„Piet Hein" voer een lint door en Amsterdam was verbonden met de Rijn ERRES Groot vrijwilligersleger nodig voor de luchtbescherming „Wij allen hebben slechts een verlangen: VREDE'' Geen twee lucht havens in Nederland Prins Bernhardsluis en Irenesluis kregen officieel hun namen Agenda voor Haarlem Zelfbescherming hoofdzaak voor bevolking Eisenhower nam afscheid van Nederland r Overheid ziet ver vooruit W oningbouwleningen thans op f115 millioen Decentralisatie is onverdedigbaar Fransen worden milder in Tunesië 3 Koninklijk feest tussen Tiel en Wijk bij Duurstede onveranderlijk Wie de slagvelden zagwenst nooit meer oorlog Faillissementen „Het Radioprogramma" weer in het ongelijk gesteld Gastheren van buitenlanders, opgelet! ECONOMEN AAN HET WOORD Onderscheidingen voor twee jubilerende brandweer lieden Pinksterconferentie van Pinkstergemeente Dodelijk ongeluk tijdens Ronde van Italië Gijzelaars in Braziliaans oerwoud vrijgelaten De Andes-expeditie in Peru aangekomen WOENSDAG 21 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT AMSTERDAM-RIJN KANAAL DE OVERSTEEK BU WIJKBIJ DUURSTEDE (Speciale berichtgeving) De honderden officiële gasten van de Nederlandse regering, die zich aan boord van de salonboot „Kasteel Staverden" bevonden en de duizenden kijkers langs de oevers hebben vandaag het Koninklijk jacht „Piet Hein", met Koningin Juliana, Prins Bern- hard en de prinsessen Irene en Marijke aan boord, door een lint, gespannen over de voorhaven van de nieuwe schutsluis in Tiel. zien varen. Daarmee is de nieuwe ver binding tussen Amsterdam en de Bovenrijn in gebruik genomen en tevens de grootste binnenscheepvaartsluis van Europa in werking gesteld. De totale lengte van de vaar weg is door deze nieuwe verbinding met ongeveer een derde bekort, wat een aanzien lijke besparing op de vaarkosten betekent. Grote waterwerken moesten worden uit gevoerd waarvan de bouw van de schutsluizen te Tiel, Ravenswaay en Wijk bij Duurstede wel de voornaamste waren. De gehele lengte van het kanaalpand door de Betuwe ipoest bedijkt worden en een merkwaardige bijzonderheid daarbij is, dat men het riviertje De Linge door een duikersysteem onder het kanaal door heeft gelegd. De schutsluis te Tiel, waarvan de bouwkosten, met inbegrip van de haven- aanleg, rond 14 millioen gulden bedragen, is de grootste binnensluis van Europa ge worden. Dit verklaart, waarom vanmorgen grote internationale belangstelling bij de in gebruik neming van deze sluis bestond. Zowel in Tiel zelf als in Amsterdam zijn de feestlijkheden vandaag begonnen. Het zon-overgoten Tiel prijkte vanmorgen in vlaggentooi en van heinde en ver waren duizenden belangstellenden naar de stad van „Maaike en Kriekske" gekomen om van de openstelling getuige te zijn. Omstreeks halftwaalf arriveerde een karavaan van auto's en toeringcars uit Amsterdam en Den Haag, die de meer dan zeshonderd genodigden aanvoerden. Dit grote gezelschap verzamelde zich op het burgemeester Hasselmanplein en onder hen bevonden zich de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, België en West-Duitsland, als mede de diplomatieke vertegenwoordigers van Luxemburg, Oostenrijk en Zwitserland. Alle rijnoeverstaten waren dus officieel vertegenwoordigd. Verder bevonden zich onder de aanwezigen de ministers Wem- mers en Stikker en de commissarissen van de Koningin in de provincies Gelderland, Utrecht en Noordhoiland, en tal van hoge waterstaats-autoriteiten. Omstreeks elf uur arriveerden enige hof- auto's met de Koninklijke familie aan de grens van de gemeenten Tiel en Wade- noyen, waar het gezelschap begroet is door de burgemeester van Tiel en de Commis saris der Koningin in de provincie Gelder land. Op de los- en laadkade was een bal dakijn opgesteld, waaronder de Koningin, de Prins en de beide prinsessen, met hun gevolg, plaats namen. Lint doorgevaren Omstreeks 12 uur zette de „Piet Hein" koers in Oostelijke