Zandvoortse raad zat tot over de oren in vuurwerk Fijne Engelse melange M.DOUWMA EN ZOON Kort en bondig Na discussie over échte vuurpijlen volgden er knetterende debatten Schooljeugd deed verkeersexamen Heemstede Werklozen slechten op eigen houtje terrein Bezwaren tegen de plaats van sporthal in Amsterdam 4 KAMGAREN COLBERT en PANTALON Verkiezingsvergadering C.H.U. Pinka trekkerskamp Aanbesteding nood woningen Politie-schietwedstrijden Auto-scooterbaan toegestaan Vlammen tijdig ontdekt Inbraak in consumptie tenten Steeds meer kinderen slagen voor verkeers examen THANS BESCHIKBAAR voor iedere huisvrouw FEUILLETON De fluistercampagne Uit het politierapport Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Voor de kinderen Bouw uitgesteld? Goud- en deviezenreserve bijna 2% milliard Om schaakkampioenschap van de Bollenstreek WOENSDAG 28 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Zandvoortse g-emeenteraad heeft zich gisteravond vrijwel alleen onledig gehou den met vuurwerk. In eerste instantie was het écht vuurwerk, waarvoor dc Oranje vereniging een subsidie van twee mille vroeg. Daarna legden de heer Tates (VVD) en burgemeester Van Fenema elkander het vuur twee keer na aan de schenen in scherpe debatten over de arbeidstijd der gemeente-ambtenaren en over een inter pellatie-kwestie. En tenslotte fungeerde de burgemeesterlijke hamer als zevenklap per, die met een korte serie droge tikken de hele raadsagenda in ijltempo afwikkelde. De kwestie van het echte vuurwerk was vervat in een garantieaanvrage van de Oranjevereniging tot een bedrag van twee duizend gulden voor een vuurwerk, dat deze vereniging op 29 Juni wil houden. De burgemeester wilde de zaak voor prae- advies naar het college doen verwijzen, maar de heer Lindeman (KVP) nam het op voor de Oranje-klanten en vroeg om een directe behandeling, aangezien het anders te laat zou worden. De burgemees ter merkte op, dat men zich over deze zaak toch wel degelijk beraden moet, aangezien het afsteken van vuurwerken in principe buiten het terrein van de Oranje-vereni ging valt, dat eigenlijk alleen het organi seren van locale evenementen op Oranje feestdagen hoort te omvatten. Het afsteken van duizenden bezoekers van buiten trek kende vuurwerken ligt volgens hem meer op het terrein van de Touring Zandvoort. Daarnaast vestigde hij er de aandacht op, dat de tot nu toe gevolgde procedure namelijk het afsluiten van de openbare weg en het heffen van entréegelden eigen lijk niet correct is. Iemand, die door de controle loopt zonder te betalen, heeft strikt genomen het recht aan zijn zijde. De burgemeester achtte het dan ook niet meer mogelijk op deze voet verder te gaan. De heer Lindeman erkende de juistheid van dit principe, maar vroeg of er deze keer nog een garantie van 500,af kon. Men zou dan naderhand de principiële kwestie kunnen regelen. De burgemeester handhaafde echter zijn standpunt. Wel was hij bereid om voor ge reserveerde terreinen entrée te laten hef fen. Daar was echter wethouder Kerkman niet voor te vinden, die opmerkte dat er voor dit doel geen geschikte terreinen zijn, behalve de duinreep, maar daar zou de beplanting dan te grote schade lijden. En als er geen entrée meer mag worden ge heven, dan is het uit met de dure vuur werken, zo zei hij. Men werd het tenslotte eens over een voorstel om in onderhandeling te treden met de Oranje-vereniging. Zou er dan een geschikt terrein worden gevonden om te reserveren, dan gaat de raad in principe accoord met een garantie-bedrag van 500. Arbeidstijd Daarna kwam de kwestie van de arbeids tijd der gemeente-ambtenaren aan de orde. De heer Tates zei, dat er op iedere 50 Zand- voortenaars één gemeente-ambtenaar is. Hij vond, dat er in een tijd als deze hard gewerkt moet worden