Baron Michiels van Verduynen gisteren in Londen overleden P3 zSk Het Hek van de Dam Pensioen- en Spaarfondsenwet en nieuwe Hinderwet goedgekeurd Zeldzaam mooie Beethoven-avond A crenda voor Haarlem Aanbouw van 14 mijnenvegers Souvenir In de hoofdstad uit Dammen Faay en Van Duyn eindigen gelijk y. J. Maertens N.V. EERSTE KAMER f J. DE GRAAF Golf Kennemer 2 wint van De Pan Wielrennen De Groot vijfde in eindklassement Voetbal Versterkt Haarlem tegen Leeds United Ook ADO verliest van Colchester United Biljarten Om de Nobelsbeker Om te rillen Om te gillen Roeien Double Scull naar België Drogisten keren zich tegen ontwerp-Geneesmiddelen- wet WOENSDAG 14 MEI 1952 LONDEN (Reuter). De Nederlandse ambassadeur te Londen, mr. E. F. M. J. baron Michiels van Verduynen, is Dinsdag avond in een Londense verpleeginrichting overleden. De ambassadeur onderging het vorig jaar twee grote operaties. Hü was reeds enige tijd ernstig ziek. Onze Londense correspondent schrijft: Mr. E. F. M. J. baron Michiels van Verduynen werd in December 1885 in Den Haag geboren. Na voltooiing van zijn studie in de rechtswetenschap in Leiden, ging hij in 1911 naar Indonesië, waar hij in 1914 tot hoofdvertegenwoordiger van de Koninklijke Petroleum Maatschappij werd benoemd. Reeds een jaar later besloot hij een diplomatieke loopbaan te volgen. Hij kreeg een positie op het departement van Buitenlandse Zaken. In 1918 werd hij sous-chef van de eco nomische afdeling. Zijn eerste buitenlandse post was Praag, waar hij van 1920 tot 1923 buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister was. Van 1927 tot 1929 was hij wederom in Den Haag werkzaam, als hoofd van de afdeling Diplomatieke Zaken". Daarna trok hij zich gedurende tien jaren op zijn landgoed „Clingendael" te Wassenaar in het particuliere leven terug. Op 16 September 1939 werd hij tot ge zant in Londen benoemd als opvolger van jhr. De Marees van Swinderen. Op 8 Mei 1942 werd het gezantschap tot ambassade verheven en kreeg hij de titel van ambassadeur. Baron Michiels van Verduynen (hij voerde deze titel sinds het overlijden van zijn broer) maakte van 1941 tot 1945 als minister zonder portefeuille en plaatsver vangend minister van Buitenlandse Zaken deel uit van het Nederlandse oorlogskabi net te Londen. Hij was een van onze beste diplomaten, die vooral in Londen volkomen op zijn plaats was. Tijdens de Indonesische crisis speelde hij een belangrijke rol als adviseur van de regering en als lid van een rege ringsmissie naar Djakarta. In Londen had hij groot gezag, ondanks het feit dat hij een klein land vertegen woordigde. Zijn onafhankelijk oordeel werd alom op prijs gesteld. Zijn prachtige ambtswoning op de hoek van Portman Square, gebouwd door een van de gebroeders Adam, de beroemde achttiende-eeuwse Engelse bouwmeesters, was altijd een centrum van diplomatieke en sociale activiteit, waarin zijn charman te echtgenote zulk een belangrijk aandeel had. In het bijzonder tijdens het Koninklijk bezoek in de hersft van 1950 trad de am bassadeur op de voorgrond. Bij die gelegen heid verleende de Britse regering hem de hoge onderscheiding van het Grootkruis in de Victoria-orde. Meermalen was baron Michiels gast van de Engelse koninklijke familie in Windsor. Hij was een veelzijdig sportbeoefenaar, speelde golf en ging ter jacht. Ook was hij een liefhebber van paar denrennen. Hij bezat eigen renstallen in Newmarket en zijn paarden kwamen gere geld in de belangrijke races uit. Hoewel hij zich in dat opzicht geheel bij de Engelse society had aangepast, is hij altijd door en door Nederlander gebleven. Met hem is een aristocraat van de oude stempel heengegaan, die echter genoeg open oog had voor