Voorlopig geen handel op de Effectenbeurs Bonn gist naar datum van de ondertekening der verdragen Tweede Kamer heeft verlaging der omzetbelasting aanvaard Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Oceaanvlucht „Opzetgewoonte van aannemers gunstig voor parasieten en profiteurs" Uitvloeisel van uitspraak van de Raad voor het Rechtsherstel Geen noteringen West-Duitsland wil met Israel onderhandelen Het woord is aan De financiële bijdrage blijft struikelblok Succes voor Pinay Zonnig maar koel weer WOENSDAG 21 MEI 1952 Utrechtse Officier van Justitie: „Gunstig voor parasieten Hulde aan officier ProfLieftinck doet geheimzinnig over de mogelijkheid van zijn terugkeer als minister Lager omzetbelasting voor aantal artikelen Twaalf rlo^n hii mnnramp in Frankriik Ontstemming Brand in K.R.O.-studio 66e JAARGANG No 266 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 119 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en F eestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS VANDAAG vijfentwintig jaar geleden dat de jonge Amerikaan Charles Lindbergh in zijn éenmotorig vliegtuig „Spirit of St. Louis", van het type Ryan Mahoney, op het vliegveld Le Bourget bij Parijs landde, verwelkomd door een en thousiaste menigte. De vorige morgen was hij te New York opgestegen een span nende start, want het lichte toestel was overbelast met extra-benzine. Lindbergh had moeite van de grond te komen en pas seerde rakelings enige obstakels. Het af leggen van de 5800 K.M. kostte hem drie endertig uur, hetgeen niet wil zeggen dat in die tijd 1927 op kortere afstanden al niet met groter gemiddelde snelheden gevlogen was. Zijn gevaarvolle eenzame reis maakte een diepe indruk op de men selijke verbeeldingskracht; zijn daad gold als een wei'eldgebeurtenis. Eerbewijzen stroomden hem toe. Hij was kapitein bij de militaire luchtvaart geweest; hij werd tot kolonel gepromoveerd, al was hij pas 25 jaar. Amerikaanse, Franse en Engelse on derscheidingen vielen hem ten deel. Hij maakte een triomfantelijke luchtreis door de Verenigde Staten, waarbij hij 78 steden in de 48 staten der Unie bezocht. En de prijs van 25000 dollars, uitgeloofd door Raymond B. Orteig voor de eerste non stop- vlucht New YorkParijs, had hij ook met zijn moedige onderneming vei-diend. In derdaad was hij de eerste die alléén de Oceaan overstak en de luchtreis New York —Parijs zonder tussenlanding volbracht. De eerste slagende Oceaanvlieger was hij niet. Want al acht jaar eerder waren twee Engelsen, Alcock en Brown, in New foundland opgestegen en de Oceaan over gevlogen. Zij landden te Clifden, in Ier land. Dat gebeurde in Maart 1919, nog tijdens de wapenstilstand na de eerste we reldoorlog. Zij hadden ruim 3100 K.M., ge heel over zee, afgelegd in zestien uur. John William Alcock, de gezagvoerder, kreeg een „knighthood" van zijn koning. Maar eer het jaar ten einde was kwam Sir John om. toen hij nabij Cöte d'Evrard in Nor- mandië, op weg naar Parijs, met een am- phibie-toestel een mislukte noodlanding maakte. Hij werd maar achtentwintig jaar oud. In dat jaar vielen verscheidene ver maarde vliegers uit de eerste wereldoorlog, die na het staken van de strijd voortgingen met waaghalzige experimenten. Alcock evenwel was in zijn meest gewaagde -on derneming geslaagd en vond de dood bij een gewone korte vlucht van Londen naar Parijs. Het is merkwaardig dat het na Alcock en Brown acht jaar moest duren eer opnieuw een Oceaanvlucht slaagde. De vliegtuigen hadden dit punt van uithoudingsvermogen nog niet werkelijk bereikt. Er werden wel veel pogingen gedaan, voor en na Lind bergh's tocht, waarbij de moedige vliegers hun dood vonden in de golven. Journalis tieke herinnering noemt de naam van de Engelsman Hawker, wiens vrouw nog we kenlang in de overtuiging verkeerde dat hij door een of ander schip gered moest zijn, en de Fransen Nungesser en Coli, die de door ongunstige winden moeilijker over tocht in de richting Oost-West