Een derde weg? Vele geschenken voor gouden Bloemendaalse Schoolvereniging Hotel bij Apeldoorn en magazijn in Zutfen in vlammen opgegaan Genezingsdienst van Harry Edwards Tien hectaren heide door brand vernield Driehuis Santpoort Heemstede Zandvoort MAANDAG 26 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dr. Suys: JA 'J Voor de politierechter Beslissing in conflict AVRO - Albert van Raai te Mikkenie naar Haarlem Hilda Verwey-Jonker: „NEEN" Studentensportweek in Dortmund Begrafenis R. W. Lieve Kerkelijk Nieuws Kordate Driehuizenaren voorkwamen grote brand „Luchtpost" vloog uit Pont St. Maxence De Van Dalenlaan voor verkeer gesloten „Schóól-inbreker" gegrepen Gemeenteraad komt Donderdagmiddag bijeen Negenjarig meisje door auto aangereden Scheepvaart In het tehuis der Arbeidersgemeenschap de Woodbrookers te Bentveld had afgelopen weekeinde een conferentie plaats, waarbij voor- en tegenstanders van de vredesbe weging de Derde Weg aan het woord kwamen met inleidingen tot een discussie over d'it onderwerp, dat de laatste tijd Ln het middelpunt der belangstelling staat. Voor de vredesbeweging De Derde Weg voerde dr. J. Suys, lector aan de Amsterdamse univer siteit, het woord. Het wederwoord kwam van mevr dr. Hilda Verwey-Jonker, eertijds Nederlands afgevaardigde in de UNO-delegatie en gemeenteraadslid van Eindhoven. Hieronder volgt een beknopte weergave van de beide inleidingen. Dr. Suys verklaarde dat „de Derde Weg" ln de eerste plaats een vredesbeweging is. Haar naam houdt niet in, dat er een derde weg reeds bestaat, maar veeleer, dat die nog gezocht, ja zelfs gebaand moet worden. Het mag geen middenweg en ook geen tussenweg zijn, maar een uitweg uit de vicic/ze cirkel, waarin wij ons thans be vinden. pe Derde Weg is niet een uiting van neu tralisme maar van onafhankelijkheid. On afhankelijkheid van de twee machtsblok ken: het Atlantisch pact en de Cominform. Het lidmaatschap van een communistische partij, die trouw aan de Cominform ver schuldigd is. is onverenigbaar met dat van de Derde Weg, al achtte spreker dit een ■onbehaaglijke discriminatie, temeer daar "hij van de goede trouw van het merendeel der communisten overtuigd is. Deze goede trouw achtte hij ook aanwezig bij de door Rusland' geleide vredesbeweging. De Derde Weg zal nochtans tot deze beweging af stand bewaren, daar ook zij niet onafhan kelijk is. Dr. Suys zedde, dat het hem speet, dat op het ogenblik het gevaar voor een volgende oorlog eerder van de V.S. dan van Rusland uitgaat. Men heeft zich in de V.S. reeds te- zeer vertrouwd gemaakt met het idee van een preventieve oorlog. Dit wijst allerminst op een misdadige inslag der Amerikanen, maar het liet nu eenmaal in de tragische liin der politieke logica, dat een regering, die de viiand tot alles in staat acht, het tot haar plicht rekent om te overwegen of zij zelf niet de eerste slag uit zal delen nu deze zo zwaar zal tellen. Men ziet, zo zei dr. Suys, een vredesbe weging als de Derde Weg is niet overbodig. Temeer niet. daar een eventuele volgende oorlog niet alleen een staten-oorlog, maar tevens een burgeroorlog zal zün. De Derde Weg rekent, het zich dan ook tot een taak om niet alleen de internationale tegenstel lingen te overbruggen, maar ook de na- tionaal-politieke. Zij wil daarom de ge meen sch appel ii'ke punten der partijen ac centueren, in plaats van d e tegenstellingen te onderstrepen, om ze op die wijze tot na tionale vredes-in<strumenten te maken. Slechts fascistische partijen (die de spreker in ons land nog niet aanwezig acht) zon dert zij hiervan uit. d'aar deze zich op een immorele basis stellen. De Derde Weg accepteert de superiori teit van de Westelijke beschaving met dit voorbehoud, dat men haar niet zonder meer op andere cultuur-milieus kan overplan ten. Met een vredesbeweging als deze kun nen wij onze beschaving echter de dienst bewijzen, waarop zij recht heeft, namelijk haar in vrede te laten bestaan, zo besloot dr. Suys. Dronken langs de weg Voor de politierechter verscheen van daag de Hillegommer A. F., die bekende zoveel gedronken te hebben dat hij er des nachts zonder licht links van de weg was gaan ryden. Hij reed zo hard dat een ver loofd paar hem niet ontwijken kon en ge ramd werd, waarbij het meisje een her senschudding en een scheur in de bovenlip opliep. Hij kreeg f 30 boete en twee we ken voorwaardelijk. Huurkoopgoederen verkocht Het verbod om huurkoopgoederen te ver kopen voor ze afbetaald zijn is voor velen geen beletsel om op deze wijze winst te maken. Tegen de Haarlemmer F. P. werd voor dit misdrijf 3 maanden geëist. De advocaat, die