Sport zal in de toekomst hét kernvraagstuk worden Frankrijk aan de kop met aantal tweelingen Over Nederlandse nylons Conclusies van OMO-enquête Wat betekenen gauge en denier? SLOT DEFECT? C. de Jong blijft kamercandidaat 10 Parijse silhouetten Huisvrouwen zeggen haar mening Directeur van N.O.C.: Biljarten Om de Nobelsbeker Veel spanning in het cadre-tournooi „Haarlem" FEUILLETON De fluistercampagne f afAi IB* ZATERDAG 24 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT hebben genomen. Ze kunnen elkander vaak nauwelijks luchten of zien. 800.000 tweelingen Uit de gegevens, die men tot dusver ver zameld heeft, is verder al gebleken, dat Frankrijk meer dan SOO.OOO tweelingen be zit. Dat is ruim 2 der bevolking, waar mee dit land zich aan de kop stelt der twee lingen-producerende naties. De biologische, klimatische, psychologische, sociologische en andere oorzaken van dat verschijnsel zal Professor Zazzo later stellig in het te verschijnen tweelingentijdschrift uit de doeken doen. Daar hoort ook u dan nog wel meer van. Onder die Franse tweelingen telt men verscheidene beroemdheden. Zoals de ge broeders Coste-Floret, waarvan er één minister en de ander kamerlid is, dan het paar Wiéner, Jean de componist en Claude de pianist, de motorracers mij onbekend Monneret, de zingende zusters Fontaine, het journalistenkoppel Saindrichin, de com ponistenbroeders Chalon, beide winnaars van de Prix de Rome, de zwemkampioenen Vallerey en de beelhouwers Jean en Joël Martel, die onder meer het monument voor Debussy ontwierpen. Ook de vice-presiden- ten van de Belgische Senaat en Kamer, de heren Van Bell, blijken tot het gilde der gelijkgeborenen te behoren. Tweelinggeschiedenis Er zijn over de meesten natuurlijk wel aardige verhalen in omloop. En ook wel minder aardige. Zo moet er in Nancy on langs een echtscheiding zijn utigesproken ten gunste van een dame, die met een halve tweeling was gehuwd. Die broers schenen echter onder één hoedje te spelen, zodat de echtgenote haar man niets meer dorst toe te vertrouwen, wat een hoogst pijnlijke situatie is, uit angst zich tot diens dubbel ganger te zullen richten. Ander voorbeeld: op een lyceum was ook een tweeling inge schreven, waarvan de één heel sterk in wis kunde en de ander bijzonder goed in talen was. Ze vulden elkaar zo heel practisch aan en maakten elkanders huiswerk voor ADVERTENTIE OMO-Nieuwsdienst) HAARLEM, 24 Mei - Een nauwgezette, weloverwogen enquête, ingesteld bij een groot aantal huisvrouwen, vertegenwoor digende alle lagen der bevolking, heeft het opzienbarende succes van het nieuwe wasmiddel OMO onomstotelijk bewezen. Reeds na de eerste wasbehandeling met OMO gaf meer dan de helft dezer huis vrouwen met woorden als „erg tevreden", ..heel goed" en „uitstekend" uiting aan haar grote waardering, terwijl anderen de loftrompet staken met opgetogen verkla ringen als „heerlijk", „reusachtig", „wat een schuim" enz. In enkele gevallen werd vastgesteld dat de resultaten tegenvielen. Geen wonder: deze huisvrouwen hadden de fout gemaakt zeep toe te voegen of vuile plekken met zeep aan te smeren. OMO en zeep zijn doodsvijanden! Anderen hadden teveel wasgoed in de ketel gedaan. Zij hebben deze fouten niet voor de tweede maal ge maakt. Het karakter van deze OMO-enquête waarborgt de zekerheid dat het oordeel van al deze huisvrouwen representatief is voor dat van de Nederlandse huisvrouw in het algemeen. Daarmee is bewezen, dat de Nederlandse huisvrouw niet heeft geaarzeld het