en achtte de maxi mum-arbeidstijd van 39 uur, die in Zand voort geldt, te laag, temeer daar er maar 36 uur gewerkt wordt. De rijksregeling kent een maximum van 42 uur. Hij was zeer teleurgesteld, dat het voorstel van het college een handhaving van de bestaande regeling inhield en persisteerde bij zijn wens om er 42 uur van te maken. Burgemeester Van Fenema, daarin bijgevallen door de wethouders Kerk man en Slagveld, zei dat er in Zand voort maar één ambtenaar op de 200 in woners is. Hij protesteerde scherp tegen de suggestie, dat het Zandvoortse gemeente- personeel niet hard genoeg zou werken, Integendeel, zo zei hij, er wordt uitstekend en met liefde gewerkt, zelfs als het om onbetaald overwerk gaat. De heer Tates zei daarop, dat liïj allerminst iets kwaads over de Zandvoortse ambtenaren had wil len zeggen. Hij wilde daarom voorstellen althans de maximum-tijd van 39 uur in te voeren. Hij maakte daarmee een tactische fout, want de burgemeester kon aanvoeren, dat volgens het ambtenaren-reglement die wijziging tot de competentie van B. en W. behoort en dat het college daar niets voor voelt. ADVERTENTIE in pasteltinten, bruin, IRQ bleu, grijs, groen enzu 1 Gen. Cronjéstraat 4244 - Tel.. 15438 Haarlem-Noord Nog eens vuurwerk De heer Tates en de burgemees- t e r kruisten opnieuw de degens over een interpellatie-aanvrage van de heer Tates, betreffende een opheffing van het bouw- verbod aan de Zandvoortselaan en een procedure-kwestie over initiatfief-voorstel- len van raadsleden. De heer Tates was met name ontsticht, dat een hem toegezegde bespreking over de lintbebouwingskwestie niet op de agenda stond en had'daarom zijn toevlucht genomen tot het zenden van een brief aan de raad. De burgemeester zei, dat de kwestie van de lintbebouwing nog in onderzoek is en dat er tezijnertijd een prae-advies van het college over te verwachten is. Hij zei, dat een interpellatie nu geen zin zou hebben, aangezien niemand over stukken of gege vens beschikte. De heer Tates handhaafde daarna zijn interpellatie-aanvrage over de procedure-kwestie, omdat daar geen stuk ken voor nodig zouden zijn. De burgemees ter verschilde daarover met hem van me ning en zei, dat het college niet bereid zou zijn om op een eventuele interpellatie te antwoorden. De raad kwam hem daarop te hulp, door met acht tegen drie stemmen te beslissen, dat de interpellatie op deze avond niet gehouden zou mogen worden. Hamerstukken De hamerstukken behandelden het.amb tenaren-verbod (betreffende het lidmaat schap van de C.P.N. of haar mantel-organi saties conform de Rijksregeling), een ge deeltelijke wijziging van het uitbreidings plan, de toewijzing van grond in het we- deropbouwplan en een vacantie-toeslag van 2 met een maximum van 75 voor de gemeente-ambtenaren, die bij voorbaat werd goedgekeurd, indien een daartoe strekkend Koninklijk Besluit afkomt. Tenslotte was er nog een extra-voorstel om een crediet van 2900 te verlenen voor outillage van het nieuwe tentenkamp, dat op 31 Mei zal worden geopend. Het voor stel werd goedgekeurd met de stem van wethouder Kerkman tegen. Bij de rondvraag pleitte de heer Van Kuyk (Arb.) voor meer zorg aan de trot toirs in Bentveld en de heer Tates voor een opheffing van de vluchtheuvel-doolhof aan de Brederodestraat. Dinsdag hebben leerlingen van de vijf Zand voortse lagere scholen verkeers-examen afge legd, waaraan door 159 scholieren werd deel genomen. Des middags volgde daarna voor de leerlingen der hoogste klassen in theater Monopole de opvoering van het verkeersspel: „Toontje komt om z'n loontje", door Mr. Janno's kindertoneelgezelschap. Na afloop daarvan reikte burgemeester mr. H. M. van Fenema, die met echtgenote de voorstelling had bijgewoond, de behaalde diploma's uit. De burgemeester bracht