de tegenwoordige tijds problemen. Door zijn laatste partij tegen de voorzitter van damclub St; Thomas, de heer C. Ory uit Castricum te winnen, is de Haarlemse dam mer G. Faay gelijk met de Halfweg-speler v. Duyn op de eerste plaats geëindigd in de finale van het Kennemerland damtournooi 2e klasse. Een herkamp van drie partijen zal nu moe ten uitmaken welke speler damkampioen 2e klasse van Haarlem en omstreken 1952 wordt. Het kampioenschap van Beverwijk. IJmui- den en Castricum waarvoor ook de voorzitter van St. Thomas met. J. v. Velsen (BDC) ge lijk op de le plaats is aangekomen, werd gewonnen door J. v. Velsen, zodat deze laat ste kampioen van Kennemerland-Noord is. Als de beslissing tussen Faay en v. Duyn is gevallen, zijn alle kampioenen bekend. Voor Zaterdag is de derde ronde om het kampioenschap van Nederland in hotel „De Kroon" in Amsterdam vastgesteld. Laros speelt tegen de sterke Fries Bergsma en Dukel ontmoet de kampioen van Friesland Bandstra. Keiler krijgt voorts een moeilijke opgave tegen zijn plaatsgenoot J. Metz. Ir. v. Dijk speelt tenslotte tegen de Haarlem mer W. de Jong en Roozenburg ontmoet Huisman. ADVERTENTIE Betrouwbare RADIO-REPARATIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 (Van onze parlementaire redacteur) Nadat minister Staf gepoogd had de ongegrondheid aan te tonen van 's heren Van Santen's (Comm.) bezwaren tegen de financiering van de bouw van veertien mijnenvegers (kosten 76.3 millioen gulden te dekken uit tegenwaarde-gelden), ging dit voorstel er zonder hoofdelijke stemming door, met aantekening van het „tegen" der Communisten. Dit laatste bleef achterwege bij het eveneens zonder stemming goedge keurde ontwerp voor een Pensioen- en Spaarfondsenwet. Vrijwel louter techni sche, door staatssecretaris mr. V a n R h ij n beantwoordde vragen hadden prof. Mo 1 e_ naar (V.V.D.), mr. Vixseboxse (C. H.), de heer Schipper (A.R.) en de heer Kramer (P.v.d.A.) aangevoerd. Deze laatste was de minst geestdriftige van de sprekers. Hij vond het jammer, dat het ontwerp geen enkele verplichting inhoudt tot instelling van pensioenfondsen. Inder- Met een zeer geladen en uiterst correcte vertolking van de „Eroïca" of Derde Sym- phonie besloot Toon Verhey met zijn wak ker H.O.V.-orkest de vierde avond van de Beethoven-cyclus. Wij hadden te voren een brillante Egmont-ouverture gehoord en ge noten van een stevige verklanking van het Derde Piano-concert, met Stevan Bergmann als solist, maar met de „Eroïca" voerde Verhey de mogelijkheden van het orkest op tot ik geloof mij niet te vergissen het hoogst bereikbare. Dat was musiceren, niet alleen met begrip en kunde, maar tevens met geest en hart. Het was hoorbaar aan de klank, aan de warme gevoelstoon, die zijn evenwicht vond in een bezield en precies afgewogen samenspel, onder sug gestie van een meesterlijk interpreet aan de dirigeerlessenaar, een leider die op een be scheiden plaats reeds zo vaak, en nu bijzon der, toonde iets groots tot stand te kunnen brengen. Noem hem geen virtuoos, want er is iets hogers dat hem past: noem hem doodgewoon een eerlijk muzikant, die be zeten is van alle muziek die zijn liefde waard is. En het behoeft geen betoog dat daartoe de „Eroïca" behoort, dit merkwaar dig hoogtepunt in Beethoven's symphonisch oeuvre. Het is zijn geestelijk eigendom ge worden met alles wat er aan vastzit, van bedoeling en sentiment, en zo kan hij het doen klinken levenswarm en bezield, in laatste instantie ook omdat hij de zeldzame gave bezit zijn innerlijke geladenheid aan zijn uitvoerend apparaat over te dragen. De ontroerende schoonheid van deze uit voering was weer eens een bewijs, dat niet enkel het raffinement van een