het ten laste gelegde niet bewezen achtte en in ieder geval het plan van P. om af te betalen een verzachtende omstandigheid noemde, wist het vonnis op twee maanden te brengen. Medekostgangers en hospita bestolen Twee maanden met aftrek werd geëist tegen C. P. P. die in een eenvoudig loge ment in Haarlem de hospita en medekost gangers bestal. De raadsman noemde de scheiding van P.'s ouders toen hij vier jaar was een moeilijkheid waar hij nooit over heen gekomen was, vooral niet omdat zijn tweede vader hem, na een eerder gepleeg de diefstal, niet meer wil zien. Ook de oor log, waarin P. het moeilijk had gehad, speelde een rol volgens de advocaat, die sprak van een „slachtoffer van de na-oor- logse tijdgeest". De rechter, die P. reeds eerder voor zich had zien verschijnen, handhaafde evenwel de eis: twee maanden. Ambtenaar beledigd en geslagen Toen een Hillegomse ambtenaar van So ciale Zaken in een man bij een onbezet bloemenstalletje de trekker van werkloos heidsuitkeringen G. v. d. J. hei-kende waarschuwde hij hem, niet door verkopen zijn uitkeringen in gevaar te brengen. Var. do.r J. wond zich hierover zo op dat hij de ambtenaar uitschold en, toen dit niet op de ander of op zijn eigen drift het gewenste effect had, zijn hokje binnentrad en hem in het gezicht sloeg. De rechter, die Van der J. voor het hekje weer een kleine de monstratie van zijn opvliegendheid zag geven, veroordeelde hem tot een boete van f 20 en vier weken voorwaardelijk. In April 1948 besloot het algemeen be stuur van de A.V.R.O. de dirigent Albert van Raalte niet meer voor de A.V.R.O.- microfoon te laten optreden, omdat hij in enkele zuiverings-procedures verklaringen over de directeur van de A.V.R.O. had af gelegd, die het A.V.R.O.-bestuur van dien aard achtte, clat verdere samenwerking on mogelijk was. Door beide partijen werd een arbitrage commissie in het leven geroepen, die thans uitspraak heeft gedaan. Zij is tot de con clusie gekomen, „dat de A.V.R O. tegenover de heer Van Raalte op onredelijke wijze heeft gehandeld en dat haar besluit be hoort te worden herroepen". Het A.V.R.O.-bestuur zal zich aan deze bindende afspraak houden. Mikkenie. dat op het ogenblik in Rotter dam voorstellingen geeft, komt begin Juni naar Haarlem. Vermoedelijk zal 5 Juni met de voorstellingen worden begonnen. Het Mevrouw Veirwey-Jonker begon haar inleiding met te betogen, dat in het Westen inderdaad een grote behoefte bestaat aan een vredessbeweging. Zij stelde echter aan zulk een beweging de eis,dat zij concreet zal zijn., dat zij duidelijk doel en middelen aangeeft en uitgaat van de feiten. Men kan niet beginnen met de oorlog te veroordelen, zonder te onderzoeken wat de oorlog eigen_ lijk is en hoe zij ontstaat. Volgens deze spreekster voldoet de Derde Weg niet aan de eisen, die aan een Westelijke vredesbe weging moeten worden gesteld. De Derde Weg gaat uit van de volgende veronder stellingen: Er zijn twee blokken die het politieke beeld beheersen, en die impasse kan alleen worden doorbroken door onaf hankelijke derden. Volgens spreekster is deze voorstelling een vergroving van de werkelijkheid. Er zijn meer dan twee blok ken: Er is het Mohammedaanse, er is het Zuid-Amerikaanse en er is bovendien in het Oostelijke blok een duidelijke slitsing tussen Moskou en Peking. Rusland en China vormen twee systemen met verschil lende doelstellingen en van onderscheiden origine. Daaruit is het Koreaanse avontuur ontstaan; slechts heeft de Amerikaanse tussenkomst de tegen elkaar gerichte be langengroepen van Moskou en Peking weer aan elkander gekit. Mevrouw Verwey-Jonker ontkende dat de grote tegenstelling in de wereld ligt tus sen Amerika en Rusland. Ten tijde van de Jalta-confex-entie was de tegenstelling Rus- land-Engeland en dus Rusland-Europa het grootst. Zij vond haar oorzaak in vrees voor elkander. Daarna heeft Amerika, aan vankelijk onder Roosevelt geneigd tot toe geven, zijn houding gewijzigd. De Ameri kaanse buitenlandse politiek is uiterst naïef. Amerika hoopte door de UNO Rus land in bedwang te kunnen houden. De Amerikanen werden echter snel onge duldig en wrevelig, en verloren in snel tempo hun vertrouwen in de UNO, waar voor het vertrouwen in bewapening in de plaats kwam. Daarbij kreeg Washington uit hoofde van zijn potentiële overwicht de leiding, doch het gaat nog steeds om Euro pa. Mevrouw Vetwey kantte zich vervol gens tegen de gedachte aan neutraliteit. Er is een principieel verschil tussen de denkwijzen van het Oosten en het Westen. Europa hoort, wat dat betreft, bij Amerika. Er zijn dingen die boven de vrede