waagden. Later slaagden verscheidene pogingen, maar het zou ook na Lindbergh nog jaren duren eer een geregelde passagiersdienst over de Oceaan kon worden "ingesteld. In 1938 verbaasde plotseling nog eens een jonge Amerikaan, Corrigan, de wereld door in een licht en al vrij oud vliegtuig Lind bergh's eenzame reis te herhalen. Charles A. Lindbergh volbracht na 1927 nog verscheidene record-prestaties. Ook werden hij en zijn vrouw, Anne Morrow, dochter van de Amerikaanse ambassadeur in Mexico, het middelpunt van een gans andere sensatie. Hun eerste baby werd door kinderrovers ontvoerd; na een langdurige klopjacht op de „kidnappers" werd het kind gevonden, vermoord. „Lucky Lindy" zoals hij jarenlang genoemd werd her haaldelijk was hij er bij vliegtuigongeval len op het nippertje goed afgekomen heette sindsdien niet meer zo. Hij is nu vijftig jaar. Drie jaar geleden werd hij nog benoemd tot bijzonder adviseur van de stafchef der Amerikaanse luchtstrijdkrach ten in Duitsland. De daden der grote pioniers zullen altijd een ereplaats in de historie der luchtvaart blijven innemen. Lindbergh was geen pio nier van de luchtvaart-in-het-algemeen, want het vliegtuig had in de jaren na de eerste wereldoorlog al een gevorderd sta dium van ontwikkeling bereikt en de pas- sagiers-diensten waren toen al talrijk. Maar hij behoorde tot de eerste „overwin naars van de Oceaan in de lucht". En ook voor de jongeren van nu moet het, als zij even hun fantasie inschakelen, nog wel als een wonderlijke prestatie van koelbloedige durf gelden om alleen in een klein toestel met éen motor, een dergelijke tocht te on dernemen en volbrengen, waarin nog nie mand was geslaagd. R- P- BONN, (Reuter). De West-Duitse re gering heeft gisteravond besloten, dat on derhandelingen met Israel over Duitse schadevergoeding „onder alle omstandig heden" moeten worden voortgezet, aldus heeft een regeringswoordvoerder na een tweede kabinetszitting in 12 uur tijd te Bonn meegedeeld. Kanselier Adenauer heeft een bespreking van een uur gevoerd met prof. Böhm, lei der van de Duitse delegatie, die zijn ont slag heeft aangeboden. De woordvoerder verklaarde, dat nog niet bevestigd kan worden, dat prof. Böhm ontslag heeft ge nomen. „Wellicht zal hij heden na het ver slag van de heer Abs (de leider van de West-Duitse delegatie naar de conferentie over de Duitse schulden te Londen) van gedachte veranderen". Kanselier Adenauer heeft Abs voor overleg naar Bonn ont boden. De recht bank te 's Gravenhage heeft de 42-jarige bouwkundige Y. V. en zijn 39-jarige collega B. J. C. A. V. beiden uit Voorburg wegens oplichting veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en schadeloosstelling aan de benadeelden. De bouwkundigen hadden een aantal mensen, die een woning zochten, een huis in het vooruitzicht gesteld waar voor dezen geld hadden gestort. Daar de woningen veel later gereed kwamen, dan was overeengekomen, werd een klacht we gens nniichting tegen hen ingediend. Generaal Dwight D. Eisenhower heeft zich Dinsdagmorgen in gezelschap van ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine, naar het paleis Soestdijk begeven, waar hij door Koningin Juliana voor de lunch was uitgenodigd. De Koningin met haar gast op het terras. Rechts Prins Bernhard. De bijzondere economische kamer van de Utrechtse Rechtbank heeft gisteren de zaak behandeld tegen een zestal aannemers, die ervan worden beschuldigd ongeoorloofde opzetten te hebben gerr\aakt op de bouw som van het op 7 Augustus van het vorig jaar aanbestede huis voor ouden van dagen te Mijdrecht. Enkele dagen voor de onderhandse aanbesteding was een verga dering van de voor inschrijving uitgeno digde aannemers gehouden waarop was be sloten een opzet op de inschrijvingssom te zetten van 47.350.Twee derde hiervan zou worden verdeeld onder de aannemers, die het werk niet zouden krijgen. De laag ste inschrijfster, de firma G. en S. te Alphen aan de Rijn, had de bouwsom gecalculeerd