ólö ma t Watertoren in gebruik genomen c ELK MODEL BIJ STOFZUIGERS ■Clowntje Riek LOCOMOTIEF Bennebroek Bloemendaal Heemstede Lisse H. J. Maertens N.V. „De Negende" besloot Beethovencyclus Vijandige stemming in de Duitse industrie WOENSDAG 21 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Mijlpaal in Zand voorts opbouwwerk Korfbaldemonstratie De 70-jarige Union Aantal natuurwachters onder de jeugd uitgebreid Afdeling Rode Kruis opgericht „Sterhuiswerk" bloeit ondanks financiële zorgen Burgerlijke stand van Haarlem Man gooit portier open, wielrijdster breekt been Voor de kinderen Nico van Schagen Zn Gierstraat 40 - 42 - Tel. 17768 Oost-Duitse spoorwegen verhogen tarieven Vluchteling uit Avereest kwam stelend aan de kost FEUILLETON De fluistercampagne Dinsdagmiddag omstreeks halfvier draaide dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, commissaris der Koningin in Noordholland, een afsluiter open aan de voet van Zand- voorts nieuwe watertoren, geschilderd in de ZandVoortse kleuren, waarna op enkele meters afstand een door de Zandvoortse brandweer voor deze gelegenheid opgestelde fontein een drietal stralen de lucht inspoot. Een handeling, waarmede de officiële ingebruikstelling van de toren werd aangeduid. Het was slechts een symbolische handeling, wamt bijna een jaar tevoren werden de grote reservoirs, die de toren bevat, in gebruik gesteld en begin van dit jaar verhuisde de dienst voor het waterleiding bedrijf naar de fraaie, ruime en een prachtig uitzicht biedende kantoorlokalen, die in de beneden-verdiepingen waren ontworpen. Onder de genodigden waren de leden van het college van burgemeester en wethou ders van Zandvoort, de korpschef van politie, alle gemeenteraadsleden, de oud wethouders Groos en Van der Moolen, de burgemeester van Velsen en Bloemendaal, mr. M. M. Kwint en jhr. mr. C. J. A. den Tex. Voorts prof. Krul en ir. Linn van het Rijksinstituut voor drinkwatervoorziening, de architect, de heer J. Zietsma, vertegen woordigers van N.V. Philips Bouwbedrijf. Oud-burgemeester Van Alphen was met zijn echtgenote uit Bergen overgekomen. Burgemeester H. M. van Fenema sprak zijn vreugde uit over de mijlpaal in het wederopbouwwerk. die met de ingebruik stelling van de nieuwe watertoren in Zand voort werd bereikt. De spreker herinnerde aan de vernieling van de oude toren in 1943, op 17 September, waarbij evenals nu, een burgemeester van Bloemendaal aanwezig was, maar gelukkig nu een „goede" bur gemeester. De oplossing van het herstel van het waterleidingprobleem werd direct door oud-burgemeester Van Alphen, met de directeur der bedrijven, de heer A. A. Cense aangevat, toen de bezetter verdwe nen was en thans is na 8 jaar als bekroning van dit werk het gigantische bouwwerk verrezen, dat het beeld van Zandvoort be heerst. Een schitterend stuk werk werd door de architect, de heer J. Zietsma, geleverd, een stuk werk, dat óók voor hem de kroon op zijn arbeid betekent. Spreker betreurt het, dat de oudste firmant van N.V. Philips Bouwbedrijf te Haarlem, die helaas tijdens de bouw overleden is, de voltooiing van zijn bouwwerk niet meer heeft mogen mee maken. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk achtte het een uitermate belangrijk mo ment, te staan aan de voet van het bouw werk, dat niet alleen van verre, doch óók van nabij zulk een prachtig aesthetische indruk wekt. De watervoorziening is pri mair, doch daarnaast werd een belangrijke plaats ingeruimd aan kantoor en berg ruimte, alsmede aan uitzichtgelegenheid. De spreker herinnerde aan de belangrijke rol, die het water van de oudste tijden af in de menselijke samenleving heeft ingenomen en die óók van het grootste belang is voor de volksgezondheid. Wat Zandvoort betreft, is spreker ervan overtuigd, dat men méér dan tevreden kan zijn en van harte wenste hij het gemeentebestuur geluk met hetgeen bereikt werd. De spreker besloot met de woorden: „Met vol vertrouwen kunnen we de nieuwe toekomst van. Zandvoort tege moet zien, het Zandvoort, dat zijn oude tot ver over onze grenzen reikende beroemd heid opnieuw zal handhaven en vervol maken". Prof. Krul, van het Rijksinstituut voor drinkwatervoorziening, gaf