Het is de regering geen met haar aanbod aan de ernst Joden De loggervloot bleef vanmorgen binnen Ministers zélf gaan nu over de Duitse kwestie beslissen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT President Grant West-Duitse delegatieleden traden af Duits-Israelitische onderhandelingen zullen waarschijnlijk mislukken door Duitse weigerachtigheid Het woord is aan Bindende regeling enige uitweg Afscheidsbezoek van generaal Eisenhower Mossadeq denkt aan aftreden Admiraal Joy acht zijn taak vervuld Staking langs de kust, kans voor trawlers Drijfnet of trawl De vergadering van gisteravond Haringvloot vaart niet uit Onderhandelaars in Bonn struikelden over het probleem van de financiële bijdrage Weer gevechten in Korea met krijgsgevangenen Vertraging van verkeer naar West-Berlijn 66e JAARGANG No 265 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 20 MEI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 118 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman een van de merkwaardigste figuren in de reeks presidenten der Ver enigde Staten is Ulysses Simpson Grant geweest Niet omdat hij tot dusver de enige onder hen is gebleven, die al in zijn jeugd tot beroepssoldaat werd opgeleid, ofschoon dat wel de aanleiding is om aan hem te herinneren. Want als generaal Eisenhower, die vandaag ons land verlaat en zijn ver kiezingscampagne in Amerika tegemoet gaat, in het najaar tot president wordt ge kozen zal hij de tweede zijn. afkomstig van de militaire academie te West Point: de tweede „doorgefourneerde" militair dus. Het merkwaardige in Grant's historie ligt evenwel in de krasse tegenstellingen in zijn karakter en optreden en in de uitbundige wisselingen der Fortuin, die hij ervoer eigenlijk tot het laatst toe. Het wildejonge Amerika der vorige eeuw bood daar ruim schoots kans voor. Niettemin kon alleen een persoonlijkheid als Grant ze in zo scherp contrast ondervinden. Zijn leven begon in landelijke rust: als knechtje op de boerderij van zijn vader, te Point Pleasant in de staat Ohio. Maar op zijn zeventiende jaar verliet hij dit ge- noegelijke oord en werd, op aanbeveling van een Congreslid, tot West Point toege laten. Na vijf jaar kwam hij (net met de hakken over de sloot) door zijn eindexa men. Twee jaar later streed hij in de oor log in Mexico, onderscheidde zich zeer door onversaagdheid en bracht het tot kapitein. Maar toen de strijd gestreden was raakte hij in garnizoenen in het Verre Westen aan dé drank en op zijn 32ste jaar nam hij zijn ontslag. Jarenlang leidde hij met zijn vrouw een armelijk bestaan, eerst te St. Louis en daarna in een stadje in Illinois, waar hij de boeken bijhield in een winkel, die zijn vader toen bezat. Hij verdiende een be droefd klein beetje en werd als een mis lukkeling beschouwd. Acht jaar later zou hij tot president van de Verenigde Staten worden gekozen. De Amerikaanse burgeroorlog bracht de nieuwe wisseling in zijn fortuin. Hij meldde zich dadelijk bij de Noordelijken aan. Men had officieren met ervaring nodig en hij werd eerst kolonel, spoedig daarop brigade generaal. Opnieuw ondersoheidde hij zich, behaalde enige successen en werd. generaal- majoor. Dat ging blijkbaar te goed; na een conflict met zijn chef werd hij in arrest gesteld, kwam daarna weer in functie, leed nu een paar échecs en viel in ongenade. Hij kwam die evenwel te boven, doordat presi dent Lincoln vertrouwen had in zijn moed en doorzettingsvermogen en hem de hand boven het hoofd hield. Opnieuw rees zijn ster. Na enige mislukkingen veroverde hij de belegerde stad Vicksburg, waarna hij luitenant-generaal en opperbevelhebber werd en in een felle, meedogenloze cam pagne tenslotte de Zuidelijke legers onder generaal Lee tot uitputting bracht en ver sloeg. Dit betekende de overwinning der