Verlies voor de Gaullisten bij Franse Senaatsverkiezingen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Socialisten zetten Adenauer nogmaals onder zware druk „Rechtmatige hervormingen in Tunis moeten worden bespoedigd" Een Afscheid Collaborateur Flandin niet gekozen, premier Pinay krijgt de wind mee Treinbotsing in Turkije Het woord is aan Christen-democraten keuren zijn verdragen-systeem echter goed Kwajongensstreek of roofoverval? Britse zakenlieden in China geven het op Prof. Lieftinck naar Turkije? Zafrullah Khan had benauwd moment Taft gelooft niet aan Russische invasie Benzineschaarste blijft Premier Pinav verbiedt staking bij AFP Spoorwegverkeer omgelegd in Oost-Duitsland Krasse taal in Panmoendjom Twee knapen vielen sigarenwinkelier aan Truman houdt eerste verkiezingstoespraak Eisenhower wint in Oregon, verslaat Taft in Vermont Nieuw ontwerp-statuut Esso laat tankschip van 26.650 ton bouwen Amerikaanse aansporing tot Frankrijk Arabische Liga in actie Ruzie over lekkende keuken ontaardde in steekpartij Wereldbank: geen commentaar 66e JAARGANG NO 264 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 19 MEI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 117 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GENERAAL EISENHOWER zal vandaag jn ons land aankomen. Het is zijn laatste bezoek als opperbevelhebber in Europa. Hij zal er niet meer dan een etmaal aan beste den: een korte spanne tijds, maar zo druk bezet dat men het toch geen vluchtig af scheidsbezoek kan noemen. Het besluit een afscheidstournée, die haar Zuidelijkste op treden in Turkije en haar Noordelijkste in Noorwegen heeft gevonden; de vergelijking met de concertreis van een internationale ster dringt zich op. Die benaming is dan ook wel op Eisenhower toepasselijk, al ont breken in zijn geval de volle zalen en juichende menigten. Ook de bij podium sterren meestentijds opvallende ijdelheid: tot Eisenhower's begaafdheden behoren een natuurlijke eenvoud en een tact, die zijn welslagen in zijn loopbaan zeker sterk hebben beïnvloed. Zijn naoorlogse verblijf in Europa is ten slotte maar kort geweest. Na zijn benoe ming tot opperbevelhebber stak hij op 7 Januari 1951 de Oceaan over. Hij maakte een Europese rondreis die drie weken duurde, keerde daarop naar Washington terug, bracht er verslag uit aan rege ring en Congres en aanvaardde op 2 April 1951 zijn taak. Zijn staf werd te Fontaine- bleau gevestigd. Dus is hij maar ruim een jaar opperbevelhebber in Europa geweest. Als groot organisator heeft hij in die korte tijd veel verricht. De algemene aandacht heeft hij getrokken door zijn talrijke aan sporingen tot het verwezenlijken van Euro pese eenheid: tot de schepping van Ver enigde Staten van West-Europa. De uit werking van zijn herhaald betoog moet hem wel hebben teleurgesteld, nu zelfs het Plan- Schuman nog niet door alle betrokken lan den is geratificeerd en dus niet in werking kan treden. Verleden week, in Italië, heeft hij de bespoediging van die zaak nog be pleit. Hij is verder gegaan en heeft erop aangedrongen, ten snelste een grondwet gevende vergadering voor West-Europa bijeen te roepen. Hij heeft ons Europeanen voorgehouden dat deze daden geen geld kosten en „slechts geestelijke en morele moed" vereisen. Daar is toen op deze plaats over geschreven met de onvermijdelijke critische commentaar: wij durven niet. Het zal goed zijn daaraan te blijven herinneren zolang het nodig is. Er kan verandering komen. Allicht hoopt Eisenhower daarop; h-ij zal heengaan in de overtuiging, dat zijn streven nawerking zal doen gelden. Man nen van dit kaliber zijn nooit pessimisten. West-Europa ziet een hooggeplaatst Amerikaan heengaan die het zeer welge zind was. Teruggekeerd in de Verenigde Staten zal hij daar in de politieke strijd om het presidentschap belanden. Eigenlijk, in eerste plaats: in de strijd om de repu blikeinse candidatuur voor het president schap, waarover