Eenheid van geestelijke, econo mische en militaire macht Verdrag over het Europese leger heden in Parijs ondertekend Linkse en rechtse extremisten bedreigen democratie in Italië Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koningin Mary Frankrijk stelt vérgaande condities voor ratificatie Winst voor communisten en neo-fascisten bij raadsverkiezingen in het Zuiden Daders van roofoverval te Bergen veroordeeld Inhoud van het verdrag De Menthon voorzitter van Raad van Europa West-Duitse typografen gaan in staking Het woord is aan Spanning óp en óm Koje Meine Pot bekent Grote spanning Generaal Gruenther bepleit: Canadees protest bij V.S. Men wilde papieren van attaché Harjono bemachtigen 66e JAARGANG No 270 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 27 MEI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 123 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GISTEREN HEEFT KONINGIN MARY, nog immer in goede gezondheid, haar vijf entachtigste verjaardag gevierd. Sinds de troonsbestijging van de jonge Koningin Elizabeth zijn er nu drie leden der Royal Family die deze titel dragen: 'Queen Mary, de Queen-Mother Elizabeth en het jeugdige staatshoofd zelf. En de oudste Koningin wordt geenszins vergeten. Een merkwaar dige vrouw. Zij heeft stormachtige tijden beleefd, zij heeft gedurende de zesentwintig jaar waarin haar gemaal, George V, Koning van Groot-Brittannië (en Keizer van Indië) was haar volle aandeel genomen in de zware taak, aan leden der Britse konink lijke familie opgelegd. (Het was George V die de commentaar uitsprak: dit is geen hof, het is een bedrijf). Zij heeft twee wereld oorlogen beleefd en een ware sociale om wenteling. In Juli 1893 trad zij in het huwelijk met de latere troonopvolger. Toen leefde men nog in het Victoriaanse tijdperk: de „Victorian erajj. De oude Koningin Vic toria had nog acht levensjaren voor zich, zij zou haar diamanten regeringsjubileum zelfs nog enige jaren overleven. Het is wonderlijk te bedenken welke verande ringen de toen zesentwintigjarige prinses Mary van Teek in het hoogste ressort in den lande moet hebben aanschouwd en rnee doorgemaakt: van de stijve, vormelijke tijd van haar jeugd tot nu. Daarbij is veel van haar toewijding en plichtsgevoel geëist en ook als moeder heeft zij zware beproe vingen moeten doorstaan. De jongste van haar vijf zoons, prins John, stierf vlak na de eerste wereldoorlog, nog geen veertien jaar oud. Prins George, hertog van Kent, kwam tijdens de tweede wereldoorlog om door een ongeluk met een militair vliegtuig. Haar oudste zoon, Edward Prince of Wales, werd na de dood van zijn vader in 1936 Koning, maar abdiceerde binnen een jaar om met de Amerikaanse mrs. Wally Simp son te kunnen trouwen. Ook dit laatste moet een slag geweest zijn voor de oude Koningin Mary, die naar men verzekert deze schoondochter, nu al zo lang hertogin van Windsor, nimmer heeft willen ont vangen. De oude Koningin heeft alle slagen, alle beproevingen, alle zorgen en vermoeienis sen weten te verduren. Zij heeft ook nooit haar belangstelling voor het heden ver loren. Zij is met de ontwikkeling der tijden blijven meeleven. Merkwaardig, want uiterlijk, in kleding en in houding, heeft zij dat geenszins gedaan. Lang geleden al heb ben buitenlanders, die haar bij officiële plechtigheden zagen, zich verwonderd over de strakke, statige verschijning die tot een vroeger tijdperk scheen te behoren. De Engelsen zijn daaraan gewend; ook aan de toques, die zij onveranderlijk blijft dragen en sinds mensenheugenis draagt. Moed en plichtsgevoel hebben haar ongetwijfeld steeds vervuld en het treft wel als men leest hoe een blad als The Observer, daar van getuigend, eraan toevoegt dat de strakke zelftucht, die Koningin Mary ken merkt, wellicht enigszins uit de mode is maar dat de Britse natie daar meer van zou kunnen gebruiken. En dat zij getoond heeft dat een onversaagde oude dame ook bemin nelijk kan ?ijn. Nadat haar gemaal in Juni 