Noordelijken in de burgeroorlog, die vier jaar geduurd had. Velen eerden hem als redder der Unie; anderen verweten hem dat hij ontzaglijke aantallen soldaten had opgeofferd. Verliezen weerhielden hem niet: één offensief van twee maanden had 72.000 man gekost. Hij had maar één doel; hij voerde een beleid in grote lijnen en liet zich niet door bijzaken afleiden; hij spaar de anderen en zichzelf niet. Maar na de oorlog verzette hij zich fel tegen president Johnson, die de vermoorde president Lincoln was opgevolgd, omdat die te streng wilde optreden tegen de versla gen leiders van het Zuiden. Dat was in strijd met de capitulatievoorwaarden, aan Lee en zijn leger opgelegd. Hij dreigde ont slag te nemen en overwon. Daarop werd hij zeer populair en de democratische partij had hem gaarne candidaat willen stellen voor het presidentschap, maar omdat John son democraat was, werd hij republikeins candidaat. En zo koos men in 1868 de gene raal, die geen politieke ervaring had (om van staatsmanschap maar te zwijgen) tot president der Verenigde Staten. Tegen de democraat Horatio Seymour, man van er kende staatsmansgaven, behaalde hij bijna driekwart van de uitgebrachte stemmen. En vier jaar later zou hij, tegen de zwak kere tegencandidaat Greeley, zijn mandaat nog eens hernieuwd zien. Hoewel men toen wel ontdekt had, dat aan zijn geschiktheid voor het president schap veel ontbrak. Hij had een scherp verstand, maar was buitengewoon lichtge lovig en goed van vertrouwen. Corruptie in het hoge ambtenarencorps nam steeds toe. De man die men verweten had dat hij te veel soldaten opofferde, die met niets ont ziend doorzettingsvermogen oorlog had ge voerd, die zelfs indertijd van zijn vijanden de bijnaam „the stupid butcher" (de domme slachter) had gekregen, toonde zich een voudig, zachtzinnig, vriendelijk en zelfs overgevoelig bij het zien van menselijk lijden. Zijn te grote goedgelovigheid zou, na zijn aftreden als president, nogmaals een keer in zijn fortuin brengen. In 1877, president- af, maakte hij met zijn vrouw en zoon een wereldreis, die drie jaar duurde en waarbij hij ook Europa bezocht. Daarna vestigde hij zich te New York, maar zijn inkomen was gering en een ex-president der Ver enigde Staten krijgt geen pensioen (ook nu nog niet). Hij stak al zijn bezit in een bank, die binnen vier jaar failleerde toen twee directeuren, die hij volkomen ver trouwd had, fraude hadden gepleegd. Gene raal Grant, ex-staatshoofd, bezat geen cent meer en moest artikelen voor een tijdschrift gaan schrijven, spoedig gevolgd door zijn Mémoires. Deze taak bleek hem goed te liggen, ofschoon hij toen al leed aan de kwaal die hem ten grave zou slepen. Kort voor zijn dood voltooide hij de Mémoires nadat hij met dit werk de welstand van zijn gezin had hersteld: nogmaals was de fortuin gekeerd. Ditmaal voor het laatst. Op 23 Juli 1885 stierf hij aan keelkanker, drieënzestig jaar oud. Een wonderlijk, bewogen leven. Zijn portretten beelden geenszins een man van het sabelzwaaiers-type en ijzeren, mee dogenloze doorzetter uit; evenmin de boe renzoon, die hij van afkomst was; veeleer een wat vermoeide intellectueel, met iets weemoedigs in milde ogen die schijnen te vragen: waarom al deze stormen, waarom wordt dit alles mij opgelegd? In eenvoud en vriendelijkheid doet Eisen hower's optreden aan het zijne denken. Voor het overige schijnen vergelijkingen te gewaagd. Het blijft waar dat generaals zeer zelden staatslieden zijn. R. P. BONN, (Reuter) Prof. Franz Böhm en dr. Otto Kiister, leiders van de West-Duitse delegatie, die in Den Haag heeft onderhandeld met vertegenwoordigers van Israël en de Joodse wereldorganisatie over door West-Duitsland te betalen schadevergoe ding voor het leed, dat de nazi's de Joden in de tweede wereldoorlog hebben berok kend, zijn afgetreden op grond van het feit dat zij niet voldoende steun van hun regering ontvingen. Dr. Kiister beschuldigde de West-Duitse regering er van, dat zij „niet ernstig van plan is, haar aanbod om het wereldjodendom schadeloos te stellen na te komen". Professor Böhm heeft kanselier Adenauer om ontslag gevraagd, omdat naar zjjn mening in de huidige omstandigheden geen bevredigende oplossing van het herstelbetalingsvraagstuk mogelijk is. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Teheran meldt, dat de Perzische minister-president, Mossadeq, volgens een mededeling van regeringskringen beslotetn heeft af te treden nadat de oliekwestie voor he internationaal gerechtshof te Den Haag is behandeld. Mossadeq gaat eind van deze maand zelf naar Den Haag om het Perzi sche standpunt te vertolken, dat het Hof in deze kwestie niet bevoegd is. Kiister zei te zijn afgetreden, omdat hij tot de conclusie was gekomen, „dat het aan bod der regering niet gesteund wordt door enig ernstig besluit van het kabinet". Naar zijn zeggen wordt zijn opvatting gedeeld door prof. Böhm, het hoofd der West-Duitse delegatie, die ook van plan zou zijn af te treden. Laatstgenoemde verklaarde het standpunt van Küster te delen, doch wilde met verder commentaar wachten tot Dinsdag. Waarnemers te Bonn verwachten, dat het aftreden van Küster een crisis zal bete kenen voor de IsraëlischWest-Duitse be sprekingen, welke reeds waren geschorst. Volgens welingelichte kringen is er vo rige week een ernstig meningsverschil in de West-Duitse ministerraad gerezen, toen deze kwestie werd besproken. Dit menings verschil zette zich voort in de commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Bondsdag, die Vrijdag zich sterk tegen de opvatting van de regering verzette. Op de kabinetszitting hebben, volgens genoemde kringen, Abs en minister van Financiën Schaffer hun collega's ervan overtuigd, dat slechts dan herstelbetalin gen aan Israel kunnen worden aangebo den, indien bekend is welke verplichtin gen West-Duitsland jegens het buitenland heeft. Om deze reden werd voorgesteld met het doen van een concreet aanbod nog een maand te wachten. Hierbij zou men heb ben laten doorschemeren, dat de Bonds republiek wellicht niet meer dan tien pro cent van de erkende vordering zal kunnen betalen. Dit zou neerkomen op 300 millioen mark (250 millioen gulden) van de 3.000 millioen mark (2.500 millioen gulden), waarop de delegatie van prof. Boehm de kosten voor de hervestiging van Joden in Israel had gesteld. De Israëlische delegatie had een bedrag van een milliard dollar ge vraagd (3.430 millioen gulden). Prof. Erhard, de minister voor Econo mische Zaken, had gezegd, dat de #ehele vordering zou kunnen worden voldaan, indien dit zou geschieden in de vorm van machinerieën en ander materiaal voor de opbouw van Israel. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard er voor te vrezen, dat West- Duitslands verwachte aanbod van schade loosstelling aan Israel „onaanvaardbaar is en waarschijnlijk mislukking van de on derhandelingen zal veroorzaken". „Het ontslag van dr. Küster bewijst, dat er verschil van mening bestaat in Duits land tussen hen die uitstel willen en ver antwoordelijkheid willen mijden door een geringe vergoeding en anderen, die wer kelijk onze eisen willen bevredigen op een passende wijze". Pascal: Men kan over alle mogelijke on derwerpen op natuurlijke wijze spreken, zelfs over godgeleerdheid TOKIO (Reuter) Vice-admiraal Turner Joy heeft de verklaringen der Noordelijken te Panmoendjom heden „minderwaai-dige en vernedei-ende pro paganda" genoemd. De zitting, die ruim een uur duurde, werd tot Woensdag ver daagd zonder dat iets was bereikt. Generaal Nam II noemde de verklaring der geallieerden, dat slechts zeventigdui zend communistische