Lagerhuis-debat over Britse politiek inzake Europa RENAULT Vlaggetjesdag gaat in ieder geval door Raad van Lisse besluit tot deelneming in het garantiefonds van De Keukenhof Hevige gisting in de Labourfractie Santpoort Stemmen bij volmacht of in een andere gemeente Berlijns burgemeester in Den Haag Haarlemmermeer Zandvoort Heemstede Dertien candidatenlijsten verkiezing Tweede Kamer „Is er een derde weg?" Zestig jaar getrouwd Vliegtuigbrandstof wordt schaars Reders verwerpen bemiddeling van de Stichting van de Arbeid Verdachten van overval in Bergen stonden terecht Verdaging van de R.T.C.met de West Vrijwillige schipbreukelingen „Duitsland zij ook tegenover het Westen onafhankelijk" Dr. Faber pelotonscom mandant Rode Kruis Bloedtransfusiedienst Nieuw Vennep Gouden echtpaar Korfbaldemonstratie „Kindervreugd" heeft een nieuwe voorzitter Een onbelangrijk stuk bij HAT WOENSDAG 14 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Londen) Vanavond zal het Lagerhuis de Europese situatie onder de loupe nemen. Dit. Is het moeite waard zijn om onderzocht te wor den op een conferentie. De rechtervleugel van Labour is met de eez-ste debat van deze aard sinds tie con- regering om financiële en economische re ferentie van Lissabon. De grote belangstel ling, welke dit debat trekt, is 'vooral het gevolg van een hevige gisting Ai de Labour fractie over de West-Duitse herbewapening. Men vraagt zich af of de socialisten zich zullen losmaken van hun fcteun aan de re gering voor zover het 4e politiek jegens Duitsland betreft.Wijlen. "Ernest Bevin heeft slechts schoorvoetend, Amerika's voortva rendheid op dit geltfed gevolgd, nadat hij eerst de Duitse besWapening met klem had afgewezen. In December 1950 heeft de Labour-rege- ring een Duitse bijdrage tot een Europees verdedigingssysteem aanvaard. In Februari 1951 maakte Attlee duidelijk, dat er wat zijn paftij betreft geenszins sprake kon zijn van een onvoorwaardelijke bewapening. De geallieerden in het Westen moesten eerst hun verdediging op orde brengen en de West-Duitsers zouden door middel van verkiezingen hun goedkeuring aan het be wapeningsplan moeten hechten. Over de door Attlee geformuleerde condities heerste vrijwel overeenstemming, behalve over het laatste punt. Eden acht voorafgaande ver kiezingen in West-Dultsland overbodig. Adenauer steunt namelijk op meer stem men dan de Labour-regering van destijds! Nu de socialisten echter in de oppositie zijn. komt hun onderlinge meningsverschil openlijker tot uiting. Attlee, Morrison, Shinwell en Nb el Baker steunen de rege ring, voor ^pver deze hun éigen behoed zame politiek voortzet. Zij geloven niet, dat de Russe^i reeds in he£ stadium zijn om Oost-Duftsland op te offeren terwille van een geneutraliseerde eenheidsstaat. Dit is Staling laatste troef, maar hij heeft voor lopig nog andere, zo menen zij. Ook zij achten een nodeloos uitstel van de West- Duitse invoeging in West-Europa onge wenst hoewel ze aan de andere kant ook weer geen overhaaste beslissingen willen. Ook onder de conservatieve Lagerhuis leden zijn er velen, die er tegen gekant zijn de West-Duitse herbewapening er door te jagen. Voorzichtig verder tasten naar de Sovjet bedoelingen kan in de huidige omstandig heden, nu het Europese leger voor het be langrijkste deel nog een papieren leger is. niet als een ramp beschouwd worden en is een methode, die in brede kringen gepro pageerd wordt. Deze politiek is zo luidt een veel vernomen redenatie op het ogenbKk waarschijnlijk realistischer dan het doen van stappen die, voorlopig, niet megr zijn dan slagen in de lucht. Daarbij komt, dat de Duitse kwestie het Engelse aubliek nauwelijks beroert. Dat zal denke lijk pas anders worden als de eerste West- Duitse formaties strammer dan ooit tevo ren langs de Duitse wegen marcheren, of als men zoals het plan is in Engeland zelf geconfronteerd zal worden met „schnei- dige" Duitse officieren, die als redders-in de-nood hun aanmatiging vermoedelijk niet op zullen kunnen. Verontrust Tot de verontrusten behoort vooral oud minister Hugh