virtuose ver tolking dat wel eens heel koel en bere kend kan uitvallen doch dat „de geest die levend maakt" het wonder der boeiende kracht verwekt. Zoals gezegd was de Egmont-ouverture een prachtige aanloop geweest; de vertol king werkte als een suggestief drama. En ADVERTENTIE RIJWIELEN KLEVER PARK.WEG "2A HAARLEM Gazelle bromfiets 530,- WOENSDAG 14 MEI Stadsschouwburg: „De appels van Eva", 8 lur. Luxor: „The underworld story", 18 jaar, en 9.15 uur. Lido: „Hotel Sahara", alle leeft., 1 en 9,15 uur. City: „De pastoor van Kirch- feld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het tijgermeisje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gewapend Escorte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur Rembrandt: „Fatima", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mijn man is verloofd", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Manon", 18 jaar, 8.15 uur. Gebouw Vereniging Vrijzinnig Hervorm den: Maranalha-conferentie, 8 uur. Donderdag Gebouw Vrijzinnig Hervormden: Mara- natha-conferentie, 3 en 8 uur. DONDERDAG 15 MEI Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Palace: Bezoek koninklijk paar aan de Verenigde Staten, 10, 11 en 12 uur. „Mijn man is ver loofd", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt, Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30. 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Manon", 18 jaar, 8.15 uur. Stevan Bergmann zorgde voor een overtui gende interpretatie van het Concert in c- moll, met een krachtig hoofddeel, een ge zond poëtisch middenstuk en een spirituele finale. De solist speelde een eigen cadens, waarin hij ook het apothéose-thema van de „Egmont" te pas bracht. Dit laatste kon het vermoeden wekken dat zijn cadens een spontane improvisatie was, onder invloed van het tevoren gehoorde stuk, doch zulks was toch niet het geval. Al met al een zeldzaam mooie Beethoven- avond. Moge het besluit van de cyclus op Dinsdag aanstaande, met het Vioolconcert en de Negende, op dezelfde hoogte staan. JOS. DE KLERK. daad, zoiets treft men in dit voorstel niet aan, zei de staatssecretaris, maar de op»zet is dan ook een geheel andere, namelijk, zorg te dragen door waarborgen, dat de verplichtingen die de werkgevers hebben toegezegd, worden nagekomen. De tweede gedachte is, dat zoveel moge lijk vrijheid in het treffen van regelingen is gelaten. Een derde groot beginsel noem de de staatssecretaris dat het wetsontwerp zeer omzichtig te werk gaat om de werk gever niet van het stichten van onderne- mings- of bedrijfspensioenfondsen af te schrikken. Voorts heeft de Eerste Kamer het ont werp Hinderwet zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. De huidige Hinderwet dateert van 1875. Zij heeft slechts één keer een belangrijke wijziging ondergaan: in 1895 moest zij met de toen ingevoerde Veiligheidswet in over eenstemming worden gebracht. Naar het oordeel der regering behoefde zij thans een modernisering. De huidige wet bevat onder meer een opsomming van de inrichtingen, op welke de wet van toepassing is. Deze opsomming diende wegens de sedert 1875 met sprongen voortgeschreden techniek te worden bijgewerkt. De tweede reden is, dat sedert 1875 de bemoeiingen van het rijk, de provincies en de gemeenten zich sterk heb ben uitgebreid. Voorts heeft de wetgever de laatste tientallen jaren aan de lagere qrganen bevoegdheden verleend, met welke in de huidige tekst van de Hinderwet nog geen rekening is gehouden. Op Dinsdag 20 Mei komt de senaat we derom bijeen. Deze vergadering zal zo nodig des avonds en de volgende dag worden voortgezet. Aan de orde zullen komen de wetsontwerpen inzake goedkeuring vredes verdrag met Japan, de