Hollandse rijders kwamen er in Zandvoort niet aan te pas Rood en Wit won met moeite van verzwakt Hermes DVS Sport in het kort -Clowntje Rick Motor-races met record-aantal bezoekers, doch weinig spanning Japanners willen in Nederland zwemmen BDHC wint de dr Exalto-beker voor de derde maal MAANDAG 19 MEI 1952 WASSERIJ DUYN Frigerio verongelukt Wij verlenen geen toestemming, zegt het Bondsbestuur Basketball Schoten I promoveert Handbaluitslagen Dammen Laros en Van Dijk in damtournooi aan kop Korfbaluitslagen ONTSPANT, VERKWIKT.. ORANJEBOOM BIER Hockey Voor de kinderen Hockeyuitslagen Schoolkorf bal wedstrijden bijna geëindigd Uitslagen H.C.B. FEUILLETON De fluistercampagne Meer dan 50.000 toeschouwers een record-aantal hebben zich gisteren op het Zandvoortse circuit zitten koesteren in een verrukkelijk zomerzonnetje. Dat lever de eigenlijk de voornaamste beloning op voor hun veelal lange tocht en voor het geld, dat zij neer moesten tellen. Want, waar zij voor gekomen waren, hebben zij bij deze internationale motor-races van de K.N.M.V. niet gekregen. Zij kregen een serie races te verwerken, die saaier waren, dan wij in lange tijd gezien hebben. Races, waarin een kopman uit de eerste of tweede ronde onbedreigd op satijn zittend naar de finish kon rijden. Nu hebben de fijnproe vers, de in leer gestoken deskundigen en daar hoort een zeer groot deel van het enthousiaste motorrijders-heir toe na tuurlijk wel kunnen genieten van de per fecte, vloeiende rijstijl van de Belg Goffin, tweevoudig winnaar, van een Piet Knijnen- burg en een Thorn Prikker, maar daar raakt men toch uiteindelijk op uitgekeken. De grote massa was gekomen om gevech ten te zien en die kreeg zij niet. Op één uitzondering na dan, de zijspan- race, die eigenlijk zo'n beetje als bijnum mer in het programma staat en er met twee manches van zes ronden een tikje bekaaid afkomt. Niet alleen heeft iedereen om het circuit genoten van de zijspan-acrobaten, lenig over de machines wandelend bij een snelheid van dik 100 km per uur, maar men kreeg bovendien twee felle duels te zien, die pas op het laatste rechte eindje werden uitgevochten. Drie speedway-artisten, Ste- man, Dammers en Boef, reden elkaar hier zowat de oren van het hoofd. En deze kna pen, die zich pas gelukkig voelen wanneer het wieltje aan wieltje gaat, haalden er zelf ook hun hart aan op. In de eerste manche, die linksom werd gereden, ging het tussen Dammers en Steman. Dammers kwam snel ler door de Tarzan-bocht, maar Steman nam steeds weer de kop verderop terug. Dacht Dammers dat hij het op deze manier kon klaren, de slimme rot Steman had daar een ander idee over. Toen hij de laatste keer de Tarzan-bocht inging, bieek hij toch een tikje snelheid in reserve te hebben. Voor de neus van de verbaasde Dammers nam hij ineens 50 meter voorsprong en toen kon de JAP-man hem niet meer bereiken. In de tweede ronde voegde Boef zich bij het edele tweetal. Dammers kwam minder goed mee, maar dat mocht niet hinderen, want Steman's Norton bleef aan de glim mende zijde van Boef's JAP gekleefd en pas na vijf ronden stuivertje-wisselen moest hij Boef laten gaan. Zijn puntenaan- tal was toen toch al genoeg voor de eerste plaats. Hetzelfde liedje Over de andere races kunnen we helaas zéér kort zijn. In de nationale 125 cc-race kwam Heineman aan de start goed en Dick Renooy slecht weg. Heineman bleef onbe dreigd leiden en Dick Renooy gaf op zijn beurt het achtervolgende veld geen schijn van kans. Een knappe race reed Wierda op Norman, die, nadat hij aan de start was aohtergelaten, zich naar de derde plaats wist te werken. In de 250 cc-klasse was Piet Knijnenburg met zijn DKW het eerst weg. De Duitse kampioen Thorn Prikker op Guzzi had hem echter al in de eerste ronde te pakken en de Italiaan Baviera, eveneens op Guzzi, in de