krijgsgevangenen na een wapenstilstand naar communistisch gebied terug willen gaan, „bedrog en leugens". Een woordvoerder van de UNO te Moensan heeft verklaard, dat admiraal Joy om ontheffing als hoofd van de ge allieerde delegatie gevraagd had, indien de Noord&lijken niet binnen twee weken de definitieve compromisvoorstellen der geallieerden, ingediend op 28 April, zou den aanvaarden. De admiraal was van gevoelen, dat zijn taak „in feite" vervuld was na de indiening van genoemde voor stellen. Vice-admiraal Joy zal de volgende maand naar de V.S. terugkeren. De Britse staatssecretaris van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft ver klaard, dat de Noordelijken in Korea vol gens eigen zeggen 12.100 krijgsgevange nen van de UNO vasthouden. Hieronder zijn tien Fransen, een Griek, een Neder lander en 234 Turken. Volgens Lloyd bedraagt het aantal ver miste UNO-soldaten 72.786, onder wie twee Belgen en Luxemburgers, 14 Fran sen, een Griek, 3 Nederlanders en 404 Turken. Vanmorgen was het stil langs de Vissershavens. De vloot zou niet varen. Voor de eerste keer heeft, drie dagen na „vlaggetjesdag", de sirene van de loggersvloot niet tegen de hal en de rederij kantoren geketst, ten teken, dat er op de haring gejaagd zou worden. In het gebouw van de Haagse dierentuin is gisteravond besloten niet te varen, omdat de reders zich niet kunnen verenigen met het voorstel vap de werknemers, de Stichting van de Arbeid.als bemiddelaarster te aanvaarden. Het garantieloon van 55 per week inplaats van f 41 is het struikelblok de reders zeggen, dat ze de aard van de haringvisserij aantasten, als ze toegeven; de bemanningen menen, dat de arbeids voorwaarden op de loggersvloot de toets der gematigde crltiek zelfs niet kunnen doorstaan. Het college van Rijksbemiddelaars zal nu een eind aan het conflict, dat in een staking is overgegaan, moeten maken. Nieuwe haring in zee en de vloot aan de kant. Behalve enkele vissers, die deze vreemde toestand bespraken, was de IJmuidense haringhaven met zijn verlaten loggers van morgen een toonbeeld van rust, wel een zonderlinge situatie op de eerste dag van de „nieuwe teelt". ,»coococxxcc<*xcoooooococccooax>3coooooooDoooccoaxoocoa. Nu het er op gaat lijken, dat de eerste Nieuwe Haring door een trawler aan de markt wordt gebracht een vreemde situatie, die echter aan de kwaliteit van de Hollandse nieuwe niet zoveel af of toedoet rijst de vraag, of de trawlers, die met het sleepnet vergunning hebben gekregen, op de „nieuwe" te vissen, ge noeg zullen vangen om aan de vraag te voldoen. De loggers vissen met het drijfnet, een gordijn van fijnmazig want, dat rechtstandig in zee hangt en waar de haring zich in verstrikt. De trawler gebruikt echter een sleepnet, dat over de zeebodem wordt getrokken. De ha ringscholen zwemmen echter in „gol vende lijnen", zodat het vissen met de trawl op de eerste haring een riskante zaak wordt. Niettemin hebben de traw lerschippers alle hoop, dat zij na een reisje van twee, drie dagen, met een kantje of vijftien naar huis kunnen stomen, zodat het privilege van de log gers dan hevig wordt aangetast. Nu de vei-gadering van gisteravond, die zeer druk bezocht was, het voormelde ï-esultaat heeft opgeleverd en er vannacht en vanmorgen dus niet gevaren is, blijft de vraag, hoe de nieuwe haringteelt zich zal ontwikkelen. De prijzen voor de eer ste „groene" haring zijn elk jaar zeer hoog, zodat zowel de reders als de be manningen schade lijden van dit toege spitste conflict. De trawlers, wier beman ningen met de onderhavige C.A.O. niets le maken hebben, zijn de enige, die er letterlijk wel bij varen: wanneer de vloot lang genoeg blijft liggen, zal een schip als de „Abraham", dat vanmiddag vertrek ken zou, over een dag of tien, twaalf de eerste Hollandse nieuwe