binnenkort door de con ventie van die partij zal worden beslist. Zijn voornaamste tegenstander terzake is de senator Robert Taft, wiens politiek ver leden hem niet kenmerkt als een man die zich sterk voor het lot van Europa zou interesseren als hij president werd. Taft is pen ervaren politicus, een oude rot in het politieke spel. Dat is Eisenhower niet. Integendeel: zijn gehele carrière is tot dusver die van een beroeps-militair ge weest. Zijn qualiteiten v.oor welslagen in staatsmanschap moet men blijkbaar zoeken in zijn gelukkige gave om de juiste mede werkers te kiezen, in zijn brede visie en in zijn mensenkennis in het algemeen. Erva ring heeft nu juist bewezen dat dit eigen schappen zijn, die een president van de Verenigde Staten in de eerste plaats en in de hoogste mate behoeft. Daar is men in Amerika zozeer van doordrongen, dat men daarom zijn candidatuur van het eerste ogenblik af, waarop zij geppperd werd, als belangrijk heeft beschouwd. Het is dus niet juist dat zij in hoofdzaak op populariteit, op de overwinning in de tweede wereld oorlog en de gemeenzame bijnaam Ike, zou steunen. Mocht Eisenhower president worden, dan zou hij niet de eerste beroepsmilitair zijn dit zich deze hoogste taak als staatsman in Amerika ziet toebedeeld. Ge kunt.beginnen met aan George Washington zelf te den ken, wiens loopbaan weliswaar geenszins eenzijdig-militair was geweest. Meer van die gevallen hebben zich voorgedaan. De enige vroegere president, wiens loopbaan van den aanvang af militair was geweest en die dan ook evenals Eisenhower op de militaire academie West Point was be gonnen, was Ulysses Simpson Grant (1822 —1885). Generaal Grant was president der Verenigde Staten van 1869 tot 1877, uit welke jaartallen al blijkt dat hij voor een tweede termijn herkozen werd, zelfs met grote meerderheid herkozen. Een merk waardig man, aan wiens persoonlijke eigen schappen die van „Ike" wel in zekere mate schijnen te herinneren en die overigens een zo stormachtig leven van „ups and downs leidde, dat het nauwelijks te evenaren schijnt. Daarover later meer. R. P. KARATSJI, (United Press) De Pa kistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Zafrullah Khan, werd gisteravond door gehelmde politiemannen in veiligheid ge bracht toen naar schatting 4000 demon stranten tijdens een godsdienstige bijeen komst de orde trachtten te verstoren. Naar schatting 30 personen werden ge wond alvorens de politie door het gebruik van traangas de vechtenden had kunnen uiteenjagen. De politie arresteerde 28 per sonen. Zafrullah Khan nam deel aan het eergis teren begonnen jaarcongres van de Moham medaanse Ahmayida-gemeenschap alhier. Hij had het voornemen een rede getiteld „de Islam als levend geloof", uit te spreken. De demonstranten waren Mohamme danen, die tegenstanders zijn van de Ah- m a y id a - gemeensch a p WASHINGTON, (United Press) Se nator Robert Taft deelde gisteravond mede, dat hij er niet aan gelooft, dat Rusland ooit van plan is geweest een militaire aanval °o West-Europa te ondernemen. Dat land, p meende hij, zou anders reeds lang ge- eden zijn opgemarcheerd naar de Kanaal- kust. Hij legde deze verklaring af in een vraag gesprek voor de televisie. Van onze correspondent te Parijs) De verkiezingen, die gisteren in een vijf tigtal Franse en overzeese departementen hebben plaats gevonden ter voorziening van 156 vacante zetels van de Senaat, zullen niet veel verandering in de samenstelling van dit op één na hoogste, maar met wei nig bevoegdheden beklede college brengen. De communisten, socialisten, katholieken en radicalen zijn vrijwel op gelijke kracht gebleven maar de Gaullisten moesten 8 van hun 35 op het spel staande zetels af staan aan de zogenaamde rechtse onaf- hankelijken. Waar het deze zelfde onafhankelijken zijn, die de sterkste steunvormen van de huidige regering, kan men de uitslag van gisteren als een opmerkelijke morele over winning voor Pinay beschouwen. We