Dalton, die zich enkele maanden geleden in een radiotoespraak ronduit tegen Duitse herbewapening uit sprak en die nu het middelpunt vormt van het centrum en de linkse groepen van de Labourpariij, die het bewapeningsplan ver werpen of het zolang mogelijk willen op schuiven, zeker tot na de federale verkie zingen. De verklaring, gepubliteerd door het partijbestuur, waarin aangedrongen wordt op een conferentie mét de Russen, om te zien of ze het eerlij# menen, heeft vooral' dat doel. Overigens dekt de verklaring de diverse nuances ïn de Labourfractie, waar in de opinie Vrjjwel algemeen is dat de NAVO-landgfi nog te zwak zijn om een Duitse bcwapeningsbijdrage te riskeren, terwijl ée Russische voorstellen toch de Evenals in de meeste kieskringen zijn in de kieskring Haarlem dertien candidaten lijsten voor de verkiezingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend. Wij meiddein gisteren reeds, dat des morgens op de secretarie te Haarlem elf lijsten wa ren ingediend. In de loop van de middag zijcr nog binnengekomen de lijsten van de Middenstandspartij (lijstaanvoerder J. J. A. Toussaint, Den Haag) en van de Partij voor Recht, Vrijheid en Welvaart (lijst aanvoerder W. Broertjes, Amsterdam). De Middenstandspartij komt uit in ze ventien van de achttien kieskringen en het Jong Conservatief Verbond in twaalf van de achttien. In Nijmegen werd de lijst van het Jong Conservatief Verbond drie minuten te laat ingediend en is terugge trokken. De Middenstandspartij heeft in de kieskring Maastricht geen lijst ingediend en het Jong Conservatief Verbond niet in de kringen 's-Hertogenbosch, Nijmegen, Tilburg, Dordrecht, Middelburg en Maas tricht. Van de dertien partijen hebben op het ogenblik acht een of meer zetels in de Tweede Kamer. Geen zetel hebben het Gereformeerd Politiek Verbond, Jong Con servatief Verbond, Middenstandspartij, Partij voor Recht, Vrijheid en Welvaart en de Socialistische Unie. Op 24 en 25 Mei zal in het gebouw van de Arbeiders Gemeenschap der Woodbroo- kers te Bentveld een weekend-conferentie worden gehouden over „Is er een derde weg?" Zaterdagavond, 24 Mei, spreekt dr. J. Suys en Zondagmiddag mevrouw dr. H. Verwey-Jonker. Op 25 Mei hoopt het echtpaar R. Hoog land-Van Noorduijn, wonende Middenweg 82 in Haarlem-Noord, het feit te vieren, dat het zestig jaar geleden in de echt werd verbonden. De bruid is op 28 October 1866 in Haarlem geboren en de bruidegom op 21 Maart 1866 in Purmerend. Op 25 Mei 1892 zijn zij in het Haarlemse stadhuis in het huwelijk getreden. Voor de annexatie woonde het echtpaar in de gemeente Scho ten. De heer Hoogland is commissionnair van beroep geweest. De heer en mevrouw Hoogland zijn trouwe lezers van ons Wad; reeds hun hele huwelijk zijn zij abonné. denen voorstander van een Duitse herbe wapening, om de Engelse belastingbetaler, die thans voor de Duitse defensie opdraait, te verlichten en de Engelse exporteurs, die al weer zoveel concurrentie van de Duitse industrie ondervinden, een ruggesteun te geven. De Nieuw-Zeelandse minister van Lucht vaart heeft verklaard, dat de Nieuw-Zee landse luchtvaartdiensten het gebruik van vliegtuigbrandstof met hoog octaangehalte met ingang van heden met 35 procent moeten beperken. In vele andere landen zijn, tengevolge van de staking in de Amerikaanse olie industrie, soortgelijke maatregelen ge troffen. De Australische omroep meldt, dat de Australische regering heeft besloten tot de instelling van een commissie, die belast zal worden met het opleggen van beper kingen op het gebruik van vliegtuigben- zine. De „Pan American World Airways" heeft meegedeeld, dat een aantal vluchten in Europa moet vervallen. KsssSgSsS De Ca'ifornische coureur Leverett had geluk, toen zijn renwagev tijdens een trainings- rit op het circuit van Indianapolis (VS.) slipte, over de kop sloeg en in brand geraakte. Leverett liep slechts lichte brandwonden op, zijn auto werd, zoals op de foto te zien is, een prooi der vlammen. Het staat nu als een paal boven water, dat de vlaggetjesdag in Vlaardingen, Sclie- veningen en