gaan, bijvodrbeeld de vrijheid. Reeds zijn in het Oosten 100 millioen Europeanen aan de onvrijheid overgeleverd, terwille van de vrede. Spreekster was van mening dat de con flicten van vandaag nog afkomstig zijn van de oorlog, en dat de oorlogsvrees geleidelijk zal afnemen. Als voornaamste taak van een vredesbeweging ziet zij de bevordering van de Europese solidariteit. Rusland be hoeft niet expansief te zijn met- zijn reus achtig achterland. De Russen zullen trach ten tot het laatste moment buiten een even tuele oorlog die wellicht in de Pacific zal uitbreken tussen Amerika en China te blijven, om dan de buit binnen te halen. Een frontaanval der Russen op Europa is niet te verwachten. De bewapening hoeft niet de oorlogsdreiging aan te wakkeren, zij kan de oorlog ook verhinderen, Een ge brek aan bewapening zou de oorlog kunnen verhaasten, zoals dat opk in 1939 gebeurde. Spreekster was overtuigd van de noodzaak tot grotere Europese zelfstandigheid tegen over Amerika, waaruit zij opnieuw conclu deerde tot de urgentie van een Europese eenheid, die volgens haar mening een socia listische orde zal moeten zijn. De geestelijke studiekring „De Tempel" had Zondag een merkwaardige en in Enge land zeer bekende figuur naar Haarlem gebracht, namelijk de „Spirit Healer" Harry Edwards, die vijf jaar geleden in Burrows Lea, Shere, Surrey (Eng.) zijn ge nezingsinstituut opende en sindsdien in zijn vaderland en over de gehele wereld een naam verwierf door zijn prestaties op het gebied van de geestelijke genezing. In het concertgebouw, dat geheel bezet was, gaf Harry Edwarts een genezings demonstratie, waarvan de resultaten ook de sceptici imponeerden. Talrijke zieken, van wie velen wier kwaal hopeloos geacht wordt, waren naar Harry Edwards geko men met nieuwe hoop. Zijn roem was hem vooruitgegaan door de getuigenissen van stadgenoten, die de genezing van hun kwaal toeschrijven aan de heilzame wer king van zijn genezingsmethode. Na een korte zang- en gebedsdienst ver zocht Edwards verschillende lijders uit de zaal op het podium te komen voor een de monstratieve behandeling. Hij zocht daar voor de lijders aan uiterlijke afwijkingen uit, met het oog op het demonstratieve ka rakter van deze bijeenkoms. In Engeland houdt Edwards sinds jaren week in week uit genezingsdiensten, en wanneer men de publicaties over zijn werk beschouwt, moet men tot de overtuiging komen dat hij op het gebied der „spirituele" behandeling van kwalen een opmerkelijke figuur is. Na afloop van de demonstratie behandelde Edwards met behulp van het echtpaar Burton, zijn assistenten, alle aanwezige zieken. De heer Edwards maakt een be scheiden, prettige indruk en is niet wat men een op effect werkende „wonder doener" noemt. Zijn methode stoelt op een levensover tuiging, die niet in enkele woorden te om schrijven is, doch waarvan het voornaam ste aspect het geloof in het voortbestaan na de dood uitmaakt. De mens leeft vol gens Edwards voort aan de overzijde van het graf met zijn geestelijke lichaam, dat op aarde met het stoffelijke lichaam ver bonden was. Ziekten worden veroorzaakt door een afwijking in de aanpassing dezer beide lichamen. Volgens Edwards is hem de kracht geschonken deze afwijkingen te herstellen en daardoor genezing te bewerk stelligen. In Engeland heeft Edwards een verrassende waardering gevonden, vooral na de gunstige uitslag van een door medici over een lang tijdsverloop ingestelde en quête. Ook bij de demonstratie in het Con certgebouw waren' medici aanwezig, die zijn manipulaties nauwkeurig volgden. In Haarlem heeft het echtpaar Gunckel, dat aan Edwards genezing van zijn kwalen toeschrijft, de taak op zich genomen het contact tussen zieken en de Engelse „spirit healer" te onderhouden en te bevorderen. Bij de demonstratie van gisteravond waren verschillende ernstige patiënten, die na de behandeling een voor ieder zichtbare verbetering toonden. Voor de sceptici is uiteraard het voortduren van deze verbe tering het belangrijke punt. Wat dat be treft kan men enkel afgaan op de getuige nissen van eerder door Edwards behandel de zieken, welke getuigenissen ook in Haarlem reeds voorhanden zijn. Er bestond voor deze demonstratie van vele zijden grote belangstelling. Zaterdagmiddag werd ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Bloemen daalse Schoolvereniging een receptie in het gebouw aan de Lage Duin en Daalseweg gehouden. Burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex was verhinderd gelukwensen aan te bie den. Wel was onder de honderden bezoe kers mevrouw A. C. den Texbaronesse Bentinck. Het gemeentebestuur