dank aan de organi satoren, inzonderheid aan de plaatselijke secretaris der „Veilig Verkeer-commissie", de heer P. Brüne, aan de Zandvoortse politie, die zulk prachtig werk had verricht en memo reerde in een geestige toespraak, dat het af nemen van verkeers-examens zéér veel nut heeft, óók in paedagogisch opzicht: „De jeugd leert er door voor anderen opzij te gaan, an deren vóór te laten gaan en stopborden, die men óók in het latere leven dikwijls ont moet, remmen een èl te groot enthousiasme" De burgemeester deelde hierna mede, dat het examen ditmaal zéér moeilijk was, zodat van de 159 deelnemers(sters) er 66 moesten worden afgewezen. De leerling van elke school, die de beste prestatie had geleverd, ontving daarna van hem behalve het diploma en een fietswimpel, een waardebon van 5.terwijl de daarop volgende drie bij het diploma óók de wim pel ontvingen. De beste prestatie van de gehele dag werd geleverd door Marijke Jones met SA fout, leerlinge van de Hannie Schaftschool. Van de andere scholen waren dit: S. Koper, van de Karei Doormanschool; Anita van Beinum, van de Wilhelminaschool; Nelly Boogaard van de Julianaschool en Paul Hoe- bix van de Mariaschool. Na uitreiking van diploma's aan alle andere prijswinnaars, werden zij, die aan het examen hadden deelgenomen, op ijs getracteerd. De prijsuitreiking werd bijgewoond door de korpschef van politie, de heer J. W. Vre- man en door de heer H. v. d. Weijer, oud inspecteur van het lager onderwijs en be stuurslid van de vereniging voor veilig ver keer in Haarlem en omstreken. Inspecteur P. Douma van de verkeersbri- gade, die het examen had geleid, had een extra applaus in ontvangst te nemen. De afdeling Zandvoort van de Chr. Histo rische Unie belegt een verkiezingsverga dering in hötel Keur in de Zeestraat op Dinsdag 3 Juni. Als sprekers zullen optreden de voor zitter der partij, de heer H. W. Tilanus met het onderwerp: „Waar het om gaat" en ds. L. J. Bloemsma, Ned. Herv. predikant te Beesd, die in de bezettingstijd hulppredi kant was bij de Ned. Herv. kerk te Zand voort. De laatste heeft als titel voor zijn onderwerp: „Naar een betere wereld?" Gedurende het Pinkster week-end zal op het Caravancamp het jaarlijkse „Pinka trekkerskamp", georganiseerd door de Ne derlandse Trekkersbond, worden gehouden. Het kamp, waar een groot aantal tent- kampeerders wordt verwacht, zal Zaterdag avond door de burgemeester van Zandvoort officieel worden geopend, waarna een kamp vuur zal worden ontstoken (in verband met het gevaar voor bosbrand een kunst-kamp vuur), waaromheen de trekkers een speciaal programma zullen uitvoeren. Voor Zondag en Maandag staan diverse attracties de trek kers te wachten, waaronder een fakkeldans van de afdeling Amsterdam op Eerste en een wedloop naar zee op Tweede Pinkster dag. Wandeltochten, sport, spel en dans vul len het verdere programma aan. Ten kantore van Publieke Werken werd Dinsdag aanbesteed het verbouwen van vier remise-boxen aan de Noorderduinweg tot noodwoningen. Voor dit werk waren 5 Zandvoortse aan nemers uitgenodigd. De begroting was vast gesteld op f 4265. De volgende uitslagen kwamen uit de bus: fa. C. Keur f4556; fa. Luycndijk Bisen- berger f 4410; fa. C. Boon f 4270; fa. D. Berk hout f4126 en de firma M. Koning Zonen f 3925. Op de schietbaan bij het circuit hield de Zandvoortse politie onderlinge schietwed strijden. De volgende winnaars werden ge noteerd: Groep A: 1ste prijs 89 punten heer Rut gers; 2de prijs 83 punten brigadier Van Akooij, brigadier Popkema en hoofdagent De Wit. (Na loting werd deze prijs toegekend aan brigadier Popkema). Groep B: 1ste prijs hoofdagent Brockhus; 2de prijs agent De Boer. Groep C: 1ste prijs hoofdagent Stoutha- mer; 2de prijs heer Methorst. Va,n 29'Mei tot en met 11 