op 325.000.maar kwam op de vergade ring met een bedrag van 329.000.uit de bus, waarna in overleg werd besloten dat deze firma zou inschrijven voor 373.290.De overige aannemers ver hoogden hun begrotingen met een vrijwel gelijk percentage als de laagste inschrijf ster. Het "werk werd gegund aan G. en S., nadat er op aandringen van de principaal en in overleg met de architect .een bezui niging van 20.000.was aangebracht. Dit alles bleek uit de verhoren tijdens de gistermorgen gehouden zitting. Volgens de aannemers is de opzetpractijk Wat nog nimmer in de annalen der Amsterdamse effectenbeurs is voorgekomen, werd Dinsdagmiddag een feit: de leden van de Vereniging voor de Effectenhandel zijn in staking gegaan waardoor de gehele handel in effecten te Amsterdam werd lamgelegd. Deze staking is een gevolg van de kwestie inzake het effecten-rechtsherstel. Reeds enige keren hadden de leden van de Vereniging voor de Effectenhandel er bij hun bestuur op aangedrongen, dat er een oplossing zou worden gevonden voor deze slepende kwestie. Deze zaak is in een acuut stadium gekomen door een beslissing van de Raad voor het Rechtsherstel. Deze raad, uitspraak doende in een principiële zaak, besliste dat hij levering van een effect door L.I.R.O. (Lippmann Rosenthal, Sarphati- straat), ingevolge adresgeving bij regelmatig beursverkeer, de verkrijging niet te goeder trouw is. De afdeling rechtspraak vernietigde daarbij de beslissing van de afdeling effectenregistratie en veroordeelde de tegenwoordige bezitter van het stuk, het effect aan de gedepossedeerde terug te geven. Naar aanleiding van deze yitspraak heeft het bestuur van de Vereniging voor dé Effectenhandel aan de minister-president, de minister van Justitie en. de minister van Financiën, alsmede aan de voorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel, een tele gram verzonden. Daarin wordt onder meer verklaard: „Het bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel, kennisgenomen hebbende van de door de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel gedane uitspraak betreffende de levering van een effect door L.I.R.O. ingevolge adresgeving, is van mening dat deze beslissing indruist tegen de in beur-skringen algemeen gehul digde opvatting omtrent de reglementen en gebruiken ter beurze, waaraan alle leden gehouden zijn, welke opvatting door de afdeling effectenregistratie van de Raad voor het Rechtsherstel blijkens de door haar in eerste instantie gegeven beslissing wordt gedeeld. Het bestuur staat op het standpunt dat deze uitspraak beslist in strijd is met de bedoeling van de wetgever, zoals deze is gebleken tijdens de totstandkoming van F272 en op grond waarvan het bestuur de verantwoordelijkheid heeft aanvaard voor de hervatting van de beurshandel in Mei 1946. Deze uitspraak leidt in haar onoverzien bare consequenties noodzakelijkerwijs voor het gehele beursverkeer tot een volkomen impasse en maakt zelfs de georganiseerde beurshandel onmogelijk. Het bestuur stelt vast dat het onder vigucur van deze uit spraak geen aansprakelijkheid kan en wil dragen voor het regelmatig verder func- tionneren van het beursapparaat. De bezoekers verrast De beursbezoekers werden er Dinsdag middag van in kennis gesteld, dat tot nader order het opmaken en vaststellen van de dagelijkse prijscourant voor de notering niet zal geschieden. Deze maatregel werd in diverse „hoeken" druk besproken. Over het algemeen vond men dit een juist besluit van het bestuur. Volgens vele beursbezoekers druist de uit spraak van de Raad voor het Rechtsherstel in tegen ieder begrip van normale beurs handel. Levering van effecten via derden zoals in dit geval via L.I.R.O. is geschied, is voor de beurs gebruikelijk en wordt door iedereen geaccepteerd. Nog duizenden ana loge gevallen wachten op een afdoening en indien de uitspraak zou luiden, zoals door de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel is gedaan, zouden de con sequenties