jaar, voor het gehele gezin, hebt U geen zorgen. Vraagt inlichtingen aan: Rio Grandelaan 53, Overveen, tel. 24588 Spec. afd. voor W(ettelijke) Aanspra kelijkheidsverzekering). V Ongeval bij Wipperplein te Heemstede Op het Wipperplein nabij de Heemsteed se Dreef te Heemstede is Maandagmorgen om kwart voor acht de acht en twintig jarige verpleegster mejuffrouw E. C. door een militaire auto aangereden. Met een zware hersenschudding is zij naar de Mariastichting overgebracht en daar des avonds overleden. Mejuffrouw E. C. woonde op het Wip perplein en zou zich per fiets in de richting Haarlem begeven. Zij moest de Cruquius- weg oversteken om de Heemsteedse Dreef te bereiken. Op dat ogenblik passeerde een colonne van zestien militaire auto's, die van de Heemsteedse Dreef naar de Cru- quiusweg reed. Een begeleidende sergeant op de motor waarschuwde haar de weg niet over te steken. Tussen de achtste en negende auto trachtte zij de andere kant van de weg te bereiken, doch zij werd door de negende auto aangereden. Met een zware hersenschudding bleef zij liggen en werd per ziekenauto naar de Mariastich ting overgebracht, waar zij in de loop van de avond is overleden. Aan de halte Engelenbuurt in Lisse aan de busroute HaarlemLeiden van de N.Z. H.V.M. wordt dezer dagen een wachthuisje geplaatst voor busreizigers. Dit huisje heeft ook toen de tram naar Overveen nog reed de diensten bewezen aan al die passagiers van de N.Z. H.V.M.die op het Adriaan Stoopplein (tegenwoordig Stooplaan) bij regenweer of zonneschijn op het vervoermiddel wachtte. Maandagmorgen werd het huisje opge vijzeld en op het fietspad gezet; vanmorgen verscheen er een zware vrachtauto om 'het wachthuis naar de nieuwe bestemming in de bollenstreek te brengen. Op een bijeenkomst van de Groningse vereniging „Gruno" gaf de heer Bleeker uit Haren, een beeld van de opvoering van zijn operette ,.de Lindebörg". Hij slaagde er in dat beeld te geven. De wijze waarop hij zich begeleidde op de piano was bewonderens waardig. Het publiek zong de bekende wijs jes (en dat waren er vele) mee. Dan liet hij de bezoekers genieten van de folklore en de typische Groninger volks humor. De Zandvoortse recherche heeft proces verbaal opgemaakt tegen een Zandvoortse bedrijfsexploitant en drie van zijn onder geschikten, wegens het toebrengen van ern stig lichamelijk letsel aan de 59-jarige Zandvoorter L., na de sluiting van het be drijf tijdens een vechtpartij aan deze toe gebracht. De man heeft zich onder behan deling van een dokter moeten stellen en zal geruime tijd ongeschikt voor arbeid blijven. Wegens ziekte van één van de solisten kan de voor hedenavond aangekondigde voorstelling van Samson et Dalila" door de Nederlandse Opera in de Haarlemse Schouwburg niet doorgaan. De heer J. A. van Herwaarden te Aer- denhout is geschorst als president-directeur en lid van de Raad van Beheer van de N.V. Van Herwaardens Kalkzandsteenfabriek op grond van de strafvervolging, die tegen hem gaande is wegens verdenking van ver duistering ten nadele van de kas van de N.V. Zijn vier mede-leden van de Raad van Beheer werden eveneens geschorst, omdat zij zich volkomen achter hun directeur stellen. Er werd een nieuwe Raad van Be heer benoemd, met als directeur jhr. mr. J. M. de Beaufort uit Driebergen. Deze beslissingen zijn, naar De Telegraaf meldt, genomen in een buitengewone alge mene vergadering van aandeelhouders op een minderheid van aandelen, doordat de aandelen van de