beschrijvingen van diverse watertorens in ons land, waar onder er óók uit architectonisch oogpunt vele zijn, die niet bepaald fraai genoemd kunnen worden. Maar van de Zandvoortse toren zal men dit nimmer kunnen zeggen. Ir. baron Van Styrum, voorzitter van de vakgroep „water en waterleidingbelangen" merkte op dat een toren tot stand is ge komen, die hoog oprijst boven land en zee en duin, waardoor een bijzondere aantrek kingskracht is ontstaan. De heer A. A. Cense, directeur van de waterleidingbedrijven, bracht dank aan het gemeentebestuur, aan prof. Krul en ir. Linn van het Rijksinstituut voor drink watervoorziening, die het rapport voor de Zandvoortse drinkwatervoorziening op stelden. De genodigden begaven zich met de lift naar de eerste uitzichtgelegenheid, waar zij genoten van het prachtige panorama. Onder deskundige leiding werd vervolgens het inwendige van de toren bezichtigd, de installaties en de kantoorlokalen, waarover wij reeds eerder bijzonderheden brachten. Voor de Zandvoortse korfbalclub werd Dinsdagavond op het hockeyveld een de monstratiewedstrijd gespeeld tussen de Haarlemse korfbalclubs „Aurora" en „Haarlem". Nadat de rust met een gelijke stand, 22 was ingeggaan, won Aurora ten slotte verdiend met 42. Het werd een pret tige, aantrekkelijke wedstrijd, waarvan het jubliek volop genoot en die er stellig toe zal lebben bijgedragen, het korfbalspel in Zand voort, dat tot nu toe weinig of niet beoefend werd. méér populair te maken. Door de beide Zandvoortse twaalftallen werd inmiddels met de training begonnen, waarvoor de heer J. W. Vreeling, secretaris van de Haarlemse Korfbalbond. zich welwillend beschikbaar heeft gesteld als trainer. DOKTERSDIENST De dienst voor artsen wordt op Hemel vaartsdag waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K 2502 300. In Heemstede bestaat een Jeugdnatuur- wacht. De leden hiervan' hebben niet de bevoegdheid op te treden tegen jongeren en ouderen die zich misdragen, doch door het dragen van een insigne zijn zij ver plicht een voorbeeld te zijn voor anderen. De Heemsteedse Jeugdnatuurwadht is in gesteld door de plaatselijke vereniging voor School- en Werktuinen. Vorig jaar ontvingen schoolkinderen in het Heem- steedse Sportpark een insigne en Dins dagmiddag was de tweede groep aan de beurt. Leerlingen van de vijfde klasse van de Heemsteedse scholen kwamen in het Minerva-theater bijeen en werden be groet door de heer H. Disselkoen, voorzit ter van de organisatie. Burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard had zich weer bereid verklaard de jeugd toe te spreken en een aantal meisjes en jongens te decoreren. Hij zeide dat de kinderen misschien naar het thea ter gegaan zijn met de gedachte een pret tige middag te beleven. Het doel is echter anders. Als zij het speldje in ontvangst hebben genomen betekent dat, dat zij be reid zijn de plantsoenen te bewaken. De burgemeester deed een verhaal over een gans en de wijze waarop het dier be schermd werd en vroeg tenslotte de kin deren te beloven: „Wij zullen in de toe komst niet meer vandalig zijn en wij zul len de natuur zo veel mogelijk bescher men". Twintig kinderen (twee uit iedere klasse) waren op het podium gekomen; zij wer den door de burgemeester „gedecoreerd". Na afloop werden films vertoond. De jeugdige natuurwachters hadden bijzon dere belangstelling voor de film over Texel. DOKTERSDIENSTEN Op Hemelvaartsdag worden de Zondags diensten voor artsen waargenomen door dr. P. M. v. d Gugten, Heemsteedse Dreef 37, telefoon 39903 en dr. A. L. C. v. Lier, Pieter Aertslaan 6. telefoon 39875. Wijkverpleging als op 18 Mei. Geopende Apotheken: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Dinsdagavond werd in de raadszaal een ver gadering gehouden als voortzetting van een Zaterdagmiddag gehouden vergadering om te komen tot oprichting van een afdeling van het Nederlandse Rode Kruis. Deze vergade ring stond onder voorzitterschap van de heer G. Moes. Het hoofdbestuurslid de heer Broes ter gaf een uiteenzetting van de organisatie en doel van het Rode Kruis, en op welke wijze de plaatselijke afdeling in organisa torisch verband zal werken. Hierbij betoogde