emigratie en de her halingsoefeningen. ADVERTENTIE Het golfteam Kennemer 2 heeft de wed strijd tegen De Pan voor de handicap-com petitie met acht punten tegen een gewonnen. De uitslagen waren: Foursomes, L. J. Sod- derland (13) en jhr. J. Th. van Spengler (14) (Kennemer) verliezen van H. C. Over- bosch (14) en D. Kuiper (18) met zes tegen vier; J. Nielsen (16) en jhr. J. P. M. Teding van Berkhout (20) (Kennemer) winnen met drie tegen een van B. E. Huszar (17) en W. Boellaard (21); mr. H. J. Ferwerda (15) en jhr. B. Th. Elias (23) (Kennemer) winnen met twee up van J. Tjebbes (23) en G. Vleu gels Schutter (21). De uitslag van de singles was: L. J. Sod- derland (13) (Kennemer) wint met acht tegen zeven van H. C. Overbosch (14), jhr. J. Th. van Spengler (14) (Kennemer) wint met twee tegen een van B. E. Huszar (17), mr. H. J. Ferwerda (15) (Kennemer) wint met drie tegen twee van D. Kuiper (18), J. Nielsen (16) (Kennemer) wint met drie tegen een van W. Boellaard (21), jhr. J. P. M. Teding van Berkhout (20) (Kennemer) wint met twee up van G. Vleugels Schutter (21) en jhr. B. Th. Elias (23) (Kennemer) wint met vier tegen drie van J. Tjebbes (23). De étappe-wedstrijd WarschauBerlijn— Praag over een totaal-afstand van 2088 km., is gewonnen door de Engelsman Steel. De laatste étappe, van Budejovice naar Praag, over 195 km., werd gewonnen door de Tsjech Skorepa in 5 uur 30 min. 14 sec. In het ploegenklassement eindigde Groot Brittannië met de renners Steel, Wood, Seal, Jowett en Greenfield op de eerste plaats. Nederland werd zevende. Het eindklassement luidde: 1. Steel (G. B.); 2. Vesely (Tsj. Slowakije); 3. Stablevski (Frankrijk); 4. Verschueren (België); 5 De Groot (Ned.). Het versterkte Haarlem-elftal, dat Donder dagavond aanslaande in het Haarlem-stadion tegen de Engelse tweede divisieclub Leeds United speelt is als volgt samengesteld: doel: Snijders; achter: Laan en Kuys; mid den: Boeree. Kil (DWS), en Kors; voor: Jacob. Van Osch, Franssen (PSV), Kuneman (HBS) en Groeneveld. In het Zuiderpark in Den Haag behaalde de Engelse derde divisieclub Colchester United een 42 overwinning op de Haagse eerste klasser ADO. Met rust hadden de gasten een 21 voorsprong. Aan Engelse zijde waren het Scott en Mc Curley, die voor de doelpunten zorgden. Bij ADO nam Van der Zant de twee treffers voor zijn rekening. Dinsdagavond werden de nederlaagwed strijden in het tournooi van „Hof van Hol land" om de Nobelsbeker voortgezet. De stand tegen de biljartvereniging 1939 was na het beëindigen van de partijen 84 in het voordeel van „Hof van Holland". De resultaten waren: Timmer (190) 169 31 28 5.45 Kroon (180) 180 31 34 5.80 Metten (100) 88 42 13 2.09 Loerakker (110) 110 42 14 2.61 Bliek (80) 80 36 9 2.22 v. d. Nouland (80) 75 36 12 2.08 Timmer (190) 190 35 25 5.42 v. d. Veldt (180) 113 35 13 3.22 Timmer (190) 190 27 21 7.03 Thoolen (170) 76 27 9 2.81 Schravendijk (60) 60 47 6 1.27 Hoenderdos (60) 59 47 12 1.25 Donderdag worden de partijen voortgezet. Ter gelegenheid van het 83-jarig be staan van het Nederlandse Rode Kruis zal op 28 Juni in Den Haag een groot défilé worden gehouden, waaraan 1500 Rode Kruis-help- sters en 1500 helpers zullen deelnemen. Geen wonder dat peuters als deze de verleiding niet iveerstaan kunnen om moeder met een ruikertje te verrassen, wanneer zij in de parken en plantsoenen de bloemen zo maar voor het grijpen hebben, maar daarvoor zijn onze publieke bloemperken nu eenmaal niet bedoeld. De Haarlemse politie ziet dan ook nauwlettend toe, dat de grijpgrage vingertjes zo weinig mogelijk schade aanrichten, maar ook zij kan onmoge lijk bij ieder bloembed een agent posteren. Een beetje ouderlijke medewerking zou