IJmuiden in volle fleur gevierd zal worden. Hierover zijn reders en haring vissers het in alle opzichten eens. Of de vloot op de twintigste Mei zal uitvaren is op dit moment nog een open vraag, hoewel in kringen van werknemers en werkgevers de hoop bestaat, dat men alsnog tot een overeenstemming over het toe te kennen loon bij de „nieuwe haringteelt" zal komen. ,'s Avonds om zeven uur wordt in de havens de feestverlichting ontstoken en naar men hoopt zullen later omstreeks tien uur bij de haven vreugdevuren worden aangestoken. In IJmuiden wordt eveneens zoals al gemeld is een optocht gehouden van muziek-, sport- en jeugdverenigingen en verder zal er een wielerronde voor ama teurs worden verreden. Op 18 Mei is in alle drie de havens de z.g. „kijkdag". Ver wacht wordt, dat ook een zeer groot aan tal buitenlanders deze evenementen in de drie voornaamste vissershavens zullen be zoeken. Reders wijzen Stichting van de Arbeid af. Nu de „Vlaggetjesdagen" in elk geval doorgaan, vernemen wij dat het vlagver toon van de loggervloot in de drie havens op Zaterdag en Zondag normaal een feit wordt en dat ook de rest van het program ma ongewijzigd blijft. Gisteravond hebben de reders besloten hun voorstellen te handhaven inzake de besprekingen over de lonen. Zij zijn niet genegen de Stichting van de Arbeid in deze kwestie te mengen, zoals de Uniebonden voorstelden. De reders prefereren het col lege van Rijksbemiddelaars als „onpartij dige tussenpersoon", zodat aangenomen moet worden op een bindende regeling. Inmiddels ligt de Scheveningse vloot al Tegen beiden zes jaar geëist De officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar heeft gistermiddag tegen de beide Alkmaarse verdachten van de roof- overval op 4 Maart op de 66-jarige alleen wonende veehouder P. Akkerman aan de Kanaaldijk te Bergen, J. van der V. en G. J. H., zes jaar gevangenisstraf geëist. Van der V. erkende het hem ten laste gelegde, maar H. ontkende ook maar iets met de overval uitstaande te hebben ge had. Hij heeft volgens zijn zeggen Van der V. slechts een tip gegeven. Deze getuigde echter dat H. het initiatief had genomen en Akkerman met een revolver had aangeval len. Hij zou ook de buit van 3000 hebben verdeejd. Van der V. zei hiervan 385 gul den te hebben ontvangen welk bedrag hij nodig had om een sanatoriumrekening te betaien. Op grond van verschillende bij het onderzoek verkregen aanwijzingen, onder* meer de overeenkomst tussen de verf- sporen op H's regenjas en de verf van de raamkozijnen van de boerderij en vooral op grond van de verklaringen van de an dere verdachte nam de officier aan dat H. rechtstreeks bij de overval betrokken is geweest. De raadsman van H. achtte dit laatste niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak. Inbraak in Santpoortse school Vanmorgen zijn de kinderen van de R.K. school aan de Wulverderlaan in Santpoort naar huis gestuurd, met het oog op een politie-onderzoek naar de vermissing van gelden voor schoolreisjes en de vernieling van schoolmeubilair. Men vermoedt, dat er vannacht is ingebroken er was althans een hevige ravage in de school aangericht zodat er vanmorgen een uitgebreid onder zoek is ingesteld, waarbij de kinderen beter naar huis gestuurd konden worden. „Moeder gevraagd" door „Jan van Dommelen" Als derde opvoering van dit seizoen geeft de Santpoortse toneelvereniging „Jan van Dommelen" op Maandag 19 Mei het toneel stuk „Moeder gevraagd" van Maarten van Vucht. Deze avond, die in de „Weyman" wordt gehouden, wordt voor ae eerste keer op Zaterdag 17 Mei gegeven en daarna nog eens op 19 en 20 Mei. gereed in de haven en ook het Katwijkse Prins Hendrikkanaal ligt vol loggers, die de vleet aan boord hebben en morgen avond in een lange stoet naar IJmuiden vertrekken. De reders hebben tenslotte laten weten, dat zij zich, wat betreft het uitvaren van de schepen, niet aan de datum van de 20e Mei gebonden achten. Op 25 Juni worden verkiezingen gehou den voor de Tweede Kamer. Wil men stemmen in een andere ge meente dan die, waar men in het kiezers- register is