heer Van Herwaarden de ruime meerderheid onder beslag van de Justitie berusten en dus niet gedepo neerd konden worden, maar ook niet als zodanig beschouwd mochten worden, zoals de president van de Haarlemse rechtbank op 9 Mei in kort geding had beslist. De heer J. A. van Herwaarden woonde de vergadering niet bij, omdat hij, zoals de heer E. van Romunden, die hem als presi dent-directeur verving, meedeelde, licha melijk en geestelijk de gevolgen ondervindt van de jongste gebeurtenissen. De vergadering was aangevraagd door enige aandeelhouders, die ook de klacht voor de strafvervolging hadden ingediend. Eveneens hadden zij de president van de Haarlemse rechtbank gevraagd in kort ge ding te beslissen dat de in beslag genomen aandelen niet als bewijs van toegang tot de aandeelhoudersvergadering mochten gel den. De president had zulks inderdaad be slist. De Raad van Beheer was tegen dit vonnis in beroep gegaan en de heer Van Romunden vroeg de beslissing van het ge rechtshof af te wachten en de vergadering uit te stellen tot 7 Juni. Jhr. mr. dr. G. R. Clifford Kocfj van Breugel uit Driebergen kwam als woord voerder van de minderheid hiertegen op. Een voorstel, de vergadering te verdagen, werd verworpen. De heer Van Romunden verklaarde daarop, dat besluiten, in deze vergadering genomen, nietig zullen zijn. De Raad van Beheer, bestaande uit de heren E. van Romunden, D. J. van Her waarden, K. L. van Herwaarden en L. Thurkow verliet daarop de vergadering. Nadat hierna jhr. Clifford Koek van Breugel tot voorzitter was gekozen, besloot de vergadering de heer J. A. van Herwaar den en de Raad van Beheer te schorsen. Tot leden van de nieuwe Raad van Be heer werden gekozen de heren jhr. mr. J. M. de Beaufort uit Driebergen (die tevens tot president-directeur werd gekozen), mr. G. J. van Waveren Jr. uit Aerdenhout, ir. G. C. D. baron van Hardenbroek van Am- merstol uit Berg en Dal, dr. C. J. C. van Hoogenhuyze uit Utrecht en jthr. mr. dr. G. R. Clifford Kocq van Breugel uit Drieber gen. De nieuwe Raad van Beheer zal geen honorering voor zijn werk ontvangen. Een heftige oppositie tegen alle beslui ten werd volgens het verslag in De Tele graaf, gevoerd door mr. De Ruyter de Wildt en mr. Van Giessen, die voor de belangen van de heer Van Herwaarden bleven op komen. Mr. Van Giessen beschuldigde de nieuwe Raad van Beheer van het grijpen naar de macht door de minderheid, die voornemens is belangrijke beslissingen te nemen, die ingaan tegen het beleid, dat tot dusver werd gevoerd. Aanmoedigingsprijzen voor drie auteurs van „lofwaardige" novellen De novelle „Insecten in plastic", het ge schenk van de Boekenweek 1952, is ge schreven door de Amsterdamse auteur Manuel van Loggem, die daarmee de prijs van 2000 heeft gewonnen. De jury, waar in onder meer de letterkundigen Hella S. Haasse, prof. dr. Garmt Stuiveling, Antoon Coolen en Ben Stroman zitting hadden, heeft voorts besloten aanmoedigingsprijzen van ieder 100 uit te reiken aan de vol gende drie auteurs, die „lofwaardige no vellen" hebben ingezonden: W. A. Wage- ner uit Rotterdam voor zijn novelle „Flu welen wimpers", B. Rijdes uit Haarlem voor zijn novelle „Rive gauche" en Sieg fried E. van Praag uit Brussel (thans tij delijk in Haarlem woonachtig) voor zijn novelle „Monsieur Jean". B. en XV. van Bolsward hebben opdracht gegeven tot het aanbrengen van tweetalige plaatsnaamborden. Naast de Nederlandse naam Bolsward, zal de Friese plaatsnaam aanduiding „Boalsert" gebezigd worden. H.O.V. Boven uw verslag van de begrotingszit- ting van de Haarlemse gemeenteraad in uw blad van Vrijdag 9 Mei j.l. staat als kop: „De H.O.V. door overbelasting in artistieke nood". Wij zijn daan-an geschrokken en stellen er prijs op u de verzekering te geven dat het zover gelukkig nog allerminst ge komen is. Wij menen zelfs te mogen vast stellen dat het artistieke peil van de H.O.V. momenteel op een zeer hoog niveau staat. Gaarne geven wij toe, dat het gevaar dreigt dat er van een artistieke nood in de toekomst zal moeten gesproken worden. Het is inderdaad juist, dat de H.O.V. zoveel begeleidingen van zanguitvoeringen e.d. en concerten buiten haar normale symphonie- concerten moet aannemen om haar financiële positie niet in gevaar te bren gen, dat daardoor de voorbereiding voor haar „normale" concerten wel eens in het gedrang komt. En natuurlijk zal dit op den duur aan het artistieke peil van deze con certen afbreuk moeten doen. Maar zover is het gelukkig thans nog niet en wij hopen daarom dan ook dat de plannen om van de H.O.V. een zogenaamd streekorkest te ma ken, waaraan vele gemeenten in Noordhol land haar financiële medewerking zullen verlenen, spoedig verwezenlijkt zullen wor den. Om een mogelijk verkeerde indruk,welke de kop boven uw raadsverslag zou kunnen wekken, weg te nemen, zult u ons met op name van dit schrijven in uw blad zeer verplichten. A. BEETS, voorzitter H.O.V. Op uitnodiging van de American Busi nessmen's Club heeft Prins Bernhard hedenmiddag aan een lunch in het Amstel- hötel een causerie gehouden over het re cente koninklijk bezoek aan Amerika. De Prins ging in vogelvlucht het verloop van de reis na en sprak over het Witte Huis, het enthousiasme van dat deel der bevol king dat van Nederlandse afkomst was, het bezichtigen van de Ford-fabrieken en over andere indrukken uit het bezoek. Een van de mooiste momenten noemde de Prins de aanbieding van het carillon namens het Nederlandse aan het Ameri kaanse volk. Uit tal van reacties is geble ken hoe dit geschenk, juist omdat het vart alle groepen en klassen van ons volk kwam, is gewaardeerd. Over de Amerikaanse journalisten en fotografen, die het koninklijk paar in Ame rika in groten getale omzwermden, zei.hij: „Als Nederlander moet men wel even wennen aan zo'n snelvuur van camera's en aan de vriendelijke of smekende uitroepen, waar dit mee gepaard gaat. „Please, Queen, look this way". „Hold the key up". „Once more". „Yes, that is right". Maar ik kan niet anders zeggen dan dat onze verhouding tot pers en fotografen uitstekend is geweest en dat zij er steeds op bedacht zijn geweest het ons niet moei lijker te maken dan nu eenmaal voor de vervulling van hun taak noodzakelijk was. Zo heb ik het zeer gewaardeerd, dat men ons tijdens onze korte Paasvacantie op Sea Island inderdaad volkomen met rust heeft gelaten". Vanmiddag tot vijf uur bestaat er in alle kieskringen gelegenheid candidatenlijsten in te dienen voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Tot halfeen vanmiddag waren bij het hoofdstembureau voor de kieskring Haar lem elf lijsten binnengekomen en wel in deze volgorde: Jong Conservatief Verbond (lijstaan- voeder W. K. H. Feuilletau de Bruijn, Den Haag). Katholieke Volks Partij (Jac. Groen, Alkmaar). Christelük Historische Unie (H. W. Ti- lanus, Den Haag). Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (mr. P. J. Oud, Rotterdam). Anti Revolutionnaire Partij (dr. J. Schou ten, Rotterdam). Katholieke Nationale Partij (Ch. J. I. M. Weiter, Den Haag). Gereformeerd Politiek Verbond (A. Zijl stra, Groningen). Partij van de Arbeid (dr. W. Drees, Den Haag). Staatkundig Gereformeerde Partij (ds. P. Zandt, Delft). Communistische Partij Nederland (G. Wagenaar, Amsterdam). Sociale Unie (C. Pronk, Rotterdam). Verwacht werd nog de lijst van de Partij voor Recht en Vrijheid (W. Broertjes). Amsterdamse rechtbank moet het nu behandelen Ingevolge een uitspraak van de Hoge Raad betreffende het beroep in cassatie van de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam heeft de Hoge Raad geoor deeld dat de officier wel ontvankelijk is in zijn beroep tegen de beslissing inzake de vrijlating van Westerling door de rechter commissaris. De rechtbank had de officier niet ontvankelijk verklaard. Het gevolg is, dat de Amsterdamse recht bank nu op het beroep van de officier zal moeten ingaan en de vraag zal moeten be oordelen of er gronden aanwezig zijn voor een voorlopige in hechtenisneming van Westerling. Op Vrijdagmiddag 17 September 1943 werden twaalf springladingen op de hoe ken in de voet van de Zandvoortse water toren die 31 jaar het beeld van de bad plaats had beheerst, tot ontploffing ge bracht. Het opblazen van de toren luidde het trieste slot in van het laatste slopings- plan van de Duitse bezetting. Thans, ruim achteneenhalf jaar later, Dinsdag 20 Mei zal de nieuwe watertoren, hoger en markanter dan de oude door de commissaris der Koningin officieel in ge bruik worden gesteld, als machtig symbool van de herrijzenis van een zwaar getroffen en ten dele vernietigd dorp. Als men over dag Zandvoort nadert, ziet men reeds van verre zijn typische silhouet, terwijl des avonds de helle verlichting van het uit drie verdiepingen bestaande café met uit zichtgelegenheid in de top, tot in wijde om trek zichtbaar is. Slechts ingewijden weten, dat het héél wat voeten in de aarde heeft gehad, voor dat tol de bouw kon worden overgegaan. Dat het grootse bouwwerk toch nog zo be trekkelijk kort na de oorlog gereed kwam, is. behalve aan het gemeentebestuur, zeker óók te danken aan de onvermoeibare po gingen van de directeur der bedrijven, de heer A. A. Cense. Het maximale waterver bruik per dag in Zandvoort, dat in de laat ste oorlogsjaren ca. 680 m3 bedroeg, is tot plm. 2500 m3 gestegen in 1950. Voor leve ring van deze hoeveelheid moesten alle pompen van de nood hvdrofoor-installatie op het terrein van het pompstation te Bent veld tegelijk worden ingeschakeld, terwijl het ontbreken van „open water" bij brand catastrofale gevolgen zou kunnen hebben gehad. Van het prachtige bouwwerk geven wij hieronder nog enkele technische gegevens. Hoogte van de top van het dak boven de zeespiegel 60 meter, boven de straat 48 m. Hoogte van het uitzichtbordes boven de zeesniegel 52 meter, boven de straat 40 m. Afmeting van de toreqschacht aan de voet 14.20 meter, bii het uitzichtbordes 13 80 meter en bij de bovenbouwschacht 8.70 meter. Ombouwde inhoud vanaf bovenkant vloer souterrain 6770 m3. Inhoud reser voir I 525 m3 en reservoir II 425 m3. Dia meter der beide reservoirs 10 meter. Totaal gewicht van de toren met gevulde reservoirs: 4.730.000 kg. Aan het gebouw werden verwerkt 900 m3 gewapend beton, 90 ton rondstaal voor bewapenin^ en 480.000 bakstenen aan bin nen- en buitenmuren. Met de bouw werd in Ap.'1 1950 een aanvang gemaakt. Joli 1951 werden de re-i servoirs in gebruik genomen en op 1 Janu ari 1952 