1911 met machtig ceremonieel tot Koning gekroond was vergezelde zij hem vijf maanden later naar India, naar New Delhi, waar met niet minder grote praal zich de „Coronation Durbar" voltrok. Het moet voor de oude Koningin een vreemde, schier fantastische herinnering aan een ver verleden zijn ge worden. Zij volbracht meer reizen met hem, zij bezocht talrijke landen. Tijdens de eerste wereldoorlog zelfs vergezelde zij tweemaal de Koning naar Frankrijk, en Parijs ont ving haar met warmte terwijl het zware geschut schier onafgebroken dreunde uit het Noorden. Zij ervoer later de immense populariteit des Konings, wiens „Silver Jubilee" in Mei 1935 een zo grootse mani festatie van aanhankelijkheid werd dat deze rustige, bescheiden vorst verwonderd zei: ik begrijp het niet, ik ben toch maar een heel gewope man. Zij was er steeds: statig, kaarsrecht, minzaam zoals zij ook de groeten van voorbijgangers placht te beant woorden als zij, soms vergezeld door een hofdame maar soms ook alleen, in Bond Street ging winkelen. Misschien doet zij dat nog wel. Zij verschijnt nog dikwijls in het openbaar en is nog even kaarsrecht en rustig-zelfbewust; het zal haar nauwelijks verwonderen dat zij zowel Koningin Vic toria als Koningin Alexandra, die toch beiden éénentachtig werden, alweer vier jaar in leeftijd overtroffen heeft. Engelse koninginnen worden zeer oud en blijven zeer levenskrachtig. Althans sinds de vorige eeuw. Victoria leefde van 1820 tot 1901, Alexan dra van 1844 tot 1925, Mary van 1863 tot wanneer? In dit licht der vergelijking bezien is misschien de grote bezorgdheid, die men in Engeland getoond heeft ten aan zien van de zware levenslast die de gezonde jonge Koningin Elizabeth op zich heeft moeten nemen, een beetje overdreven. Al was, dat moet erkend worden, alleen Queen Victoria staatshoofd zoals zij. Maar is een leven van gestage harde arbeid ooit onge zond geweest? Misschien zou mijn collega van The Observer op deze vraag antwoor den: wij zouden wel wat meer mensen van die opvatting kunnen gebruiken. R. P. In de avond van 4 Maart hebben de 24- jarige Alkmaarse electricien J. van der V. en de 40-jarige koopman G. J. H. een overval gepleegd op de alleenwonende 67- jarige veehouder P. Akkerman aan de Kanaaldijk in de gemeente Bergen (N.H.). Nadat zij door verbreking van een ruit de boerderij waren binnengedrongen en de veehouder met een revolver hadden be dreigd en mishandeld, beroofden zij hem van een portefeuille met ongeveer f 3000. Binnen een week zaten beide verdachten reeds achter slot en grendel. De jongste verdachte legde een volledige bekentenis af, maar de oudste, die volgens zijn mede verdachte de initiatiefnemer en leider van 'e roofoverval was geweest, hield voor de "h tb ank te Alkmaar vol, dat hij er niets rn*e uitstaande had. De officier had tegen beiden zes jaar ge vangenisstraf geëist. De rechtbank veroor deelde heden G. J. H. conform de eis tot zes jaar en J. van der V. tot vijf jaar. In Bonn is gisteren in de Bondsraadzaal van het Bondshuis het „Duitse verdrag" door de vier ministers van Buitenlandse Zaken ondertekend. De foto toont, van links naar rechts, de ministers Eden (Engeland), Adenauer (West-Duitsland)Acheson (V.S.) en Schuman (Frankrijk) aan de tafel waar de plechtigheid plaats vond. De conferentie van de Internationale Raad voor Christelijk Leiderschap, welke gedurende vijf dagen in Noordwijk is ge houden, is gisteren door de presidente, Prinses Wilhelmina, gesloten. Koningin Ju liana heeft enige keren de besprekingen bijgewoond en een toespraak gehouden. Tijdens de conferentie heeft generaal V M. Gruenther. stafchef van het Atlan- ■he Hoofdkwartier, een lezing gehouden, i zei, na 33 jaar als officier tot de con clusie te zijn gekomen, dat voor militairen en niet-militairen in de oorlog geen glorie schuilt. Hij onderscheidde drie factoren voor veiligheid: de geestelijke, die strijdt voor hogere waarden, de economische, en de militaire. Elk