zeg gen „morele" overwinning, omdat prac- tisch de Senaat hoegenaamd geen invloed uitoefent op het dagelijks regeringsbeleid. Wel werpt daarentegen de Senaat zijn ge wicht mede in de schaal bij de aanwijzing van een nieuwe president der republiek. Dit zal over anderhalf jaar moeten gebeu ren, en daarom is het niet van belang ont bloot dat er in de Gaullistische positie een bres is geslagen. Die bres zelf kan zeker worden uitgelegd als de bevestiging van de crisis, die in de R.P.F. zich op hoog plan, namelijk in de Kamerfractie, al eerder had geopenbaard. Voor d*e 156 open plaatsen hadden zich ongeveer 700 candidateningeschreven, waaruit een college uit leden van de Kamer, Gedeputeerde Staten en de gemeenteraden het betrof hier dus een getrapte ver kiezing haar keuze moest doen. Onder de zandruiters van gisteren bevond zich tegen de verwachting in ook Pierre Etienne Flandin voormalig minister-presi dent en minister van Buitenlandse Zaken van Pétain, die na de bevrijding zijn bur gerlijke rechten had verloren en onver kiesbaar was verklaard. Ook de vier ove rige collaborateurs, die om de gunsten van de kiezers dongen, hebben gisteren bot gevangen. Doordat Flandin de vereiste meerder heid vari stemmen niet gekregen heeft, is hem aldus niet alleen de terugkeer naar het politieke leven voorlopig afgesneden, maar wordt ook de regering een netelige kwestie bespaard omdat de rehabilitatie van Flandin, die intiem met premier Pinay bevriend is, zeker in socialistische en Ka tholieke kringen weerstanden en nieuwe moeilijkheden zou hebben opgeleverd. Goed begin Zowel wegens de overwinning van de rechtse centrumpartijen als de nederlaag van Flandin kan men vaststellen, dat het een gunstig gesternte voor Pinay zal zijn, waaronder de parlementaire werkzaam heden hervat zullen worden. De regering kan zich daarover temeer verheugen, c. dat volgende weken, wanneer de nieuwe grote staatslening zal worden gelanceerd, het economisch saneringsplan, bekend als het experiment-Pinay, in zijn beslissende fase zal treden. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Binnenlandse Zaken Chapman heeft Zaterdagavond te Washing ton medegedeeld, dat, ook indien de sta king bij de Amerikaanse oliebedrijven on verwijld zou worden opgeheven, de beper kingen op het gebruik van vliegtuigbenzine toch noch enige-tijd moeten worden ge handhaafd. Chapman zette uiteen dat vliegtuigbenzine sinds het uitbreken van de Koreaanse oorlog schaars is geweest Intussen blijven de arbeiders in lang zaam tempo het werk hervatten. Dit ge schiedt echter nog niet op algemene schaal, daar de loonovereenkomsten tussen de vak verenigingen en de bedrijven minder spoe dig tot stand komen dan was gehoopt. Journalisten bij persbureau als „ambtenaren" beschouwd De Franse regering heeft gisteren inge grepen om een staking te voorkomen bij het Franse persbureau „Agence France Presse". De 1000 employés van dit persbureau, dat met regeringssubsidie werkt, hadden beslo ten een staking van twaalf uur te houden als protest tegen het regeringsbesluit om de 5,65 salarisverhoging, waartoe in Octo ber was besloten, niet toe te kennen. De col lega's van de Parijse pers hadden deze ver hoging wel gekregen daar de directies zich aan de overeenkomst gebonden achtten. Premier Pinay had de directeur-generaal van AFP echter opdracht gegeven de ver hoging niet te verlenen, daarbij verklarend, dat hij de journalisten en het overige personeel van AFP als „ambtenaren" wenste te beschouwen. Later besloten de AFP-employés zelfs 24 uur te gaan staken. Zij konden aan hun voornemen echter geen gevolg geven, aan gezien de Franse regering hen gelastte het werk te hervatten. Een desbetreffende ver ordening werd door de Parijse politie-pre- fectuur uitgevaardigd. Zij dreigde met ge vangenisstraffen. De regering heeft de be voegdheid arbeidskrachten op te roepen, wanneer zulks voor de handhaving van de openbare orde noodzakelijk