was het gebouw gereed. De liftschacht perforeert de beide reser voirs en de 16-persoons liftinstallatie ver voert de bezoekers van de hoofdverdieping af tot de onderste uitzichtverdieping over een hoogte van 32 y2 meter met een snel heid van 80 cm per seconde. De uitzicht gelegenheid bestaat uit drie verdiepingen, de onderste met een centrale hal, een ge sloten buiten-galerij, ingericht tot café, een tweede verdieping bevat een corridor, van buffet met spoelkeuken en toiletten. De waaruit het uitzichtbordes wordt betreden en de lift-machinekamer, terwijl de derde verdieping, met een gesloten uitzichtruimte, een bescheiden verversingsgelegenheid be vat. Het onderling verkeer tussen deze ver diepingen beweegt zich langs twee stalen wenteltrappen met 35 treden van 20 cm. Een groot aantal stoelen moest Maan dagavond in de raadzaal van het raadhuis worden bijgeplaatst, waarna men nog niet in staat bleek, alle bezoekers van een zit- plaats te voorzien, zodat velen achter in de zaal en zelfs in de hall de vergadering staande bijwoonden, die het gemeentebe stuur had belegd, teneinde wat meer be kendheid te geven aan het werken van de N.V. Bouwkas voor Nederlandse gemeen ten, waarbij onlangs zich óók de gemeente Zandvoort aansloot. Onder de aanwezigen waren wethouder A. Kerkman en verscheidene raadsleden. Burgemeester mr. H. M. van Fenema zei in zijn openingswoord zéér verheugd te zijn over deze buitengewone belangstelling der Zandvoortenaren. De gemeente sloot zich aan bij de Bouwkas N.V., omdat in Zandvoort grote behoefte bestaat aan wo ningen en elke mogelijkheid, om zich op korte termijn van woningen te voorzien, dient te worden aangegrepen. De gemeen te zal de activiteit op het gebied van de woningbouw zeker niet laten verslappen. Hierna was het woord aan de heer R. R. Karsten, inspecteur buiten dienst van de bouwkas. In andere gemeenten heeft de heer Karsten gesproken over dit onder werp. Daarover hebben wij reeds medede lingen gedaan. Wij volstaan daarom met deze vermelding. „KAPITEIN VAN DE WAL" De landelijke rijvereniging „Kapitein Van de Wal" zal op 17. 20 en 21 Mei uitvoeringen geven in de Manége te Hoofddorp. Op 15 Mei* zal een speciale voorstelling voor kinderen worden gehouden. Op de Maandagavond gehouden vergade ring van de afdeling Heemstede van de R. K. Middenstandsbond is besloten op Donderdagavond in restaurant „Boeken rode" een gecombineerde vergaderig te houden met de Heemsteedse Winkeliersver eniging, teneinde te komen tot het vast stellen van een middag per week waarop alle zaken zonder uitzondering gesloten zullen zijn. Het besluit van deze gecombi neerde vergadering zal als advies naar het gemeentebestuur worden gezonden. De raad zal tenslotte het besluit nemen. Akkrumdijk, 11 van Fremantle n. R'dam via Aden. Aiam'ak, 11 v. Marseille naar Antwerpen- Albiieo, 11 van Buenos Aires te Rotterdam. Alchlba, 11 te Montevideo. Aldabi, 11 te Rio de Janeiro. Alioht, 10 van Antwerpen te Rotterdam. Almdijk, 10 van Rotterdam n. Londen. Amstelvaart, li v. A'dam te New Orleans. Aigos, pass. 11 Ouessant. Atkeldijk, pass. 11 Scilly's. Arnedijk, li te New York. Amsteidiep, 10 van Norfolk naar Nederland. Abbekerk, II v. R'dam te Adelaide. Ampenan, pass. 10 Port Said. Aiendsdijk, 14 v. Buenos Aires te New York verwacht. Ariadne, 12 v. Porto Vesme te R'dam. Axeidijk, 12 te Port Said. Adinda, 11 van Musi rivier. Agamemnon. 