de spreker dat alle lagen der bevolking en de bedrijven ingeschakeld dienen te worden om het geheel tot een nuttige afdeling te maken. Hierna werd overgegaan tot oprich ting van een afdeling. Tot voorzitter werd ge kozen mr. Punt; G. Moes tot tweede voorzit ter, verder de dames v. d. MeijVan Rijn, mej. C. van Schoten en de heren M. de Wit, R Segers, J. Polle, J. Buurman en M. Gehem. REIS VAN Dr. RUIJS Dr. Ruijs, die als geestelijk verzorger een reis met de „Sibajak" met 1000 emigranten naar Canada meemaakte, maakt thans een reis door Canada en de Verenigde Staten. Hij zal hier en daar godsdienstoefeningen leiden. ADVERTENTIE De uit alle delen van het land naar Bloe mendaal gekomen leden van de Nederlandse vereniging ter behartiging van de belangen van jonge meisjes hebben Woensdagmiddag in het Jeugdhuis de eerste algemene leden vergadering na de oorlog voortgezet. Aandacht werd geschonken aan een ander werk van de Union: de „Sterhuizen", waar van er ook een staat op de Nieuwe Gracht in Haarlem. In het Sterhuis worden iristuif- avonden gehouden, voorts is het soms een toevluchtsoord voor meisjes, die de ouderlijke hulp moeten ontberen. Ook wordt geholpen bij arbeidsbemiddeling, maar meer dan de helft van de werkzoekenden is boven de dertig jaar, waardoor die arbeidsbemiddeling vaak op moeilijkheden stuit, omdat het werk voor de oudere vrouw gauw te zwaar wordt De trek van platteland naar de grote stad werd door vele meisjes wel eens al te licht vaardig ondernomen. Mevrouw C. M. NiekerkNieveld, leidster van het sterhuiswerk in Amsterdam, vertelde dat het werk van de Union daar ter kennis van de jonge meisjes wordt gebracht door iedereen die niet in gezinsverband naar de stad komt. een brief te schrijven. Verder is er nog huisbezoek en de ervaring heeft ge leerd dat door dit alles vele dreigende ont sporingen konden worden voorkomen. In een samenspraak tussen de penning meesteresse mevrouw J. J. van Valkenburg— Mackay met een afgevaardigde uit Den Haag mevrouw J. B. Scherpbier—Samson, kwam de zware taak van de financiële zorg naar voren. Na de oorlog, toen het werk opnieuw moest worden begonnen, heeft „Volksherstel een belangrijke gift geschonken voor het werk van hoofdbestuur en afdelingen. De overheid verleent nu ook subsidie. Voorts wordt van fondsen en instellingen financiële steun ver kregen. In Haarlem De financiële basis werd vervolgens door afgevaardigden van de plaatselijke afdelin gen nader besproken. Voor de afdeling Haar lem werd dat gedaan door mevrouw J. J. E. IJsselDe Schepper, die een subsidie van de gemeente Haarlem memoreerde 500.in 1950 en 1000 in 1951). Het werk is hier na de bizonder moeilijke periode vlak na de oor log de laatste twee jaar weer op gang geko men. De exploitatie van het sterhuis leverde slechts een klein tekort op. Voor reparaties en vernieuwingen aan het sterhuis en nieuwe stukken voor de inventaris is tweemaal een schouwburgvoorstelling ge houden, waaraan het amateurgezelschap „De Plankeniers" uit Naarden belangeloos heeft meegewerkt. Het batig saldo der beide voor stellingen was ruim 5000, Ook uit andere uitvoeringen in Heemstede en Bloemendaal werden nog gelden verkregen. Een andere grote uitgave moet dit -jaar worden gedaan: de aanschaf van een nieuwe verwarmingsketel. Door van de schouwburg avonden een traditie te maken, zal men trach ten het werk voort te zetten. - De Nederlandse torpedobpotjager „Van Galen" is Dinsdagmiddag met saluutschoten begroet toen hij de haven van Willemstad binnenvoer. Het schip heeft dienst gedaan in de Koreaanse wateren en wordt op 21 Juni in Nederland terugverwacht. - HAARLEM, 20 Mei 1952 ONDERTROUWD: 20 Mei, P. van Wijk en H. M. Fernhout; P. P. van der Sluis en T. Pot. GEHUWD: 20 Mei, A. J. Henneke en M. Glazemaker; C. de Kemp en M. C. Rijks; D. Fleurij en A. W. Burger; A. A. Dammers en B. J. van den Houten. BEVALLEN van een zoon: 19 Mei, G. J. M. Slebos—Fonville; 20 Mei, J. van Wijk Philippo. BEVALLEN van een dochter: 19 Mei, D. Starink—de Jong; A. Hoenderdos—Swart. OVERLEDEN: 17 Mei, A. Stockhausen, 57 j., Kamperlaan; 18 Mei, R. Papenburg. 