wordt geacht. De Franse journalisten-federatie heeft met kracht tegen het besluit van de rege ring geprotesteerd. Zij noemt de maatre gelen „onwettig" en vreest, dat deze de „algemene opinie, die vooral in het bui tenland heerst omtrent het verband tussen de regering en AFP" nog zal versterken. De stakingsleiders hebben inmiddels ver klaard, dat zij hun looneisen zullen hand haven. BERLIJN, 18 Mei (D.P.A.) Volgens voorschrift van de Sovjet-Russische be stuurscommissie wordt met ingang van heden alle spoorwegverkeer op lange tra jecten in de Sovjet-zóne van Duitsland en van en naar Oost-Berlijn buiten de Weste lijke sectoren van Berlijn omgeleid. Ten gevolge van deze maatregel doen de snel treinen de stations in de Westelijke secto ren niet meer aan, behalve het station Zoo, dat voor het interzonale verkeer wordt gehandhaafd. Bij een spoorwegongeluk in Turkije heb ben 32 mensen het leven verloren, aldus meldt A.F.P. Vierentwintig reizigers liepen zware verwondingen op. Het ongeluk ge beurde in de bergen. Zestien wagons ont spoorden: een aantal wagons stortte langs de berghellingen omlaag. Maandagmorgen was de Turkse politie bezig de wrakstukken bijeen te brengen, die over een gebied van vijf kilometer verspreid liggen. TOKIO, (Reuter) Te Panmoendjom is de vergadering heden na 37 minuten zon der resultaat geschorst. Vice-admiraa! Tur ner Joy noemde generaal Nam II een aarts leugenaar. Volgens Nam II hebben de Noordelijken de geallieerden nooit toege staan de gevangenen naar hun mening over repatriëring te vragen. Volgens Joy hebben zij dit eerst wel gedaan, doch zijn zij er van teruggekomen, toen de meeste gevange nen te kennen gaven, dat zij niet terug wilden. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft stappen gedaan om het rap port van een commissie van het Internatio nale Rode Kruis over de ongeregeldheden in Februari in het krijgsgevangenenkamp op het eiland Koje te verkrijgen. De meningen over het ontstaan van de incidenten, waarbij een aantal gevangenen om het leven kwam en een aantal gewon den te betreuren viel, lopen uiteen. Vol gens de kampcommandant werden de ge allieerde soldaten bij het schiften dei- krijgsgevangenen onverhoeds aangevallen met ijzeren staven, granaten en prikkel draad. De vertrouwensman van de gevan genen verklaarde, dat de gevangenen, toen de gewapende soldaten zonder waarschu wing het kamp binnenkwamen en hun werd medegedeeld dat zij in hun tenten moesten blijven, bevreesd werden en uit hun tenten kwamen om te zien wat gaande was. Hierop openden de soldaten het vuur, aldus de vertrouwensman. Het Amerikaanse marine-corftmando in de Stille Oceaan heeft bekendgemaakt dat admiraal Turner Joy, het hoofd van de delegatie der verbondenen in Panmoend jom benoemd is tot' hoord van de marine academie in Annapolis (V.S.). Hij zal als délegatie-leider worden vervangen door generaal-majoor William Harrison. De R.T.Cmet de West Abe Martin: De camera liegt nooit, ofschoon zij daar in vele gevallen toe ge rechtigd zou zijn. Ruim 450 afstammelingen van Jan van Riebeeck zijn in Culemborg bijeen geweest ter herdenking van hun voorvader. Van het raadhuis-bordes werden zij toegespro ken door de ambassadeur van Zuid-Afrika in Nederland, de heer P. J. Hoogenhout. BONN (Reuter). De bestuursraad vau de Duitse sociaal-democratische partij heeft Zaterdag een verklaring uitgegeven, waar in wordt gezegd, dat Adenauer's handteke ning onder verdragen ter beëindiging van het bezettingsstatuut en tot instelling van de Europese verdedigingsgemeenschap van nul en gener waarde zou zijn. In de ver klaring wordt kanselier Adenauer er van beschuldigd, dat hij „opzettelijk en onver geeflijk" nalaat het volk en de Bondsdag in te lichten over de inhoud van de verdragen ter beëindiging van het bezettingsstatuut. De socialisten herhalen hun verzoek om' een debat in de Bondsdag vóór de onder tekening van de verdragen. Volgens de verklaring sluit