voor de beurs niet te overzien zijn. een normaal voorkomend verschijnsel bij onderhandse aanbestedingen. De betrokke nen zien er niets immoreels in. De vóórver gaderingen, tijdens welke de opzet wordt vastgesteld, was volgens de getuigen een nuttige instelling, die gelegenheid biedt om te lage begrotingen te rectificeren en de prijzen te corrigeren. Ook als vergoeding voor de gemaakte onkosten door aannemers die het werk niet krijgen toegewezen, acht ten de getuigen het opzetgebruik alleszins toelaatbaar. De Officier van Justitie noemde de op zetgewoonte van de aannemers gunstig voor parasieten en profiteurs in de bouw wereld, waardoor de principaal bijdraagt in de kosten van alle vergeefse inschrijvin gen. Omdat door deelneming van niet se rieuze inschrijvers de bouwkosten belang rijk worden verhoogd, achtte de officier het systeem van opzet uit den boze. Hij meende voorts dat de opzet een prijsopdrij vende werking heeft, waarmee het prijs- vormingsbesluit wordt overtreden. „Dit plukken van de principaal" kan zijns in ziens niet toegelaten worden en een streng optreden achtte hij nodig. Er rekening mee houdende dat de firma G. en S. nog civiel rechtelijk door de stichting „Avondlicht", waarvoor is gebouwd, zal worden aange sproken, eiste de officier tegen G. en S. 6000 boete, subsidiair drie maanden hech tenis. „Aangezien de heler even erg is als de steler, behoort er geen onderscheid in de strafmaat te zijn". De officier eiste dezelf de straf tegen de andere vijf bouwbedrij ven, die aan de opzetovereenkomst hebben deelgenomen. De verdediger van vijf van de zes aan nemers, mr, Ph. van Vliet te Amsterdam, C. E. Vu 11 i a m y Alleen door verstand in de wereld te slagen moet gelden als een zeer zeldzame en veeleisende prestatie. EGYPTISCHE VOORSTELLEN LONDEN, (Reuter) Egypte heeft Dins dag tegenvoorstellen ingediend voor een oplossing van het Engels-Egyptische ge schil over de Soedan. De voorstellen wer den d-oor de Egyptische ambassadeur te Londen, Abdoel Fattah Arar Pasja,-monde ling aan de minister van Buitenlandse Za ken, Eden, meegedeeld. BONN. (Reuter). Een West-Duitse regeringswoordvoerder heeft gisteren ver klaard, dat er nog geen definitief program i§ opgesteld voor de ondertekening van de contractuele overeenkomst, die een einde moet maken aan de bezetting. „Het zou veel te vroeg zijn. daar wij zelf nog niet kunnen zeggen wanneer het verdrag ge reed zal zijn voor de ondertekening". De woordvoerder sprak over Duitse persbe richten volgens vtelke de ondertekening was vastgesteld op Maandagochtend in de vergaderzaal van de West-Duitse Senaat en die van het verdrag vcor de Europese verdedigingsgemeenschap later op de daf te Parijs. Deze berichten meldden, dat bondskanselier Adenauer zulks aan de commissie voor buitenlandse aangelegen heden h^d meegedeeld. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, McDermott, heeft verklaard, dat het mi nisterie nog geen bevestiging had ontvan gen van de berichten uit Bonn, volgens welke Maandag de verdragen met West- Duitsland zouden worden getekend. Er is nog geen datum vastgesteld voor het vertrek van minister Acheson naar Europa, aldus McDermott. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat minister Eden hedenmid dag per vliegtuig naar Parijs zou vertrek ken. Donderdag zal minister Eden de bijeen komst van het ministerscomité van de Raad van Europa te Straatsburg bijwo nen, waarna hij zich naar Bonn zal bege ven voor de ondertekening van de con tractuele overeenkomsten met de bonds republiek. Van een zijde, die in verbinding staat met de bondsdagcommissie voor buiten landse zaken, wordt vernomen dat Ade nauer haar meegedeeld heeft, dat de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Za ken Vrijdag te Bonn worden verwacht, waar zij de laatste besprekingen zullen voeren, nodig om tot de opstelling van de definitieve ontwerpen te komen. Vrijdag komt de Bonsdag op verzoek van de sociaal-democraten