tweede. De twee rode machines liepen daarna steeds verder van het veld weg. Omstreeks de achtste ronde kwam Baviera even opzetten, maar één seintje uit Prik- ker's pit was voldoende. De Duitser zette iets harder door en de even rijzende span ning zakte ineen als een lekke ballon. Bij de 350 cc's was het van eenzelfde laken een pak. Van begin tot eind was er hier maar één man in de race: de Belg Gof fin. Hij liep op zijn Norton spelenderwijs Dicht op elkaar joegen Steman (no. 9) en Boef (no. 3) gisteren door de bochten van het Zandvoortse circuit om de tweede manche van de zijspan-race te winnen. En de zijspan-acrobaten hingen buitenboord als jollenzeilers in een storm. Alleen ging het hier wat harder. van het veld weg. De hem achtervolgende Duitser Klager werd later gepasseerd doop de Britse AJS-man Dear. De enige man, die strijd had kunnen leveren, de Brit Bru- guière op AJS, had aan de start last met zijn „boy-racer". Hij werkte zich nochtans door een dicht veld naar de vijfde plaats. Bij de 500 cc-klasse had Goffin (weer op Norton) evenmin concurrentie. Wel was Knijnenburg met zijn oude, trouwe BMW zeer snel weg aan de start, maar na een paar ronden was Goffin hem al voorbij (Knijnenburg viel later uit) en toen bleef het dik twintig ronden lang hetzelfde lied je. Al was dat een aardig liedje omdat die Belg zo mirakels knap reed. Aanzienlijk beter dan vele motor-rijders, die na afloop op weg naar huis dachten, dat ook zij wel zo'n nummertje scheuren konden wegge ven en door soms zeer egoïstisch rijden zo wel de politie als het overige verkeer tot wanhoop brachten. Hetgeen jammer was, want de Rijkspolitie komt steeds beter op dreef bij het wegwerken van de eindeloze files auto's en de zeeën van motorfietsen, die op zo'n hoogtijdag Zandvoort zijn bin nengespeeld. Andere start? Maar om op de races terug te komen, er zijn nogal wat Hollandse hopen gestrand. Piet Knijnenburg, onze beste man, heeft, geen materiaal meer, dat snel genoeg is. En van onze „coming-men" waren er evenmin top-prestaties. De „racende Röntgenoloog", dokter Fokke Bosch, is een zeer goed en zeer verstandig rijder, maar uiteraard geen man om maar een enkel risico te nemen. Louis van Rijswijk heeft zéér verdienste lijk gereden, maar hoort nog niet helemaal tot de topklasse. Wat tenslotte dat gebrek aan spanning aangaat, dat is een moeilijk punt bij de ïacerij. Men kan het niet zo uitkienen, dat twee of drie rijders nek-aan-nek over de finish gaan. Dat geldt trouwens ook voor de auto-races. Toch moet men oppassen, dat Zandvoort niet de naam krijgt altijd races zonder spanning te geven. Het moei lijke en bochtige circuit bevoordeelt te recht de beste rijder, de grootste bochten technicus, maar bevoordeelt hem zoveel, dat hij bocht na bocht uit kan blijven lopen. Men zou zich daarom afvragen, of het niet wenselijk zou zijn, om tegen de gewoonte in de motorfietsen „draaiende" te laten starten, zodat het veld gemakke lijker compleet en dicht bijeen wegkomt. En men moet hopen, dat geen gehoor zal worden gegeven aan de wens van sommi gen om bij de komende sportwagen-races een „Le Mans-start" toe te passen. Deze was (om andere redenen) wél bij de eind- proef van de Tulpen-Rallye op zijn plaats. In korte races hoort hij echter niet thuis. In Le Mans heeft men tenslotte 24 uur de tijd om een mislukte start weer goed te maken. WILLEM LEONARD. De uitslagen 125 cc: 1. Heineman (Eysink) 104 km p. u. 2. D. Renooy (Eysink). 3. W. Wierda (Norman). 4. M. Vierdag (Eysink). 250 cc: 1. H. Thorn Prikker (D.) op Guz zi, 116 km p. u. 2. L. Baviera (I.) op Guzzi. 3. A. Mayer (O.) op Guzzi. 4. P. Knijnen burg (N.) op DKW. 350 cc: 1. A. Goffin (B.) op Norton, 121 km p. u. 2. L. A. Dear (G.B.) op AJS. 3. F, Klager (D.) op AJS. 4. L. van Rijswijk (N.) op Velocette. 