in dit opzicht veel kunnen helpen. Wij mogen wel zeggen, dat wij altijd gaarne persconferenties in het theater Carré bijwonen, ongeacht of deze nu de komst van een ballet of een vlooienthea ter betreffen. Wij houden van Carré, omdat wij van lelijke oude gebouwen houden en wij houden van „baas" Wun nink, niet omdat wij van lelijke, oude bazen houden, maar omdat wij hem zo'n verbazend aardige man vinden. Het grappige is, dat iedere artist hem „baas" noemt. Daaraan herkent men de artist, zouden wij kunnen stellen. Dat doen wij echter niet, want er was ook een collega van ons, die wij niet mogen en die hem ook, en nog wel heel nadrukkelijk, „baas" noemde, teneinde zijn verwant schap met het theater te demonstreren. Over vlooientheaters hebben wij echter in de aanhef al gesproken. Wat dan de onderhavige persconfe rentie aangaat, zij betrof de ijsrevue, die daar van morgen af vertoond zal wor den. Er werden mededelingen verstrekt door een dikke, jonge man uit Oosten rijk, die de pers ijskoud verzocht, zijn naam niet te publiceren. Hoewel hij be weerde, dat die naam in de ijswereld niet geheel onbekend is, liet zijn geheim zinnigheid ons volslagen Siberisch en wij zullen dus voortgaan met de bijzon derheden over de „Winterdroom", zoals de ijsrevue verrassend genoeg geheten is. De dikke jonge man dan deelde mede, dat de heer Wunnink en hij tijdens een reisje in Tirol op het idee waren geko men om een ijsrevue op touw te zetten, die zou spelen in een natuurlijke omlijs ting, te weten temidden van bergen, sneeuw en ijs, een combinatie, die veel vuldig in Tirol wordt aangetroffen. Hier kan dus van een merkwaardige gedach- tengang sprake zijn.'Tot nu toe speelden de meeste ijsrevues in de tropen; men moest althans tot die conclusie komen, wanneer men de spaarzame kleder drachten der ijsballerina's in ogen schouw nam. Dit keer wordt het anders. Heel Carré wordt een sprookjespaleis met een kor reltje zout, zo riep de jonge man geest driftig uit. Dat korreltje zout zal overi gens met een korreltje zout moeten wor den genomen om er inderdaad een be sneeuwd effect mee te bereiken. Naast en om de ijsvloer, die een heel eind de zaal in zal steken, komen Bierstuben, Gasthaüser, Almhütten en andere ge moedelijke wintersport-instellingen. Temidden van deze bouwwerken zal onder andere worden geschaatst door de voormalige kampioene van Groot-Ber- lijn, Gudrun Olbrecht, een naam die re gelrecht uit de Nevelingen-sage is weg gelopen. Voor de bijpassende ijzige kou de zal worden zorg gedragen door die genen onder het publiek, die last heb ben van een goed geheugen. De revue omvat overigens schaatsen rijders uit geheel Europa en de dikke, jonge man wij hebben nu eenmaal beloofd zijn naam niet te noemen vertelde ons met trots welke sterren hij allemaal „unkaschiert" had. Daar is dan ten eerste Felix Kasper, die tweemaal wereldkampioen en eenmaal Oostenrij ker was. De thuiskomst van zijn land genoot uit Braunau de heer Schicklgru- ber (ook wel eens Hitier genaamd) boe zemde hem echter zo'n ergernis in, dat hij ijlings naar Engeland schaatste en daar van nationaliteit wisselde. De artistieke leiding van het geheel berust bij de heer Ladislav Haussier, een sympathieke jonge man, die ook aan wezig was en opviel door het dragen van een das met bloeiende aloë's er op. Hij was aanvankelijk solo-danser bij de Praagse Opera, maar wij vermoeden, dat de verplichte figuren hem wat zwaar op de maag gingen wegen. Te zijner assis tentie had de dikke jonge man Melita Brunner geëngageerd. Maar, zo zei de jonge man, wij hebben bij Melita niet stilgestaan (hetgeen ons onverstandig leek, want Melita is een hele knappe blonde dame) en zijn verder