74 j., Ripperdapark; P. van Odijk, 78 j., M. van Heemskerkstraat; C. van den Aardwegh, 81 j„ Kamperlaan; J. P. W. de Vries—Kok. 77 j., Orior.weg; 19 Mei, A. Roelfs, 83 j., Timor- straat; J. M. Martens, 72 j., Generaal Botha- straat: A. T. Groenland, 4 j.. Gasthuisvest; A. Molenaar, 73 j., Hazepaterslaan; M. Koe- leman, 77 j„ Kamperlaan. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 „Alle Menschen werden Brüder", met welke treffende zin uit de ode van Schiller door Beethoven een ongemeen slot aan zijn Negende Symphonie werd gemaakt, is een gevleugeld woord geworden dat reeds vele geslachten van goedwillenden geestdriftig heeft gestemd en ook in onze tijd niet op houdt zijn suggestieve werking op de „mens van goede wil" uit te oefenen, hoeveel redenen deze ook heeft om critisdh te staan tegenover de vervulling van het schone ideaal van die „broederschap". Doch gaf Beethoven in zijn symphonie zelf niet een voorbeeld, dat tot geduld en goed vertrou wen maant? Van welke hardnekkige wor steling laat hij ons getuige zijn, eer hij zijn extatische vreugde en zijn heilsboodschap uitbazuint! Wie aan zijn verheerlijking der „broederschap" zou willen deelnemen, moet ook als hij het „internum" doortrekken en zich vaardig maken die apotheose te ver dienen. Toon Verhey had voor het besluit van de Beethovencyclus de Negende met zijn executanten prachtig voorbereid. Aan de rhythmische puntigheid, aan de zuivere en warme kleur van het orkest was te merken dat er duchtig op gewerkt was. En dat is wel nodig, want het is en blijft een weer barstige compositie, waar men voor moet vechten, evenals de componist er voor ge vochten heeft. Het Scherzo was een ver- bluffend staaltje van wat Verhey met zijn orkest tot stand kan brengen: het ging lenig en ongeforceerd van klank in een sterk opgevoerd tempo. Zo uitgevoerd zou men gaan verlangen de correcties van Wag ner betreffende de orchestratie ter zijde te stellen wie weet of dat nog geen winst zou betekenen. De finale met het slotkoor mocht bijzon der geslaagd heten; alleen vraag ik mij af waarom de vocale bassolist zijn eerste reci tatief anders afsluit (zonder druknoot) dan de instrumentale bassen, die het hem zo netjes voorgedaan hebben. Ovei-igens was het solistenkwartet )Corry Bijster, Annie Hermes, Han le Fèvre en Herman Schey) zeer te prijzen. De tenor-solo „Froh, wie seine Sonnen fliegen" klonk zeer imposant en markeerde stevig de zelfbewuste zang van deze episode der zogenaamde „Turkse muziek", hoewel in het tempo geen jacht zat, wat men eigenlijk als een voordeel kon aanmerken. De stem van Schey klonk ook overtuigend als 'hij zich apart kon laten gelden. „Koor Katholiek Haarlem", dat de zware taak op zich genomen had Beethoven's niets ontziende koorzetting te vertolken, gaf het bewijs dat dit ongeforceerd en steeds mooi van klank gebeuren kan, wat op zichzelf al een geweldige prestatie is, vooral van de sopranen, die zouden doen geloven dat Beethoven toch gelijk had met zijn hachelijke eisen. Vóór de Negende had men geboeid ge luisterd naar het Vioolconcert, vertolkt met Herman Krebbei-s als solist. Het was een uitvoering die het karakter van het werk als concertante symphonie duidelijk liet blijken. Krebbers was bijzonder sterk op dreef in zijn grote cadens en in de finale. Het publiek heeft de beide kansen na het Vioolconcert en na do Negende niet ongebruikt gelaten om de executanten een warme hulde te brengen. JOS. DE KLERK. Dinsdagmorgen opende de chauffeur van een auto op de Wagenweg het portier van zijn auto. De 59-jarige wielrijdster IJ G. W. kon dit niet meer ontwijken, viel en brak een been, waarna zij opgenomen werd in het Diaconessenhuis. Ja, ze hadden het druk met schaatsenrijden, en het was flink koud in Speelgoedstad. Maar midden in die kou kwam onverwacht een teken van leven uit een land, waar het helemaal niet koud was, maar heel erg warm. Want toen die dag de post kwam, bracht die een briefhelemaal uit Zwartjesland! Oom Tripje maakte die brief gauw open, want hij was natuurlijk nieuwsgierig, wat men hem te schrijven had. Onder het lezen keek hij steeds ernstiger, en toen hij ermee klaar was, schudde hij bedrukt het hoofd. „Is het geen goed nieuws?", vroeg tante