500 cc: A. Goffin (B.) op Norton, 124 km ADVERTENTIE amstkri>amsevaart20 tel. 11053 Wastarleven vanaf 24 ct. per kg p. u. 2. R. Knees (D.) op Norton. 3. L. van Rijswijk (N.) op Norton. 4. C. R. Bruguière (G.B.) op Norton. Zijspannen: 1. H. Steman-H. A. Hoen derdos op Norton. 2. H. Dammers-J. C. van Berkel op JAP. 3. C. van GorcumC. Bol- man op JAP. 4. J. W. Boef-H. Kremer op JAP. Tijdens de wedstrijd om de grote prijs van Zwitserland voor zijspannen 500 cc is de bekende Italiaanse coureur Frigerio met Gilera in de laatste ronde geslipt in de Eymatt-bocht, bijna op dezelfde plaats waar zijn landgenoot Tenni enkele jaren ge leden het leven verloor. Frigerio liep zware verwondingen op en stierf tijdens het vervoer naar het zieken huis. Hij had juist met een snelheid van 129.678 km-u. een nieuw ronde-record ge noteerd. Zijn passagier Ricotti werd uit het zijspan geslingerd en kwam er af met een gebroken been en enkele schaafwonden. De voorzitter van de Japanse Zwem- bond heeft bekend gemaakt, dat voor de Japanse Olympische zwemploeg een tournee is ontworpen, waarmee de Ja panners na de Olympische Spelen in Helsinki een aantal Europese landen hopen te bezoeken. Indien de tournee doorgang vindt zal in de volgende steden worden gestart: in Ko penhagen, Londen, Parijs, Amsterdam (op- 11 en 12 Augustus), Nice en Rome. Naar wij van het bestuur van de KNZB vernemen, is bij de zwembond inderdaad een verzoek om naar Nederland te mogen komen van de Japanse Zwembond binnen gekomen. Het bondsbestuur heeft besloten om geen toestemming te verlenen voor het houden van wedstrijden met Japanse deel neming. Wel zullen de Japanners demon straties kunnen geven. Deze zullen echter niet van Bondswege worden georganiseerd en het is, met het oog op de hoge finan ciële vergoeding die wordt gevraagd, twij felachtig of er verenigingen zullen worden gevonden, die dergelijke demonstraties zul len willen organiseren. Schoten I won de beslissingswedstrijd te gen Antilopen III met 1814. Door deze uit slag heeft het Schotenteam het. kampioen schap van de derde klasse B behaald en zal de volgende competitie mogen uitkomen in de tweede klasse heren. Vermoedelijk zal begin Juni de zomeravondcompetitie aan vangen, waaraan door dames en herenteams van diverse verenigingen zal worden deel genomen. De wedstrijden zullen gespeeld worden op het buitenveld van de Stads- doelen. Promotie hoofdklasse dames: Actief— Sagitta 1—3. District West B. Heren eerste klasse: Hel las 2Turnlust 99. District Noord. Eerste klasse dames: Brun- hilde—Hygiëa 7-5: HCG—HEW 4—2 (HCG kampioen); OlympusStormvogels 22; Actief—Voorwaarts 5—3. Van de zes partijen In de derde ronde van het landskampioenschap eindigden er vijf in remise. Dukel was de enige verliezer en wel tegen de Friese kampioen Bandstra. Maar Dukel moest dan ook met nog drie ronden in het vooruitzicht, grote risico's nemen om zijn laatste kans te behouden en zich bij de bovenste zes te plaatsen. Aan de kop is de situatie als bij de start. Van Dijk en Laros staan gezamenlijk aan de kop door remise-partijen tegen Wim de Jong en Bergsma. Daarvan had de IJmuidenaar bijna de kans gekregen op ir. v. Dijk uit te lopen. Het was bij de 44ste zet toen Bergsma een fout maak te'. die Laros op dam bracht. En het was meer geluk dan berekening, dat de Fries het spel nog remise wist te behouden. De Haarlemmer Wim de Jong kreeg be langrijk overwicht op de niet- zo best spelen de ir v. Diik. Na een moeilijk eindspel kreeg de leider zijn punt. Keiler werd door Metz technisch versla gen. Hoe dat mogelijk was, is nog een raad sel.'maar er zijn van die dagen dat de sport man alles of niets kan doen. In een vrijwel hopeloze positie wist uit eindelijk de titelhouder remise uit het vuur te slepen. De stand van dit tournooi met nog drie ronden in het vooruitzicht is: ir. v. Dijk en Laros 10, Keiler, Metz, Roozenburg, Bizot 9, Bergsma en Huisman 8, Bandstra en Wim de Jong 7, Dukel en Hofman 5 punten. Interlandwedstrijd: NederlandBelgië 12—3. Om het kampioenschap van Nederland: VKC—AKC 11—3. Eerste klasse: SpartaWordt Kwiek 76. Tweede klasse B: DIOVitesse II 28. Rood en Wit heeft gisteren op het veld aan de Spanjaardslaan haar eerste wedstrijd ge wonnen. Maar de manier waarop een nauwe zege werd behaald op Hermes DVS, dat en kele spelers had moeten afstaan aan de voet bal-afdeling van de vereniging, was geen reden tot overmatige tevredenheid. De bowlerij was zeer middelmatig van kwaliteit en het feit, dat zes Rood en Wit-batsmen voor nul aan de kant werden gezet, tekent wel de prestaties op dat gebied. Enfin, er werd gewonnen en de Haarlemse club, die hier en daar is genoemd als „out sider" voor het kampioenschap eerste klasse in dit jaar, heeft twee punten veroverd. De Rood en Wit-aanvoerder Th. A. van Baasbank won de toss en liet Hermes in de stralende, maar nog niet al te warme och tend batten. Het werd geen grootse innings. Op 15 viel het eerste wicket en daarna gin gen met grote regelmaat alle Schiedamse batsmen uit. Bijna allen tenminste, want openingsbatsmen J. van der Schoor bleef staan tot het laatst. Toen P. C. Hagenaar hem tenslotte bijzonder goed in de slips ving, was dit tevens het einde van de innings. Totaal 62. Van der Schoor had een zeer ge duldig 28-tal runs gemaakt, C. Tettelaar ran selde in enkele minuten 10 (lmaal 6) bijeen. Het merendeel van de Hermes-wickets was genomen door E. Peereboom, wiens cijfers 630 echter beter bowlen zouden doen ver moeden dan werkelijk het geval was. D. Bij- leveld bowlde 1 voor 14 en Hein Winter 25. Hoopvol begin. De Rood en Wit-innings begon bijzonder hoopvol. L. Molijn en Van Baasbank „zagen" de bowlerij en scoorden dan ook lustig. Op 40 viel echter het wicket van Molijn (14) en dat was het begin van een bliksemsnelle collapse. Binnen tien minuten waren vijf wickets neer, die tezamen 2 runs hadden op gebracht. Het aanvankelijke optimisme in de Haarlemse gelederen verdween volledig. En ADVERTENTIE De Bloemendaalse hockeysters hebben in de bekerwedstrijd tegen Togo, die op Klein Zwitserland werd gespeeld, een ver diende overwinning behaald. Daardoor kwam B.D.H.C. voor de derde achtereen volgende maal in het bezit van de dr. Exaltobeker en is er dus difinitief houdster van geworden. Het tempo in de wedstrijd TOGOBDHC werd vooral beïnvloed door 't voor hockey te warme weer. Togo nam in de eerste helft de leiding; nog voor rust maakte mejuf frouw J. Jurrissen na fraai samenspel ge lijk en bezorgde zij de Bloemendaalse da mes zelfs een voorsprong (12). Na de rust vergrootte zij de voorsprong tot 13, waarna Togo ongeveer vijf minuten voor het eindsignaal de achterstand inliep (2-3). Na afloop reikte mejuffrouw N. Roos in haar functie van secretaresse van de afde ling dameshockey van de K.N.H.B. de dr. Exaltobeker uit. c En eindelijk was het zoverhet ijs was dik genoeg! Ze hoefden niet bang meer te zijn, dat ze er door zouden zakken; het kon nu wel wat dragen. En ze wachtten dan ook niet langer, maar gingen op het ijs en maakten lekkere glijbaantjes. Ja, op het ijs kun je plezier hebben! „En nou gaan we dan maar eens de schaatsen van zolder halen!", zei Oepoetie. Hij had ze gauw genoeg gevonden, want ze lagen netjes verpakt in kranten, dik in het vet gezet. Dat moet, omdat ze anders gaan roesten, zie je, en dat is er niet goed voor. Ze pakten de schaatsen uit en poetsten ze flink op, zodat ze weer keurig glommen. Op schaatsen moet je zuinig zijn, als je er plezier van wilt hebben! „Ziezo", zei Oepoetie voldaan. „Nu kunnen we aan de slag, jongens! Vanmiddag gaan we het ijs op!" Ze hadden 's middags vrij, dus dat kwam prachtig uit. En toen ze