Westen maakt de grootste haast met afsluiting Duitse verdragen f Nieuwe voetbal-visietelevisie „Opneming West-Duitsland" mag niet worden vertraagd Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Oost-Duitsland dreigt met onmiddellijke représailles Ontdekking van het Handelsblad Geallieerde concessie Onlusten in Algiers eisen twee doden Clark desavoueert Colsons „accoord" Luchtvaart confereert over benzinetekort Labour wenst éérst Duitse verkiezingen Het woord is aan Oplossing voor conflict over omzetbelasting? Engeland levert haring aan de Sovjet-Unie Eisenhower in Londen Truman kapittelt Congres O er-typisch Diensten verder ingekrompen De zaak-Fechteler Europees debat in Lagerhuis Een meesterwerkje van de twintigste eeuw Begrafenis van baron Michiels van Verduynen Amerikaanse staal- arbeiders houden voet bij stuk Amerikaanse patrouille door Russen doorgelaten Commerciële televisie komt in Engeland 66e JAARGANG No 261 DONDERDAG 15 MEI 19 52 296e JAARGANG No 114 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Een woordvoerder van de Franse regering heeft bekendgemaakt, dat Maandag de ministers der zes betrokken landen in Parijs bijeen zullen komen voor een nadere bestudering van het ontwerpverdrag over het Europese leger, dat Vrijdag jongstleden door de experts werd geparafeerd. Het trekt in politieke kringen de aandacht, dat tot deze conferentie be sloten is, terwijl in Bonn nog steeds verder moet worden overlegd over de collectieve overeenkomsten tussen West-Duitsland en de bezettings- mogendheden, waarin ook de Duitse bijdrage aan het Europese leger zal moeten worden vastgesteld. De oorspronkelijke bedoeling was, zoals men weet, de minister-conferentie in Parijs pas na afsluiting van het ver drag van Bonn bijeen te roepen. Waarschijnlijk zal men thans trachten via het overleg inzake de Europese defensie-gemeenschap op Adenauer, die Maandag ook in Parijs wordt verwacht, gezamenlijk pressie uit te oefenen. Minister Schuman heeft dan ook gisteren gezegd, dat men binnen twee weken de afsluiting der onderhandelingen in Bonn kan verwachten. Van dit soort optimistische verklaringen zijn er echter in de loop der laatste weken, zoals men weet, al verscheidene afgelegd. Naar D.P.A. in Bonn verneemt, zou het Duitse verdrag op 24 Mei te Bonn door de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken en kanselier Adenauer worden on dertekend. Ook te Parijs en Londen is voorspeld, dat de verdragen in het laatst van deze maand zullen worden getekend. Naar Reuter meldt, is minister Acheson van plan binnen ongeveer tien dagen naar Europa te vertrekken met het oog op de voorgenomen ondertekening van het stelsel van verdragen tussen de Westelijke mo gendheden en West-Duitsland. Ook is Acheson van plan tegenwoordig te zijn bij de ondertekening van het verdrag voor de Europese verdedigingsgemeenschap. Op de bespreking van gisteren tussen de geallieerde Hoge Commissarissen en Ade nauer hebben de geallieerden de belang rijke concessie gedaan, dat het Duitse ver drag automatisch zal worden herzien als Duitsland verenigd wordt. In de vorige tekst stond „kan worden herzien." De West- Duitse regeringspartijen hechten grote waarde aan deze wijziging. Oost-Duits antwoord De voorlichtingsdienst der Oost-Duitse regering heeft Woensdag in een reactie op de Westelijke antwoordnota aan de Sovjet- Unie verklaard dat deze „een nieuwe po ging der Westelijke mogendheden is om de onderhandelingen te rekken, opdat zij in tussen in staat zullen zijn de contractuele, overeenkomsten met West-Duitsland er „doorheen te jagen". Voorts wordt ver klaard dat „de Westelijke geallieerden zich in hun nota hebben uitgesproken tegen een vredesverdrag met Duitsland, gepoogd hebben het houden van verkiezingen in ge heel Duitsland onmogelijk te maken en ge weigerd hebben in te stemmen met een onderzoek door vertegenwoordigers der vier bezettende mogendheden naar de voor waarden voor het houden van verkiezingen in de vier bezettingszones". De Oost-Duitse president, Wilhelm Pieck, heeft Woensdagavond op een grote in Frei berg gehouden