Liezebertha. „Nee", antwoordde oom Tripje. „Het is slecht nieuwsEr is iets ernstigs gebeurd in Zwartjesland: een heel zware storm heeft Palmeiland zwaar getroffenHeel veel huizen van de Zwartjes zijn verwoest en ook het land heeft erg geleden! Deze brief komt van Oetoemoe, en hij vraagt om hulp, want het ziet er daar slecht uit!" Ja, dat was erg voor die Zwartjes. Ze dachten daar lang over na. ADVERTENTIE LOOPT LICHTER Frame van hoogmagnesium-staal DüSSELDORF (Reuter). De vijandige stemming tussen de West-Duitse vakver enigingen en de bonden van werkgevers over het wetsontwerp op de bedrijfsorgani satie dreigt nog vijandiger te worden na de publicaties van beide zijden over dit onder werp. Volgens dit wetsontwerp, dat in be handeling is bij de commissie in de bonds dag, zullen er fabrieksraden worden inge steld, die door de werkgevers geraadpleegd moeten worden over vraagstukken betref fende personeel en technische ontwikkelin gen en zullen er ook twee vertegenwoordi gers der arbeiders in de raad van commis sarissen komen. De vakverenigingen wensen, dat deze raden grotere bevoegdheden zullen krijgen en verlangen tevens gelijke vertegenwoor diging in de raad van commissarissen voor werkgevers en werknemers. Ook verzetten zij zich tegen de bepalingen, dat er alleen arbeiders van de betrokken firma's in de fabrieksraden en raden van commissaris sen benoemd zullen kunnen worden en dat vertegenwoordigers der vakverenigingen daarvan worden uitgesloten. De zes mil- lioen leden tellende vakverenigings-fede- ratie heeft nu te kennen gegeven de wet met alle mogelijke middelen te zullen be- strijden. Christian Fette, voorzitter van het West- Duitse verbond van vakverenigingen, heeft Dinsdag een uitnodiging van bondskanse lier Adenauer voor een persoonlijke be spreking over een nieuw wetsontwerp voor bedrijfsrad.cn aangenomen. Het afgelopen weekeinde had Fetté de verklaring van de kanselier dat de strijd van de vakvereni gingen tegen het ontwerp „een schending van de grondwet en een gevaarlijke ver storing van de binnenlandse orde" was van de hand gewezen. BERLIJN, (Reuter) De Oost-Duitse spoox-wegen, die alle spoorwegvex-bin- dingen tussen West-Berlijn en West-Duits land in handen hebben, hebben de ver voerskosten van alle goederen naar West- Berlijn en naar West-Duitsland met 50 pro cent verhoogd. Deze verhoging is nog niet officieel bekend gemaakt, doch alle Oost- Duitse goederen-stations is de onmiddel lijke ingang van deze tariefsverhoging meegedeeld. West-Berlijnse vervoersautoriteiten me nen, dat de vex-hoging ernstige gevolgen zal hebben voor de West-Bex-lijnse economie, d'ie geheel afhangt van handel met West- Duitsland. West-Berlijnse fabrikanten zul len het zwaarst worden getroffen aangezien door stijging der transportkosten concur rentie met West-Duitse fabrikanten moei lijker worden zal. Ongeveer een jaar geleden vluchtte een patiënt uit een verpleeginrichting te Ave reest: de 30-jarige monteur A. v. d. H. Po litie en Justitie hadden nogal eens last met hem gehad: Zes diefstallen prijkten op zijn strafblad en vandaar dan ook dat men hem tenslotte naar Avereest had gedirigeerd. Elf jaar lang was hij niet meer in de vrije maatschappij geweest en toen hij van zijn dokter moest horen dat het nog wel enige jaren zou duren voordat hij uit de inrich ting zou worden ontslagen, rijpte in hem het plan de vrijheid op eigen houtje te zoeken. Hij voerde dat plan uit en stond daar dan eindelijk, zonder dat verplegers en bewakers hem in het oog hielden, op straat. Letterlijk en figuurlijk, want hij bezat niets. Hij vexwiel onmiddellijk weer in zijn oude kwaad: Hij stal en verkocht wat hij in handen had kunnen krijgen, maar het duurde niet lang of hij liep tegen de lamp. Vanmorgen stond hij voor de Haarlemse rechtbank terecht. De officier van Justitie had hem maar één feit ten laste gelegd: diefstal van een fiets. Hij vroeg er één jaar gevangenisstraf voor, zonder aftrek van het voorarrest en onvoorwaardelijke ter be schikking stelling van de regering. De raadsvrouwe van de verdachte, mr. Scheltens-Charbo, vroeg de straf niet lan ger te maken dan het voorarrest, dat nu al negen maanden