10 260 m. zo. Kp. Hatteras. Agatha, 12 te Port Swettenham. Alderamin, 11 360 m. Z.ZW. Sable eil. Alcyone, pass. 11 Lizard. Aïdegonda, 12 Bangkok verwacht. Alhena, 11 v. R'dam te Hamburg. Aiphacca, 10 v. Montevideo te Paranagua. Alphard, 11 160 m. N. Flores. Amsteldijk, 10 210 m. Z. Sable eil. Antonia, 11 van Saigon naar pladju. Armilla, 11 van Singapore n. Haiphong. Arundo, 11 pass. Lizard. Aagiekerk, 13 te Hongkong. Alwaki, 13 van New Yorx te Buenos Aires Aiiblasserdijk, pass. 12 Azoren n. Antw. Algendb, pass. 12 Ouessant. Alnati, 12 v. Rio de Janeiro n. Las Palmas. Arertdsket'k, 13 te Suez. Alblasserdïjk, 17 Antwerpen verw. Bloemfontein, 9 van A'dam te Beira. Breda, 10 van Curacao. Baarn, 12 van Tocopiila n. Anto Fagasta. Boskoop, 11 van Cartagena naar Critobal. Bagan. 10 v. Pontianak n. Sinkawang. Bontekoe, 10 van Menado n. Katobuna. Batoela, 13 te Singapore verwacht. Bantam, 12 van Liverpool n. R'dam. Blitar, 12 te Port Said. Borneo, 12 Port Said verwacht. Barendrecht, 12 van R'dam n. Curacao. Bosch font ei n, 13 v. Southampton te Antw. Bonaire, 12 v. Paramaribo n. Georgetown. Caltex Leiden, 11 v. R'dam naar Sldon. Caitex Nederland, pass. 11 Gibraltar. Celebes, 10 van Amsterdam naar Liverpool. Cottica, 11 van Georgetown te Amsterdam. Chama, 12 v. Mena el Ahmadi n. Yokohama. Cronenburgh. 10 v. IJmuiden te Bilbao. Ceronia, 11 dwars Anamba eil. Cleodora, 12 te Colombo. Calïisto, 12 van R'dam te Swansea. Caitex Delft, 11 170 m. ZW. Ouessant. Caltex Utrecht, pass. 11 Tariffa Point. Caitex Pernis, pass. 12 Kp- St. Vincent. Caltex The Hague, 13 te Sidon. Ceram, 12 v. Madras naar Colombo. Coryda, 13 v. Bahrein te Cochin. Olavella, 13 van Huil te R'dam. Danae, 10 v. Algiers n. Oran. Duivendreoht, 12 v. Port Everglades te Antilia. Duivendijk, 10 540 m. W.ZW. Azoren. Delfland, 12 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Drente, 13 van Marseille. Edam, U 770 m. W. Scilly's. Eemdijk. 11 te Tampieo. Eendracht, 11 65 m. NO. Gibraltar. Elmina, 11 van Abidjan te Takoradi. Eos, 12 van Malta te Alexandrië. Esso Amsterdam, 21 v. R'dam te Aruba verw. Esso Deii Haag, 17 ca. 17 u. v. Aruba te R'dam verwacht. Esso Rotterdam, 13 440 m. W. Ouessant 16-17 te Antwerpen verwacht. Fairsea, 12 v. Amsterdam te Sydney. Farmsum, 11 240 m. NW. Bermuda. Felipes. 11 van Saigon naar Pladju. Gaasterland, 11 te Bahia. Gouwe, 11 v. Dakar n. Frankrijk of Nederland. Gaasterkerk, 12 te Antwerpen. Groote Kerk, 13 v. Suez te Aden. Garoet. pass. 12 14 u. Gibraltar. Gordias, 12 v. Istanboul te Izmir. Heemskerk. 12 te Aden. Helder, pass. 11 Ouessant. Heslia, 11 te Balboa n. Cristobal. Helena, 10 v. A'dam naar La Guaira. Hecuba, 11 te Pt a Cardon. Helicon, 11 v. Maracaïbo te Barahona. Hermes, 10 v. Port au Prince n. Ctudad Trujillo Indrapoera, 11 pass Kp. St. Vincent. Java, 10 v. Antwerpen n. Amsterdam. Japara (KPM), van Weda naar Batjan. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 13 Kp. St. Vin cent naar Port Said. Kedoe. 11 van Antwerpen n. Southampton. Kota Gede. 12 te Priok. Kalimanton, 11 te Palembang. Karossa, 12 te Priok. Kalmana. 11 te Padang. Klipfontetn. pass. 12 Ftnisterre. Kota Baroe, 12 van Sorong naar Menado. Kota Inten, 13 v. Singapore te Priok. Ki el d recht, !3 te Manilla. La wak. oa,". 