was ver tegenwoordigd door de wethouders mr. F. P. Th. Rohling en mr. J. C. C. W. Hijszeler en de gemeentesecretaris de heer G. van Eek en zijn plaatsvervanger de chef van de afdeling Onderwijs op het raadhuis, de heer J. F. Cassee. Ook waren aanwezig de raadsleden mejuffrouw M. E. Nolte en de heer J. van Holten, leden van de commis sie voor het lager onderwijs. Wethouder Rohling noemde de Bloemendaalse School vereniging in de wandeling de „school van Wilson" genoemd een visitekaartje met een uitstekende naam. De faam van de heer Wilson in Bloemendaal noemde de wethouder even groot als die van pre sident Wilson in de Verenigde Staten. Hij meende zijn gelukwensen vol vertrouwen voor het heden en de toekomst te kunnen aanbieden. Dat het bloemstuk van het ge meentebestuur zo veelkleurig was gewor den, kwam naar zijn mening voort uit de wil van de bloemist daarin de veelkleurige verscheidenheid van de raadsfracties te willen uitdrukken. Onder hen die het bestuur en hoofden van school van de B.S.V. hun gelukwensen aanboden bevonden zich velen uit de kringen van het onderwijs, zoals vertegen woordigers van schoolbesturen, hoofden van school van lagere- en Mulo-scholen, en rectoren van middelbare scholen Uit de ge meente, leden van de commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs en van het lager onderwijs en de oud-inspecteur van het L.O., de heer H. van de Weyer. De heer E. van Meir, rector van het Kenne- mer Lyceum, herinnerde aan het verleden, toen aan het Kennemer Lyceum door de B.S.V. Uitzonderlijke hulp was verleend. Mr. J. W. Schuyt, voorzitter van het be stuur van de Aerdenhoutse Schoolvereni ging, sprak in zijn hoedanigheid van voor zitter van het Verbond van scholen voor het bijzonder onderwijs in Nederland, een verbond dat mede door toedoen van de gou den jubilaris was opgericht. Mejuffrouw N. Buys bood namens de oud-leerkrachten, die liet onderwijs al sinds enige jaren heb ben verlaten, een portret aan van de heer Wilson met het verzoek dit portret in het schoolgebouw een waardige plaats te geven. Zij hoopte, dat een portret van het eerste hoofd der school, wijlen de heer L. A. B. Ulehake en in de toekomst een van de heer Stüvel eveneens zouden wor den vervaardigd. De heer J. P. Coelingh, voorzitter van het schoolbestuur, zegde dat toe. De heer A. F. Haccou sprak als voorzit- Op de algemene begraafplaats te Heem stede is het stoffelijk overschot van de heer R. W. Lieve ter aarde besteld. Taltrijké vrien den en kennissen, oud-collega's en oud-leer lingen, vertegenwoordigers van verenigin gen waaraan de heer Lieve zijn gaven gege ven had, de oud-Inspecteur M.O., dr. S. El- zinga, de oud-redacteur van het tijdschrift „Levende Talen", dr. C. L. de Liefde te Utrecht, woonden deze plechtigheid bij. In de aula werden de verdiensten van de overledene als penningmeester der „Vereni ging van Leraren in levende Ttalen", welke functie hij op enkele weken na 25 jaar be kleedde, door de voorzitter, dr. C. Brouwer, geschetst en de waardering, die hij daar om zijn karakter en zijn hele persoonlijkheid ge noot. Een lid van de N.V. Overbeek te Hen gelo, waarvan de heer Lieve commissaris was, roemde zijn juist inzicht en zijn waar dering voor de mens, ook in zakenbelangen. De directeur der H.B.S. a, dr. A. Dekker, her dacht de leraar Lieve en stelde zijn verdien sten voor het onderwijs in het licht. De heer P. Beisterhuizen herinnerde aan het werk van de overledene als voorzitter der Neder landse Sectie van de Nederlandse Associatie voor Praktijkexamens. De heer Textor sprak waarderende woorden namens de Vereniging van oud-leerlingen der H.B.S. a. Nadat aan het graf, dat met een schat van bloemen bedekt was. mejuffrouw dr. J. W. Herfst, Remonstrants predikante, het Onze Vader gebeden had, dankte een zoon van de overledene de aanwezigen voor hun blijken van deelneming. Vertegenwoordigers van de studenten- sport uit Nederland, Italië, Spanje, België, Zwitserland, Engeland, Luxemburg en Duitsland zijn in Dortmund bijeengekomen. Op deze bijeenkomst werd besloten de der de internationale Studentensportweek in Dortmund te organiseren met als defini tieve datum 916 Augustus 1953. Men verwacht 2000 deelnemers van 20 verschil lende landen. Behalve Europese studenten zullen ook vertegenwoordigers van univer siteiten en hogescholen uit Brazilië, Chili, Zuid-Afrika, Japan en de Verenigde Sta ten aan deze sportweek deelnemen. De technische commissie heetf reeds het pro gramma vastgesteld. Athletiek, schermen, basketball, voetbal, zwemmen en tennis zijn de belangrijkste takken van sport. NED. HERV. KERK