voor beeld van de huisvrouwen in Amerika en Engeland te volgen en dat in de kortst mo gelijke tijd ook aan haar het geheim van de fantastische werking van dit nieuwe ultra moderne product is geopenbaard. O. 21 die vakken waarin ze zelf niet zo sterk waren. Die wei'kwijze probeerden ze ook bij hun eindexamen te volgen, maar bij het mondelinge gedeelte viel er toch één dooi de mand. Beter slaagden dan die twee andere tweelingen die het niet zo eerzame beroep van inbreker uitoefenden. Eén werd er bij een kraakje eens zo goed geobser veerd, dat zijn slachtoffer, dat hem niet dorst te storen, een nauwkeurig signale ment aan de politie op kon geven. Die pakte toen de ene en daarna de andere tweeling broeder in de kraag, maar omdat ze alle twee volhielden niets met het misdrijf te maken te hebben gehad, stelde men hen beide op vrije voeten, uit vrees de ver keerde te zullen straffen. Over de genoem de gebroeders Joël gaat het verhaal, dat ze tijdens hun militaire dienst elkander onge straft konden aflossen en zodoende de las ten wat verdeelden. Uit dank voor een ge denkteken dat ze in onderlinge samenwer king kort geleden voor wijlen generaal Leclerc hadden gemaakt, wilde de regering hen met een decoratie begiftigen. Maar toevallig lag er nog maar één lintje in het ministeriële doosje, dat hun toen gezamen lijk werd toegekend, en dat dragen ze nu om beurten. Op het thema tweeling bestaan zo heel wat variaties en ik vermoed dat het nieuwe blad waarop ik me zeker abonneren zal, daarom wel niet over gebrek aan copie zal hebben te beklagen. ève. W •j „Sperdassin" heet dit drievoudige ensemble voor zon en zomer, dat ontworpen werd door Manguin in Parijs. Het gebruikte materiaal voor wijde rok en nauwsluitende driekwart pantalon is zwarte glanzende zijde. De plastron is van gestreepte, rood witte katoen. De bolero is van witte dubbele toile. Als wU de stand van zaken op dit ogen blik bekijken, dan kan het niet anders of de sport met al haar facetten moet wel liét kernvraagstuk worden van de Neder landse samenleving in de toekomst. Aldus de conclusie van de directeur van het Ne derlands Olympisch Comité, drs. W. van Zljll, na zijn inleiding, die hij Vrijdag avond in restaurant Brinkmann hield voor een groot aantal leiding gevende persoon lijkheden uit de gemeente Haarlem, bijeen gebracht op initiatief van de Commissie tot het organiseren van een Sportweek in deze stad. En het moet gezegd worden, dat de com missie de spijker op de kop heeft geslagen met deze avond, waaraan ook de inspec teur voor de Lichamelijke Opvoeding van Haarlem, de heer S. Heijers Jr., en een sportforum onder leiding van dr. C. Spoel- der het hunne bijdroegen. De opzet van deze discussie-avond het zoeken van contact met de leden van de gemeen teraad, de geestelijkheid, de ambtenaren van gemeentediensten en -bedrijven en jeugdleiders van sportverenigingen inzake sportaangelegenheden en sportproblemen slaagde wonderwel. Een groot aantal van leiding gevende Haarlemmers luister de dan ook met grote aandacht naar wat de sprekers te vertellen hadden en naar wat het forum in dikwijls zulke kern achtige bewoordingen dacht over pro blemen de sport betreffende. Drs. Van Zijll, die de sociaal-hygiëni sche zijde van de sport als onderwerp voor zijn inleiding had gekozen, sprak uit voerig over zoals hij het noemde de stormachtige ontwikkelingsperiode, die de sport de laatste tien jaren had medege maakt. Sport aldus spreker is een bijzonder grote rol gaan