richting, onmiddellijk gevolgd door de „Kasteel Staverden" en een aantal bedrijfsboten van de Rijkswa terstaat. In de voorhaven van het nieuwe kanaal wachtte een groots schouwspel: honderden zeiljachten, motorboten, kano's en andere vaartuigen lagen daar opgesteld voor een indrukwekkende vlootschouw. Vervolgens is het koninklijke jacht lang zaam de sluis binnengevaren, die de naam van de Prins draagt en zijn scherpe boeg voer onder het gejuich van een duizend koppige menigte het over de kolk gespan nen lint kapot. De rpinister van Waterstaat, de heer H. H. Wemmers, hield, nadat de „Piet Hein" in de nieuwe schutsluis was gemeerd, een toespraak, waarin hij schetste met hoeveel verlangen de voltooiing van dit grote werk is tegemoet gezien. Hij wees op de beteke nis van dit waterwerk voor de welvaart van het Nederlandse volk en voor de ont wikkeling van de internationale handel. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. d'Ailly, gaf in een korte toespraak, uitdruk king aan de dankbaarheid van de hoofd stad bij deze gebeurtenis, die voor 's rijks hoofdstad niet minder dan een levens kwestie is. Aan de Noordzijde van de sluis is een plaquette aangebracht, waarop de histori- sche gebeurtenis van vandaag is ver eeuwigd. Door aan een koord te trekken verwijderde de Prins de vlag, die de ge denkplaat aan het oog had onttrokken. ADVERTENTIE t Televisie Radio Stofzuigers Vloerwrijvers Wasmachines Wringers R. S. STOKVIS ZONEN N.V. WOENSDAG 21 MEI Phoenixterrein: Circus Jos Mullens, 8 uur. Brinkmarm, Grote Markt: Ledenvergadering H.O.V., 8 uur. Nieuwe Gracht 90: Afdelings vergadering „Het Witte Kruis", 8.30 uur. Lido: „Illusie van het geluk", 18 jaar, 7 en 9-15 uur. City: „Boefjes van Montmartre", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het teken van de gorilla", „De tyran van de zee', 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Furie van de Kongo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Geen médailles voor spionnen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De gesluierde Maja", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Paradijs vogel", 14 jaar, 8.15 uur. Luxor: „De Bron", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. De Leeuwerik: Uit voering leerlingen van Cor Teves, 7 uur. DONDERDAG 22 MEI Stadsschouwburg: „Potasch en Perlemoer" (Toneelgezelschap Johan Kaart), 8 uur. Con certgebouw: KNZV, gewest Noordholland, zangersfeest, 7.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorsti elling (zie programma agenda van Woensdag). VRIJDAG 23 MEI Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt, Lido: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne, Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 2.30 en 8.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Langzaam voeren hierna de „Piet Hein" en de „Kasteel Staverden" en enige volg- schepen de sluis uit, om een tocht door het kanaal te'maken. In de „Irenesluis" In de schutsluis bij Wijk bij Duurstede heeft prinses Irene door het verwijderen van de vlag de plaquette onthuld, waarbij aan deze sluis haar naam werd gegeven. De Koninklijke familie ging hier, na af scheid ,van de autoriteiten en genodigden, aan wal en na een korte begroeting ver trokken de hofauto's naar Soestdijk om zich vanmiddag tegen vijf uur naar Amsterdam te begeven, waar de opening van de ten toonstelling in het RAI-gebouw zal ge schieden. Een van de grote moeilijkheden bij de aan leg van het Amsterdam-Rijnkanaal was de constructie en verkeersregeling bij de oversteekbij Wijk bij Duurstede. Het waterbouwkundig Laboratorium in Delft heeft ongeveer drie jaar geëxperimenteerd, alvorens de juiste vorm gevonden was. Zoals de tekening aangeeft, vertoont het kanaal aan beide zijden van de Lek een kom-vorming. Door het hierlangs stromen de water van de Lek ontstaat in beide kom men een grote draaistroom. Deze heeft tot gevolg, dat het water van de Lek in de rivierbedding wordt gehouden terwijl het aan de andere kant voor de slepen de mogelijkheid biedt om steeds tegen de stroom in de rivier over te steken. Uit de pijlen blijkt hoe de vaart hier gaat. Op de Noord-Oostelijke punt van de kruising is een verkeerstoren gebouwd van waar uit het „verkeer" op dit drukke „kruispunt" wordt geregeld. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp aangenomen met betrekking tot de organisatie van de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Het zwaartepunt ligt bij gemeentelijke organisaties. Er w'ordt van onderaf opge bouwd, doch regelingen zijn getroffen voor de samenwerking in groter verband. Voorts is het wetsontwerp aangenomen tot instelling van noodwachten, waarvoor 200.000 vrijwilligers nodig zijn. Ruim 100.000 vrijwilligers zyn nodig voor blok- ploegen en wijkposten, 20.000 voor de brandweer, 15.000 voor geneeskundige diensten, 23.000 voor reddings- en oprui- mingsgroepen en 27.000 voor sociale diensten. Ook is het wetsontwerp aangenomen dat evacuatie van de bevolking regelt en tenslotte, ter voorkoming van vordering op grote schaal, is het wetsontwerp aan genomen ter verzekering van het beschik baar blijven van goederen in geval van oorlog, oorlogsgevaar en daaraan ver wante buitengewone omstandigheden. Verwacht wordt dat in de zomer van 1953 de opbouw van de gehele organisatie vol tooid zal zijn en indien nodig alles bin nen enkele dagen op voet van paraatheid kan woren gebracht. Indien langs de weg van vrijwillige werving niet voldoende mensen zich beschikbaar stellen, kan als uiterste middel dienstplicht bij de nood wachten worden opgelegd. De ervaring in Engeland heeft geleerd, dat bij een luchtaanval het aantal slacht offers ongeveer 80 procent minder was, indien de bevolking door tijdige alarme ring dekking kon zoeken. Noodzaak is daarbij de zelfbescherming door verster king van kelders en laaggelegen kamers, ruimte onder de trap en kleine schuil- gelegenheden in tuinen. Daarom zullen in de eerste plaats aan de bevolking algemene gedragsregels worden gegeven. Van overheidswege zal de zelfbescherming worden georganiseerd in blokken en wijken. Hierbij zullen te vens maatregelen worden getroffen voor de zelfbescherming in bedrijven, onderne mingen en instellingen. ff Generaal Dwight D. Eisenhower is Dins dagmiddag om 5 minuten over vijf in de Constellation van de Amerikaanse lucht macht, die hij voor zijn rondreizen gebruikt, van Schiphol naar Parijs vertrokken. Des middags had de generaal, vergezeld door minister ir. C. Staf, op paleis Soestdijk op uitnodiging van Koningin Juliana met het Koninklijk paar de lunch gebruikt. Daarna vertrok de generaal naar Zeist om daar de „Spiritual life conference", de conferentie over de geestelijke verzorging van de NATO-luchtstrijdkrachten, toe te spreken. Hij was vergezeld van de Ameri kaanse ambassadeur bij het Nederlandse Hof, Selden Chapin, de vlag-officier cen traal Europa, vice-admiraal Jaujard en luchtmaarschalk Robert Forster, comman dant van de tweede tactische luchtmacht in Europa. „Ik kom hier niet om advies te geven", aldus Eisenhower, „maar om u de verzeke ring te geven van mijn diep gemeende be- De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. Wieling, Oosterlaan 9. Heemstede, han delende onder de naam café-restaurant-jacht haven van Dijk te Oud-Loosdrecht. Rechter commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. A. J. Fibbe, advocaat en procureur te Haarlem. N.V. „Renata", Moffel-, Spuit- en Zand- straalbedrijf. thans kantoorhoudende, Wij- kermeerweg 24, Beverwijk Rechter-commis- saris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. Th. G. A. Mulder, advocaat en procureur te Beverwijk. E. A. Hesseling, houder van een levens- middelenbedrijf, Zuid Einde 445, Oostzaan. Recht.er-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam. J. H. de Vilder, aannemer Populierenlaan 121, handelende onder de naam aannemers bedrijf J. H. de Vilder Zn., Beverwijk. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. Th. G. A. Mulder, advocaat en procureur te Beverwijk. de handelsvennootschap onder de firma Gebr. Capaan, gevetsigd en kantoor houden de te Beverwijk, Creutzberglaan 88, en haar beherende vennoten: a. A. Capaan, Creutz berglaan 88, b. P. Capaan, Nielenlaan 29, beiden te Beverwijk. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. O. Ba ron, advocaat en procureur te Beverwijk. Wegehs gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van: Mevrouw H. M. A. Lambert, weduwe van J. van der Linde, zonder beroep, Ben Vil- joenstraat 78, Haarlem. Rechter-commissa ris: mr. J. A. Bletz. Curatrice: mej. mr. S. Boekman, advocate en procureur te Haarlem. P. Jongejans, kruideiner. wonende te Jisp A 84. Rechter-commissaris: mr. J. P. Peter sen. Curator: mr. J. Lieuwen, advocaat en procureur te Purmerend. Bij vonnis van de rechtbank is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank van 6 Mei 1952, waarbij: M. Kalkman, koop man, wonende te Haarlem, Kruisweg 66, in staat van faillissement is verklaard, met be noeming van mej. mr. C. F. Kehrer, advocate en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillisse menten van: H. Reinhart, kleermaker, Reitzstraat 131, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. B. J. Lambers, ad vocaat én procureur te Haarlem. J. P. Böhm, aannemer. Zeeweg 197, IJmui- den. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. Verlooy, advocaat en procu reur te Haarlem. Bij beschikking der rechtbank van 14 Mei 1952 is voorlopig surséance van betaling ver leend aan: N.V. Hooggreef's Bloembollen- bedrijf. gevestigd en kantoorhoudende te Driehuis, Vonde aan 40, met benoeming van mr. A. D. P. V. van Löben Seis. advocaat en procureur te Haarlem. Kruisweg 63 tot be windvoerder. Het verhoor der schuldeisers is bepaald op Maandag 8 September. langstelling en steun. En voorts om u te bemoedigen met elke vezel van mijn hart en geest." „Elke vrije regering is gebaseerd op de theorie, dat de mens gelijk geschapen is en gelijke reohten heeft. Onze physieke hoe danigheden schijnen deze stelling tegen te spreken, maar wat ons samenbindt en ge lijk maakt is het bezit van een ziel. Langs physische weg is dit niet te bewijzen, maar het feit ligt daar. Anders heeft het geen zin te bereiken wat wij in NATO nastre ven: Het recht van de mens een waardig wezen en de gelijke van anderen te zijn. Slechts door de godsdienst vindt men de overtuiging, dat de mens meer is dan een opgevoede muilezel". Sprekende over de bedreiging van de vrije wereld zeide Eisenhower: „Ofschoon zelf een toegewijd en bijna fanatiek protestant, ben ik overtuigd dat er zeker niemand in de christelijke wereld niet blij zal zijn over de manier waarop de Paus in Rome in zijn organisatie het gevecht heeft geleid tegen dit slechte, do delijke ding, dat hoopt de aarde te over weldigen, de zielen der mensen tracht te overwinnen, hen neer te duwen en te de graderen tot pionnen, gehanteerd door de dictatuur in het Kremlin". Op Schiphol Terwijl de generaal enkele minuten voor zijn vertrek op het vliegveld Schiphol de erewacht inspecteerde, daverden hoog door de blauwe lucht 24 Gloster-Meteor's die tezamen als eresaluut aan de scheidende opperbevelhebber de drie letters „I K E" vormden. In de ICA-hal van het vliegveld stond de chef van de technische dienst van Aero Holland, de heer B. Penha, die tijdens zijn wachtdiensten op Schiphol een poppenhuis heeft vervaardigd, dat een getrouwe copie van een normale woning is. Hij bood dit aan Eisenhower aan ten behoeve van zijn drie kleinkinderen. De generaal lachte har telijk en verbaasd over de vele snufjes van het poppenhuis. „That's wonderful" en „Oh, I think that's good" zeide hij dankbaar en hij verzocht de heer Penha