afzonderlijk zijn zij waar deloos. Tezamen en in de juiste verhou ding kunnen zij een waardevol systeem van (Van onze correspondent te Parijs) Het wordt steeds duidelijker, dat voor Frankrijk de kous nog niet af is, wanneer hedenmiddag om 5 uur de overeenkomst inzake het Europese leger door de ministers der zes landen zal worden ondertekend. Zolang op die ondertekening niet de ratificatie door de zes parlementen is ge volgd, zal het Europese leger een papieren constructie en zullen de clau sules over de Duitse herbewapening een dode letter moeten blijven. Frankrijk, zo goed trouwens als elk der vijf andere landen, heeft het dus in zijn macht dat moment te bepalen. Het ziet er naar uit, dat Parijs niet de minste drang gevoelt om dat ogenblik te verhaasten. Hetgeen wel be grijpelijk is, aangezien de thans nog bevoordeelde posities van Frankrijk tegenover Duitsland vroeg of laat zullen worden bedreigd, als Duitsland eenmaal in de E.D.G. zal zijn opgenomen. De Franse regering zal, zo vernamen wij gisteren in politieke kringen, het parlement dan ook niet verzoeken het E.D.G.-ontwerp te ratificeren, aleer zij, met name van Amerika, een aantal vérstrekkende toezeggingen heeft gekregen ten aan zien van de voornaamste geschilpunten met Washington. Acheson komt praten Acheson zal daarom dan ook nog enkele dagen in Parijs blijven om met Schuman, die Franse verlangens die men ook wel „eisen" zou mogen noemen nader onder ogen te zien. In regeringskringen ziet men de over haaste ondertekening van het E.D.G.-ver drag als een concessie, die door de Fransen onder Amerikaanse druk moest worden ge daan. Parijs heeft, zoals algemeen bekend, nooit voor de Duitse herbewapening ge voeld en acht de garanties, waartoe Londen en Washington zich bereid hebben ver klaard, en die in een der negen protocols zijn vastgelegd, nog steeds onvoldoende. Nu echter die garanties zélf onder de hui dige omstandigheden met de Amerikaanse verkiezingen in het perspectief niet verder uitgebreid kunnen worden, nemen de Fran sen de gelegenheid te baat een contra pressie op de Amerikanen uit te oefenen door te pogen de ratificatie van het E.D.G.- verdrag en ipso facto de Duitse herbe wapening op de lange baan te schuiven. Slechts wanneer het algemeen beleid van Amerika tegenover Frankrijk zowel in Europa als in Indo-China en Noord-Afrika, opnieuw met succes op de helling zal zijn geplaatst, zal de Franse regering in over weging kunnen nemen het parlement te verzoeken het E.D.G.-verdrag te ratificeren. Of aan dat verzoek zal worden voldaan is natuurlijk nog een tweede. Wat Parijs in het bijzonder hoopt te be reiken is de erkenning van Washington, dat Frankrijk in Indo-China een zaak van al gemeen geallieerd belang behartigt. Die erkenning is tot dusverre slechts in zeer ,DC)OOOCXXX)OOOOCXXXXXOOCCOCOOOOCCOOCOOCiOCOOCCODOCOOOOOOOCq( De voornaamste bepalingen van het verdrag tot een Europese Verdedigings gemeenschap, gesloten tussen Frankrijk, West-Duitsland, Nederland, België, Lu xemburg en Italië, zijn: Gezamenlijke generale staf en één commando. Aanval op een der leden wordt beschouwd als aanval op allen. Uittreding van een of meer leden zal voor overigen als vijandelijke daad gelden, waarop tegenmaatregelen zullen worden overwo gen. Deze bepaling wordt door Amerika en Engeland gegarandeerd. Europees leger onder beheer van commissariaat van negen man, te benoemen door minister raad van het Europese leger. Het Euro pese leger komt onder bevel van het hoofdkwartier van het Atlantisch pact in Europa. De ministerraad van het Europese leger telt een kabinetsminister uit elk dei- zes landen. Deze raad is verantwoordelijk aan een Assemblée, 21 Duitsers, 21 Fransen 21 Italianen, 10 Belgen, 10 Nederlanders, 4 Luxemburgers. De Assemblée stelt te vens een ontwerp-grondwet voor een ver enigd Europa op. Verdrag wordt van kracht na ratificatie door alle leden- landen. De burgerverdediging valt buiten het verdrag en wordt door de