spelen in het maatschappelijk bestel van Nederland. An derhalf millioen mensen zijn er actief bij betrokken en met de toeschouwers daarbij gerekend komt dat aantal op bijna twee ënhalf millioen mensen. En voor al deze mensen uit alle lagen en leeftijdsgroe pen van de bevolking betekent de sport iets. Men zoekt er het onverwachte, het vitale, het avontuur of de gezelligheid in. Waarna de directeur van het N. O. C. de houding besprak van de sportbeoefe naar en de toeschouwer zoals die vroeger was en in het heden. Een waarschuwend woord richtte spreker vooral tegen dege nen, die van de sport een „zaak" wilden maken en voor niets terugdeinsden om dat doel te bereiken. Een speciale beschouwing wijdde de heer Van Zijll ook aan de verschillende typen van sportlieden en sportleiders, zoals hij die zag. Waarbij spreker ook uitvoerig sprak over de beweegredenen, die de men sen, actief of passief, tot de sport brach ten. En in het algemeen geldt dan al dus de heer Van Zijll dat velen in de sport iets zoeken dat zij in het dagelijks loven missen: het laten gelden van eigen persoonlijkheid en het behalen van per soonlijke prestaties of teamresultaten of anderzijds het zoveel mogelijk genieten. Drs. Van Zijll wilde zijn gehoor voorts waarschuwen voor de nog steeds toene mende publieke belangstelling bij sport wedstrijden. Want aldus spreker hoe verheugend die belangstelling op zichzelf ook is, er schuilt een gevaar in. Vroeger waren het de actieve sportbeoefenaren, die de tribunes bevolkten, tegenwoordig zijn het veelal mensen, die eigen ervaring missen. Taak voor leiders Wij moeten niet de richting uit dat de toeschouwers in de wedstrijden alleen maar spanning zien en directe resultaten van hun favorieten verwachten. De sport kan er niet bij gebaat zijn, dat het publiek waar voor zijn geld verwacht en de spe lers alleen maar als een soort artisten be schouwt. Een dergelijke mentaliteit doet de sport afglijden naar een plaats waar zij niet hoort. Maar zo zei spreker verder als dat gevaar tijdig wordt ingezien, dan kan het niet anders dan dat de sport een grote toekomst tegemoet gaat. Want sport zal de vrije tijdsbesteding worden van de toekomst. En aan degenen, die leiding geven in het sportieve leven de taak om te zorgen, dat die vrije tijdsbesteding niet een vloek, maar een zegen wordt. De inspecteur voor de Lichamelijke Op voeding in Haarlem, de heer S. Heijers Jr., gaf na de inleiding van de directeur van het N.O.C. vervolgens een overzicht van de stand van zaken voor wat betreft de ruimte, die in Haarlem voor sportbeoefe ning ter beschikking is. En het kon haast niet anders of spreker moest een tamelijk pessimistisch overzicht geven. Het cijfer materiaal, dat de heer Heijers zijn toehoor ders voorzette sprak wel voor zichzelf in die richting. Uit die cijfers bleek namelijk, dat de Haarlemmers wel zeer actieve be oefenaren van zevenendertig van de vijfen veertig geregistreerde sporten zijn. Volgens de gemeentelijke deskundige op sportge bied telt Haarlem op het ogenblik 22.457 actieve sportbeoefenaren, waarvan de voet ballers het grootste in aantal zijn: 7522. Verder telt turnen 4463, zwemmen 2517, tennis 2548, athletiek 357, basketball 374, hockey 841, honkbal 1034 en korfbal 850 beoefenaren. Over het geheel genomen ligt het percentage zes percent hoger dan het landelijke gemiddelde. Grote belangstelling In dat verband noemde spreker ook nog de elfduizend goedkope zwemabonnemen ten voor scholieren verstrekt door de