gegeten hadden, wachtten ze niet langze haastten zich naar de baan, met de schaatsen onder de arm De eindstrijd om de HTTC-beker tussen HHIJC en Togo werd door de thuisclub gewonnen met 61. De dames van Alliance gingen op bezoek bij Ijsvogels voor de eindstrijd om de Am sterdambeker. Alliance won de ontmoeting met 20 en kwam in het bezit van de Am sterdambeker. Doordat Alliance echter is gepromoveerd naar de promotieklasse, kan het elftal de beker in het volgende seizoen niet meer verdedigen. De Amsterdambeker wordt beschikbaar gesteld voor elftallen, die uitkomen in de tweede of lagere klassen. Heren. Promotie naar West A: GooiHDM 3—2; Deltse Studenten—Groen Geel 2—2. Promotie naar West B: Hilversum II— Kampong 01 (Kampong prorn.). Zuiden. Promotie promotie-klasse: EMHC —Push 33. Om de HTCC-beker (finale): HHIJC— TOGO 6—1. Dames. Om het kampioenschap van Neder land: Venlo Girls—Quick 2—1. Om de Dr. Exalto-beker (finale): BDHC TOGO (terr. TOGO) 3—2. Om de Amsterdam-beker (finale): Ijsvo gelsAlliance (terr. Amstelveen) 2. In afdeling B legde Ketelaarschool 2 beslag op de titel, zodat het HKB-bestuurslid, de heer Blauw, na afloop de médaille aan deze school kon uitreiken. In afd. C werd het tournooi voortgezet, waarbij bleek dat de Wethouder Westerveldschool een ernstig ge gadigde voor de titel is. Zaterdag aanstaande zullen de beslissingen in deze afdeling vallen. De uitslagen waren: Afdeling B: le Centrale school2e Cen trale school 20; Ketelaarschool 2le Cen trale school 141; 2e Centrale schoolKete laarschool 2 02. Afdeling C (winnaarsronde): Ketelaar school 3—Jul. v. Stolbergschool 1—0; Chr. HuygensschoolLinnaeusschool 1 12; Tet terode school 1Weth. Westerveldschool 00: Weth. WesterveldschoolKetelaar school 3 41; Linnaeusschool 1.Weth. Wes terveldschool 12; Jul. v. Stolbergschool Tetterodeschool 1 11; Ketelaarschool 3 Chr. Huygensschool 0—1; Linnaeusschool 1 Jul. v. Stolbergschool 11. Afdeling C (tussenronde): Frans Halsschool 1Vondelschool 2 01; 1ste Centraleschool 2Frans Halsschool 1 10; Tetterodeschool 3lste Centrale school 2 04; Tetterode school 2Tetterodeschool 3 4—0; Vondel school 2Tetterodeschool 2 01. Afdeling C (verliezersronde): Rijksleer school 1Rijksleerschool 2 10; Spaarne- school—Rijksleerschool 1 0—5; Julianaschool Spaarneschool 0—1; Lorentzschool—Julia naschool. 50; Rijksleerschool 2Lorentz school 00. In Beverwijk werden nog gespeeld: Afdeling A: Watervliet VCO I 1—3: Zee- wijkschool 1—Watervliet 1 0—4; CVO 1— Zeewijkschool 71. Afdeling B: Watervliet 2CVO 2 01; CVO 2—CVO 3 3—0; CVO 3—Watervliet 2 0—2 als niet de jongste van het elftal, de vijftien jarige Pim van Liemt, onverveerd had stand gehouden, had het er zwart uitgezien voor Rood en Wit. Maar deze jongeman bouwde vrijwel onberispelijk zijn innings op. Gesteund door W. Heijbroek (8) stevende hij regelrecht op het Schiedamse totaal af en passeerde dat tenslotte met een harde vier naar off. Daar na was de innings snel afgelopen. Tettelaar nam met zijn sluwe „slows" in vijf overs vijf wickets voor zes runs. Op 75 viel het laatste wicket. Van Liemt bleef met een voor treffelijke 25 not out. Verder was alleen noe Van Baasbank met 21 in de dubbele cijfers gekomen. Behalve Tettelaar hadden J. Scheffer (2—37) en H. van Meurs (311) gebowld. Het was toen nog geen vier uur in de mid- dag en Hermes probeerde een tweede innings Op 59 voor 8 werd die poging echter opge- geven. A. van der Ende had toen 11 gescoord en Tettelaar een normaal harde 26. Bij- leveld en Hein Winter namen elk drie wickets en Peerefcfoom één. Volgende week speelt Rood en Wit in Den Haag tegen H.C.C. II. De andere uitslagen in de eerste klasse luidden: Quick (Den Haag) verliest met 54 runs van Sparta. Quick 53 (Van der Veen 14, Van Eek 10). De Bruin 2 v. 12, Schilthuis 3 v. lfi Mannee 3 v. 