zes landen afzonderlijk georganiseerd. Het Europese leger zal bestaan uit divisies van 13.000 man: 12 Duitse, 12 Franse, 12 Italiaanse, 2V2 Belgische, 2 Nederlandse, V2 Luxem burgse. De vloten blijven nagenoeg in na tionaal verband. De luchtmacht wordt een super-nationale eenheid. Frankrijk houdt een afzonderlijk nationaal leger voor de overzeese gebieden. Nieuwe munitiefa brieken mogen slechts met toestemming van het commissariaat worden opgericht. Productie van raket- en atoomwapens, alsmede bacteriologische wapens is ver boden, behoudens toestemming van het commissariaat. Er zal een hof van justitie komen, vermoedelijk in Den Haag, dat zal beslissen over geschillen tussen de leden- staten, waarvan de rechtsgronden worden gevonden in het verdrag. platonische zin verkregen. De Fransen zou den willen, dat de oorlogsinspanning in hèi Verre Oosten werd gezien in direct verband met de verdediging van Europa, hetgeen in de practijk onder meer betekenen zou, dat ook de Franse expeditie-troepen worden beschouwd als een deel van het Europese leger en het gewicht der Franse stem in de E.D.G. in verhouding daarmede zou worden bepaald. Wat Noord-Afrika betreft, verlangt Frankrijk alsnog een duidelijker omschrij ving van de historische rechten, die Frank rijk zich vooral in Marokko verzekerd heeft, en die het door de Amerikanen be dreigd ziet. Het is een der zwaarste grieven der Gaullisten tegen Schuman, dat in Noord- Afrika de Franse posities zonder duidelijke tegenprestaties aan Amerika zouden zijn „overgeleverd". Het is dus wel een gesprek van zeer wij de strekking, dat tussen Frankrijk en Ame rika van morgen af geopend zal worden. (Van een speciale medewerker) De Fransman De Menthon, een M.R.P.-er en een betrekkelijk gematigd federalist, is voorzitter van de Assemblée van de Raad van Europa geworden. Zijn verkiezing in de eerste vergadering van de gisteren be gonnen zitting van de Assemblée heeft wel veel moeite gekost en een absolute meer derheid heeft de nieuwe president niet kunnen halen- De Menthon kreeg bij de derde stemming 57 van de 116 stemmen. De andere candi- daten waren de Engelse conservatief Bootly en de Noorse socialist Moe (resp. 29 en 30 stemmen). De zes ondervoorzitters, die met de voor zitter het presidium van de Assemblée vormen moesten ook opnieuw worden ge kozen. De Menthon was een van de oude ondervoorzitters. Nu hij op de plaats van de socialist Spaak kwam, heeft men de Ne derlandse socialist Van der Goes van Naters als ondervoorzitter gekozen. De Noorse so cialist Moe werd als vice-voorzitter ver vangen door de IJslander Josefsson. die onafhankelijk is. De overige vier onder voorzitters werden herkozen: de Engelse liberaal Lord Layton, de Tui-kse democraat Uruplu en de Italiaanse en Duitse Christen democraten Jacia en Brentano. Toen dit alles eindelijk was gebeurd kon het werk beginnen. De Belgische minister Van Zee land. moest de boodschap van het Minister comité inleiden. Heel wat federalisten zul len zijn betoog maar magertjes hebben ge vonden. Europa heeft op het ogenblik drie kansen, die het moet grijpen, zei Van Zee land: het plan Schuman, de Europese de fensiegemeenschap en de versterking van de Raad van Europa door middel van het plan Eden (het brengen van de speciale en voorshands alleen continentale organisatie, zoals de gemeenschap voor kolen en staal en de Europese defensiegemeenschap bin nen het kader van de Raad van Europa). Met dat plan-Eden zijn de radicale federa listen niet erg ingenomen. De federale structuur is in de Raad van Europa niet aan de orde, maar Spaak heeft gistermiddag bij de regeling van werk zaamheden gedaan gekregen, dat er Woens dag een algemeen debat zal beginnen, waarin de Europese defensiegemeenschap, een Europese politieke autoriteit en ook het plan-Eden allemaal tegelijk ter sprake zul len komen. Als het gesprek zo algemeen wordt, zal men het ook wel over een fede rale structuur kunnen hebben. DüSSELDORF. (Reuter). De