kunnen aan brengen. Met de loggers nog „voor de kant". Inmiddels deelt de „Nieuwe Leidse Courant" mede, dat de Katwijkse reders zich niet langer met de gang van zaken bij de onderhandelingen tussen reders en vissers kunnen verenigen: men zou alle aanvankelijk gedane toezeggingen willen intrekken en een „krachtiger" standpunt willen innemen. Waar blijven ze nou Gisteravond laat namen de bij de Cen- trale- en de Christelijke bond aangesloten haringvissers het besluit, dat zij in af wachting van het verloop van de bespre kingen tussen de unie-verkeer en de reders voorlopig nog niet zullen monsteren. Naar schatting 1300 bij de Cêntrale Bond aangesloten haringvissers uit Schevenin- gen, Katwijk, Egmond, IJmuiden, Vlaardin- gen, Noordwijk en Monster vulden de grote zaal van de Haagse Dierentuin tot de laatste plaats. De heer A. de Boon bracht als tweede voorzitter van de C.B. T.A. verslag uit van de ontwikkeling van het geschil. De bondsvoorzitter gaf als zijn persoon lijke mening te kennen, dat de Unie- Verkeer nu niet meer op een bespreking zal aandringen en hij achtte het niet on waarschijnlijk, dat de reders zich thans tot het college van Rijksbemiddelaars zullen wenden. De reders zullen vanmiddag overleg plegen in „Bagatelle" te Scheveningen. De enige logger, die vanmorgen de neus om de hoek van de IJmuidense pieren stak, was de IJM 74 „Martha" van de rederij J. C. Pronk, die echter niet naar de haringgronden vertrok, maar met een aantal gasten een pleziertochtje maakte. De trawler „Abraham" gaat dus van middag evenals de „Adjowico" naar de haring, maar als de reis tegenvalt is het mogelijk dat het schip verse vis gaat trek ken. Driehonderd gulden per kantje zou voldoende zijn om bij een vangst van 50 kantjes na drie dagen thuis te stomen. Lukt dat echter niet, dan zal men het op verse vis proberen en aan is het mogelijk, dat ook de „Tzonne" de zoute-haringvisserij verwisselt voor de visvangst in de Ba- rendszzee. BONN. (DPA). De West-Duitse bonds kanselier dr. Adenauer en de drie ge allieerde Hoge Commissarissen hebben gisteren nog geen overeenstemming kun nen bereiken over alle hangende kwesties van het souvereiniteitsverdrag en de aan vullende overeenkomsten. Men heeft der halve besloten, dat de boixdskanselier en de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke Grote Drie (Acheson, Eden en Schuman) over deze kwesties, waaronder vooral die van de verdeling van de West- Duitse financiële bijdrage tot de YVest- Europese verdediging, op een laatste con ferentie vóór de ondertekening van het stelsel van verdragen een beslissing zullen nemen. De Amerikaanse Hoge Commissaris John McCloy heeft verklaard, dat een defi nitieve datum voor de conferentie met de ministers van Buitenlandse Zaken nog niet genoemd kan worden. Er is ook nog niet bepaald of de conferentie iix Bonn of in Straatsburg zal plaats hebben. De corx-espondent van ANP schrijft: In het in Corbusiaanse stijl opgetrokken Amerikaanse bestuursgebouw in Mehlem bij Bonn hebben gisteren de Hoge Com missarissen en dr. Adenauer opnieuw urenlang gestreden over de tekst van een aantal nog omstreden bepalingen van het Duitse verdrag, dat men aanstaande Maan dag hoopt te tekenen. Kort voor midder nacht werden de besprekingen opnieuw zonder definitief resultaat afgebroken. De zitting was van Duitse zijde aangekondigd als de laatste in de lange reeks, waarin Adenauer en de vertegenwoordigers der geallieerden hebben getracht de nieuwe status van West-Duitsland in Europa vast te leggen. Nog tijdens de zitting verklaar den Duitse functionarissen, dat het abso luut de bedoeling was de tekst definitief te redigeren. Desondanks moesten de onder handelaars uiteen gaan zonder het werk te hebben voltooid. De besprekingen zullen heden verder gaan. Dan zal weer het moeilijkste pro bleem, de verdeling van de door Duitsland te betalen kosten over vreemde en eigen troepen, aan de orde worden gesteld. Men neemt echter aan, dat hieromtrent ook dan geen overeenstemming zal worden be reikt en dat dit punt door de ministers zelf zal moeten worden opgelost voor zij hun handtekening onder de verdragen zullen zetten. Voorts hebben de onderhandelaars zich genoodzaakt gezien ook de voorgenomen inwerkingtreding van sommige der ver dragsbepalingen, voor dat alle landen van het Europese leger het E.V.G.