beloopt. Zij voerde voorts aan dat in het psychiatrisch rapport stond vex-meld dat de misdrijven de verdachte niet ten volle kunnen worden aangerekend. „De enige kans die deze verdachte nog kan worden geboden is een ter beschikking stel ling van de regering." De rechtbank zal op Dinsdag 3 Juni uit spraak doen. BINNENLAND Dinsdag heeft Prins Bernhard een be zoek gebracht aan de marine-electronische bedrijven te Oegstgeest. De rechtbank te Amsterdam heeft de 29-jarige slagersknecht G. T. uit Beverwijk en de 28-jarige los werkman W. Th. B. uit IJmuiden veroordeeld tot respectievelijk twee jaar en één jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk. De veroordeelden hadden op 17 November 1947 gepoogd in te breken in de boerderij van de familie Van Laan te Purmerend. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld het door de exploi tanten van „Damstadt" in de hun vex-leende surséance van betaling aangeboden accoord tot betaling van 50 pet. van de vordering der gemeente Amsterdam te aanvaarden. De ge meente zal van haar vordering ad f 22.516,54 11.258,27 ontvangen. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld prof. dr. J, Presser te benoemen tot gewoon hoogleraar in de nieuwste geschiedenis met inbegrip van de economisch- en sociale geschiedenis sedert omstreeks 1470, Prof. Presser, is thans bui tengewoon hoogleraar aan de gemeente universiteit. In de jaarvergadering van het Provin ciaal Utrechts Genootschap van Kunsten en Wetenschappen is tot lid benoemd in de sec tie letterkunde, wijsbegeerte en geschiede nis dr. A. B. Nederlof, conrector van het Coornhertlyceum te Haarlem. Het totaal aantal deelgenoten der cen trale der Nederlandse Verbruikscoöperaties bedroeg aan het einde van 1951 294 en het aantal bij hen aangesloten leden 313.683 (in 1950: 292.719). Opnieuw vertoonden de om zetten in geld in dit boekjaar een stijging, nl. tot f87.658.000 tegen in 1950 f 77.798.000. Het aandeel van de eigen productie in de totale omzet handhaafde zich op hetzelfde peil als in 1950, n.l. op 34.52 pet. tegen 34.60. De rechtbank te 's Gravcnhagc veroor deelde de 22-jarige kantoorbediende J. W. M„ die ten nadele van de Westlandse Stoom trammaatschappij ongeveer f 6000 had weg genomen, tot een jaar gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk. By Koninklijk Besluit zijn de door de R.K. universiteit te Nijmegen te verlenen diploma's der candidaats- en doctoraal examens en de doctorale graden in de medi cijnen gelijkgesteld met die der rijks universiteiten Niet ver van de jeugdherberg „Ocfeen- burgh" heeft Den Haag thans, op zes kilo meter van het stadscentrum, het nieuwe, aan 400 tenten plaats biedende kampeerter rein „Kijkduin", dat nog vóór de Pinkster dagen wordt opengesteld. Het terrein is ver deeld in een gezinskamp, een meisjes- en een jongenskamp. Er mag uitsluitend wor den gekampeerd in linnen tenten en alleen door houders van een kampkaart van de Ned. Kampeerkaarten Centx-ale. Het hoofdbestuur van het Humanis tisch Verbond heeft besloten écn prijsvraag uit te schrijven over „De wenselijkheid en de in de Nederlandse wetgeving te realiseren mogelijkheid om, onder nader aan te geven omstandigheden, het bekorten van het leven van een zieke straffeloos te doen zijn". De jury bestaat uit mr. H. B. J. Waslander te Amsterdam, prof. dr. J, H. Tun tier te Gro ningen en prof. dx\ L. van der Wal te Delft. Een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk is geëist tegen een 27-jarige agent van gemeen tepolitie uit Rotterdam, die bekend had, geprobeerd te hebben een verzekeringsmaat schappij op te lichten voor f 350 door voor te geven dat hem een geldkistje met dit bedrag was ontstolen. Het fregat „Johan Maurits van Nassau", op thuisreis uit Nieuw Guinea, zal op 26 Mei Tanger aandoen voor een bezoek, dat tot 29 Mei zal duren. HAARLEM EN OMGEVING De Amsterdamse rechtbank heeft van- mox-gen geen uitspraak gedaaan in de zaak tegen de 43-jarige Haarlemse chauffeur H. J. van N., die op 17 December 1951 op de Middenweg in Amsterdam-Oost op een stilstaande tram inreed, waardoor twee uit stappende passagiers zeer ernstig werden gewond. De rechtbank wees de