Adenauer's politiek de weg naar Duitse hereniging af. De sociaal-demo cratische partij eist nieuwe onderhande lingen met de geallieerden, die parallel dienen te lopen met besprekingen over Duitsland tussen de Westelijke geallieerden en de Sovjet-Unie. Zaterdagmiddag heeft de parlements- fractie van de Christen-democratische unie de politiek van Adenauer ten aanzien van de onderhandelingen over de overeenkom sten met de geallieerden goedgekeurd. Tevoren hadden Adenauer en de staats secretaris van Buitenlandse Zaken, Hall- "stein, aan de afgevaardigden van de C.D.U. verslag uitgebracht over de ontwerp-over- eenkomsten. Adenauer deelde zijn aanhangers mede dat, indien West-Duitsland thans niet de contractuele overeenkomsten zou tekenen, welke in de plaats moeten komen van het bezettingsstatuut, de Westelijke verbonde nen géén aanbod zullen doen om nieuwe onderhandelingen te openen. Hij zeide dat de Sovjet-Unie in dat geval haar druk op West-Duitsland „op reusachtige wijze zou versterken". De West-Duitse bondskanselier gaf toé dat zijn politiek om West-Duitsland als Twee Haarlemse jongens, een vijftien jarige winkelbediende en een zestienjarige koperslager hebben gistermiddag om onge veer kwart over vijf een roofoverval ge pleegd op een zeventigjarige sigarenwin kelier in de Spaarnwouderstraat. De beide overvallers zijn gearresteerd en opgesloten. Om vijf uur Zondagmiddag kochten deze knapen een paar pakjes sigaretten in de winkel. Een kwartier later belden zij met minder eerlijke bedoelingen opnieuw aan. De zeventigjarige eigenaar van de zaak P. J. K. deed hen open en kreeg een paar stompen in het gezicht. De winkelier schreeuwde om hulp, waarop de jongens het hazenpad kozen. Eén van hen, de vijf tienjarige winkelbediende G. J. M,, werd door twee te hulp gesnelde wandelaars ge grepen, de andere, de zestienjarige koper slager P. J. A. Ch. werd later op de middag door de politie in zijn woning gearresteerd. De winkelier liep een bloedende verwon ding boven en een bloeduitstorting onder het rechteroog en een bloedneus op. vrije deelgenoot te doen deelnemen aan de West-Europese verdedigingsgemeenschap „een zeker risico met zich brengt". „Doch", zeide hij, „een „neen" van West-Duitsland zou tot onze neutralisatie en onafwendbaar tot een ramp leiden. Een neutralisatie van West-Duitsland zou de vernietiging van West-Europa betekenen, met alle gevolgen van dien, zoals de ontworteling der Weste lijke cultuur en een vervolging tot bet uiterste van de Christelijke kerk". Adenauer gaf als zijn overtuiging te ken nen dat de contractuele overeenkomsten en het E.V.G.-verdrag het komende weekeinde voltooid zullen zijn. WASHINGTON (Reuter). President Truman heeft Zaterdag te Washington zijn eerste toespraak over de binnenlandse/po litiek gehouden, sinds hij bekend heeft ge maakt zich niet meer candidaat voor het presidentschap te zullen doen stellen. Hij verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat een democraat tot president der Verenigde Sta ten zal worden gekozen, „want men kan er op rekenen dat de republikeinen iets zullen doen, waarmede zij geheel in onze kaart zullen spelen". Volgens Truman wordt de republikeinse partij overheerst door isolationisten, die elke republikeinse candidaat de wet zullen voorschrijven, al heeft hij nog zulke voor uitstrevende denkbeelden op het gebied der buitenlandse politiek. De republikeinen vormen de partij van het groot-kapitaal. U kunt er zeker van zijn dat zij dit nog wel duidelijk zullen doen blijken, voordat de verkiezingscam- oagne is geëindigd. Zi.i zullen er zeker in slagen de boer, de arbeider en de gemid delde Amerikaanse burger in het algemeen, de stuipen op het lijf te jagen, voordat er gestemd is. En wanneer er dan gestemd wordt, zullen de democraten het winnen", aldus Truman. TREINRAMP IN INDIA NEW DELHI, (Reuter). Vijfenveertig personen zijn om het leven gekomen en 35 gewond bij een treinramp in