Juni is door het college van B. en W. toestemming verleend tot het exploiteren van een auto-scooter bedrijf. De baan zal worden opgebouwd aan het einde van de Kerkstraat. Dinsdagavond omstreeks kwart voor elven werd de brandweer in Zandvoort ge alarmeerd voor een brand, welke bleek te zijn ontstaan in de werkplaats van een on langs aldaar gevestigd verchroombedrijfje in de Bakkerstraat. Een surveillerend agent van politie ont dekte achter de matglazen ramen schijnsel van vlammen, terwijl de ruiten reeds sprongen. Hij waarschuwde onmiddellijk de brandweer die binnen enkele ogenblik ken arriveerde. Met één slang op de wa terleiding wist de brandweer het vuur te blussen, zodat door dit tijdig ontdekken erger werd voorkomen. Enkele pakkisten en wat materiaal gingen verloren. Naar de oorzaak wordt een nader onder zoek ingesteld. De burgemeester van Zand voort en de korpschef van politie woonden het blussingswerk bij. Ongewenste gasten hebben zich in de nacht van Maandag op Dinsdag j.l. toegang verschaft tot verschillende consumptieten ten van strandpaehters op het strand. Door verbreking van een ruitje wist men binnen te komen. Kleine geldbedragen, tabak, si garetten en consumptie-artikelen worden vermist. De Zandvoortse recherche zoekt naar de daders. Wanneer men de gehouden verkeers- examens vergelijkt met die van 1951 valt het op, dat het percentage geslaagden over het algemeen stijgende is. Op zichzelf is dat een verheugend teken, want het bewijst, dat het verkeersonderricht met grotere aandacht wordt gevolgd en dus meer vruchten gaat dragen. Men zou alleen nog kunnen wensen, dat de kinderen het geleerde ook meer prac- tisch gingen toepassen. Wat de percentages geslaagden over 1951 en 1952 betreft, laten we hieronder enkele vergelijkingen volgen. In 1951 slaagde van de Voorwegschool 100 procent van de candi dates in 1952 96,77 procent; aan de Jacoba- school 98 procent in 1951, en 94,44 procent in 1952. Ook de St. Augustinusschool daalde van 86.95 procent in 1951 op 72 procent in 1952, terwijl bij de St. Jozefschool de achter uitgang uiterst gering was. Bij de overige scholen steeg het percentage geslaagden, bij de Nicolaas Beetsschool zelfs zeer aanzien lijk, evenals bij de Bos en Hovenschool en de Aloysiusschool. Het is in het belang van de kinderen, maar ook in het. belang van het verkeer, dat met alle middelen getracht wordt, het percentage geslaagden zo hoog mogelijk op te voeren en daarom kan niet vroeg genoeg worden begonnen met de kinderen, die in deze tijd toch al op zeer jonge leeftijd leren fietsen, op de hoogte te brengen met de regels van het verkeer. Terwijl oom Tripje op reis was, ging in Speelgoedstad alles z'n gewone gang. Het was nog winter en flink koud. De jongens hadden veel vrij, om schaatsen te rijden, en dat vonden ze maar wat prettig, dat snap je! Ze praatten er dikwijls over met tante Liezebertha, hoe het zou aflopen met oom Tripje''s reis naar Zivartjesland, en of alles daar nog in orde zou kunnen komen. Want ze vonden het heel erg voor die arme Zwartjes, dat die zo in nood geraakt waren! Toen, op een morgen, belde de telegrambesteller en hij gaf een telegram af. Bunkie bracht het aan tante Liezebertha, die het gauw openmaakte en las. „Oom Tripje is op weg naar huis, hij denkt vandaag nog hier te zijn!" zei ze blij. En werkelijk stapte oom Tripje die middag reeds binnen, met z'n koffers.... „Zictzo, daar ben ik weer!", lachte hij. En toen hij wat was uitgerust vertelde hij alles over Zwartjesland. ADVERTENTIE Wie wel eens in Engeland is geweest, kent de bijzondere thee melanges, die daar verkozen worden, - melanges, die eigenlijk zijn ontstaan uit de oude tradities van een theedrinkend volk bij uitnemendheid. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 52) Het is niet zó dramatisch, hoor, merkte Bob op. Maar we vroegen ons toch vaak af wat er nu eigenlijk aan de hand was. We hebben toevallig laatst het nieuws van negen uur gehoord. Dat was zeker Simp- kins. Brannigan knikte. We houden dat strikt geheim. Als je nu niét was langs gekomen, had ik jullie vanavond opgezocht. Simpkins zal wel een wanhoopsdaad uithalen, voordat hij het land probeert te verlaten. Die algemene staking hebben we gelukkig in de kiem gesmoord. Hebben jullie moeilijkheden ge had? In 't geheel niet, zei Bob. Moeten we soms iets doen? vroeg Judith. Nee. Brannigan vertelde z'n vrienden wat er precies gebeurd was. Hij vergat Blairs plot selinge verschijning in Mercury Court niet. Die oude rot heeft een of ander plan, merkte Bob tenslotte op, toen Brannigan was uitgesproken. Hij is niet een van de domste! Hij zal een dezer dagen wel met iets verrassends opduiken. Zo denk ik er ook over, gaf Brannigan toe. Maar ik begrijp nog steeds niet, hoe hij er achter is gekomen dat er gevaar dreigde, toen ik met kolonel Oudinot uit was. Van die man krijg je nooit hoogte, zei Judith. Hij is zó stijf en ongenaarbaar, dat ik nauwelijks met hem durf te spreken. Hij zal wel veel vijanden hebben, dat hij steeds zo rondtrekt. Ik wilde maar, dat ik wat meer van hem afwist, bekende Brannigan. Hij wordt door de Fransen als een van hun moedigste helden uit de oorlog beschouwd. Hij zal 't wel proberen aan te sturen op een af andere staatsgreep. Vlak nadat ik hem had gesproken, ging hij over Dover en Calais weer naar Frankrijk terug. Hij is toen kort daarop spoorloos verdwenen. Ik hoop maar dat hem niets overko men is, merkte Judith op. Dat geloof ik niet, zei Brannigan. Hij weet uitstekend, hoe hij zich buiten moeilijkheden moet houden. Het lijkt me goed om de mensen, die door Simpkins bedreigd worden, goed in de gaten te houden. Nu hij er niet in is ge slaagd een staking te ontketenen, zou hij wel eens kunnen proberen hen te vermoor den, zei Bob. Daar heb ik inderdaad al aan gedacht, gaf Brannigan toe, We hebben de bewa king verdubbeld. Professor Porter heeft i echter al gefldaagd, dat hij geen reageer buisje meer kan aanraken, zonder dat onze mensen er met hun neus bovenop zitten. Zij zijn doodsbang dat hij de lucht invliegt. Bob Arlen lachte hartelijk. Hij lijkt me veilig genoeg te zijn. Maar hoe staat het met die losbol van een Ca vendish? Brannigan's gezicht betrok. Ik heb bepaald geen sympathie voor hem. Ik waarschuwde hem nog wat Simp kins voor iemand is, maar hij sloeg er nauwelijks aandacht op. Nu Simpkins er voor heeft gezorgd dat zijn tante zelfmoord pleegde, gelooft hij dat hij de kolonel wel aan een zoetje lijntje kan houden. We zijn er overigens jammer genoeg niet in ge slaagd Simpkins' mannen op de „Golden Boy" te ontdekken. Judith had de laatste minuten uit het raam gekeken. Het is een prachtige avond, Brannigan. Voel je soms wat voor een wandeling? Als we moe worden, kunnen we een bus nemen. Het zal je goed doen er eens even een paar uurtjes tussen uit te trekken. Dat is een goed idee, zei Brannigan. Hier kan ik op het ogenblik toch niets meer doen. Maar ik zal toch maar de boodschap achterlaten, dat ik straks bij jullie ben. Brannigan en de Arlens liepen over het Embankment langs he t Lagerhuis en door de parken van Millbank. Het was een zachte avond. Bob kon niet al te vlug wan delen vanwege z'n been, maar hij wist het toch lange tijd goed uit te houden. De wan deling beviel hem zó goed, dat ze besloten Op initiatief van de „werklozèncommis- sie Haarlem" is een twaalftal werklozen hedenmorgen begonnen met de opruiming van fundamenten, die na afbraak tijdens de oorlog in de Tulpenstraat overbleven. Het terrein werd in de loop der jaren een soort