opgenomen, dan kan men dit in persoon ter secretarie van een gemeente mededelen van 14 Mei tot en met 10 Juni. Dit behoeft niet in de gemeente te zijn, waar men woont. Men moet opgeven de gemeente, waar men wil stemmen en een adres in die gemeente. Daar ontvangt men dan de oproepingskaart voor de verkie zingen. Stemmen bij volmacht is toegestaan aan kiezers die blijkens een geneeskundige ver klaring vermoedelijk niet in staat zullen zijn zelf aan de stemming deel te nemen, en aan kiezers die op de dag der stemming vermoedelijk vertoeven,buiten de gemeente, waar zij in het kiezersregister zijn opge nomen. Foi'mulieren voor stemmen bij volmacht zijn kosteloos bij de gemeentesecretarie ver krijgbaar. Het ingevulde formulier moet tenminste veertien dagen vóór de verkiezingsdatum weer bij de secretarie worden ingeleverd. De gemachtigde krijgt dan de oproepings kaart voor de stemming. De gemachtigde moet iemand zijn, die opgenomen is in het zelfde kiezersregister, waarin de opdracht gever is ingeschreven. Hij moet bevoegd zijn aan dezelfde verkiezing deel te nemen en mag niet meer dan één aanwijzing als gemachtigde hebben aanvaard. Hierop bestaat één uitzondering. Men mag twee keer gemachtigde zijn voor huis genoten. Een stemgerechtigde zoon zou dus zowel voor zijn vader als zijn moeder bij volmacht kunnen stemmen, wanneer beiden ziek zijn. Surinaams voorstel: De voorzitters der delegaties ter Ronde Tafelconferentie Nederland-Suriname-Ne- derlandse Antillen hebben gistermiddag het volgende communiqué uitgegeven: Nadat, aansluitend op het overleg in de afgelopen week, in de vergadering der centrale commissie op Maandag voor enige belangrijke punten nieuwe redacties zijn vastgesteld, waarmede een nagenoeg af gerond geheel is verkregen, is in de ver gadering van de centrale commissie van hedenmiddag door de Surinaamse delega tie het voorstel gedaan om, teneinde de verkregen resultaten aan een rustige be schouwing in Suriname te kunnen onder werpen, het thans gevoerde overleg tijde lijk op te schorten en de conferentie der halve te verdagen opdat men zich in Su riname nader zal kunnen beraden omtrent de te vestigen nieuwe rechtsorde. Dit voorstel zal eerst in de delegaties worden besproken, waarna de centrale commissie erover zal beslissen. De Franse hartspecialist dr. Alain-Louis Bombard heeft een wetenschappelijke ex peditie georganiseerd. Nog deze maand zullen 6 mannen op een geperfectionneerd vlot zee kiezen in Monaco om als „vrij willige schipbreukelingen" de Atlantische Oceaan over te drijven waarbij ze hun eten en drinken uit de zee moeten halen. Dr. Bombard wil daarmee bewijzen, dat de mens in staat is lange tijd zonder ander drinken en voedsel te leven, dan hetgeen de zee hem oplevert. Het benodigde zoetwater zal verkregen worden uit ae lichamen van gevangen vissen. Prof. dr. Ernst Reuter, de burgemeester van West-Berlijn, die op het ogenblik in Den Haag is ter bijwoning van het jubi leumcongres van de vereniging van Ne derlandse gemeenten, heeft tegenover jour nalisten verklaard dat hij zich niet wenste uit te laten over de dreigementen van Wal ter Ulbricht, de plaatsvervangende minis ter-president van Oost-Duitsland en secre taris-generaal van de socialistische een heidspartij. Prof. Reuter was Zaterdag avond uit Berlijn via Wiesbaden en Bonn naar Den Haag vertrokken. De Sovjet-Unie wil volgens hem thans het Westen de schuld geven, dat het een hereniging van Duitsland tegenhoudt. Het is juist het tegenovergestelde. De Sovjet- Unie heeft Duitsland verdeeld. Zij moet de schuld dragen. De openbare mening moet weten, dat het Westen ernstig een hereniging van Duitsland wil. Dat is niet zo duidelijk geweest en dat heeft volgens prof. Reuter tot de passieve houding van de West-Duitse socialisten bijgedragen. Iets anders is het wanneer de innerlijke houding van de S.P.D. in twijfel getrokken wordt. „Staatsrechtelijk zal West-Duitsland ook tegenover het Westen onafhankelijk dienen te zijn. Wij kunnen de vrijheid niet ver delen. West-Duitsland zal in zijn binnen- en