Beroepen te Putten (3de pred. pl.) L. Blok te Kampen. Bedankt voor Klundert, P. J. F. Lamens te Elspeet; voor Harderwijk (3de pred. pl.) H., A. van Slooten te Wierden. GEREF. KEUKEN Aangenomen naar Goënga; J, P. Haspeisy eand. te Bussum, die bedankte voor Anna Jacobapolder, Harmeien, Makkum, Mariën-- berg, Schermerhorn, Tornaard en voor Wite marsum. GEREF. KERKEN Art. 31 K.O. Bedankt voor Gorinchem, W. G. Raven te Voorthuizen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Tholen, H. Ligtenberg te Rotter dam-West en F. Mallan te Bruinisse. Ds. J. H. SILLEVIS SMITT Ds. J. H. Sillevis Smitt, hoofdvlootpredi- kant te 's-Gravenhage, die in Januari met de „Piet Hein" als geestelijk verzorger naar de Koreaanse wateren is vertrokken en ook ma rineonderdelen in de Oost heeft bezocht, is na een afwezigheid van ruim vier maanden Zaterdagmiddag per vliegtuig in Nederland teruggekeerd. De verkiezingen voor de nieuwe gemeenteraden en de nieuive provinciale raden in Midden- en Zuid-Italië hadden een rustig verloop. Een kijkje in een der stembureaux te Rome, waar twee nonnen juist haar stembiljet in de bussen deponeren. Een paar ton bedraagt de schade, aange richt door een hevige brand die Zaterdagmid dag woedde in liet bedden- en confectiemaga zijn van dc firma Kronenburg in de Beuker straat te Zutfen. Iïct magazijn bestaat uit drie vroegere winkels, hetgeen ae blussing zeer bemoeilijkte. De brand begon in het middelste pand in hét magazijn en breidde zich daarna uit over de bovenverdieping van de twee andere huizen. De brandweer wist het vuur na een paar uur met acht stralen te blussen. In Nieuw-Milligen, bij Apeldoorn, werd Zaterdagavond het onlangs vernieuwde hotel „Jan van de Veluwe" door brand geheel ver woest. Bij hot aanmaken van een kachel vielen vonken uit een schoorsteen op bet kurkdroge rieten dak, dat daardoor vlam vatte. De brand vuuisicamsca werd ontdekt door soldaten uit het RIMI- ^rcuslcomt1'meT'een"zeer groot programma, kamp, vlak bij het hótel. Toen schuimblussers ontoereikend bleken, werd de brandweer uit andere branden langs de spoorlijn bij Koot wijk. De wagenbestuurder had niets van het defect gemerkt, maar werd later door een blok- post gewaarschuwd. De beide branden, die door dc grote droogre spoedig enige hectaren besloegen, werden in cén uur door brandweer en militairen geblust. Apeldoorn gealarmeerd. Vóór dat deze aan kwam, waren de militairen al met vier tank wagens bezig de brand te bestrijden. Zij onder hielden de aanvoer van water met tankwagens en legden later nog een slang uit het kamp; door deze voortreffelijke samenwerking kon er krachtig geblust worden. De soldaten ontruim den de benedenverdieping, maar boven ging de onverzekerde inventaris grotendeels verloren. De schade bedraagt 60.000,—. Meer dan tien hectare heide gingen verloren bij heidebranden op de Veluwe tijdens het weekend. De grootste blakerde ongeveer acht hectare tussen Nunspcct en Elspeet. Het heet- lopen van remblokken van een trein was Zon dagmiddag vermoedelijk de oorzaak van twee Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur stook ten jongens een vuurtje in de opslagplaats voor zaagsel achter het timmerfabriekje van de heer Lootsma aan de Da Costalaan in Driehuis. Het vuur sloeg over naar het dak van het bedrijf, waarin onder meer pre-fabricated huizen voor emigranten worden gemaakt, maar dank zij het kordate optreden van een aantal omwonenden, die het vuur met zand te lijf gingen, kon de kostbare outillage van de fabriek gered worden, zodat de brandweer zich tot de na blussing kon beperken. Zondag heeft de Santpoortse vereniging van duivenhouders „De Luchtpost" een wedvlucht gehouden uit Pont St. Maxence (Frankrijk) over een afstand van 375 km. Als gevolg van een sterke Noordenwind is het een zware vlucht voor de dieren ge worden; het verlies was echter gering. ter van het ter gelegenheid van het jubi leum van de B.S.V. opgerichte ouder comité. Na een inleiding over beroeps- paedagogen en amateur-opvoeders (leer krachten en ouders) zeide de heer Haccou zich als een verlate Sinterklaas te voelen met alle cadeaux, die hij het schoolbestuur kon aanbieden dank zij de royale giften die van de ouders waren binnen gekomen en nog kwamen. Van die overvloed van ca deaux noemen wij er enkele: een portret van Koningin Juliana om in de hal te hangen, portretten van het Koninklijk ge zin voor de leslokalen, een radiotoestel en een volledig theeservies van onder andere acht theepotten, een gros lepeltjes en 200 kopjes en schoteltjes. De heer Coelingh dankte de ouders voor de geschenken