Duitse vakvereniging van typografen heeft haar leden opgeroepen om. te beginnen met he den op het middaguur, twee dagen te sta ken als protest tegen de wet op de mede zeggenschap van arbeiders. Als de staking doorgaat, zullen er Woensdag en Donder dag in West-Duitsland en West-Berlijn geen kranten verschijnen. Het vakverbond is tegen de wet omdat zij arbeiders en directies geen gelijke rechten geeft. Maandagmorgen hebben 11.000 arbei ders van de Continental-rubberfabriek in Hannover een uur gestaakt uit protest te gen het wetsontwerp. Zaterdag hielden 6.000 arbeiders van de „Hanomag" auto mobielfabriek in Hannover een proteststa king van een uur. In München is Maandag door honderdduizend arbeiders tegen het wetsontwerp betoogd. De West-Duitse "regering heeft de aan gekondigde tweedaagse staking in de druk kerijen onwettig genoemd. De vereniging van dagbladuitgevers heeft zich in gelijke zin over de staking uitgelaten. Ook te Neurenberg werden betogingen tegen de wet op de bedrijfsorganisatie ge houden, waaraan door ongeveer 50.000 per sonen werd deelgenomen. Hier droegen de betogers zwarte houten kruisen mee, waar op Duitse helmen met het dollarteken wa ren afgebeeld. De politie nam deze krui sen in beslag en verspreidde de menigte met behulp van waterstralen. Tweehon derd demonstranten poogden tevergeefs het politiebureau te bestormen. veiligheid vormen. Zulks wordt op het hoofdkwartier van SHAPE ingezien. In tegenstelling tot hetgeen de Sovjet propaganda beweert zei generaal Gruen ther, dat in het Atlantische hoofdkwartier nooit het plan is geopperd om de Weste lijke strijdmacht tegen een andere macht als aanvalswapen te gebruiken. De generaal zei, dat een religieuze ach tergrond en een morele en geestelijke overtuiging de mensen in het uitzicht van gemeenschappelijk gevaar samen zullen binden. „Wij strijden in een ideologisch conflict met een volk zonder God, dat besloten heeft godsdienst te onderdrukken en daarmee vrij veel succes heeft. Achter het IJzeren Gordijn heeft men hiermee vooral bij de jeugd veel resultaat". Naar de mening van generaal Gruenther moet door de ontwikkeling van de geeste lijke en militaire kracht in het Westen tegenactie worden gevoerd. Generaal Gruejither. Hoewel de opbouw van geestelijke en militaire kracht moeilijk is, gelooft hij in een welslagen. Het vraagstuk van het voorkomen van oorlog ligt veel breder, en op het terrein van de leiders. Toespraak van Prinses Wilhelmina Prinses Wilhelmina heeft aan het slot van de conferentie een toespraak gehou den, waarin zij onder meer zei, dat de wereld niet genoeg heeft aan woorden, waar geen levend christendom achter staat. „Het Christendom moet aan de mens, die in het moeras van deze wereld is wegge zonken. laten zien dat hij weer een per soonlijkheid kan worden, een mens zoals God hem bedoelde te zijn. De volgelingen van Christus moeten hun persoonlijke ver antwoordelijkheid beseffen tegenover allen, die van huis en hof verdreven zijn, van waar zij ook mogen komen en van wie velen alle hoop en vertrouwen in het leven en in de toekomst verloren hebben. Wij hebben allen elkaar nodig en tezamen zijn wij sterk in Christus". André Maurois: Ik weet hoe gemakkelijk ik te overtuigen hen, zodat geen enkele redenering mij meer overtuigt. OTTAWA. (Reuter). De Canadese regering heeft in een nota aan de Verenig de Staten uiting gegeven aan haar mis noegen en bezorgdheid over het feit, dat een Canadese compagnie valschermtroe pen naar het eiland Koje is gezonden, zon der dat tevoren hiervoor toestemming van Canada was gevraagd, zo heeft de Cana dese minister van Buitenlandse Zaken Pearson, meegedeeld. In de nota is de Amerikaanse regering meegedeeld, dat genoemde troepen loyaal hun taak bij het krijgsgevangenenkamp op Koje zullen vervullen. De Canadese rege ring hoopt echter, dat de compagnie spoe dig weer met de Canadese 25ste brigad< zal worden verenigd, en dat voortaan voo: het verplaatsen