en een aantal leden van de „federalistische unie" (Cen trum- en Beierse Partij) bijeen om de contractuele overeenkomsten te bespre ken. Weliswaar had de Bondsdag vorige week met meerderheid van stemmen een dergelijk verzoek van de socialisten ver worpen, doch de minderheid kan volgens de grondwet een bijeenkomst van de Bondsdag vorderen, indien een derde dei- afgevaardigden zich hiervoor uitspreekt. Decorateurs Decorateurs hebben gisteren opdracht gekregen vóór Maandag de nieuwe zake lijkheid van de zaal van de Duitse Bonds raad te camoufleren met versieringen, passend bij de handelingen der vier mi nisters, die het herstel der Duitse sou- vereiniteit zullen moeten inluiden. Offi cieel is echter de datum voor de onderte kening der verdragen nog altijd niet vast gesteld en het is 'volgens geallieerde krin gen nog geenszins zekér, dat het voorlo pige program zal kunnen worden aange houden, aldus de correspondent van ANP. Dit zal naar het inzicht van Britse kringen nu in hoofdzaak afhangen van de bereid heid van Adenauer om te capituleren voor de geallieerde eisen inzake de kosten, die Duitsland voor de Britse en Amerikaanse troepen op zich zal moeten nemen. Na het recente compromisvoorstel van de Duitse minister van Financiën gaapt er nog een kloof van ruim een half milliard en vooral de Britse onderhandelaars schijnen niet van plan nog een duimbreed toe te geven. Minister Lieftinck heeft gisteren in de Tweede Kamer zijn zin gekregen. De verlaging van de omzetbelasting voor bepaalde artikelen is aangenomen in de vorm zoals hij die wilde. Maar hij heeft nog wel enkele bittere opmerkingen te horen gekregen. De heer Van den Heuvel (A.R.) betichtte de minister van onsportiviteit. De heer Lucas (K.V.P.) zei liever geen uiting te willen geven aan zijn verbittering en de heer Ritmeester (V.V.D.) verklaarde zeer onbevredigd te zijn en het wetsontwerp in zijn nieuwe vorm alleen te willen aanvaarden in het belang van fabrikanten en middenstanders. De aanneming is dus niet van harte gegaan. Tot het laatste toe bleef minister Lieftinck stug, want in het aparte wetsontwerp betreffende de tijdschriften, dat hij nog in deze parlementaire periode zal indienen, zal hij eigener beweging niet voorstellen tijdschriften vrij te stellen van omzetbelasting. Daartoe zal de Kamer kunnen be sluiten door middel van een amendement. Als dat te zijner tijd gebeurt, is prof. Lief tinck misschien geen minister meer en van zijn kant zal hij dan niets hebben toe gegeven. Misschienwant hij verklaarde ge heimzinnig dat hij hoopte in de gelegen heid te ziin aan het debat deel te nemen wanneer dit wetsontwerp inzake de tijd schriften aan de orde komt. Men zou er uit kunnen concluderen dat hij de moge lijkheid openlaat dat hij na de verkie zingen als minister van Financiën terug komt en dat hij dus ook de geruchten te genspreekt volgens welke hij naai,- Turkije gaat om daar een functie voor de Wereld bank te bekleden. Maar die geheimzinnig heid heeft minister Lieftinck wel meer ge toond. Hooghartig zag de Kamer af van repliek en zonder hoofdelijke stemming werd het wetsontwerp aangenomen. Record Het was de laatste keer dat de Tweede Kamer in haar huidige samenstelling bij eenkwam. Daarom hield voorzitter Kor- tenhorst een afscheidsrede. Hij herinnerde er aan dat drie ministers: Drees, Lieftinck De Tweede Kamer heeft gisteren de volgende wijzigingen in de omzetbelas ting aanvaard: Uit het weeldetarief van 30 procent wor den overgebracht naar het gewone tarief van 4 pet.: televisie-toestellen. Uit het weeldetarief van 30 pet. worden overgebracht naar het tarief van 15 pet.: alle goud- en zilverwerk, lijfsieraden en byouterieën, postzegelalbums, foto- grafie- en film-apparatuurgeslepen en gegraveerd glasrverk, haargolf-appara ten, kleding van bont, radio-toestellen en de buizen daarvoor, schemerlampen en vloeistoffen voor Permanent-Wave. Uit het verhoogde iveeldetarief van 15 pet. worden overgebracht naar