waar de heer Stüvel en zijn leerlingen zeker het meeste plezier van zullen hebben. Daarna sprak het hoofd dei- school, de heer Stüvel, die het schoolbe stuur namens de leerkrachten een smeed ijzeren bloembak voor het trappenhuis van de school aainbood. Mejuffrouw J. A. E. Meyer, een van de eerste leerkrachten van de school van 1902- 1910 en de emeritus hoogleraar, prof. G. Mannoury, die van 1902-1905 aan de school verbonden was, boden gelukwensen aan. Honderden oud-leerlingen, die reeds ge ruime tijd geleden de school verlieten, heb ben elkaar daarna ontmoet tijdens een zeer geslaagde en geanimeerde reünie. Voor de oud-leerlingen, die nu nog een school voor middelbaar onderwijs bezoeken, wordt op 4 Juli een bijeenkomst gehouden. Op de bovenverdiepingen van het school gebouw was een tentoonstelling ingericht van eigen werk van de leerlingen en van foto's uit vroegere jaren. Burgemeestér en wethouders van Velsén maken bekend, dat de Van Dalen laan te Santpoort met ingang van vandaag tot nader" order voor het doorgaande verkeer gesloten zal zijn. De Bloemendaalse politie heeft de hand weten te leggen op de 35-jarige W. S., zon der vaste woon- of verblijfplaats, die even tevoren had ingebroken in de school aan de Donkerelaan. Verleden week werd de R.K. school aan de Wulverderlaan te Sant poort overhoop gehaald en de man beken de, dat hij ook dit gedaan zou hebben. Voorts bleek uit het verhoor, dat S. in Sittard, Eindhoven, Warmond, Den Bosch, Zutphen en Deventer eveneens in lagere scholen zou hebben ingebroken. Het op vallende was, dat hij óveral een grote chaos' achterliet: en zich meestal met de gelden voor schoolreisjes e.d. uit de voeten maakte. Donderdag 29 Mei komt de gemeenteraad van Heemstede in openbare zitting bijeen. B. en W. stellen de raad voor een bedrag van 400.— beschikbaar te stellen voor het be strijden .dér kosten. voortvloeiende uitde werkzaamheid -van de commissie voor natuur bescherming "ih Zuid-Kennemerland. Deze commissie stelt zich voor door het houden van algemene acties in alle kringen der bevolking belangstelling te wekken voor de schoonheid van de natuur om op deze wijze de natuurbe scherming te bevorderen. De heer F. Honderdos heeft meegedeeld, dat hij zijn lidmaatschap van de commissie van advies, bedoeld in artikel 8 der Woonruimte- wet 1947, wenst te eindigen. Voorgesteld wordt .tot zijn opvolger te benoemen de heer- J. Schippers. B. en W. stellen de raad voor aan de heer F. J. Back te Bloemendaal te verkopen een perceel bouwterrein, groot 605 m2, gelegen aan de Noordzijde van de Sportparklaan voor de som van 6050,Op dit terrein zal een villa gebouwd worden. Door de leiding van de internationale bloe mententoonstelling Flora 1953 zal een bekro ningsfonds worden ingesteld, waaruit zullen worden bekostigd de ereprijzen, prijzen en certificaten, welke zullen worden toegekend aan die inzenders, die, ter beloning van hun grote inspanning en hun uitzonderlijke pres taties. voor een bekroning in aanmerking ko men. B. en W. stellen de gemeenteraad voor in het fonds deel te nemen voor een bedrag van 1000.—. Naar aanleiding van de circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken aan de ge meentebesturen over de verlaging van school geld voor U.L.O. stellen B. en W. voor een verordening van het vermenigvuldigingscljfer voor het schoolgeld voor uitgebreid lager on derwijs vast te stellen en het vermenigvuldi- gingscijfer te bepalen op 0,8. Er zal een ver laging van het schoolgeld voor U.L.O. met 20 pet. bereikt worden. De gemeente zal jaar lijks een bijdrage van het rijk ontvangen, waardoor zij geen financieel nadeel onder vindt. Het tijdelijk besluit schoolgeld lager onderwijs 1945 is gewijzigd, waardoor vermin dering van schoolgeld voor gezinnen, waar van méér dan een kind een school bezoekt, ontstaat. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Hendrika, d. v. F. Beuckens en M. Doornebal; Ingrid Beatrice, d.v. H. Muusze en G. C. B. de Bruijn; Antonius Bernardus Maria, z. v. B. M. Warmerdam en M. M. van Rossum; Paulus Simon Gertrudis, z. v. J. de Haas en W. J. Spilt; Frouwina Harmanna, d.v. J. v. Hateren en G. v. d. Veen; Rosina Anna Wilhelmina Maria, d. v. J. N. M. v. d. Asdonk en H. M. Janus; Catharina Veronica Johanna Maria, d. v. L. F. v. Steenbergen en P. Macco. ONDERTROUWD: P. J. van Iersel en W. G. Wallenburg; C. A. Holtrop en R. Lopes de Leao; R. C. J. Bakhuizen van den Brink en H. P. Groenewegen; J. D. Bik en J. van Wa- veren: Th. Mooijekind en A. C. de Vos; C. M. Gwillim en I. R. Crolla. GETROUWD: M. J. C. Schras en