6. Van der Linden 2 v. 15, Soarta 107 (Borrani 37, Van der Linden 18, Hoen derkamp 14 Schilthuis 10). Palland Singh WV wint met 91 runs en twee wickets van Excelsior. VVV 158 voor 8 (Slagter 21 Kooyman 11, H. Pelser 17, R. Alders 21 Geerlings 26, W. Slagter 33, Viltema 11). j' Oosterholt 4 v. 33, L. Oosterholt 1 v. 39.' Bakker 1 v. 56, Schoof 1 v. 0. Excelsior 67 (Brounts 26, L. Oosterholt 13, Schollekracht 13). Alders 3 v. 8, H. Pelser 2 v. 22, Dorre- steyn 4 v. 21. HCC 2 wint met 105 runs en 5 wickets van VRA. HCC 2 169 voor 5 gesloten. VRA le innings 64, 2e innings 84 voor 8 (opgegeven). VRA le innings 64: (Koink 12, Mulder R Van der Vlugt 12). Rietdijk 2 voor 13, Plan ten 1 voor 10, Bakker Jr. 5 voor 17, Heimei 2 voor 6 HCC 2' 169 v. 5: (Planten 18, De Villeneuve 90 (5x6, 6x4), Schuur 18 n.o.). Smit 2 voor 11, Van der Luur 1 voor 21, Zeverijn 1 voor 3l| Kummer 1 voor 8. VRA 2e innings 84 v. 8: (Van der Luur 13, L. Mulder 21, Van Nierop 21, S. Mulder 10)! Rietdijk 1 voor 0, Bakker Jr. 2 voor 2, Kleyn 1 voor 5, Schuur 3 voor 19. Niks 1 voor 0." Quick (Nijmegen) speelt een draw tegen Kampong. Quick 167: (Fiege 31, De Vries 31, Ingelse 28, Veugelers 15). N.N. 5 voor 31, De Waard 3 voor 48. Kampong 107 voor 7: (De Waard 50 n.o., N. N. 20). Fiege 3 voor 28, dr. Groeneveld 4 voor 40. ACC wint met 101 runs van HBS. ACC 200: (De Baare 50, Feldmann 36, Van der Hurk 37, W. van Weelde 29, Brechman 10 en H. van Weelde 13). Dellow 7 voor 86 en Van Vliet 2 voor 29. HBS 99 runs: (Van Kat wijk 21, Baden 10, Hakstege 13 en Dellow 19). Sanders 2 voor 36, Feldman 7 voor 23 en Van der Hurk 1 voor 11. Voor de tweede klasse, C van de competi tie van de NCB won CVHW met 79 runs van Rood en,Wit 3. CVHW scoorde 145 runs; Rood en Wit 3 scoorde 66 runs. Haarlem 3 won verder van ACC 4 met ninngs en 84 runs. ACC 4: 30 runs Ton 2—5, Ter Haar 3—2, Suyderhoud 2—8, Lanting 21, H. Schlatmann 110. Haarlem 3: 158 voor 9 wickets: (Ton 17, Allart 51, Suyderhoud 21, Van Vreeden 10, R. Schlatmann 16 n.o.), A. Hoefkens 6—37; P. v. d. Broek 350. ACC 4 2e innings: 44 (Vasconselles 10). Suyderhoud 617, Strik 3—11, Ton 1—0. Rood en Wit 5Haarlem 5. Rood en Wit 5 wint met tien runs en vier wickets. Haarlem 5: 74 (Ch. Bosch 13, R. Nagtzaam 11, R. Schlatmann 35). G. Pliester 2 v. 22. A. W. Hamburger 3 v. 30. M. Kruijff 1 v. 16. L. Paardekooper Overman 4 v. 4. Rood en Wit. 5: 84 v. 6. (P. Bouwman 11, P. A. Roorda 14, A. W. Hamburger 20 n, o,). H. J. v. d. Stadt 1 v. 22. R. Schlatmann 3 v. 28. Ch. Bosch 2 v. 17. CVHW 2—Rood en Wit 6. Rood cn Wit 6 wint met 13 runs. Rood en Wil 6: 50. (C. H. Goedkoop 20, F. Jansen 14). C, Aronds 3 v.' 19. J D Leijer 1 v. 17. Th. Walter 4 v. 8. CVHW'2: '37 runs. (N. A. van Loenen 10). M. Piat v. v. 11. M. Kaptein den Bouwmesster 3 v. 13. C. H. Goedkoop 4 v. 9. OLYMPISCHE WEEK IN DE VERENIGDE STATEN. President Truman heeft de week van achttien tot vijfentwting Mei aangewe zen als Olympische week. In een oproep heeft hij er bij het publiek op aangedrongen, cp royale wijze bij te dragen tot de actie om 850.000 dollar bijeen te brengen, nodig voor de uitzending van de meer dan 400 Ameri kaanse athleten die aan de spelen te Hel sinki zullen deelnemen. BAUWENS LEIDT BONDSPLOEG—OOS TENRIJK B. De voetbalwedstrijd tussen de Nederlandse Bondsploeg en Oostenrijk B, die op de Olympische dag op 22 Mei in het Olympische Stadion wordt gespeeld, zal wor den geleid door de Belgische scheidsrechter Henri Bauwens. WIM VAN EST WINT RONDE VAN BELGISCH LUXEMBURG. De wielren ner Wim van Est heeft de Ronde van Bel gisch Luxemburg gewonnen, een wedstrijd over 209 kilometer waaraan 69 renners deel namen. Bij de eerste tien bevonden zich nog drie Nederlanders: Faanhof derde; Voorting, vijfde en Dekkers, zevende. De Hoog kwam als 16e binnen. FRANS OTTEN WINT GOLFBEKER. - Frans Otten van de Eindhovense golfclub won de golfbeker uit een totaal van 350 deelnemers op 16 banen in Nederland met het fraaie resultaat van 5 up. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 45) Ik wilde dat ik het wist, antwoordde Brannigan. Hij laat bar weinig los. Hij is nogal gewiekst. Brannigan was dezelfde mening toege daan. Hector Blair was in stemmig zwart ge kleed. Zijn gezicht plooide zich in duizen den rimpeltjes, toen hij de hoofdinspecteur groette. De kolonel groette hij door even in zijn richting te buigen. Brannigan voelde zich geenszins op zijn gemak. Het was een té toevallige samen loop van omstandigheden, dat Blair nu juist vanavond hier moest eten. Daar kolonel Oudinot er kennelijk wei nig voor voelde al op te stappen, bestelde Brannigan nog twee glazen cognac. De Amerikaan was pas met het diner begonnen. Hij keek geen moment meer in de richting van Brannigan en Oudinot. Ten slotte vroeg Brannigan de rekening. Toen deze hem op een blad gebracht werd, zag de hoofdinspecteur onder de nota een enveloppe liggen en hij meende op te mer- ïr- ken, dat de kellner hem een knipoog gatj slain- in de richting van Haymarket, toen De hoofdinspecteur greep rekening en enveloppe. Hij deed alsof hij juist onder de rand van de tafel de rekening nalas, maar hij liet zijn ogen snel gaan over het korte briefje, dat in de enveloppe had ge zeten. „Wees vooral vanavond voorzichtig. Hector Blair." 't Is in orde, zei Brannigan tot de kell ner, terwijl hij enkele bankbiljetten op het blad legde. Toen zij opstonden, keek Brannigan even naar Blair. Maar deze at rustig door, geen ogenblik opkijkend. Kolonel Oudinot liep kaarsrecht voor Brannigan uit, alsof hij niets bijzonders had opgemerkt. Brannigans hersenen werkten onder hoogspanning. Hij was er van overtuigd, dat de Amerkiaan in géén geval de waar schuwing geschreven zou hebben in een of andere eigenaardige opwelling. Hij ver wachtte bepaald, dat er iets zou gebeuren. Maar wat? Toen zij in hun jassen geholpen werden, zei de kolonel: Ik moet u hartelijk be danken voor het uitstekende diner. Buiten Frankrijks grenzen heb ik nog nooit zo goed gegeten als nu, Dat doet me genoegen. Ik ga in de richting van Piccadilly Circus. Welke kant gaat u op? Dezelfde. Op dit moment stonden ze juist in de deuropening. Brannigan wilde rechts af er plotseling van de overzijde van de straat een schot klonk. Toen de kogel langs Brannigans hoofd vloog en een grote glazen ruit achter hem versplinterde, duwde de hoofdinspecteur zijn gast opzij en bukte zelf. Hij hurkte neer in de schaduw van een grote pilaar, die vlak naast de deur "stond. Wederom klonk er een schot. Ditmaal raakte de kogel de pilaar naast Brannigan, enkele centimeters boven zijn hoofd. Voordat opnieuw geschoten kon worden, had Brannigan zich reeds uit de voeten gemaakt. Hij had helaas geen wa pen bij zich. De schoten waren uit de rich ting van een donker portiek van een der kantoren aan de overkant van de straat gekomen. Brannigan was nu buiten schot. De straat was geheel en al verlaten. De hoofdinspecteur luisterde aandachtig, of hij niet iemand hard hoorde weglopen, maar het bleef doodstil. Toen blies hij met kracht op zijn politiefluit. Dit alles had zich binnen de minuut af gespeeld. In het restaurant klonken vele opgewonden stemmen. Zoek dekking, hoorde Brannigan kolo nel Oudinot zeggen. Aan de overkant staat iemand te schieten. Een taxi kwam de straat inrijden en tegelijkertijd wandelde een agent op zijn gemak rond de hoek bij Haymarket. Hij bleef even staan luisteren. Brannigan blies nogmaals op z'n fluit. Toen de agent begon te rennen, hoorde de hoofdinspecteur ie mand aan de overzijde van de straat hard weglopen. Brannigan nam een spurt en zag nog juist een man een steegje inschieten, dat naar Piccadilly