het ge wone tarief van 4 pet.: boeken in lede ren band of met lederen rug, electrische .dekens, verwarmingskussens en bed- kruiken, alle boilers, theetafels. Uit het verhoogde iveeldetarief van 15 pet. worden overgebracht naar het tus- sentarief van 7 pet.: electrische ivasma- chines en electrische centrifuges voor huishoudelijk gebruik, alsmede geisers voor baden en voor huishoudelijk ge bruik. Uit het tussentarief van 7 pet. worden overgebracht naar het gewone tarief van 4 pet.: behangselpapier en lincrusta. Verse zalm wordt geheel van omzet belasting vrijgesteld, evenals hagelslag van suiker of chocolade en chocolade pasta. Door deze wijzigingen komt er per jaar naar schatting 12.5 millioen minder in de schatkist. Verwacht wordt dat de verlagingen 1 Juli in werking zullen treden. en Mansholt., na de bevrijding onafge broken de zware last van het minister schap hebben gedragen. Van hen heeft mi nister Lieftinck het meest in de Tweede Kamer vertoefd. Dr. Drees heeft 123 keer in de Kamer het woord gevoerd, minister Mansholt 131 keer en minister Lieftinck 375 keer. In 1951 heeft hij bovendien een record gevestigd door ruim vier uur aan een stuk te spreken. Geen van zijn voor gangers sedert 1848 is zeven jaar achter een minister van Financ'ën p^veest. PARIJS. (Reuter) De Franse premier, Antoine Pinay, heeft een nieuwe belang rijke slag gewonnen in zijn campagne tot redding van de franc. Vanochtend vroeg heeft de Nationale Vergadering zijn plan voor een lening met gouddekking aange nomen. Met 324 tegen 206 stemmen keurde de Nationale Vergadering het wetsontwerp goed, waarbij de regering gemachtigd wordt een lening uit te schrijven, waarvan de kapitaahvaarde tegen inflatie zal worden gegarandeerd door koppeling aan de waar de van de gouden Napoleon. De rente zal vrij van inkomstenbelasting zijn. Andere voorwaarden van de lening worden bij de creet geregeld. Nadat Pinay had verklaard dat. hij zou aftreden als het wetsontwerp werd ver worpen of geamendeerd, verwierp de As semblee alle amendementen en ook het ongunstige rapport van haar eigen finan ciële commissie. Ook de raad van de republiek heeft in tussen het wetsontwerp goedgekeurd en wel met 188 tegen 79 stemmen. Het ligt i>n de bedoeling Maandag de in tekening te openen. Pinay hoopt parti culiere goudvoorraden los te maken en honderd milliard francs bijeen te krijgen. CLERMONT-FERRAND (Reuter). Twaalf mijnwerkers zijn om het leven ge komen. toen gas de schachten van een ko lenmijn te Fugières, nabij Clermont-Fer rand, binnendrong. Ongeveer 100 mijnwerkers waren aan het werk op de plaats van liet ongeluk. Verscheidene van hen sprongen in paniek in de lift, terwijl anderen zich in veiligheid poogden te stellen langs ladders in de lucht verversingskanalen. De reddingsploeg heeft bekendgemaakt, dat alle overlevenden aan de oppervlakte zijn gekomen. Het ongeluk deed zich voor op een diepte van 600 meter in een nieuwe galerij, waar de kolendelying nog niet was begonnen. De mijnwerkers waren bezig met aanbrengen van stutten en uitrusting. bracht hulde aan de Officier van Justitie voor de voortvarende wijze, waarop door hem deze zaak aanhangig is gemaakt. De aannemers willen zelf graag een ander systeem, maar kunnen geen oplossing vin den. Zij achtten de opzetregeling een nood zakelijk kv/aad. Mr. Van Vliet vroeg zich af hoe het mogelijk is dat het opzetsysteem, dat sedert het midden der vorige eeuw bestaat en nog dagelijks wordt toegepast, pas in 1952 wordt bestreden. De verdediger betoogde, dat de opzetregeling onafwijs baar verbonden blijft aan het hele systeem van gunning aan de laagste inschrijver. Hij geloofde dat uit de behandeling van deze zaak iets goeds zal voortkomen. De ge legenheid van het wegnemen van voorin genomenheid tegen de aannemers, achtte hij belangrijker dan het aantonen van de niet-strafbaarheid. Zowel een veroordeling als een vrijspraak zal de oplossing van de moeilijkheden bevorderen.Van de