ge meente. Als wij, aldus de inspecteur L. O., vooral tijdens warme dagen aan de be langstelling voor het zwemmen willen vol doen, dan moeten er minstens twee ge meentelijke zwembaden bij komen. De heer Heijers sprak verder ook nog over de funeste invloeden, die de wacht lijsten vooral bij de voetbalverenigingen op de jeugd in de toekomst zouden kunnen hebben. Waarna hij een keur van cijfermateriaal gaf over het te veelvuldige gebruik van de sportvelden in Haarlem en uiteindelijk tot de conclusie kwam, dat Haarlem alleen al een tekort aan sport terrein had van 35.28 hectare! Dat noopte de heer Heijers ook tot de conclusie dat hij de verdere ontwikkeling van de sport door het enorme ruimtegebrek praktisch onmogelijk achtte. Tot besluit van de bijzonder interessante avond beantwoordde een forum onder voorzitterschap van dr. C. Spoelder en met als leden dr. A. J. van Leusen, ds. Ch. de Beus, drs. W. van Zijll en de heer S. Heijers Jr., tal van vragen de sport be treffende. De voorzitter van de organiserende com missie, de heer D. J. A. Geluk, opende en sloot de bijeenkomst. ADVERTENTIE Vrijdagavond is de wedstrijd om de Nobels beker tussen „Hof van Holland" en Benoor den het IJ voortgezet. Het resultaat was, dat de Amsterdammers met 13—6 wonnen. De uitslagen waren: Thoolen (170) 170 28 26 6,07 Boonakker (170) 170 28 21 6,07 Bloemink (310) 265 24 92 11,04 Ravesloot (250) 250 24 93 10,41 Nobels (250) 240 30 59 8,— Monnée (250) 250 30 43 8,33 Hoek (250) 244 301 27 8,13 Van Nierop (250) 250 30 27 8,33 Kroon (180) 153 32 35 4,78 Burbach (180) 180 32 17 5,62 Van der Veldt (180) 164 45 22 3,64 Schat (180) f80 45 22 4 Dinsdag komt Excelsior (Beverwijk) op bezoek. Vrijdagavond werden in restaurant „Bol werk" in Haarlem de biljartwedstrijden voortgezet in het cadre -tournooi „Haarlem". Steeds beter beginnen de spelers aan het materaal te wennen, zodat-de spanning door het spelen van goede partijen er goed in blijft. Na de derde avond is nog niet te zeg gen wie overwinnaar zal worden. Zeer waarschijnlijk zullen dan ook de laatste par tijen op Zondag .de beslissing moeten brengen. De uitslagen luidden: Lunenburg 250 237 23 10.30 83 0 Dickman 250 250 23 10.86 "0 2 Lamers 375 375 13 28.84 82 2 Willemsen 250 127 13 9.76 27 0 Lamers 375 275 11 34.0.9 123 1 Dickman 250 250 11 22.72 114 1 Steffers 325 325 16 20.31 76 2 Agema 250 106 16 6.62 19 0 Steffers 325 325 11 29.54 80 2 Dollé250 95 11 8.63 22 0 Willemsen 250 209 28 7.46 35 0 Lunenburg250 250 28 8.92 55 2 Zaterdag en Zondagavond worden de wed strijden voortgezet. (Van onze Parijse medewerkster) P a r ij s, Mei 1952 Hoe dat nu precies komt zou ik ook niet weten, maar een .feit is, dat men in Frankrijk altijd grote belangstelling voor het verschijnsel tweeling heeft gehad. In de Franse kranten kom je geregeld verhalen daarover tegen en met de meer of minder wetenschappelijke verhandelingen die over dit onderwerp zijn gepubliceerd zou je een aardig boekenplankje kunnen vullen. Ik weet dat toevallig, omdat ik er zelf een paar van bezit van die tweelingen be doel ik, en van die boeken trouwens ook. Die belangstelling manifesteert zich overigens evenzeer langs officiële weg, want nog niet zo lang geleden ontving ik van de mairie dat is het gemeentehuis van mijn arrondissement een oproep om me met mijn knapen naar een kinderzie kenhuis te begeven. Ik gaf aan dat verzoek braaf gehoor en toen bleek dat er zich in de wachtkamer van dat ziekenhuis een enorme collectie paarsgeboren