10 Honolulu. Leuvekerk. pass. 11 v. Genua n. Port Said. Liseta, 11 te Lanarca. Loenerkerk, 11 van Antwerpen te R'dam. BINNENLAND Van 19 tot 21 Mei worden in het confe rentiehuis „Woudschoten" te Zeist studie dagen over de Europese gedachte gehouden door het Europees jeugdwerk der Internatio nale Europese Beweging en de Nederlandse Jeugdgemeenschap. Sprekers zijn mr. W. Kist. J. Schiphorst, G. M. Nederhorst en prof.' mr. L, G. A. Schlichiing. Prins Bernhard heeft Maandag de lunch gebruikt in restaurant „Beukenhof" te Oegst- geest als gast van de Amerikaanse missie van het Bureau voor Wederzijdse Beveili ging in Nederland. Als gastheer trad op de heer Clarence Hunter, hoofd van deze missie. De chef van de luchtmachtstaf, de lui tenant-generaal vlieger I. A. Aler heeft met de nieuwe Fokker „straal-trainer" S 14 een rondreis gemaakt langs de diverse vliegbases in Nederland, teneinde aan de belangstelling, die in militaire kringen voor dit nieuwste product van de Nederlandse luchtvaart industrie bestaat, tegemoet te komen. De Zwitserse consul te Rotterdam, de heer Gisler, heeft een gezelschap Zwitserse parlementsleden, dat een bezoek aan Rotter dam bracht een lunch aangeboden, waaraan ook de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, aanzat. De consul zei in een toe spraak dat de Zwitsers zich zeer voldaan voelen met het goede begrip, dat zij voor hun belangen in Rotterdam vinden. De Canadese ambassadeur in ons land, de heer Pierre Dupuy, die benoemd is tot ambassadeur te Rome, zal op 6 Juni ons land verlaten. De heer Dupuy is ook deken van het corps diplomatique. De heer E. Graeffe, ambassadeur van België, zal deze taak van hem overnemen. In April werden in Nederland 156 (145), faillissementen uitgesproken; in Noordhol land (zonder Amsterdam) 29 (27), Amster dam 19 (19), Zuidholland (zonder 's Graven- hage en Rotterdam) 10 (14), 's Gravenhage 18 (10), Rotterdam 13 (9), Utrecht 10 (4), Gelderland 13 (18), Noord-Brabant 19 (19), Limburg 8 (6), Zeeland 1 (2), Friesland 4 (3), Groningen 4 (4), Drente 5 (2) en Overijsel 3 (8). Tussen haakjes de cijfers van April 1951. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper, heeft in Nieuw Beijerland de drinkwater leiding voor de Hoeksche Waard-West in gebruik gesteld. HAARLEM EN OMGEVING Op het nationaal concours, uitgeschre ven door de gemengde zangvereniging „Onder Ons" te Zaandam, behaalde het ge mengde koor „Ons Genoegen" uit Haarlem, onder leiding van de heer Jan Hensen, een eerste prijs in de eerste afdeling met 349 punten. Dit is het hoogst aantal punten uit deze afdeling en op een na het hoogste over het gehouden concours. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer E. A. M. Santen te Heemstede ADVERTENTIE Plein 33 - Tel. 13000 Prosp. op aanvrage Lissekerk, 11 van Port Said. Lauienskei'K, 11 van Hamourg te Londen. Le Maire, 11 van Balikpapan n. Makassar, uuppeisum, U ie Bagnoa. LeinsceiKeik. 11 nog rede Chittagong. Luttei kei k, 11 van Damman te Banreln. Laagxerk, 12 v. Suez n. Aden. Limourg, pass. 12 Sabang. Laenes, 12 te Colombo. Larenioerg, 13 v. Lome naar Takora. Leei'sunt, 12 v. Charleston naar Le Havre. Mapia, 12 te Singapore. iViaiaram, 10 v. Bandarshapur. Meliskeik, 10 ,v. Ombasa naar Aden. Myonia, pass. 11 Gibraltar. Mentor, pass. 11 Casqueis. Mina, 11 van Curasao naar R'dam. Malea, 10 van Miri naar Singapore. Mariekerk, 10 nog rede Momoassa. Mmjak, lu van Menado naar Tarakan. Mirza, 11 van Balikpapan naar Miri. Murena, 11 var, Djibouti te Aden. Maasland, pass. 12 Madeira. Manoeran, 13 v. Adion te Port Sudan. Moujokerto, 13 Priok verwacht. Molenkerk, 12 V. Freetown naar Dakai. Mui derkei k, 12 v. Port Soedan te Aden. Marken, 13 te Aden verwacht. Nieuw Amsterdam, 10 500 