van Canadese troepen ii Korea toestemming van de Canadese re gering zal worden gevraagd, aldus de nota De gebeurtenissen in het krijgsgevan genenkamp op het Koreaanse eiland Koje zijn Maandag in het Britse Lagerhuis te. sprake gekomen. Oud-premier Attlee ver klaarde, dat vele Britten van mening zijn, dat een en ander niet gebeurd zou zijn, in dien het kamp door Britten was bestuurd. Hij verzocht de regering een verklaring over de kwestie uit te geven. Amerikaanse luchtlandingstroepen zijl vandaag begonnen met het opsporen van vluchttunnels in het krijgsgevangenen kamp op het eiland Koje. Zij maken hier bij gebruik van een graafmachine. In het kamp heerst een onheilspellende stilte. Militairen uit Nederland, Griekenland, de V.S., Engeland en Canada wachten op bevelen om in te grijpen. Om de macht van het communistische centrale comité ip het kamp te breken, wil men de ge vangenen, die thans in groepen van 6.000 man ziin verdeeld, in groepen van 500 man snlitsen. Ook de tweede verdachte van de overval cp luitenant-kolonel Harjono, Meine Pot, heeft een bekentenis afgelegd. Zijn bedoe ling was van de heer Harjono papieren te bemachtigen, die naar hij veronderstelde, in diens bezit waren. De beide verdachten, Colson en Pot, ont kennen, dat zij de bedoeling hebben gehad luitenant-kolonel Harjono te doden. Zij hebben verklaard dat tijdens de worsteling een schot uit het pistool van Colson is af gegaan. Beide verdachten zijn bij confrontatie met de heer Harjono door deze laatste her kend. Het is de politie niet gebleken, dat er sprake is van medeplichtigheid van andere personen dan van de drie tot nu toe aan gehoudenen, Van D„ S. en A. Het onder zoek in deze zaak duurt nog voort. ROME, (Reuter). Uit nog onvolledige uitslagen der Italiaanse gemeen teraadsverkiezingen blijkt, dat de Italiaanse neo-fascistische partij, die onder leiding staat van de 45-jarige voormalige onderzeebootcomman dant Valerio Borghese, de derde der Italiaanse politieke partijen is ge worden. Slechts de Christen-democraten (de regeringspartij) en de com munisten verwierven meer stemmen. De neo-fascistische partij behaalde dit resultaat in nauwe samenwerking met de Italiaanse koningsgezinden. De uitslagen in Zuid-Italië trekken de aandacht door twee feiten, namelijk de vooruitgang der neo-fascisten en het stemmen door ongeveer een vierde gedeelte der kiezers op communistische candidaten. Onze correspondent in Rome schrijft hierover: Waarschijnlijk zal morgen een einde komen aan de bijna onhoudbare verkie zingsspanning, die sedert weken het gehele Italiaanse leven beheerste. Dat deze ge meenteraadsverkiezingen een gebeurtenis van politieke betekenis zouden worden, was te voorzien, maar alle verwachtingen wer den nog verre overtroffen. Soms kreeg men de indruk, dat zelfs de dramatische dagen van April 1948 toen het allerminst zeker was of Italië niet achter het IJzeren Gor dijn zou verdwijnen nog overtroffen werden. En daar was ook wel reden toe. In 1948 had de democratie (en in Italië moet men onder „democratie" verstaan die par tijen, die althans enige eerbied hebben voor de zienswijze van andersdenkenden en die geen totalitarisme beogen) slechts één ge duchte vijand: het communisme. Het communisme werd in 1948 versla gen. Maar al is in de laatste jaren het na tionale inkomen van Italië toegenomen en al is het gemiddelde inkomen per hoofd thans hoger dan in 1938, zodat men zou mogen verwachten, dat de armoede, de voornaamste, zo niet de enige bron, die het Italiaanse communisme voedt, enigszins is opgedroogd, toch is ons op een reis door Zuid-Italië, waar de afgelopen dagen ge stemd werd, gebleken, dat de communisten veel en veel meer stemmen zullen halen dan in 1948! Het fundamentele euvel van Italië is de enorme afstand tussen de enkele schat rijken én de grote massa van straatarmen. In Zuid-Italië is dat euvel veel groter dan in het Noorden en zelfs zo groot, dat men daar over een middenstand in