het in zijn vlieg tuig te laden. „Het spijt me dat ik Europa ga verlaten", zo zeide Eisenhower tot slot. „Het spijt me dat ik al die vrienden hier, die onder de moeilijkste omstandigheden prachtig werk hebben gedaan, niet meer naast me zal zien, maar voor Europa maakt het weinig verschil. In mijn plaats is de beste combi natie gekomen, die de Verenigde Staten konden schenken: Ridgway en Grünther. Wij allen hebben slechts één verlangen: Vrede. Zij die de slagvelden gezien hebben, wensen nooit meer oorlog. Anderhalf jaar heb ik met dit doel voor ogen gewerkt. An deren volgen mij nu op. In gedachten sta ik naast u met vast vertrouwen en met grote verwachtingen. Meer kan ik niet doen". Eisenhower nam daarna afscheid van minister Staf en de vele autoriteiten die hem uitgeleide deden en stapte in het toe stel. Vier motoren sloegen tegelijk aan en een minuut later was het vliegtuig uit het gezicht verdwenen. De stichting „Het Radioprogramma", die door de gezamenlijke radio-omroepvereni gingen was gedagvaard wegens het uitge ven van een weekblad, waarin alle Neder landse radioprogramma's waren opgeno men, is ook door het Amsterdams gerechts hof in het ongelijk gesteld. Het hof bekrachtigde het vonnis van de rechtbank. Het vonnis houdt in, dat de stichting „Het Radioprogramma" op straffe van betaling van een dwangsom wordt be volen het blad niet meer uit te geven. In verband met het naderende feestsei- zoen waarschuwt de hoofdcommissaris van de Haarlemse politie hen, die buitenlan ders zullen ontvangen, dat binnen 24 uur na de aankomst van deze buitenlanders daarvan aangifte gedaan moet worden bij de vreemdelingendienst van de Haarlemse politie, volgens artikel 27 van het vreemde lingenreglement van 1918. Overtreders stel len zich bloot aan hechtenis en boete. jd'i-zlïhJ&r* Het Rode Kruis, het Oranje Kruis, de EHBO-verenigingen en de vrouwenorgani saties worden ingeschakeld bij de burger lijke bescherming. Ter aanvulling van de gemeentelijke or ganisatie zullen mobiele rijkscolonnes van brandweer, geneeskundige dienst en een combinatie van opruimdienst, hersteldienst en sociale dienst worden gevormd De evacuatie blijft beperkt tot- de a-gemeenten (waar bijzonder gevaar-trekkende objec ten zijn) en dan zal nog alleen de bevolking worden verplaatst, die niet aan het ar beidsproces deelneemt, omdat anders het economische leven zou worden lamgelegd. De verplaatste bevolking blijft in dezelfde provincie. Met uitzondering van verple- gingsinrichtingen, kindertehuizen e.d. wordt geen deel van de bevolking bij voorbaat verplaatst. (A-gemeenten zijn o.a. Groningen, Delf zijl, Leeuwarden, Zwolle, Almelo, Hengelo, Enschede, Oldenzaal, Arnhem, Doesburg, Zutphen, Deventer, Nijmegen, Apeldoorn, Hilversum, Haarlem, IJmuiden, Velsen, Leiden, Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Eindhoven, Heer len, en nog een paar plaatsen in Limburg, Brabant en Zeeland). Minister Teulings antwoordend op enige bezwaren zei, dat de aanleg van schuil- De Bank voor Nederlandse Gemeenten deelt mede, dat bij de verkoop van rente- spaarbrieven thans voor een bedrag van circa 42 millioen gulden is geplaatst. Hier door is het totaal van de drie nationale woningbouwleningen gekomen op circa 115 millioen gulden. Op 1 Juni eindigt in het algemeen de verkoop. plaatsen op grote schaal tegen voltreffers niet mogelijk is. Het geld is er niet voor en het materiaal niet. Het zou fantastische sommen vergen en het is ook niet nodig. Volgens deskundigen zullen bij een zwaar bombardement met brisantbommen op een dichtbevolkt gebied, eenvoudige schuilge- legenheden in de laagste gedeelten van de huizen in het algemeen voldoende bescher ming bieden. Het bouwen van schuilgelegenheden in nieuwe woningen zou de bouwkosten met 1000 gulden per woning verhogen. Dit zou de woningbouw drukken en het is een eerste belang dat er zoveel mogelijk wo ningen komen. Bij de bouw van verwoeste stadskernen die dus zeer kwetsbaar zijn gebleken staat de zaak anders. Het ligt in mijn voor nemen aldus de minister, over te gaan tot het instellen van een commissie met de opdracht concrete voorstellen te doen omtrent de wijze, waarop schuilgelegen heden kunnen worden geprojecteerd. Die schuilplaatsen zullen dan ook in vredestijd gebruikt moeten kunnen worden als garage, fietsenbergplaats of opslagruimte. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, heeft gisteren Zandvoorts nieuwe water- en uitzichttoren officieel in gebruik gesteld. Boven op de toren zijn verrekijkers opgesteld, waardoor baron De Vos van Steenwijk (rechts) en burgemeester Van Fenema met veel interesse het panorama van Zandvoort bekeken. (Speciale berichtgeving) Van een economisch oogpunt uit gezien wars dus van alle chauvinistische poli tiek is het onverdedigbaar Nederland twee luchthavens te geven. Dit is de con clusie, waartoe de samenstelster van het rapport „het Nederlandse luchthavenvraag- stuk" de stichting voor economisch on derzoek der universiteit van Amsterdam gekomen is. Door zuiver wetenschappelijk te werk te gaan hebben de onderzoekers van de stich ting onder leiding van de directeur secretaris, prof. dr. J. F. Haccoü een prognose gesteld voor de intensiteit van het luchtvervoer voor 1970. De uitkomsten van dit onderzoek zijn van dien aard, dat een tweede Nederlandse luchthaven de vliegveld-exploitatie onrendabel zou ma ken en de bedrijfsvoering van de lucht vaartmaatschappijen kostbaarder. De ge tallen gebaseerd op zo zuiver mogelijk gestelde praemissén wijzen dit onom stotelijk aan. Op een gisteren in de vergaderzaal van de Amsterdamse Kamer van Koophandel gehouden persconferentie lichtte prof. Hac coü het rapport uitvoerig toe. Hij legde er de nadruk op, dat men zo zorgvuldig moge lijk de cijfers voor de toekomst 1970 heeft geschat. Drie factoren speelden bij het trekken der conclusies een rol: Passagiers-, vracht en postvervoer, benevens de technische ontwikkeling van het vliegbedrijf èn de toekomstige intensiteit van het eind- en transito-verkeer. De vaak geuite mening, dat de transito- vluchten in de loop der jaren zouden af nemen, wordt door de stichting niet ge deeld. Wel erkent men dat de rechtstreekse lijndiensten zich verder zullen uitbreiden, doch de conclusie, dat daardoor het tran sito-verkeer nagenoeg zou vervallen, wordt op z'n minst als voorbarig gekarakteriseerd. De Nederlandse toekomst-luchthaven dient dus een maximum service te kunnen ge ven voor het transito-vervoer, de „over- stapjes"-vluchten. En uit deze gezichtshoek bezien springt al direct in het oog, dat met twee vliegvelden de internationale (èn vooral intercontinentale) lijnen zichzelf zouden moeten doubleren (naar beide luchthavens dus) om te voorkomen dat het overstappen dient te geschieden door van het ene vliegveld naar het andere te gaan. Donderdag 5 Juni zullen twee leden van de Haarlemse brandweer, des avonds om half negen, in de brand weerkazerne aan de Gedempte Oude Gracht door de burgemeester, mr. P. O.. F. M. Cremers, worden onderschei den. Het zijn de brandmeester W. Oost- wald en de vrijwilliger eerste klas J. de Vries, die op die dag het feit herdenken dat zij zich een kwart eeuw geleden schaar den in de rijen der Haarlemse brandweer lieden en daarom een verdiende onder scheiding op de borst gespeld krijgen. Brandmeester Oostwald zal uit handen van de burgemeester het kruis varn verdienste en de vrijwilliger De Vries de médaille van verdienste ontvangen. Van 27 Juni tot 6 Juli wordt in Londen een wereldconferentie van Pinksterkerken gehouden. De secretaris van de Wereld conferentie, dr. D. J. du Plessir, zal op Tweede Pinksterdag tijdens de Pinkster conferentie van de Haarlemse Pinksterge meente het woord voeren, evenals dis. G. R. Wessels uit Zuid-Afrika. Tijdens de vierde étappe van de Ronde van Italië