bijeenkomst verklaard, dat Oost-Duitsland „geen tijd zal verliezen met het treffen van voorbereidingen om zich tegen elke aanval te verdedigen, in dien de West-Duitse bondskanselier Ade nauer een contractuele overeenkomst met de Westelijke verbondenen sluit". „Ondanks de bedreigingen, geuit door de misdadige bende van Adenauer en de Ame rikaanse oorlogsstokers, zullen wij niet alleen staan", zeide hij. „Het land van de grote Stalin, de Sovjet-Unie, het China van Mao tse Toeng en de Oost-Europese volks democratieën zullen ons helpen bij de ver dediging van onze rechtvaardige, ja heilige zaak". Oost-Duits leger De Oost-Duitse jeugd zal met enthou siasme een oproep beantwoorden om zich op te geven voor een nationaal leger ter verdediging van de vrede en de onafhan kelijkheid van Oost-Duitsland, aldus heeft Franz Dahleip, lid van het politieke bureau der Oost-Duitse socialistische eenheids partij, Woensdag tot een bijeenkomst van Oost-Berlijnse „slachtoffers van het fascis me" verklaard. Volgens het Oost-Duitse persbureau A.D. N. verklaarde Dahlem voorts, dat dit leger onmiddellijk na ondertekening van de con tractuele overeenkomsten door West-Duits land en de Westelijke geallieerden zal wor den opgericht. (Van onze correspondent in Londen) In het Britse Lagerhuis heerste gisteren grote voldoening over de totstandkoming van een handelscontract met Rusland voor de levering van gezouten haring tot een waarde van 850.000 pond sterling. De on derhandelingen hierover waren reeds lang voor het begin van de Moskouse economi sche conferentie' begonnen. De haringhan- del met de Russen lag sinds de oorlog stil. De leveranties betekenen een opleving voor de kustplaatsen in Schotland en East- Anglia en zullen waarschijnlijk ook vergro ting van de vissersvloot tengevolge hebben. Zoals men weet, wordt gezouten haring in Engeland vrijwel niet gegeten. De Engel sen gruwen er van. LONDEN (Reuter). Generaal Eisen hower is heden, vergezeld van zijn echt genote, te Londen aangekomen. Hij brengt een afscheidsbezoek van twee dagen aan Groot-Brittannië. De generaal zal Donder dag het noenmaal met Koningin Elizabeth en het avondeten met president Churchill gebruiken. Eisenhower en echtgenote zul len ook door de koningin-moeder en door koningin Mary worden ontvangen. Naar functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Defensie mededelen, zijn aan generaal Eisenhower de officiële orders uitgevaardigd om naar de Verenigde Staten térug te keren. Dit zal waarschijn lijk eind Mei of begin Juni geschieden. Voor de eerste maal is een interlandwedstrijd in ons land geteleviseerdDe uitzen ding, die er van gegeven is Woensdagavond, is uitstekend geslaagd. In Haarlem, en vele andere steden in het land volgden velen in de huiskamer en op straat de verrichtingen van het Oranje-team. Op de foto: de camera-mensen tijdens de wedstrijd tegen Zweden in het Olympisch Stadion. ORLEANSVILLE (Reuter) Te Or- leansville in West-Algiers hebben gisteren wanordelijkheden plaats gegrepen. Zes a zevenhonderd demonstrerende jongens van vijftien a twintig jaar, die met stokken en sikkels waren bewapend, verzetten zich te gen de politie. Zij bekogelden de politie mannen met stenen. Deze losten eerst waarschuwingsschoten in de lucht, doch toen dit niet hielp, werd met scherp ge schoten. Twee demonstranten werden do delijk en een derde ernstig gewond. De po litie kreeg hulp van mobiele garde en de betogers werden verspreid. De demonstratie was georganiseerd ter gelegenheid van de aankomst in Orleans- ville van Messali Hadj, leider van de „be weging voor de overwinning der democra tische vrijheden" (de Algierse nationalisti sche partij). Messali Hadj is na de botsing tussen betogers en politie gearresteerd. Gouverneur-generaal Roger Leonard heeft bepaald, dat de arrestant zich niet meer in Algiers mag ophouden. Men acht het mo gelijk dat hij per vliegtuig naar Frankrijk zal worden overgebracht. In het gebouw der directie van openbare werken te Tunis is Woensdagmiddag een bom ontploft. Er zijn drie gewonden. kennan overhandigt geloofs