m. N. Flores. Noordam, 11 190 m. Z. Kp. Sable. Nieuw Holland, 12 v. Melbourne te Sydney. Noordwijk, pass. 12 Ouessant. tigers troont, 12 te Takoradi. Omiala, 12 v. Chitagong te Singapore. Qrioih, 11 v. Patras n. Piraeus. Ophir, 12 v. Belawan te Priok. Ondina, 12 v. R Suasdr te Suez. Ovula, 12 te Ras Gharib. Orestes, 1.1 v. Paramaribo n. Nickerie. Oranje, pass. 12 Aden. Oranjefontein, pass. 13 Ouessant. Oranjestad, 11 v. Porto Limon. Poeloe Laut, 12 te Soerabaja. Prins Frederik Hendrik, 11 v. Montreal n. Le Havre. Prins Willem IV, 11 van Antwerpen te R'dam. Plancius, 12 v. Semarang te Priok. Prins Frederik Willem, pass. 10 Beachyhead. Prins Willem II 10 60 m. ZW. Kp. Race. Parkhaven, 12 v. Montevideo n. Buenos Aires Prins Maurits, pass. 13 Famepoint. Papendrecht, 12 Ouessant gepass. Prins Alexander, ca. 20 R'dam verwacht. Prins Willem V, pass. 12 Kingston n. Montreal. Rondo. 11 te Basrah. Rossum, pass. 11 Kp. Vincent. Rotti, 12 van Amsterdam te Makassar. Kotula, 12 v. Brisbane te Curacao. Ruys, 12 v. Port Swettenham te Singapore. Rijndam, 10 v. New York te Rotterdam. Reyniersz, 12 te Donggala. Raki, pass. 12 Gibraltar. Rempang, 13 v. Curacao te Holland'ia verw Riouw, pass. 12 Gibraltar n. Algiers. Slamat, 11 van Semarang te Soerabaja. Sloterdijk, 11 v. New York te New Orleans. Soestdljk, 10 v. Semarang n. Soerabaja. Stad Breda. 11 van Quebec te Montreal. Stad Vlaardingen, 10 v. Newport News naar Hamburg. Schiedijk. 12 te Antwerpen. Schie, 12 v. Hamburg te Amsterdam. Straat Makassar, tl van-Manilla n. Singapore. Saidja, 11 van Muntok naar Pladju. Saparoena, 11 te Khorramshar. Saroena. 12 van Miri te Balikpapan. siberoet, 11 van Penang te Belawan. •igli, 11 monding Berau rivier. Stanvac Benakat, 12 v. Tj. Uban te Bangkok. Swartenhondt, 10 v. Soerabaja op rede Semarang Sarangan, 12 v. Priok naar Belawan. Sibajak, 12 870 m. O.NO. Kp. Race. Sirgkep, 12 v. Singapore n. Belawan. Siad Alkmaar, 12 v. Middiesbro naar Narvik. Stad Haarlem, 12 van Sfax naar R'dam. Straat Makassar, 13 te Miri. Sliedrecht, 13 v. Swansea te R'dam. Tamo, 10 v. Buenos Aires naar Baltimore of Hampton roals via Trinidad. Tegelberg, 11 van Hongkong naar Yokohama. Teiresias, 9 v. Amsterdam naar Liverpool. Tjibesar, 11 te Otaru. Tomini, 12 van Rotterdam te Priok. Tompenberg, 11 v. Le Havre te Antwerpen. Tabinta. 10 v. Miri n. Manilla. Tankhaven I, 11 te Sungeigerong. Tiberius, 12 v. New Orleans te Curacao. Tankhaven II, 11 v. Sungeigerong n. Priok. Tankhaven III, 12 v. Sungeigerong te Tj. Uban Telamon. pass. 10 Cp. Hatteras. Ternate. 11 op rede Cheribon. Tiba, 10 260 m. Z.ZO Mona Passage. Tiiluwah, 12 te Hongkong. Tjiwangi, 10 v. Priok naar Soerabaja. Triton, Hl La Guaira n. Maracaïbo. Talïsse, pass. 13 Minicoy. Tero, pass. 13 Scilly's. Tibia, 13 van R'dam te Amsterdam. Tilus, 13 van Amsterdam te R'dam. Taria. 13 v. Balikpapan naar Singapore. Utrecht, 11 te Colombo. Van Riebeeck. 11 v. Sorong te Makassar. Van Riemsdijk, 12 v. Tj. Pinang te Belawan- Veendam. 13 v. R'dam te New York. Westerdam. pass. 11 Eddystone vuurtoren. Woensdrecht, 12 van Alexandrië te Mena el Ahmadi. Waal. 14 van Levant te R'dam verwacht. Waterland, 12 te Amsterdam. Waingapoe. 12 te Soerabaja. Winsum, 13 v. Trinidad naar R'dam. Waterman. 12 240 m. O. Cp. Race. Will»m Rnvs. 12 in Golf van Suez. 'Tsel. 11 R00 m. NO. Barbados. Zuiderkruis, 12 v. R'dam te Wellington. Zeeland (SSM), 11 van Blyth voor Thames- monding.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7