mestvaalt, waardoor de kinderen die er speelden ziekten opliepen en de omwonen den last hadden van de stank. Nu de ge meente het terrein nog steeds niet had la ten opruimen, zijn werkloze arbeiders be gonnen dit zonder opdracht te doen, met toestemming, van de eigenaar. Zij hebben het stadhuis ingelicht over hun werk, waaraan zij vanochtend begonnen zijn, en zijn van plan aan de gemeente aanvul ling van hun steun tot een weekloon te vragen. Moch dit geweigerd worden, dan overweegt het twee maanden oude werk lozen-comité een „massaal manifest". De arbeiders, van wie verschillenden al maan den zonder werk zijn, worden geholpen door een Santpoortse transporteur, die on bekend wenst te blijven. Boekcndief De 42-jarige Amsterdamse vertegen woordiger H. L. die zich enige tijd lang heeft bezig gehouden met het stelen van boeken in tal van Nederlandse boekwin kels, is gisteren in Haarlem opgesloten omdat hij ook in de Spaarnestad zijn vin gervlugge praktijken uitoefende. L. heeft in totaal voor ƒ60.000 boeken gestolen. Aanrijding Gisteravond om ongeveer half acht bot ste de 42-jarige wielrijdster mevrouw De G. op de hoek Zaanenlaan-Orionweg te gen een motor aan, toen zij de bocht ver keerd nam en de motorrijder een aanrij ding niet meer kan voorkomen. Zij kreeg een hersenschudding en moest naar het Diaconessenziekenhuis worden overge bracht. ADVERTENTIE Haarlem Op de tweede dag van zijn bezoek aan Finland bracht de koning van Zweden met zijn echtgenote een bezoek aan de uhivcr- siteit van Helsinki, waar hij tot ere-doctcr is gepromoveerd. Hier verlaat de koning het podium van de aula, waar hij de doc torsbul en de bijbehorende eretekenen, de degen en de hoed, in ontvangst heeft genomen. p gr l.t //!l\ ov£<{ T Hl er' geen bus te nemen, maar rustig naar Bob en Judith's huis te wandelen. Na ergens wat gedronken te hebben, kwamen ze een uurtje later bij de gezellige woning van de Arlens aan. Judith schonk direct een borrel voor de twee mannen in en verdween toen in de keuken. Eindelijk eens even rust, zei Branni gan, z'n glas opnemend. Ik zou niet ge weten hebben, hoe ik de zaak had moeten aanpakken als jullie a mei wareu. Had ik jou vroeger niet ontmoet, dan had ik waarschijnlijk nóóit Judith gevon den, antwoordde Bob. Judith is één uit duizenden. Daarom wil ik er ook zeker van zijn, dat haar niets overkomt, zei Brannigan. Ja, dat weet ik, antwoordde Bob. Als haar iets zou overkomen, zou ik tot heel erge dingen in staat zijn. Judith kwam uit de keuken met een blad, waarop drie koppen soep prijkten. Wat kijken jullie ernstig! Ik ga niet een heel diner maken, hoor! Jullie krijgen wat koud vlees, sla en een toetje. Daar moeten jullie het maar mee doen. Ik heb geweldige trek, zei Bob. Ik wil geen minuut meer wachten. En jij Brannigan? Precies zoals jij! Het lijkt me, dat Judith een pracht maaltijd voor de dag zal toveren. Ik heb juist zin in sla. De twee mannen dronken bier tijdens het eten, Judith spuitwater. Na de maal tijd haalde Bob een fles port te voorschijn. Ze bleven lang zitten praten over ditjes Voor Nederland waren deze melanges altijd vrij kostbaar en het gebruik bleef dan ook beperkt. Douwe Egberts is er thans in geslaagd, naast zijn reeds zo bekende .melanges, een bijzonder geu rige Engelse melange te brengen voor slechts 76 ct. per pakje. Deze melange, PICKWICK THEE met groen etiket, brengt U de echte, volle Engelse thee- smaak, is opvallend krachtig en geeft een rijke, gouden afschenk. U doet dus verstandig met zo vlug mogelijk eens Ruim een maand geleden werd op een persconferentie, uitgeschreven door de Ne derlandse IJshockey Bond in samenwer king met de directie van de N.V. „Mij. Het Nederlandse Sportpark" medegedeeld, dat op de terreinen van het Olympisch Stadion in Amsterdam