brieven. Woensdag heeft de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Kennan, zijn geloofsbrieven overhandigd aan presi dent Sjwernik. Hij beschreef de plechtig heid als „hoffelijk en correct". TOKIO, (Reuter) De opperbevelheb ber van de UNO-strijdkrachten in Korea, generaal Mark Clark, heeft heden het „ac coord", dat de vorige commandant van het krijgsgevangenenkamp op Koje, brigade generaal Colson, met de gevangenen had gesloten, geheel gedesavoueerd. Colsons nota aan de Noordelijken „heeft geen enkele waarde", aldus de verklaring. „Generaal Colsons bevoegdheid om met de gevangenen te onderhandelen hield niet de bevoegdheid in om ook maar een en kele van de gemene en valse klachten, waarop zij hun eisen grondvestten, te aan vaarden. Uit een onderzoek is gebleken, dat de hele zaak zorgvuldig was voorbe reid om propaganda te maken, teneinde de krijgsgevangenenkwestie te Panmoendjom te benevelen", aldus de verklaring van ge neraal Clark. In Panmoendjom heeft heden de woord voerder van de UNO voorgesteld de bijeen komsten te verdagen tot de Noordelijken met een tastbaar voorstel zouden komen. De Noordelijken wezen dit voorstel af, waarna besloten werd morgen weer te ver gaderen. De bijeenkomst heeft vandaag 48 mi nuten geduurd. Dertig van de achtenveertig minuten van de bijeenkomst van heden werden in be slag genomen door de Noord-Koreaanse ge neraal Nam II, die een lange lijst van doof de UNO in Korea bedreven „oorlogsmis daden" voorlas. Hij maakte zelfs melding van „atoombommen". Admiraal Joy ver klaarde na de bijeenkomst, dat deze „uit barsting van propaganda" „aan dwaasheid grensde". WASHINGTON (AFP). „Wij zijn be zig de koude oorlog te winnen, maar ik vrees, dat wij hem zullen verliezen als het Congres volhardt in de houding, die het op het ogenblik aanneemt", aldus heeft presi dent Truman verklaard in een toespraak te Washington. De president zinspeelde op de door het Congres aangenomen wijzigin gen in de credieten voor de hulp aan het buitenland. President Truman zeide ver der, dat de door de regering ingediende begroting „niet fatsoenlijker zou kunnen zijn". Hij voegde er aan toe: „Het is iets verschrikkelijks met het Congres te wer ken in een jaar van presidentsverkiezin gen". XXXXXXXX»COCCOOCC<X)CCOOCOCOOOCOOCCCOCCCXOOOCCOOOCOOCCOCX Het eerste Argentijnse congres van pro fessoren heeft besloten dictator Juan Perón en zijn echtgenote Eva de ere titel te verlenen van respectievelijk „oertype van een Argentijnse professor" en „geestelijke beschermvrouwe van de Argentijnse universiteiten". XDOOOOOCOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOC (Van onze correspondent te Parijs) De internationale organisatie van lucht vaartmaatschappijen, de I.A.T.A., is sinds gisteren in Parijs in een spoedvergadering bijeen, om te overleggen, welke maatrege len moeten worden genomen m verband met de staking in de Amerikaanse petro- leum-industrieën. Deze heeft tengevolge gehad, dat de benzineproductie sinds 15 dagen met 35 procent is gedaald, waardoor nu ook de laatste Europese reserves direct worden bedreigd. Deze situatie had ver schillende luchtvaartmaatschappijen al ge noopt hun diensten sterk in te krimpen en thans zal zeker tot een verdere beperking worden overgegaan. De K.L.M., zo heeft een woordvoerder hier verklaard, had haar maatregelen al eerder genomen, door een aantal toestellen, vooral op de verbindings lijnen met het Verre Oosten, terug te trek ken. Ook de Engelse zustermaatschappij heeft haar activiteit sinds enkele dagen al tot op 87 procent beperkt en op de Duitse luchtdiensten vliegt in sommige gevallen, zoals tussen Parijs en Hamburg, nog maar de helft van het aantal toestellen van vroe ger. Alleen de Franse maatschappij Air France had tot dusver haar oude activiteit weten te handhaven. Maar op initiatief van de I.A.T.A. zullen nu ook zeker de Fransen tot een vrij sterke inkrimping hun toe vlucht moeten nemen. Wanneer het Amerikaanse conflict nog lang voortduurt, waarmee volgens de laat ste berichten ernstig moet worden reke ning gehouden, zal zelfs volledige stopzet