jongens en meisjes zat, die, met allerlei bijzonderheden over hun gezondheid, karakter, levenswijze en eventuele afwijkingen, in kaart moest worden gebracht. Mijn beide zonen zijn dus nu ook in die Franse archieven opge nomen. Van minder officiële en wetenschappe lijke zijde is nu een nieuw initiatief met be trekking tot de Franse tweelingen genomen. Een „producteur" van de Franse radio, zelf een halve tweeling zijnde, heeft in samen werking met een Parijs weekblad zich namelijk tot alle tweelingen des lands ge wend met de bedoeling ze is een bond te zamen te brengen. Ze moeten dan op ge zette tijden vergaderen, er zullen gezellige avondjes worden georganiseerd, en er staat bovendien een eigen periodiek op stapel, waarin hun specifieke problemen van des kundige zijde zullen worden belicht. Ik had dat nog niet zo gemerkt maar daar ben ik dan ook een slechte paedadoge voor doch die tweelingen moeten zo hun eigen moeilijkheden hebben. Een zekere profes sor Zazzo, Frans opperdeskundige in de tweeling-problematiek, heeft enkele van ■die kwesties al aangestipt en tevens uiteen gezet, hoe ze het doelmatigst het hoofd te bieden. Voorop heeft hij gesteld dat de per soonlijkheid van elk der tweelingenhelften zo veelzijdig mogelijk ontwikkeld moet v/orden, opdat ze zich aldus drukt de professor zich uit „bevrijden uit het isolement waarin de ouders en de maat schappij hen willen dringen." Dat zal dan wel weer zo wezen. „Daarom", zegt de ge leerde man verder, „moet een tweelingen- ouder vooral niet toegeven aan de begrij pelijke neiging de onderlinge gelijkenis der kinderen door overeenkomstige kleder drachten zo te onderstrepen, maar integen deel juist de eventuele, verschillen zoveel mogelijk ontwikkelen: hen bijvoorbéeld op ongelijke wijze te kleden, hen niet samen in eenzelfde bed te leggen en hen zo moge lijk zelfs verschillende scholen te laten be zoeken. En dan nog wat: het schijnt hele maal verkeerd te zijn om de wederzijdse aanhankelijkheid van tweelingen te sti muleren. Die genegenheid moet je juist wat ik een nog al geniepige raad van die geleerde vind zo'n beetje trachten te be strijden. „Dat kan hun verstandhouding later alleen maar ten goede komen," zegt professor Zazzo, „omdat ze zich dan véél onafhankelijker en evenwichtiger kunnen ontplooien." Nu, dat weet ik dan ook al weer. Een pak van mijn hart overigens, dat mijn knaapjes die bestrijding der weder zijdse affectie zelf nog al intensief ter hand Dragem Kalapis en Vera Jolic, twee van de veertig leden van het Nationaal Dans theater van Joegoslavië, dat deze week een serie voorstellingen in het West End van Londen is begonnen en deze zomer ook zal deelnemen aan het Holland Festival, onder meer op 21, 22 en 23 Juni in Bloemendaals Openluchttheater. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 49) Plotseling zal het uitbreken en dan zijn alle remmen verdv/enen. Maar zover mogen we het nóóit laten komen!, zei de minister van Arbeid ver twijfeld. Dat ben ik met u eens. Heeft een van u soms een voorstel? Een zestal stemmen werden gehoord, maar niemand kwam met een reëel plan op tafel. Juist toen de vergadering gesloten zou worden, werd er een kort rapport gebracht voor Brannigan. Ik ving op, dat er vanavond tijdens de nieuwsuitzending van negen uur mis schien iets vreemds zal gebeuren. De ar beiders zijn gewaarschuwd om te luisteren. Ik heb geen enkel vermoeden van het karakter van het nieuws. Brannigan las de boodschap aandachtig. De man, die het