A. J. Bar- telen; A. W. M. Schade en J. G. van Elk; P. P. J. Braas en A. M. Caspers. OVERLEDEN: P. B. Nienhuis, 79 j.; Wed. H. OoldersLeuven, 73 j.; Mej. A. Stockhau- sen, 57 j. Zaterdagavond, om ongeveer zeven uur, stak de negenjarige Lenie M. voor de in gang van de begraafplaats aan het Soenda- plein zonder op het verkeer te letten de weg over. Zij werd aangereden door een per sonenauto en kreeg een fractuur aan het lin kerbeen. Per ziekenauto is zij naar de Maria-stichiing overgebracht. PUZZLERIT MOTORCLUB „ZANDVOORT" Zondag 1 Juni (1ste Pinksterdag) organi seert de motorclub „Zandvoort" een puzzlérit over 60 km in de omgeving van Zandvoort. Deze rit is echter zó opgezet, dat aan de humor een belangrijke plaats wordt inge ruimd. Elke deelnemer ontvangt n.l. een route-beschrijving op rijm van pl.m. 7 pagi na's. De snelheid zal eerst vlak voor de start worden bekend gemaakt. Men begint met 220 strafpunten. welke door diverse handelingen en prestaties tot 0 kunnen worden terugge bracht. Bovendien kunnen solo-motoren niet meedoen, men zal slechts kunnen starten met duo- of zijspanpassagier(e). Ingewikkelde tijdberekeningen behoeven niet te worden ge maakt en alle deelnemers hebben gelijke kan sen. Op 150 meter vóór de finish zal volgens een bepaalde opdracht de rit moeten worden beëindigd. De start vindt plaats om half twee bij het clubhuis: „Paviljoen De Vijverhut". Ook auto's zullen aan deze unieke puzzlérit kunnen deelnemen. Alnati, 23 bij Las Palmas. Al'hena, 23 van Rotterdam naar Buenos Aires. Almdijk, 23 v. Antwerpen n. Havana. Altair, 24 te Bahia. Aagtedijk, 23 270 m. ZO. Barbados. Agamemnon, 22 v. Pi a Cardon. Arendsddjk, 23 v. Baltimore te Norfolk. Agatha, 23 van Saigon naar Pladju. Amstelpark, 23 320 m. Z.ZO. Kp. Race. Amstelvaart, 23 400 m. Kp. Race. Arkeldijk, 23 v. Baltimore n. Norfolk. Arnedijk, 23 v. New Orleans te Houston. Arundo, 23 820 m. W. Scilly's. Averdijk, 23 150 m. N.NW. Bermuda. Aalsdijk. 25 van Antwerpen. Akkrumdijk, 25 van Aden naar Suez. Alpherat, 25 v. New Orleans n. Nederland. Alwaki, 25 v. Montevideo n. Santos. Amstelkerk, pass. 25 Las Palmas. Arendskerk, pass. 23 Gibraltar n. Cadiz. Argos, 25 v. Beyrouth te Alexandrië. Axeldijk, pass. 24 Ceylon i. Penang. Abbedijk, 29 v. Galveson voor Hoek van Hol land verwach. Alohiba 25 v. Montevideo n. Paranagua. Amsteldiep, 25 van Norfolk te Rotterdam. Aagtekerk. 24 van R'dam te Yokohama. Almkerk, 25 van Antwerpen te Rotterdam. Artadne, 24 van Gibraltar naar Volos. Billiton, 23 650 m. O. Recife. Baarn, 24 v. Los Vi'lds te Coquimbo. Barcndrecht, 23 950 m. NO. Sombrero eil. Boissevaln, 23 730 m. W.t.N. Kaapstad. Bonaire, 23 780 m. O.NO. Barbados. Blltar, 23 Zuidpunt Ceylon gepass. Britsum, 23 520 m. Kp. Clear. Borneo, pass. 24 Dondrahead n. Belawan. Bennekom, 24 van Amsterdam naar Valparaiso Boschfontein, 26 v. Hamburg te Amsterdam. Breda, 26 ie Rotterdam. Caltex Nederland, pass. 23 Gibraltar. Chama, 25 Singapore verwacht. Castor, 23 bij Jamaica. Cistula, 24 v. Port Said te Berre verw. Caltex Delft, 24 v. R'dam te Sidon. Caltex Leiden, pass. 25 Malta. Caltex Pernis, 26 v. R'dam te Sidon verw. Caltex Utrecht, pass 25 Kp. Finisterre. Callisto, 17 v. Swansea te Montreal verw. en vertr. verm. 1 Juni v. Montreal. Caltex The Hague, 25 v. R'dam n. Sidon. Claveila, 26 van Helsinki te Rotterdam. Duivendijk, 23 100 m. W.NW. Kp. Blanco. Delfland, 23 180 m. O.t.Z. St. Vincent, Dalerdijk, 23 v. Bremen naar Antwerpen. Duivendreeht, 23 te Santiago de Cuba. Delft, 25 v. Trinidad naar Curacao. Diemerdljk, pass. 25 Mona Passage. Doïigedijk, 25 van Tacoma. Esso Amsterdam, 23 van Aruba naar Rotterdam. Edam, 23 110 m. W. Scilly's. Esso Rotterdam, 23 180 m. NW. Flores. Eos, 26 dwars Kp. St. Vincent. Elmina, 25 te Pointe Noire verw. Eemdijk, 24 te Houston. En a, 25 van Rotterdam naar Lyness. Farmsum, 23 240 m. W. Flores. Friesland (KRL), 26 te Belawan. Graveland, 23 van A'dam n. Buenos Aires. Gaasterland, 23 320 m. Z-t.O. St. Vincent. Gordias, 23 v. Algiers n. Lissabon. Gadiila, 25 dwars Malta. Groote Kerk, 26 te Cochin. Gooiland, 25 van Hamburg te Amsterdam. Gouwe, 24 v. Port Gentil te Le Havre. Haulerwijk, 23 590 m. W. Ouessant. Helder, 23 860 m. NO. Sombrero eil. Hecuba, 23 140 m. N.t.W. Crooked eil. Helena, 23 860 m. N.NO. Barbados. Helicon, 23 Kp. Hatteras gepass. Hera, pass. 23 Cherbourg. Hestaa, 24 te Aruba. Haarlem, 25 van San Juan n. A'dam via Antw. Heemskerk, 25 te Genua. Heeisum, 25 te New Orleans. Iris. 23 10 m. ZW. Barcelona. Ittersum, 23 250 m. W.t.Z.. Kp. Clear. Indrapoer'a, 22 van Suez. Jagersfontein, 23 v. Kaapstad n. Teneriffe. Jupiter, passr 