leidde. Toen moest de hoofdinspecteur plotseling opzij springen om niet door de taxi aangereden te wor den. Enkele ogenblikken later zag Branni- gang de vluchteling juist de hoek omslaan. En op dit ogenblik stopte een bus vlak bij het steegje en tientallen pasasgiers ver sperden Brannigan de weg. Hij probeert naar de ondergrondse te ontkomen, zei Brannigan tot de agent, die met hem was meegehold. Probeer die men sen hier uit de weg te krijgen. De schutter was reeds uit 't gezicht ver dwenen. Twee, drie bussen stopten: er was voor Brannigan en de agent geen door komen meer aan. De vluchteling was waar schijnlijk ontkomen. Brannigan en de agent renden toch zo snel mogelijk door, geen acht slaande op de luide protesten van de vele wandelaars, die zij vrij ruw opzij duwden. Bij de in gang van de ondergrondse bleven ze even staan. Een agent, die een eindje verderop stond, liep op hen toe. Liep hier zo net iemand hard voorbij? Nee, sir. Dan is hij naar beneden gegaan. Ze liepen zo snel mogelijk de trappen af. Brannigan rende direct naar de kaar tjesloketten. In de rijen stond echter nie mand, die op de schutter leek. Honderden mensen liepen heen en weer. Brannigan begreep, dat het onbegonnen werk was iemand te zoeken op een plaats, waar zo veel uilgangen waren. Hij ging de telefooncel binnen. Nog geen twee minuten later zochten agenten de op Piccadilly Circus uitkomende straten af naar de geheimzinnige schutter en bij alle stations van de lijnen, die over Piccadilly liepen, postten agenten bij de uitgangen. Brannigan had slechts een vage beschrij ving van de vluchteling kunnen geven. De man was klein, hij droeg een donker grijs pak en een bruine hoed. Zijn gezicht had de hoofdinspecteur helaas niet gezien. Brannigan was er zeker van, dat de schut ter niet kolonel Simpkins zélf was geweest, daarvoor was de vluchteling te klein, en uit z'n manier van hardlopen had Branni gan al gauw geconcludeerd, dat hij ver moedelijk tussen de twintig en dertig jaar oud moest zijn. Slechts tien minuten waren verlopen tussen het vallen van het eerste schot en Brannigans terugkeer in Jermyn Street Hij haalde een zaklantaarn te voorschijn en onderzocht het portiek, waarin de schutter gestaan had. Er stonden vele modderige voetstappen. Enkele detectives, die Bran nigan gevolgd waren, sloten het portiek af met enkele touwen. Brannigan ging het restaurant binnen. Kolonel Oudinot stond aan de bar een glas cognac te drinken. Ik heb dit voor u opgeraapt, zei hij tot Brannigan, een kogel ophoudehd. Ik vond liet ding in de muur. Toen lachte hij flauwtjes. Ik kreeg plotseling het gevoel. dat ik weer midden in de oorlog zat. Ik ook. Ik heb u overigens niet op de grond gegooid, omdat ik wist dat er niet op u geschoten werd. Dat vei-moedde ik al. Brannigan keek het restaurant binnen. Hector Blair stond op het punt te vertrek ken. Hij had juist een lange sigaar opge stoken. Bx-annigan vex-ontschuldigde zich bij de kolonel, en liep Blair tegemoet. Kan ik even ergens rustig met u praten?, vroeg hij de Amerikaan, hem strak aankijkend. Natuurlijk. Ik wil liever niet naar de Yard gaan. Ik voel het meeste voor mijn flat. Uitstekend. Maar als ik u was, zou ik mezelf op stx-aat niet te veel bloot geven. Maakt u zich daax-over geen zorgen! We gaan met een politiewagen en onder tussen zullen mijn kamers onderzocht wor den. Kolonel Oudinot verliet het restaurant juist voor hen. Hij wachtte kaarsrecht als altijd, totdat een taxi kwam voox-gereden. Na Brannigan gegroet te hebben en even in Blairs richting geknikt te hebben, reed hij weg. Van die kerel krijg ik langzamex-hand genoeg, zei de Amerikaan. Hij heeft zo'n ovei-dx-even gevoel van eigenwaarde, dat ik hem op een goede dag eens een behoor lijke klap zal geven. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6