opgesteld had, was een van zijn meest vertrouwde agenten. Hij gaf het bericht ten slotte aan de commis saris. Het is mogelijk, dat er wat belang- Sinds 1 Januari van dit jaar worden in Nederland nyïonkousen gemaakt uit Neder landse grondstoffen. In Emmen staat na melijk een nieuwe fabriek van de AKU, waar Enkalon wordt gesponnen uit grond stoffen afkomstig van de Staatsmijnen in Limburg. In advertenties ziet men vaak technische termen staan die betrekking hebben op soort en kwaliteit van de kousen; het is zaak om deze termen te kennen omdat men alleen dan precies weet wat de advertentie inhoudt. Naar de pasvorm kan men kousen on derscheiden in „geminderd" en „stan daard". De eerste soort, ook wel Cotton- kous genoemd, wordt vlak gebreid en pas daarna samengevoegd, zodat de naad over de hele lengte doorloopt en binnen de boord eindigt in een ronde opening. Deze kousen hebben de pasvorm. Iets goedkoper zijn de standaardkousen, die direct rond gebreid worden en dus naadloos zijn, al brengt men soms over een deel van de lengte een fantasienaad aan. Hun pasvorm is minder goed. Gewoonlijk is een kous aan de buiten zijde gladder dan binnen. Linkse kousen worden juist andersom gebreid, welk ver schil vooral duidelijk is bij dikke rayon garens. Laddervrije kousen, ook net-nylons of non-run nylong genoemd, hebben door het verplaatsen yan steken op de machine plaatselijk vei-dikkingen en verdunningen, waardoor het been een enigszins netwerk achtig uiterlijk krijgt. Twee maten die bij de kousen-industrie gebruikt worden zijn „gauge" (spreek uit „keedzj") en „denier". Gauge is het aantal naalden per 1V2 duim (38 mm). In tegen stelling tot het handbreien, waarbij een rij steken op een pen gezet wordt, hangt bij een kousenmachine iedere steek aan een naald met omgebogen punt. Hoe dichter de naalden op elkaar staan, hoe fijner de kous. De betekenis van gauge kan men als volgt begrijpen: grof 39—42; middelmatig 4548; fijn 5154; zeer fijn 6066. De denier geeft de draaddikte aan. Fei telijk betekent deze maat het aantal gram men gewicht van negen kilometer draad. De keuze van draaddikte hangt sterk af van de gekozen gauge; een grove machine gebruikt een dikke draad en een fijne ma chine een dunne. Hoe hoger daarom het denier-getal, des te lager het gauge-getal en omgekeerd. Zou men namelijk een te ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 rijks omgeroepen zal worden tijdens het nieuws van negen uur, zei Sir Dudley. Ik kan u echter niet vei-tellen wat het is. Het is nu vijf voor negen. Wilt u soms luisteren? Waarom zouden we het niet doen?, zei de vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel. Uit zijn intonatie bleek, dat hij maar weinig vertrouwen had in het politionele apparaat. Brannigan, informeer even bij de B.B.C. of zij wat bijzonders verwachten. Enkele minuten later was de hoofdin specteur alweer terug. B.B.C. weet van niets. Leslie Bantock leest zoals gewoonlijk het nieuws. Is dat alles? De commissaris had iets geheel anders verwacht. Maar laten we tóch maar even luisteren. Je kunt ten slot te nooit weten. De commissaris zette een radio aan, wel ke in een hoek van het vertrek stond. De negen slagen van de Big-Ben weerklonken. Leslie Bantock begon te spreken. Hij was een van de beste omroepers van de B.B.C. In de oorlogsjaren was zijn naam bekend geworden aan millioenen, en al hoewel hij tegenwoordig anoniem bleef, herkende het grote publiek toch direct zijn stem. In de Verenigde Naties heeft men overeenstemming bereikt inzake de vroe gere Italiaanse koloniesHet boterrant- soen zal verhoogd worden met honderd vijfentwintig gram als gevolg van aan dik garen gebruiken, dan zou de kous on voldoend elastisch zijn, en nam men een te dun garen dan was zij niet stevig genoeg. Kousen van 15 denier worden soms kristal nylons genoemd, dikkere soorten wel wan delnylons. Veel voorkomende combinaties van gauge en denier zijn: 70 denier op 39 en 42 gauge. 