zaak terug naar de reehter-commissaris. Woensdag 28 Mei, 's middags om vier uur, promoveert aan de Leidse universiteit drs. J. Slikboer te Aerdenhout tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op het proef schrift „Graphodiagnostiek". Promotor is prof. D. A. M. J. Chorxxs. Dit is de eerste promotie in Nederland op graphotogisch gebied. De arbeiders-toneelvereniging „Samuei Falkland" vertoont op Donderdag 29 Mei in de Haarlemse Schouwburg het spel „Eva Bonheur" van Herman Heijermans. De burgemeester van Bloemendaal is deze week verhinderd zijn gewone spreekuur te houden. Omstreeks 1 Mei stal een twintigjarig meisje een herenjas en een paar glacé hand schoenen uit een kleine personenauto die bij het Paleis van Justitie in de Jansstraat te Haarlem geparkeerd stond. Voorbijgangers betrapten haar, en jas en handschoenen gin gen naar de politie. De eigenaar is nooit komen opdagen om zijn eigendommen te halen. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 47) De Dat heb ik je al vaak verteld. Zaak! Maar hoe kunnen stakingen in Bir mingham en Coventry de Zaak nu helpen? Je zult een heleboel wel niet begrijpen, antwoordde Ferguson. We zijn er op uit die bloedzuigers van kapitalisten te vernietigen. Ik zal ze op mijn manier aan pakken. Prachtig, mijnheer, zei het hoestende mannetje ten slotte. Als we de staalarbei- ders maar aan het staken kregen. We hadden het bijna zo ver, maar de hoge pieten waren ons jammer genoeg een stap voor. Ik had die oproep over de B.B.C. nooit verwacht. De weifelaars zijn toen aan 't werk gebleven. Was die oproep uitgebleven, dan had de hele industrie lam gelegen. Maar ik heb nog wel meer in mijn mars, antwoordde Ferguson. De makelaar lachtte onaangenaam. Toen keek hij zijn bezoeker doordringend aan. Je weet toch wel zeker, dat je niet gevolgd werd? Pertinent zeker. Ik heb ruim een uur in de ondergrondse rondgereden voordat ik hier kwam. Prachtig. Blijf die geruchten over de auto's rondstrooien. Maar pas goed op voor mensen, die je niet kent. Hier is vijftig pond voor jou en honderd vijftig voor de anderen. Blijf niet op de gang hangen als je weg gaat. Als ze je op straat oppakken, ben je hier niet geweest. Ik heb het begrepen. De volgende dagen kwamen er geen be zoekers. De post bracht telkens een of twee brieven. Juffi-ouw Poole opende ze plichts getrouw en legde ze op 't bureau van haar baas. In de loop van de volgende dagen werden ze even plichtsgetx-ouw beant woord. En nog steeds stond de scheeps makelaar er op dat hij ze zélf op de bus deed. Toen kwam er plotseling een stroom van bezoekex-s voor het grootste deel spoorweg arbeiders, die allen het wachtwoord bleken te kennen. Zij lichtten Ferguson in over hun grieven, nu de spoorwegen genationa liseerd waren. Hij ontwierp een strijdplan. Hij instrueerde zijn bezoekers, dat er zo veel mogelijk geruchten in omloop gebracht moesten worden, maar dat er géén staking mocht uitbreken, voordat hij het sein zou geven. Ferguson verlegde zijn aandacht vervol gens naar de mijnwerkers. Op een goede dag vertelde hij juffrouw Poole, dat hij voor drie dagen opreis zou gaan. Toen hij weer terug was, ontving hij tal rijke mijnwerkers die boordevol klachten zaten. Ferguson luisterde met aandacht. Na een tijdje nagedacht te hebben, zei hij wat hem te doen stond. Ieder van zijn be zoekers kreeg een pakje bankbiljetten „van de man die achter de Zaak stond En zo ging het door, clag in, dag uit. Agitators uit vrijwel elke tak van in dustrie kwamen instructies halen en de scheepsmakelaar bleef maar geld uitdelen. Nu en dan verbaasde juffrouw Poole zich er wel eens over, dat haar werkgever soms zo hatelijk in zichzelf zat te lachen en even eigenaardig vond ze het, dat ze nog steeds niet de brieven op de bus mocht doen. Maar ze wist dan ook niet, dat alle brieven, die de makelaar ontving, geschre ven waren door een van zijn agenten, die briefpapier en enveloppen bij de scheep vaartmaatschappijen had gestolen. Ook vond juffrouw Poole het typisch, dat de bezoekers er zo haveloos uitzagen. Op zekere dag, tegen tien uux-, toen het kantoor ongeveer een maand was geopend, kwamen er twee mannen die er geenszins