buitenlandse politiek zelfstandig moe ten zijn. Het is buiten discussie, dat wij bij het Westen behoren, maar dat moet door het Westen niet worden gedecreteerd". Hij zei, in antwoord op een hem gestelde vraag, dat hij nieuwsgierig is of het West- Duitse parlement het verdrag in zake de Europese defensiegemeenschap zal aan vaarden. De waarschijnlijkheid achtte hij groot. Het verdrag zelf had hij echter nog niet gezien. VLIEGTUIGONGELUK IN BRAZILTë. RIO DE JANEIRO (Reuter). Een Bra ziliaans vliegtuig met achttien passagiers ,en vier bemanningsleden aan boord is tus sen San Paulo en Bauru neergestort. Vijf inzittenden kwamen om het leven, de an deren werden gewond. Dr. L. A. Faber Jr. werd Dinsdagavond geïnstalleerd als pelotonscommandant van het Rode Kruiskorps Haarlemmermeer. De installatie geschiedde in „De Waterwolf" te Badhoevedorp door de commandant van het Koprs Haarlemmermeer, tevens districts commandant voor Kennemerland-Zuid, dr. H. D. Nanninga uit Hoofddorp. Zij werd bij gewoond door dr. Jens, gewestelijk comman dant. de heer Wildeboer. viee-voorzitter van de afdeling Haarlemmermeer van het Rode Kruis, bestuursleden der onderafdelingen en leden van het Rode Kruis Korps. Zowel dr. Nanninga als dr. Jens legden in hun toe spraak de nadruk op de grote saamhorigheid, die met de opoffering van veel vrije tijd nodig is om het werk in R.K.K.-verband te doen slagen. Tijdens drie „afname-avonden" stonden 457 personen uit de onder-afdelingen Nieuw Vennep en De Kaag-Abbenes van de afdeling Haarlemmermeer van Het Nederlandse Rode Kruis bloed af ten behoeve van de Bloed transfusiedienst. De avonden werden gehou den in „De Rustende Jager". Zij stonden onder leiding van dr. E. van der Weg te Nieuw Vennep en waren georganiseerd door de Bloedtransfusiedienst in de Haarlemmer meer onder leiding van de heer M. E. F. Hendrikse te Hoofddorp. Eén der avonden werd bijgewoond door een hoogleraar in de geneeskunde uit Joegoslavië, die een speciale studie maakt van de bereiding van bloed- plasma. Hij liet zich uitvoerig inlichten over de werkwijze van het afnemen en de plasmabereiding in ons land. Op 15 Mei 1902 werden in het voormalige Zandvoortse raadhuis aan de Kerkstraat Th. van Dam en E. Stokman in de echt verbon den. De beide oudjes, die nog een blakende gezondheid genieten, vieren dus Donderdag hun gouden huwelijksfeest. Het bruidspaar bracht zijn gehele leven door in de Bentvel den. De eerste 22 jaar van hun huwelijk heeft het bruidspaar in de Zandvoortse duinen gewoond. Eerst aan de Grintweg, later aan het „Rozewater" en tenslotte in de directe omgeving van de oude Renbaan. Twaalf kin deren kreeg het, waarvan er nog tien in leven zijn. In Augustus 1901 kwam de brui degom in dienst bij de Amsterdamse Water leiding. In 1933 ging hij met pensioen. Het echtpaar woont thans reeds vele jaren aan de Zandvoortselaan. Maandagavond bracht de Zandvoortse mu ziekkapel het gouden echtpaar daar een serenade. De Haarlemse korfbalclubs „Aurora" en „Haarlem" zullen Dinsdag 20 Mei op het ter rein van de Zandvoortse hockey-club des avonds om acht uur een demonstratie-wed strijd spelen. De wedstrijd is bedoeld als propaganda voor de onlangs door de speel tuinvereniging „Kindervreugd" opgerichte korfbalclub „Zandvoort". ADVERTENTIE BENZINEVERBRUIK 1 op 17 LAAGSTE WEGENBELASTINGKLASSE Agent voor district Haarlem Garage „Den Hout", Wagenweg 164-168, Haarlem, Tel. 12138 De speeltuinvereniging „Kindervreugd" hield Dinsdagavond in gebouw „Ons Huis" haar algemene jaarvergadering. Uit het jaar verslag van de secretaris bleek de grote activiteit die in het afgelopen jaar is ont plooid. De grote vlucht die het werk nam, deed het gebrek aan leiders en leidsters toe nemen. Een vermoedelijke onderschatting van het veelzijdige jeugdwerk deed helaas de belangstelling van het gemeentebestuur aldus het verslag, niet tot die hoogte stijgen, die het bestuur graag zou hebben gezien. Vergaderruimte kon niet worden beschikbaar gesteld, zodat slechts dank zij de grote wel willendheid en medewerking van eigenaren van