Midden- India. Deze gebeurde tussen Palana en Bikaner, toen een personentrein op een goederentrein liep. NEW YORK, 18 Mei (Reuter) Nadat in, de Amerikaanse staat Oregon twee der den der stemmen voor de verkiezingen van afgevaardigden naar de republikeinse partij conventie geteld waren, bleek zeventig procent der stemmen te zijn uitgebracht op afgevaardigden, dié op Eisenhower zullen stemmen. Alle achttien gekozen af gevaardigden zijn aanhangers van Eisen hower. Bij dè democraten behaalde Kefauver 74% der stemmen. Alle twaalf afgevaar digden naar de democratische partijcon ventie zijn aanhangers van Kefauver. In Vermont wees de republikeinse con ventie twaalf kiesmannen aan, die in Juli op de nationale conventie voor Eisenhower zullen stemmen. Vijf candidaten die voor Taft waren, werden verslagen. In de Zaterdag gehouden vergadering van de centrale commissie der Ronde Tafel-conferentie met de West is het voor stel voor een nieuw ontwerp-statuut be handeld. In dat voorstel is uitgegaan van de ge dachte dat de grondbeginselen van de nieuwe rechtsorde in een statuut vqn een voudige opzet worden neergelegd. Daar naast zullen een aantal statutaire rege lingen worden getroffen ter uitwerking van deze grondbeginselen. De centrale commissie heeft dit ontwerp statuut aan de drie delegaties voorgelegd. Drie leden van de Antilliaanse delegatie hebben voorts een ontwerp voor een rijks grondwet ingediend. De voorstellers zijn hiertoe overgegaan, omdat, naar hun me ning door de logischer opzet ervan eerder kan worden tegemoetgekomen aan de ge opperde bezwaren en omdat gebleken is, dat de R.T.C.-besprekingen nit tot volledig resultaat hebben geleid. Het ontwerp bevat geen principiële af wijkingen vergeleken met het statuut, maar de bewoordingen der artikelen van het ontwerp achten de voorstellers zodanig, dat overneming in een logischer constructie dan thans in het nieuwe werkstuk is neer gelegd, mogelijk is. (Van onze correspondent in Londen) De Britse handel in China staat op het punt geheel ineen te storten. Alle grote Britse firma's, inclusief de Shell, overwe gen China zo spoedig mogelijk te verlaten. Dit betekent het einde van de handelsrela ties, die gedurende vele generaties zijn op gebouwd. Door de inmenging der commu nisten, die normaal functionneren der be drijven onmogelijk maken, en de onzeker heid van de Brits-Chinese diplomatieke be trekkingen, is het voor deze handelshuizen onmogelijk gebleken om hun bedrijven voort te zetten. Eden zal in het Lagerhuis een verkla ring over deze onfortuinlijke situatie af leggen. Hoewel de handel met China een van de voornaamste redenen voor Engeland is ge weest om het Chinese communistische re giem in Januari 1950 „de jure" te erken nen, is het onwaarschijnlijk dat er te dien opzichte verandering komt. De Britse diplomatieke vertegenwoordi gers in Paking worden vrijwel door de communistische regering genegeerd. Noch de ambassadeur, noch de zaakgelastigde I zijn ooit door de Chinese minister van Bui tenlandse Zaken ontvangen. De evacuatie der Britse ondernemingen betekent een verlies aan beleggingen van tenminste 300 millioen pond sterling. Dit is voor Engeland een nieuwe zware slag na Abadan, waar 500 millioen pond verloren gingen. Bovendien bedraagt China's schuld aan Britse firma's nog 60 millioen pond, een bedrag dat waarschijnlijk eveneens als verloren is te beschouwen. Het besluit om China te verlaten is niet door de Britse regering genomen, maar door de ondernemingen zelf. Bij de evacuatie zijn ongeveer 100 Britse personen betrokken. Voor de oorlog waren er 10.000 Engelsen in handelsbedrijven in China werkzaam. Esso Nederland N.V. te Den Haag heeft aan C. van der Giessen en Zonen's scheeps werven te Krimpen aan de IJsel de bouw opgedragen van een tankschip van 26.650 ton voor haar vloot. Voor Van der Giessen die op het ogen blik al een opdracht heeft voor de bouw van een 10.000 d.w.t. tanker voor de Standard Oil