nog dit jaar een sporthal zou worden gebouwd, waarin onder meer ijs hockey en een groot aantal indoorsporten zouden kunnen worden beoefend. De vergunningen voor de bouw en het aankopen van materiaal zijn inmiddels af gekomen, zodat de mogelijkheid groot was dat in October van dit jaar een sporthal in de hoofdstad gereed zou komen. De reden, waarom men nog niet met de bouw is begonnen, is gelegen in het feit, dat een van de gemeentelijke instanties bezwaren heeft tegen de plaats, die door de directie van het stadion voor de bouw van de sporthal is gekozen. De plaats, die volgens de directie van het stadion om verschillende redenen daarvoor het meest geschikt is, ligt tegen het tennis- stadion aan. Dit punt biedt v-ele voordelen en slechts enkele huizen zouden daardoor van het op het ogenblik zeer ruime uitzicht worden beroofd. De gemeentelijke instan tie staat op het standpunt, dat de sporthal op een van de bij terreinen van Blauw-Wit moet worden gebouwd, waartegen evenwel eveneens grote bezwaren bestaan. Een van deze bezwaren is, dat een voetbalclub daar door beroofd zou worden van een van zijn velden, die toch al zo schaars zijn en waar toe de N.V. dus nooit gereid zou zijn. Niet alleen de Nederlandse IJshockey Bond, maar ook verscheidene andere na tionale sportbonden zoals de Nederlandse Basketball Bond, de Nederlandse Kracht sport Bond, de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond, de Koninklijke Ne derlandse Aamateur Schermbond, de Ne derlandse Volleyball Bond, de Nederlandse Tafeltennis Bond en nog enkele andere organisaties zouden het ten zeerste betreu ren, indien de bouw van de sporthal in verband met bovenstaande moeilijkheden geen doorgang zou vinden. Met het K.L.M.-lflnioestel naar Tokio zijn Dinsdagavond 25 Korea-vrijwilligers van Schiphol vertrokken onder leiding van eerste luitenant T. E. Spier. 1354- en datjes: tuinieren, hun vacantie aan de Riviera, plannen voor de toekomst, toneel en wat al niet meer. Brannigan dacht later nog vaak aan deze avond terug. Hij lag lui uitgestrekt in een gemakkelijke stoel en zoog behaaglijk aan zijn onafscheidelijke pijp. Judith zat te breien en Bob zat tegenover haar. Ieder een was in een opperbeste stemming. Tegen het middernachtelijk uur keek Brannigan op zijn horloge. Hij stond op. Moet je werkelijk weg? vroeg Judith. Het lijkt of je hier pas bent. Zelfs politiemannen moeten wel eens slapen, zei Brannigan lachend. De laat ste tijd heb ik mijn bed niet vaak gezien. Als we Simpkins uiteindelijk te pakken hebben gekregen, neem ik een week va cantie om te slapen. Bob liep met Brannigan mee naar de deur. Goede nacht Brannigan!, zei hij. Zien we elkaar binnenkort weer eens? Brannigan keek om de hoek van de voor deur naar buiten. Er was niemand op straat te zien. Tot weerziens, antwoordde Brannigan. Een taxi reed juist voorbij. Brannigan hield de wagen aan en liet zich naar Scot land Yard rijden. Hij was in een prima stemming. De avond met Bob en Judith had hem onte genzeggelijk goed gedaan. Op zijn bureau controleerde hij, of er soms boodschappen voor hem waren ge komen. zo'n nieuw pakje PICKWICK .THEE te bestellen. PICKWICK THEE zal dan óók in Uw gezin een trouwe huisvriend blijven BINNENLAND De Amsterdamse rechtbank heeft de gijzeling van de journalist A. Hommerson uit Zaandam met 12 dagen verlengd. H. is gegijzeld omdat hij in een rechtsgeding weigert de persoon te noemen van wie hij als journalist later onjuist gebleken mede delingen had ontvangen. De staatssecretaris van Volksgezondheid heeft besloten tot instelling van een com missie, welke is belast met het ontwerpen van plannen, strekkende tot het verzekeren van een goede zorg voor de volksgezondheid in buitengewone omstandigheden Uit Rotterdam is met het s.s. „Hadar" een .ambulance-auto naar Israël verscheept. Deze wagen, aangekocht uit gelden, bijeen gebracht uit de opbrengst van een schouw burgavond te Amsterdam en een schenking van het Kraamvrouwenfonds is bestemd voor het Magen David Adorn (Israëlische Rode Kruis). De receptie ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken wordt gehouden op Zaterdag 31 Mei a.s. van 3.30—5.30 uur in het stadhuis te Haarlem. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 29 Mei des middags van 3 tot 4 uur door George Robert luidt: Variaties „Est-ce Mars", J. P. Sweelinck; Cantilena anglica fortunae, S. Scheidt; Toccata, Adagio et Fuga C gr. t., J. S. Bach; Was mein Gott willW. F. Bach; Toccata F gr. t. (Lar ghetto, Allegro moderato, Adagio, Andante, Uu poco allegretto), G. Muffat; Variaties op een Oud-Nederlandsch Lied, J. Bijster. Voor het eindexamen van de rijks kweekschool voor ondex-wijzers (-essen) te Haarlem zijn geslaagd de dames: W. Domhoff te Aerdenhout, L. v. d. Graaff te Velsen, S. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam zijn geslaagd voor het doctoraal examen rechten (vrije studierichting) mej. H. Boelen te Bloemendaal en voor het doc toraal examen Nederlands mej. Th. M. S. de Haas te Haarlem. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen sociale aardrijkskunde de heer C. N. Noppen, Aei'denhout. Het Chr. fanfarecorps „Arti et Reli- gioni" zal onder leiding van N. H. van Ossen bruggen deelnemen aan een nationaal con cours te Lisse op Zaterdag 31 Mei en komt uit in de ere-afdeling. De verkorte balans van de Nederlandse Bank per 26 Mei vertoont dezelfde gunstige tendenz als de weekstaten der laatste maanden. De deviezenreserve is met ruim 42 millioen gestegen tot 1193 millioen, waarmede goud en deviezen tezamen thans de grens van 2/z milliard bijna be reikt hebben. Totaal belopen zij thans 2495 millioen. De verbetering van het saldo van 's rijks schatkist bedroeg 31 millioen. De bank- biljettencirculatie bedraagt thans 2870 millioen. Om het persoonlijk schaakkampioenschap van de Bollenstreek werd de derde ronde verspeeld. De uitslagen waren: Hoofdklasse: Pi-eenenTurk 10; Verleur Smit 01; Koetmi-. Snoeck Henkemans 10; Geijerir. Paardekoper 10 regl. Eerste klasse: De ReusGrimbergen VzVi\ Konertv. d. Zon afgebroken. Tweede klasse: Smitv. Ruiten 01; Goe- demansVeenstra 10; Hoogland—Beijk 0—1 regl. Derde klasse: Kokkelkoren—v. d. Berg 1—0; v. Haeringen—Kraakman 01; Lem mers—Banken 1—0; Pennings—Herckenrath 1—0. Hij bleef, alhoewel hij niets vond, toch nog een half uurtje werken. Juist toen hij tegen een uur of één wilde opstappen, ging de telefoon. Ja, zei Brannigan. Met kolonel James Simpkins. Ik heb slecht nieuws voor u! U hebt enkele men sen onder bewaking gesteld, waar ik nog een appeltje mee heb te schillen. U denkt dat zij veilig zijn. Dat zijn zij niet! Binnen vierentwintig uur zullen ze allen dood zijn. Kolonel Oudinot heb ik al naar de andere wereld geholpen. Zeg later niet, dat ik u niet gewaarschuwd heb! De haak werd aan de andere kant van de lijn op het toestel gelegd. HOOFDSTUK XXI. Brannigan hamerde nerveus op de haak van het toestel. Wilt u direct even uitzoeken waar dit gesprek vandaan kwam?, zei hij gehaast tot de telefoniste, terwijl hij een zijdeling se blik op de kalender wierp, welke op zijn bureau stond. Het was de 22ste Augustus! Overmorgen zou Simpkins zijn bedreiging al in de daad omzetten! De telefoon ratelde opnieuw. Nauwelijks had de telefoniste Brannigan verteld, dat uit een telefooncel nabij Victoria Station was opgebeld, of ettelijke politiewagens raasden hier reeds heen. Brannigan had geen seconde verloren laten gaan. De jacht op de kolonel was wederom geopend! (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6