pensions en kindertehuizen het winter- «lubwerk kon worden voortgezet. Op 1 Mei van dit jaar telde de vereniging 242 leden, wat een vooruitgang in het boek jaar betekent van 20 leden. Het bezoek aan de speeltuin was bevredigend. Tijdens de wintermaanden werden clubs gevormd voor handwerken, houtbewerking, balletdansen, boetseren, toneel, zang en fröbelen. Verder werd een eigen dansband samengesteld en een korfbalclub opgericht. Voor de club voor de rijpere jeugd worden met veel succes nipuvve leidsters en leiders bekwaamd. De commissie ontwikkeling en ontspan ning tenslotte organiseerde enige contact avonden. Het verslag van de penningmeester was niet van optimisme gespeend. Een batig saldo van bijna f 200 en de subsidieverhoging leidde tot algehele aflossing van de schuld op het huisje in de speeltuin. De begroting voor het nieuwe jaar werd vastgesteld op f 2068. De voorzitter, de heer Joh. C. Jung Sr. en de tweede secretaris, de heer Joh. Kun- keler, die tot de oprichters der vereniging behoren traden af als bestuursleden. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Spierieus: de eerste penningmeester, de heer Ch. de Muinck. werd herkozen. Voorts heb ben thans zitting in het bestuur: mevrouw J. TermaatKraaijenoord, mevrouw J. Fail- léJulien en de heer W. Bos. Met grote in stemming der vergadering wérden "tenslotte de heer Jung en de heer Kunkeler tot ere lid der vereniging benoemd. Will v. d. Berg is een schrijver, die zo ongeveer drie toneelstukken in de maand kan afleveren, welke bezigheden hij dan on der pseudoniemen Tom Dekker, Will Braken burg, Rosita Peters, Gré van Gameren. Wim Dumont, etc. pleegt te verrichten. De resul taten zijn er dan ook naar. De tragedie „Geef mij uw hand", welke Dinsdagavond door „Heemsteeds Amateur To neel" in het Minerva theater werd opgevoerd, onderscheidt zich in niets van zijn andere werken en biedt de traditionele verzameling clichéfiguren, waarbij zelfs het veelbeproefde blinde meisje weer ten tonele wordt gevoerd, om toch maar vooral veel indruk op het pu bliek te maken. Ook het toevals-element speelt een onwaarschijnlijk grote rol, wan neer een vader, onschuldig van misdaad ver dacht, zijn dochter na vele jaren weer in een armelijk pension ontmoet, waarbij zij hem natuurlijk voorlopig niet herkennen mag. En de dialoog welke de auteur zijn figuren in de mond legt, is al evenmin in staat de aandacht steeds gevangen te houden. „Een tevreden publiek is belangrijker dan slechte kritieken", laat de schrijver Max van Gent ergens in dit stuk zeggen. Nu, daar houden wij het dan maar op. Want onder regie van J. J. Schelvis heeft H. A. T. het beoogde effect volkomen be- r«ikt en bij de dramatisch bedoelde scènes werd er van de zakdoeken een veelvuldig gebruik gemaakt. Een bewijs dat het publiek soms merkbaar onder de indruk was. De spe lers mogen heJ zich een eer rekenen met dit stuk een dergelijk resultaat te hebben be haald, waarvan ditmaal vooral J. Swinkels, als de zwaar beproefde vader, weer een van zijn bekende typeringen liet zien. J. v. d. Veldt was een politieman met autoriteit en het is te betreuren dat de rol van Kuilman niet sterker was bezet, zodat de ontmaskering van de dader in het laatste tafereel weinig overtuigend was. Van de dames zagen wij verder een aandoenlijke Greetje van Rie Spek, een vlotte Anny van Ton Weyers en een temperamentvolle actrice van Corry Meijboom. De overige spelers droegen naar hun beste vermogen een groter of kleiner aandeel tot het slagen van dit stukje melo drama bij. J. v. D. VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN, 13 Mei. Aanvoer 248 vette varkens. Notering: zware 2,12—2,14; lichte 2.10—2.12; zouters 2.062,08; zeugen 1.90—2.00, handel terughoudend. Enkele 1 cent hoger. 