ting van het luchtverkeer in overweging moeten worden genomen. De ontdekking van de redacteur-buiten land van het „Algemeen Handelsblad", de heer A. P. A. A. Besnard, dat het vorige week door „Le Monde" gepubliceerde „rap port van admiraal Fechteler" in grote trek ken en veelal woordelijk gelijkluidend is aan een artikel van commander Anthony Talerico van de Amerikaanse marine dat-in de „Proceedings" van September 1950 van het Amerikaans vlootinstituut verscheen, betekent weer een nieuwe ontwikkeling in deze kwestie. „Dit bevestigt de reeds door admiraal Fechteler zelf gedane ontkenning van authenticiteit van de publicatie", aldus hebben officieren van Fechteler's staf aan Reuter's correspondent te Washington ver klaard. Naar wij vernemen, heeft „Het Handels blad" telegrafisch aan „Le Monde" het aanbod gedaan, een commentaar op de onthulling van de heer Besnard in zijn kolommen op te nemen. „Proceedings" verklaarde destijds bij de publicatie van Talerico's artikel uitdrukke lijk, dat de daarin geuite meningen en be weringen als persoonlijk beschouwd moes ten worden en niet als weerspiegeling van officiële inzichten. In de publicatie van „Le Monde" zijn hier en daar wijzigingen op de tekst van Talerico's artikel te vinden, die klaarblij kelijk-een indruk van actualiteit moesten wekken, aldus Reuter. Van de vele tussen haakjes geplaatste alinea's in de publicatie van „Le Monde", die volgens het bijschrift van de redactie samenvattingen waren van gedeelten uit het „rapport" welke vanwege hun militair karakter niet voor volledige weergave geschikt waren, blijkt er geen enkele op het oorspronkelijke artikel van Talerico te corresponderen. Uit Franse reacties is op te maken, dat men de mening huldigt als zou de onthul ling van het Handelsblad in het geheel geen argument tegen de echtheid van het rap- port-Fechteler zijn. Men zegt dat het zeer goed denkbaar is, wanneer een militair opperbevelhebber gebruik maakt van ge gevens, die van oudere datum zijn, temeer waar de publicatie in „Proceedings" onge twijfeld ook gestoeld was op militaire rap porten. In perfecte formatie stijgen deze zeven Britse Meteors bijna loodrecht de lucht in, met ver beneden zich de Suezkanaal-zöne, toneel van veel onrust en spanning. Aan de oever van 't meer Timsah ligt, in de diepte, de stad Ismailia, het hoofdkwartier van de Britse luchtmacht in het Midden Oosten. Deze foto is met een luchtcamera genomen uit een straaljager, die even buiten de groep Meteors in de formatie meevloog. tangkuban prahu in werking Een vuurkolom van bijna twintig meter hoogte uit de krater „Kawah Ratu" van de bij touristen welbekende vulkaan in de Preanger, de Tangkuban Prahu, levert de laatste dagen een „beangstigend mooi" schouwspel op. Ambtenaren van de vulca- nologische dienst hebben medegedeeld, dat de gevaren van een eventuele uitbarsting zijn beperkt tot anderhalve kilometer bui ten de wand van de krater. Zelfs bij een vrij hevige eruptie bestaat er in het geheel geen gevaar voor de in de nabijheid gele gen plaatsen Lembang en Bandung. LONDEN. (Reuter). In het Engelse Lagerhuis is gisteren een debat gehouden over de Europese aangelegenheden. Bij de opening van het debat verklaarde de mi nister van Buitenlandse Zaken, Eden, dat elke poging om nieuwe belangrijke voor waarden voor de herbewapening van Duitsland te stellen, de kans op overeen komst zou vernietigen. De leiders van de Labourpartij hadden verklaard, dat in West-Duitsland nieuwe verkiezingen zou den moeten worden gehouden, voordat de Duitsers worden herbewapend. „Het zou op dit ogenblik zeer noodlottig voor Enge land zijn, een dergelijk voorstel aan de an dere Westelijke landen te doen", aldus Eden. „Een dergelijk voorstel, door het hoofdbestuur van de Labourpartij gedaan, zou neerkomen op het saboteren van al het werk, dat jaren lang voor de opbouw van de defensie van Europa is verricht. Het zou betekenen, dat de zaak voor onbepaal de tijd wordt tegengehouden en voor de herfst of de winter van het volgende jaar niets zou kunnen worden ondertekend. De huidige Duitse regering