haveloos uitzagen. Het waren detectives, maar juffrouw Poole kon dat niet bevroeden. Is mijnheer Ferguson er? vroeg een van hen. Wordt u verwacht? Nee, maar ik wil hem toch even spreken. Juffrouw Poole wachtte tevergeefs op het antwoord. Ik ben bang, dat ik u niet toe kan laten als u geen afspraak hebt gemaakt., begon de secretaresse, maar op dat moment haalde de bezoeker een legitimatiekaart en een bevel tot huiszoeking te voorschijn. Politie! We hebben bevel tot huis zoeking. Intussen was de ander al naar de deur van Fergusons kamer gelopen. Hij wierp haar open. Er is niemand. Hij was er daarnet nog, zei juffrouw Poole hoogst vex-baasd. De detective rende naar de deur achter Fex-gusons bureau, welke bleek uit te ko men op een smalle gang. Hij kon nog juist iemand de hoek om zien slaan. De beide detectives renden direct achter hem aan, doch moesten de achtervolging ten slotte staken. Ferguson was verdwenen HOOFDSTUK XIX Brannigan legde z'n oor scherp te luiste ren naar geruchten over een naderende storm. Inlichtingen bereikten hem, dat de arbeiders in talrijke industrieën mopper den, maar dat nergens een staking was uitgebroken. Enkele van de meest gevaar lijke agitators werden zorgvuldig gescha duwd. Hierdoor was men er achter geko men, waar Ferguson kantoor had gehou den. Maar zelfs tóén wist Scotland Yard nog niet wie de gezochte man was, want er waren tientallen kantoren in het grote gebouw gevestigd. Nauwelijks had Brannigan het rapport van de twee detectives gelezen, of hij wist, dat Ferguson niemand anders dan Simp- kins was geweest. Tien minuten na .Simp- kins vlucht werd de gehele buurt naax:stig uitgekamd xnaar zonder enig resultaat. De vogel was gevlogen. De hoofdinspecteur nam juffrouw Poole een verhoor af. Het arme meisje was over haar zenuwen heen. Ze geloofde stellig, dat ,,ze opgesloten zou worden Ze liet Brannigan een foto van haar werkgever zien en hij moest toegeven, dat Ferguson niets weg had van de roem ruchte kolonel. Toen ging hij het archief van de „scheepsmakelaar na. Na enkele telefoontjes wist hij reeds, dat alle brieven vervalsingen waren. Het was de hoofdinspecteur toen meteen duidelijk, waarom juffi-ouw Poole nooit de brieven mocht posten. Ze werden nooit op de bus gedaan! Niets werd overigens gevonden dat enig licht zou kunnen werpen op de wérkelijke zaken van Ferguson. Het kantoor werd onder bewaking ge steld. De eerstvolgende dagen kwamen nog en kele ongunstig uitziende individuen aan lopen. Zij verdwenen echter direct weer, toen zij in het kantoortje van juffrouw Poole enkele mannen zagen wachten, die wel eens iets met de politie te maken zou den kunnen hebben. Allen werden gevolgd, maar geen van hen leidde naar de voortvluchtige. Brannigan had nog maar weinig rust. De commissaris stelde een zorgvuldig onder zoek in, hoe het mogelijk was geweest, dat Ferguson was ontsnapt. Brannigan kreeg enkele onvriendelijke woorden in ontvangst te nemen. Volgens Sir Dudley had een cordon om het gebouw gelegd moeten wor den, toen de twee detectives naar binnen gingen. Brannigan antwooi'dde, dat hij er toen nog niet het geringste vermoeden van had, welke rol de man, die hij zocht, speel de. Indien de gezochte de politie in zulk een getale had zien aankomen, was hij er zeker gezwind van door gegaan. De com missaris moest dit wel toegeven. Maar zox-gt dat u hem te pakken krijgt, hoe dan ook!' drong de-commissaris ten slotte aan. Die hele zaak duurt me al véél te lang. Er bx-oeit op 't ogenblik weer wat. Als we niet gauw kunnen in grijpen, loopt het mis, falikant mis! En dat weet u zelf óók heel goed. Ja, ik weet het, sir, antwoordde Bran nigan, naar de hoge stapel rapporten sta rend, welke op Sir Dudley's bureau prijk te. We doen ons uiterste best om de geruchten die Simpkins laat verspreiden tegen te spreken en te ontzenuwen. Misschien hebben we al in zekere zin succes geboekt nu er nog steeds geen sta king is uitgebroken. Daar heb ik inderdaad ook al aan gedacht, maar ik vermoed, dat Simpkins ons dat juist wil doen geloven. Dan zullen we minder goed voorbereid zijn als hij zijn grote slag wil slaan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6