6 nuch tere kalveren van f35f55; f 1,00f 1,15 per kg. levend gewicht. Dinsdagavond kwam de gemeenteraad van Lisse in openbare vergadering bijeen. Besloten werd een bedrag van 300 be schikbaar te stellen voor het aanschaffen van twee schoolborden voor de Sint Jo- sephschool. Voor vervanging van de dak bedekking van zestien dakvensters en het torentje van de Sint Agathaschool werd 2800 gevoteerd. Het bestuur van de R.K. school aan de Engel had een verzoek ingediend gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van leesboeken en voor aankoop van een radio, om naar schooluitzendingen te luis teren. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken op het verzoek om de radio. De heren Ransdorp en De Vries hadden waar dering voor schooluitzendingen en wilden gunstig op het verzoek beschikken. Beslo ten werd het verzoek aan te houden voor nader onderzoek. De raad verklaarde zich accoord met het voorstel om de woning aan de Grachtweg 29 onbewoonbaar te verklaren. De politie verordening werd aangevuld met een be paling waardoor het verboden is zonder vergunning schillen en afval op te halen, De gemeente zal de brug in de Stations weg overnemen, onder voorwaarde, dat de Nederlandse Spoorwegen een bedrag van 600 zullen betalen voor herstel van de brug en een bedrag van 12 per jaar voor onderhoud. De heren A. Tibboel, J. P. Koning en E. Scholte werden opnieuw gekozen tot leden van de raad van commissarissen van de N.V. Eleetriciteilsbedrijf. De vergadering verenigde zich met het standpunt van B. en W. om niet in te gaan op het verzoek van hotel- en caféhouders de cafés op Zaterdag en Zondag een uur later te doen sluiten. B. en W. stelden de gemeenteraad voor met een bedrag van 100.000 deel te nemen in het garantiefonds der Stichting Keuken hof. Het bedrag zal niet eerder worden aangesproken nadat het door het Centraal Bloembollen Comité beschikbaar gestelde garantiebedrag van 200.000 is uitgeput. Een uitvoerige gedachtenwisseling werd over het voorstel gevoerd. De protestantse fractie wilde aan het beschikbaar stellen van de garantie de bepaling voegen, dat de Keukenhof niet op Zondag geopend zal zijn. Andere fracties verzetten zich hier tegen. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen met aantekening, dat de Pro testantse fractie zich verklaarde tegen openstelling op Zondag. BINNENLAND Koningin Elizabeth van België, die ere lid is van de Nederlandse Bachvereniging, zal op 13 Juni het Bach-Handel-concert bij wonen in de St. Janskerk te Gouda. Dit con cert wordt gegeven tijdens het Holland- Festival 1952. Naar aanleiding van de reis, die het Koninklijk Paar heeft gemaakt naar Ame rika, is op verzoek van de Koningin een collectie van 434 Nederlandse kinderteke ningen per vliegtuig naar de Nederlandse ambassade in de V. S. verzonden. De collec tie zal in verschillende-Amerikaanse steden worden tentoongesteld. Na deze exposities zal de collectie aan het „Arts for World- Friendship Committee" worden overgedra gen, dat bezig is een internationale uitwis seling van kindertekeningen te organiseren. Ook de moeders en vaders van jeugd herbergen zullen een steentje bijdragen voor het grote geschenk (een nieuwe jeugdher berg), dat de Nederlandse Jeugd Herbergen Centrale bij haar 25-jarig bestaan zal worden aangeboden. Jeugdherberg-ouders uit Vier lingsbeek, Arnhem. Wieringen, Eist, Vught, Amsterdam, Haarlem, Blaricum, Ginneken en Heemskerk, gaan van begin November 1952 tot eind Maart 1953 op tournée met Nicolai Ljeskof's „De kunstenmaker Pam- phalon". De dienst LemmerAmsterdam vice versa over het IJselmeel zal na een lang durige stilstand met ingang van 15 Mei wor den hervat. Op 5 Juli begint de zomerdienst regeling. Van die datum af zullen de diensten tussen beide plaatsen worden onderhouden door het s.s. „IJsselstroom" en het s.s. „Jan Nieveen". Ter versterking van het Nederlandse Detachement Verenigde Naties op Korea, zijn gisteravond 25 vrijwilligers, onder com mando van de eerste luitenant C. D. Huiskes, per vliegtuig van Schiphol naar Korea ver trokken. Evenals bij de vorige detachemen ten bevonden zich hierbij ook weer verschei dene oud-leden van het eerste detachement. Douane-ambtenaren hebben in Vaals twee koffiesmokkelaars aangehouden, die ieder 20 kilo koffie vervoerden. De twee mannen werden gearresteerd en de koffie is in beslag genomen. De