West-Euro- pese zin eigenlijk niet kan spreken. Maar ook nog een tweede, niet minder groot gevaar en te ernstiger omdat het tot nu toe door de regering werd onder schat belaagt de democratische staat vooral in Zuid-Italië. Napels, en het groot ste deel van Zuid-Italië, zijn in Mussolini's tijd nooit fanatiek fascistisch geweest. De wijsgerige aard der Zuid-Italianen, gevoegd bij hun geringe sympathie voor alles wat hun door Rome wordt opgelegd, verklaren dat verschijnsel. Maar het verlies der Afri kaanse koloniën, de slechte herinneringen, die men hier heeft aan de Amerikaans- Britse bezetting, de trots van die Zuid- Italianen, die het moeilijk kunnen verkrop pen, dat hun land niet meer dezelfde rol speelt als weinige jaren geleden, hebben hier gemakkelijk spel gegeven, eerst aan Giannini en zijn Qualunquisten, thans aan de fel-nationalisitsche beweging der neo fascisten. Het sterke gevoel voor orde en discipline in het gezin zowel als in het openbare leven, dat kenmerkend is voor de Zuid-Italianen, is een verdere karakter trek waarop de neo-fascisten speculeren. Het Zuiden is ook koningsgezind. Het gaat niet zozeer om de figuur van Umberto II en eigenlijk niet eens om het huis van Savoia, maar om het koningschap als ele- Laatste cijfers Volgens gen niet-oiticiële schatting van de zetelverdeling in de provinciale raad van Rome hebben de communisten en hun bondgenoten een flinke meerderheid. Naar verwacht wordt, zullen de 45 ze tels in de raad als volgt worden verdeeld: Communisten en bondgenoten 22; Christen democraten en bondgenoten 16; Neo-fascis ten 6; Onafhankelijken 1. Uit de tot dusver bekende uitslagen uit alle kiesdistricten blijkt, dat de Italianen in meerderheid op de totalitaire groepen hebben gestemd. Neo-fascisten en monar chisten wonnen veel stemmen en de com munisten hebben hun positie gehandhaafd of verbeterd. ment van orde en hiërarchie. In tegenstel ling met Noord-Italië heeft in het Zuiden sedert de vroege middeleeuwen steeds een erfelijk koningschap bestaan. Van dit historisch gegroeide gevoel, dat een land bestuurd dient te worden door een monarch wordt handig ge- (of mis) bruik gemaakt door een gewetenloze Napolitaanse reder, Giuseppe Lauro, de „commandant", zoals hij in Napels heet. Het verwonderlijkste nu van de huidige verkiezingen was, dat deze Lauro erin slaagde zijn koningsgezinde partij te doen samengaan met de neo-fascisten, die echter een dodelijke haat koesteren tegen het huis Savoia, wegens het „verraad", gepleegd tegen Mussolini. De neo-fascisten plus Lau ro vormen een sterk blok. Terwijl in Rome, dank zij een uitstekend geleide propaganda, de kansen der vier democratische partijen zijn gestegen en de liberalen en de republi keinen stellig een flink deel der stemmen zullen opvangen, die de weinig geliefde Christen-democraten nu eenmaal moeten verliezen, blijft te Napels en in het verdere Zuiden de kans groot, dat de verenigde krachten van uiterst-rechts en uiterst-links zoveel stemmen aan de democratische mid delmoot zullen ontnemen, dat deze geen meerderheid meer zal behalen. Heel wat gemeenten, thans nog onder democratisch bestuur, zullen aan de communisten of aan de neo-fascisten toevallen. oocvTr*-*^«-N^'-YYvv-cor>^Tr*vrYYyTrococooooof>cccco KOUDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.M.N.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot V/oensdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en een matige tot vrij krachtige Weste lijke wind. Morgen overdag wisselende bewolking met enkele buien. Krachtige en in de middag mogelijk nu en dan harde wind tussen West en Noord- West. Vrij koud. 28 Mei Zon op 4.29 uur, onder 20.46 uur. Maan op 8.09 uur, onder 0.20 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Dinsdag 26 Mei Hoog water: 5.50 en 18.15 uur. Laag water- 1.29 en 13.48 uur. Woensdag 28 Mei Hoog water: 6.28 en 18.53 uur. Laag water: 2.04 en 14.22 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1