50 42 en 45 gauge. 30 45, 48 en 51 gauge. 15 51 gauge en fijner. ADVERTENTIE lil iwi 3 De naam CAMELIA is een begrip voor reform-verband. Een garantie voor pasvorm, zuiver CAMELIA-celstof, groot absorbatievermogen. De wereld weet het al 30 jaar. Made in England. Op de candidatenlijst van de Katholieke Nationale Partij voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal kwam de naam van C. de Jong te Amsterdam voor. Na de dag van de candi- daatstelling had de heer De Jong aan alle hoofdstembureaux bericht, dat hij zijn be- willigingsverklaring wilde intrekken. De meeste hoofdstembureaux handhaafden zijn naam, het hoofdstembureau van Haarlem echter niet. Enige kiezers waren tegen het besluit van het Haarlemse hoofdstembureau in beroep gegaan bij Gedeputeerde Staten van Noord holland. Zij werden in het gelijk gesteld: Gedeputeerde Staten beslisten, dat de naam gehandhaafd dient te worden. De heer C. de Jong was bij Gedeputeerde Staten in beroep gegaan, omdat de hoofd stembureaux van Amsterdam en Den Hel der zijn naam niet geschrapt hadden. Dit beroep werd afgewezen. De heer De Jong blijft dus op de candidatenlijst vermeld. VOOR SANATORIA SONNE VAN CK EN ZONNEGLOREN De collecte ten bate van de sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren ten behoeve van de bestrijding der tuberculose heeft in Bennebroek f 205 opgeleverd. zienlijke leveranties door Australië en Nieuw Zeeland.Een nieuwe actie werd door de minister van Volksgezondheid aan gekondigd ter stimulering van de woning bouwIn Noord-China is een hongers nood uitgebroken... De Argentijnse vlees leveranties ondervinden ernstige vertra gingDe componist John Bellman is overleden De omroeper gaf vervolgens nadere bij zonderheden en nog enkele berichten van minder belang. In den beginne luisterde iedereen met belangstelling. Maar al spoe dig vervloog de interesse. Toen Leslie Ban tock het had over droogte in Westmore- land zei een van de aanwezigen geïrriteerd: „We hebben nu toch wel lang genoeg ge luisterd". Sir Dudley strekte zijn hand uit naar de knop. De omroeper zweeg even, toen ver volgde hij met een helderder stem dan daarnet: „Thans heb ik een ineaeaeling voor u van het allergrootste belang. Ik bied u mijn verontschuldiging aan, dat ik hier niet eerder melding van heb gemaakt, maar het bericht wordt mij zo juist over handigd. De commissaris trok zijn hand terug. Iedereen luisterde weer gespannen. „Han delende volgens het noodrecht, heeft de regering besloten a!'~ overeenkomsten in zake lonen en wer' - buiten werking te stellen", zei de r. „Dit is nood zakelijk geworden i -olg van de gesta dige daling van de productie en de nood zaak de Amerikaanse leningen binnen het gestelde tijdschema af te betalen. Binnen kort zullen nieuwe loonovereenkomsten gesloten worden. Daar echter de nieuwe lonen en salarissen in het belang van de natie lager gesteld dienen te worden, zal reeds met ingang van morgen op alle lonen en salarissen een korting van tien procent worden toegpast. In geen enkele