verkenners van de beide Neder landse padvindersorganisaties hebben met hun actie ,.'n Heitje voor 'n karweitje", die van 14 tot en met 19 April werd gehouden honderdduizend gulden 400.000 heitjes verdiend, een opbrengst die de verwachtin gen verre heeft overtroffen. Her bedrag, dat voor de helft aan de beide hoofdkwartieren wordt afgestaan, stelt de Nederlandse pad vinders in staat alle gebrekkige padvinders uit te zenden naar een internationale bijeen komst, die het volgend jaar in België voor hen wordt gehouden. Twee Amsterdamse effecfenfirma's, de fa. Van Bommel en Co. en de fa. C. Lind en Zoon, zullen met ingang van 1 Juni gaan samenwerken onder de naam C. Lind en Zoon. Deze fusie houdt verband met het uit treden van een firmant van een dezer firma's, de heer M. F. van Bommel, die tevens lid is van de raad van bijstand van de Vereniging voor de Effectenhandel. De heer Van Bom mel gaat een leidende functie bekleden in de sociale sector van het bedrijfsleven. Vandaag viert de acleur Piet Bron zijn zeventigste verjaardag. In zijn bijna 50-jarige carrière heeft hij meer dan 400 rollen ge speeld. Hij maakt thans deel uit van de Haagse Comedie. Bekend werd hij mede door zijn optreden als „de Kruik" in de film naar het boek „Merijnije Gijzens Jeugd" van A. M. de Jong. In Katwijk zijn Dinsdag bij de viering van de vlaggetjesweek luchtballonnetjes losgelaten. Aan elk ballonnetje is een kaart bevestigd. De vinders die deze kaarten op sturen, zullen een vaatje haring ontvangen. Er zijn 500 ballonnen losgelaten. B. en W. van Amsterdam stellen de raad voor prof. dr. C. Goedhart, thans buiten gewoon hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, te benoemen tot gewoon hoog leraar io de staatshuishoudkunde aan deze universiteit en prof. mr. dr G. M. Verrijn Stuart te Amsterdam te benoemen tot bui tengewoon hoogleraar in de staathuishoud kunde, in het bijzonder de leer van het bank wezen en van de internationale economische betrekkingen. B. en W. van Amsterdam hebben de raad voorgesield ten behoeve van de wo ningbouw in Tuinstad Slotermeer te Am sterdam-West aan woningbouwverenigingen geldleningen te verstrekken tot een totaal van f 6.436.000. Voor de zittingsperiode van de Sociaal Economische Raad welke op 31 Maart 1954 eindigt is tot voorzitter benoemd prof. mr. F. de Vries te Amsterdam. Aan de Lloydkade te Rotterdam zijn gisteren 125 Nederlandse en 54 Belgische Koreavrijwilligers. die met het Amerikaanse I roepentransportschip „Generaal J. H. Mc Rae" in ons land waren aangekomen ont scheept. De Nederlandse vrijwilligers waren op 26 Mei 1951 naar Korea vertrokken. Generaal Sir John Harding, opperbevel hebber van het Britse Rijnleger, heeft op uitnodiging van luitenant-generaal B. R. P. F. Kasselman in het Zuiden van Noord- Brabant militaire oefeningen bijgewoond. Het Verbond van Nederlandse Werk gevers, het Katholieke Verbond van Werk gevers-vakverenigingen en het Verbond van Prot.-Christelijke Werkgevers hebben in een telegram aan de minister-president aan gedrongen op spoedige voortzetting der be handeling van het wetsontwerp inzake de wijziging der omzetbelasting, aangezien een vertraging voor de betrokken bedrijfstak ken een funeste invloed op de wegens de verwachte prijsdaling reeds thans stagneren de afzet zou hebben. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Heemstede zal niet op Maandag 19 Mei maar op Dinsdag 20 Mei van 10 tot 12 uur spreekuur houden. De Harmonie Crescendo geeft op Vrij dag 16 Mei een concert in de nieuwe mu ziektent nabij Dreefzicht in de Hout. Het programma luidt: Harmonie Crescendo-mars (Jac. Bijster), Ouverture Maritana (Edy Wallace), Kaiserwals (Joh. Strauss), Scherzo (Meindert Boekei), Colonel Bogey on Parade (K. J. Alford), Vrijheidsmars (Jac. Bijster), Ouverture Rosamunde (F. Schubert), Twee Slavische dansen (A. Dvorak), De we'houder van Openbare Werken der gemeente Haarlem, de heer A. J, M. fi n- genent. zal niet Donderdag, maar Vrijdag om tien uur spreekuur houden.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7