23 Finisterre. Japara (KRL), 25 van Colombo n. Djibouti. Java, 26 te Gua. Johan v. Oldersbamevelt, pass. 25 Kp. Guardafui Kertosono, 26 v. Aden naar Djeddah. Kieldrecht, 24 te Port Swettenham. Lekkerkerk, 23 dwars Westpunt Kreta. Leuvekerk, 23 Haura gepass. Leerdam, 23 230 m. Z.ZO. Kp. Sable. Loppersum, 23 dwars Kp. Bougaronl. Lombok, 23 tet San Francisco. Laagkerk, 25 v. Karachi n.' Bombay. Laertes, -25 te Suez. Larenberg', 22 v. Abidjan n. Freetown. Lawak, 28 V. Manilla te Cebu. Lieve Vrouwefcerk, 26 te Madras. Lissekerk, 24 v. Bona. Löenerkerk, 25 v. Genua n. Port Said. Leopoidskerk, 26 van Hamburg te Amsterdam Limburg, 25 9.50 u. van Suez. Linge, 27- v. Vaasa te Velzen verwacht. Luna, 26 van Bremen te Amsterdam. Mitra, 27 v. Curacao te R'dam verw. Myonia, 25 van Curacao te Djibouti verw. Macoma, 23 dwars Melville en. Maas, 23 v. Maracaïbo n. Pto Barrios. Miiijak; 23 "v.Donggala naar Menado. Maashaven, pass. 24 Kp. Finisterre. Maiea, 25 v. Ceylon n. Mena el Ahmadi. Marken, 26 Belawan verwacht. Marpessa, 25 v. Tarakan te Singapore verw. Mataram, 25 v. Basrah n. Bahrein. Meliskerk, pass. 25 Gibraltar. Mentor, 26 v. Malta te Piraeus. Molenkerk, 24 v. W. Afrika te Amsterdam. Murena, 24 v. Fao naar Gibraltar. Markelo, 25 van Amsterdam naar Huil. Merwede, 25 te Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 24 v. New York te R'dam. Nieuw Holland, 23 2C0 m. N.NW. Melville Bay. Noordam, pass. 25 Scilly's. Noordwij'k, 24 v. Terneuzen te Huelva. Nestor, 24 van Amsterdam naar Antw. Oranjestad, 23 400 m. O.NO. Barbados. Orestes, 23 v. Port of Spain te Guadeloupe. Ovula, 23 van Ras Gharib naar Suez. Oma-la, 25 van Shimonesaki naar Tarakan Ondina, 24 van Suez te Ras Sudr. Ootmarsum. 24 van Moile n. Savanna. Polydorus, 23 van Cochin naar Aden. Poseidon, 23 v. Humanaco te Amsterdam. Polydorus, 23 van Port Swettenham. Prins Willem V, 23 650 m. W.t.Z. Kp. Clear. Prins Willem v. Oranje, 23 60 m. V/.ZW. Kp. Wrath. Pygmalion, 23 v. Camana naar Pampataf. Prins Willem III, 24 in Cornwallakanaal. Parkhaven, 24 Montevideo gepass. Prins Fred. Hendrik, 26 v. Montreal te R'dam. Phronitis, 23 van Soerabaja naar Amsterdam. Roebiah, pass. 24 Kp. Bon. Riouw, 23 Brothers gepass. Rotula, 23 5G0 m. ZW. Flores. Radja, 25 te Port Swettenham, Rempang. 26 v. Holiandia te Manokwari verw. Roepai, 26 te Tj. Priok. Rondo, 25 van Bombay naar Calcutta. ROssum, 25 Kp. Finisterre. Ruis, 23 Hongkong verwacht. Rijnland, 25 te Sao Francisco do Sul. Rijndam, 26 van R'dam te New York. Stad Leiden, pass. 23 Key West. Sibajak, 23 100 m. ZW. Kp. Clear n. Halifax. Stentor, 23 v. Georgetown naar Paramaribo. Saidja, 22 rede Muntok. Sa.lawati, 23 pass. Kp de Gata. Sail and, 23 250 m. Z.t.W. Santos. Samarinda. 23 200 m. N. Seychellen. Saparoea, 23 v. Muscat naar Aden. Schiedijk, 23 170 m. O.t.Z. Bermuda. Stad Maastricht, 23 Kp. St. Vincent. Stanvac Pendope, 23 van Port Swettenham te Palembawg. Straat Malakka, 23 bij Timor. Sumatra, 23 dwars Oostpunt Kerta. Sunetta, 23 310 m. NW. Finisterre. Salatiga, 25 dwars Ouessant. Stad Arnhem, pass. 25 Ouessant. Straat Makassar, pass. 25 Sabang. Scherpendrecht, 24 v. San Pedro te Trinidad. Salland. 25 op rede 780 m. O.NO. Cp. Race. Sloterdijk. 24 te New York. Sommelsdijk, 26 v. Tampico te Mobile verw Stad Breda, 27 van Montreal te Emden verw. Stad Haarlem. 24 v. Sfax- te Vlaardingen. Stad Maassluis, 27 v. La Goulette te IJmuiden verwacht. Stad Vlaardingen, 27 16 u. v. Newport News te Nordenham verwacht. Taria, 23 190 m. Z.t.W. Kp. Padaran. Te'amon, 23 v. Aruba naar La Guatra, Tjlbadak. 23 pass. Noordpunt Banka. Tjikampek. 24 v. Osaka te Hongkong. TjiWangi, 24 v. Priok te Singapore. Tomori, 23 300 m. O.ZO. Socotra. Tarakan, 26 v. Soerabaja te Tjilatjap. Tawali, 26 van Semarang te Tj. Priok. Teiresias, 24 v. Liverpool n. Amsterdam. Ternate, 25 v. Bintang n. Ma'kassar. Tabian, 25 v. Baltimore n. New Orleans. Tamo, pass. 24 23 u. Mo-na eil. Tero, pass. 26 3 u. Ouessant. Teucer, 24 van Glasgow naar Liverpool. Van Riemsdijk, 23 v. Priok naar Semarang. Van Heutz, 24 v. Mombassa n. Zanzibar. Veendam, 26 10.30 u. Southampton verwacht. Willemstad, 23 680 m. z. Flores. Wieldrecht, 24 v. Melbourne te Brisbane. Winsum, 23 690 m. Z.ZW. Flores. Woensdrecht, 28 Berre verwacht. Westerdam, 24 van New York naar R'dam. Westland. .25 v. Montevideo n. Santos. Waterland, 28 v. St. Vincent n. Montevideo. Waterman, 25 v. Quebec te R'dam. Winterswijk; 26 te en van Lissabon. Zonnewïjk. 23 17 Om. N. Abaco. Zuiderkruis, 26 e Soerabaja. Zeeland (KRL), 25 bij Flores.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3