is ten volle ge rechtigd namens de bevolking van de fede rale republiek te spreken evenais iedere andere op democratische wijze gekozen re gering". Ook de moderne schilderkunst is ruim schoots vertegenwoordigd in de reeks cul turele manifestaties, die onder het motto „Meesterwerken van de twintigste eeuw" deze maand te Parijs wordt gehouden. Op een persconferentie verklaarde Salvador Dali, op de vraag of hij nu werkelijk een genie was: „Stellig ben ik een genie. De geschiedenis heeft drie werkelijk grote schilders gekend en wel Leonardo da Vin ei, Johannes Vermeer en Salvador Dali. Aangaande zijn excentriciteiten merkte hij op: „Ik doe heel veel dingen in het begin voor de grap', 'maar daarna begin ik er zelf in te geloven". Het hierbij gereproduceerde schilderij is niet van hem, maar van Jean Miro. Het voor de opbouw van de Europese defensie verrichte werk heeft invloed ge had op de politiek van de Sovjet-Unie, zo ging Eden voort. „Ongetwijfeld beginnen zich resultaten van onze politiek af te te kenen. De laatste Sovjet-Russische stap pen moeten nauwkeurig worden onder zocht en overwogen. Misschien wijzen zi op een verandering in de Russische poli tiek en spreekt er een verlangen uit naar een regeling op sommige punten", aldus Eden. De leider van de Labour-oppositie, Attlee. verklaarde niet te willen zeggen, dat men op West-Duit.se verkiezingen moet staan maar het is van belang, dat de Duitse be volking voor zover mogelijk zich eens ver klaart met de opneming in de Europese verdedigingsgemeenschap. Attlee zeide bezorgd te zijn over de hou ding van de V.S. ten aanzien van het Euro pese leger. „De feitelijke strijdmacht van de E.V.G. is niet erg groot. Wanneer zij niet de steun of tenminste de garantie dei- strijdkrachten van Engeland, Canada en de V.S. heeft, is zij geen bijzonder grote verdedigingsmacht voor West-Europa", al dus Attlee. Deur dicht? Bevan, voormalig minister van gezond heid, verklaarde, dat het Westelijke ant woord op de Russische nota „de deur dicht slaat" voor de besprekingen over Duits land. Zijns inziens zijn de Russen „even verontrust over de internationale toestand als wij". „Ik ga geloven, dat er een rede lijke poging moet worden gedaan, de hui dige spanning te verminderen", aldus Bevan. Selwyn Lloyd, minister van staat voor buitenlandse aangelegenheden, besloot het debat namens de regering. „Men is het er in elk vrij land thans wel over eens. dat de Sovjet-Unie imperialistisch is. Zij wil de vrije volken een vals gevoel van veilig heid bijbrengen. De communisten zullen met hun tactiek van staatsondermijning en het omverwerpen van niet-communisti- sche regeringen zo ver gaan als zij slechts kunnen. Het is belachelijk om te zeggen, zoals de heer Bevan heeft gedaan, dat de Britse antwoordnota aan de Sovjet-Unie bete kent dat „de deur voor de neus van het Kremlin is dicht geworpen". Wij wensen slechts dit: geen lange en moeizame on derhandelingen, doch het zo spoedig moge lijk bereiken van een regeling". Hiermede was het debat geëindigd. Er is geen motie ingediend en er werd geen stemming uitgelokt. De begrafenis van mr. E. F. M. J. baron Michiels van Verduynen, de Dinsdag over leden Nederlandse ambassadeur in Londen, is vastgesteld op Zaterdag 17 Mei omstreeks twaalf uur op de R.K. begraafplaats te Wassenaar. Om elf uur begint in de St. Willibrorduskerk aldaar de mis van re quiem. B o i 1 e a u Wie zich niet kan beperken kan niet schrijven. (Van onze parlementaire redacteur) Nu minister Lieftinck het onlangs ge amendeerde ontwerp tot wijziging van de omzetbelasting heeft ingetrokken om het opnieuw zonder het amendement inzake de vrijstelling van tijdschriften in te dienen mag men aannemen dat het conflict tussen de minister en de Tweede Kamer op een betrekkelijk bevredigende wijze tot oplos sing zal komen, in zover in elk gevaï be vredigend, dat de verlaging van omzetbe lasting voor een aantal artikelen er nu spoedig zal komen. Aangenomen mag wor den dat de minister hierbij op een meer derheid in de Tweede Kamer zal kunnen rekenen. Hij heeft reeds aangekondigd nog in