-verdx-ag zul len hebben geratificeerd, naar de minis ters te verwijzen. Een der nog niet opgeloste kwesties is de status var. de Franse en Belgische troe pen in Duitsland. Frankrijk heeft voor deze troepen dezelfde rechten opgeëist als voor de Amerikaanse en de Bxütse, die niet tot het Europese leger zullen behoren. Deze kwestie zal op de thans in Parijs aan de gang zijnde besprekingen over het le- gerverdrag wellicht tot een oplossing kun nen worden gebracht, zo werd hier ver klaard. Gisteren zijn in Parijs de ministers van Buitenlandse Zaken van Fx-ankrijk. België, Nederland en Luxemburg en de hoofden van de permanente Italiaanse en West- Duitse delegaties naar de conferentie over een Europees leger een bespreking van drie dagen begonnen teneinde de laatste hand te leggen aan het ontwerpverdrag voor een Europese verdedigingsgemeenschap. De kwesties, die nog geregeld moeten wox-den, zijn: duur van het verdrag, zetel van het hoofdkwartier van het Europese leger en het vaststellen van de officiële ta len. De West-Duitse kanselier Adenauer heeft tijdens zijn besprekingen met de drie Wes telijke Hoge Commissarissen over de over eenkomsten met Duitsland heden op twee punten overeenstemming bereikt. Duits land moet in geval van hereniging recht krijgen op herziening van het verdrag. De regering van West-Duitsland zal geraad pleegd worden, voordat de geallieerden eventueel een noodtoestand afkondigen. TOKIO, (Reuter) Het achtste Ameri kaanse leger heeft medegedeeld, dat Noor delijke krijgsgevangenen tegenstand heb ben geboden aan het overbrengen naar an dere kampen. Er ontspon zich gedurende twee uur een hevige strijd tussen de Ame rikaanse bewakers en de gevangenen. Een der laatstgenoemden is gedood en 85 zijn gewond. De bewakers maakten géén ge bruik van hun vuurwapens. De krijgsge vangenen waren ondergebrcht in kampen in de omgeving van de Zuid-Koreaanse haven Poesan. Een Axnerikaanse soldaat is gewond bij de gevechten. In een officiële bekendmaking wordt meegedeeld, dat fanatieke communistische krijgsgevangenen poogden te beletten, dat aan medegevangenen de medische hulp werd verstrekt, die zij nodig hadden. De kampleiding gelastte daax-op de over brenging van een kleine groep „fanatieke opruiers" naar een ander kamp. Laatst genoemden verzetten zich hiertegen, met het gemelde gevolg. Maandagmiddag om kwart over vier is generaal Eisenhower uit Parijs per vlieg tuig op het vliegveld Gilze-Rijen aange komen voor zijn afscheidsbezoek aan ons land. Hij werd verwelkomd door de voor zitter van het comité verenigde chefs van staven, vice-admiraal jhr. E. j. van Holthe. Na inspectie van de erewacht reed de ge neraal per auto naar Breda voor een bezoek aan de Koninklijke Militaire Academie. Hij inspecteerde daar een erecompagnie van 100 cadetten. Daarna werd hij ontvan gen in de aula van de academie waar zich het lerarencorps en de cadetten hadden verzameld. Generaal Eisenhower hield hier een korte rede en belichtte enkele facetten van het soldatenberoep. Daarna is hem door de cadet-sergeant H. W. Hiddema de gouden medaille van de Koninklijke Mili taire Academie aangeboden. Generaal Ei senhower heeft daarna afscheid genomen en is per auto naar Den Haag vertrokken. Dr. Drees dankt