gegaan met „unkaschieren". Zo werd de rolbezetting voorts gevuld met Steven en Topsy, twee Zweedse acrobaten op de gladde ijzers en de Tsjechische komiek Frank Wondrus, die hier een rare schaats komt rijden en zijn geld verdient door net zo zonderling op zijn gezicht te vallen als alle beginners dat op de ijsbaan doen. Waarschijnlijk kan hij helemaal niet schaatsenrijden. Een van de treffendste en juiste op merkingen van de dikke, jonge man kwam naar onze smaak, toen hij zei, dat een van de voornaamste bezwaren tegen ijsrevues is, dat er voortdurend in ge schaatst wordt. Dat gaat vervelen, zo meende hij, en derhalve „unkaschierte" hij het Zillertaler-sextet, dat bestaat uit zes zangers, die overigens Nederlanders zijn en helemaal niet uit het Zillertal komen. Zelfs niet uit het Geuldal. Ter verdere afwisseling pachtte hij een bal letgroep van tien meisjes, die zich niet op glad ijs zullen wagen, maar ernaast op het plankier zullen dansen. Ock na het onder contract stellen van deze jon gedames verhinderden ambtsbezigheden de dikke jonge man weer het stilstaan bij haar, zo deelde hij mede, want hij moest voort, voort, alsmaar voort om het „tableau de la troupe" compleet te krijgen. Men moet daar niet te min over den ken, want de troep bestaat uit tachtig schaatsers, waaronder een balletgroep van 24, die, zo werd ons meegedeeld, „geheel uit internationale meisjes" be staat. Hadden wij gedacht, dat de dikke jonge man nu bij deze meisjes toch wel even stil mocht staan, dan kwamen wij bedrogen uit,want hij moest ook nog een groep van tien mannen aan de heer Wunnink verplichten. Toen was zijn taak ten einde en de onze is dat bijna ook. Wij behoeven nu nog alleen maar te vertellen, dat de ijsrevue „Winterdroom" in ieder geval tot 6 Juli zal duren, dat de ijsvlakte 150 vierkante meter en de ruiten óók zullen beslaan, dat er een blauwe sterrenhemel boven en een enorme ijsmachine met een capaciteit van hebben wij u daar ónder het toneel komt en dat wij wel geloven, dat het een succes zal worden. Wij zullen zelve zeker gaan kijken, u beleefd goedenavond wensen, wanneer wij u er zien en tenslotte ons gaan ver diepen in het wonder van het schaatsen rijden. Wij zijn daar zelf namelijk geen meesters in. Als wij gaan schaatsen, be ginnen wij van zelf, zonder dat tegen te kunnen houden, steeds harder rijden. Sneller en sneller schieten wij dan voort en gaan reeds na tweehonderd meter zelfs harder dan een expres-trein. Dat zou allemaal niet zo erg zijn, ware het niet, dat wij, wanneer wij onze topsnel heid bereiken, onveranderlijk heel hard voorover op het ijs vallen. Dat is vooral bezwaarlijk bij het maken van een lange tocht. Men begint welgemoed en rustig- jes-aan met het pijpje onder de neus en de armen op de rug en dan komt die lugubere en onafwendbare versnellings impuls in werking. Dan komt „Bom!" en dan zit het pijpje dóór de neus. En dan weer opstaan en dan weer sneller en sneller en dan weer „Bom!". Om de driehonderd meter. Tachtig lange kilo meters ver. Het benauwt ons wei eens. BOEDA. De Nederlandse Comedie vertoontA hedenavond in de Stadsschouwburg ..Aanklacht tegen een onbekende" van Georges Neveux onder regie van Han Bentz van den Berg, met Ellen Vogel, Johan Fiolet en anderen, on der wie ook Aaf Bouber. Donderdag wordt in de Stadsschouw burg (nu voor de Kunstkring) een herhaling van De Spaanse Braban der" van Bredero door het A.T.G. gegeven, met Jan Musch in zijn af- scheidsrol en Jo Walhain als Robbe knol. Op het dagelijkse répertoire staan nog steeds „De kinderen van Eduard" door het Rotterdams Toneel met Lily Bouwmeester in het Leidseplein Theater, „Een vrouw met een klein hart" door de Nederlandse