is de Italiaanse wielrenner Orfeo Ponsin van de Frejus-ploeg dodelijk ver ongelukt. In de buurt van Monterosi, 40 klometer van Rome gelegen, slipte hij op de gladde weg met het gevolg dat hij tegen een boom gesmakt werd. Hij kreeg een schedel breuk en werd naar een ziekenhuis in Rome vervoerd waar de ongelukkige renner enkele minuten na aankomst overleed. Ponsin was 24 jaar oud. Ook een apart vliegveld voor charter vluchten voor goederenvervoer moet als onrendabel worden afgewezen. De voor 1970 geschatte hoeveelheid goederen voor chartervluchten zal namelijk niet zodanig zijn, dat dit een eigen vliegveld rechtvaar digt. De ontwikkeling in de luchtvaarttechniek gaat in de richting van grotere vliegtuigen, die sneller vliegen. Wat het vervoer in 1970 betreft, de ge raamde omvang bedraagt voor passagiers 3.7 maal zoveel als in '51, vracht 16.4 maal zo veel als in '51, post 1.7 maal zo veel als in '51. Als basis voor het opstellen van deze be rekeningen is men onder meer uitgegaan van de overweging, dat de Nederlandse be volking in 1970 tot 12.000.000 toegenomen zal zijn. TUNIS (Reuter). Volgens politieke waarnemers is de spanning in Tunesië aan merkelijk verminderd als gevolg van het bezoek van de Franse minister van Pen sioenen, Temple. Van de zijde van de na tionalistische partij „Neo Destour" is ge zegd, dat de opheffing van de avondklok voor de duur van de vastenmaand te dan ken is aan de persoonlijke tussenkomst van de minister. In kringen van de „Neo Destour" wordt ook gezegd, dat er een mogelijkheid be staat voor de vorming van een nieuw „ka binet van verzoening" met een vooraan staande gematigde nationalist, Tahar Ben Amr, president van de Tunesische kamer van landbouw, als premier. Ben Amr is geen lid van de „Neo Destour". Verder wordt gezegd, dat het nieuwe kabinet twee leden van het nationalistische kabinet van Mohammed Tsjenik, die door de Fransen werd ontslagen, en twee van het huidige, op Frans initiatief gevormde kabinet-Bak- koesj, zou omvatten. Tahar Ben Amr zeide Maandag na een lunch met Temple, dat alle kanten van het Tunesische vraagstuk waren besproken in een uiterst hartelijke sfeer. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren besloten het debat over Tunesië tot 3 Juni op te schorten. RIO DE JANEIRO (Reuter). De Ame rikaanse luchtvaartfunctionaris en de Bra ziliaanse luchtmachtofficier, die als gijze laars werden vastgehouden op de plaats waar onlangs een Stratocruiser van de Pan- American Airways neerstortte, zijn giste ren vrijgelaten, nadat parachutisten van het Braziliaanse leger een ultimatum had den gezonden aan de groep „niet-officiële" parachutisten, die de twee mannen gevan gen hield. Volgens eerdere berichten waren de gij zelaars leden van een officiële hulpexpedi tie, die door een hefschoefvliegtuig naar de plaats in het oerwoud op ongeveer 1600 km ten Noorden van Rio de Janeiro waren overgebracht. Het gerucht ging, dat het verongelukte vliegtuig een fortuin aan diamanten aan boord had. De functionaris en de officier werden vastgehouden, omdat zij geweigerd zouden hebben de in moei lijkheden geraakte leden van de niet-offi- ciële expeditie georganiseerd door de oud-gouverneur van de staat Sao Paulo de Barros met hun hefschroefvliegtuig te evacueren. Naar verluidt is Dinsdag een regeling getroffen om iedereen met het hefschroef vliegtuig en een licht vliegtuig te evacue ren. LIMA (A.F.P.). De heren T. de Booy uit Aerdenhout en dr. C. G. Egeler, conser vator van het geologisch instituut der ge meentelijke universiteit van Amsterdam, die deel uitmaken van de Nederlandse An des-expeditie voor geologisch onderzoek in het Zuidelijke gedeelte van de Cordillera Blanca in Peru en een of meer nog onbe- stegen toppen van 'die keten, zijn aan de voet van het gebergte aangekomen. De be stijging zal naar schatting zes weken duren.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5