Eisenhower Daar heeft generaal Eisenhower, in ge zelschap van de minister van Ooi-log en Marine, ir. C. Staf, zijn opwachting ge maakt bij minister-president dr. W. Drees op diens departement. Begeleid door de minister-pi-esident en minister Staf begaf de generaal zich hierna naar het Binnen hof waar hij een buitengewone vergade ring van de ministerraad bijwoonde. De minister-president bracht generaal Eisenhower dank voor hetgeen hij in het belang van West-Europa heeft verricht. „Aan uw inspiratie is het te danken ge weest, dat de volken van Europa de hoop op het bewaren van de vrede hebben her wonnen". Dr. Drees deelde de generaal mede dat het kabinet besloten heeft het verdrag in zake de Europese Defensie-ge meenschap voor het parlement te verdedi gen. De minister-president vei-zekerde de generaal, dat zijn vertrek een leegte zal nalaten. Hij had zeer waarderende woor den voor de opvolger van generaal Eisexi- hower, genei-aal Ridgway, en de chef staf van de Shape, generaal Gruenther. „U be hoort door het werk van vrede, dat u hebt verricht, tot alle landen. Ge hebt u een blijvende plaats verzekerd in de eregalerij van ons volk". In zijn antwoordrede wijdde generaal Eisenhower eerst enige waarderende woor den aan de democratische bestuursvorm van ons land en de medewerking die hij van Nederlandse autoriteiten heeft onder vonden bij de opbouw van de N.A.V.O. Hij ging hierna uitvoerig in op de beteke nis van de Europese Defensie-gemeenschap. Tegen half twaalf vertrok de generaal naar paleis Soestdijk, waar de Koningin hem voor de lunch had genodigd. Dankbetuiging der Europese Beweging De Nederlandse Raad der Europese Be weging heeft aan generaal Eisenhower de volgende brief gezonden: „Nü gij uw functie van opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Europa gaat neerleggen, wil de Europese Beweging in Nederland u haar welgemeende bewon dering en dank betuigen voor de gx-'ote steun, die gij bij voortduring hebt gegeven aan de idee van saamhoi-igheid tussen de volkeren van het Westen en eenheid in Europa. Gij kunt er van vex-zekerd zijn, dat wij ons werk zullen voortzetten totdat ons doel volledig is bereikt Op dit ogenblik streven wij naar een Europese constitue rende vergadering, die grondwettelijke vorm en inhoud moet geven aan de steeds groeiende onderlinge afhankelijkheid en eenheid van ons oude werelddeel. Uw te genwoordigheid in Europa heeft nieuwe hoop en energie geschonken aan alle Euro peanen, die zich de dragers voelen van het geestelijk erfdeel van onze beschaving en die beseffen, dat ons enig heil gelegen is in onze eenheid. Ook weten wij, dat welke taken in de toekomst nog voor u mochten zijn weggelegd, uw voorbeeld bezielend zal blijven werken op alle volken der Wester se wereld". De Oost-Duitse politie te Helmstedt aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland is begonnen met grondig onderzoek van de vrachtauto's, .die op weg zijn naar West- Berlijn. Hierdoor werd soms een oponthoud veroorzaakt van twaalf uur. De politie verklaart op zoek te zijn naar onwettig ver voer van propagandamateriaal, „dat be stemd is om de democratische orde in de Oost-Duitse republiek te verstoren". Het jaarlijkse bloemencorso in Rotter dam zal dit jaar op 23 Augustus worden gehouden. NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met vannacht op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag zonnig en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Noord-Oost. 21 Mei Zon op 4.38 uur, onder 20.36 uur. Maan op 3.03 uur, onder 18.26 uur. Hoog en laag water In IJmuiden Dinsdag 20 Mei Hoog water: 0.46 en 13.15 uur. Laag water: S.37 en 21.19 uur. Woensdag 21 Mei Hoog water: 1.41 en 14.08 uur. Laag water: a.33 en 22.09 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1