Comedie in het Centraal Theater en Harten- dwaasmet Toon Hermans in de Kleine Komedie. De pianist Roger Machodo speelt hedenavond werken van Albeniz, de Falla en Granadoz in de kleine zaal van het Concertgebouwivaarvan het podium Donderdag ivordt- ingenomen door de opera-zangeres Cora Canne M eijer. In de Bethlehemkerk (op het Zwa- nenplein) concerteert hedenavond de Christelijke oratoriumvereniging „Amsterdam Noord" onder leiding van Willem Wiesehahn, met mede werking van de alt Elisabeth Huy- singa, de trompettist Fred. Hausdör- fer en de organist Marinus Voorberg. Jeanne Bieruma Oosting exposeert deze maand schilderijen bij Van Lier aan het Rokin. Guus Ruiter gouaches uit Zuid-Frankrijk bij Santee Land weer aan de Keizersgracht, het Ne derlands Kunstenaarsgenootschap werk van leden in museum Fodor en E. Blasco Ferrer ijzerplastiek in galerie Le Canard. Met Lidy van der Veen, Jan van Mantgem in de hoofdrollen geeft de Nederlandse Opera op 16 Mei een opvoeruig van „Carmen" van Bizet onder muzikale leiding van Charles Bruck. In het Stedelijk Museum zijn de vol gende tentoonstellingen: marionetten van Harry van Tussenbroek (tot 19 Mei), honderd meesterwerken uit het Museum voor moderne kunst te Pa rijs (tot 26 Mei) en werk van Geor- \^ges Rouault (tot 30 Juni). Voor mij ligt een oude foto, niet zo erg oud, maar genoeg om een tikje vergeeld te zijn. Zij is net uit een boekje gevallen; zo'n boekje met getekende grapjes, dat je koopt en een of twee keer doorbladert, maar daarna niet meer inkijkt. Het is een weinig geslaagde foto. Of misschien was het negatief nog wel goed, maar is dat een beetje slordig afgedrukt. Ik herinner me nog, dat het allemaal wat snel ging. Ik sta er op, met naast mij een andere Hollander wiens naam ik me met de beste wil ter wereld niet meer kan her inneren. Op de achtergrond is vagelijk het vreemde, half-moskee-achtige gebouw van de Simon Arzt-sigarettenfabriek in Port Said te zien. Wij waren op de terugreis uit het Verre Oosten even van het schip gegaan, omdat wij al zoveel verhalen hadden gehoord over de eigenaardigheden van deze stad. Het was drie uur, toen wij van boord gingen en ons door een bootje van een van de talloze Arabische schelmen, die voort durend om het schip heen voeren, naar de wal lieten brengen. Het was een afstand van misschien driehonderd meter, maar als hij gekregen had wat hij vroeg hadden wij geen rode cent meer over gehad voor het bezoek aan Port Said en meteen aan de terugtocht naar het schip kunnen beginnen. Als die tenminste nog betaalbaar was ge weest. Wij stonden een beetje veidoren rond te kijken in het kade-rumoer van die wonder lijke stad toen mijn metgezel zich herin nerde, dat het plan was geweest een verre relatie van hem bij Simon Arzt te bezoe ken. Die zou ons misschien iets van de stad kunnen laten zien. De fabriek was dichtbij en wij besloten er heen te wandelen. Een portier sprak goed Engels en was bijzonder welwillend. De meneer die wij zochten werkte boven zei hij en hij zou ons even de lift wijzen. Het was geen nieuwe meer, maar zij had een betrouwbaar en hecht voorkomen. Daarom aarzelden wij niet om er gebruik van te maken. De portier deed de deur dicht en ik drukte op het knopje. Het geval steeg gehoorzaam naar de eerste verdieping. Wij passeerden vlot één-hoog. Maar toen bleef het steken. Wij hebben er twee uur gezeten: éen uur roepend om assistentie en nog een uur wachtend tot de electricien zou komen. Dat tweede uur riepen wij niet meer, maar ieder ander wel: in het Arabisch, een taal die ik mij nooit geheel machtig heb ge maakt, om het zacht uit te drukken. Het was warm geweest in de lift, toen wij aan onze opwaartse tocht