Co. (New Jersey) is dit een belangrijke opdracht, vooral ook omdat dit het eerste schip van dergelijke afmeting zal zijn, dat zij op haar nieuwe helling, die in aanbouw is, zal gaan bouwen. WASHINGTON (Reuter). De Vere nigde Staten hebben bij Frankrijk aange drongen op bespoediging van rechtmatige nolitieke hervorm':: ?n in Tunesië, aldus hebben Amerikaanse functionarissen in Washington verklaard. Waarnemers menen dat, als de Fransen in Tunesië geen vorderingen zouden maken, de Amerikaan se houding in de Veiligheidsraad ten op zichte van de Tunesische kwestie mogelijk zal worden gewijzigd. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft te Lon den verklaard dat de Britse houding on veranderd blijft. Engeland beschouwt de kwestie als een binnenlandse aangelegen heid. Volgens A.F.P. zijn Zaterdag de Franse minister voor oudstrijders en oorlogsslacht offers, Temple, en de Franse resident-gene raal van Tunesië, de Hautecloque, door de Bey ontvangen. Na afloop van het bezoek verklaarde mi nister Temple, dat „het onderhoud zeer prettig was verlopen en dat de Bey had verklaard dat men op hem zou kunnen rekenen." De algemene secretaris van de Arabische Liga, Azzem Pasja, heeft de Egyptische Zaterdagmiddag kregen twee bewoners van een huis aan de Van der Vinnestraat ruzie over een lekkende keuken. De twist liep zo hoog dat een van de vechtersbazen de ander met de priem van een zakmes en kele steken in het hoofd toebracht. Het slachtoffer, dat nog steeds in levensgevaar verkeert, werd in zorgwekkende toestand naar het Diaconcssenhuis overgebracht. De benedenbewoiner van het*huis kwam die middag bij de bovenbewoner zijn be klag er over maken dat het in zijn keuken lekte. De heftige woordenwisseling die daarover ontstond ontaardde in een hand gemeen, waarbij de bovenbewoner zijn benedenbuurman met de priem van een zakmes enige keren in het hoofd en de rec'nteronderarm stak. De politie maakte een eind aan de vechtpartij. Het slachtoffer, de 38-jarige W. A. van der M„ werd naar het Diaconessenhuis overgebracht en de dader, de 28-jarige H. D. van 't W„ opgesloten. minister van Buitenlandse Zaken, Hassoe- na Pasja verzocht een spoedvergadering van de raad der Arabische Liga te beleg gen, naar verluidt op aandringen tian de vertegenwoordigers der nationalistische partijen in Noord-Afrika. Sadah Ben Yoessef ex-minister van Tu nesië, Alal El Fassi, voorzitter van de Ma rokkaanse Istiqlal, en Tsjazli El Makki namens de Algerijnse nationalisten zouden Zaterdag het algemeen secretariaat van de Liga een nota hebben doen toekomen, waarin zij om een dergelijke bijeenkomst verzoeken met het oog op de stituatie in Tunis, Algiers en Marokko". Volgens berichten uit Washington zou de Nederlandse minister van Financinë, prof. mr. P. Lieftinck, deze zomer benoemd worden tot vertegenwoordiger van de Wereldbank in Turkije. Een woordvoerder van de bank ver klaarde, dat het niet gebruikelijk is, dat de Wereldbank vertegenwoordigers in de aangesloten landen heeft, hoewel het uiter aard in bijzondere omstrandigheden kan voorkomen, dat een uitzondering op deze regel wordt gemaakt. Het enige land, waar de Wereldbank een speciale vertegenwoor diger heeft, is Nicaragua. Deze vertegen woordiging bestaat sedert de zomer van 1951 en is van tijdelijke aard. -OOXJCOOCC>Tf«»X»C»3000CCr*V*>-05COCCOOOOOCCrTC>-OCIOOOOC> DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met wisselende bewolking en meest matige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind. Vannacht tamelijk koud, morgen overdag dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. 20 Mei Zon op 4.39 uur, onder 20.34 uur. Maan op 2.49 uur, onder 17.04 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 19 Mei Hoog water; 12.15 uur. Laag water; 7.31 en 20.21 uur. Dinsdag 20 Mei Hoog water: 0.46 en 13.15 uur. Laag water: 8.37 en 21.19 uur. ccoooococo

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1