uitspraak zal het afhangen van welke zijde het over leg zal moeten komen. De andere verdediger, mr. J. Drost uit Rotterdam, onderstreepte het pleidooi van zijn collega. Op 3 Juni zal uitspraak worden gedaan. Artsen in Florence hebben bericht dat zij in totaal 3250 mensen behandeld hebben wegens stemverlies na de voet balwedstrijd tussen Engeland en Italië die Zondag hier gespeeld werd. De wed strijd werd voor 92.000 toeschouwers gespeeld en eindigde in een 1-1 gelijk spel. Tijdens de wedstrijd werden 70.000 glazen bier en limonade gebruikt naast de ontelbare liters wijn die de bezoe kers zelf hadden meegebracht. Elf kin deren verloren tijdelijk hun ouders en 27 mannen raakten hun vrouwen met opzet of per ongeluk kwijt, gedurende periodes van een kwartier tot meer dan 24 uur. Eén van hen kwam gisteravond pas thuis. (U.P.). Hedenmorgen is een deel van het dak der K.R.O.-studio aan de Emmastraat in vlam men opgegaan, waardoor vrij grote schade is aangericht. Het radio-omroeporkest was onder lei ding van Henk Spruit bezig met een repe titie in de grote concertstudio, toen er een steekvlam uit het plafond boven de con trolekamer schoot. De hevig geschrokken musici snelden met medeneming van hun instrumenten de studio uit. Het bleek dat het dak boven deze studio in lichter laaie stond. De inmiddels reeds gewaarschuwde Hilversumse brandweer begon terstond met de blussing, waarbij zij veel hinder ondervond van de dichte rookwolken, die uit de geluid-isolerende laag in het dak op stegen. Zij moest een deel van de dakbe dekking weghakken om de vuurhaard te bereiken. De vlammen waren daarna spoe dig gedoofd, maar de nablussing vergde nog veel. tijd. Het omroeporkest repeteerde het .concert voor piano en orkest van Ernst Pepping, dat hedenavond in eerste uitvoering in Nederland door de N.C.R.V. wordt uitge zonden. Een gedeelte van de partituur van dit concert is bij de brand verloren gegaan. Bij het ontruimen van de hoorspel-studio is de acteur Theo Frenkel Sr. van een trap gevallen en ernstig aan het hoofd gewond. De brand is ontstaan nadat schilders be zig waren geweest de verf van de dakgoot af te branden. Twee kostbare vleugels zijn onbeschadigd uit de brand gered kunnen worden. Het K.N.M.I. deelt mede: Hoewel ook vandaag en gisteren de zon on afgebroken uit een nagenoeg wolkenloze hemel straalde, was het weer toch belangrijk minder aangenaam dan voorgaande dagen. Koude, abnormale droge lucht, die al een week lang over Oost-Europa naar het Zuiden stroomde, slaagde er namelijk in tot in Neder land door te dringen en de maximumtempe ratuur gemiddeld vijf graden te doen dalen. In de nacht kwam op verschillende plaatsen nachtvorst voor. In Polen en Oost-Duitsland kwam lichte vorst voor. Een depressie in de hogere atmos feer veroorzaakte sneeuwbuien. Intussen houdt het hogedrukgebied boven Scandinavië, dat deze koude stroming veroorzaakt, onver minderd stand. Daardoor zal het ook morgen droog en overwegend zonnig zijn. Aangezien de wind geleidelijk iets in kracht afneemt en de aanvoer van de koude lucht dus in een minder snel tempo geschiedt zal de tempera tuur overdag wat hoger kunnen worden. Des nachts blijft de kans op nachtvorst evenwel groot. KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Vannacht op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag zonnig weer met de zelfde of iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige Oostelijke tot Noor delijke wind. 22 Mei Zon op 4.36 uur. onder 20.37 uur. Maan op 3.20 uur. onder 19.48 uur. 23 Mei Zon op 4.35 uur, onder 20.39 uur. Maan op 3.43 uur, onder 21.05 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water te IJmuidcn Woensdag 21 Mei Hoog water: 1.41 en 14.08 uur. Laag water: 9.33 en 22.09 uur. Donderdag 22 Mei Hoog water: 2.29 en 14.54 uur. Laag water: 10.23 en 22.54 uur. Vrijdag 23 Mei Hoog water: 3-11 en 15.37 uur. Laag water: 11.10 en 23.34 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1