begonnen. Na twee uur was het nauwelijks meer te harden. Wij kregen dorst en honger, wij werden boos en wanhopig. Het hielp allemaal niet. Het duurde twee uur. Toen schoot dat ding plotseling los en met verrassende snelheid naar beneden. Met een bonzende klap stonden wij beneden en keken in het breed grinnikende gezicht van de portier. Het was toen half zes. De meneer, die wij moesten spreken, was weg. Om half zeven vertrok het schip. Wij haastten ons terug naar de kade, maar werden vlak bui ten het gebouw staande gehouden door een soort straatfotograaf. Nu begrijpt u dus waarom het allemaal zo snel is gegaan met die foto. Wij waren maar net op tijd terug aan boord. Ik vertel dit alleen omdat ik mij één ding afvraag. Hoe is die foto in een boekje met grapjes terecht gekomen? Is dit ironische speling van het lot? Als u de kans heeft moet u Port Said eens bekijken. Aardige stad. Wel warm. E. P. Een gecombineerde Nederlandse Double Scull zal op Hemelvaartsdag als enige Neder landse ploeg deelnemen aan de in Terdonck (België) door de Royal Club Nautique de Gand te houden internationale roeiwedstrij- den. De ploeg zal bestaan uit dr. Van der Meer van Willem 3 en Logger van Poseidon. Te Amsterdam is Dinsdag een bijeen komst gehouden van Noordhollandse dro gisten ter bespreking van het wetsontwerp geneesmiddelenvoorziening. De secretaris van de Algemene Neder landse Drogistenbond, de heer J. Spaander uit Haarlem, betoogde dat het ontwerp voor de drogisten onaanvaardbaar is. De dro gisten zijn in de wet niet genoemd. Niet alleen dat de drogist geen wettelijke erken ning zou krijgen, maar ook het feit dat deze wet een „raamwet" zou zijn, wekt de bezorgdheid van de drogisten. De uitvoe ring zou namelijk worden geregeld volgens ministeriële en koninklijke besluiten op advies van een commissie, waarin het we tenschappelijk element overheerst en de apothekersinvloed bijzonder groot zou zijn. De kleinhandel zou slechts met één lid vertegenwoordigd zijn. Deze commissie zal, volgens het ontwerp, een lijst samenstel len van zogenaamde u.a.-artikelen. Hier onder zouden zeer veel verpakte genees middelen kunnen vallen, die nu door de drogist verhandeld worden. De drogisten voelen zich, zei de heer Spaander, ernstig in hun bestaan bedreigd. Sinds 1927 heb ben zij vrijwillig een dergelijke lijst van u.a.-artikelen opgesteld, die alleen door de apotheker geleverd mogen worden, een publiekrechtelijke regeling dus, die in het belang der volksgezondheid getroffen is. Een oproep tot geldelijke steun van de actie tegen het wetsontwerp bracht 2500 op. In Den Haag is eveneens een vergadering van drogisten gehouden, waar de heer W. H. Neefjes, voorzitter van de Pharmaceu- tische Kleinhandelsconventie en van de Christelijke Drogistenbond en secretaris van de Christelijke Middenstandsbond heeft gesproken. Hij begroette enige Kamerleden, die ter vergadering agnwezig waren en deelde mede, dat de Middenstandsraad, die het recht heeft aan de minister rechtstreeks te adviseren, zich met de kwestie inlaat en waarschijnlijk de grieven van de drogisten- organisaties aan deze bewindsman zal over brengen. Nieuwe onderdelen bij de luchtmacht Bij de luchtmacht is opgericht de sector Gevechtsleiding Centrum. In dit centrum komen de gegevens samen,welke via radar stations over de bewegingen van vliegtui gen boven ons grondgebied zijn verkregen. Voorts wordt opgericht het administratief squadron van de staf van het commando luchtverdediging. De onderdelen worden beide onder de rechtstreekse bevelen gesteld van de com mandant luchtverdediging, de commodore vlieger-waarnemer J. van der Werff.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5