industrie zal korter dan acht en veertig uur per week gewerkt mogen worden". Er heerste een ijzige stilte in het ruime vertrek. Zij werd verbroken door een hese kreet van de minister van Arbeid. Ben ik nu gek geworden? Dit is be lachelijk. Die man is waanzinnig! Enkele seconden lang heerste er een ver warde stemming. We moeten ogenblikkelijk handelen! riep de vertegenwoordiger van het minis terie van Economische Zaken uit. We moeten dit bericht zo gauw mogelijk de menteren. De nachtarbeiders zullen hun werk al wel aan het verlaten zijn, jammerde de minister van Arbeid. Maar waarom dóét u niets?, vroeg een der departementale vertegenwoordi gers. Laten we kalm blijven, zei de commis saris luid. Toen klonk er weer een stem uit de radio, die al die tijd gezwegen had. „Wij bieden de luisteraars onze excuses aan voor dit oponthoud. De omroeper is plotse ling ziek geworden". Sir Dudley zette de radio af. Ik vermoed zo dat ik wel weet wat er gebeurd is, zei de commissaris. Zoudt u soms met me mee willen gaan, sir?, zei hij tot de minister van Arbeid. En jij ook Brannigan? Op Broadcasting House werden zij ont vangen door een geagiteerde directeur. Ik begrijp 't niet, ik begrijp 't niet!, hijgde de man. Onze telefoon staat niet stil. De secretaris van de eerste minister heeft ons óók al opgezocht. Bantock moet gek geworden zijn! Hoe kreeg hij die mededeling in han den?, vroeg de hoofdinspecteur. Daar heb ik geen notie van. Dat communiqué is hem zeker niet overhandigd tijdens de nieuwsuitzending en 't stond ook niet in het bulletin. Hij moet een verklaring geven voor zijn optreden, zeide commissaris geïrri teerd. Waar is hij? De B.B.C.-diretceur maakte een wan hopig gebaar. Bantock is verdwenen! Hij liep direct na het lezen van de nieuwsberichten het gebouw uit in plaats van het verdere pro gramma aan te kondigen. Iemand heeft hem snel de trappen zien aflopen. Daarna was hij spoorloos verdwenen. We moesten toen ogenblikkelijk een andere omroeper inschakelen. We hebben maar gezegd, dat Bantock plotseling ziek was geworden. Waar woont Bantock?, vroeg Bran nigan. Binnen enkele minuten was Bantocks adres opgezocht. Het bleek dat de omroe per een flat bewoonde in de buurt van Baker Street. De minister van Arbeid bleef op Broad casting House om een officiële bekendma king te redigeren, waarin Bantocks mede deling met de krachtigste termen gedemen teerd zou worden. Juist voordat de politie het gebouw verliet, kwam de secrtaris van het kabinet om zich er van te overtuigen, dat de officiële ontkenning van de mede deling over de verlaging der lonen en sala rissen direct omgeroepen zou worden. Wacht nog even totdat wij u opbellen, drong de commissaris aan. We moeten de verklaring zo overtuigend mogelijk laten klinken. De B.B.C. heeft al gezegd, dat de omroeper plotseling ziek is geworden. Als we nu weer iets anders gaan zeggen, ver zwakt dat ontegenzeggelijk het communi qué. De minister van Arbeid en de secretaris van het kabinet waren het hier mee eens, zodat de commissaris en Brannigan ver trokken. Tien minuten later reed de politie wagen voor bij Bantocks woning. De por tier belde over de huistelefoon Bantocks flat op. Hij luisterde met een uitdrukkings loos gezicht naar het eentonige signaal van de bel. Mijnheer Bantock is waarschijnlijk uit, sir. Hij zal wel op Broadcasting House zijn, dat is hij trouwens meestal om deze tijd, Kan ik zeggen wie naar hem gevraagd hebben? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 20