de ze parlementaire periode een wetsontwerp inzake de omzetbelasting op tijdschriften aanhangig te zullen maken. Daarmee geeft hij te kennen tegemoet te willen komen aan de wensen van de Kamer op dit punt. Het is echter twijfelachtig of de Kamer dit ontwerp nog in deze periode zal willen af handelen. Aangenomen mag worden dat het kabi net achter dit beleid van de minister van Financiën staat, aangezien deze kwestie in de ministerraad onder de ogen is gezien. Beroep. „Oostenrijk zal een beroep op de UNO doen, iridien de pogingen om een verkort Oostenrijks vredesverdrag te sluiten, geen succes opleveren", zeide de Oostenrijkse bondskanselier dr. Figl gis teren in een door hem te Washington af gelegde verklaring. PHILADELPHIA (Reuter). De Ame rikaanse bond van arbeiders in de staal industrie heeft met algemene stemmen be sloten opnieuw in staking te gaan, wan neer de werkgevers niet onmiddellijk een bevredigende loonsverhoging geven. Het besluit werd genomen onder zeer grote bijval van de 2500 vertegenwoordrt gers van vakverenigingen, die op de door de bond uitgeschreven bijeenkomst tegen woordig waren. Vele afgevaardigden snel den naar het spreekgestoelte en schudden voorzitter Murray de hand, nadat hij had verklaard: „Wij eisen een onverwijlde op lossing van de crisis in de staalindustrie". Voor de stemming over de resolutie had de ter vergadering aanwezige Amerikaan se minister van Arbeid, Tobin, verklaard, dat overeenstemming slechts kan worden bereikt op basis van de aanbevelingen van de Amerikaanse raad voor de loonstabili- satie, die de werkgevers evenwel geweigera hadden te aanvaarden. De commissie voor loonstabilisatie heeft Woensdag de loonsverhoging, die aan de 90.000 stakende arbeiders in de Amerikaan se olie-industrie kan worden verleend, op vijftien dollarcent per uur gesteld. Dit besluit van de commissie betekent geen aanbeveling, maar een aanwijzing van de maximum-verhoging, die zij kan goed keuren. BERLIJN (Reuter). Sovjet-Russische wachten hebben gisteravond een Ameri kaanse patrouille tot de autoweg tussen Berlijn en West-Duitsland in Westelijke richting toegelaten. Dit is de eerste maal sedert Donderdag, dat een'patrouille weer wordt doorgelaten. Vanochtend zal een Britse patrouille pogen tot de autoweg toegang te verkrijgen. Drie Westelijke geallieerde hoge officie ren hebben gisteren een bezoek aan het hoofdkwartier van het Russische leger te Potsdam gebracht om over het ophouden der patrouilles in de afgelopen dagen te spreken. Westelijke functionarissen wei gerden zich over het onderhoud uit te la ten. Britse en Amerikaanse patrouilles rij den op de autoweg om geallieerde voertui gen, die moeilijkheden hebben, te helpen. LONDEN (Reuier). De Britse regering heeft meegedeeld, dat over enige jaren, wanneer personeel en grondstoffen aan de wapenindustrie kunnen worden onttrok ken, in Engeland commerciële televisie zal worden ingevoerd. Intussen zal echter de monopolistische positie van het staatsbe drijf de „British Broadcasting Corporation" (BBC) op het gebied van radio en televisie worden versterkt. De regering kondigde in haar verklaring ook nieuwe maatregelen aan om te ver hinderen, dat de BBC aan politieke doel einden ondergeschikt wordt gemaakt. Een college van hoge functionarissen, onder wie de premier, de leider van de oppositie en de president van het hooggerechtshof, zal on der leiding van de voorzitter van het Lager huis verantwoordelijk zijn voor de benoe ming van het bestuur van de BBC, dat grote bevoegdheden heeft. AANHOUDEND DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: In de nanacht en vroege ochtend plaat selijk mist. Overigens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Meest zwakke wind en weinig verande ring in temperatuur. 16 Mei Zon op 4.45 uur, onder 20.29 uur. Maan op 1.56 uur, onder 11.32 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 15 Mei Hoog water: 7.34 en 20.08 uur. Laag water: 3.08 en 15.35 uur. Vrjjdag 16 Mei Hoog water: 8.39 en 21.17 uur. Laag water: 4.02 en 16.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1